Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Camera2api το ενεργοποιείς στην Open Camera και εμφανίζει περισσότερες ρυθμίσεις;Είχα βάλει την Open Camera σε παλιό κινητό και έχει ήδη πολλές ρυθμίσεις.Δεν την έχω βάλει στο XZ1.

 

Απο εφαρμογές για bokeh δοκίμασα 3-4 και μου άρεσε κάπως η Photo Blur.Οι υπόλοιπες ήταν οτι νά'ναι.

 

1)Το FluidNG μου έκανε το εξής κόλλημα:Οταν άνοιγα κάποιον Browser, αναβόσβηνε 2-3 φορές η οθόνη η μαύριζε(Σε 2-3 διαφορετικούς browsers).Μόλις το απενεργοποίησα σταμάτησε.

2)Οταν κάνω reboot,την στιγμή που εμφανίζει το λογότυπο Xperia δεν ακούγεται όλος ο ήχος,μοιάζει να κόβεται στο τέλος.Εσάς το κάνει αυτό;Νομίζω οτι πριν δεν το έκανε,δεν θυμάμαι.

Σε ευχαριστώ για την υπόδειξη. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο, για την ώρα τουλάχιστον. Εγώ στην εκκίνηση ποτέ δεν ειχα ήχο.

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω ήχο στην εκκίνηση , είμαι με το firmware της cosmote.

Νομίζω δεν είχε ποτέ.....

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Παράκληση επειδή κάποια άτομα έχουν αρκετές γνώσεις στον τομέα κάμερα και ιδιαίτερα σε manual ρυθμίσεις κτλ. αν έχουν όρεξη και χρόνο να γράψουν κάποια tips για εμάς που δεν κατέχουμε. Ξέρω ότι κατά καιρούς έχουν γράψει tips εδώ αλλά και στο γειτονικό forum (insomnia.gr) αλλά είναι δύσκολο να τα βρούμε στις τόσες σελίδες εδώ και εκεί.
Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

φοραει καποιος nillkin γυαλι στη συσκευη του? μπορει να μοιραστει μαζι μας μια φωτο της συσκευης να δουμε πως καθεται?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Παράκληση επειδή κάποια άτομα έχουν αρκετές γνώσεις στον τομέα κάμερα και ιδιαίτερα σε manual ρυθμίσεις κτλ. αν έχουν όρεξη και χρόνο να γράψουν κάποια tips για εμάς που δεν κατέχουμε. Ξέρω ότι κατά καιρούς έχουν γράψει tips εδώ αλλά και στο γειτονικό forum (insomnia.gr) αλλά είναι δύσκολο να τα βρούμε στις τόσες σελίδες εδώ και εκεί.

αυτα που κανω εγω ειναι.

εχω απενεργοποιησει τον εντοπισμο αντικειμενου για να μπορω να κανω φωτομετρηση με αγγιγμα εκει που θελω.

εχω ενεργη την ληψη ριπης ετσι ωστε να τραβαω αρκετες φωτογραφιες και να παρω αυτη που θελω,ειναι οτι πρεπει για παιδια για φωτογραφιες αυθόρμητες και σε σκοτεινο περιβάλλον με ανθρωπους ετσι ωστε απο το γαζι που θα τραβηξω καποιες θα ειναι ολοι σωστοι και ακουνητοι.

το manual το χρησιμοποιω σε δυσκολες συνθηκες φωτισμου και μονο σε αψυχα θεματα αφου τους ανθρωπους θα τους βγαλω με φλας και αυτοματο και οτι βγει!

στο manual λοιπον θελουμε σε μια φωτογραφια να εχουμε οσο πιο χαμηλο iso μπορουμε για να μην εχει θορυβο η εικονα.

ριχνουμε λοιπον το iso στο 50 η και 100,200 και αρχιζουμε να κατεβαζουμε τον χρονο κλειστρου ετσι ωστε να φωτισει το καδρο.

εαν χρειαστει να πεσουμε κατω απο 1/30 καλο ειναι να στερεωσουμε την συσκευη καπου υποστηριζοντας την μαζι με το χερι για να ειναι σταθερη,επισης και στο manual τραβαμε ριπη για να παρουμε την καλυτερη.

εαν ειμαστε ακομα σκοτεινα παροτι πεσαμε στο 1 δευτερολεπτο η και στο 0,5 που ειναι αργοι χρονοι τοτε αρχιζουμε να τραβαμε το iso αναγκαστικα προς τα πανω 800,1600,3200.

