Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εγώ είχα αυτό το δίλλημα και κατέληξα στο Sony. Σαν ποιότητα και γενικά αντοχή στο χρόνο και σε κατασκευή και σε software νομίζω είναι πιο πάνω από p10.

Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει για τη λειτουργία stamina. Μόνο από τις ρυθμίσεις μπορώ να την ενεργοποιήσω και δεν έχω βρει το ultra stamina που είχε το s6

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο σε όλους. Βλέπω στο ψάξιμο είμαστε όλοι. Καλό το p10 πολύ καλό αλλά πιστεύω το xz1 είναι πιο ολοκληρωμένο με πολύ καλύτερη οθόνη ήχο υποστήριξη αναβαθμίσεις δεν ζεσταίνεται και άλλα πολλά. Ανόητη ερώτηση τώρα. Σε όλα τα hands on τα navigation buttons ήταν σαν του pixel launcher. Στο δικό μου το μεσαίο κουμπί είναι απλά ένας κύκλος με άσπρη γέμιση χωρίς τον έξτρα κύκλο γύρω γύρω. Είναι κάποια ρύθμιση ή δεν έβαλε σε όλα τα ίδια η Sony; Τρίτη φόρτιση και η μπαταρία δείχνει σχεδόν έξι ώρες οθόνη στο 30%. Η αυτόματη φωτεινότητα δουλεύει άριστα. Ακόμα και τέρμα κάτω που στο ρυθμίζει στο σκοτάδι βλέπεις ξεκούραστα. (ακόμα ψάχνω reader Mode αν υπάρχει)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάποιος που να είχε p10 και άλλαξε σε zx1? Γενική εικόνα είναι καλύτερη ή χειρότερη;

Εγώ πάντως θα έκανα άνετα τράμπα με p10.:)

Πιο ολοκληρωμένο και περισσότερα feature ενσωματώνει το XZ1 και πιο future proof συσκευή σαφώς.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα έκανα άνετα τράμπα με p10.:)

Πιο ολοκληρωμένο και περισσότερα feature ενσωματώνει το XZ1 και πιο future proof συσκευή σαφώς.

Για κάποιον που δεν τον πολυ ενδιαφέρει η κάμερα, δεν έχει κανέναν λόγω να προτιμήσει το p10 έναντι του XZ1

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάποιος που να είχε p10 και άλλαξε σε zx1? Γενική εικόνα είναι καλύτερη ή χειρότερη;

 

Τα είχα και τα δυο, εξαιρετικές οι εντυπώσεις μου.. Το p10 πιο ελαφρύ και κάθεται καλύτερα στο χέρι, το σονυ πιο βαρύ πιο άβολο στο χειρισμό με ένα χέρι αλλά αδιάβροχο με καλύτερο ήχο. Στην κάμερα δεν με απογοήτευσε κάποιο, θα ήθελα λιγο καλύτερο αυτόματο να είχαν σε low light φωτογραφίες

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ σήμερα και έκανα το μισό σετάρισμα. Εξαιρετική επιλογή σε αυτά τα λεφτά! Περισσότερα τις επόμενες μέρες και ευχαριστώ για τις πρώτες απαντήσεις περί ρουτ από τα παιδιά.

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Το μεσημέρι μου ήρθε και το δικό μου από κωτσοβολο..

Πρώτες εντυπώσεις.. ποοοολύ μικρό χαχα

Είναι ότι έχω συνηθίσει με μεγάλες συσκευές τελευταία ενώ τώρα πάνω από μήνα έχω το xiaomi mi max 2 οπότε καταλαβαίνεται το σοκ που έπαθα!!

Πολύ ποιοτική συσκευή και όμορφο σε μαύρο χρώμα.

Οθόνη πολύ δυνατή αλλά... μικρή!!

Κάρτα σιμ δε του έβαλα γιατί δεν έχω θήκη (Παρασκευή θα μου έρθει) και δε σκέφτομαι να το δουλέψω σα καθημερινό κινητό προς το παρόν.

