Jump to content

iPhone X


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια δλδ με τον 12w φορτιστη και το δικο μας υπαρχων καλωδιο εχουμε γρηγορη φορτιση?
Link to comment
Share on other sites

παιδια δλδ με τον 12w φορτιστη και το δικο μας υπαρχων καλωδιο εχουμε γρηγορη φορτιση?

 

Οχι απο 18w και πανω. Αν και με τον 12 φορτιζει πιο γρηγορα απο το κανονικο, αλλα και παλι καμια σχεση με την πραγματικη γρηγορη φορτιση

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ή φόρτιση πάει αναλογικά, εγώ παράδειγμα με το power bank με έξοδο 2.1Α το φόρτιση αρκετά ποιο γρήγορα.

Γενικά αν είναι να το αφήσεις όλο το βράδυ καλύτερα να φορτίζει με 1Α

Link to comment
Share on other sites

Είπα τις τελευταίες δύο μέρες να λειτουργήσω την πατέντα της cosmote και να χρησιμοποιώ το wifi για χρήση δικτύου.

Σήμερα, δύο φορές μου ήρθε μήνυμα για χαμένη κλήση! Είναι δυνατόν;;;:wacko:

grsaint13
Link to comment
Share on other sites

Για fast charging για να δει καποιος διαφορα πρεπει να παρει και πριζακι φορτισης και καλωδιο usb c τα οποια κοστιζουν απο iStorm νομιζω κοντα στα 30 το καλωδιο και κοντα στα 50 το πριζακι. Αρκετα λεφτα αλλα με απλο usb κανει παρα πολυ ωρα.Αντι να το εχουν στο κουτι δωσαμε ποσα λεφτα και εχουν το απλο,δλδ ελεος.Ακομα και με ασυρματη φορτιση παει πολυ αργα.:X / και εκτος απο αυτα εμενα παγωνει σε Black screen οταν ειμαι πανω στην μηχανη πολλες φορες,και για 5-7 λεπτα δεν μπορω να κανω τιποτα..
Stay Hungry | Stay Foolish | http://www.iChas.gr
Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος μου εχει το 256 και εγω το 64. Τα βαλαμε διπλα διπλα, βγαλαμε ιδια φωτο και το δικο μου οταν τραβαω την φωτο και την ανοιγω, κανω ζουμ και κανει παρα πολυ, ενω το δικο του κανει μεχρι ενα σημειο ζουμ. Το δοκιμασα το ιδιο και σε ενα αλλο iPhone 8 και παλι δεν κανει ζουμ η φωτο παρα πολυ. Μονο στο δικο μου γινεται τερμα το ζουμ και μας παρεξενεψε.

 

Πως το εξηγειτε;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος μου εχει το 256 και εγω το 64. Τα βαλαμε διπλα διπλα, βγαλαμε ιδια φωτο και το δικο μου οταν τραβαω την φωτο και την ανοιγω, κανω ζουμ και κανει παρα πολυ, ενω το δικο του κανει μεχρι ενα σημειο ζουμ. Το δοκιμασα το ιδιο και σε ενα αλλο iPhone 8 και παλι δεν κανει ζουμ η φωτο παρα πολυ. Μονο στο δικο μου γινεται τερμα το ζουμ και μας παρεξενεψε.

 

Πως το εξηγειτε;

 

Κάτι έχετε κάνει λάθος

Μήπως έχετε μπει σε άλλη λειτουργία?

Πχ κανονική λειτουργία έναντι λειτουργίας πορτραίτο?

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει Φορτιστής ασύρματος που να φορτίζει γρήγορα το κινητό ; fast wireless charging δηλαδή. Έχει διαφορά από τη φόρτιση μέσω καλωδίου ;
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Ίδια λειτουργία είναι

Περίεργα πράγματα.

Στείλτε ο ένας στον άλλο τη φωτογραφία του να δείτε τι γίνεται.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος μου εχει το 256 και εγω το 64. Τα βαλαμε διπλα διπλα, βγαλαμε ιδια φωτο και το δικο μου οταν τραβαω την φωτο και την ανοιγω, κανω ζουμ και κανει παρα πολυ, ενω το δικο του κανει μεχρι ενα σημειο ζουμ. Το δοκιμασα το ιδιο και σε ενα αλλο iPhone 8 και παλι δεν κανει ζουμ η φωτο παρα πολυ. Μονο στο δικο μου γινεται τερμα το ζουμ και μας παρεξενεψε.

 

Πως το εξηγειτε;

 

Υπαρχει μια επιλογη στις ρυθμισεις της καμερας που σου λεει σε τι format θελεις να σωζεις φωτο και βοντεο.

