Jump to content

iPhone 8


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα

Σκέφτομαι να κάνω τη μετάβαση για πρώτη φορά από Android στο ios και συγκεκριμένα στο iPhone 8

Γενικα έχω δει τα υπέρ και τα κατά των λειτουργικων, αυτό που με απασχολεί αρκετά όμως είναι η αυτονομία του iPhone όπου δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λογια

Αυτή τη στιγμή έχω το Huawei P10 όπου είμαι ικανοποιημένος από τη μπαταρια, κάποιος που έχει εμπειρία από πρόσφατο Android κινητό μπορεί να μου κάνει μια μικρή σύγκριση όσον αφορά την αυτονομία πάντα?

 

Ευχαριστω

 

Κάθε συσκευή android έχει άλλη αυτονομία

Το θέμα που θέλεις βοήθεια πρέπει να το θέσεις σε κατάλληλη ενότητα

Περί συσκευών/επιλογή συσκευής

 

Μια χαρά τα πηγαίνουν τα iphone σε αυτονομία αν αναλογιστείτε ότι με την μισή μπαταρία πετυχαίνουν ίδια νούμερα

 

Βάλε το ερώτημα σου σ εκείνη την ενότητα και θα σε βοηθήσουν εκεί

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 756
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Κάθε συσκευή android έχει άλλη αυτονομία

Το θέμα που θέλεις βοήθεια πρέπει να το θέσεις σε κατάλληλη ενότητα

Περί συσκευών/επιλογή συσκευής

 

Μια χαρά τα πηγαίνουν τα iphone σε αυτονομία αν αναλογιστείτε ότι με την μισή μπαταρία πετυχαίνουν ίδια νούμερα

 

Βάλε το ερώτημα σου σ εκείνη την ενότητα και θα σε βοηθήσουν εκεί

 

δε θέλω να γράψω στην ενότητα αυτή γιατί δεν θέλω βοήθεια για επιλογή συσκευής

αν πάρω κάποιο κινητό αυτό θα είναι το 8αρι

αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν κάποιος χρήστης που έχει το 8αρι έχει εμπειρία από κάποιο δημοφιλές κινητό android έστω και παλαιότερης χρονιάς για να καταλάβω ως μέτρο σύγκρισης

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

δε θέλω να γράψω στην ενότητα αυτή γιατί δεν θέλω βοήθεια για επιλογή συσκευής

αν πάρω κάποιο κινητό αυτό θα είναι το 8αρι

αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν κάποιος χρήστης που έχει το 8αρι έχει εμπειρία από κάποιο δημοφιλές κινητό android έστω και παλαιότερης χρονιάς για να καταλάβω ως μέτρο σύγκρισης

 

Όλοι εδώ έχουμε τέτοια εμπειρία

Η κουβέντα όμως εδώ είναι για το iphone 8 όχι για

iphone 8 vs οποιοδήποτε android

Ο λόγος;

Σκέψου εσύ να έχεις iphone 8 και να μπεις εδώ να διαβάσεις κάτι που σε ενδιαφέρει.

Θα δεις τις 1-2 τελευταίες σελίδες να λένε όχι εκείνο είναι καλύτερο όχι το άλλο είναι καλύτερο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Είχα P10 και τώρα S7, από το P10 αποκλείεται να έχει χειρότερη αυτονομία, που όταν το ζοριζες κατέβαινε νερό η μπαταρία

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα στο φόρουμ . Πήρα και εγώ το 8 καταχαρηκα μέχρι να διαπιστώσω όταν το άνοιξα ότι στο boot η οθόνη κάνει ένα ελαφρύ τρεμοπαιγμα για ένα δευτερόλεπτο σαν γραμμή εκεί που βγάζει το λογότυπο. Το τηλέφωνο αγοράστηκε από γνωστή αλυσίδα και θα τους το πάω να το δουν ακόμα δεν το πήρα. Κάπου διάβασα σε σάιτ εξωτερικου ότι είναι γνωστό πρόβλημα και ότι οφείλεται στο ιος 11 και φτιάχνει με αναβάθμιση αλλά δεν θέλω να μπω σε διαδικασίες ακόμα δεν το πήρα μέχρι να σιγουρευτώ ότι δεν είναι hardware πρόβλημα. Υποτίθεται παίρνουμε iPhone και τα σκαμε για να μην έχουμε τέτοια πάρε δώσε με σέρβις και τηλέφωνα πήγαινελα... Αν έχει κανείς παρόμοια εμπειρια σε με ενημερώσει ευχαριστώ .
Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση λογισμικού δεν είναι κάτι που πρέπει να αποφευχθεί τη δεδομένη στιγμή.