Μόνο για δοκιμή θα τη βάλω αύριο να δω ποιότητα και ένταση ακουστικού.

Πολύ καλή φορητότητα.

Η μπαταρία δύσκολα πέφτει (χωρίς σιμ είπαμε) με Wi-Fi.

Πράγμα θετικό καθώς είναι μικρή στα χαρτιά αλλά φαίνεται Οκ.

Πολύ γρήγορο σα συσκευή, δεν έχει ίχνος λάγκ, πάει πιο νερό από S8 plus, εννοείται και από LG G6

Στα επίπεδα του νότε8 απ το οποίο ίσως χάνει στο multitasking ενώ είναι πιο ομαλό και smooth..

Η κάμερα του επίσης είναι μια θετική έκπληξη για μένα γιατί φοβόμουν θα απογοητευτώ..

Στο αυτόματο πάντα μιας και εκεί μετράει στη πράξη στα κινητά, είναι κάτι παραπάνω από καλή.

Το super slow motion δε το δοκίμασα ακόμα.

Βραδυνές έβγαλα αρκετές, σαφώς καλύτερο απ το Max 2που φοράει τον καλό αισθητήρα του mi6 και με φως ίσως καλύτερο και απ τα Samsung.

Βράδυ εδώ είναι η έκπληξη δείχνει αρκούντως φωτεινό.

Έχω στα ίδια σημεία με πάνω κάτω ίδιες συνθήκες φωτισμού και απ τα άλλα και κάποια στιγμή ίσως τα ποστάρω.

Θα τα δω και στο PC και θα εκφέρω πιο σωστή άποψη.

Όλα αυτά στο τελείως αυτόματο και σε συνθήκες snap shot.

Αυτά εν συντομία σαν πρώτη άποψη.

Το μόνο θέμα που έχω είναι ότι μου φαίνεται... σπιρτόκουτο μπροστά στο θηρίο των 6.44 ιντσών που έχω για κυρίως κινητό αυτό το καιρό.

Θα το δοκιμάσω σε συνδυασμό με τάμπλετ, γιαυτό το πήρα άλλωστε σαν κινητό έξω ενώ στο σπίτι να δω αν μπορώ να συνηθίσω να δουλεύω τάμπλετ γιατί τα έκανα όλα απ το Max 2 τόσο καιρό.

Αν μου αρέσει ο συνδυασμός το κρατάω μέχρι να έρθει το S9.

Αλλιώς θα το δώσω σύντομα αλλά έχοντας την καλύτερη γνώμη για την Sony που έτσι κι αλλιώς πάντα αγαπούσα και είχα σε εκτίμηση παρόλο που δεν είχα πάρει κινητό της χρόνια τώρα!!

Αυτά ότι θέλετε ρωτάτε6c03fe8c60db55ce9958fcc3bbcb06be.jpg

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου φαίνεται μικρή η οθόνη, όχι η συσκευή. Να έβγαινε κανένα Xz1 Ultra, ε;

Είναι αστραπή όμως το κινητό, σαν iPhone στα καλύτερα του.

Κι εγώ είχα την κάρτα σε ένα xiaomi a1 (όλοι θελουμε να δοκιμάσουμε κάτι από αυτήν) η διαφορά στις φωτογραφίες και στην οθόνη είναι τεράστια.

Θα γίνουν συγκρίσεις και με 7 plus και LG V20.

Από τη μπαταρία δε θα πω ότι είμαι ευχαριστημένος, θα δείξει όμως.

Εγώ θα το πάρω μαζί μου στο γραφείο σήμερα.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Αυτά ότι θέλετε ρωτάτε

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστούμε Μανο για τις αναλυτικές εντυπώσεις και αρχικά συμπεράσματα:up:

Ιδιαίτερα χρήσιμες για όλους μας:)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Απο Παρασκευή τοχω μια που άνοιξα το κουτί να το δω τοβαλα παλι μεσα κ το παράτησα ουτε ζελατίνες έβγαλα δεν εχω κ μικρό σιμ
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό το μαύρο της οθόνης, έχω το μαύρο φόντο, με καλούσε κάποιος και δε σήκωνα το τηλέφωνο γιατί χαιρόμουν που ήταν σαν ένα μαύρο πλακάκι με λευκά γράμματα επάνω του. Και αυτό στον ήλιο που έμπαινε από το παράθυρο επάνω στο γραφείο.

