Jump to content

iPhone X


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κ στο ipad κάνει διάφορα το viber!!!

Στο note μεχρι στιγμής δεν έχω κάποιο Θέμα!! Ίσως γίνονται αυτό για να χρησιμοποιούμε το imessage το οποίο σημαίνει πιο πολύ εξαρτημένοι από το οικοσύστημα της Apple!!!

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υπάρχει παρασκήνιο στην όλη υπόθεση

 

Δεν είναι λογικό αυτές οι εφαρμογές να δημιουργούν πρόβλημα σε συσκευές

 

Νομίζω ότι όσο παλαιότερες οι συσκευές τόσο το χειρότερο.

 

Με απλά λόγια νομίζω πως υπάρχει συμφωνία κάτω από το τραπέζι με τέτοιες δημοφιλείς εφαρμογές να κάνουν τις συσκευές να γονατίζουν ανάλογα με την ηλικία τους

 

 

 

Αυτό που απαντάς στο viber γρήγορα, εννοείς από κλειδωμένο τηλέφωνο και πατάς γρήγορη απάντηση; Επειδή θέλω να το κάνω και γω να δω πώς πάει με τη λευκή οθόνη, έχεις κάποιο κλείδωμα στο κινητό;(Face ID ή pin;)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που απαντάς στο viber γρήγορα, εννοείς από κλειδωμένο τηλέφωνο και πατάς γρήγορη απάντηση; Επειδή θέλω να το κάνω και γω να δω πώς πάει με τη λευκή οθόνη, έχεις κάποιο κλείδωμα στο κινητό;(Face ID ή pin;)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μόνο pin έχω με καθυστέρηση 15'

Εγώ αυτό με την γρήγορη απάντηση το δουλεύω όλη μέρα συνέχεια

Αν είναι να κολλάει με χαλάει πάρα πολύ και μου κάνει την ζωή δύσκολη

Πρέπει μετά να ξεκλειδωνω την συσκευή και να μπαίνω στην εφαρμογή για να απάντηση

Φεξε μας και γλυστρισε δηλαδή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το Iphone X αλλα δυστηχως παραμενει αρκετα ακριβο,ειδικα σε σχεση με το XR.

 

Δηλαδη οκ σε καποια σημεια ειναι καλυτερο απο το xr(οθονη,stainless steel κατασκευη,δευτερη καμερα αλλα οχι κεντρικη),αλλα το γεγονος οτι κοστιζει κοντα 130ευρω ακριβοτερα ειναι ισως ο σημαντικοτερος λογος που δεν αξιζει πλεον καινουργιο το Χ(πιο πολυ σε Used).

 

Με 130ευρω τσιμπας τα Airpods(που δεν ξερω γιατι ανεβηκε η τιμη τους τις μερες αυτες...)ή αλλα φθηνοτερα ασυρματα ακουστικα+θηκη/τζαμακι.

 

Δεν ξερω τωρα που υποτιθεται ανακοινωθηκε οτι θα ξαναξεκινησει η παραγωγη του απο την Apple αν θα το ριξουν σε τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το Iphone X αλλα δυστηχως παραμενει αρκετα ακριβο,ειδικα σε σχεση με το XR.

 

Δηλαδη οκ σε καποια σημεια ειναι καλυτερο απο το xr(οθονη,stainless steel κατασκευη,δευτερη καμερα αλλα οχι κεντρικη),αλλα το γεγονος οτι κοστιζει κοντα 130ευρω ακριβοτερα ειναι ισως ο σημαντικοτερος λογος που δεν αξιζει πλεον καινουργιο το Χ(πιο πολυ σε Used).

 

Με 130ευρω τσιμπας τα Airpods(που δεν ξερω γιατι ανεβηκε η τιμη τους τις μερες αυτες...)ή αλλα φθηνοτερα ασυρματα ακουστικα+θηκη/τζαμακι.

 

Δεν ξερω τωρα που υποτιθεται ανακοινωθηκε οτι θα ξαναξεκινησει η παραγωγη του απο την Apple αν θα το ριξουν σε τιμη.

