Jump to content

Διαζύγιο


karib
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει απόλυτο δίκιο ο φίλος σου. Ο ίδιος έχει να αντιμετωπίσει το ίδια δικαστήρια που εσύ φοβάσαι και επιπλέον από έναν πρωταγωνιστικό ρόλο. Οι αποφάσεις που θα παρθούν θα είναι μόνιμες για αυτόν. Διατροφές κτλ. Όντως χρειάζεται την βοήθεια σου.

 

 

 

Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι η διαδικασία αλλά ότι δεν βράχος στο τηλεφώνημα. Θα μπορούσες να το κλείσεις, θα μπορούσες να επαναλαμβάνεις σε κάθε της λέξη ότι δεν σε ενδιαφέρει το θέμα και άλλα τόσα. Αντίθετα εσύ έδινες και συμβουλές. Αν το έκλεινες π.χ. απλά θα έλεγες με κάλεσε, και όταν κατάλαβα ποιος είναι και τι θέλει ζήτησα να μην καλέσει ξανά. Μια πρόταση. Τώρα ναι είναι λίγο περισσότερες.

 

 

 

Πάρε τον τηλέφωνο πες του ότι άλλαξες γνώμη, και απλώς χρειάζεσαι εντελώς ψύχραιμα να σου εξηγήσει κάποιος την διαδικασία βήμα προς βήμα.

Η αλήθεια είναι ότι έχεις δίκιο, σε δύσκολες στιγμές όσο και αν φοβάσαι θα πρέπει να στηρίξεις το φιλο σου ειδικά από τη στιγμή που δεν είναι κάποιος ανάμεσα σε δύο φίλους αλλά στο φίλο σου και σε μια άγνωστη ουσιαστικά. Γιατί όταν ο άλλος ψάχνει βοήθεια αν δε τον στηρίξει κανένας δικός του άνθρωπος γιατί όλοι φοβούνται τοτε όντως τι να τους κάνεις τους φίλους, αυτό σκέψου μόνο και θα κατανοήσεις τη πικρία του φίλου σου. Λογικό να φοβάται κάποιος να μπλέξει σε μια τέτοια διαδικασία αλλά μια εγγραφή αναφορά η μία παρουσία μια φορά για εξιστορηση πραγματικών γεγονότων μιας και καλείται να πει αλήθεια και όχι να ψευδομάρτυρησει εντάξει μπορεί να το κάνει κάποιος για να βοηθήσει ένα δικό του άνθρωπο.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

εχω συναντησει παρομοια σκηνικα,και μπορω να καταλαβω στο περιπου ποσο δυσκολο ειναι οταν φιλος δεν βοηθαει εστω με μια υπογραφη για μια εγγραφη καταγγελια σε διαζυγιο η γενικα σε δικαστηριο, ποσο μπορει να χαλασει η φιλια! ακομα χειροτερο ειναι οταν καλεις φιλο για μαρτυρα και δεν ερχεται για να μην μπλεξει,,αυτα τα θεωρω χαζομαρες,αν κραταει χρονια η φιλια και εχετε περασει πολλα πρεπει να εισαι εκει διπλα στα δυσκολα γιατι συνηθως αυτος που αποχωρει εχει δειξει η ιστορια οτι παει με το μερος του αλλου της αλλης,,και οχι με τον φιλο! δυσκολες καταστασεις το ομολογω!
Link to comment
Share on other sites

Έτσι για τον τρομάξω και λίγο ...ειδικά αν καλούνταν σαν μάρτυρας, αν ήμουν ο δικηγόρος της γυναίκας, θα έκανα μόνο μια ερώτηση. Είτε αν την βρίσκει εμφανίσιμη ή αν νιώθει τσιμπημένος μαζί της ή αν ένιωθε τον φίλο του "τυχεράκια" που είχε αυτήν ως σύζυγο. Λογικά, θα τα έχανε, ο άλλος δικηγόρος θα φώναζε ένσταση, θα έκανα ανάκληση της ερώτησης και θα έκλεινα ότι δεν έχω άλλες ερωτήσεις. Έτσι θα άφηνα να πλανάται αυτό το ενδεχόμενο στο μυαλό του δικαστή και γενικά ένα ταραγμένο κλίμα :lol:

 

Πάντως έχει ενδιαφέρον, το 2017 ανοίγει ένα γενικό θέμα και το 2019 του τυχαίνει η ιστορία που του χαλάει μια φιλία δεκαετιών. :blink:

Μήπως να αρχίσεις το τζόκερ, αντί να περιπλανάσαι στο internet; :p

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη παιδιά, αν ενας καλος φιλος σας ελεγε 'ξερεις, εχω αναγκη απο ενα νεφρο', ετσι χαλαρα θα πηγαινατε να δειτε αν ειστε συμβατοι δοτες, και αν ναι, θα το δινατε;

 

Καταλαβαινω τις 'υποστηρικτικες' θεσεις υπερ του φιλου, με ποια λογικη τα λετε,

αλλα το οτι μπορω κι εγω να μπω σε κυκεωνα (εστω κι οχι ως πρωταγωνιστης),

δεν νομιζω να το σκεφτεται κανεις.

Εχω βοηθησεις καλους μου φιλους, με πολλαπλους τροπους, ολα τα χρονια, σε σημαντικα θεματα, και φυσικα, με ανιδιοτελεια, καθως υπαρχουν αμοιβαιες ειλικρινεις σχεσεις.

Υπαρχουν ομως και πραγματα, που δεν μπορω να ακουμπησω. Ετσι απλα.

Για ολους νομιζω, υπαρχουν πραγματα που μπορεις να κανεις, και πραγματα που δεν μπορεις να κανεις, που σε ξεπερνουν.

Ειναι αδικο να ζητα απο τον αλλον, να κανει 'και τα αλλα', που δεν μπορει να κανει.

 

Οκ, μπαινουν πολλα θεματα στη μεση, πως αξιολογει κανεις μια φιλια, πως την αντιλαμβανεται,

αλλα και τι ειδους εμπειριες εχεις κανεις στη ζωη του απο δικαστηρια....

Εγω εχω ζησει απο πολυ κοντινους μου ανθρωπους, horror stories με ελληνικα δικαστηρια,

και τρομαζω στην ιδεα πλεον, ακομη και για ενορκος αν με καλεσουν να παω...

 

Ελληνικο δικαστικο συστημα. Δεν θες να το ξερεις. Εγω ετσι το βλεπω.

Δηλαδη τετοια υπερβαση, για τον αδερφο μου (τοσο στενο κυκλο), και με πολυ σκεψη και πονο αν την εκανα (θα μετρουσα καταστασεις, θα το συζητουσαμε κλπ).

 

Εγω βλεπω οτι οπως το παει ο φιλος, ειναι ζητημα αν θα του μεινει φιλος.

Μες το ζορι της προσωπικης περιπετειας, αναθεμα και θα μεινει κανεις...

Καποιος θα πει 'ευκαιρια να ξεκαθαρισει ποιοι ηταν αληθινοι φιλοι',

αλλα δεν νομιζω να παει ετσι....οποιος δεν στηριξει στο δικαστικο αγωνα, αρα ηταν ψευτοφιλος για τα ευκολα....

δεν παει ετσι απλα με ταμπελες....

Κι αν ο αλλος που ξερεις χρονια, βγαλει τον 'δικομανη' απο μεσα του,

εσυ ως 'φιλος' πρεπει να πας απο κοντα και να τρελαθεις, επειδη ησουν 'φιλος';;;

Μη τρελαθουμε ρε παιδια...

 

Η ζωη, οι χειρισμοι μου, η επιλογες μου, ο χαρακτηρας μου, ο Θεος,

τα εφερε ετσι ωστε να εχω δεκαδες καλους φιλους, επι δεκαετιες.

Εχουμε αλληλοστηριχτει ποικιλοτροπως, σε διαφορες καταστασεις, και δυσκολες.

Τι σημαινει δηλαδη, οτι ειμαι ψευτοφιλους με ολους αυτους, ετσι απλα;

Δεν μας ετυχαν ατυχιες νομιζετε στη ζωη μας ολα αυτα τα χρονια;

Πως τα αντιμετωπισαμε ομως;

Μηπως καποιοι (σε μενα αυτος βρεθηκε), εχουν υπερβολικες και ανεδαφικες προσδοκιες; Και οχι μονο αυτο, αλλα επιμενουν δε και μεχρι τελικης πτωσεως, μην αντιλαμβανομενοι, οτι ισως δεν ειναι στραβος ο γυαλος, αλλα μαλλον αρμενιζουν οι ιδιοι στραβα (δωσε δικη μεχρι τελους).

