Jump to content

Phone 8 Plus


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι έχει nfc??δλδ μπορείς να πληρώσεις πάνω σε τερματικό με εφαρμογή τράπεζας ;;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι έχει nfc??δλδ μπορείς να πληρώσεις πάνω σε τερματικό με εφαρμογή τράπεζας ;;

 

 

 

Ναι

Με Apple Pay

Το οποίο υποστηρίζει προς το παρόν μόνο ξένες κάρτες. Εγώ χρησιμοποιώ Revolut

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι

Με Apple Pay

Το οποίο υποστηρίζει προς το παρόν μόνο ξένες κάρτες. Εγώ χρησιμοποιώ Revolut

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ok άρα δεν μπορώ με την εφαρμογή alpha wallet..?

Link to comment
Share on other sites

Ok άρα δεν μπορώ με την εφαρμογή alpha wallet..?
Οχι. Η apple εχει κλειδωμενο το NFC για τριτους. Δεν θα τρεξει ποτε εφαρμογη τραπεζας. Μονο με το δικο της apple pay. Αν θες να χτιζεις αφορολογητο με τις ελληνικες καρτες η λυση ειναι να κανεις μια curve και να περασεις αυτη. Απο πισω θα χρεώνονται οι ελληνικες καρτες , βαζω πληθυντικο γιατι συνδεεις ολες τις καρτες σου σε μια curve, και θα περασεις αυτη στο apple pay. Την χρησιμοποιω εδω και ενα μηνα ετσι. Μονο προβλημα στα POS της Εθνικης που δεν λειτουργει.

Απο περσι υποστηριζουν οι τραπεζες το apple pay επισημα, αλλα δεν το εχουν δωσει ακομη. Λογικα φετος θα ξεκινησουν οι ελληνικες τραπεζες να το επιτρεπουν και ετσι θα περνας κατευθειαν τις ελληνικες καρτες.

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Πριν μερικά χρόνια είχα αγοράσει ενα iPad είχα δημιουργήσει το Apple ID και είχα ενεργοποιήσει και την ασφάλεια δυο παραγόντων. Όποτε ο κωδικός ασφαλείας όταν πήγαινα να συνδεθώ στο Apple ID απο τον υπολογιστή Π.χ. ερχότανε στο iPad.

 

Πρόσφατα αγόρασα το 8plus το έχω συνδέσει με το ίδιο Apple ID αλλά ο κωδικός έρχεται και παλι στο ταμπλετ.

 

Αυτο μπορω να το αλλάξω; Να έρχεται δηλαδή στη συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Πριν μερικά χρόνια είχα αγοράσει ενα iPad είχα δημιουργήσει το Apple ID και είχα ενεργοποιήσει και την ασφάλεια δυο παραγόντων. Όποτε ο κωδικός ασφαλείας όταν πήγαινα να συνδεθώ στο Apple ID απο τον υπολογιστή Π.χ. ερχότανε στο iPad.

 

Πρόσφατα αγόρασα το 8plus το έχω συνδέσει με το ίδιο Apple ID αλλά ο κωδικός έρχεται και παλι στο ταμπλετ.

 

Αυτο μπορω να το αλλάξω; Να έρχεται δηλαδή στη συσκευή;

 

αυτο το νόημα εχει

να δώσεις έγκριση απο άλλη συσκευη οχι απο αυτην που προσπαθείς να συνδεθείς

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ μεγαλο σε σχεση με τον7;

 

Ποιο 7?το απλό?ειναι ναι ,τώρα αν λες το 7 plus είναι ολόιδιο .

Link to comment
Share on other sites

αυτο το νόημα εχει

να δώσεις έγκριση απο άλλη συσκευη οχι απο αυτην που προσπαθείς να συνδεθείς

 

Χμμμμ

Η κατι δεν κατάλαβες η κατι δεν έγραψα εγω σωστά :)

Πρώτα απολα όταν παω να συνδεθώ απο τη συσκευη σε μου ζητάει επιπλέον κωδικό.Συδεεται με το Touch ID.

Δεύτερον επειδή μαζί μου έχω συνήθως το κινητό και οχι το ταμπλετ αν θα πρέπει να κανω κατι απο ενα pc μακριά απο το σπίτι ο κωδικός θα πάει στο ταμπλετ και οχι στο τηλεφωνο που θα έχω μαζί μου.

 

Στο τηλεφωνο έχει βεβαια επιλογή να μου δώσει κωδικό αλλά ειναι πιο απλό να έρχεται κατευθείαν απο μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ

Η κατι δεν κατάλαβες η κατι δεν έγραψα εγω σωστά :)

Πρώτα απολα όταν παω να συνδεθώ απο τη συσκευη σε μου ζητάει επιπλέον κωδικό.Συδεεται με το Touch ID.

Δεύτερον επειδή μαζί μου έχω συνήθως το κινητό και οχι το ταμπλετ αν θα πρέπει να κανω κατι απο ενα pc μακριά απο το σπίτι ο κωδικός θα πάει στο ταμπλετ και οχι στο τηλεφωνο που θα έχω μαζί μου.