 

Ανεβαίνουν οι τιμές πάντα πριν από γιορτές

Ξέρουν αυτοί πότε έχουμε λεφτά μην αγχώνεσαι

Επίσης ξέρουν πότε έχουμε διάθεση για ψώνια

Επίσης ξέρουν και πολλά άλλα μέσο των αναζητήσεων που κάνουμε εμείς από τις συσκευές μας

Γενικά γιατί νομίζεις μας παρακολουθούν για να βρουν κανέναν κλέφτη και κανέναν τζιχαντιστη;

Την τσέπη τους κοιτάνε

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βρήκα ένα αδικαιολόγητο πρόβλημα που είχα σε 5 διαφορετικές συσκευές(2 iPhone X, se, 6, 5s) με διαφορετικές εκδόσεις του Viber και σχεδόν διαφορετικές εκδόσεις του iOS τους τελευταίους 3-4 μήνες

 

Είπα ξανά σήμερα να εγκαταστήσω το Viber στην 9.9.4 έκδοση του, στην οποία μέχρι και πριν μια εβδομάδα είχα πολλά προβλήματα και κολλήματα

 

Λοιπόν το πέρασα ξεκίνησα να στέλνω μηνύματα και άρχισε πάλι τα ίδια να μου ζεσταίνει την συσκευή και να κολλάει να μην μπορώ να γράψω μήνυμα και λοιπά

 

Είπα να ασχοληθώ λίγο γιατί δεν γινόταν τόσους μήνες να μην έχει διορθωθεί το πρόβλημα

 

Εγκατέστησα την εφαρμογή status lite για να μπορώ να δω τι γίνεται με την cpu

Εκεί έβλεπα τον επεξεργαστή κολλημένο να δουλεύει στο 26-27% και πάνω χωρίς να κάνω τίποτα παρά μόνο να περιμένω μήνυμα στο Viber. Ερχόταν το μήνυμα απαντούσα από επάνω από το banner.

Ανέβαινε στιγμιαία στο 30-40% η χρήση του επεξεργαστή και πάλι όμως έπεφτε στο 25-30% κολλημένο

Ποτέ πιο κάτω

Η μπαταρία εννοείται έπεφτε

Η συσκευή από πίσω δίπλα στην κάμερα έκαιγε

Το λογισμικό φαινόταν ότι ψιλό σέρνεται

 

Είπα να αρχίζω να πειράζω ρυθμίσεις μέχρι να βρω αποτέλεσμα.

 

Έκλεισα τοποθεσίες. Έμπαινα στο status και πάλι εκεί κολλημένος ο επεξεργαστής

2η κίνηση πηγαίνω ρυθμίσεις/Viber και εκεί κλείνω την πρόσβαση σε Μικρόφωνο, κάμερα, φωτογραφίες

(Ανανέωση στο υπόβαθρο έτσι κι αλλιώς δεν χρησιμοποιώ)

Ως δια μαγείας λοιπόν στο status ο επεξεργαστής πέφτει στο 4-5%, η συσκευή αμέσως παίρνει τα πάνω της, τα μηνύματα δεν κολλάνε στο Viber και κρύωσε κιόλας άμεσα το τηλέφωνο

Όλα δουλεύουν ρολόι και η συσκευή πάει σφαίρα

Ξανά μπαίνω στις ρυθμίσεις και τα ανοίγω εναλλάξ και παρατηρώ τον επεξεργαστή

Δεν ξανά κόλλησε στα ποσοστά 25-30%

 

Η φάση είναι ότι έχω σβήσει τον τελευταίο καιρό το Viber πολλές φορές και το ξανά πέρασα μετά από μέρες

 

Τι κουφό είναι όλο αυτό δεν καταλαβαίνω αλλά προς το παρών η συσκευή μου δουλεύει όπως θα έπρεπε

 

Αρχικά πήγε το μυαλό μου ότι το Viber μου παρακολουθεί το μικρόφωνο η την κάμερα συνέχεια.

