Jump to content

iPhone X


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα η διαφορα του "απλου" 8 με το Χ ειναι η σημαντικα βελτιωμενη διαρκεια μπαταριας και η οθονη κυριως (μεγεθος αλλα και αναλυση).

Δεν ειναι λιγο πραγμα αυτο, αλλωστε το μονιμο θεμα των χρηστων ειναι η αυτονομια μιας συσκευης και η μεγιστοποιηση του εμβαδου της οθονης σε ιδιο μεγεθος σασι-και αυτο ακριβως δινει το Χ σε σχεση με το 8.

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Μα η διαφορα του "απλου" 8 με το Χ ειναι η σημαντικα βελτιωμενη διαρκεια μπαταριας και η οθονη κυριως (μεγεθος αλλα και αναλυση).

Δεν ειναι λιγο πραγμα αυτο, αλλωστε το μονιμο θεμα των χρηστων ειναι η αυτονομια μιας συσκευης και η μεγιστοποιηση του εμβαδου της οθονης σε ιδιο μεγεθος σασι-και αυτο ακριβως δινει το Χ σε σχεση με το 8.

 

Αξίζουν αυτά τα δύο +400€;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται το χρηστη, η αυτονομια ειδικα δεν κοστολογειται.

Προφανως τιποτα δεν αξιζει +400 ευρω οταν μιλαμε για ηλεκτρονικα με προδιαγεγραμενο κυκλο ζωης 2-3 ετων περιπου.

Απο την αλλη αν εισαι συνεχως on the go και απεχθανεσαι power bank και λοιπα ημιμετρα, εισαι fan του iOS και το Plus δε χωραει στο σακακι σου, τα δινεις -αν υπαρχουν- χωρις δευτερη σκεψη φανταζομαι.

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται το χρηστη, η αυτονομια ειδικα δεν κοστολογειται.

Προφανως τιποτα δεν αξιζει +400 ευρω οταν μιλαμε για ηλεκτρονικα με προδιαγεγραμενο κυκλο ζωης 2-3 ετων περιπου.

Απο την αλλη αν εισαι συνεχως on the go και απεχθανεσαι power bank και λοιπα ημιμετρα, εισαι fan του iOS και το Plus δε χωραει στο σακακι σου, τα δινεις -αν υπαρχουν- χωρις δευτερη σκεψη φανταζομαι.

 

Πλέον επειδή έχουν ξεφύγει από το μέτρο του δυνατού εγώ δεν τα δίνω

Κάτι μαγικό να είναι που δεν υπάρχει στον κόσμο ίδιο 1200€ για κινητό τα θεωρώ υπερβολικά διπλάσια από το κανονικό

 

Με 600€ ίσως κάτι γινόταν γιατί μην τρελαθουμε, ένα κινητό είναι

1200€ έχει ο imac 21,5" οθόνη που όσο να πεις τα αξίζει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν ανθρωποι που και τα χρήματα διαθέτουν και πιστεύουν ότι αυτό που θα πάρουν ικανοποιεί τις ανάγκες και τα θέλω τους. Οποτε όλα είναι εμσα στο παιχνίδι ..... Αρκεί να μπορείς και να μην φτάσεις σε υπερβολές μονο και μονο για να το πάρεις ....

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν ανθρωποι που και τα χρήματα διαθέτουν και πιστεύουν ότι αυτό που θα πάρουν ικανοποιεί τις ανάγκες και τα θέλω τους. Οποτε όλα είναι εμσα στο παιχνίδι ..... Αρκεί να μπορείς και να μην φτάσεις σε υπερβολές μονο και μονο για να το πάρεις ....