το κινητο κανει απο μονο του αφαιρεση θορυβου αλλα οσο πιο ψηλα το iso τοσο αυτη θα φαινετε και θα γινετε η εικονα παστελ.

επισης χρησιμοποιω και την mx camera με το hdr on για τοπια και οχι μονο που εχει καλο hdr.

συγκριτικο διπλα διπλα εδω ( https://photos.app.goo.gl/kyq4DrNL2AUdPcpb8 ) .

το τελαυταιο ειναι ο πειραματισμος σε ολα αυτα απο μονος σου και να εχεις την αντιληψη να περνεις την σωστη θεση για να διευκολυνεις την συσκευη να δωσει το μεγιστο.

παιξε μαζι του κ θα δεις οτι απο καποια στιγμη και μετα ολα θα ειναι απλα και ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια σε ολους,ειμαι νεο μελος και εχω μπερδευτει εδω μεσα!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ηθελα να ρωτησω το εξης,εχω το mate 10 lite,αξιζει να το πουλησω και να παρω το xz1?

Link to comment
Share on other sites

γενικα το xz1 αξιζει σαν αγορα.

αλλα μονο εαν δε σε καλυπτει αυτο που εχεις,και φυσικα αναλογα τι θες απο μια συσκευη.

μανι μανι θα πεσεις πολυ σε ιντζες,ειναι μεγαλο χορταστικο το δικο σου.

το xz1 στα γρηγορα ειναι.

πολυ δυνατο chipset καλο software χωρις ευκολιες ομως οπως αλλα,πιο πολυ προς stock,ειναι στην 9 εκδοση λογικα θα παει 10 που σημαινει θα αργησεις να νιωσεις outdated, εχει καλη οθονη καλο ηχο με θυρα ακουστικων,εχει καλο ηχο στις κλεισεις λοκαρει δορυφορο αμεσα ενω εχουν αναφερθει καποιες ασάφειες με το wifi σε μερικους χρηστες,αυτονομια στον μεσον ορο,καλες καμερες φωτογραφια/βιντεο και 2ετη ελληνικη εγγυηση,ειναι μια safe αγορα απο μεγαλο μαγαζι και λεω safe διοτι εαν μετανιωσεις και βρισκεσε σε μεγαλη πολη το δινεις σχεδον στην ιδια τιμη που ειναι ειδη σκοτωμενη στον επομενο χερι-χερι.

δε ξερω εαν ξεχασα κατι.

αρνητικο για τα παραπανω δεδομενα δεν εχει σε αυτα τα λεφτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπράβο Γιώργο πάρα πολύ χρήσιμο post σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

 

παρακαλω φιλαρακι μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Μόλις απο εχθές εχω στην κατοχή μου το τηλέφωνο και τώρα το στήνω!! Το θέμα με το WiFi νομίζω ισχύει

Στο wpa2 κάνει συνέχεια αποσυνδέσεις ενώ μόλις αλλαξα σε wpa είναι μόνιμα συνδεμένο.

Ειμαι σε Android 8 και ota δεν μου δίνει την 9, μολις το έβαλα στο pc για να δω αν την πάρει πριν βαλω λογαριασμούς και τα αρχεία μου!! Μια ερώτηση για όποιον ξέρει... Τα βελακια αριστερά απο το σήμα του wifi στην μπάρα ειδοποιήσεων που αναβοσβήνουν τι είναι και αν γίνεται να αφαιρεθούν.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γενικα το xz1 αξιζει σαν αγορα.

αλλα μονο εαν δε σε καλυπτει αυτο που εχεις,και φυσικα αναλογα τι θες απο μια συσκευη.

μανι μανι θα πεσεις πολυ σε ιντζες,ειναι μεγαλο χορταστικο το δικο σου.

το xz1 στα γρηγορα ειναι.

πολυ δυνατο chipset καλο software χωρις ευκολιες ομως οπως αλλα,πιο πολυ προς stock,ειναι στην 9 εκδοση λογικα θα παει 10 που σημαινει θα αργησεις να νιωσεις outdated, εχει καλη οθονη καλο ηχο με θυρα ακουστικων,εχει καλο ηχο στις κλεισεις λοκαρει δορυφορο αμεσα ενω εχουν αναφερθει καποιες ασάφειες με το wifi σε μερικους χρηστες,αυτονομια στον μεσον ορο,καλες καμερες φωτογραφια/βιντεο και 2ετη ελληνικη εγγυηση,ειναι μια safe αγορα απο μεγαλο μαγαζι και λεω safe διοτι εαν μετανιωσεις και βρισκεσε σε μεγαλη πολη το δινεις σχεδον στην ιδια τιμη που ειναι ειδη σκοτωμενη στον επομενο χερι-χερι.

