Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο Lounge app έχει πολλές προσφορές με δωρεάν μεταφορικά ,θήκες φορτιστές για πολλές συσκευές κτλ ..

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Με τρίποδο;

 

Άνευ.... Απλά έχω Χρόνια Sony .. Αυτοί που ξέρουν ξέρουν και τι εννοώ!

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Παντως τις διαγωνιες γραμμες μου τις εμφανιζει κανονικα και στις φωτογραφιες που βγαζω.
Σου έγραψα και πιο πάνω αν μπορείς να βάλεις μια φωτογραφια εδώ για να σε βοηθήσουμε .Αλλιώς πήγαινε σε ένα από τα δύο σέρβις , οποίο σ βολεύει , να του ρίξουν μια ματιά και να σου πουν .

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Οι γραμμές αν εμφανίζονται και στις φωτογραφίες τότε μάλλον πας για νέα οθόνη στο service.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς τα νούμερα που είχε προτείνει το gsmarema στο review που είχε κάνει για το white balance (R50,G20,B0) στα 200 nits; και καλά με αυτά τα νούμερα είχαν τα καλύτερα νούμερα για την οθόνη.

Edited by darklord77
Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβουμε και οι υπόλοιποι και να ξέρουμε τι ψάχνουμε, υπήρχε ένα θέμα με γραμμές παράλληλες με τον μακρύ άξονα της οθόνης, για τις οποίες η SONY είχε πει ότι οφείλονται σε στατιικό ηλεκτρισμό, υπάρχει και κάτι άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβουμε και οι υπόλοιποι και να ξέρουμε τι ψάχνουμε, υπήρχε ένα θέμα με γραμμές παράλληλες με τον μακρύ άξονα της οθόνης, για τις οποίες η SONY είχε πει ότι οφείλονται σε στατιικό ηλεκτρισμό, υπάρχει και κάτι άλλο;

 

Για αυτό όπως το έχεις περιγράψει μιλάμε.

Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κλείνω 4 βδομάδες από τη μέρα που πήρα και ξεκίνησα να χρησιμοποιώ το Sony XZ1. Την επόμενη κιόλας μέρα είχα γράψει τις πρώτες μου εντυπώσεις από το τηλέφωνο αλλά ήθελα να περάσουν λίγες βδομάδες για να γράψω αναλυτικά την άποψη μου για το νεο μου κινητό.

Το προηγούμενο κινητο μου ήταν το Xiaomi Redmi 4X. Μια οικονομική και αξιοπρεπέστατη συσκευή με γρήγορο για την κατηγορία τιμης του επεξεργστή, το εύχρηστο ΜΙUI και πάνω απ όλα τη θηριώδη μπαταρία των 4100ΜΑ που κρατούσε άνετα 2 μέρες με κάτι με τη χρήση που έκανα. Το μόνο μου θέμα με το 4Χ ήταν οι κάμερες του σε σύγκριση με το Sony C4 που είχα πριν.

Οταν λοιπον αποφάσισα να αλλάξω συσκευή κοντά στο Black Friday, το φόρουμ μου πρότεινε το Sony Xperia XZ1. Στην αρχη ήμουν διστακτικος λόγω κακής εμπειρίας με τη Sony στο παρελθον (2 κινητα με την ίδια βλάβη σε διάστημα 6 μηνών) αλλά μετά από τις προτροπές των παιδιών εδώ και αφού είδα και δοκίμασα το τηλέφωνο από κοντά το αγόρασα στα 230 με θήκη από μεγάλη αλυσίδα.

Από την πρώτη στιγμη οι εντυπώσεις μου ήταν οι καλύτερες. Ταχύτατο, με υπέροχη οθόνη, κατά τη γνώμη μου εμφανισιακά κόσμημα και με κάμερες υψηλής ποιότητας. Επίσης μου άρεσε πολύ που μόλις άνοιξα τη συσκευή μου ήρθε και το android 9.

Ενα μηνα σχεδον μετά είμαι σίγουρος πως έκανα την καλύτερη δυνατη επιλογή για το budget μου. Καποιος φίλος από δω μου είχε πει οτι μετά απο λιγες μέρες το κινητο θα με "γνωρίσει" και θα προσαρμοστεί στην καθημερινότητα μου.

Αρχικά θέλοντας να διαψεύσω όσα λέγονται στις κριτικές για τη μπαταρία της συσκευης στα διαφορα reviews στο youtube, τη στιγμη που γραφω αυτή την ανάρτηση, το κινητο μου φορτίζει μετα από μιάμιση μέρα έντονης χρήσης με παιχνίδια, κλήσεις, πολύ viber και browsing (Chrome, instagram, facebook) και με SOT: 6 ωρες ακριβώς και τη μπαταρια στο 24%. Τις τελευταίες 10-15 μέρες το SOT είναι πάντα πάνω απο 5 ώρες και η διάρκεια της μπαταρίας περίπου δυο μερες (max σχεδον 49 ωρες).