 

Εννοείται ότι θα υπάρχουν άνθρωποι που το θέλουν

Έχω κι εγώ τα χρήματα να το πάρω αλλά το σκεπτικό μου είναι ότι με το 8αρι πχ κάνω την δουλειά μου. Με το 7αρι επίσης κάνω την δουλειά μου γιατί τότε να δώσω 1200€ για να κάνω ακριβώς την ίδια δουλειά;

 

Την προσωπική μου άποψη ανέφερα επειδή το είδα σήμερα από κοντά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα υπάρχουν άνθρωποι που το θέλουν

Έχω κι εγώ τα χρήματα να το πάρω αλλά το σκεπτικό μου είναι ότι με το 8αρι πχ κάνω την δουλειά μου. Με το 7αρι επίσης κάνω την δουλειά μου γιατί τότε να δώσω 1200€ για να κάνω ακριβώς την ίδια δουλειά;

Την προσωπική μου άποψη ανέφερα επειδή το είδα σήμερα από κοντά

Τασο δίκιο έχεις, μονο που η λογική αυτή ισχύει παντού, είτε λέγεται ποδήλατο αυτό, είτε μηχανάκι, είτε αυτοκίνητο, είτε κινητό, είτε κάμερα κοκ. Με όλα κανεις τη δουλεια σου, αλλα πάντα επιζητάς το κάτι καλυτερο, το κάτι παραπάνω ....

Εγώ πάντως που βρίσκομαι σε σταδιο αποτοξινωσης από εποχής 6S +, νομιζω, η μαλλον σιγουρα θα το χτυπησω. Ελπίζω μονο να φέρουν σύντομα συσκευές, μη μείνουμε στα ημίμετρα και ταλαιπωρουμαστε άδικα με εναλλακτικές τυπου android ...... για πολύ ακόμη !!!! :p

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Στα "premium" ειδη (αυτα δηλαδη που δεν ειναι απαραιτητα και ειναι εμφανεστατα υπερτιμολογημενα σε σχεση με τα αντιστοιχα της αγορας), οποια και αν ειναι αυτα, πιστευω προσωπικα οτι αν πρεπει να το σκεφτεις πολυ για να τα αποκτησεις (ακομα και αν υπαρχουν/μπορουν να βρεθουν τα χρηματα) τοτε μαλλον ειναι καλυτερα να αγοραζουμε κατι πιο value for money. Ειτε μιλαμε για κινητα ειτε για αυτοκινητα ειτε για καλαμια ψαρεματος πχ :)
"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Τασο δίκιο έχεις, μονο που η λογική αυτή ισχύει παντού, είτε λέγεται ποδήλατο αυτό, είτε μηχανάκι, είτε αυτοκίνητο, είτε κινητό, είτε κάμερα κοκ. Με όλα κανεις τη δουλεια σου, αλλα πάντα επιζητάς το κάτι καλυτερο, το κάτι παραπάνω ....

Εγώ πάντως που βρίσκομαι σε σταδιο αποτοξινωσης από εποχής 6S +, νομιζω, η μαλλον σιγουρα θα το χτυπησω. Ελπίζω μονο να φέρουν σύντομα συσκευές, μη μείνουμε στα ημίμετρα και ταλαιπωρουμαστε άδικα με εναλλακτικές τυπου android ...... για πολύ ακόμη !!!! :p

 

Δεν μπορώ να κάνω την δουλειά μου με ένα κινητό των 200€

Με ένα 6s είμαι οριακά ικανοποιημένος.

Θα μου έλειπε όμως το OIS, το δεύτερο ηχείο, η λίγο ανώτερη καμερα. Αυτά όμως τα έχει ένα iPhone 7. Τα νεότερα απλά κάνουν την ίδια δουλειά για εμένα με το 7αρι

 

Κάπως έτσι σκέφτομαι και λέω ότι με 600€ κάνω την δουλειά μου γιατί να δώσω 1200€;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κάνω την δουλειά μου με ένα κινητό των 200€

Με ένα 6s είμαι οριακά ικανοποιημένος.