Από τις 6:30 το πρωί, είναι τώρα στο 91% με τρία τηλεφωνήματα και λίγο σερφάρισμα (όλα ανοικτά, 36 λεπτά οθόνη).

Edited by deadp
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο σε όλους. Βλέπω στο ψάξιμο είμαστε όλοι. Καλό το p10 πολύ καλό αλλά πιστεύω το xz1 είναι πιο ολοκληρωμένο με πολύ καλύτερη οθόνη ήχο υποστήριξη αναβαθμίσεις δεν ζεσταίνεται και άλλα πολλά. Ανόητη ερώτηση τώρα. Σε όλα τα hands on τα navigation buttons ήταν σαν του pixel launcher. Στο δικό μου το μεσαίο κουμπί είναι απλά ένας κύκλος με άσπρη γέμιση χωρίς τον έξτρα κύκλο γύρω γύρω. Είναι κάποια ρύθμιση ή δεν έβαλε σε όλα τα ίδια η Sony; Τρίτη φόρτιση και η μπαταρία δείχνει σχεδόν έξι ώρες οθόνη στο 30%. Η αυτόματη φωτεινότητα δουλεύει άριστα. Ακόμα και τέρμα κάτω που στο ρυθμίζει στο σκοτάδι βλέπεις ξεκούραστα. (ακόμα ψάχνω reader Mode αν υπάρχει)

 

Από,τι θυμάμαι υπήρχαν official themes που άλλαζαν τη nav bar. Δοκίμασε μήπως βρεις εκεί αυτό που λες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω φίλε μου απλά μου έκανε εντύπωση που στα reviews και στη Sony έβλεπα τη navigation bar του pixel. Για την μπαταρία παιδιά δεν έχω λόγια είναι εξαιρετική για τα 2700. Χωρίς παιχνίδια είναι εφικτό και το 7ωρο για την χρήση τηλέφωνο social και browser. Η κατασκευή του δεν συγκρίνεται με s8 με τίποτα, ούτε με τα άλλα glass κινητά. Στο μαύρο χρώμα ούτε με τα bezels ασχολείσαι καλά καλά στο λίγο φως ούτε το logo δεν φαίνεται. Σε άλλα χρώματα όμως πιστεύω δεν θα έχει την ίδια ομορφιά η πρόσοψη
Link to comment
Share on other sites

Τα είχα και τα δυο, εξαιρετικές οι εντυπώσεις μου.. Το p10 πιο ελαφρύ και κάθεται καλύτερα στο χέρι, το σονυ πιο βαρύ πιο άβολο στο χειρισμό με ένα χέρι αλλά αδιάβροχο με καλύτερο ήχο. Στην κάμερα δεν με απογοήτευσε κάποιο, θα ήθελα λιγο καλύτερο αυτόματο να είχαν σε low light φωτογραφίες

Συμφωνώ σε όλα όσα λες. Τα έχω και εγώ και τα δύο. Όντων το Sony δεν είναι και τόσο βολικό και το focus του είναι αργό. Κατά τα άλλα είναι πολύ ποιοτική συσκευή. Μάλλον με αυτό θα μείνω μέχρι το επόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Μανο για τις αναλυτικές εντυπώσεις και αρχικά συμπεράσματα:up:

Ιδιαίτερα χρήσιμες για όλους μας:)

Γεια σου φίλε Άλεξ!! :)

Πολύ δυνατό το μικρό όντως δε το περίμενα τόσο καλό!

