Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εντάξει ούτε τα WhatsApp Viber etc μπορείς να αποφύγεις ,αλλά κατεβάζω το speedtest ,CCleaner ας πούμε και θέλουν πρόσβαση σε φωτογραφίες μηνύματα πληκτρολόγιο κτλ κτλ ..Όξω..

 

Πολλες εφαρμογες κατα την εγκατασταση σου ζητανε αυτα που λες ,μπορεις αφου τις εγκαταστησεις να μπεις διαχειριση εφαρμογων και να απενεργοποιησεις οτι θες, λιγες ειναι αυτες που δεν δουλευουν μετα

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το Fluid NG,φαίνεται καλό αλλά χρειάζεται να το συνηθίσω.

Το ρουφιανοανθρωπάκι το ξήλωσα,το screen off and lock είναι μια χαρά.

Εβλεπα στο κινητό μερικά HDR βιντεο,πολύ ωραία.

Δεν βρίσκω που δείχνει πόσο Ram είναι διαθέσιμη.

Edited by Leon_08
Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιήσε το και βάλε το ξανά και διάβασε ..στο γράφει ..

Ναι το είχα διαβάσει αυτό.

Ποιός είναι η Google;

Η sony;αφού όλες οι νέες rom πάνω κάτω μαθαίνουν την λειτουργία σου και ας πούμε προσαρμόζονται πάνω σου.

Κάτι σαν αλγόριθμοι για να γνωρίζει τι κλείνει τι κρατά στην μνήμη κ.α.

Τώρα το να πηγαίνουν οι κινήσεις μου στην Google η στον δημιουργό της rom το δέχομαι καθώς δε μπορώ να το αποφύγω εκτός εάν περάσω aosp rom χωρίς Google services αλλά και να μη ξαναπιάσω δίκτυο ποτέ μου έτσι ώστε ούτε η CyanogenMod πάρει δεδομένα μου.

Τρίτες εφαρμογές προσέχω όσο μπορώ τι κατεβάζω.

Αυτή είναι build in στο android.

Καλά κάνουμε και προσέχουμε μερικά πραγματακια αλλά δε μπορούμε να αποφύγουμε τον κατασκευαστή και την Google.

Για αυτό δε θα επερνα ποτέ μου homtom ας πούμε ένα παράδειγμα.

Ρουφιάνο ανθρωπάκι!σε ποιόν;τι θα διαβάσει που δεν διαβάζονται είδη!

Link to comment
Share on other sites

Την μνήμη την βλέπεις στις επιλογές προγραμματιστή.

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

 

Δεν το ενεργοποίησα γιατί δεν υπάρχει delay στο μενού κλπ όπως στο Samsung που έπρεπε να απενεργοποιήσω τις κλίμακες.

 

Πάντως παρόλο την μικρή μπαταρία του κινητού κάνει καλή διαχείριση,όπως και στο stand by,πάλι καλά.

 

Μόνο στις επιλογές προγραμματιστή μπορώ να δω πόσο μπαταρία καταναλώνει η κάθε εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το κινητό μια εβδομάδα πρώην κάτοχος S7 αρκετά καλό πολύ τίμιο γρήγορο κλπ.Όμως ρε παιδιά αντιμετωπίζω πρόβλημα με το Wifi στα καλα καθούμενα πέφτει και γυρνάει στο 4G ενώ από άλλες συσκευές λειτουργεί κανονικά. Το διάβασα και στο ίντερνετ και το αντιμετωπίζουν αρκετοί χρήστες στο εξωτερικό. Πήρα την Sony μου είπαν να κάνω δίορθωση λογισμικού από το companion , την έκανα δούλεψε για 3 με 4 μέρες σωστά και σήμερα πάλι τα ίδια, θα το πάω για DOA στο πλαίσιο μου είπαν έχει 15 μέρες
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσε μας τι έγινε όταν τελειώσεις.το κάνει και σε μένα περιοδικά,αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ με το θέμα με εγγύηση γιατί δεν έχω το κουράγιο για κάτι τέτοιο.

Άλλες φορές ξανά πιάνει μόνο του άλλες φορές τρώει φρίκη και μπαίνω airplane mode και όταν βγαίνω πάλι πιάνει.

