Jump to content

iPhone X


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε παύει η μπαταρία που έχεις βάλει να είναι εκτός αντιπροσωπίας, οπότε η ένδειξη της υγείας μπαταρίας να είναι ότι να ναι. Έχω βάλει αρκετές και ξέρω πώς σε ένα βράδυ πήγε από το 98 στο 84, όπως επίσης έκανε και μερικά jumps ανά 5%, πήγαινε πχ από 55 κατευθείαν 50%, που χωρίς προσοχή δε το έπαιρνες χαμπάρι, όπως και η άλλη μπαταρία που κάτω από 10% κόλλαγε το τηλέφωνο και όταν έκλεινε μετά άνοιγε μόνο με ταχυφορτιστή. Πότε ξανά μουφομπαταρία.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, dgeorge4 said:

Δε παύει η μπαταρία που έχεις βάλει να είναι εκτός αντιπροσωπίας, οπότε η ένδειξη της υγείας μπαταρίας να είναι ότι να ναι. Έχω βάλει αρκετές και ξέρω πώς σε ένα βράδυ πήγε από το 98 στο 84, όπως επίσης έκανε και μερικά jumps ανά 5%, πήγαινε πχ από 55 κατευθείαν 50%, που χωρίς προσοχή δε το έπαιρνες χαμπάρι, όπως και η άλλη μπαταρία που κάτω από 10% κόλλαγε το τηλέφωνο και όταν έκλεινε μετά άνοιγε μόνο με ταχυφορτιστή. Πότε ξανά μουφομπαταρία.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

μα δεν έχω αλλάξει μπαταρία. η μαμά είναι και έπεσε στο 40%

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο, 40% δεν έχω δει ούτε σε μαγαρισμένο 6s που είχε 67%.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 ώρες πριν, Tasos19s said:

Παράξενο εντελώς για πολλούς αλλά το νούμερο που βλέπετε στην υγεία μπαταρίας δεν ανταποκρίνεται στην αληθινή υγεία της μπαταρίας σας.

Εννοείται ότι το ποσοστό είναι λάθος. Είχα βρει παλαιότερα ένα αναλυτικό άρθρο από κάποιον στο εξωτερικό με αντικείμενο της εργασίας του την κατασκευή μπαταριών που το αποδείκνυε. Το νούμερο είναι πραγματικά ότι ναναι και αποφέρει μόνο προβλήματα στον καταναλωτή και κανένα πλεονέκτημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dgeorge4 said:

Περίεργο, 40% δεν έχω δει ούτε σε μαγαρισμένο 6s που είχε 67%.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Κι όμως ναι 

Το παράξενο είναι ότι μου έβγαλε 5 ώρες οθόνης με κανονική χρήση στο σπίτι φυσικά μόνο 

Αν βγω έξω τώρα με το κρύο και έχω 80 μπαταρία 

Μια βόλτα στην τσέπη που το έχω και παγώνει πηγαίνει 7-8% ξαφνικά χωρίς να κανείς τίποτα. Μόνο αυτό είναι το πρόβλημα. Τίποτα άλλο δεν μπορείς να καταλάβεις 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας , 

έχω στην κατοχή μου ένα Iphone X

Ξαφνικά δεν αναγνώριζε το Face ID μου και έτσι ξεκίνησα να κάνω Reset και ξανά Setup το FACE ID απο την αρχή.

Μετά το Reset που το έκανα όταν πήγα να κάνω εκ νέου το Setup παίρνω πίσω πρόβλημα  " Το FACE ID δεν ειναι διαθέσιμο "

-Έκανα Force Reset με τα Volume Up + Down όπως ολοι ξέρουμε. 

-Η Front Camera δουλεύει κανονικά

-Ο Αισθητήρας για την φωτεινότητα της οθόνης και να σβήνει η οθόνη οταν βαζω το κινητό στο αυτι την ώρα της κλήσης λειτουργεί κανονικά.

-Το λογισμικό ειναι στο τελευταίο IOS.

-Έκανα Επαναφορά στα settings.

Εξακολουθεί μετα απο όλα αυτά να μην λειτουργεί και να μην μπορώ να το κάνω Setup.

Μπορεί κάποιος να πει καμία ιδέα ?

