Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά επειδή το έκανα root έχω μείνει στην 10.62 μιας και με unlocked bootloader δεν έρχονται πλέον τα updates. Πρακτικά δεν θεωρώ ότι μου λείπει κάτι απο το κινητό και άνετα το κρατάω για 2-3 χρόνια ακόμη με το παρόν στήσιμο. Ειλικρινά θα προτιμούσα να μπορούσα να βάλω android 7 ώστε να μου δουλεύουν σωστά όλα τα xposed modules και ας είναι ήδη "αρχαία" έκδοση λογισμικού. Κάτι ας πούμε σαν τα windows 7 ένα πράγμα που ακόμη και σήμερα δουλεύουν.. :p
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πως απενεργοποιούνται οι ειδοποιήσεις

που εμφανίζονται πάνω πάνω στις ρυθμίσεις όταν πχ κλείνουμε τα δεδομένα, το βάζουμε σε σίγαση κλπ;

είναι πολύ σπαστικό να χρειάζεται συνεχώς σύρσιμο για να φύγουν.

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κρατάς πατημένο πάνω στην ειδοποίηση και εμφανίζει επιλογή διακοπής.

Link to comment
Share on other sites

Κρατώντας το πατημένο δεν μου δίνει καμία επιλογή. Ξαναλέω ότι αναφέρομαι στις ειδοποιήσεις που βγάζει μέσα στις ρυθμίσεις πάνω πάνω στην κορυφή.

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Δείτε τι εννοώ. Μόνο με σύρσιμο φεύγουν. e4a845da2b185ee3a3b3693ec6567f02.jpg

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

τι σε ενοχλούν; αν θες πατάς το βελάκι να μαζευτούν επάνω. εγώ έτσι τις έχω μόνιμα και δεν ασχολούμαι ποτέ

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ σπαστικό. Δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν εκεί. Πιάνουν και χώρο.

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε φύγει το κινητό απο τα χέρια πρίν μήνες και επειδή ακούμπησε στην άκρη του tempered glass, έσπασε πολύ λίγο στην άκρη.Σε απόσταση μερικών cm, αλλά ακούμπησε σε περβάζι τσιμέντου στην άκρη.Το πλαϊνό της οθόνης που είναι ακάλυπτο, ευτυχώς το έσωσε η θήκη.

Χθες βράδυ μου έπεσε απο το κρεβάτι και έκανε ράγισμα απο το μικρό σπάσιμο που είχε διαγώνια μέχρι την κάτω δεξιά άκρη της οθόνης.Ξεκίνησε δηλαδή το ράγισμα στο αδύναμο σημείο.

 

Εχει βρεί κανείς tempered glass που να καλύπτει μέχρι τις άκρες χωρίς να αφήνει κενά;Σε κάποια προηγούμενα posts είχα διαβάσει για αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/18378402/3MK-Flexible-Tempered-Glass-Xperia-XZ1.html

Τις καλύπτει τις άκρες η ξεκολλάει;

Πρέπει να είναι 2.5D (curved δηλαδή) για να εφαρμόζει στις άκρες;

Επίσης για άλλο 1 μάρκας shield απο Ebay που το δοκίμασε μέλος του forum και έγραφε οτι ταιριάζει.

Edited by Leon_08
Link to comment
Share on other sites

Περίμενε να σου απαντήσει κανένας που έχει αυτό που ζητάς αλλά εγώ είχα ακούσει σε xz3 χρήστες που βάλανε από media markt αυτό που τοποθετούν οι ίδιοι και απλά περιμένεις μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία,είναι ρευστό από ότι κατάλαβα στην αρχή οπότε και πάει τέλεια στην οποία οθόνη ενώ έχει και κάποιες ποιότητες να διαλέξεις.
Link to comment
Share on other sites

Μου είχε φύγει το κινητό απο τα χέρια πρίν μήνες και επειδή ακούμπησε στην άκρη του tempered glass, έσπασε πολύ λίγο στην άκρη.Σε απόσταση μερικών cm, αλλά ακούμπησε σε περβάζι τσιμέντου στην άκρη.Το πλαϊνό της οθόνης που είναι ακάλυπτο, ευτυχώς το έσωσε η θήκη.

 

Χθες βράδυ μου έπεσε απο το κρεβάτι και έκανε ράγισμα απο το μικρό σπάσιμο που είχε διαγώνια μέχρι την κάτω δεξιά άκρη της οθόνης.Ξεκίνησε δηλαδή το ράγισμα στο αδύναμο σημείο.