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι κόλλησε γιατί μου το κάνει όπως είπα μήνες τώρα και μετά από αλλαγές συσκευών και επανεγκατάσταση και λοιπά και λοιπά

 

 

Θα ενημερώσω για νεότερα από μέρα σε μέρα

Συγνώμη και για το μακρύ και κουραστικό σχόλιο μου

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι θα στο ξανακάνει, δοκίμασα και γω αυτό που γράφεις, οκ στα πρώτα 15 δεύτερα δουλεύει 40-50% και μετά πέφτει σταθερά στο 4-5% με μόνο το Viber να τρέχει, χωρίς να κλείσω μικρόφωνα, κάμερες, background refresh.

Μου θυμίζεις εμένα που έψαχνα δυο μήνες γιατί χάνω 15% το βράδυ, restore και backup δέ με βοήθησε, μέχρι που έκανα restore και set up as new και σώθηκα. Ναι είναι κουραστικό, αλλά από τη στιγμή που δε βγάζεις άκρη, ίσως να μη φταίνε μόνο οι εφαρμογές, γιατί και γω ψείρας είμαι πιστεύω και τέτοιο πράγμα που περιγράφεις με το Viber δε το έχω πάθει, ούτε να ζεσταίνεται η συσκευή αλλά προπάντων να κολλάει έστω στιγμιαία, και μιλάμε για iPhone 6s

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι θα στο ξανακάνει, δοκίμασα και γω αυτό που γράφεις, οκ στα πρώτα 15 δεύτερα δουλεύει 40-50% και μετά πέφτει σταθερά στο 4-5% με μόνο το Viber να τρέχει, χωρίς να κλείσω μικρόφωνα, κάμερες, background refresh.

Μου θυμίζεις εμένα που έψαχνα δυο μήνες γιατί χάνω 15% το βράδυ, restore και backup δέ με βοήθησε, μέχρι που έκανα restore και set up as new και σώθηκα. Ναι είναι κουραστικό, αλλά από τη στιγμή που δε βγάζεις άκρη, ίσως να μη φταίνε μόνο οι εφαρμογές, γιατί και γω ψείρας είμαι πιστεύω και τέτοιο πράγμα που περιγράφεις με το Viber δε το έχω πάθει, ούτε να ζεσταίνεται η συσκευή αλλά προπάντων να κολλάει έστω στιγμιαία, και μιλάμε iPhone 6s

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μα πάντα set up as new κάνω σε κάθε συσκευή

Το πρόβλημα μου το έκανε σε όλες τις συσκευές και τις στήνω από την αρχή

Το iPhone X το συγκεκριμένο το έχω 10 μέρες

Το έστησα από την αρχή

Με έκανε θέματα το Viber, το έσβησα. Μετά από μέρες ξανά δοκίμασα. Πάλι τα ίδια

Εντελώς παράξενο

 

Θα αρχίσω να πιστεύω ότι καταγράφουν λέξεις κλειδιά και μετά μας παρακολουθούν ανάλογα με αυτά που λέμε... Πολλές ταινίες βλέπω αλλά εκεί πάει το μυαλό μου

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ρε Τάσο πως γίνεται να έχεις κολλήματα στο (πολύ δυνατό) iPhone X?

Εγώ το δουλεύω ταυτόχρονα σε iPhone 7, iPad Pro 2016 και σε i7 laptop και σπάνια βλέπω καποια μικροκαθυστέρηση (κυρίως αν έχω να το χρησιμοποιήσω ώρες).

Να μη συνεργάζεται σωστα με τον Α11 του Χ? Αλλά λες ότι το είχες το θέμα και σε παλαιότερες γενιές...

 

ΥΓ: Έβαλα κι εγώ το system status lite να το παρακολουθησω σήμερα.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Ρε Τάσο πως γίνεται να έχεις κολλήματα στο (πολύ δυνατό) iPhone X?