Αν ειμαι καλος φιλος, μπορουν να το βεβαιωσουν, και το κανουν ανυποκριτα και σε ανυποπτους χρονους, τοσοι φιλοι μου...

 

Δεν ξερω, ο καθενας εκτιμα τις καταστασεις διαφορετικα.

Σεβαστες ολες οι αποψεις φυσικα.

Αλλα δεν εχω την παραμικρη εμπιστοσυνη σε λεγομενα δικηγορων (αλλο αν αναγκαζομαστε πολλες φορες στη ζωη να τους χρησιμοποισουμε, και για πολιτικους ψηφιζω αλλα αν με ρωτησεις δεν τους εμπιστευομαι!-απλα θεωρω καθηκον να ψηφισω!-καπως ετσι ενα πραγμα...),

γιατι απειρες φορες, βλεπεις αλλα λενε, αλλα προκυπτουν, αλλα σου λενε, σε αλλα μπλεκεις.

Ειλικρινα με ξεπερνα.

Καποιοι το βλεπουν διαφορετικα, ισως δεν εχουν ζησει ελληνικα δικαστικα drama stories, σε σηριαλ επισοδειων, επι σειρα ετων, με δραματικες διαστασεις.

Anyway, σεβαστες ολες οι αποψεις.

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Βασικά μην τον παρεξηγείς τον φίλο σου, είναι πολύ περίεργη η φάση που περνάει σε κάθε επίπεδο, θέλει κατανόηση. Τα έχω δει και εγώ με πολύ καλό μου φίλο, πολύ ψυχοφθόρα διαδικασία ειδικά αν υπάρχουν στη μέση και παιδιά. Ξεφεύγουν συνήθως και οι δύο πλευρές και έχουν συμπεριφορές σε βαθμό που απορείς πως είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό. Εσύ έκανες αυτό που θεώρησες σωστό, του εξήγησες, εφόσον είσαι εντάξει με τον εαυτό σου και την απόφασή σου, τέλος.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μας κρίνεται από τις πράξεις του και όχι από τα λεγόμενα ή τα γραφόμενα.

Εμείς εδώ διαβάζουμε μόνο την δική σου πλευρά.

Αλλά όπως είναι γνωστό το νόμισμα έχει δύο όψεις.

Την αίσθηση που δίνεις σε μένα, είναι ότι δεν θέλω τέτοιους φίλους δίπλα μου.

Δυστυχώς θα βρεθείς σε πολύ δύσκολη κατάσταση διότι θα βρεθείς ως μάρτυρας σε δικαστήριο είτε το θέλεις είτε όχι.

 

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν σου ζήτησε το νεφρό σου. Η δυσκολία που μας προάγεις είναι καθαρά υποκειμενική. Το ίδιο υποκειμενική και η θεώρηση ότι θα ήταν αγένεια να τις το έκλεινες στα μούτρα... η μια πράξη, έφερε την άλλη. :)
Link to comment
Share on other sites

Βασικά μην τον παρεξηγείς τον φίλο σου, είναι πολύ περίεργη η φάση που περνάει σε κάθε επίπεδο, θέλει κατανόηση. Τα έχω δει και εγώ με πολύ καλό μου φίλο, πολύ ψυχοφθόρα διαδικασία ειδικά αν υπάρχουν στη μέση και παιδιά. Ξεφεύγουν συνήθως και οι δύο πλευρές και έχουν συμπεριφορές σε βαθμό που απορείς πως είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό. Εσύ έκανες αυτό που θεώρησες σωστό, του εξήγησες, εφόσον είσαι εντάξει με τον εαυτό σου και την απόφασή σου, τέλος.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Σε καμια περιπτωση δεν τον παρεξηγω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δυστυχώς θα βρεθείς σε πολύ δύσκολη κατάσταση διότι θα βρεθείς ως μάρτυρας σε δικαστήριο είτε το θέλεις είτε όχι.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Εννοεις οτι ερημην μου, οτι μπορει να αναφερει το ονομα μου, εστω και χωρις δικη μου εγγραφη μαρτυρια;

Οτι εχει τη δυνατοτητα να το κανει;

Link to comment
Share on other sites

Σε καμια περιπτωση δεν τον παρεξηγω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εννοεις οτι ερημην μου, οτι μπορει να αναφερει το ονομα μου, εστω και χωρις δικη μου εγγραφη μαρτυρια;

Οτι εχει τη δυνατοτητα να το κανει;

Και βέβαια έχει την δυνατότητα να το κάνει.