Δεν μου το κάνει συχνά και ίσως όχι όταν το σήμα είναι δυνατό.

Όταν το κάνει θέλω με μιας να το σπάσω βέβαια αλλά οκ πολλά θέλω να κάνω εν βρασμό αλλά για να είμαι ανάμεσα σας δεν τα κάνω!!!

Μυρίζομαι hardware θέμα γιατί λίγοι απλά το έχουν από όταν πρωτοβγηκε και δεν έχει διορθωθεί και οι περισσότεροι δεν το έχουν αντιμετωπίσει.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν το κανει,γυρναει αμεσως απο δεδομενα σε wifi και το αντιστροφο
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσε μας τι έγινε όταν τελειώσεις.το κάνει και σε μένα περιοδικά,αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ με το θέμα με εγγύηση γιατί δεν έχω το κουράγιο για κάτι τέτοιο.

Άλλες φορές ξανά πιάνει μόνο του άλλες φορές τρώει φρίκη και μπαίνω airplane mode και όταν βγαίνω πάλι πιάνει.

Δεν μου το κάνει συχνά και ίσως όχι όταν το σήμα είναι δυνατό.

Όταν το κάνει θέλω με μιας να το σπάσω βέβαια αλλά οκ πολλά θέλω να κάνω εν βρασμό αλλά για να είμαι ανάμεσα σας δεν τα κάνω!!!

Μυρίζομαι hardware θέμα γιατί λίγοι απλά το έχουν από όταν πρωτοβγηκε και δεν έχει διορθωθεί και οι περισσότεροι δεν το έχουν αντιμετωπίσει.

 

και εγώ υποψιάζομαι hardware αλλά άλλα άντε να το αποδείξω στο plaisio θα σας κρατάω ενήμερους αύριο το απόγευμα που θα πάω από εκεί είναι αρκετά σπαστικό η αλήθεια είναι

Link to comment
Share on other sites

ακριβως για αυτο δε το παω.

εχω πολλα στο μυαλο μου και εύθραυστα νευρα.

ωστοσο δεν ειναι κατι χειροπιαστο.

παρτο-δες το-φωναζει.

ειχα παει arvato ενα xcompact που ο αδελφος μου ειχε χαλασει την typec απο ανταπτορες.

η βλαβη φωναζε,απλα δεν φορτιζε,σε 60λεπτα στην εγγυηση μου ειχαν αλλαξει θυρα.

εδω ομως ξερεις τι εχεις να τραβηξεις.

για αρχη θα κανουν ενα reset,θα στο δωσουν,θα το ξαναπας και η θα σου κανουν παλι ενα hardreset η αν εισαι τυχερος θα στο εχουν φτιαξει τοτε.

δεν ειναι κατι που θα παει doa γιατι δε θα το δουν επι τοπου οι ιδιοι.

ελπιζω να πεσω πολυ εξω και να μην σε κουρασουν.

παντως ας πουμε οτι θες να κατεβασεις ενα μεγαλο αρχειο ειναι αφερέγγυο.

εχω την εντυπωση δε οτι εαν το σημα ειναι ισχυρο δεν το κοβει το wifi και δεν ξερω εαν εχει να κανει με τιποτα απο την 9αρα γιατι ναι μεν το ειχαν πολλοι αλλα οχι απλα εχανε το σημα αλλα δεν ξανα επιανε με ΤΙΠΟΤΑ παρα μονο με restart της συσκευης.εμενα δεν ειναι ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου παιδιά αντιθέτως έχει πολύ καλή λήψη, το ανέφερα από την πρώτη μέρα έχω πάθει πλάκα με αυτό, με το που το ανοίγω συνδέετε αμέσως, πρώτη φορά το είδα σε κινητό αυτό, επίσης πολύ σταθερό χωρίς αποσυνδέσεις, μήπως το πρόβλημα είναι σε κάποιες συγκεκριμένες παρτίδες; μήπως με κάποιον αριθμό βγει άκρη
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου παιδιά αντιθέτως έχει πολύ καλή λήψη, το ανέφερα από την πρώτη μέρα έχω πάθει πλάκα με αυτό, με το που το ανοίγω συνδέετε αμέσως, πρώτη φορά το είδα σε κινητό αυτό, επίσης πολύ σταθερό χωρίς αποσυνδέσεις, μήπως το πρόβλημα είναι σε κάποιες συγκεκριμένες παρτίδες; μήπως με κάποιον αριθμό βγει άκρη