Εγώ το δουλεύω ταυτόχρονα σε iPhone 7, iPad Pro 2016 και σε i7 laptop και σπάνια βλέπω καποια μικροκαθυστέρηση (κυρίως αν έχω να το χρησιμοποιήσω ώρες).

Να μη συνεργάζεται σωστα με τον Α11 του Χ? Αλλά λες ότι το είχες το θέμα και σε παλαιότερες γενιές...

 

ΥΓ: Έβαλα κι εγώ το system status lite να το παρακολουθησω σήμερα.

 

Άμα μια εφαρμογή κολλάει μπορεί να γονατίσει οτιδήποτε δεν έχει σημασία ότι το iPhone X έχει δυνατό επεξεργαστή

Μακάρι τώρα που έκανα αυτά τα βήματα να ξεκόλλησε οριστικά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Άμα μια εφαρμογή κολλάει μπορεί να γονατίσει οτιδήποτε δεν έχει σημασία ότι το iPhone X έχει δυνατό επεξεργαστή

Μακάρι τώρα που έκανα αυτά τα βήματα να ξεκόλλησε οριστικά

 

πολυ περιεργο αυτο που λες... στο xs εχω το viber και δεν μου κανει κανενα θεμα...

 

αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχω battery drain... δηλαδη το βραδυ μπορει να χασω και 10% μπαταρια... ετσι στο ακυρο... και μονο που πηγε καινουρια συσκευη ημερων στο 98% το battery health εκει ειναι να φρικαρω....

Link to comment
Share on other sites

πολυ περιεργο αυτο που λες... στο xs εχω το viber και δεν μου κανει κανενα θεμα...

 

αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχω battery drain... δηλαδη το βραδυ μπορει να χασω και 10% μπαταρια... ετσι στο ακυρο... και μονο που πηγε καινουρια συσκευη ημερων στο 98% το battery health εκει ειναι να φρικαρω....

 

Πρέπει να το ψάξεις λίγο

Εγώ πάντως έχω θέμα σίγουρα από το Viber

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

πολυ περιεργο αυτο που λες... στο xs εχω το viber και δεν μου κανει κανενα θεμα...

 

αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχω battery drain... δηλαδη το βραδυ μπορει να χασω και 10% μπαταρια... ετσι στο ακυρο... και μονο που πηγε καινουρια συσκευη ημερων στο 98% το battery health εκει ειναι να φρικαρω....

 

Και εμένα έχει πέσει το battery health στο 97% σε 3 μήνες χρήσης. Δεν έχω όμως battery drain καθόλου. Και χρησιμοποιώ πολλές εφαρμογές και το viber. Το κινητό μου βγάζει πολύ άνετα 2 ημέρες και το φορτίζω γύρω στο 20-30% την τρίτη ημέρα....

Το battery health λογικό μου φαίνεται να πέφτει. Δεν νομίζω ότι είναι καλό που το έβαλαν πάντως να φαίνεται...θα μπορούσε να έβγαζε μια ειδοποίηση το κινητό όταν θα έφτανε η ώρα στο throttling και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Το battery health λογικό μου φαίνεται να πέφτει. Δεν νομίζω ότι είναι καλό που το έβαλαν πάντως να φαίνεται...θα μπορούσε να έβγαζε μια ειδοποίηση το κινητό όταν θα έφτανε η ώρα στο throttling και τέλος.

 

Θα συμφωνήσω, αυτό το ποσοστό έχει γίνει εμμονή για τους περισσότερους από εμάς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πως το μπορείτε το viber απορώ. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα για την μπαταρία είναι μια ρουφήχτρα και μισή. Ότι κάνει το καλοκαίρι που έχει 50 βαθμούς και ρουφας τον παγωμένο μικελοτσίνο για να δροσιστείς, ένα τέτοιο πράγμα κάνει και το viber στη μπαταρία. Παρατηρώ και τους οικείους μου που το χρησιμοποιούν. Δεν λέω λύνει τα χέρια, αλλά αν είναι ανα 4 ώρες να φορτίζω το κινητό στην καλύτερη των περιπτώσεων, θα επιλέξω να μην το έχω εγκατεστημένο το viber.

