Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://oi66.tinypic.com/15d5cow.jpg

 

 

τεχνικά χαρακτηριστικά:

 

https://www.gsmarena.com/sony_xperia_xz1-8804.php

Edited by bill_thes
Link to comment
Share on other sites

άνοιξα νέο θέμα μιας και θα έχω στην κατοχή μου τη νεα ναυαρχίδα της sony απο Δευτέρα.. καλό χρυσό και το P10 αλλά μ έπρηξε ενας φίλος και θα του το δώσω:rolleyes:

 

ήμουν ανάμεσα στο πανέμορφο mi mix 2 και το XZ1, τελικά επέλεξα το δεύτερο λόγω εγγύησης και αδιαβροχοποίησης.. υπάρχει κανένας άλλος κάτοχος της συσκευής;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο μοναδικός είσαι όχι μόνο στο forum αλλά και παίζει πολύ δυνατά σε όλη την Ελλάδα :lol::lol:

 

Πάντως διάβασα και ένα θετικό review για την κάμερα που επικεντρώνεται στο πιο optimized software και καλύτερη εκμετάλλευση του ομολογούμενος δυνατού φακού του.

 

Που όμως παραμένει κατώτερη του ανταγωνισμού στην κατηγορία του.

 

https://www.androidcentral.com/sony-xperia-xz1-camera

 

Μένει να μας διαψεύσεις η επιβεβαιώσεις τα λεγόμενα του αρθρογράφου όταν με το καλό παραλάβεις :wink:

 

 

https://www.androidcentral.com/sony-xperia-xz1?utm_medium=slider&utm_campaign=navigation&utm_source=ac

 

The quick take

 

Sony's Xperia XZ1 once again offers lustworthy design and hardware quality that focuses on style rather than ergonomics and screen-to-body ratios, and it absolutely works. With top-tier specs, the Android 8.0 software absolutely screams — and despite having a small battery, longevity is excellent. But for a $699 phone, the XZ1's 1080p screen is just average, and its camera still doesn't match the similarly priced competition.

 

THE GOOD

 

Unique design

Great build quality

Strong battery life

Clean software and excellent performance

Dual speakers

 

THE BAD

 

Average screen quality

Poor screen to body ratio

Camera quality doesn't match price Expensive for what you get

No fingerprint sensor in the U.S.

 

 

Sent from my iPad Pro using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο μοναδικός είσαι όχι μόνο στο forum αλλά και παίζει πολύ δυνατά σε όλη την Ελλάδα :lol::lol:

 

 

χαχα.. πάντα κάποιος πρέπει να κάνει την αρχή!

 

κι εμένα κέντρισε το ενδιαφέρον μου ο νέος φακός του.. υπομονή απο Δευτέρα θα έχουμε να πούμε πολλά

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο ! Μένει να ακούσουμε εντυπώσεις!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει δίπλα δίπλα με το ΧΖ Premium.

Έχει βελτιωθεί η αίσθηση στο χέρι, είναι πολύ λεπτό και οι πλαινες καμπύλες βοηθάνε. Οι antennas αριστερά και δεξιά κόμψες, και έφυγε η πίσω κάτω μπάρα πλέον μομοκομματο αλουμίνιο. Αν και το ΧZP έχει γυαλί, δεν νιώθεις μεγάλη διαφορά στο χέρι με το ΧΖ1(περα από το μέγεθος που είναι αισθητή) , ίσως σε κρύο περιβάλλον να νιώθεις το κρύο μέταλλο.

 

Είναι κλασικά πολύ γρήγορο, όπως και το Premium, φωτεινή οθόνη κτλ. Είδα στο μενού ότι δυστυχώς δεν έχει double tap to wake /sleep. Και ακριβώς δίπλα το Sony L1 mid range να έχει. Με το Oreo άλλαξε σε κάποιο βαθμό και το design στο μενού, που το χρειαζόταν. Μικρή αλλαγή και στο notification bar, και τα notifications λίγο διαφορετικά. Στα πολύ μικρά, είδα ότι δεν έχει το Xperia Answering Machine, και στο Music app μενού δεν έχει τα Podcasts.

