Jump to content

Κάρτα sim για συναγερμό


soufras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

lycamobile...

δεν θυμάμαι πόσο την εχω.... αρχικά ειχα πάρει δύο μια την κράτησα για κανονική χρήση και την άλλη την εβαλα σε εναν συναγερμό.... στου συναγερμού ειχα βάλει πέντε λίρες και τις ροκανιζω...

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 306
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1) We automatically deactivate SIM cards if you do not use them to make a call or send a text for more than 90 days. Unfortunately, these SIM cards cannot be reconnected and the mobile number also stops being available for you to use after this time.

2)Normally, we will keep your number for 120 days if you do not use our service. However, you may also keep your Lycamobile number for up to 1 year without using our service. Just dial *139*9999# from your Lycamobile and follow the instructions on the screen. Please be aware that there will be a fixed annual fee of £5 which will be deducted from your balance.

 

Ίσως στην παρούσα φάση να μην συμφέρει τόσο σε σχέση με την inter.

Επιπλέον ξέρει κανείς αν τελικά ισχύει αυτό που λέγαν από την Ε.Ε., ότι παύει να ισχύει ο αριθμός αν η sim είναι σε άλλη χώρα από αυτή της προέλευσης επί 4 συνεχόμενους μήνες;

Link to comment
Share on other sites

...ότι παύει να ισχύει ο αριθμός αν η sim είναι σε άλλη χώρα από αυτή της προέλευσης επί 4 συνεχόμενους μήνες;

 

Να τολμησω να ρωτησω με ποια ...λογικη?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορείς να παρακολουθείς από την ιστοσελίδα τους τα πάντα για την κάρτα σου.

 

Βλεπω το υπολοιπο αλλα δεν βλεπω πουθενα την ημερομηνια ληξης.

Αν εβλεπα και αυτο θα ημουν πιο ησυχος.

Link to comment
Share on other sites

όπως το βλέπει ο καθένας βέβαια....

αλλα να κάνεις μια χρεωση καθε τρεις μήνες δεν εινακ και κατο φοβερό....το μήνυμα κάνει 6 πένες αν θυμάμαι καλα... το άσχημο ειναι να εισαι αναγκασμένος να ταΐζεις το νούμερο με πεντάλιρα η πεντευρα καθε 2-3 η 12 μηνες....

αλλωστε κανω έλεγχο καθε τρίμηνο για να ειμαι σίγουρος ότι το σύστημα δουλεύει ....

 

... για το τετράμηνο που γράφεις για την διακοπή συνδέσης επειδη είσαι εκτός χωρας, αυτό δεν πρέπει ν ισχύει καθώς εχω και άλλες σιμ απο άλλες χώρες Ιρλανδία, ολλανσια, Κύπρο κ. α. συνεχώς ανοικτές η οχι... και δεν βλέπω να αποσύνδεθηκε τίποτα....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Έχει φορτώσει κανείς χρήματα με Paysafe card;

Θυμάμαι με τα καπιταλ στην αρχή δεν επιτρεπόταν οι αγορές με αυτή την κάρτα, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα.

 

 

Tapatalk

Τελικά έβαλα χρήματα μέσω PayPal αλλά το έψαξα για την Paysafe, γιατί η sim είναι ενός φίλου που δεν έχει PayPal και εγώ τον εξυπηρέτησα. Τελικά βρήκα ότι πλέον επιτρέπεται η χρήση της στην Ελλάδα.

 

https://www.paysafecard.com/el-gr/use/ και εκει που λέει VoIP, και "Περισσότερα σχετικά με την Τηλεφωνία & το Messaging" δείχνει την intertelecom.

 

Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα κ εγω μια inter, την παρελαβα χθες.

Μιλησα τηλεφωνικα με την εξυπηρετηση και απαντησε καποιος αμεσως, ο οποιος ηταν πολυ εξυπηρετικος και με κατατοπισε σε οτι ρωτησα χωρις θεμα. Ηρθε η κουριερ, παρελαβα και μου πε για να την ενεργοποιησουν πιο γρηγορα, να τους στειλω ενα αντιγραφο της υπευθυνης δηλωσης με εμαιλ, οποτε ενεργοποιηθηκε σημερα.