Η επίδοση της συσκευής είναι εκπληκτική. Είναι πολύ γρήγορο και δεν έχει λαγκάρει στιγμή. Το WIFI παντα σβέλτο. Στις αρχές καποίες φορές αποσυνδεοταν απο μόνο του αλλά μετά την τελευταία αναβάθμιση λειτουργεί ρολόι. Εγώ αυτό το θέμα με την οθόνη δεν το έχω αντιμετωπίσει. Αντίθετα βλεπω μια οθόνη ποιοτική με ζωντανά χρώματα που δεν κουράζει σε συνθήκες χαμηλου φωτισμου και δεν μου χαλάει τη θέαση στον ήλιο. Το μόνο σχετικά αρνητικό είναι τα on screen buttons τα οποία παίρνουν χώρο απ την οθόνη.

Οσο αφορά τις κάμερες ό,τι κι αν πώ είναι λίγο. Η μπροστινή κάμερα τραβάει υπέροχες φωτογραφίες σε όλες τις συνθήκες φωτισμού (εξωτερικος χώρος μέρα νύχτα, σπίτι, κλαμπ κλπ). Η πίσω κάμερα δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο οποιαδήποτε άλλη καμερα στα κινητά που δοκίμασα μέχρι 300ε. Μπορεί να μην έχει διπλή κάμερα αλλά η απόδωση του μ έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο. Η αλήθεια είναι πως ακόμα δεν έχω μάθει να χειρίζομαι το manual mode ωστε να βγάζω φωτογραφίες όπως αυτές που είδα στο θέμα του κινητού εδώ αλλά όσο πιο πολύ το ψάχνω τόσο πιο ευχαριστημένος είμαι. Ακόμα όμως και στο auto mode μέσα σε club (αρκετά δυσκολη συνθηκη με τα κινητα που είχα μέχρι τωρα) έβγαλα φωτογραφίες που δεν περιμενα με τη λήψη ριπής. Ως μόνο αρνητικό της κάμερας θα αναφέρω οτι με λίγο zoom χάνονται οι λεπτομέρειες στην εικόνα κατι το οποίο είδα πως έχουν γράψει και άλλα ατομα στο φόρουμ. Οσο αφορά το video τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακα. Τραβηξα video σε συναυλία και ήταν καλύτερα απο το Iphone 8 Plus μιας φίλης που τραβούσε ακριβώς δίπλα μου. Τα διαφορα features οπως 3D creator, AR effects και Super Slow Motion αν και εντυπωσιακά, μετά από 2-3 φορες είναι αδιάφορα.

Συμπεραίνοντας, το Sony Xperia XZ1 ήταν μια εξαιρετική επιλογή στα 230ε. Γρήγορο, αξιοπιστο, με up to date λογισμικο με καλή διάρκεια μπαταρίας ασχέτως της ονομαστικής χωρητικότητας της και κάμερες επιπέδου. Είναι μια συσκευή που θα πρότεινα στον οποιοδήποτε ψάχνει μια value for money συσκευη. Σίγουρα στην προηγούμενη τιμή του ίσως να μην ήταν επιλογή μονόδρομος, αλλά νομίζω πως σ αυτά τα χρήματα με αυτα τα specs νομίζω πως πρακτικά παίζει χωρίς αντίπαλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο φιλε. Σημερα πηγα στην Οmnitech στο Γερακα και μεσα σε 3 ωρες το πολυ μου εστειλαν μηνυμα οτι το τηλ.ηταν ετοιμο και ηταν τελικα ελαττωματικη η οθονη λογω των διαγωνιων γραμμων που εχω αναφερει.Αυριο θα παω να το παραλαβω.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά φίλε.

Και σε μια συσκευή του αδελφού μου που αυτός είχε σακατεψει την type c με ανταπτορα της λαϊκής την αλλάξανε στην εγγύηση στην αρβατο σε 60 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αξιζει το κινητο στα 230 ? Γιατι δεν την παλευω αλλο με xiaomi!! Επισης η μπαταρια βγαζει κανα 6ωρο οθονη ?

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7736860#post7736860

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα.Διάβασα τις τελευταίες σελίδες και βλέπω καλά σχόλια.Εχω όμως τους προβληματισμούς και θα ήθελα και την γνώμη σας.Η μοναδική εμπειρία με smartphone Sony (Sony Ericsson για την ακρίβεια) ήταν το μακρινό 2012 με το Xperia Ray και να πω την αλήθεια το μετάνιωσα πραγματικά.Περα από τα κολλήματα που είχε (στην τελευταία αναβάθμιση Android τα έπαιξε εντελώς) είχε πολύ κακή κεραία (αν το λέω σωστά) στο σήμα δικτύου με αποτέλεσμα να με πετάει συνέχεια εκτός σύνδεσης ενώ σε άλλα κινητά με την ίδια sim είχα 2-3 γραμμές σήμα.Ισχυει κάτι τέτοιο τώρα;Έτυχε να ήταν ελαττωματική συσκευή;Τώρα έχω το Meizu m6 Note και έχω καλομάθει στις 7-8 ώρες sot ενώ πριν από αυτό είχα ένα Lumia 920 που έφτασα να το φορτίζω 3 φορές την μέρα (απο την αρχή σπάνια μου έβγαζε μέρα) και είναι το μόνο που με φοβίζει δεν θέλω να ξαναφτασω εκεί.Η χρήση που κάνω είναι πάντα σε 2G με WiFi και όλα κλειστά.Εχω λοιπόν την δυνατότητα να το πάρω στη γνωστή προσφορά που τρέχει στα 230€ ή να πάρω το Honor 8x στα 119€(επιδότηση).Θα ήθελα την γνώμη σας για όλα αυτά και την συμβουλή σας.
Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως περιγράφεις την χρηση σου ευκολα μια μέρα.