Τι μπορεί να φταίει ? 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Δυστυχώς πιθανότατα μιλάμε για hardware πρόβλημα. Το πορτραίτο στη μπροστινή κάμερα μπορεί να εστιάσει; Αν όχι, τότε το true depth module είναι εκτός λειτουργίας και η συσκευή σου χρειάζεται επίσκεψη στο service.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2022 at 5:46 ΜΜ, dgeorge4 said:

 

Καλησπέρα σας! Επιστροφή στο ios μετά από το μακρινό iphone 6!! Κάτοχος ενός redmi note 9 pro ξεσηκώθηκα να επιστρέψω σε iphone και στην σιγουριά των ελάχιστων κολληματων! Αγόρασα λοιπόν σε καλή κατάσταση ένα iphone x! Μια ερώτηση βασική. Επειδή μου δόθηκε μόνο με καλώδιο τι φορτιστή να χρησιμοποιήσω;; Πόσα αμπέρ; Έχω και ταχυφορτιστη και με 2a και με 1a. Ένας τεχνικός μου είπε 1a. Ισχύει;; Ευχαριστώ !!! 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, steman10 said:

Καλησπέρα σας! Επιστροφή στο ios μετά από το μακρινό iphone 6!! Κάτοχος ενός redmi note 9 pro ξεσηκώθηκα να επιστρέψω σε iphone και στην σιγουριά των ελάχιστων κολληματων! Αγόρασα λοιπόν σε καλή κατάσταση ένα iphone x! Μια ερώτηση βασική. Επειδή μου δόθηκε μόνο με καλώδιο τι φορτιστή να χρησιμοποιήσω;; Πόσα αμπέρ; Έχω και ταχυφορτιστη και με 2a και με 1a. Ένας τεχνικός μου είπε 1a. Ισχύει;; Ευχαριστώ !!! 

Με ένα 1Α θα φορτίζει πολύ αργά. Εγώ χρησιμοποιώ με 2 και είναι μια χαρά.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο τεχνικός μου είπε ότι και ο κανονικός φορτιστής είναι 1a και ότι παραπάνω θα την ταλαιπωρούν την μπαταρία. Και εγώ πιστεύω ότι οι 1a είναι πια παλιάς τεχνολογίας. Τι να πω ... 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, steman10 said:

Ο τεχνικός μου είπε ότι και ο κανονικός φορτιστής είναι 1a και ότι παραπάνω θα την ταλαιπωρούν την μπαταρία. Και εγώ πιστεύω ότι οι 1a είναι πια παλιάς τεχνολογίας. Τι να πω ... 

Μην αγχώνεσαι πολύ. Δοκίμασε τους όλους  και δούλεψε αυτόν που σε βολεύει περισσότερο..

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο τεχνικός μου είπε ότι και ο κανονικός φορτιστής είναι 1a και ότι παραπάνω θα την ταλαιπωρούν την μπαταρία. Και εγώ πιστεύω ότι οι 1a είναι πια παλιάς τεχνολογίας. Τι να πω ... 

Πάρε ότι σε βολεύει. Μέχρι να πέσει η μπαταρία σε 2-3 χρόνια, που ούτως η άλλως θα πέσει γιατί οι μπαταρίες είναι αναλώσιμες, η συσκευή θα είναι obsolete επίσημα αφού θα έχει κλείσει 7-8 χρόνια ζωής.
Τα 2Α που λες (10W φαντάζομαι) είναι ήδη αργά και μόνο overnight φόρτιση παλεύεται.
Όπως και να χει, εδώ θα βρεις αναλυτικά συγκριτικά έτσι ώστε να αποφασίσεις τι χρειάζεσαι:

https://www.macrumors.com/guide/iphone-x-fast-charging-speeds-compared/
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά μια ερώτηση… Ίσως από σύμπτωση το τηλέφωνο μου μετά την αναβάθμιση σε 15.5 άρχισε να κολλάει. Κολλάει κυρίως μετά από αδράνεια και όχι όταν το χρησιμοποιώ και αναγκάζομαι και κάνω reset. Έκανα επαναφορά και back up αλλά μου το ξανά έκανε πάλι. Τώρα εδώ και αρκετή ώρα που το έχω στα χέρια μου είναι οκ. Τι μπορεί να φτάσει; Η αναβάθμιση; Κάποια εφαρμογή; Προσπάθησα να κάνω επαναφορά στην 15.4 αλλά μου βγάζει το iTunes error 1394 και όσο και αν έψαξα στο Ίντερνετ δεν μπόρεσα να το λύσω… 

Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2022 at 11:56 ΜΜ, steman10 said:

Παιδιά μια ερώτηση… Ίσως από σύμπτωση το τηλέφωνο μου μετά την αναβάθμιση σε 15.5 άρχισε να κολλάει. Κολλάει κυρίως μετά από αδράνεια και όχι όταν το χρησιμοποιώ και αναγκάζομαι και κάνω reset. Έκανα επαναφορά και back up αλλά μου το ξανά έκανε πάλι. Τώρα εδώ και αρκετή ώρα που το έχω στα χέρια μου είναι οκ. Τι μπορεί να φτάσει; Η αναβάθμιση; Κάποια εφαρμογή; Προσπάθησα να κάνω επαναφορά στην 15.4 αλλά μου βγάζει το iTunes error 1394 και όσο και αν έψαξα στο Ίντερνετ δεν μπόρεσα να το λύσω… 

Υπάρχει θέμα μάλλον το οποίο θα σου λυθεί μετά από επόμενη αναβάθμιση 

Επισης υπάρχει μια πιθανότητα να λυθεί εάν μόνο περάσεις από την αρχή το λογισμικό με το καλώδιο από το itunes μέσο υπολογιστή 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα. Επειδή θελει αλλαγη η οθονη αλλα δεν υπάρχουν χρηματα και δε μου παει η καρδια κ δεν εχω φυσικα γιαασγ να δωσω 400 ευρω σε κινητο 4ετιας και..

Εχει δοκιμασει κανεις καποια ιμιτασιον (τυπου fixers ή κατι παρόμοιο) των 120-200 ευρώ και να ναι ικανοποιημενος???

Προφανως κ δε θα ναι το ιδιο ποτε ξανα το κινητο μου. Αλλα εχω χωνέψει οτι θα πεσει η ποιοτητα της οθονης αλλα δε θα το αλλαξω ακόμα το κινητο.  Οποτε αν καποιος εχει δοκιμασει κατι θα το εκτιμουσαμ ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, steliosnats said:

Καλησπερα. Επειδή θελει αλλαγη η οθονη αλλα δεν υπάρχουν χρηματα και δε μου παει η καρδια κ δεν εχω φυσικα γιαασγ να δωσω 400 ευρω σε κινητο 4ετιας και..

Εχει δοκιμασει κανεις καποια ιμιτασιον (τυπου fixers ή κατι παρόμοιο) των 120-200 ευρώ και να ναι ικανοποιημενος???

Προφανως κ δε θα ναι το ιδιο ποτε ξανα το κινητο μου. Αλλα εχω χωνέψει οτι θα πεσει η ποιοτητα της οθονης αλλα δε θα το αλλαξω ακόμα το κινητο.  Οποτε αν καποιος εχει δοκιμασει κατι θα το εκτιμουσαμ ευχαριστω πολυ.

200; Τόσο κάνει μεταχειρισμένο 

Αμα ψάξεις στις αγγελίες στο insomnia κατά καιρούς έχουν ανεβάσει αγγελία αυθεντικής οθόνης με 80-100€ το πολύ 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tasos19s said:

200; Τόσο κάνει μεταχειρισμένο 

Αμα ψάξεις στις αγγελίες στο insomnia κατά καιρούς έχουν ανεβάσει αγγελία αυθεντικής οθόνης με 80-100€ το πολύ 

 

Α δε μίλησα για μεταχειρισμένη. Ουτε π το σκεφτηκα. Αλλα για καινουρια μη αυθεντικη. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, steliosnats said:

Α δε μίλησα για μεταχειρισμένη. Ουτε π το σκεφτηκα. Αλλα για καινουρια μη αυθεντικη. 

Καινούργιες πουλούσε ο συγκεκριμένος 

Ψαξε λίγο 

Θα δώσεις 200€ για οθόνη αμφιβόλου ποιότητας; 
Πεταξε το καλύτερα 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Tasos19s said:

Καινούργιες πουλούσε ο συγκεκριμένος 

Ψαξε λίγο 

Θα δώσεις 200€ για οθόνη αμφιβόλου ποιότητας; 
Πεταξε το καλύτερα 

Δεν έλεγα 200 να μαι ειλικρινής. Αλλα για 120-140 η όποια εχει δοκιμασει καποιος. Λες ε?? Και πως ειμαστε σιγουροι οτι πουλαει γνησιες ο  τυπος στο ινσομνια??

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, steliosnats said:

Δεν έλεγα 200 να μαι ειλικρινής. Αλλα για 120-140 η όποια εχει δοκιμασει καποιος. Λες ε?? Και πως ειμαστε σιγουροι οτι πουλαει γνησιες ο  τυπος στο ινσομνια??

