Jump to content

Διαζύγιο


karib
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί το γεγονός ότι θα κάνει κάποιες δραστηριότητες το παιδί, σημαίνει αυτόματα πως δεν θα υπάρχει ψυχική ισορροπία και ότι το παιδί θα μεγαλώσει χωρίς αγάπη από τους γονείς του; Γιατί πρέπει αυτά να μη συνυπάρχουν; Δηλαδή όποιο παιδί πηγαίνει μπαλέτο, ποδόσφαιρο ή 2 ξένες γλώσσες σημαίνει πως δε λαμβάνει αρκετή αγάπη από τους γονείς του ή ότι θα έχει ψυχολογικά προβλήματα; Κι αν το παιδί επιλέγει μόνο του να κάνει κάποιες δραστηριότητες επειδή του αρέσουν;

 

Ας προσπαθήσουμε να βρούμε την ισορροπία σε ότι κάνουμε στη ζωή μας!!!

:!:
Link to comment
Share on other sites

Μην κατηγορείτε τους άντρες γιατί το πως σκέφτονται γιατί έχει σχέση με τις μητέρες τους, που τους μάθανε να σκέφτονται έτσι.

Όταν μία μητέρα μεγαλώνει τον γιό ότι είναι μάγκας και το κοριτσάκι να φοβάται τον άνδρα (όπως λέει και η θρησκεία), μην κατηγορείτε κανένα άνδρα ή γυναίκα γιατί συμπεριφέρονται όπως έμαθαν.

Σκατά έμαθαν, στα σκατά κολυμπάνε κι εκεί πνίγονται.

Καλά αυτό το έχω δει και από άντρα γονιό.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό το έχω δει και από άντρα γονιό.
Κι αυτός από την μητέρα του το εμαθε. Η μητέρα λόγω φύσης έχει άμεση επαφή με το παιδί, λόγω γέννας, θηλασμού, αγκαλιάς κλπ, οπότε με την συμπεριφορά της επηρεάζει άμεσα το παιδί και καθορίζει το μέλλον του.

Ο άντρας το επηρεάζει έμμεσα μέσω της συμπεριφοράς του στην μητέρα, αν βέβαια η μητέρα έχει τέτοια προσωπικότητα που το επιτρέπει, που σημαίνει λάθος επιλογή (ή σωστή) στο ξεκίνημα της σχέσης.

Αν δηλαδή ο άνδρας της φέρεται στοργικά, αυτή μεταφέρει την στοργή στο παιδί.

Αν της φέρεται άσχημα, αυτή μεταφέρει την δυστυχία της στο παιδί.

Ευθύνη τελικά σε αυτήν που διάλεξε αυτόν τον άνδρα και στο τέλος διαιωνίζεται αυτή η κατάσταση.

Μπερδεμένα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που πηγαινα 12 χρονια μπαλετο, ρυθμικη, ωδειο, γλωσσες δεν εχω καποιο προβλημα ελειψης στοργης...το ιδιο θα κανω και για τα παιδια μου

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με 12 χρονια μπαλετο, ρυθμικη, ωδειο, 3 γλωσσες που πηγαινα μονο εφοδια απεκτησα...δεν αισθανθηκα ελλειψη στοργης. Ισα ισα θα κανω τα ιδια στα παιδια μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα όλα αυτά αλλά και καράτε και εκδρομές και είχαμε και υπηρέτρια να μας κάνει μασάζ και πήγαινα και φιλοσοφία και σπούδαζα 4 γλώσσες.

Και να ήθελα στοργή δεν είχα χρόνο να δεχτώ και τώρα έχω τα εφόδια να καταλάβω ότι άχρηστα ήταν αυτά γιατί κατέληξα να γίνω μελισσοκόμος γιατί αγαπούσα τις μέλισσες.

Ένοιωθα στοργή γι αυτά τα έντομα και στεναχωριέμαι τόσο πολύ που στον μήνα επάνω πεθαίνουν.

Έχω κουραστεί στα μνημόσυνα και τις κηδείες. Δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Οι γυναικες που κανουν διαζυγιο,

δινουν το 'καλυτερο' μαθημα ζωης στα παιδια τους, αυτα τα παιδια για τα οποία τόσο 'κόπτονται'...