 

Στο τηλεφωνο έχει βεβαια επιλογή να μου δώσει κωδικό αλλά ειναι πιο απλό να έρχεται κατευθείαν απο μόνο του.

 

Τι θέλεις να κανείς γιατί μας μπέρδεψες

 

Για πρώτη φορά όταν βάζεις το id σε κάποια συσκευή, τότε θα σου έρχεται ένας κωδικός σε μια άλλη συσκευή σου για να γίνει η ταυτοποίηση

Τον υπόλοιπο χρόνο δεν σου στέλνει κάτι άλλο

 

Εσυ τώρα τι προσπαθείς να κανείς;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τι θέλεις να κανείς γιατί μας μπέρδεψες

 

Για πρώτη φορά όταν βάζεις το id σε κάποια συσκευή, τότε θα σου έρχεται ένας κωδικός σε μια άλλη συσκευή σου για να γίνει η ταυτοποίηση

Τον υπόλοιπο χρόνο δεν σου στέλνει κάτι άλλο

 

Εσυ τώρα τι προσπαθείς να κανείς;

 

Όπως προείπα,όταν παω να συνδεθώ στο iCloud η στο Apple ID απο ΤΡΙΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ πχ απο το pc σου, αφού βαλω το username και το password μετα ζητάει έναν 6ψηφιο κωδικό. Ο οποίος πάει στο ταμπλετ και οχι στο τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως προείπα,όταν παω να συνδεθώ στο iCloud η στο Apple ID απο ΤΡΙΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ πχ απο το pc σου, αφού βαλω το username και το password μετα ζητάει έναν 6ψηφιο κωδικό. Ο οποίος πάει στο ταμπλετ και οχι στο τηλεφωνο.

 

Μάλιστα τώρα κατάλαβα

Όποτε εσυ θέλεις πλέον η πρώτη σου συσκευή να είναι το κινητό. Εκεί να έρχεται η ταυτοποίηση

 

Αυτό δεν ξέρω πως μπορείς να το κανείς εάν υπάρχει ρύθμιση

Ίσως από μόνο του δίνει προτεραιότητα σε mac μετά tablet και μετά iphone

 

Έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα κάτι στο Ίντερνετ

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Όπως προείπα,όταν παω να συνδεθώ στο iCloud η στο Apple ID απο ΤΡΙΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ πχ απο το pc σου, αφού βαλω το username και το password μετα ζητάει έναν 6ψηφιο κωδικό. Ο οποίος πάει στο ταμπλετ και οχι στο τηλεφωνο.

 

 

 

Μπες από έναν browser στο http://appleid.apple.com

συνδέσουμε με το Apple ID σου και πήγαινε στο security και κάνε την αλλαγή που θες .

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Πρώτα απολα ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Kanenask εκεί που λες δεν υπάρχει κάτι σχετικό.

Μόλις το δοκίμασα και μπορώ να ζητήσω κωδικό από το τηλέφωνο οπότε όταν και αν χρειαστεί υπάρχει τρόπος να πάρω

τον 6ψηφιο κωδικό.

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είτε προσπαθώ να απαντήσω στο φβ είτε στο messenger σε κάποιον δίνοντας του πχ να μπει στην τάδε σελίδα πχ...gr δεν με αφήνει να το στείλω!!οποια url κ να γράψω μόλις πατήσω αποστολή γιόκ..γιατί το κάνει αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να απενεργοποιησω το να ανοίγει κάθε τρεις κ λίγο η καμερα;το βγάζω από το τσαντάκι κ την βρίσκω ανοιχτή .. επίσης με κλειδωμένη οθόνη αν κάνω swipe δεξιά πάλι ανοίγει ..σταματάει κάπως αυτό;;;
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να απενεργοποιησω το να ανοίγει κάθε τρεις κ λίγο η καμερα;το βγάζω από το τσαντάκι κ την βρίσκω ανοιχτή .. επίσης με κλειδωμένη οθόνη αν κάνω swipe δεξιά πάλι ανοίγει ..σταματάει κάπως αυτό;;;

 

Όχι δεν γίνεται να το απενεργοποιήσεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν γίνεται να το απενεργοποιήσεις

 

Ωραία..το πληκτρολόγιο μηδενίζει από κάπου;;η ούτε αυτό;;εννοώ διαγραφή λέξεων..

Link to comment
Share on other sites

Ωραία..το πληκτρολόγιο μηδενίζει από κάπου;;η ούτε αυτό;;εννοώ διαγραφή λέξεων..

 

 

Settings, general, reset, keyboard

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έπρεπε στο App Store να βγάζει στο εικονιδιο η αριθμό πόσες εφαρμογές θέλουν ενημέρωση ;;πρέπει να μπω στα αγορασμένα κ να τις ψάξω μια μια..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Phone 8 Plus
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...