Jump to content

Κάρτα sim για συναγερμό


soufras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο GSM Module του συναγερμού δεν έχεις πρόσβαση σε κάποιο menu για να κάνεις χειροκίνητη αναζήτηση δικτύου. Πιάνει ότι πιάσει. Και επειδή το σημείο που είναι έχει οριακό σήμα vodafone, θέλω να την κλειδώσω σε cosmote για να πιάνει σίγουρα.. Θα τους ρωτήσω πάντως αν γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 306
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο GSM Module του συναγερμού δεν έχεις πρόσβαση σε κάποιο menu για να κάνεις χειροκίνητη αναζήτηση δικτύου. Πιάνει ότι πιάσει. Και επειδή το σημείο που είναι έχει οριακό σήμα vodafone, θέλω να την κλειδώσω σε cosmote για να πιάνει σίγουρα.. Θα τους ρωτήσω πάντως αν γίνεται.
Είχα την εντύπωση ότι έχεις πρόσβαση στο μενού επιλογών εάν είναι έτσι όπως τα λες αλλάζει το πράγμα.

 

 

Πάρε τηλέφωνο να δεις τι γίνεται γιατί εάν είναι οριακό θα έχεις θέμα συν ότι όταν το σήμα είναι χαμηλό παίζει και το σενάριο του εικονικού δηλαδή να βλέπεις μια δυο γραμμές και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα γιατί απλά είναι εικονικό

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ανακοινώθηκε απο cosmote και Vodafone οτι η διάρκεια των καρτοκινητων τους μεταβαίνει απο τις 90 στις 60 ημερες απο την ανανέωση, όπως έχει κ η wind,δεν συμφέρει πια για συναγερμό με καρτοκινητη Ελλάδος
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν 2 λυσεις σχεδον μηδενικού κόστους, μηδενικού παγιου:

1) Cosmote twin sim. Παίρνεις μια διπλή σιμ χρέος one off 10 ευρώ. Την μια την βάζεις στην συσκευή του συναγερμου. Την άλλη την βαζεις στο κινητο σου και την χρησιμοποιείς κανονικα. Αμα χτυπησει ο συναγερμός ανοιγει το modem/συσκευή κάνει login στο δικτυο του ΟΤΕ, χάνεις το σήμα στο κινητό και σε παίρνει τηλέφωνο (Σε άλλο νουμερο). Ανανεώσεις κάνεις για το κινητό σου και δυστυχώς υπάρχουν μόνο 3G σιμακια. Plus μπορεί να χρησιμοποιηεί τα data σου για remote έλεγχο συναγερμού. Προφανώς θελει να πιανουν τα χερια σου γιατι πρέπει να κανει login στο δίκτυο όταν χρειάζεται, γιατί μονο η κάρτα που άνοιξέ τελευταία μπορεί να δουλέψει. αλλά είναι σχετικά εύκολο να το κάνεις αυτό, ύστερα airplane mode on/off στο κινητό σου να επανέλθει το σήμα σε αυτό.

 

Wind Vodafone έχουν κάτι αντίστοιχο με περίπου 2 ευρώ πάγιο. Στην Vod. Γερμανίας μπορείς να έχεις και τις δύο κάρτες on ταυτόχρονα δες αν ίσχυε και στην Ελλάδα θα σε γλιτώσει από πατέντες on/off για ένα μικρό πάγιο.

 

2) Hot mobile από την Αυστρία θέλει 5 ευρώ τον χρόνο ανανέωση με κάρτα από hot ή 10 απο PayPal. Τα λεφτά δεν χάνονται και επιστρέφονται στους 18 μήνες μετά από email με επιταγή (σε αυστριακή διευθυνση), αν δεν την κάνεις reactivate. Μπορείς να "σηκώνεις" την κλήση καθώς στοιχίζει μόλις 7c/min (μαζί με τα 3c του πέρα του 4μήνου EE roamimg). Ακομα έχει το φανταστικό 1c/Mb για παροδικη λελογισμένη σύνδεση internet, πχ έλεγχός κατάστασης συναγερμού, αποστολή status κτλ.

 

Συνδέεται σε Cosmote μια και είναι TMOBILE.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν την ηξερα, ποσο μαλλον οτι εχει και δικο της νημα, ευχαριστoυμε Vasileios!