Κατά πάσα πιθανότητα αναφέρεσαι στο «πρόβλημα» που χαρακτήριζε παλιότερες υποεκδόσεις του iOS 11.

Προχώρα σε αναβάθμιση χωρίς δεύτερη σκέψη.

Στο κάτω κάτω, αν πρόκειται για θέμα hardware, μπορείς ούτως ή άλλως να το επιστρέψεις.

Δεκα λεπτά υπόθεση είναι η αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ . Πήρα και εγώ το 8 καταχαρηκα μέχρι να διαπιστώσω όταν το άνοιξα ότι στο boot η οθόνη κάνει ένα ελαφρύ τρεμοπαιγμα για ένα δευτερόλεπτο σαν γραμμή εκεί που βγάζει το λογότυπο. Το τηλέφωνο αγοράστηκε από γνωστή αλυσίδα και θα τους το πάω να το δουν ακόμα δεν το πήρα. Κάπου διάβασα σε σάιτ εξωτερικου ότι είναι γνωστό πρόβλημα και ότι οφείλεται στο ιος 11 και φτιάχνει με αναβάθμιση αλλά δεν θέλω να μπω σε διαδικασίες ακόμα δεν το πήρα μέχρι να σιγουρευτώ ότι δεν είναι hardware πρόβλημα. Υποτίθεται παίρνουμε iPhone και τα σκαμε για να μην έχουμε τέτοια πάρε δώσε με σέρβις και τηλέφωνα πήγαινελα... Αν έχει κανείς παρόμοια εμπειρια σε με ενημερώσει ευχαριστώ .

 

Αναβάθμισε σε 11.3.1 έχουν λυθεί όλα αυτά. Πήγαινε το σε document ή isystem όχι από εκεί που το αγόρασες. Είναι οι επίσημοι και θα σ απαντήσουν πολύ γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Απλώς στο λέω γιατί άμα το πας από κει που το αγόρασες καμιά βδομάδα να σου το στείλουν στους επίσημους κι άλλη μια βδομάδα να σου απαντήσουν οι επίσημοι οποτε θα κάνεις 2 βδομάδες συνεπως άμα το πας κατευθείαν σε αυτούς τελειώσεις μέσα σε 3 4 μέρες. Μόνο αυτοί οι δύο είναι η επίσημη μην το πας πουθενά αλλού διότι θα χάσει την εγγύηση σου βεβαια υπάρχει κι άλλη λύση για να διαπιστώσεις ότι όντως συσκευής δεν έχει κανένα μα κανένα πρόβλημα. Μπαίνεις στο Google γράφεις Apple chat Προσοχή δηλώνεις οτι μένεις Αμερική και όχι Ελλάδα διότι δεν εξυπηρέτησε στην Ελλάδα και θα σου τρέξουν τα διαγνωστικά από τα διαγνωστικά θα κάνει ότι όντως συσκευή σου δεν έχει πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ . Πήρα και εγώ το 8 καταχαρηκα μέχρι να διαπιστώσω όταν το άνοιξα ότι στο boot η οθόνη κάνει ένα ελαφρύ τρεμοπαιγμα για ένα δευτερόλεπτο σαν γραμμή εκεί που βγάζει το λογότυπο. Το τηλέφωνο αγοράστηκε από γνωστή αλυσίδα και θα τους το πάω να το δουν ακόμα δεν το πήρα. Κάπου διάβασα σε σάιτ εξωτερικου ότι είναι γνωστό πρόβλημα και ότι οφείλεται στο ιος 11 και φτιάχνει με αναβάθμιση αλλά δεν θέλω να μπω σε διαδικασίες ακόμα δεν το πήρα μέχρι να σιγουρευτώ ότι δεν είναι hardware πρόβλημα. Υποτίθεται παίρνουμε iPhone και τα σκαμε για να μην έχουμε τέτοια πάρε δώσε με σέρβις και τηλέφωνα πήγαινελα... Αν έχει κανείς παρόμοια εμπειρια σε με ενημερώσει ευχαριστώ .