Κι εμένα μου φαίνεται μικρή η οθόνη, όχι η συσκευή. Να έβγαινε κανένα Xz1 Ultra, ε;

Είναι αστραπή όμως το κινητό, σαν iPhone στα καλύτερα του.

Κι εγώ είχα την κάρτα σε ένα xiaomi a1 (όλοι θελουμε να δοκιμάσουμε κάτι από αυτήν) η διαφορά στις φωτογραφίες και στην οθόνη είναι τεράστια.

Θα γίνουν συγκρίσεις και με 7 plus και LG V20.

Από τη μπαταρία δε θα πω ότι είμαι ευχαριστημένος, θα δείξει όμως.

Εγώ θα το πάρω μαζί μου στο γραφείο σήμερα.

Βρήκες το ευαίσθητο σημείο μου χαχα

Ακόμα και το νότε8 μου φαίνεται μικρό πλέον μετά το γίγαντα το max2.

Το XZ1 απ την άλλη είναι τίμια συσκευή με μερικά πολύ δυνατά σημεία!!

 

Λοιπόν έχω ανεβάσει στο drive μου μερικά δείγματα σε δύσκολες συνθήκες (γιατί είπαμε μέρα όλα καλά είναι)

Έτσι να πάρετε μια ιδέα από πραγματικές και όχι στημένες συνθήκες.

Ούτε αναπνοή κράταγα όταν τις τραβούσα, ούτε τρίποδο, ούτε manual mode ούτε τίποτα.

Απλά σήκωνα το κινητό και έβγαζα στο τελείως αυτόματο όπως θα κάνουν οι περισσότεροι πιστεύω.

εδώ δε θέλω να δείξω αν είμαι καλός φωτογράφος ή πόσο ουαου βγάζει το κινητό πάνω σε τρίποδο με το κλείστρο στο Θεό κλπ

Αλλά θέλω να δείτε στο περίπου τι ψάρια πιάνουν αυτά τα κινητά που είχα πρόσφατα.

 

Sony XZ1

https://drive.google.com/folderview?id=1De6MHr8rZriWxouHM71eC-FqmtOpRw85

 

Note 8 τα εσωτερικά και S8 plusτα έξω

https://drive.google.com/folderview?id=1UvQtKv1bD8fDJ-stH_YlGFAQmqAMHXU8

 

Και με το MI Max 2 όπως και μία με το J5 του 16 που έχω για πρόχειρο, έτσι πιο πολύ να καταλάβετε τη διαφορά σε σχέση με τα απλά κινητά.

https://drive.google.com/folderview?id=1OvomFy_2PEWwxMMx620NwJV1EX4bY2-K

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Sorry για το διπλό ποστ αλλά δε με άφηνε να κάνω edit.

Μια σχεδόν τελείως μαύρη είναι απ το Max στο μπαλκόνι μου χωρίς φως στις ίδιες συνθήκες που τράβηξα και με το XZ1 .

Ήταν πραγματικά χωρίς φως.

Τώρα πως τα κατάφεραν το Sony και κυρίως τα Samsung και βρήκαν φως δε ξέρω.

Επίσης στο note 8 έχω 2 χωρίς φλας σε εσωτερικό χώρο.

Στην μια έτριψε κρατήσει το ISO χαμηλά.

Στην άλλη το είχε πάει στο 600 περίπου αν θυμάμαι καλά.

Το Sony απ την άλλη επειδή δεν έχει τόσο φωτεινό φακό (f 2. 0 αντί 1.7) είχε ανεβάσει το ISO στο 2000!!!

Πολύ καλά τα πήγε όμως και πιστεύω στο μέλλον θα τα πάει καλύτερα με software update.

Είναι λίγο πιο αργό απ τα Samsung στο focus σε τέτοιες συνθήκες αλλά σαφώς πιο γρήγορο απ το LG G6

Τις φώτο με το note τις είχα βγάλει τον Σεπτέμβρη εξού και ο... ανεμιστήρας στο μπαλκόνι :)

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Navbar buttons μπορούμε να προσθέσουμε; ή τουλάχιστον να αλλάξουμε τη σειρά τους

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Ένα link από τη sonymobile με οδηγό χρήσης, δείκτη sar κ.α.