δε ξερω εαν ξεχασα κατι.

αρνητικο για τα παραπανω δεδομενα δεν εχει σε αυτα τα λεφτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

παρακαλω φιλαρακι μου.

Εν μέρη συμφωνώ φίλε, διαφωνώ στην μεταπώληση, θα χάσεις αρκετά, εγώ πχ το είχα βάλει για πούλημα μιας εβδομάδας κινητό στα 170 και δεν έφευγε με τίποτα, οι περισσότεροι θέλουν δικαρτο και μεγαλύτερη οθόνη, τελικά το κράτησα για την γυναίκα

Link to comment
Share on other sites

Εν μέρη συμφωνώ φίλε, διαφωνώ στην μεταπώληση, θα χάσεις αρκετά, εγώ πχ το είχα βάλει για πούλημα μιας εβδομάδας κινητό στα 170 και δεν έφευγε με τίποτα, οι περισσότεροι θέλουν δικαρτο και μεγαλύτερη οθόνη, τελικά το κράτησα για την γυναίκα

 

Καλά κάνεις και μοιραστηκες την εμπειρία σου.

Ίσως κρίνω από εμένα.

170 και δεν εφυγε τέτοιο τηλέφωνο;

Συγνώμη κιόλας αλλά νιώθω ότι πρέπει να γίνω κακός.

Ρωτάνε να αγοράσουν το Asus από banggood στα 150 ευρώ με τον 625 και άλλα τέτοια αλλού!

Όχι ότι δεν αξίζουν να τονίσω αλλά ψαγμενοι;με κινεζοεγγυηση έτους;

Όσο και να θέλω να χρησιμοποιήσω πιο όμορφη λέξη από τα πρόβατα δε μπορώ!

Και εγώ συμπαθω την xiaomi και σια αλλά ε όχι να έβαλες 170 ευρώ το xz1 καινούργιο από ελληνική αλυσιδα με φουλ εγγύηση και να μη το πήραν!!!!!!!!!!!!!

Δε θα πω αλλά γιατί θα ακουστεί άσχημο. το ληγω εδώ!

Edited by georgerapp
Link to comment
Share on other sites

Και όμως φίλε δεν έφυγε, όχι γιατί δεν τ αξίζει, απλά διότι τα θέλω των περισσότερων είναι διαφορετικά
Link to comment
Share on other sites

Και όμως φίλε δεν έφυγε, όχι γιατί δεν τ αξίζει, απλά διότι τα θέλω των περισσότερων είναι διαφορετικά

Τα θέλω πολλών είναι διαμορφωμένα από την κατεύθυνση και το marketing φίλε... Μεγάλη κουβέντα θα ανοίξουμε και θα αρκεστώ και εγώ στον χαρακτηρισμό "πρόβατα".

Πριν κάνα χρόνο έγινε ντόρος με τις... παρεμβάσεις της Apple και την απόδοση των κινητών που "έπεφτε" μέρα από αναβαθμίσεις. Είδες να επηρεάζονται οι πωλήσεις τους; ΠΡΌΒΑΤΑ.

Εδώ έχουμε μια ΤΙΜΙΟΤΑΤΗ συσκευή που στα λεφτά που παίζει τώρα είναι απλά ασυναγώνιστη. Ποια Xiaomi και ποια Asus...?

Edited by Alupolis
Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Και όμως φίλε δεν έφυγε, όχι γιατί δεν τ αξίζει, απλά διότι τα θέλω των περισσότερων είναι διαφορετικά

 

ναι...να βαλουμε ενα μαυρο ταινιακι κι εμεις πανω πανω στην μεση για να το κανουμε με notch..σε λιγο καιρο θα το βγαλουμε και θα βαλουμε ενα μαυρο κυκλακι πανω δεξια για να το κανουμε με οπη που θα ειναι της μοδας..:lol::lol::lol:

το κινητο το ειχα παρει πριν κανα 6μηνο απο αγγελεια σφραγισμενο με αποδειξη απο Ελληνικο καταστημα 300 ευρω..ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος για αυτη την αγορα σε αυτα τα χρηματα οταν εκεινη την εποχη εκανε 465..

