Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ενω στα αλλα κινητα ειχα volte σε αυτο δεν εχω...

Μηνυμα εχω στειλει στην κοσμοτε....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Το ατού για μενα ειναι η στεγνή ταχύτητα και αμεσότητα που τρως στην μάπα.

Μετα οθόνη ηχος και καταλήγω σε μια αξιοπρεπέστατη κάμερα η οποια ομως φέρει ενα πολυ καλο σχεδον top of the top video με καλό σταθεροποιητή ακομα και στο 4k.

Για το κράξιμο ετρωγε γιατι τα περισσότερα βιντεο βγηκαν οταν εκανε 700 ευρω οπως ετρωγε και το htc u ultra αλλα στα 260 τετοια συσκευαρα πριν 6 μηνες και παραπανω δεν επερνες.

Επερνες;

Ωστόσο σε μαυρο ειναι κοσμημα το άτιμο!

Τοσο γερος ειμαι στα γούστα;

 

Τη δύναμη του θα τη δεις στο 10ημερο όταν θα σε μάθει κι αυτό... Έχει κι άλλο....

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Περα απο την τιμη του.

 

Η συσκευή δεν έχει κάποιο σημείο τρομερής υπεροχής, είναι overall ένα ολοκληρωμένο πακέτο με επιμέρους αξιόλογα χαρακτηριστικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή δεν έχει κάποιο σημείο τρομερής υπεροχής, είναι overall ένα ολοκληρωμένο πακέτο με επιμέρους αξιόλογα χαρακτηριστικά.

 

Στα 230€ η υπεροχή του είναι χαώδης....

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή δεν έχει κάποιο σημείο τρομερής υπεροχής, είναι overall ένα ολοκληρωμένο πακέτο με επιμέρους αξιόλογα χαρακτηριστικά.

Σοβαρά τώρα βρες μου άλλη συσκευή με τα ίδια specs σε αυτήν την τιμή τώρα..... Μονο κάτι mid πλαστικουρες τύπου mate 10lite κτλ...

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώ τον οδηγό, φλασάρω χωρίς να πετάξει κάποιο μνμ λάθους και όταν τελειώνει και ανοίγω κανονικά έχει ακόμη το προηγούμενο firmware... Σαν να μη φλασαρε τπτ... Καμιά ιδέα;;;

Ακολούθησε αυτό τον οδηγό

http://www.xperiablog.net/2018/01/28/newflasher-guide-to-install-new-firmware-for-xperia-xz-premium-xz1-and-more/

Με το flashtool δεν τα κατάφερα αλλά με το newflasher πέρασε κανονικά. Θα πρέπει να κάνεις εγκατάσταση και το flashtool αφού χρειάζεται τους drivers. Θα χρειαστεί να κάνεις εγκατάσταση και το xperifirm για να κατεβάσεις το firmware της Cosmote

Για να περάσεις τους drivers, στη διαδρομή

‘C:\Flashtool\drivers’. Tick the “Flashmode Drivers” and “Fastboot Drivers” to install.

 

Press the Windows key + R together and in the ‘Run’ box type: shutdown.exe /r /o /f /t 00

 

– Now make the following selections to boot into the Start Up Setting Screen: Troubleshoot > Advanced options > Start Up Settings > Restart

 

– Then, when the machine restarts, select number 7 i.e. “Disable driver signature enforcement”. Your machine will start with Driver signing enforcement disabled until the next reboot.

 

B) Now you can install the Flashtool drivers.

 

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Redmi Note 4

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώ τον οδηγό, φλασάρω χωρίς να πετάξει κάποιο μνμ λάθους και όταν τελειώνει και ανοίγω κανονικά έχει ακόμη το προηγούμενο firmware... Σαν να μη φλασαρε τπτ... Καμιά ιδέα;;;

 

 

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Redmi Note 4

 

Κατέβασες τη σωστή ρομ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, νέος κάτοχος κι εγώ του Xperia XZ1, πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές. Για όποιον ενδιαφέρεται, σε επικοινωνία μου με την Cosmote μου ανέφεραν οτι η αναβάθμιση της συσκευής γίνεται χωρίς κόστος σε καταστήματα Γερμανός ώστε να παίξει το WiFi Calling. Προς το παρόν δεν θα το δοκιμάσω, απλά το αναφέρω ως πληροφορία
Link to comment
Share on other sites

Όλα κομπλέ, σε ευχαριστώ! Παίζουν VoLTE και VoWIFI άψογα. Και γενικά το κινητό φαίνεται καλό ως σύνολο.