Κλητήρας σου παραδίδει την κλήτευση.

Εάν δεν πας μπορεί να διαταχθεί η βίαιη προσαγωγή σου.

 

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το να καλέσει ένας δικηγόρος μάρτυρα κάποιον που δεν θυμάται τίποτα ,νομίζω είναι για να τον γράψουμε στο βιβλίο Γκίνες.

Λυπάμαι την πλευρά που τον έχει δικηγόρο.

Για το θέμα ανθρωπιας-φιλιας κλπ κάνεις δεν μπορεί να σου απαντήσει αν είναι σωστό/λάθος,αν είναι κολλητός και τελοσπαντων τι είναι αυτή η μαρτυρία που θέλουν να καταθέσεις(ήθελε να τον βάλει σε καμία πλαστική σακούλα;)

Πάντως και εγώ στην θέση σου θα απέφευγα να πάω μάρτυρας σε δικαστηριο να καταθέσω ότι δεν του έκανε τηγανιτές πατάτες και δεν έβαζε μαλακτικό στα βρακιά του.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε διαζυγιο που εχει εκδοθει πριν χρονια,

γνωριζει κανεις αν ο/η τεως συζυγος αν ξεκινησει δικαστικο αγωνα για αυξηση του ποσου της διατροφης,

περιπου/ενδεικτικά έστω, πόσο χρονικό διάστημα παίρνει να για να τελεσιδικήσει;

Είναι κάτι εύκολο/γρήγορο, ή συνήθως διαρκεί ακόμη και χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

Ο καλός δικηγόρος στο ενδιάμεσο θα επιδιώξει εξωδικαστικό deal.

 

Ναι, αλλα αυτο το 'ενδιαμεσο' διαστημα,

ποσο περιπου ειναι;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

H διατροφη για το παιδι, σταματά οταν πάει 18 ετων;

Ειναι υποχρεωμενος καποιος να δινει διατροφη, αν το παιδι σπουδαζει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν υπαρχει θεμα ακομη αλλα επειδη βρεθηκα στην ιδια θεση με τον ts , προ 2ετιας, λεω

 

1. Σαν φιλος να πας και να υπογραψεις ΜΟΝΟ για πραγματα που ξερεις οτι ειναι αληθεια η αν ακουσες πχ παραπονα τσακωμους συμπεριφορα στα παιδια , εξωσυζυγικα κλπ σε ανυποπτο χρονο , δηλ πριν γινει η εκρηξη.

 

2. Αν σε βαλει να πεις ψεματα δεν ειναι φιλος.

 

3. Εισαι σιγουρος οτι ο φιλος δεν εκανε καμμια πατατα στη σχεση?...πχ να εμπλεξε με αλλη...?

 

4. Τη διατροφη μην την σκεφτεται κανεις αν πηγαινει στα παιδια...αρκει να κρατησει επαφη καλη σχεση με τα παιδια

 

5. Να εισαι σιγουρος οτι μολις ληξει η περιπετεια του, θα σε γραψει....θα μπει σε αλλη ροτα.

 

Συμπερασματικα συνιστω να πεις μονο οτι ξερεις οτι ειναι αληθεια.

 

Στο κατω κατω δεν ειναι σωστο να αδικηθουν ειτε η πρωην του η τα παιδια του....ασε που παντα υπαρχει περιπτωση να υπαρξει εκεχειρια μεταξυ τουε, και να εισαι ο μαλαξας της υποθεσης...

Edited by ELTASSOS
Link to comment
Share on other sites

Ναι ή εκτός ορίζει διαφορετικά το δικαστήριο.

Χαρά του έπρεπε να ήταν.

 

Δηλαδη, συμφωνα με το 'γραμμα του νομου',

θα πρεπει να εχει καταγραφτει/προβλεφθει κατι τετοιο στο διαζευκτηριο;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη, συμφωνα με το 'γραμμα του νομου',

θα πρεπει να εχει καταγραφτει/προβλεφθει κατι τετοιο στο διαζευκτηριο;

Έχεις αναρωτηθεί γιατί δεν υπάρχουν σοβαρά forum νομικής; Ακόμη και η αντίστοιχη κατηγορία του reddit έχει καταλλήξει να είναι μια κοινωνικομεσημεριανή κουβέντα. :p

 

Σχεδόν πάντα η απάντηση είναι εξαρτάται.