Επειδη του πα πως τη θελω για συναγερμο, με ενημερωσε οτι μπορουμε να την κλειδωσουμε σε καποιο δικτυο που ξερω πως πιανει καλυτερο σημα στο χωρο που θα μπει, οποτε μου την κλειδωσαν σε κοσμοτε. Επισης ηρθε με απενεργοποιημενο το pin και ζητησα και φραγη για τα sms/mms ωστε να μην ερχονται τιποτα διαφημισεις και μπλοκαρει το gsm module καμμια μερα.

Απ οτι με ενημερωσε ο τυπος, φραγες και αλλαγες γενικα, γινονται απ αυτους εφοσον το ζητησεις τηλεφωνικα ή τους γραφεις τι θες σε ενα εμαιλ, μετα την παραγγελια της καρτας και στην παραμετροποιουν.

Ας ελπισουμε πως θα ξενοιασουμε απ' το μπελα με τις καρτες και τις ανανεωσεις, γιατι δεν την παλευω να γυρισω ξανα σε αυτο. Καλα ειχα ξενοιασει τοσο καιρο με το μηδενικο του οτε, αλλα τελικα δεν ειναι να εμπιστευεσαι κανεναν πια...

Link to comment
Share on other sites

Να τολμησω να ρωτησω με ποια ...λογικη?

 

Έτσι θυμάμαι ότι έλεγε το σύμφωνο μεταξύ των χωρών της Ε.Ε. και είχαμε αυτούς τους ενδοιασμούς αρχικά, το αν και πότε θα αρχίσει η εφαρμογή του.

 

όπως το βλέπει ο καθένας βέβαια....

αλλα να κάνεις μια χρεωση καθε τρεις μήνες δεν εινακ και κατο φοβερό....το μήνυμα κάνει 6 πένες αν θυμάμαι καλα... το άσχημο ειναι να εισαι αναγκασμένος να ταΐζεις το νούμερο με πεντάλιρα η πεντευρα καθε 2-3 η 12 μηνες....

αλλωστε κανω έλεγχο καθε τρίμηνο για να ειμαι σίγουρος ότι το σύστημα δουλεύει ....

 

... για το τετράμηνο που γράφεις για την διακοπή συνδέσης επειδη είσαι εκτός χωρας, αυτό δεν πρέπει ν ισχύει καθώς εχω και άλλες σιμ απο άλλες χώρες Ιρλανδία, ολλανσια, Κύπρο κ. α. συνεχώς ανοικτές η οχι... και δεν βλέπω να αποσύνδεθηκε τίποτα....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

Καλά ναι δεν λέω ότι είναι κάτι το φοβερό, απλά για εμένα που την χρησιμοποιώ στο εξοχικό και σε ένα κτήμα όπως έχω αναφέρει, μπορεί να ξεχάσω και το 3μηνο, οπότε και να μην λειτουργεί. Μην την πατήσουμε... :p

 

 

Τελικα πηρα κ εγω μια inter, την παρελαβα χθες.

Μιλησα τηλεφωνικα με την εξυπηρετηση και απαντησε καποιος αμεσως, ο οποιος ηταν πολυ εξυπηρετικος και με κατατοπισε σε οτι ρωτησα χωρις θεμα. Ηρθε η κουριερ, παρελαβα και μου πε για να την ενεργοποιησουν πιο γρηγορα, να τους στειλω ενα αντιγραφο της υπευθυνης δηλωσης με εμαιλ, οποτε ενεργοποιηθηκε σημερα.

Επειδη του πα πως τη θελω για συναγερμο, με ενημερωσε οτι μπορουμε να την κλειδωσουμε σε καποιο δικτυο που ξερω πως πιανει καλυτερο σημα στο χωρο που θα μπει, οποτε μου την κλειδωσαν σε κοσμοτε. Επισης ηρθε με απενεργοποιημενο το pin και ζητησα και φραγη για τα sms/mms ωστε να μην ερχονται τιποτα διαφημισεις και μπλοκαρει το gsm module καμμια μερα.