Θα μου έλειπε όμως το OIS, το δεύτερο ηχείο, η λίγο ανώτερη καμερα. Αυτά όμως τα έχει ένα iPhone 7. Τα νεότερα απλά κάνουν την ίδια δουλειά για εμένα με το 7αρι

Κάπως έτσι σκέφτομαι και λέω ότι με 600€ κάνω την δουλειά μου γιατί να δώσω 1200€;

Βρε Τασο, καλα κανεις, κανεις δεν σε κατηγόρησε. Εξαλλου η επιλογή είναι καθατρα θέμα υποκειμενικό, οπου μπαίνουν παράγοντες όπως, θέλω, μαρεσει, αγοράζω πάντα το πιο καινουριο, ικανοποιεί τις ανάγκες μου, έχω τα χρήματα κ.α. Οποτε φυσιολογικά πάντα, ο καθένας πρατει ανάλογα με το πόσοι παράγοντες ικανοποιούνται σαυτη την εξίσωση. Υπάρχουν βεβαια και κάποιοι που απλα το κανουμ είτε εκπληρουνται οι παραπάνω οροι, είτε όχι. Εκεί .... η επιστήμη σηκώνει τα χερια :lol:

Τεσπα, τερμα το offtopic. Aς μείνουμε στα της συσκευης ;)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω για όσους έχουν δει την οθόνη του Χ σε σύγκριση με το 8 Plus. Βλέπετε διαφορά στις δυο οθόνες; Γιατί εγώ που το έχει ένας φίλος μου και το είδα, δεν παρατήρησα καμια διαφορά σε σχέση με την οθονη του 8 Plus. Ίδιες μου φάνηκαν...
IPHONE X,NOKIA 8800,BLACKBERRY P9983,IPHONE 8 PLUS,NOKIA 808 PV,HTC 10,IPHONE 6S,SONY Z5 PREMIUM,NOKIA 8800 CARBON ARTE,SONY Z5, SAMSUNG NOTE 5, SAMSUNG NOTE 3,HTC ONE M9,SONY Z2,NOKIA LUMIA 930,IPHONE 5S,BLACKBERRY Q10,HTC ONE M7,BLACKBERRY Z30,BLACKBERRY Z10,SONY XPERIA Z1,NOKIA LUMIA 925,NOKIA N9,NOKIA E7, NOKIA N96,NOKIA 5250, SAMSUNG M3510, NOKIA N900, :)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω για όσους έχουν δει την οθόνη του Χ σε σύγκριση με το 8 Plus. Βλέπετε διαφορά στις δυο οθόνες; Γιατί εγώ που το έχει ένας φίλος μου και το είδα, δεν παρατήρησα καμια διαφορά σε σχέση με την οθονη του 8 Plus. Ίδιες μου φάνηκαν...

Μεγάλη διαφορά

Δεν υπάρχει σύγκριση σε μια οθονη Oled με μια LCD

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη διαφορά

Δεν υπάρχει σύγκριση σε μια οθονη Oled με μια LCD

 

Ποια είναι καλύτερη;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη διαφορά

Δεν υπάρχει σύγκριση σε μια οθονη Oled με μια LCD

 

Ναι, Ο.Κ. Στα χαρτιά και στα specs. Κάντε όμως αυτό που έκανε ο Τάσος και εγώ, δηλαδή δείτε τα live δίπλα-δίπλα με τις ίδιες ρυθμίσεις φωτεινότητας οθόνης και το ξανασυζητάμε...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, Ο.Κ. Στα χαρτιά και στα specs. Κάντε όμως αυτό που έκανε ο Τάσος και εγώ, δηλαδή δείτε τα live δίπλα-δίπλα με τις ίδιες ρυθμίσεις φωτεινότητας οθόνης και το ξανασυζητάμε...

 

Το θέμα είναι ποια από τις δύο είναι πιο πιστή στην πραγματικότητα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Ευχαριστώ Αngelos k Energetic για την απάντηση για την αυτονομία.

 

Όσο αφορά την οθόνη, όταν το είδα στα γνωστά μαγαζιά live δεν είπα ρε παιδιά το WOW , να πω οθονάρα όπως είπα όταν είδα πρώτη φορά το Note.

Για να μην παρεξηγηθώ, κάτοχος 8 Plus και OLED TV :D και γενικά έχω δοκιμάσει ότι κυκλοφορεί όπως οι πιο πολλοί εδω μέσα.