 

Το είδα σε μπλε, καλό χρώμα αλλά θα προτιμούσα σε μαύρο για να είναι μαύρο μπροστά(το deep sea black Xzp άλλο πράμα ). Άλλο ένα ποιοτικό

flagship Sony, το πρώτο με Oreo , με ατού τη ταχύτητα (πιο γρήγορο από Pixel iPhone) που δε θα σε κουράσει/κολλάει ούτε μετά από 3 χρόνια. Και ο SD835 πολύ καλό chip (οι προηγούμενοι 810 και 820 είχαν θεματακια,ο 801 είχε βγει πολύ καλός). Α, έχει και headphone jack(δεν έχει wireless charging, όπως και κανένα Sony).

Link to comment
Share on other sites

Απορώ με την Sony γιατί κατάργησε το double tap to wake στα high end μοντέλα του 17.

 

Τι τους πείραζε να υπάρχει αυτή η επιλογή.

 

Ακατανόητη απόφαση και απαράδεκτοι οι Ιάπωνες.

 

 

Sent from my iPad Pro using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

άνοιξα νέο θέμα μιας και θα έχω στην κατοχή μου τη νεα ναυαρχίδα της sony απο Δευτέρα.. καλό χρυσό και το P10 αλλά μ έπρηξε ενας φίλος και θα του το δώσω:rolleyes:

 

ήμουν ανάμεσα στο πανέμορφο mi mix 2 και το XZ1, τελικά επέλεξα το δεύτερο λόγω εγγύησης και αδιαβροχοποίησης.. υπάρχει κανένας άλλος κάτοχος της συσκευής;

 

Με το καλό να παραλάβεις. Ψήνομαι πολύ γι' αυτό ή για το μικρό, αν και όποτε ψοφήσει και μ' αφήσει στα κρύα του λουτρού το LG G4. :)

 

Όσο για το double tap που λέτε, όπως έγραψα και στο νήμα του XZ Premium, όντως αψυχολόγητη η επιλογή της Sony να το αφαιρέσει, αλλά τουλάχιστο η θέση του πλήκτρου λειτουργίας είναι σε σημείο που βολεύει το ξεκλείδωμα είτε η συσκευή είναι ανάσκελα είτε μπρούμυτα, οπότε κατ' εμέ δε θα είναι τόσο εμφανής η έλλειψη όσο σε άλλα κινητά.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να παραλάβεις. Ψήνομαι πολύ γι' αυτό ή για το μικρό, αν και όποτε ψοφήσει και μ' αφήσει στα κρύα του λουτρού το LG G4. :)

.

 

ευχαριστώ.. just arrived:)

 

http://oi65.tinypic.com/e7faq9.jpg http://oi64.tinypic.com/14wu909.jpg

 

http://oi66.tinypic.com/33p8rdc.jpghttp://oi67.tinypic.com/244adm8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο, το πήρες 680;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

ευχαριστώ φίλε.. το πήρα απο γνωστή αλυσίδα στα 699 με τιμολόγιο.. γυρω στα 563 βγαίνει χωρίς το φπα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ.. just arrived:)

 

Ώρε παίχτη, πανέμορφο, κομψοτέχνημα. :love:

Καλοδούλευτο, απροβλημάτιστο, και πάντα να δέχεσαι ευχάριστες ειδήσεις (εργαλείο επικοινωνίας γαρ) ! :D

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ώρε παίχτη, πανέμορφο, κομψοτέχνημα. :love:

Καλοδούλευτο, απροβλημάτιστο, και πάντα να δέχεσαι ευχάριστες ειδήσεις (εργαλείο επικοινωνίας γαρ) ! :D

 

ευχαριστώ πολύ Πάνο, είναι πράγματι σκέτο κόσμημα και με εκπληκτική αίσθηση στο χέρι.. μου αρέσει που είναι τετραγωνισμένο και με τα μπεζελάκια του, πάει κόντρα στο ρεύμα της εποχής με τις καμπύλες και τις infinity οθόνες

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ Πάνο, είναι πράγματι σκέτο κόσμημα και με εκπληκτική αίσθηση στο χέρι.. μου αρέσει που είναι τετραγωνισμένο και με τα μπεζελάκια του, πάει κόντρα στο ρεύμα της εποχής με τις καμπύλες και τις infinity οθόνες

 

Σωστος φιλε μου!!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σωστος φιλε μου!!