Απ οτι με ενημερωσε ο τυπος, φραγες και αλλαγες γενικα, γινονται απ αυτους εφοσον το ζητησεις τηλεφωνικα ή τους γραφεις τι θες σε ενα εμαιλ, μετα την παραγγελια της καρτας και στην παραμετροποιουν.

Ας ελπισουμε πως θα ξενοιασουμε απ' το μπελα με τις καρτες και τις ανανεωσεις, γιατι δεν την παλευω να γυρισω ξανα σε αυτο. Καλα ειχα ξενοιασει τοσο καιρο με το μηδενικο του οτε, αλλα τελικα δεν ειναι να εμπιστευεσαι κανεναν πια...

 

Φίλε μου αν είσαι κοντά σε προποτζίδικο, προλαβαίνεις για ένα γρήγορο τζόκερ!

Όσες φορές είχα μιλήσει, ναι μεν ευγενικοί, αλλά με "περιορισμένες" γνώσεις. Ίσως να εξελίχθηκαν ή να έπεσες στον ιδιοκτήτη της εταιρείας! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει στις ειδοποιησεις ενα μυνημα περι διαρκειας ισχυος του υπολοιπου.

 

Ομως πως μπορεις να δεις την ημερομηνια ληξης του?

jl9n7qyvv71y11n6g.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν είσαι κοντά σε προποτζίδικο, προλαβαίνεις για ένα γρήγορο τζόκερ!

Όσες φορές είχα μιλήσει, ναι μεν ευγενικοί, αλλά με "περιορισμένες" γνώσεις. Ίσως να εξελίχθηκαν ή να έπεσες στον ιδιοκτήτη της εταιρείας! :lol:

 

Χαχα, παω για Κινο τοτε, που ειναι πιο γρηγορο! :p

 

Τη δοκιμασα χθες στο gsm module και ολα καλα, δουλεψε χωρις προβλημα.

Το μονο που παρατηρησα ειναι οτι μεχρι να λαβω κληση απ τη στιγμη που θα χτυπησει ο συναγερμος, περνουν 20 δευτερολεπτα περιπου, αλλα δε με πειραζει αυτο.

 

Το αλλο που ειδα ειναι οτι το κινητο χτυπαει για κανα 5αρι δευτερολεπτα μονο οταν με καλει και μετα σταματαει η κληση, αλλα το χω να με καλει 3 φορες, οποτε παλευεται κ αυτο, αν και θα προτιμουσα ομως να χτυπαγε συνεχεια μεχρι να το κλεισω, οπως γινοταν με την κοσμοτε. Μαλλον εχει να κανει με την καθυστερηση του roaming.

 

Οπως και να χει, τουλαχιστον ειδοποιει και για την ωρα δεν εχουμε το αγχος και τα εξοδα της ανανεωσης χρονου, οποτε ας ελπισουμε πως θα κρατησει καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω μήπως έχει παρουσιαστεί και σε κάποιον άλλο το πρόβλημα που έχω, μπας και βρω λύση...

 

Εχω έναν συναγερμό με GSM ο οποίος για κάποιο λόγο έχει σταματήσει να δουλεύει το GSM του όποτε βάζω sim κάρτα καρτοκινητού vodafone. Με το που βάλω μια cosmote που έχω δουλεύει αμέσως! Δεν είναι θέμα μονάδων/ενεργοποίησης κλπ γιατι έχει 35 ευρώ μέσα και η τελευταία ανανέωση έγινε τον Μάιο. Πήρα στην Vodafone να ελέγξουν την γραμμή για τυχόν φραγές κλπ και μου είπαν οτι όλα είναι μια χαρά. Η λήψη σήματος είναι ικανοποιητική (2 από τις 4 γραμμές σε iphone) αφού έβαλα την sim και δοκίμασα στον χώρο να κάνω κλήσεις, να λάβω και να στείλω sms και όλα καλά! Θα μας κουφάνει.. Εχει κανείς καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Ισως το σημα ληψης του gsm module να μην ειναι τοσο δυνατο, οποτε αν εχεις 2 γραμμες στο iphone, τοτε να μην πιανει το module.