Εντύπωση μου έκανε η μπροστινή του κάμερα με portrait, απλά τρομερή. Ηχεία εαν παίζει καλύτερα απο 8 ή χειρότερα δεν μπορούσα να το δοκιμάσω, μπορούν να μας διαφωτίσουν οι κάτοχοι.

Εννοείται πως το έχω παραγγείλει και ανυπομονώ να παίξω μαζί του :D

 

Τώρα είδα το post του Jimbo, στα χαρτιά η οθόνη το Χ είναι ότι καλύτερο, καλύτερη και από Note 8. Δίπλα όμως που το έβαλα με το δικό μου, φουλ φωτεινότητα και τα δύο, το λευκό του 8 ήταν πιο δυνατό, τώρα αυτό εξαρτάται και από άλλους παράγοντες, μπορεί σε εσωτερικό χώρο το Χ να μην είναι τόσο φωτεινό και έξω σε ήλιο να τα δίνει όλα... Σίγουρα το μαύρο θα είναι true black.. με το καλό όταν παραλάβω θα έχω πολύ καλύτερη άποψη

Edited by AlexS3
Link to comment
Share on other sites

Τα χρώματα στο X είναι πιο ζωντανά από το 8, ενώ παράλληλα ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Για εμένα η μεγάλη διαφορά φαίνεται στους εξωτερικούς χώρους. Ακόμα και σε απευθείας επαφή με τις ακτίνες του ηλίου, η οθόνη φαίνεται ξεκάθαρα.:D

Edited by kostas_pav
Link to comment
Share on other sites

Είδα σήμερα το iPhone X και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Ενδεχομένως λόγω διαστάσεων του Χ και την δίκης μου εξοικείωσης με 6s plus και 8 plus μου φάνηκε πολύ μικρό. Η απουσία home button σίγουρα συνηθίζεται σε λίγα λεπτά αλλά ξενίζει αισθητικα η απουσία του.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Είδα σήμερα το iPhone X και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Ενδεχομένως λόγω διαστάσεων του Χ και την δίκης μου εξοικείωσης με 6s plus και 8 plus μου φάνηκε πολύ μικρό. Η απουσία home button σίγουρα συνηθίζεται σε λίγα λεπτά αλλά ξενίζει αισθητικα η απουσία του.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Το iPhone για εμένα είχε ταυτότητα μέχρι πριν λίγα χρόνια

Ήταν το home button και το slide to unlock

Πλέον εξαφανίστηκαν και τα δύο και έχει χάσει την ταυτότητα της η συσκευή

Ελπίζω να βγω ψεύτης αλλά νομίζω ότι είμαστε ήδη στα χρόνια που αρχίζει να υπάρχει καθίζηση στην εταιρεία και στο συγκεκριμένο προϊόν

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις, αν στο τηλεφωνο (στο ακουστικο) υπαρχει noise cancellation σε καταστασεις θορυβου; (Οπως στα παλια αιφον; )
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το iPhone για εμένα είχε ταυτότητα μέχρι πριν λίγα χρόνια

Ήταν το home button και το slide to unlock

Πλέον εξαφανίστηκαν και τα δύο και έχει χάσει την ταυτότητα της η συσκευή

Ελπίζω να βγω ψεύτης αλλά νομίζω ότι είμαστε ήδη στα χρόνια που αρχίζει να υπάρχει καθίζηση στην εταιρεία και στο συγκεκριμένο προϊόν

Εγώ πάλι πιστεύω το αντίθετο, η apple προσανατολίζεται σε μια πιο compact συσκευή χωρίς κουμπιά και πιστεύω ότι με το λογισμικό της

θα τα καταφέρει, μην ξεχνάμε ότι οι αλλαγές είναι μεγάλες, ήδη απ΄όσο το δούλεψα σε κάποιο κατάστημα μου άφησε καλές εντυπώσεις.

Ηταν καιρός να δώσει κάτι καινούργιο, πιο φρέσκο και διαφορετικό και όλοι θα ακολουθήσουν βέβαια.