Κατέβασες τη σωστή ρομ?

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Eίναι σίγουρο ότι απαιτείται το firmware της Cosmote για να υποστηριχτούν το VoLTE και το VoWIFI; 'Εχω ένα Huawei P20 από σκρουτζομάγαζο, που προφανώς ΔΕΝ φοράει έκδοση της Cosmote και οι παραπάνω υπηρεσίες λειτουργούν άψογα, παρότι η Cosmote στην ιστοσελίδα της λέει ότι πρέπει και το Ρ20 να φοράει δική της έκδοση λειτουργικού. Θα ήθελα να αγοράσω ένα ΧΖ1 σε τιμή-ξεφτίλα (θα μου βγεί 185 ευρώ με τιμολόγιο) αλλά θα προτιμούσα να μην το φλασάρω με branded firmware.

 

Αφού δεν υπάρχει επιλογή στο μενού χωρίς το firmware της Cosmote. Η μόνη διαφορά είναι το splash screen της Cosmote, δεν υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

γειά σας , αλλάζω αυτές τις μέρες κινητό , προέρχομαι απo xiaomi Νote 4x

 

σκεφτόμουν την περίπτωση του Xiaomi Mi A2 , αλλά έπεσα στην περίπτωση της προσφοράς λόγω black friday για το συγκεκριμένο Sony , οπότε το εξετάζω σοβαρά

 

1) θα μου φανεί η διαφορά ΚΑΤ'ΟΥΣΙΑΝ στη μπαταρία (πραγματική αυτονομία , όχι ονομαστικές τιμές) ?

2) η κάμερα του xz1 τη νύχτα είναι αξιοπρεπής ?

3) σα σήμα , ποιότητα ακουστικού , γενικά λειτουργία θα δώ κάπου διαφορά ΠΡΟΣ τα κάτω (για όποιον) λόγο , σε σχέση με το Note 4x ?

4) είναι ουσιαστική αναβάθμιση πιστεύετε , ως συσκευή ?

 

σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγω το φορτιζω για πρωτη φορα πριν το πρωτολειτουργησω.Μολις το εβαλα για φορτιση εδειχνε 60%.Το εχω 55 λεπτα στην πριζα και τωρα δειχνει 90%.

 

----- προσθήκη μηνύματος 100 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παντως το εχουν αγορασει πολλοι το xz1 βλεπω με το black friday.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας , αλλάζω αυτές τις μέρες κινητό , προέρχομαι απo xiaomi Νote 4x

 

σκεφτόμουν την περίπτωση του Xiaomi Mi A2 , αλλά έπεσα στην περίπτωση της προσφοράς λόγω black friday για το συγκεκριμένο Sony , οπότε το εξετάζω σοβαρά

 

1) θα μου φανεί η διαφορά ΚΑΤ'ΟΥΣΙΑΝ στη μπαταρία (πραγματική αυτονομία , όχι ονομαστικές τιμές) ?

2) η κάμερα του xz1 τη νύχτα είναι αξιοπρεπής ?

3) σα σήμα , ποιότητα ακουστικού , γενικά λειτουργία θα δώ κάπου διαφορά ΠΡΟΣ τα κάτω (για όποιον) λόγο , σε σχέση με το Note 4x ?

4) είναι ουσιαστική αναβάθμιση πιστεύετε , ως συσκευή ?

 

σας ευχαριστώ

Είναι καλύτερο σε όλα! Για τη μπαταρία θα κάνεις υπομονή ένα 10ημερο διότι το κινητό έχει ένα έξυπνο σύστημα το οποίο μαθαίνει το τρόπο που το χειρίζεσαι γενικά και μέρα με τη μέρα το κάνει ταχύτερο και εξοικονόμει μπαταρία διακόπτοντας άσκοπες εφαρμογές στο παρασκήνιο! Αυτό που φέτος διαφημίζει το Mate 20 pro δηλαδή...