 

 

 

Εχει βρεί κανείς tempered glass που να καλύπτει μέχρι τις άκρες χωρίς να αφήνει κενά;Σε κάποια προηγούμενα posts είχα διαβάσει για αυτό:

 

https://www.skroutz.gr/s/18378402/3MK-Flexible-Tempered-Glass-Xperia-XZ1.html

 

Τις καλύπτει τις άκρες η ξεκολλάει;

 

Πρέπει να είναι 2.5D (curved δηλαδή) για να εφαρμόζει στις άκρες;

 

Επίσης για άλλο 1 μάρκας shield απο Ebay που το δοκίμασε μέλος του forum και έγραφε οτι ταιριάζει.

Δεν καλύπτει όλη την οθόνη. Σαν ποιότητα είναι καλό. Με μια spigen θήκη μέχρις στιγμής δεν έχω πρόβλημα.

Στην ερώτηση σου όμως :δεν καλύπτει 100% την οθόνη.

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν καλύπτει όλη την οθόνη. Σαν ποιότητα είναι καλό. Με μια spigen θήκη μέχρις στιγμής δεν έχω πρόβλημα.

Στην ερώτηση σου όμως :δεν καλύπτει 100% την οθόνη.

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μέχρι εκεί που καλύπτει την οθόνη εφαρμόζει;

Αυτό που έχω, αφήνει κενό-θολούρα 2-3mm στο τέλος της κάθε πλευράς.

Link to comment
Share on other sites

Στα άκρα δεν αφήνει καμία θολούρα. Μέχρι εκεί που καλύπτει έχει τέλεια εφαρμογή. Αλλά δεν καλύπτει 100 % το τζάμι.

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας έχει εμφανίσει το τελευταίο security patch;Ιούλιο δεν έβγαλαν.Ούτε για τον Αύγουστο μου εμφάνισε.Εχω την 47.2.A.10.80.

 

Και εγώ σε αυτήν έμεινα.

Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν θα πάρουμε το android Q γιατί πολύ απλά ούτε και το S8 που έχει τον ίδιον επεξεργαστή της qualcomm δεν θα το πάρει που έχει τον 835 σαν κι εμάς αντίθετα το Α7 2018 που έχω σαν δεύτερη συσκευή θα το πάρει που είναι και μεσαίας κατηγορίας ...
Link to comment
Share on other sites

Μου είχε φύγει το κινητό απο τα χέρια πρίν μήνες και επειδή ακούμπησε στην άκρη του tempered glass, έσπασε πολύ λίγο στην άκρη.Σε απόσταση μερικών cm, αλλά ακούμπησε σε περβάζι τσιμέντου στην άκρη.Το πλαϊνό της οθόνης που είναι ακάλυπτο, ευτυχώς το έσωσε η θήκη.

Χθες βράδυ μου έπεσε απο το κρεβάτι και έκανε ράγισμα απο το μικρό σπάσιμο που είχε διαγώνια μέχρι την κάτω δεξιά άκρη της οθόνης.Ξεκίνησε δηλαδή το ράγισμα στο αδύναμο σημείο.

 

Εχει βρεί κανείς tempered glass που να καλύπτει μέχρι τις άκρες χωρίς να αφήνει κενά;Σε κάποια προηγούμενα posts είχα διαβάσει για αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/18378402/3MK-Flexible-Tempered-Glass-Xperia-XZ1.html

Τις καλύπτει τις άκρες η ξεκολλάει;

Πρέπει να είναι 2.5D (curved δηλαδή) για να εφαρμόζει στις άκρες;

Επίσης για άλλο 1 μάρκας shield απο Ebay που το δοκίμασε μέλος του forum και έγραφε οτι ταιριάζει.

 

https://sklep.3mk.pl/xperiaxz1 μπορεις να δεις πως ειναι το τζαμι αυτης της πολωνικης εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν θα πάρουμε το android Q γιατί πολύ απλά ούτε και το S8 που έχει τον ίδιον επεξεργαστή της qualcomm δεν θα το πάρει που έχει τον 835 σαν κι εμάς αντίθετα το Α7 2018 που έχω σαν δεύτερη συσκευή θα το πάρει που είναι και μεσαίας κατηγορίας ...

 

Εφόσον κυκλοφόρησε με Android 8, θα έπρεπε να πάρει 2 αναβαθμίσεις, 9+10.Ναυαρχίδα είναι, δεν υπάρχει δικαιολογία, αν δεν δώσουν την 10 θα είναι γιατί θέλουν να πουλήσουν τα επόμενα μοντέλα.

Αν δεν κάνω λάθος, το S8 βγήκε με Android 7 και πήρε την 8 και την 9.Πήρε 2 αναβαθμίσεις, λογικό να μην πάρει και την 10.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω γράψει πίσω σε σχόλιο,εάν δεν πάμε 10 που δε θα πάμε θα είμαστε η πρώτη ναυαρχίδα που ξέρω με μόλις ένα μεγάλο update.