Ενδεχομένως σε μας τους παλιούς κατόχους iphone να μας ξενίζουν οι αλλαγές αλλά μην ξεχνάμε ότι όλοι λέγαμε ότι

πρέπει να κάνει κάποια στιγμή κάποιες αλλαγές.

Edited by ro33ck
iphone 7 iOS 12.0
Link to comment
Share on other sites

...κάτι καινούργιο, πιο φρέσκο και διαφορετικό και όλοι θα ακολουθήσουν βέβαια...

 

Κάτσε γιατί αυτό δεν το κατάλαβα. Ποιοι είναι οι άλλοι που θα ακολουθήσουν? Οι άλλοι (Samsung) τα έχουν κάνει όλα αυτά εδώ και καιρό (Galaxy S8, S8+) και ήδη βρίσκονται στο next level...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι κάπου στην μέση παιδιά.Και εμένα μου αρέσουν τα μεγάλα σε διαστάσεις τηλ αλλά αυτό εδώ είναι οτι πρέπει κυρίως για τους λάτρεις τις σειράς 7-8 κτλ...Όλοι εμείς που λατρεύουμε τα phablet θα πρέπει λογικά να περιμένουμε ένα χρόνο ακομα.Τουλαχιστον αυτό εκτιμώ.

Σε λίγο θα βγουν αναδιπλουμενα κινητά και η apple σαν πρωτοπόρος στα smart θα δίνει τηλ με bezels κατσαρόλες?

Γενικά τα πάντα από τότε που προτοξεκινησαν πριν περίπου 10 χρόνια έχουν τόσο μα τόσο αλλάξει που δεν χωρούν συναισθηματισμοι.

Το x μιας και ο λόγος είναι ένα πραγματικό εξαιρετικό εργαλείο, το καλύτερο iphone,απίστευτα γρήγορο με gestures και καινοτομίες που μόνο βοηθάνε τον χρήστη,αυτό δύσκολα αμφισβητειται πιστεύω από όσους το πιάσουν στα χεριά τους και το δουλέψουν, και νομίζω οτι η σειρά θα ολοκληρωθεί του χρόνου με το x plus που θα είναι σε στυλ 7-8 plus σε εξωτερικές διαστάσεις για όλους εμάς που μας αρέσει το μέγεθος σε ένα τηλ.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι κάπου στην μέση παιδιά.Και εμένα μου αρέσουν τα μεγάλα σε διαστάσεις τηλ αλλά αυτό εδώ είναι οτι πρέπει κυρίως για τους λάτρεις τις σειράς 7-8 κτλ...Όλοι εμείς που λατρεύουμε τα phablet θα πρέπει λογικά να περιμένουμε ένα χρόνο ακομα.Τουλαχιστον αυτό εκτιμώ.

Σε λίγο θα βγουν αναδιπλουμενα κινητά και η apple σαν πρωτοπόρος στα smart θα δίνει τηλ με bezels κατσαρόλες?

Γενικά τα πάντα από τότε που προτοξεκινησαν πριν περίπου 10 χρόνια έχουν τόσο μα τόσο αλλάξει που δεν χωρούν συναισθηματισμοι.

Το x μιας και ο λόγος είναι ένα πραγματικό εξαιρετικό εργαλείο, το καλύτερο iphone,απίστευτα γρήγορο με gestures και καινοτομίες που μόνο βοηθάνε τον χρήστη,αυτό δύσκολα αμφισβητειται πιστεύω από όσους το πιάσουν στα χεριά τους και το δουλέψουν, και νομίζω οτι η σειρά θα ολοκληρωθεί του χρόνου με το x plus που θα είναι σε στυλ 7-8 plus σε εξωτερικές διαστάσεις για όλους εμάς που μας αρέσει το μέγεθος σε ένα τηλ.

Και πόσο θα κάνει το Χ plus; 1500; Νομίζω ότι ξεφεύγει το πράγμα και είναι στο χέρι μας να δώσουμε ένα μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone X
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...