Δοκιμασε να αντικαταστησεις και τη sim με μια καινουρια. Δοκιμασες αλλο βονταφον νουμερο να δεις αν το κανει και με εκεινο?

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω με άλλο vodafone, δεν το σκέφτηκα αυτό... Αν το κάνει πάλι, μάλλον φταίει το σήμα.. Δοκίμασα βέβαια να τραβήξω και το καλώδιο της κεραίας μέχρι κ 2 μέτρα μάκρια (όσο πάει το καλώδιο) αλλά πάλι τα ίδια... Δεν μπορεί να μην έχει σήμα σε μια ακτίνα 2 μέτρων, αλλά ας μην λέω μεγάλα λόγια.
Link to comment
Share on other sites

Κ ομως μπορει.. Κ εγω παλιοτερα ειχα θεμα με το σημα και ηταν ακριβως 2 μετρα η αποσταση απ την οποια το μετακινησα ολοκληρο το module και δουλεψε. Εμενα βεβαια δεν εχει εξωτερικη κεραια, αλλα το μετεφερα απ τη μια πλευρα του τοιχου στην αλλη και επιασε.

Με κοσμοτε βεβαια εχω φουλ σημα πλεον, οποτε καλυτερα να δεις μπας και παιζει καλυτερα η συγκεκριμενη.

Edited by yz8826
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα η cosmote που έβαλα δούλεψε αμέσως.. Αλλά την cosmote την έχω για άλλη δουλειά και δεν μπορώ να την αφήσω εκεί.. Θα δοκιμάσω άλλη sim vodafone να δω τι κάνει..
Link to comment
Share on other sites

Χαχα, παω για Κινο τοτε, που ειναι πιο γρηγορο! :p

 

Τη δοκιμασα χθες στο gsm module και ολα καλα, δουλεψε χωρις προβλημα.

Το μονο που παρατηρησα ειναι οτι μεχρι να λαβω κληση απ τη στιγμη που θα χτυπησει ο συναγερμος, περνουν 20 δευτερολεπτα περιπου, αλλα δε με πειραζει αυτο.

 

Το αλλο που ειδα ειναι οτι το κινητο χτυπαει για κανα 5αρι δευτερολεπτα μονο οταν με καλει και μετα σταματαει η κληση, αλλα το χω να με καλει 3 φορες, οποτε παλευεται κ αυτο, αν και θα προτιμουσα ομως να χτυπαγε συνεχεια μεχρι να το κλεισω, οπως γινοταν με την κοσμοτε. Μαλλον εχει να κανει με την καθυστερηση του roaming.

 

Οπως και να χει, τουλαχιστον ειδοποιει και για την ωρα δεν εχουμε το αγχος και τα εξοδα της ανανεωσης χρονου, οποτε ας ελπισουμε πως θα κρατησει καιρο.

 

Εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Μου κάνει κλήση μόλις περάσουν 2-3 δευτερόλεπτα από το χτύπημα του συναγερμού.

Η διάρκεια κλήσης είναι κανονική όπως σε όλες τις εισερχόμενες κλήσης.

Το roaming τι σχέση έχει; Κάποιο άλλο θα είναι το πρόβλημά σου. Κοίτα τη χρονοκαθυστέρηση του συναγερμού.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι θυμάμαι ότι έλεγε το σύμφωνο μεταξύ των χωρών της Ε.Ε.

 

Ο συγκεκριμένος κανονισμος (για συνεχες roaming ανω των 4 μηνών) δεν αναφερει τιποτα περι διακοπής παρα μόνο για επιπλέον χρεωσεις κι αυτές μονο αν υπάρχει κατα την εκτιμηση του παροχου υπερβολικη χρηση ίντερνετ κυρίως. Νομίζω πάλι εδω σε αυτο το νημα τα γραφαμε πριν καιρο και υπηρχε και σχετικη παραθεση της οδηγίας.