 

Θελει λιγο διαβασμα, ειδα οτι εχει διάφορες SIM, αλλα στα γρηγορα που εριξα μια ματια, το κοστος αποκτησης ειναι μεγαλυτερο της Intertelecom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Κάτοχος κι εγώ της intertelecom για χρήση σε συναγερμό. Προσπάθησα να κάνω προώθηση κλήσεων σε άλλο τηλέφωνο ώστε να μπορώ να χρεώνω την κάρτα όταν μπεί στο gsm module και δεν γίνεται. Από το τεχνικό τμήμα μου απάντησαν μέσω mail ότι η προώθηση δεν έιναι εφικτή τεχνικά. Πρώτη φορά ακούω σε κινητό να μην μπορείς να κάνεις προώθηση.

Με λίγα λόγια δεν υπάρχει τρόπος να χρεώνεις την κάρτα ενώ είναι στο συναγερμό ώστε να μην χάνεται το υπόλοιπο. Σιγά σιγά εμφανίζονται οι παιδικές "ασθένειες" της καρτούλας. Και σημειωτέον δεν αναφέρεται πουθενά στη σελίδα της εταιρείας ότι δεν παρέχει βασικές δυνατότητες όπως η προώθηση.

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια παιδιά.. Έχω νούμερο συναγερμού που με παίρνει σε 2 κινητά.. Καρτοκινητο κοσμοτε ήταν.. Και είχα το 1 λεπτό το λεπτό και την έβγαζα φτηνά.. Άλλαξα πλέον τα κινητα μου σε Wind, οπότε θα αλλάξω και το καρτοκινητο του συναγερμού.. Υπάρχει τίποτα αντίστοιχο στη Wind? Και πλέον θα πρέπει να βάζουμε 5 ευρώ το δίμηνο;; ευχαριστώ

 

Sent from my S3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βάζε 5€ το μήνα και όρισε τα 2 νούμερα που έχεις ως magic numbers για το νούμερο του συναγερμού. Έτσι θα έχεις 1500' για αυτά τα 2.

 

Sent from my XT1580

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα σε όλους. Κάτοχος κι εγώ της intertelecom για χρήση σε συναγερμό. Προσπάθησα να κάνω προώθηση κλήσεων σε άλλο τηλέφωνο ώστε να μπορώ να χρεώνω την κάρτα όταν μπεί στο gsm module και δεν γίνεται. Από το τεχνικό τμήμα μου απάντησαν μέσω mail ότι η προώθηση δεν έιναι εφικτή τεχνικά. Πρώτη φορά ακούω σε κινητό να μην μπορείς να κάνεις προώθηση.

Με λίγα λόγια δεν υπάρχει τρόπος να χρεώνεις την κάρτα ενώ είναι στο συναγερμό ώστε να μην χάνεται το υπόλοιπο. Σιγά σιγά εμφανίζονται οι παιδικές "ασθένειες" της καρτούλας. Και σημειωτέον δεν αναφέρεται πουθενά στη σελίδα της εταιρείας ότι δεν παρέχει βασικές δυνατότητες όπως η προώθηση.

Αν ο συναγερμος σου δεχεται εισερχομενες και απανταει, αυτο ειναι χρεωσιμη λειτουργια και επεκτεινει το υπολοιπο σου.

Αν οχι, δοκιμασε να του στειλεις 1 SMS. (Χρεωσιμο και αυτο)

 

Βαζω την καρτα της intertelecom σε κινητο και μετα απο λιγο μου βγαζει κατι νουμερα στην οθονη με μονη επιλογη το οκ και το "end" φυσικα (σε συσκευη παλια με φυσικα πληκτρα).

Σημειωτεον οτι δεν ειναι μηνυματα, διοτι δεν αποθηκευονται στα εισερχομενα.

4 παραδειγματα:

1) 00

2) 01050001576c6f61616ceffff

3) 011461e100

4) 010200081922100349610146

 

Τι να παιζει?

 

Στην αρχικη σελιδα της intertelecom (κινητη - οπου μπαινεις με τα στοιχεια σου) μπορεις πλεον, εκτος απο το υπολοιπο σου, να βλεπεις και την ημερομηνια ληξης (μηδενισμου) του υπολοιπου σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν ο συναγερμος σου δεχεται εισερχομενες και απανταει, αυτο ειναι χρεωσιμη λειτουργια και επεκτεινει το υπολοιπο σου.

Αν οχι, δοκιμασε να του στειλεις 1 SMS. (Χρεωσιμο και αυτο)

 

Διορθωση: Το εισερχομενο SMS δεν ειναι χρεώσιμο.

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μέσα σε 3 μέρες μου ήρθε η giffgaff την οποία και ενεργοποίησα (με 10 λίρες που είναι το ελάχιστο ποσό). Συνδέθηκε με την Wind εδώ στην ελλάδα και μου έχει δώσει ένα αγγλικό νούμερο.. Θα την βάλω στο συναγερμό και θα δούμε πόσο καιρό θα κρατήσει...