Δε ξερω εαν κανεις gaming,εγω δεν κανω καθολου ας πουμε.

Σαν συσκευή ειναι το απολυτο vfm σε ολα απο εκει και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως περιγράφεις την χρηση σου ευκολα μια μέρα.

Δε ξερω εαν κανεις gaming,εγω δεν κανω καθολου ας πουμε.

Σαν συσκευή ειναι το απολυτο vfm σε ολα απο εκει και πέρα.

 

Δεν παίζω παιχνίδια όχι..Αλλά το χρησιμοποιώ αρκετά από την ωρα που τελειώνω την δουλειά και μετά.Ιντερνετ,social,YouTube τα κλασικά.Μακάρι να βγάζει τουλάχιστον άνετα την μέρα δεν με πειράζει να το φορτίζω στο τέλος αυτής.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά βγάζω άνετα πάνω από 5 ώρες sot την ημέρα με 4g+ (με wifi σίγουρα παραπάνω).

Δεν παίζω παιχνίδια όχι..Αλλά το χρησιμοποιώ αρκετά από την ωρα που τελειώνω την δουλειά και μετά.Ιντερνετ,social,YouTube τα κλασικά.Μακάρι να βγάζει τουλάχιστον άνετα την μέρα δεν με πειράζει να το φορτίζω στο τέλος αυτής.

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά την έχω manual σε όλα τα κινητά μου

 

Απλά έχοντας διαβάσει ένα από τα πολλά link πάνω στο θέμα πχ https://www.thurrott.com/mobile/android/165680/android-9-pie-feature-focus-adaptive-brightness και δουλεύοντας το κινητό με ανοιχτή την επιλογή αυτή, πιστεύω ότι κάνει αρκετά καλή δουλειά. Για παράδειγμα σε όσους έχουν σαν και εμένα το κακό χούι να ασχολούνται με το κινητό το βράδυ πριν το ύπνο (κρεβάτι με φως κλειστό), παρατηρώ ότι ρίχνει την φωτεινότητα ακόμα και στο 10% πράγμα που βοηθά να μην κουράζονται τα μάτια.

Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση γιατι δεν μπορώ να βρω αυτό που θέλω . Μετά την αναβάθμιση σε 9 pie όταν πατάω τα κουμπιά του ήχου αυξομειώνεται μόνο η ένταση των πολυμέσων και εμφανίζει το γρανάζι για τις υπόλοιπες ρυθμίσεις ήχου.

Υπάρχει τρόπος να προσθέσουμε εκεί και την ένταση του ringtone ???

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα τη συσκευη απο κωτσοβολο στα 229, αν κανει καποιος κρατηση ιντερνετικα κ παραλαβη απο το καταστημα κερδιζει δωροεπιταγη 10 ευρω οποτε παιρνει κ θηκη δωρο( λεπτομεριες στο site). εχει oreo κ σε αναζητηση μου λεει εχετε την τελευταια εκδοση δεν βρισκει την pie, δοκιμασα κ με companion τα ιδια, καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση γιατι δεν μπορώ να βρω αυτό που θέλω . Μετά την αναβάθμιση σε 9 pie όταν πατάω τα κουμπιά του ήχου αυξομειώνεται μόνο η ένταση των πολυμέσων και εμφανίζει το γρανάζι για τις υπόλοιπες ρυθμίσεις ήχου.

Υπάρχει τρόπος να προσθέσουμε εκεί και την ένταση του ringtone ???

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

 

Από πάνω έχει ένα καμπανάκι πατάς εκει

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Από πάνω έχει ένα καμπανάκι πατάς εκει
Αυτό το έχω δει έχει τρεις θέσεις , εγώ μιλάω για αυξομείωση ....

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα τη συσκευη απο κωτσοβολο στα 229, αν κανει καποιος κρατηση ιντερνετικα κ παραλαβη απο το καταστημα κερδιζει δωροεπιταγη 10 ευρω οποτε παιρνει κ θηκη δωρο( λεπτομεριες στο site). εχει oreo κ σε αναζητηση μου λεει εχετε την τελευταια εκδοση δεν βρισκει την pie, δοκιμασα κ με companion τα ιδια, καμια ιδεα?

 

Repair από το Companion φίλε και θα σου περάσει την PIE και το Security του Νοέμβρη.

Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...