Όταν βγήκε το διαφήμιζε ότι έχει το 8 out of the box την ώρα που ακόμα έως τέλος του έτους βγαίνανε συσκευές με την 7.

Να το βράσω όμως τελικά.

Καλύτερα να βγαίναμε με την 7 να είχαμε να λέγαμε.

Όχι ότι καίγομαι κιόλας,αλλά το δίκαιο δίκαιο και εάν δε δώσει θα είναι φάουλ.

Link to comment
Share on other sites

 

Να το βράσω όμως τελικά.

 

Καλύτερα να βγαίναμε με την 7 να είχαμε να λέγαμε.

 

Όχι ότι καίγομαι κιόλας,αλλά το δίκαιο δίκαιο και εάν δε δώσει θα είναι φάουλ.

 

Ρε σοβαρευτειτε!

Το κινητάκι βγήκε με την 8 από τα πρώτα, πήρε την 9 από τα πρώτα, και ακόμη και σήμερα φυσάει από άποψη ταχύτητας και σταθερότητας.

 

Τι είναι αυτά που λέτε;

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτα που λεμε;

διαβασες κατι το περιεργο;

διαβασες κανενα παραπονο η οτι δεν φυσαει;

δεν πηρε την 8 απο τα πρωτα,βγηκε με την 8,αρα να παει στην 10.

και τι εγινε που πηραμε την 9 πριν τα s8 και παει λεγοντας;

αν παρουμε το 10ρι θα ειναι καλυτερα και θα ειναι και κατι που θα ακουστει ανα τα φορουμ και θα της κανει καλο της sony ως προς την συνεπεια των αναβαθμισεων.

Link to comment
Share on other sites

Παραπάνω αναφέρεις πως ήταν καλύτερα να έβγαινε με την 7 αντί με την 8 για να μην έπεφτε γκρίνια τώρα!

Είναι λογική αντίδραση αυτή;;

 

Εδώ και 3-4 αναβαθμίσεις το Android αποτελεί ολοκληρωμένο λογισμικό και οι αλλαγές στο user experience ειναι ελάχιστες. Απλά να έχουμε να λέμε και να πέφτει γκρίνια στα φόρουμ για τις συσκευές που δεν αναβαθμιζονται.

 

Χαλαρώστε και σταματήστε την μουρμούρα για ένα κινητό που στα πρώτα 2 χρόνια της ζωής του είχε άριστη υποστήριξη.

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

ξερουμε πως περναμε καποιο δικο μας firmware update γιατι απο το service μου αλαξανε την cosmote rom Που ειχε απο την μανα του με την GR- custom για οθονη το ειχα στιλει στον γερμανο την πρωτη φωρα που αλαξε οθονη δεν ειχαν πειραξει το firmware της cosmote τωρα ομως το αλαξανε πως μπορω με flashtool να το περασω ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Με το flashtool. Υπάρχει αναλυτικός οδηγός και είναι αρκετά εύκολο. Θα το πάω και εγώ για οθόνη. Πόσες μέρες έκαναν να στο φέρουν πίσω στο γερμανο? Σου ξαναεβγαλε κιτρινιλα και η νεα οθόνη?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Με το flashtool. Υπάρχει αναλυτικός οδηγός και είναι αρκετά εύκολο. Θα το πάω και εγώ για οθόνη. Πόσες μέρες έκαναν να στο φέρουν πίσω στο γερμανο? Σου ξαναεβγαλε κιτρινιλα και η νεα οθόνη?

 

Ναι το ξέρω ότι είναι εύκολο στο z5 το έκανα συνέχεια εδώ όμως δεν βγάζει το flash tools τους drivers for xz1 και δεν με αφήνει να το φλασαρω μία εβδομάδα πήγαινε-έλα.

Όχι σε εμένα δεν βγάλει κιτρινίλα ναλα μου χει βγάλει μίπίσω από το τα πλήκτρα μέσα στην οθόνη αυτό

https://images.app.goo.gl/Hq4nCBb8hwnxgsuP6

Και από ότι φαίνεται δεν αλλάξαμε την οθόνη ενώ είπαν ότι την αλλάξανε και Μου βγάλανε το Firmware της Cosmote και μου βάλαν Greek customized και ούτε πανάκια από τη Sony ούτε τίποτα ενώ την προηγούμενη φορά που άλλαξε πάλι οθόνη Είχε τρεις κουκίδες λευκές είχε πάλι της Cosmote με το firmware Τώρα δεν ξέρω τι έγινε μάλλον πήγε και ήρθε και εγώ Έχασα μία εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...