Jump to content

Κάρτα sim για συναγερμό


soufras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 306
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σωστός ο Χάρης. Επιβεβαιώνω ότι δουλεύει μια χαρά.

 

Την εχεις δουλεψει μηπως με κεντρο ληψης σηματων?

Χωρις να θελω να κανω hijack το thread, την εχω βαλει σε ενα gsm module, φαινεται να δουλευει/καλει κανονικα, αλλα το κεντρο δεν μπορει να λαβει τα σηματα. Με αλλη καρτα sim, ο εξοπλισμος λειτουργει κανονικα.

Εχω την εντυπωση απο μερικες δοκιμες, πως η γραμμη ανοιγει ελαχιστα αργοτερα απο οτι με τις αλλες καρτες, οποτε πιθανολογω οτι φταιει αυτο.

Δεν εχω μιλησει ακομα με το support τους, μηπως εχει καποιος αποψη?

Link to comment
Share on other sites

Σε gsm gps tracker αν και στην αρχή δεν έρχονταν τα μηνύματα πλέον δουλεύει κανονικά. Το ίδιο και σε συναγερμό.
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα την sim. Τους έκανα και γραπτώς τις ερωτήσεις, για να είμαι "καλυμμένος" μελλοντικά αν γίνει κάτι.

Τις παραθέτω και εδώ μήπως έχει και κάποιος άλλος τις ίδιες απορίες.

 

2) Κάθε πότε πρέπει να ανανεώνω το υπόλοιπο της κάρτας για να μην μου χαθεί το ήδη υπάρχον; 3) Μπαίνει κάποια φραγή αν δεν ανανεωθεί; 4) Πότε λήγει η κάρτα αν δεν γίνει ανανέωση;

 

2) , 3), 4) Η κάρτα ισχύει για 1 χρόνο απ'την τελευταία χρεώσιμη υπηρεσία. Δηλαδή απ'την τελευταία φορά που θα γινει κάποια χρέωση στην κάρτα.

 

Μέσα στις οδηγίες γράφει πως το υπόλοιπο μηδενίζετε στους 6 μήνες. Και επειδή υπάρχει χρέωση και στις εισερχόμενες κλήσεις (καθόλου τυχαίο) αυτό σημαίνει πως όταν μηδενιστεί το υπόλοιπο (σε 6 μήνες) η κάρτα θα είναι άχρηστη καθώς δεν θα μπορέσουν να γίνουν ούτε εξερχόμενες (κλήσεις, SMS κτλ) αλλά ούτε και εισερχόμενες κλήσεις. Μόνο εισερχόμενα SMS που είναι free.

 

Καμία σχέση με αυτό που σου είχαν γράψει δηλαδή. Έτσι όπως σου είχαν απαντήσει φαινόταν πως μπορούσες να χρησιμοποιήσεις την κάρτα για πολύ μεγάλο διάστημα χωρίς να είσαι υποχρεωμένος να ανανεώσεις κάθε τόσο, με μόνη υποχρέωση για μια χρέωση τον χρόνο. Με μία εισερχόμενη κλήση (3σεντ) ανανεώνεται η διάρκεια για άλλο ένα χρόνο. Πχ. αν την θέλεις μόνο για εισερχόμενες κλήσεις SMS ή για συναγερμό όπου απλά κάνεις κλήσεις για ενεργοποίηση / απενεργοποίηση / έλεγχο (3σεντ/κλήση) με τα 5€ (160 κλήσεις) μπορούσες να περάσεις χρόνια μέχρι να τελειώσουν χωρίς την ανάγκη για ανανέωση. Ενώ στην πραγματικότητα για όποια χρήση, θέλεις τουλάχιστον 2 ανανεώσεις το χρόνο. Μόνη εξαίρεση αυτός που την θέλει την κάρτα μόνο για να δέχετει SMS καθώς μόνο τα εισερχόμενα SMS είναι free.

 

Κλασική περίπτωση ότι άλλα σου λέω και άλλα ισχύουν (χειρότερα). Ακουγόταν πολύ καλό (σε σχέση με τους άλλους) για να είναι αληθινό. Αν δέχονται ανανεώσεις των 5€ (δεν ξέρω) το κόστος διατήρησης είναι 10€ το χρόνο. Αν δέχονται των 10€ τότε είναι 20€ το χρόνο όπως και στους άλλους αυτή τι στιγμή (5€*4 ανανεώσεις).

Κάτι είχα υποπτευθεί γιατί δεν γράφουν πουθενά ούτε τον χρόνο ισχύς του υπολοίπου, ούτε της κάρτας (αριθμού), ούτε το ελάχιστο ποσό ανανέωσης.