Σου στέλνω προσωπικό μήνυμα με αυτήν την οθόνη που σου λέω 

Με τα μισά λεφτά αυθεντική 

Δεν μπόρεσα να κάνω επικόλληση το link δεν ξέρω γιατί 

 

Αν μπεις στις αγγελίες επάνω στην αναζητηση γράψε iPhone X οθόνη και θα την βρεις 

89€ λέει η αγγελία 

Edited by Tasos19s
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Tasos19s said:

Σου στέλνω προσωπικό μήνυμα με αυτήν την οθόνη που σου λέω 

Με τα μισά λεφτά αυθεντική 

Δεν μπόρεσα να κάνω επικόλληση το link δεν ξέρω γιατί 

 

Αν μπεις στις αγγελίες επάνω στην αναζητηση γράψε iPhone X οθόνη και θα την βρεις 

89€ λέει η αγγελία 

Εστειλα μνμ...τα ειχα δει αλλα ήμουν επιφυλακτικος λογω τιμής.  Παρολα αυτα ισως το ρισκαρω. Που λες να παω για τοποθετηση αν ειναι οκ??

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, steliosnats said:

Εστειλα μνμ...τα ειχα δει αλλα ήμουν επιφυλακτικος λογω τιμής.  Παρολα αυτα ισως το ρισκαρω. Που λες να παω για τοποθετηση αν ειναι οκ??

Αν ήμασταν κοντά την περνούσα εγώ 

Πηγαινε σε κάποιο κατάστημα τοπικό που να εμπιστεύεσαι 

80€ θεωρώ τίμια πρόταση για την σημερινή τιμή της συσκευής στην αγορά 

Απλα νομίζω δεν θα έχεις Face ID και true tone

Ειδικά Face ID σίγουρα δεν θα δουλεύει για λόγους ασφαλείας 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Tasos19s said:

Αν ήμασταν κοντά την περνούσα εγώ 

Πηγαινε σε κάποιο κατάστημα τοπικό που να εμπιστεύεσαι 

80€ θεωρώ τίμια πρόταση για την σημερινή τιμή της συσκευής στην αγορά 

Απλα νομίζω δεν θα έχεις Face ID και true tone

Ειδικά Face ID σίγουρα δεν θα δουλεύει για λόγους ασφαλείας 

Ναι καταλαβα. True tone ουτε οι κινεζικες ειχαν. Το face id γιατι οχι??αφου ειναι γνησια η οθονη??

Υγ. Ποια περιοχη εισαι??να ερθω εγω😊😊😊😊😊

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, steliosnats said:

Ναι καταλαβα. True tone ουτε οι κινεζικες ειχαν. Το face id γιατι οχι??αφου ειναι γνησια η οθονη??

Υγ. Ποια περιοχη εισαι??να ερθω εγω😊😊😊😊😊

Από όσο ξέρω πρέπει το Face ID και η μητρική να είναι ίδια παντρεμένα από το εργοστάσιο 

Αμα κάτι από τα δυο αλλάξει δεν δουλεύει το Face ID 

Αν εγώ έχω την συσκευή μου κλειδωμένη με Face ID και πέσει στα χέρια σου, αλλάζοντας την οθόνη με το Face ID να μπορείς να έχεις πρόσβαση στην συσκευή μου; 
Νομιζω αποθηκεύει πληροφορίες και μέσα στο τσιπ του Face ID όχι μόνο στην μητρική όπως είναι πχ ο 4 ψηφίου κωδικός ασφαλείας 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tasos19s said:

Από όσο ξέρω πρέπει το Face ID και η μητρική να είναι ίδια παντρεμένα από το εργοστάσιο 

Αμα κάτι από τα δυο αλλάξει δεν δουλεύει το Face ID 

Αν εγώ έχω την συσκευή μου κλειδωμένη με Face ID και πέσει στα χέρια σου, αλλάζοντας την οθόνη με το Face ID να μπορείς να έχεις πρόσβαση στην συσκευή μου; 
Νομιζω αποθηκεύει πληροφορίες και μέσα στο τσιπ του Face ID όχι μόνο στην μητρική όπως είναι πχ ο 4 ψηφίου κωδικός ασφαλείας 

Ναι αλλα αυτο τι λογικη εχει? Πιο λογικο μου φαινεται να θελει σεταρισμα απο την αρχη. Γτ εγω εχω ενα κινητο κλειδωμενο με το προσωπο μου. Πεφτει στα χερια σου. και την οθονη να αλλαξεις πως να ανοιξει??αφου θελει το προσωπο μου. Λογικα θα ζητήσει κωδικο και θα θελει σεταρισμα. Δεν το έχω διαβάσει αλλα λογικη υποθεση μ ακουγεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...