 

και εμενα ετσι ειναι,οπως επισης σε μερη του σπιτιου που αλλα δεν επιαναν αυτο πιανει....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά που έχετε θέμα δείτε και τα ρουτερ σας ,μήπως να αυξήσετε τον χρόνο στο leasing time στον DHCP server ή να δώσετε σταθερές ip από το ρούτερ ..

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

εμένα συνδέεται κανονικά, μόλις πάω να φορτώσω 2 με 3 σελίδες κάνει πως αργεί και μπαίνει στο 4G μετά από 1 η 2 λεπτά γυρνάει πάλι στο wifi .... πολύ περίεργο

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά που έχετε θέμα δείτε και τα ρουτερ σας ,μήπως να αυξήσετε τον χρόνο στο leasing time στον DHCP server ή να δώσετε σταθερές ip από το ρούτερ ..

 

φίλε μου το έχω δοκιμάσει σε 3 η 4 διαφορετικά ρούτερ με άλλες συσκευές να μην έχουν κανένα θέμα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,μπορεί να πω βλακεία μιάς και δεν έχω το ΧΖ1 αλλά κοιτάξτε το μήπως διορθωθεί το θέμα με το wifi σας.Αν πάτε στις ρυθμίσεις wifi εκεί που λέει "Σύνθετα" ή "Σύνθετες ρυθμίσεις" και μπείτε σας εμφανίζει μία επιλογή να γυρνάει μόνο του το κινητό στην πιό σταθερή σύνδεση wifi ή δεδομένα.Απενεργοποιήστε αυτή την επιλογή και δείτε ξανά αν πέφτει το wifi σας.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

2 εβδομάδες που το έχω φαίνεται να έχει σχετικά δυνατό Wi-Fi,με χαμηλή σύνδεση που έχω 5-6 Mbps download και 0.5 upload έπαιζε βίντεο 720p έως 1080p στον 4ο όροφο ταράτσα,με το modem στον 1ο με 1 γραμμή σήμα,αλλά έχω υψηλό snr margin που σταθεροποιεί την γραμμή και καλό modem.Αν καταφέρω να συνδέσω 1 φθηνό xiaomi repeater θα'ναι καλά.

 

Δεν θυμάμαι να έχανε το σήμα.Επίσης άνοιξα Google Maps και το GPS για 1η φορά και έπιασε ακαριαία.Σπάζομαι που δεν κατάφερα να στείλω αρχεία μέσω Wi-Fi Direct,μόνο με BT που είναι αργό.

 

Επίσης έβαλα τα Kingston Cloud Core και δεν παίζουν.

Link to comment
Share on other sites

στις επιλογες προγραμματιστη ειναι αυτα και τα εχω απενεργοποιησει αυτα,οπως εχω κανει επαναφορα στα δεδομενα δικτυου και παλι μου το ξανα εκανε,απλα εμενα το κανει παρα πολυ αραια και τοσο,σε 2 wifi που μπαινω,σπιτι-δουλεια.

ειναι πολυ σπανιο απο οτι εχω καταλαβει και εδω ελλαδα στο φορουμ ειμαι εγω και ο φιλος για αυτο και ψιλιαζομαι hardware.

τι ειναι αυτο το margin και πως δινω δυναμη στα setting του router;ενα d-link εχω (δε θυμαμαι πιο) αλλα ειναι αρκετα καλο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάω για 7μηνο με το κινητό και αυτό το πρόβλημα δεν μου το χει κάνει...Νομιζω αντίθετα ότι με το pie συνδέετε και πιο γρήγορα από πριν... Ίδωμεν..

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

στις επιλογες προγραμματιστη ειναι αυτα και τα εχω απενεργοποιησει αυτα,οπως εχω κανει επαναφορα στα δεδομενα δικτυου και παλι μου το ξανα εκανε,απλα εμενα το κανει παρα πολυ αραια και τοσο,σε 2 wifi που μπαινω,σπιτι-δουλεια.