Edited by vasilk
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στις οδηγίες γράφει πως το υπόλοιπο μηδενίζετε στους 6 μήνες. Και επειδή υπάρχει χρέωση και στις εισερχόμενες κλήσεις αυτό σημαίνει πως όταν μηδενιστεί το υπόλοιπο (σε 6 μήνες) η κάρτα θα είναι άχρηστη καθώς δεν θα μπορέσουν να γίνουν ούτε εξερχόμενες (κλήσεις, SMS κτλ) αλλά ούτε και εισερχόμενες κλήσεις. Μόνο εισερχόμενα SMS που είναι free.

 

Καμία σχέση με αυτό που σου είχαν γράψει δηλαδή. Έτσι όπως σου είχαν απαντήσει φαινόταν πως μπορούσες να χρησιμοποιήσεις την κάρτα για πολύ μεγάλο διάστημα χωρίς να είσαι υποχρεωμένος να ανανεώσεις κάθε τόσο, με μόνη υποχρέωση για μια χρέωση τον χρόνο. Με μία εισερχόμενη κλήση (3σεντ) ανανεώνεται η διάρκεια για άλλο ένα χρόνο. Πχ. αν την θέλεις μόνο για εισερχόμενες κλήσεις SMS ή για συναγερμό όπου απλά κάνεις κλήσεις για ενεργοποίηση / απενεργοποίηση / έλεγχο (3σεντ/κλήση) με τα 5€ (160 κλήσεις) μπορούσες να περάσεις χρόνια μέχρι να τελειώσουν χωρίς την ανάγκη για ανανέωση. Ενώ στην πραγματικότητα για όποια χρήση, θέλεις τουλάχιστον 2 ανανεώσεις το χρόνο. Μόνη εξαίρεση αυτός που την θέλει την κάρτα μόνο για να δέχετει SMS καθώς μόνο τα εισερχόμενα SMS είναι free.

 

Κλασική περίπτωση ότι άλλα σου λέω και άλλα ισχύουν (χειρότερα). Ακουγόταν πολύ καλό (σε σχέση με τους άλλους) για να είναι αληθινό. Αν δέχονται ανανεώσεις των 5€ (δεν ξέρω) το κόστος διατήρησης είναι 10€ το χρόνο. Αν δέχονται των 10€ τότε είναι 20€ το χρόνο όπως και στους άλλους αυτή τι στιγμή (5€*4 ανανεώσεις).

 

Ας το επιβεβαιώνουμε στην πορεία του χρόνου,

Καθώς όλες οι εταιρίες μπορεί να αλλάζουν τους όρους/προϋποθέσεις (ασχέτως ΑΝ υπήρχε άλλη ενημέρωση όταν αγοράστηκε).

 

Ιδίως όταν αποκτούν πολλούς πελάτες (πχ και από τη διαφήμιση που τους κάνουμε εδώ στο myphone) Και θα αναγκαζόμαστε προς αναζήτηση άλλων εταιριών Και φτου κ πάλι απ'την αρχή.

Και

Ιδίως όταν πρόκειται για τέτοιες (εξ'εξωτερικού ορμώμενες) εταιρίες που δεν έχουν και πολλά-πολλά:

α) Να ενημερώνουν σε κάθε τροποποίηση τους πελάτες (Δε πα να διαμαρτύρονται όταν το διαπιστώσουν ότι άλλα τους έλεγαν στην αρχή)

β) Να υφίστανται από τις δημόσιες ελεγκτικές αρχές (πχ ΕΕΤΤ), οπότε....

Πιάστ'αυγό κ κούρευτο....:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν είπα ότι θα βγάλεις άκρη. Άσε που δεν τα γράφουν πουθενά αυτά που είπαν στον φίλο που ρώτησε. Και όχι τυχαία. "Άσε να μυρίσουν τα δάχτυλα τους ή αν ρωτήσουν θα τους πούμε ότι θέλουν να ακούσουν (χωρίς να ισχύουν) και αφού πληρώσουν ας δούνε την αλήθεια."

 

Τα έγραψα για να τα ξέρουν και άλλοι που ενδιαφέρονται για την κάρτα και πέσουν πάνω στο topic.

Και εγώ τυχαία το βρήκα το topic όταν έψαχνα μια κάρτα μόνο για εισερχόμενες κλήσεις αφού έκοψαν το μηδενικό πάγια από την Cosmote. Την αγόρασα την Intertelecom και όταν μου ήρθε διάβασα αυτό με τους 6 μήνες.