 

Δεν έχει κανένα πρόβλημα η οθόνη σου. Ήταν ένα μικροbug στον bootloader που δεν υπάρχει πια (τουλάχιστον στο 7αρι μου).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ . Πήρα και εγώ το 8 καταχαρηκα μέχρι να διαπιστώσω όταν το άνοιξα ότι στο boot η οθόνη κάνει ένα ελαφρύ τρεμοπαιγμα για ένα δευτερόλεπτο σαν γραμμή εκεί που βγάζει το λογότυπο. Το τηλέφωνο αγοράστηκε από γνωστή αλυσίδα και θα τους το πάω να το δουν ακόμα δεν το πήρα. Κάπου διάβασα σε σάιτ εξωτερικου ότι είναι γνωστό πρόβλημα και ότι οφείλεται στο ιος 11 και φτιάχνει με αναβάθμιση αλλά δεν θέλω να μπω σε διαδικασίες ακόμα δεν το πήρα μέχρι να σιγουρευτώ ότι δεν είναι hardware πρόβλημα. Υποτίθεται παίρνουμε iPhone και τα σκαμε για να μην έχουμε τέτοια πάρε δώσε με σέρβις και τηλέφωνα πήγαινελα... Αν έχει κανείς παρόμοια εμπειρια σε με ενημερώσει ευχαριστώ .

 

πες μας τι εγινε τελικα γιατι με ενδιαφερει η αγορα του 8αριου.ευχαριστω

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

πες μας τι εγινε τελικα γιατι με ενδιαφερει η αγορα του 8αριου.ευχαριστω

 

Προχώρα άφοβα. Στην έκδοση 11.3.1 το τυχαίο κρασαρισμα σποραδικές φορές(στο 98% δουλεύει η κάμερα αψεγάδιαστα) τώρα επιλύθηκε στο 100%. Η κατανάλωση της μπαταρίας είναι από άλλο πλανήτη.

Link to comment
Share on other sites

Προχώρα άφοβα. Στην έκδοση 11.3.1 το τυχαίο κρασαρισμα σποραδικές φορές(στο 98% δουλεύει η κάμερα αψεγάδιαστα) τώρα επιλύθηκε στο 100%. Η κατανάλωση της μπαταρίας είναι από άλλο πλανήτη.

 

μετα απο 7 χρονια android την σκεφτομαι την αλλαγη γιατι ηθελα πλεον κατι απλο.ειχα το 2011 το iphone 4(δουλευει αψογα ακομη με την μανισια μπαταρια.)

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

μετα απο 7 χρονια android την σκεφτομαι την αλλαγη γιατι ηθελα πλεον κατι απλο.ειχα το 2011 το iphone 4(δουλευει αψογα ακομη με την μανισια μπαταρια.)

 

Μια χαρά θα είσαι δεν θα έχεις πρόβλημα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία πώς πάει το εργαλείο; Κάνα 6ωρο usage time με μεικτή χρήση βγάζει;
Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία πώς πάει το εργαλείο; Κάνα 6ωρο usage time με μεικτή χρήση βγάζει;

 

Εξαρτάται την χρήση.

 

Πλέον που δεν κάνω facetime και έχω το 4g κλειστό και ανοιχτό το 3g Μέσω και το 7αρο το έχω φτάσει και το έχω ξεπεράσει

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μετα απο 7 χρονια android την σκεφτομαι την αλλαγη γιατι ηθελα πλεον κατι απλο.ειχα το 2011 το iphone 4(δουλευει αψογα ακομη με την μανισια μπαταρια.)

 

Προχώρα. Το μικρό μαμεί και δέρνει. Τι χρώμα? Πλέον υπάρχει ανακοίνωση πως και τα 8αρια μπήκαν στο πρόγραμμα και αν χρειαστεί αλλάζουν μπαταρία με 28 δολάρια(δηλαδή κάπου στα 39 ευρώ μαζί με φόρους στους επίσημους και συνεχίζει να είναι αδιάβροχο το τηλέφωνο)

Edited by billy1986
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται την χρήση.