βλεπω εδω στην κουβεντα μας οτι γινονται αναφορες για γραμμες στην οθονη..για το wifi κτλ..τι να πω? εγω δεν εχω δει τιποτα απ ολα αυτα..

οσοι λοιπον το εχετε χαρείτε το..

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα εφυγε στα 170 ευρω αερα,την ιδια μερα....το εδωσα λογω οθονης,ηθελα ποιο μεγαλη...Θα μου πεις οταν το πηρες δεν το ειδες...? Το ειδα ελεγα θα συνηθησω αλλα δεν.....Παντως το κινητο τα σπαει γα τα χρηματα του....!!!
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Εμένα στην αρχή μου φάνηκε κάπως το σχήμα του που έχει γωνίες και έπειτα τα bezels.Ομως το συνήθισα σε λίγες ημέρες.

Είναι αρκετοί που νομίζουν πως το XZ1 έχει ισάξιες δυνατότητες με κινητά των 230-250€.Κάνουν λάθος γιατί ούτε τα specs του κινητου γνωρίζουν καλά ούτε τις δυνατότητες σε πραγματική χρήση γιατί δεν το έχουν πιάσει καν στα χέρια τους.Το απορρίπτουν λόγω μεγάλων bezel.

Link to comment
Share on other sites

Τα θέλω πολλών είναι διαμορφωμένα από την κατεύθυνση και το marketing φίλε... Μεγάλη κουβέντα θα ανοίξουμε και θα αρκεστώ και εγώ στον χαρακτηρισμό "πρόβατα".

Πριν κάνα χρόνο έγινε ντόρος με τις... παρεμβάσεις της Apple και την απόδοση των κινητών που "έπεφτε" μέρα από αναβαθμίσεις. Είδες να επηρεάζονται οι πωλήσεις τους; ΠΡΌΒΑΤΑ.

Εδώ έχουμε μια ΤΙΜΙΟΤΑΤΗ συσκευή που στα λεφτά που παίζει τώρα είναι απλά ασυναγώνιστη. Ποια Xiaomi και ποια Asus...?

 

ναι...να βαλουμε ενα μαυρο ταινιακι κι εμεις πανω πανω στην μεση για να το κανουμε με notch..σε λιγο καιρο θα το βγαλουμε και θα βαλουμε ενα μαυρο κυκλακι πανω δεξια για να το κανουμε με οπη που θα ειναι της μοδας..:lol::lol::lol:

το κινητο το ειχα παρει πριν κανα 6μηνο απο αγγελεια σφραγισμενο με αποδειξη απο Ελληνικο καταστημα 300 ευρω..ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος για αυτη την αγορα σε αυτα τα χρηματα οταν εκεινη την εποχη εκανε 465..

βλεπω εδω στην κουβεντα μας οτι γινονται αναφορες για γραμμες στην οθονη..για το wifi κτλ..τι να πω? εγω δεν εχω δει τιποτα απ ολα αυτα..

οσοι λοιπον το εχετε χαρείτε το..

Για ποιο notch και μάρκετινγκ μιλάτε; Σας είπα πιο πάνω, ούτε θέμα design είναι, τα πρόβατα που κολλάνε εδώ πέρα; Για κάποιον που θέλει μικρή οθόνη και έχει μια κάρτα είναι οκ, ποιος αντιλέγει για αυτό; Το 90% των χρηστών δεν βολεύεται με το συγκεκριμένο

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο notch και μάρκετινγκ μιλάτε; Σας είπα πιο πάνω, ούτε θέμα design είναι, τα πρόβατα που κολλάνε εδώ πέρα; Για κάποιον που θέλει μικρή οθόνη και έχει μια κάρτα είναι οκ, ποιος αντιλέγει για αυτό; Το 90% των χρηστών δεν βολεύεται με το συγκεκριμένο

Μικρή οθόνη το 5,2"??? Νορμάλ οθόνη. Όχι μικρή. Αν κάποιος θέλει phablet τι δουλειά έχει με αυτό το τηλέφωνο τότε;; και... το 90%(!) δεν βολεύεται με αυτό το τηλέφωνο..

Όλα τα παραπάνω κολλάνε στο γεγονός ότι με τόσο χαμηλό αντίτιμο δεν έφυγε είτε επειδή είναι Sony (όχι Huawei, iPhone, Samsung, Xiaomi εξου τα πρόβατα), είτε επειδή σχεδιαστικά έχει bezels και όχι (ας πούμε μόδα) notch.