 

"Διάρκεια ισχύος

Η διάρκεια ισχύος του υπολοίπου είναι 6 μήνες από την τελευταία ανανέωση. Αν περάσουν περάσουν 6 μήνες από την τελευταία ανανέωση, το τυχόν υπόλοιπο ποσό μηδενίζεται. Για περισσότερες πληροφορίες, επισκεφτείτε το www.intertelecom.gr" (όπου φυσικά δεν υπάρχει καμία πληροφορία)

 

Και όπως έγραψα και πιο πάνω, αφού υπάρχει χρέωση και στις εισερχόμενες, σημαίνει πως όταν μηδενιστεί το υπόλοιπο δεν μπορείς ούτε να δεχτείς κλήσεις.

Edited by vasilk
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν είχε οδηγίες όταν έστειλαν την κάρτα. Επίσης είδα με πιστωτική η ελάχιστη ανανέωση είναι μόλις 1 ευρώ
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε από τον λογαριασμό σου να κάνεις ανανέωση με πιστωτική και θα σου βγάλει ελάχιστο ποσό 1 ευρώ ενώ με paypal 10.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ούτε εμένα είχε μέσα οδηγίες. Μέσα ήταν μόνο η κάρτα με την sim. Τίποτα άλλο!

Πότε έκανες φίλε μου, την παραγγελία της sim;

Γιατί θα τους πάρω τηλέφωνο αύριο και αν μου πουν ότι λήγει στο 6μηνο, θα τους βρίσω. Ο βασικός λόγος που πήγα εκεί, ήταν επειδή όπως μου είχαν αναφέρει ρητά, ότι πρέπει να πραγματοποιηθεί μια χρεώσιμη υπηρεσία μέσα σε ένα χρόνο, για να μην λήξει. Τίποτα άλλο. Και μάλιστα τους είχα ρωτήσει αν πρέπει να ανανεώνεται ανά 3μηνο, όπως γίνεται στις άλλες εταιρίες, αν μπαίνει ολική φραγή στο 4μηνο και αν λήγει στον χρόνο. Ήταν κατηγορηματικοί σε όλα και πως ίσχυε μόνο αυτό που προανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

@harris78

Ευχαριστώ.

Δεν έχω κάνει λογαριασμό ακόμα για αυτό και δεν μπορώ να το δω. Στα γενικά δεν το λέει πουθενά.

Πολύ καλό νέο πάντως ότι δέχεται ανανέωση από 1€. Εμένα που θέλω την κάρτα μόνο για λίγες εισερχόμενες κλήσεις με βολεύει και θα το εκμεταλλευτώ (για όσο διάστημα θα υπάρχει αυτή η δυνατότητα).

 

@soufras

Την παρήγγειλα την προηγούμενη εβδομάδα και ήρθε χθες. Σήμερα την άνοιξα και μέσα υπάρχει ένα μικρό έντυπο με οδηγίες χρήσεως που λέει αυτό που έγραψα πιο πάνω.

"Διάρκεια ισχύος

Η διάρκεια ισχύος του υπολοίπου είναι 6 μήνες από την τελευταία ανανέωση. Αν περάσουν 6 μήνες από την τελευταία ανανέωση, το τυχόν υπολοιπόμενο ποσό μηδενίζεται. Για περισσότερες πληροφορίες, επισκεφτείτε το www.intertelecom.gr"

Edited by vasilk
Link to comment
Share on other sites

κλασσική περίπτωση αλλαγής πολιτικής μόλις μαζευτεί λίγος κόσμος.....

 

κάποιοι δεν θα ενημερωθούν και καποια στιγμή θα τραβάνε τα μαλλιά τους....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Θα τους πάρω τηλέφωνο σήμερα να δω.

@vasilk πήρες την κάρτα που έκανε 15€ και είχε μέσα 5€ ή αυτή με τα 60MB;

 

Πήρα την κλασική με κόστος 15€ και με υπόλοιπο 5€ μέσα στην κάρτα. Την θέλω για λίγες εισερχόμενες κλήσεις, δεν με ενδιαφέρουν τα Mb.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τους πήρα τηλέφωνο, ισχύει αυτό που είχα γράψει και όχι αυτό με το 6μηνο. Τώρα τι να σας πω... Ας δοκιμάσει και κανάς άλλος αν θέλει, για να το επιβεβαιώσει.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτό μου απάντησαν μέσα απο το online chat της ιστοσελίδας τους:

Αίτημα υποστήριξης

Inter Telecom

Inter Telecom 2017-12-04 11:53:44

Η διάρκεια ισχύος του υπολοίπου είναι 12 μήνες από την τελευταία χρεώσιμη υπηρεσία (κλήση, sms, mobile internet). Όσο χρησιμοποιείτε την κάρτα, ανανεώνεται ο χρόνος λήξης. π.χ. Αν στείλετε έναν SMS στις 07/12/2017, τότε αυτόματα η ημερομηνία λήξης του χρόνου θα είναι 07/12/2018 (12 μήνες μετά). Στην προκειμένη περίπτωση, εφόσον δεν έχετε πραγματοποιήσει κάποια χρεώσιμη κλήση ή άλλη υπηρεσία, το υπόλοιπό σας ισχύει έως 01/12/2018

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης η κάρτα είναι καλη μονο για κλήσεις, (χρησιμοποιει το δίκτυο της Vodafone) για SMS δεν κανει μιας που σου επιτρέπει μονο να στελνεις στον αγγλικό αριθμο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους έχω στείλει mail στο support τους για μια απορία και εδώ και 2 μέρες καμία απάντηση.

Έχουν σοβαρό θέμα σε αυτό το κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους έχω στείλει mail στο support τους για μια απορία και εδώ και 2 μέρες καμία απάντηση.

Έχουν σοβαρό θέμα σε αυτό το κομμάτι.

εγώ έστειλα μέιλ εδώ και κάτι μήνες και απάντηση δεν πήρα ποτέ.....

 

αν και θα με εξυπηρετούσε, δεν θα την αγοράσω διότι δεν τους έχω καμμια εμπιστοσύνη.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Εγω εστειλα στις 29-3-18 το παρακατω μυνημα: "Γεια σας. Ενδιαφερομαι για την αγορα δυο καρτων SIM απο σας, αλλα θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η χρονικη διαρκεια του υπολοίπου, μετα απο καθε ανανεωση. (ενημερωνω πως σε ερωτηση που σας εγινε αναφερετε πως η διαρκεια ειναι ενα ετος, ενω στο εντυπο με οδηγιες χρησεως που περιεχεται στην καρτα SIM που παραλαμβανουμε γραφει: "Η διάρκεια ισχύος του υπολοίπου είναι 6 μήνες από την τελευταία ανανέωση. Αν περάσουν 6 μήνες από την τελευταία ανανέωση, το τυχόν υπολοιπόμενο ποσό μηδενίζεται." Υπαρχει καποιο σημειο στο site σας, οπου αναφερονται οι παραπανω πληροφοριες, διοτι δεν μπορω να τις βρω; Ευχαριστω εκ των προτερων... "

και πηρα στις 4-4-18 την εξης απαντηση: "Η αλλαγή στη διάρκεια ισχύος αναγράφεται στην ιστοσελίδα μας, στην ενότητα Νέα/Ανακοινώσεις (https://www.intertelecom.gr/news)

Η ανακοίνωση έγινε στις 5 Δεκεμβρίου 2014.

Η διάρκεια ισχύος είναι ένα (1) έτος από την τελευταία χρεώσιμη υπηρεσία.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οτιδήποτε χρειαστείτε.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Είχε ξαναδημιουργηθεί "θέμα" με το χαρτάκι και το είχαμε συζητήσει εδώ.

Δεν ισχύει αυτό που λέει το χαρτάκι. Δεν ξέρω γιατί το έχουν μέσα και μπερδεύουν τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και Χρονια Πολλα.

Βρεθηκα στο νημα μετα απο αναζητηση που προκληθηκε απο την ειδοποιηση Cosmote οτι εκδοθηκε ο "μηδενικος" λογαριασμος μου στα €4,90 πλεον απο τα €2,80!

 

Χρησιμοποιω καρτα σε συναγερμο. Η χρηση του ειναι να καλει σε περιπτωση ενεργοποιησης. Δεν λαμβανει εισερχομενες, δεν χρησιμοποιει SMS, ουτε δεδομενα.

 

Απ' οτι καταλαβα διαβαζοντας το νημα, η λυση για τη χρηση μου ειναι η intertelecom, σωστα?

 

Το μονο που πρεπει να κανω ειναι να στελνω ενα SMS στο νουμερο της καρτας ανα 12 μηνες για να παρατεινεται και το υπολοιπο και η συνδεση για αλους 12 μηνες?

Πως ομως μπορω να τσεκαρω ανα διαστηματα αν η καρτα ειναι σε λειτουργια χωρις να μεταβω στο σημειο, να βαλω την καρτα σε κινητο και να δοκιμασω?

 

 

edit:

Τωρα διαβαζω οτι η ληψη SMS ειναι δωρεαν. Αρα πως θα κανω χρεωσιμη υπηρεσια ΧΩΡΙΣ να μεταβω στο σημειο?

Edited by drgt
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...