 

Προσωπικά το έχω πετάξει εδώ και 2 χρόνια. Η συσκευή δεν έχει battery drain.

Εναλλακτικές μου επιλογές iMessage, Dropbox, airdrop, messenger, mail.

Βασικά ότι χρησιμοποιεί voip είναι θάνατος για την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Πως το μπορείτε το viber απορώ. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα για την μπαταρία είναι μια ρουφήχτρα και μισή. Ότι κάνει το καλοκαίρι που έχει 50 βαθμούς και ρουφας τον παγωμένο μικελοτσίνο για να δροσιστείς, ένα τέτοιο πράγμα κάνει και το viber στη μπαταρία. Παρατηρώ και τους οικείους μου που το χρησιμοποιούν. Δεν λέω λύνει τα χέρια, αλλά αν είναι ανα 4 ώρες να φορτίζω το κινητό στην καλύτερη των περιπτώσεων, θα επιλέξω να μην το έχω εγκατεστημένο το viber.

 

Προσωπικά το έχω πετάξει εδώ και 2 χρόνια. Η συσκευή δεν έχει battery drain.

Εναλλακτικές μου επιλογές iMessage, Dropbox, airdrop, messenger, mail.

Βασικά ότι χρησιμοποιεί voip είναι θάνατος για την μπαταρία.

 

Δεν έχω τέτοιο θέμα, ειλικρινά. Και στο battery, το viber, έχει πολύ μικρό ποσοστό χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα μιλάς η θα κανείς βιντεοκλήση χωρίς Viber? Θα γυρίσουμε εποχές Skype που η μπαταρία θα πέφτει στο μισάωρο και θα θέλει λογαριασμούς για να συνδεθεις;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εναλλακτικές μου επιλογές iMessage, Dropbox, airdrop, messenger, mail.

 

Αν η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων χρησιμοποιεί το Viber, δεν έχεις εναλλακτικές επιλογές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα μιλάς η θα κανείς βιντεοκλήση χωρίς Viber? Θα γυρίσουμε εποχές Skype που η μπαταρία θα πέφτει στο μισάωρο και θα θέλει λογαριασμούς για να συνδεθεις;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

To WhatsApp πως το βλέπετε? Στην Ευρώπη χρησιμοποιείται πολύ περισσότερο από το viber. Από κατανάλωση μπαταρίας έχετε άποψη ?

Link to comment
Share on other sites

Αν η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων χρησιμοποιεί το Viber, δεν έχεις εναλλακτικές επιλογές.

 

Δυστυχώς η Ελλάδα δεν χρησιμοποιεί iMessage αλλά Viber

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ το δουλεύω παρά πολύ

Αν δεν το δουλεύεις δεν παρατηρείς ότι κολλάει

Επειδή μου κολλούσε σε 4/5 διαφορετικές συσκευές τους τελευταίους μήνες είμαι σίγουρος ότι κολλάει και σε άλλους απλά ή δεν το χρησιμοποιούν ή δεν το καταλαβαίνουν

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Και με τους Android πώς να συνομιλείς εφόσον δεν υπάρχει iMessage

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και με τους Android πώς να συνομιλείς εφόσον δεν υπάρχει iMessage

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ε ναι μόνο Viber η what’s up

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το WhatsApp πως το βλέπετε; Εγώ το χρησιμοποιώ συνεχώς χωρίς προβλήματα

 

 

 

Το what’s up το θεωρώ καλύτερο, αν και την πάτησε στην Ελλάδα γιατί το brand είχε ήδη κατοχυρωθεί από την COSMOTE με αποτέλεσμα να πιάνω συχνά συζητήσεις στυλ «έχεις what’s up?» «Ναι έχω μονάδες» «όχι, αυτό σαν το Viber εννοώ» κλπ κλπ...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone X
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...