 

Θα ήθελα φίλε μου να μου υποδείξεις τον τρόπο που πιστώσεις τις 10 λίρες στην sim.Έχω παραγγείλει κι εγώ παρακινημενος απ την καταχώρηση σου. Γίνεται απλά η μπαίνεις σε κάποια σελίδα και πληρώνεις μέσω paypal; ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

για την sim κάρτα της Intertelecom, για αποστολή SMS

  1. Γνωρίζει κάποιος πόσο κοστιζει η SIM; πως την στέλνουνι; πως ενεργοποιείται/ταυτοποιείται;
  2. Αν λήγει το υπόλοιπο ή η σύνδεση και πότε;
  3. Με ποιο τρόπο γίνεται η ανανέωση υπολοίπου και με ποια ποσά;
  4. Πόσο κοστίζει το SMS;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

για την sim κάρτα της Intertelecom, για αποστολή SMS

  1. Γνωρίζει κάποιος πόσο κοστιζει η SIM; πως την στέλνουνι; πως ενεργοποιείται/ταυτοποιείται;
  2. Αν λήγει το υπόλοιπο ή η σύνδεση και πότε;
  3. Με ποιο τρόπο γίνεται η ανανέωση υπολοίπου και με ποια ποσά;
  4. Πόσο κοστίζει το SMS;

Ευχαριστώ

 

https://www.intertelecom.gr/mobile/rates

Link to comment
Share on other sites

Inter Telecom

Θα ήθελα να μου πείτε πόσο κοστιζει;

Το ελάχιστο κόστος αγοράς της κάρτας είναι 15€ με διαθέσιμο αρχικό υπόλοιπο 5€.

 

Πως την στέλνεται;

Με μεταφορική εταιρεία (courier).

 

Πως ενεργοποιείται;

Η κάρτα ενεργοποιείται μόλις παραλάβουμε τα δικαιολογητικά από τη μεταφορική εταιρεία (courier), συνήθως εντός 1-2 εργάσιμων ημερών.

Αν λήγει το υπόλοιπο ή η σύνδεση και πότε;

Η διάρκεια ισχύος του υπολοίπου είναι 12 μήνες από την τελευταία χρεώσιμη υπηρεσία (κλήση, sms, mobile internet). Αν περάσουν 12 μήνες από την τελευταία χρεώσιμη υπηρεσία, το τυχόν υπολειπόμενο ποσό μηδενίζεται και η κάρτα απενεργοποιείται.

 

Με ποιο τρόπο γίνεται η ανανέωση υπολοίπου και με ποια ποσά;

• Paypal (Ελάχιστο ποσό: 10€)

• Πιστωτικές / Χρεωστικές κάρτες (Ελάχιστο ποσό: 1€)

• Paysafecard (Ελάχιστο ποσό: 1€)

• Κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό (Χωρίς ελάχιστο ποσό)

Υπάρχει extra χρέωση για τη παράδοση ή την αντικαταβολή?

Όχι.

 

Για την ανανέωση υπολοίπου χρειάζεται να βάζω τη SIM σε κάποιο κινητό;

Δεν χρειάζεται. Η ανανέωση πραγματοποιείται από τη σελίδα διαχείρισης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Inter Telecom

Θα ήθελα να μου πείτε πόσο κοστιζει;

Το ελάχιστο κόστος αγοράς της κάρτας είναι 15€ με διαθέσιμο αρχικό υπόλοιπο 5€.

 

Πως την στέλνεται;

Με μεταφορική εταιρεία (courier).

 

Πως ενεργοποιείται;

Η κάρτα ενεργοποιείται μόλις παραλάβουμε τα δικαιολογητικά από τη μεταφορική εταιρεία (courier), συνήθως εντός 1-2 εργάσιμων ημερών.

Αν λήγει το υπόλοιπο ή η σύνδεση και πότε;

Η διάρκεια ισχύος του υπολοίπου είναι 12 μήνες από την τελευταία χρεώσιμη υπηρεσία (κλήση, sms, mobile internet). Αν περάσουν 12 μήνες από την τελευταία χρεώσιμη υπηρεσία, το τυχόν υπολειπόμενο ποσό μηδενίζεται και η κάρτα απενεργοποιείται.

 

Με ποιο τρόπο γίνεται η ανανέωση υπολοίπου και με ποια ποσά;

• Paypal (Ελάχιστο ποσό: 10€)

• Πιστωτικές / Χρεωστικές κάρτες (Ελάχιστο ποσό: 1€)

• Paysafecard (Ελάχιστο ποσό: 1€)

• Κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό (Χωρίς ελάχιστο ποσό)

Υπάρχει extra χρέωση για τη παράδοση ή την αντικαταβολή?