 

https://support.sonymobile.com/global-en/xperiaxz1/supportDocumentation/

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

ξεχωριστή ένταση ήχου κλήσης και ειδοποιήσεων δεν μπορούμε να διαλέξουμε; :worry:

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

ξεχωριστή ένταση ήχου κλήσης και ειδοποιήσεων δεν μπορούμε να διαλέξουμε; :worry:

 

 

Μέσα από τις ρυθμίσεις μάλλον.

Πολύ νέκρα πάντως εδώ, φαίνεται δεν το αποκτήσαμε πολλοί...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Αν έδινε 20 κομμάτια η κάθε αλυσίδα..λογικό το βρίσκω!

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από τις ρυθμίσεις μάλλον.

Πολύ νέκρα πάντως εδώ, φαίνεται δεν το αποκτήσαμε πολλοί...

Εγώ σήμερα του έβαλα σιμ κάρτα και το δούλεψα σα κανονικό κινητό έξω.

Η αλήθεια είναι που το κινητάκι είναι σφαίρα (snapdragon 835 είναι αυτός) και η κάμερα του δύναμη ειδικά την μέρα έξω αλλά προσπαθώ να το συνηθίσω και δυσκολεύομαι (από 6.44 σε 5.2" είναι απόσταση)

Πόσο για την ένταση και την ποιότητα κλήσεων είναι πολύ καλή και ασφαλώς πολύ καλύτερη απ ότι την περίμενα γιατί δεν είχα καλή εμπειρία από αδιάβροχα Sony σε ακουστικό και ηχείο, αυτό είναι άψογο ειδικά για το μέγεθος του!!!

Το UI της Sony ελαφρύ και αεράτο (αν και έχω βάλει τον Nova prime κλασικά όπως σε όλα τα κινητά μου), ή ram δε μπουκώνει εύκολα, η απόδοση και απόκριση της οθόνης σε πολύ υψηλά επίπεδα και γενικά το κινητό είναι ποιοτικότατο αεράτο και σφαίρα (άλλωστε είναι η ναυαρχίδα της Sony, δεν είναι κινητό της σειράς)

Αν δε το συνηθίσω μέσα στις επόμενες λίγες μέρες θα το δείτε στις αγγελίες αλλά καθαρά μόνο λόγω μεγέθους και όχι για τίποτα άλλο!!

Το κινητό είναι εργαλείο όντως..

ΣΣ

Να μην ξεχάσω να πω πως μου αρέσει που και οι δυο κάμερες του είναι πιο wide απ τα πιο πολλά κινητά και πιάνουν πιο πολύ θέμα πράγμα που σε κοντινά πλάνα ή σε εσωτερικό χώρο βοηθούν πολύ!!

 

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό πάει αέρα, αυτό είναι αλήθεια.

Και όντως η κάμερα είναι πιο wide, σαν του LG V20, μακάρι να ήταν λίγο πιο φωτεινή.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Πηρα το κινητο επειδη ειχα για 2 χρονια το z και ημουν υπερευχαριστημενος. Μηδεν κολληματα, αδιαβροχοποιηση, ωραια οθονη και πολυ καλη καμερα. Τα ιδια ισχυουν και με το xz1 αλλα με πιο ισχυρα και συγχρονα χαρακτηριστικα. Γενικα ολες οι ναυαρχιδες της sony εχουν ποιοτητα που λειπει ακομα και απο galaxy s. Ειχα το s6 και πανω στο χρονο κολλησαν τα πληκτρα volume και power on, ξεπετσικαρισε το home button και δεν κουμπωνε σωστα το καλωδιο φορτισης
Link to comment
Share on other sites

μπορούμε κάπως να ξεκλειδώνουμε την συσκευή απλά ακουμπώντας το power και οχι να το παταμε πριν;

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...