Κατι λεει για πιο συμβατο τυπο αρχειο, αν θυμαμαι καλα, ή για να γλιτωνεις χωρο.

Για δειτε αν εχετε επιλεγμενους τους ιδιους τυπους αρχειων στο σωσιμο φωτο και βιντεο.

 

https://www.macworld.com/article/3226490/ios/ios-11-hevc-heif-and-what-you-need-to-know-about-these-new-video-and-photo-formats.html

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Περίεργα πράγματα.

Στείλτε ο ένας στον άλλο τη φωτογραφία του να δείτε τι γίνεται.

 

Υπαρχει μια επιλογη στις ρυθμισεις της καμερας που σου λεει σε τι format θελεις να σωζεις φωτο και βοντεο.

Κατι λεει για πιο συμβατο τυπο αρχειο, αν θυμαμαι καλα, ή για να γλιτωνεις χωρο.

Για δειτε αν εχετε επιλεγμενους τους ιδιους τυπους αρχειων στο σωσιμο φωτο και βιντεο.

 

https://www.macworld.com/article/3226490/ios/ios-11-hevc-heif-and-what-you-need-to-know-about-these-new-video-and-photo-formats.html

 

Θα δω τις ρυθμισεις και θα του στειλω την φωτο να δουμε. Ειμαι περιεργος.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει Φορτιστής ασύρματος που να φορτίζει γρήγορα το κινητό ; fast wireless charging δηλαδή. Έχει διαφορά από τη φόρτιση μέσω καλωδίου ;

 

Έχω αυτόν: https://www.amazon.de/gp/aw/d/B01KJL4XNY/ref=oh_aui_i_d_old_o0_img?ie=UTF8&psc=1

Φορτίζει στα 7.5w που είναι και το fast για wireless

Link to comment
Share on other sites

Για γρηγορη φορτιση (fast charge) με καλωδιο η apple προτεινει τα παρακατω https://support.apple.com/en-us/HT208137

Γενικα ο φορτιστης πρεπει να ειναι usb-C απαραιτητα, τουλαχιστον 29W και αν ειναι τριτου κατασκευαστη να υποστηριζει USB Power Delivery (USB-PD).

Τα πραγματα εδω, ειναι σχετικα ξεκαθαρα.

 

Για γρηγορη φορτιση χωρις καλωδιο (fast wireless charge, ειναι διαφορετικο απο το σκετο wireless charge) τα πραγματα ειναι πιο μπερδεμενα και υπαρχει πολλη παραπληροφορηση (απο τους κινεζους πασης φυσεως) οπως και απο τις ιδιαιτεροτητες της Apple.

 

πχ ο φορτιστης που πηρε ο φιλος παραπανω της ανκερ, (υποθετω, αν διαβασα σωστα τα τεχνικα του χαρακτηριστικα) δεν φορτιζει γρηγορα iPhone διοτι δεν δινει 7,5W αλλα ειτε 5 ειτε 10. Τα 10 δεν τα υποστηριζει (ακομα) η απλ αλλα απαιτει τα 7,5 τουλαχιστον, οποτε... Δευτερευοντως, πρεπει να συνοδευετε και απο καταλληλο ανταπτορα (usb-C) και το σχετικο καλωδιο.

 

Γενικα, στην ασυρματη φορτιση, θελει μεγαλη προσοχη σε πρωτοκολλα, χαρακτηριστικα και συνοδευτικα για να παρεις την γρηγορη φορτιση.

Βασικο να προσεχεις και την ποιοτητα κατασκευης του φορτιστη, διοτι το 30-40% της ενεργειας μετατρεπεται σε θερμοτητα και κατι πλαστικουρες κινεζικες, δεν ειναι και οτι πιο ανθεκτικες ως συσκευες...

Edited by lalakis
Link to comment
Share on other sites

Γνωστά είναι τα παραπάνω, όσον αφορά τα 7.5w απ'ότι φαίνεται είναι μια από τις γνωστές παραξενιες της Apple γιατί πρέπει να υποστηρίζει το προφίλ ο φορτιστής. Άρα μάλλον δίκιο έχει ο φίλος αν και τουλάχιστον απ ότι γράφουν σ ενα review δίνει 6w. Πάντως το κινητό δε φορτίζει τραγικά αργά αν και ζεσταίνεται. Παρακάτω το review: https://lesterchan.net/blog/2017/12/29/anker-powerport-qi-10w-wireless-charger/
Link to comment
Share on other sites

Με κεμω μία ερώτηση; Αν μπει κάποιος στο πρόγραμμα beta της apple υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα που μπορεί να έχει ή ;ερε από την εγγραφή που χρειάζεται, συγκεκριμένα πράγματα π το κάνουν να μη συμφέρει;
Link to comment
Share on other sites

Με κεμω μία ερώτηση; Αν μπει κάποιος στο πρόγραμμα beta της apple υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα που μπορεί να έχει ή ;ερε από την εγγραφή που χρειάζεται, συγκεκριμένα πράγματα π το κάνουν να μη συμφέρει;

 

Ενδεχομένως να έχεις κάποια bugs αφού η έκδοση δεν είναι stable.