 

Στο είχα γράψει και σε προηγούμενο μήνυμα, προς το συμφέρον όλων είναι να καταλήξουν σε εξωδικαστηριακό συμβιβασμό και είναι προς το συμφέρον του φίλου σου να πληρώνει 120 λόγω εξωδικαστηριακής διευθέτησης, παρά 100 λόγω δικαστηρίου.

 

Πάντως είτε το αναφέρει το δικαστήριο αυτή την λεπτομέρεια, μην ξεχνάς ότι υπάρχει και η δυνατότητα να αιτηθεί κάποιος για τροποποίησή του.

Link to comment
Share on other sites

Μετα την ενηλικίωση ενός παιδιού όμως,

ο πατέρας μπορεί αν θέλει να δίνει το ποσό που εκτιμά και μπορεί,

σε τραπεζικό λογαριασμό που μπορεί να ανοιχτεί πλέον, απευθείας στο όνομα του παιδιού.

Δεν υπάρχει πλέον η ανάγκη/απαίτηση, να κάνει κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό της τέως συζύγου/μητέρας των παιδιών.

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Μετα την ενηλικίωση ενός παιδιού όμως,

ο πατέρας μπορεί αν θέλει να δίνει το ποσό που εκτιμά και μπορεί,

σε τραπεζικό λογαριασμό που μπορεί να ανοιχτεί πλέον, απευθείας στο όνομα του παιδιού.

Δεν υπάρχει πλέον η ανάγκη/απαίτηση, να κάνει κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό της τέως συζύγου/μητέρας των παιδιών.

Σωστά;

Αν έχει εκδοθεί διάταγμα, να το δώσετε να διαβάσει ένας νομικός.

Αν όχι, η δική μου συμβουλή, πιέστε τον δικηγόρο σε εξωδικαστηριακό συμβιβασμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μετα την ενηλικίωση ενός παιδιού όμως,

ο πατέρας μπορεί αν θέλει να δίνει το ποσό που εκτιμά και μπορεί,

σε τραπεζικό λογαριασμό που μπορεί να ανοιχτεί πλέον, απευθείας στο όνομα του παιδιού.

Δεν υπάρχει πλέον η ανάγκη/απαίτηση, να κάνει κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό της τέως συζύγου/μητέρας των παιδιών.

Σωστά;

 

Μου ειπαν οτι αν το παιδι ενηλικιωθει,

και δεν περασει σε καποια σχολη,

δεν εχεις (νομικη) υποχρεωση πλεον να δινεις χρηματα.

 

Αν ομως περασει σε σχολη, πρεπει να δινεις; Μέχρι πότε; Και αν ειναι 'αιωνιος φοιτητης';

 

Ακομη, αν οντως ισχυει ο ισχυρισμος του προηγουμενου post μου, (δηλαδη μετα τα 18, δεν βαζεις χρηματα σε λογαριασμο της μανας)

τοτε προφανως δεν υπαρχει και δέσμευση ως προς το υψος του ποσου,

που καθοριζονταν απο τα συμφωνητικά του διαζυγιου;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν εφταναν ολοι οι αλλοι νόμοι, υπερβολικά υπερ των γυναικών,

τώρα περάσαμε σε άλλο επίπεδον πλέον....

 

Ετσι οπως τα καταφεραν ολοι αυτοι που κυβερνουν, με τους νομους που ψηφιζουν,

το να παντρευεται ένας άντρας σήμερα, είναι σαν να βαζει το κεφαλι του στην γκιλοτίνα.

:(

 

Και οι παππούδες θα πληρώνουν διατροφή για τα ανήλικα εγγόνια τους

https://www.aftodioikisi.gr/koinonia/kai-oi-pappoydes-tha-plironoyn-diatrofi-gia-ta-anilika-eggonia-toys/

 

Εφοσον στο 99% οι γυναικες εχουν την επιμελεια των παιδιων,

ο νομος και το αρθρο αναφερονται προφανως, στους γονεις του άτυχου διαζευγμενου αντρα...

:(

 

Στο τελος, δεν θα αποφασιζει κανενας αντρας να κανει οικογενεια.

Και θα διαλυθει, ή ήδη παρακμιακη κοινωνία.

 

Σημαδια τεραστιας σηψης και παρακμης.

 

 

Και μη χειροτερα.

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Τα είπες όλα, έτσι είναι....

Και πάω ένα βήμα παρακάτω, και μετά μαζική αντικαταστήση πληθυσμού με είλωτες από την αφροασια

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...