 

Πλέον που δεν κάνω facetime και έχω το 4g κλειστό και ανοιχτό το 3g Μέσω και το 7αρο το έχω φτάσει και το έχω ξεπεράσει

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Προχώρα. Το μικρό μαμεί και δέρνει. Τι χρώμα? Πλέον υπάρχει ανακοίνωση πως και τα 8αρια μπήκαν στο πρόγραμμα και αν χρειαστεί αλλάζουν μπαταρία με 28 δολάρια(δηλαδή κάπου στα 39 ευρώ μαζί με φόρους στους επίσημους και συνεχίζει να είναι αδιάβροχο το τηλέφωνο)

 

θα περιμενω το σεπτεμβριο που θα ανακοινωθει το iphone 9.αν καταργηθει στο 9 το touchid το παω σε iphone 8 black και θα ειμαι μια χαρα.αν μεινει το touchid τοτε θα το σκεφτω.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

θα περιμενω το σεπτεμβριο που θα ανακοινωθει το iphone 9.αν καταργηθει στο 9 το touchid το παω σε iphone 8 black και θα ειμαι μια χαρα.αν μεινει το touchid τοτε θα το σκεφτω.

 

 

Το Touch ID φεύγει του χρόνου.

 

3 μοντέλα δυο amoled ακριβά και ένα lcd γύρω στα 600 ευρώ. Εγώ για lcd πάω αφού τις amoled τις φοβάμαι παρ όλο που η Apple έλυσε τα προβλήματα με το burn in

Link to comment
Share on other sites

Το Touch ID φεύγει του χρόνου.

 

3 μοντέλα δυο amoled ακριβά και ένα lcd γύρω στα 600 ευρώ. Εγώ για lcd πάω αφού τις amoled τις φοβάμαι παρ όλο που η Apple έλυσε τα προβλήματα με το burn in

 

οταν λες του χρονου εννοεις το επομενο του iphone 9;

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση και το θεματάκι με το boot παραμένει. Μια το κάνει μια όχι. Δεν έχει κάποιο πρόβλημα η συσκευή όποτε όσο είμαι σε εγγύηση λέω να το αγνοήσω μέχρι να δω αν προκύψει κάτι άλλο . Σε τηλέφωνο που έκανα στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι η apple δεν έχει doa όποτε δεν παίζει αντικατάσταση με καινούριο. Το αφήνω ως έχει γιατί δεν θέλω να μπλέξω με πηγαίνελα και να καταλήξω με refurbish συσκευή η να ανοίξουν καινούριο τηλέφωνο για επισκευή ..βλέπουμε
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση και το θεματάκι με το boot παραμένει. Μια το κάνει μια όχι. Δεν έχει κάποιο πρόβλημα η συσκευή όποτε όσο είμαι σε εγγύηση λέω να το αγνοήσω μέχρι να δω αν προκύψει κάτι άλλο . Σε τηλέφωνο που έκανα στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι η apple δεν έχει doa όποτε δεν παίζει αντικατάσταση με καινούριο. Το αφήνω ως έχει γιατί δεν θέλω να μπλέξω με πηγαίνελα και να καταλήξω με refurbish συσκευή η να ανοίξουν καινούριο τηλέφωνο για επισκευή ..βλέπουμε

 

 

 

Κάνε καθαρή εγκατάσταση μέσω iTunes. Μην κανείς restore from back up.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε καθαρή εγκατάσταση μέσω iTunes. Μην κανείς restore from back up.

 

Φίλε billy έκανα αυτό που είπες να μιλήσω με το αμερικανικό support βάζοντας διεύθυνση εκεί. Καταρχήν να πω ότι είναι πολύ εξυπηρετικοί. Μου πρότειναν και αυτοί να κάνω μέσω iTunes ένα back up και install πάλι γιατί πιθανώς να είναι software και όχι κάτι σημαντικό. Αν δεν λυθεί το πρόβλημα μου είπαν να πάω στο κατάστημα που το πήρα και να ζητήσω αντικατάσταση εφόσον το καλύπτει η πολιτική του καταστήματος εδώ για doa με καινούργια συσκευή. (Είπα ότι είμαι Ελλάδα )

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 8
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...