Όχι.

 

Για την ανανέωση υπολοίπου χρειάζεται να βάζω τη SIM σε κάποιο κινητό;

Δεν χρειάζεται. Η ανανέωση πραγματοποιείται από τη σελίδα διαχείρισης

 

Καλησπέρα, δηλαδή με τη συγκεκριμένη κάρτα μπορώ να βάζω ένα ευρώ το χρόνο;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις αρκετό υπόλοιπο δεν χρειάζεται να βάλεις 1 ευρώ , απλά να κάνεις μία χρεώσιμη κλήση.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις αρκετό υπόλοιπο δεν χρειάζεται να βάλεις 1 ευρώ , απλά να κάνεις μία χρεώσιμη κλήση.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις αρκετό υπόλοιπο δεν χρειάζεται να βάλεις 1 ευρώ , απλά να κάνεις μία χρεώσιμη κλήση.

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια. Κατοχος 2 συσκευων gps και ενος συναγερμου GSM και εγω. Αρχικα cosmote με μηδενικο παγιο, μετα cyta καρτοκινητη και πλεον σε αδιεξοδο γιατι η cyta εξαγοραστηκε απο vodafone και η καλυτερη προσφορα της vodafone αυτη τη στιγμη ειναι 12ευρω καρτα το ελαχιστο για 60μερες.

 

Σκεφτομαι για intertelecom. Ολες οι συσκευες στελνουν και λαμβανουν και sms και κλησεις.

 

Θελω να μου πει καποιος γιατι απο την αρχη που διαβασα το θεμα εχω μπερδευτει με τις αλλαγες που εγιναν τι ισχυει για την ανανεωση, αν τελικα ισχυει μια χρεωσιμη υπηρεσια ανα 12 μηνες ή αν ληγει το υπολοιπο ανα καποιους μηνες και χρειαζεται ανανεωση. Ποιο ειναι πλεον το ελαχιστο ποσο ανανεωσης της καρτας, ξεκιναει απο το 1€ ή απο τα 10€ και τι χρεωσεις εχω οταν στελνει ενα μηνυμα η συσκευη ή οταν μου κανει κληση και την απαντησω.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα τελικα μηνυμα στην intertelecom και τους εκανα καποιες ερωτησεις. Παραθετω τις πληροφοριες που μου εδωσαν για οποιον αλλο ενδιαφερθει.

 

Η αποστολή και λήψη SMS είναι δυνατή μόνο από/προς τον Βρετανικό αριθμό και όχι στο ελληνικό σταθερό νούμερο.

Σχετικά με το κόστος αποστολής προς τον Βρετανικό αριθμό, συμβουλευτείτε τον τιμοκατάλογο του παρόχου από τον οποίο θα στέλνετε τα SMS.

Χρεώνεστε 0,19€ όταν στέλνετε SMS από την κάρτα μας.

Τρόποι ανανέωση και ελάχιστα ποσά:

Paypal (Ελάχιστο ποσό: 10€)

Πιστωτικές / Χρεωστικές κάρτες (Ελάχιστο ποσό: 1€)

Paysafecard (Ελάχιστο ποσό: 1€)

Κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό (Χωρίς ελάχιστο ποσό)

 

Η διάρκεια ισχύος του υπολοίπου είναι 12 μήνες από την τελευταία χρεώσιμη υπηρεσία (κλήση, sms, mobile internet). Αν περάσουν 12 μήνες από την τελευταία χρεώσιμη υπηρεσία, το τυχόν υπολειπόμενο ποσό μηδενίζεται και η κάρτα απενεργοποιείται.

 

Σε περιπτωση κινητης συσκευης(συναγερμος αυτοκινητου), παιρνεις εναν ελληνικο αριθμο σταθερου ο οποιος δεν αλλαζει οταν το αυτοκινητο κινειται σε αλλους νομούς.

 

Παρηγγειλα 1 καρτα να δω πως λειτουργει και θα παρω και τις υπολοιπες μετα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης είναι πολύ καλό (όπως μου απάντησαν) ότι μπορείς (στην intertelecom) να επιλέξεις όταν καλείς αν θα εμφανίζεται το αγγλικό νούμερο ή το νούμερο σταθερής 217*******.

Για συναγερμό άρχισα να το ψάχνω αλλά νομίζω ότι και στους γέρους μου μια χαρά θα τους έρθει που κάνουν 3 τηλεφωνήματα το μήνα και τους ζητάει πλέον το τραστ

6 ανανεώσεις*10€ στον καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...