ειναι πολυ σπανιο απο οτι εχω καταλαβει και εδω ελλαδα στο φορουμ ειμαι εγω και ο φιλος για αυτο και ψιλιαζομαι hardware.

τι ειναι αυτο το margin και πως δινω δυναμη στα setting του router;ενα d-link εχω (δε θυμαμαι πιο) αλλα ειναι αρκετα καλο.

 

Πρέπει να σου το μειώσει ο πάροχος κάπου 1 έως 3 μονάδες.Σταθεροποιείται η γραμμή περισσότερο αλλά χάνεις κάπου 2 Mbps όπως σε εμένα.Το κάνουν γιατί η κατάσταση του χαλκού δεν είναι σε καλή κατάσταση και δημιουργούνται προβλήματα στην γραμμή.Αν κάποιος έχει πιο υψηλό sn margin ίσως να έχει αποσυνδέσεις.

 

1)Κοίτα αν το Wi-Fi είναι ρυθμισμένο σε high range και αν είναι dual band 2.4Gh και 5Gh.Δες σε ποιό από τα 2 συνδέεται.Το 5Gh έχει μικρότερη εμβέλεια αλλά λιγότερα παράσιτα,καλύτερα όμως το 2.5Gh,νομίζω οτι είναι πιο γρήγορο.

2)Βάλε auto channel αν δεν είναι και αν δεν λειτουργεί σωστά βάλε κάποιο συγκεκριμένο Κανάλι.Μετά πατάς save+rebbot το modem.

Εμένα συνδέεται σε 4".

Edited by Leon_08
Link to comment
Share on other sites

Το SNR >Signal to Noise Ratio ουδεμία σχέση έχει με το θέμα που αντιμετωπίζουν κάποιοι με το wifi και το XZ1!!!

 

Αφορά Xdsl συνδέσεις κι αντιθέτως όπως το γράφεις @Leon_08 με λιγότερο snr κερδίζεις σε συγχρονισμό αλλά αυτά είναι offtopic !!!

Edited by nick2crete

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε να κάνετε αυτό που λέει ο φίλος Brolas. Οι ρυθμίσεις αυτές ΔΕΝ είναι στις ρυθμίσεις των πρόγραμματιστών, αλλά στις συνθέτες ρυθμίσεις μέσα στις προτιμήσεις WiFi που φαίνεται κάτω από την λίστα που βλέπουμε όλα τα ασύρματα δίκτυα.

Εκεί έχει για αυτόματη εναλλαγή σε data όταν το κινητό κρίνει ότι το WiFi είναι αργό σε ταχύτητα. Και μάλιστα ακόμα πιο κάτω έχει να επιλέξεις και παροχο που θα "κρίνει" την ταχύτητα του WiFi

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα εκανα και από εκεί.

Και σε παροχο αξιολόγησης εβαλα κανεναν και ηταν πριν google.

Θα το παρατηρήσω τώρα.

Ευχαριστουμε για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Το SNR >Signal to Noise Ratio ουδεμία σχέση έχει με το θέμα που αντιμετωπίζουν κάποιοι με το wifi και το XZ1!!!

 

Αφορά Xdsl συνδέσεις κι αντιθέτως όπως το γράφεις @Leon_08 με λιγότερο snr κερδίζεις σε συγχρονισμό αλλά αυτά είναι offtopic !!!

 

Εφόσον οι αναφορές σε θέματα συνδεσιμότητας σχετίζονται με τα smartphones και με το XZ1 του θέματος δεν είναι offtopic,οι γενικότερες αναφορές συνδεσιμότητας ναι.

 

Το screen on time πως το υπολογίζετε,απο 90%-10%;Πόσες ώρες σας βγάζει;

Link to comment
Share on other sites

SOT 2.5-3 ώρες, αλλά μιλάμε για 50% wifi-50% 4G, ανοιχτά τα πάντα εκτός απο NFC και μόνιμα συγρονισμός με smartwatch

πάνω απο 5 δεν έχω δει με τιποτα παντως

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...