 

Και δυστυχώς αυτό μαζί με το κομπακτ αδελφάκι του θα είναι τα τελευταία πιστεύω με αυτό το σχέδιο.. γιατί η σονυ δήλωσε πως θα αλλάξει ριζικά τη σχεδιαστική της γραμμή. Θα ακολουθήσει μάλλον τους υπόλοιπους:O

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό που λέτε με το double tap εμένα από το 7 και μετά ενώ πριν δεν είχε double tap να κλείνει αλλά μόνο για άνοιγμα τώρα έχει και double tap και για το κλείσιμο... Σας παραθέτω που το βρήκα αυτο.. Το λέω μη τυχών δεν έχει πέσει στην αντίληψη σας!

Πάτε ρυθμίσεις πατώντας παρατεταμένα πάνω στην οθόνη και μετά σας εμφανίζει αυτό!

izbW1fF.jpg

Screenshot_20171010_015305.png

Edited by mak25

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Το διπλο χτυπημα για αναστολη το εχει και στο Ζ2 μου να φανταστειτε το οποιο ηρθε με ΜΜ.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

double tap μόνο για άνοιγμα τώρα έχει και double tap και για το κλείσιμο...[/ QUOTE]

 

Για το άνοιγμα καταργήθηκε και αυτό μας ενδιαφέρει στα 2017 high end μοντέλα (XZP-XZ1)

Το κλείσιμο ακόμα και αν δεν το έχει stock με τρίτο launcher το λύνω στο πι και φί.

 

 

Sent from my iPad Pro using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό που λέτε με το double tap εμένα από το 7 και μετά ενώ πριν δεν είχε double tap να κλείνει αλλά μόνο για άνοιγμα τώρα έχει και double tap και για το κλείσιμο... Σας παραθέτω που το βρήκα αυτο.. Το λέω μη τυχών δεν έχει πέσει στην αντίληψη σας!

Πάτε ρυθμίσεις πατώντας παρατεταμένα πάνω στην οθόνη και μετά σας εμφανίζει αυτό!

]

 

δεν υπάρχει η ρύθμιση φίλε μου ούτε σε αυτό το μενού.. μακάρι να το δώσουν με update

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Η ταχυτητα κλειστρου ειναι μονο μεχρι 1'' ακομη ε? Δεν την μεγαλωσαν καθολου?

 

ναι φίλε 1 sec παραμένει δεν μεγάλωσε

Link to comment
Share on other sites

Κριμα γιατι παιζω αρκετα με ταχυτητα κλειστρου... Οκ βεβαια ισως με το iso κτλ που μπορεις να ρυθμισεις ερχεται μια η αλλη και παλι μπορεις να παρεις ωραια πραγματα και στις βραδυνες..

Ξεζουμισε το και πες μας!χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Κριμα γιατι παιζω αρκετα με ταχυτητα κλειστρου... Οκ βεβαια ισως με το iso κτλ που μπορεις να ρυθμισεις ερχεται μια η αλλη και παλι μπορεις να παρεις ωραια πραγματα και στις βραδυνες..

Ξεζουμισε το και πες μας!χαχαχα

 

ελα φίλε μου πάρε ενα δείγμα να έχεις μια γενική εικόνα..

iso 100, shutter 1 sec

 

37643457371_436a944f91_c.jpg2017-10-12_12-24-59 by vasilis poun, on Flickr

Edited by bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Μολις την ειδα και στο θεμα με τις φωτογραφιες που την ανεβασες..

Παρα πολυ καλη μπορω να πω!

Sorry τωρα αν βγαινω και off topic αλλα μιας και ειχες και το p10 βλεπεις διαφορες μεγαλες στην καμερα η ειναι στο ιδιο επιπεδο ποιοτητας?

Link to comment
Share on other sites

Μολις την ειδα και στο θεμα με τις φωτογραφιες που την ανεβασες..

Παρα πολυ καλη μπορω να πω!

Sorry τωρα αν βγαινω και off topic αλλα μιας και ειχες και το p10 βλεπεις διαφορες μεγαλες στην καμερα η ειναι στο ιδιο επιπεδο ποιοτητας?

 

δεν έχουν τρελές διαφορές, ποιοτικά είναι τα ίδια χοντρικά.. το sony έχει πιο φυσικά χρώματα και φωτεινότερο διάφραγμα, δεν μπορείς να τραβήξεις όμως long exposure/ έναστρο ουρανό/ car trails όπως στα huawei

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...