Link to comment
Share on other sites

Με κεμω μία ερώτηση; Αν μπει κάποιος στο πρόγραμμα beta της apple υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα που μπορεί να έχει ή ;ερε από την εγγραφή που χρειάζεται, συγκεκριμένα πράγματα π το κάνουν να μη συμφέρει;

 

Ίσως κάποια bugs όπως σου είπε και ο άλλος φίλος. Εγώ πάντως εδώ και 2 μήνες που έχω το IPhone X έχω iOS beta εγκατεστημένο και μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο προβλημα. Αλλά και αν κάτι σου εμφανιστεί κανείς restore και βάζεις την official έκδοση του iOS.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως κάποια bugs όπως σου είπε και ο άλλος φίλος. Εγώ πάντως εδώ και 2 μήνες που έχω το IPhone X έχω iOS beta εγκατεστημένο και μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο προβλημα. Αλλά και αν κάτι σου εμφανιστεί κανείς restore και βάζεις την official έκδοση του iOS.

 

Οι αρχικές beta πχ όταν βγει το iOS 12 στην αρχή θα είναι πολύ προβληματικές

Μετά όσο πάνε γίνονται καλύτερες. Τώρα γι αυτό δεν έχεις παρατηρήσει προβλήματα επειδή είναι ήδη προχωρημένες οι εκδόσεις του iOS 11 σε σχέση με τις πρώτες που ήταν τον Σεπτέμβριο

Έτσι πάλι αν μείνεις με beta θα έχεις προβλήματα όταν βγουν οι iOS 12 beta

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Με την 11.3 που είμαι τώρα πάντως όλα.ειναι άψογα αν και με ελάχιστες διαφοροποιήσεις.

Αυτά που λέγαν για τα tool της μπαταρίας δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Με την 11.3 που είμαι τώρα πάντως όλα.ειναι άψογα αν και με ελάχιστες διαφοροποιήσεις.

Αυτά που λέγαν για τα tool της μπαταρίας δεν υπάρχουν.

 

Απο το 6 μεχρι το 7αρι υπαρχουν. Δεν εχει νοημα ακομα στα 8αρια και 10αρια :p

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Απο το 6 μεχρι το 7αρι υπαρχουν. Δεν εχει νοημα ακομα στα 8αρια και 10αρια :p

Πίστευα ότι θα βάλουν κάποιες έξτρα πληροφορίες για την μπαταρία, το τελευταίο Xiaomi των 100ε έχει αναλυτικότερα στοιχεία για την μπαταρία...

Link to comment
Share on other sites

Πίστευα ότι θα βάλουν κάποιες έξτρα πληροφορίες για την μπαταρία, το τελευταίο Xiaomi των 100ε έχει αναλυτικότερα στοιχεία για την μπαταρία...

 

στο ios 12 ειχαν πει θα περαστουν οι πληροφοριες για τις μπαταριες. ισως σου βαλουν και στην 11.3 κατι. τι παραπανω σου δειχνει το xiaomi των 100€ ας πουμε?:X

Link to comment
Share on other sites

Πίστευα ότι θα βάλουν κάποιες έξτρα πληροφορίες για την μπαταρία, το τελευταίο Xiaomi των 100ε έχει αναλυτικότερα στοιχεία για την μπαταρία...

 

Τα xiaomi τρέχουν Android και το iPhone τρέχει iOS

Μεταξύ αυτών των δυο υπάρχουν ομοιότητες, διάφορες, υπέρ, κατά και πολλά αλλα

Αν σ βολεύει το Android τότε πρέπει να ξανά γυρίσεις σε αυτό και ποσο μάλλον αφού μπορείς να κανείς την δουλειά σου με συσκευή των 100€ δεν υπάρχει λόγος να έχεις μια άλλη που κοστίζει 1000€

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ωραία λογική αφού ένα απλό Xiaomi έχει αναλυτικότερα στοιχεία μπαταρίας να πρω Xiaomi.

Πόσο χρονών είσαι ρε φίλε;

Ή beta 2 που λεν ότι βγήκε σήμερα αλλά δν μ εμφανίζετε ακόμη, ίσως έχει.

 

Για το τι περισσότερο έχει, έχει τουλάχιστον ένα διάγραμμα ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone X
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...