Μέσω όρο με αυτόματη φωτεινότητα θα φτάσεις έως και 5:30 ώρες οθόνη..

 

Το Xiaomi είναι ένα Mid κινητό... Το ΧΖ1 είναι περσινή ναυαρχίδα της Sony οπότε η διαφορά που θα δεις θα είναι μεγάλη...

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω το φορτιζω για πρωτη φορα πριν το πρωτολειτουργησω.Μολις το εβαλα για φορτιση εδειχνε 60%.Το εχω 55 λεπτα στην πριζα και τωρα δειχνει 90%.

 

----- προσθήκη μηνύματος 100 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παντως το εχουν αγορασει πολλοι το xz1 βλεπω με το black friday.

 

Ο φορτιστής της Sony αργεί γενικά.. Αν έχεις τη δυνατότητα πάρε το ταχυφορτιστη και θα λυθούν όλα αυτά..

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω απο μερα σε μερα το κινητο, αυτος ο κοτσος πολυ αργει η μου φαινεται;

επι του θεματος δυο αποριες ,δεν θελω να χρησιμοποιησω θηκη και τζαμακι, ειναι ευαλωτο στις γρατσουνιες; ενταξει ,δεν εχω σκοπο να το βαζω με κλειδια ,επισης αν φλασαρουμε την rom της cosmote με την εγγυηση τι παιζει; επειδη εχω ν ασχοληθω με φλασαρισματα απο την εποχη xperia mini θα τα καταφερω; μη το μπικαρουμε οχι τιποτε αλλο

Link to comment
Share on other sites

Τα αντίγραφα ασφαλείας στο λογαριασμό Google είναι ενεργά σε κάποιον? Η επιλογή "δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας τώρα" δεν είναι επιλέξιμη και δεν έχει πάρει αντίγραφο ακόμη
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω απο μερα σε μερα το κινητο, αυτος ο κοτσος πολυ αργει η μου φαινεται;

επι του θεματος δυο αποριες ,δεν θελω να χρησιμοποιησω θηκη και τζαμακι, ειναι ευαλωτο στις γρατσουνιες; ενταξει ,δεν εχω σκοπο να το βαζω με κλειδια ,επισης αν φλασαρουμε την rom της cosmote με την εγγυηση τι παιζει; επειδη εχω ν ασχοληθω με φλασαρισματα απο την εποχη xperia mini θα τα καταφερω; μη το μπικαρουμε οχι τιποτε αλλο

 

Έχω μια Spigen η οποία πιστεύω αν τη βάλεις δε χρειάζεσαι και τζαμακι...

Αν μου χει πέσει κάτω... Όταν πέφτει ακούγεται ένας ήχος σαν να πέφτει λάστιχο.. Απόλυτη εφαρμογή στη συσκευή και πολύ κομψή.. Είναι ακριβή αλλά πιστεύω τα αξίζει..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα αντίγραφα ασφαλείας στο λογαριασμό Google είναι ενεργά σε κάποιον? Η επιλογή "δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας τώρα" δεν είναι επιλέξιμη και δεν έχει πάρει αντίγραφο ακόμη

Νομίζω είναι κανονικά επιλεξιμη... Εγώ τα έχω κλειστά όλα αυτά! Το λέει ξεκάθαρα...

Ρυθμίσεις - Google - swipe down και θα το βρεις..

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Eγω πηρα μια θηκη σιλικονης sentio απ'το Πλαισιο με 0,99 ευρω(!) και του παει γαντι.

 

Έχω μια Spigen η οποία πιστεύω αν τη βάλεις δε χρειάζεσαι και τζαμακι...

Αν μου χει πέσει κάτω... Όταν πέφτει ακούγεται ένας ήχος σαν να πέφτει λάστιχο.. Απόλυτη εφαρμογή στη συσκευή και πολύ κομψή.. Είναι ακριβή αλλά πιστεύω τα αξίζει..

 

 

Δεν θελω να βαλω θηκη , ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

Για χωρίς θηκη ειναι καλο κινητο (με οτι ρισκα υπαρχουν παντα).

Γιατι δεν ειναι γυαλί πίσω για να σπασει δε γλυστραει σαν γυαλι και δεν ζεσταίνεται γενικα (δε παιζω παιχνίδια) για να σε ιδρώνει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...