Link to comment
Share on other sites

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_el.htm

στην παραγραφο "ευλογη χρηση - παρακολουθηση" δεν αναφερει τιποτα περι διακοπης.Περι προσθετης χρεωσης αναφερει,και μαλιστα η γλωσσα που χρησιμοποιει σε μενα τουλαχιστον δινει την εντυπωση οτι ολο αυτο ειναι στην διακριτικη ευχερεια του παροχου να το ελεγξει και αν θελει να επιβαλει προσθετη χρεωση. Η μονη εταιρια αν δεν κανω λαθος που το ανακοινωσε και το εφαρμοζει αυτο με το 4μηνο ειναι η κοσμοτε.

Link to comment
Share on other sites

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_el.htm

στην παραγραφο "ευλογη χρηση - παρακολουθηση" δεν αναφερει τιποτα περι διακοπης.Περι προσθετης χρεωσης αναφερει,και μαλιστα η γλωσσα που χρησιμοποιει σε μενα τουλαχιστον δινει την εντυπωση οτι ολο αυτο ειναι στην διακριτικη ευχερεια του παροχου να το ελεγξει και αν θελει να επιβαλει προσθετη χρεωση. Η μονη εταιρια αν δεν κανω λαθος που το ανακοινωσε και το εφαρμοζει αυτο με το 4μηνο ειναι η κοσμοτε.

 

Από τις 16 Ιανουαρίου συνεχώς και αδιαλείπτως χρησιμοποιώ την Cosmote στην Μάλτα χωρίς να το έχει εφαρμόσει ακόμα . 6 μήνες σχεδόν.

Μάλιστα η Cosmote έχει θέσει 2 όρους

α) να παρέλθει το τετράμηνο

β) η χρήση στο εξωτερικό να είναι μεγαλύτερη από την χρήση στην Ελλάδα.

Οπότε φαντάζομαι μόνο αν το χρησιμοποιήσω υπερβολικά θα μου επιβάλλουν έξτρα χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αυτο ακριβώς γραφει η οδηγια,τονιζεται οτι πρεπει να ισχυουν και οι 2 συνθηκες για να επιβληθεί χρέωση.
Link to comment
Share on other sites

Ναι,αυτο ακριβώς γραφει η οδηγια,τονιζεται οτι πρεπει να ισχυουν και οι 2 συνθηκες για να επιβληθεί χρέωση.
ακόμα και αν ισχύουν οι δυο συνθήκες είναι στην διακριτική ευχέρεια της εταιρείας να επιβληθεί χρέωση....

 

απο προσωπικό παράδειγμα το λέω...

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Για όσου έχουν ήδη sim, ισχύει οτι μπορείς να τους πεις να στην κλειδώσουν σε κάποια συγκεκριμένη εταιρία; Γιατί π.χ. η Vodafone σε εμένα δεν έχει καλό σήμα και δεν δουλεύει το GSM module, ενώ η cosmote πιάνει καλύτερα και δουλεύει μια χαρά. Μπορώ να τους πω να συνδέεται πάντα στην cosmote;
Link to comment
Share on other sites

Λογικά μπορούν. Αλλά γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο; Αφού η sim από μόνη της "κλειδώνει" στην εταιρεία που πιάνει καλύτερο σήμα.

Σε εμένα έχει συνδεθεί αυτόματα στην cosmote από τότε που την έχω.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μπορούν. Αλλά γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο; Αφού η sim από μόνη της "κλειδώνει" στην εταιρεία που πιάνει καλύτερο σήμα.

Σε εμένα έχει συνδεθεί αυτόματα στην cosmote από τότε που την έχω.

Και εσύ εγώ μπορούμε να την κλειδώσουμε ας το πούμε έτσι κάνεις χειροκίνητα αναζήτηση δικτύου και επιλέγεις... Τι δίκτυο θέλεις

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...