Αν είχε κάτι από τα δύο, θα βρίσκατε αρκετούς με το καλημέρα να το πουλήσετε. Σας κάλυψα;

Edited by Alupolis
Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορείτε να προτείνετε 1-2 καλές θήκες μόνο για την πλάτη και κάνα γυαλί; Ή γυαλί το ξεχνάμε λόγω καμπυλών; Πήρα ένα πρόχειρο αλλά δεξιά και αριστερά είναι τραγικό καθώς δεν κολλάει.
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω, στα 229 ειναι το καλυτερο κινητο σε χαρακτηριστικα, μακραν, αυτη τη περιοδο. Τωρα οσο αφορα το εμφανισιακο , εμενα τα μπεζελ μου αρεσουν.

Εχει κανεις σε ftf firmware της κοσμοτε (Oreo) ???

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση.. Λέω από s8 να πάω στο xz1.. έχω να πάρω sony από το z1 βέβαια αλλά νομίζω ξέρω τι να περιμένω. Θέλω τη βοήθεια σας σε δύο λειτουργιες που με ενδιαφέρουν πολύ όμως:

1) έχει κάποιου είδους μπλε φίλτρο οθόνης για τη νύχτα; Γενικά με κουράζουν πολύ οι οθόνες για αυτό το ζητάω..

2) Με cosmote λειτουργεί το WiFi calling ή θέλει μόνο συσκευή της COSMOTE; Σκέφτομαι να το πάρω από Κωτσόβολο, public ή Πλαίσιο.

 

Αν κάποιος είχε εμπειρία από s8 και ξέρει ότι κάπου υστερεί πολύ ας πει μια κουβέντα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θελεις να πας στο ΧΖ1? θελω να πω, τι ζητας? Εγω τις IPS τις βρισκω πιο ξεκουραστες απο τις amodel . ΑΛλα φιλτρο εγω δεν εχω δει, οσο τη 2η ερωτηση σου πρεπει να ειναι της κοσμοτε.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Μικρή οθόνη το 5,2"??? Νορμάλ οθόνη. Όχι μικρή. Αν κάποιος θέλει phablet τι δουλειά έχει με αυτό το τηλέφωνο τότε;; και... το 90%(!) δεν βολεύεται με αυτό το τηλέφωνο..

Όλα τα παραπάνω κολλάνε στο γεγονός ότι με τόσο χαμηλό αντίτιμο δεν έφυγε είτε επειδή είναι Sony (όχι Huawei, iPhone, Samsung, Xiaomi εξου τα πρόβατα), είτε επειδή σχεδιαστικά έχει bezels και όχι (ας πούμε μόδα) notch.

Αν είχε κάτι από τα δύο, θα βρίσκατε αρκετούς με το καλημέρα να το πουλήσετε. Σας κάλυψα;

Το συγκεκριμένο για 5,2 οθόνη είναι phablet , τι ψάχνεις τώρα να βρεις;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση.. Λέω από s8 να πάω στο xz1.. έχω να πάρω sony από το z1 βέβαια αλλά νομίζω ξέρω τι να περιμένω. Θέλω τη βοήθεια σας σε δύο λειτουργιες που με ενδιαφέρουν πολύ όμως:

1) έχει κάποιου είδους μπλε φίλτρο οθόνης για τη νύχτα; Γενικά με κουράζουν πολύ οι οθόνες για αυτό το ζητάω..

2) Με cosmote λειτουργεί το WiFi calling ή θέλει μόνο συσκευή της COSMOTE; Σκέφτομαι να το πάρω από Κωτσόβολο, public ή Πλαίσιο.

 

Αν κάποιος είχε εμπειρία από s8 και ξέρει ότι κάπου υστερεί πολύ ας πει μια κουβέντα!

Μην κάνεις το λάθος φίλε, τα είχα και τα δύο, θα το μετανιώσεις, μόνο κάμερα και οθόνη ( σαν μέγεθος) να πω δεν χρειάζεται τίποτε άλλο

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο για 5,2 οθόνη είναι phablet , τι ψάχνεις τώρα να βρεις;

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι εννοείς. Μάλλον τα μπέρδεψες λίγο.

Σε κάθε περίπτωση είσαι υπερβολικά άδικος.

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...