 

Αν δεν μας κανει ο αλλος, τον διωχνουμε...that's it...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μη δώσουν διαζύγιο, δε καταλαβαίνω. Ο γάμος είναι μια κατάσταση που δεν έχει preview, δε ξέρεις τί θα αντιμετωπίσεις. Και δεν έχει και undo όπως πολύ σωστά διάβασα παραπάνω, ειδικά όταν υπάρχουν παιδιά στη μέση. Και δε καταλαβαίνω γιατί οι άντρες υπερασπίζεστε άντρες και οι γυναίκες πάλι γυναίκες. Όλοι λογικά έχετε περιπτώσεις που είναι σούργελα το αντίθετο φύλο. Άμα παντρεύεσαι από συμφέρον και συγκαταβατικότητα, ε αυτά θα σκάσουν κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα. Απλά μη παίρνετε εκδίκηση το ****** που παντρευτήκατε βάζοντας τα παιδιά σας στη μέση. Άμα ξέρετε ότι είναι ******ς απέναντι σας αλλά αγαπάει πραγματικά τα παιδιά, μη του κάνετε τη ζωή πιο δύσκολη από ότι είναι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Όσοι δεν ξέρουν να διαλέξουν το σωστό προϊόν πληρώνουν τις συνέπειες και οι ίδιοι και τα παιδιά τους δυστυχώς.

Είτε χωρίσουν είτε όχι, το παιχνίδι είναι χαμένο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ομολογω οτι δεν εχω παρακολουθησει πολυ στενα, το θεμα 'συνεπιμελεια' που δρομολογειται αυτο τον καιρο.

Ωστοσο, αντιλαμβανομαι, οτι ακομη και παραλειψεις και αστοχιες που ισως εχει,

παει να διορθωσει αυτο που βροντοφωναζω εγω και ....χιλιαδες αλλοι,

οτι στην κοινωνια που ζουμε, ακατανομαστοι νομοθετες, με προσχημα τα παιδια, στις δυτικες κοινωνιες (οι λοιπες τα ρυθμιζουν πατροπαραδοτα και...καλυτερα),

εχουν δωσει αααααππειρααααα δικαιωματα στις γυναικες, αδιαφορωντας τελικα, και για τα ιδια τα παιδια, και για τους πατεραδες, για το πως θα μπορουσε να διαφυλαχτει καλυτερα αυτη η σχεση,

απο την καθεμια, που επι της ουσιας μπορει να ειναι 'πειραγμενη' στα μυαλα,

και να θελει με υποχειριο τα παιδια, να ικανοποιησεις τις δικες της προσωπικες βλεψεις.

 

Αντι ομως να βλεπω να επικροτουν αυτο που παει να ψηφιστει,

εχουν πεσει επανω ολοι 'να το φανε'!!!!

 

Μετα ακους, και παει γενικοτερα το θεμα, να λενε 'μα που πηγαν οι αντρες', και παρομοια,

οταν ο γαμος, με τους νομους που εχουν ψηφισει,

ειναι εξασφαλιση για τη γυναικα, και γκιλοτινα για τον αντρα.

Και πανε να κανουν μερικη μονο επανορθωση, να μπουν καποια πραγματα σε λιγο σωστοτερη βαση,

και εχουν κυριολεκτικα 'λυσαξει' οι περισσοτεροι, εναντια στο νομοσχεδιο.

 

Δεν ξερω. Η κατρακυλα μας ως κοινωνια εχει φτασει σε τετοια σημεια σηψης,

που δεν ξερω ποιο 'ταρακουνημα' θα μας επανεφερε παλι σε σωστες βάσεις και αξιες...

 

Προσωπικες εκτιμησεις και αποψεις τα ανωτερω, αυτονοητο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το οτι εχει μια γυναικα, τεως συζυγος, την επιμελεια των παιδιων,

σημαινει οτι μπορει να 'αγνοησει' τον συζυγο,

και να εμβολιασει με εμβολια κορονοϊου ανηλικα παιδια,

οταν ο συζυγος εχει αντιθετη αποψη;

Link to comment
Share on other sites

Το οτι εχει μια γυναικα, τεως συζυγος, την επιμελεια των παιδιων,

σημαινει οτι μπορει να 'αγνοησει' τον συζυγο,

και να εμβολιασει με εμβολια κορονοϊου ανηλικα παιδια,

οταν ο συζυγος εχει αντιθετη αποψη;

Σε έναν ουτοπικό κόσμο θα έπρεπε να αναλάβει και την επιμέλεια του συζύγου :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γιατί να μη δώσουν διαζύγιο, δε καταλαβαίνω. Ο γάμος είναι μια κατάσταση που δεν έχει preview, δε ξέρεις τί θα αντιμετωπίσεις. Και δεν έχει και undo όπως πολύ σωστά διάβασα παραπάνω, ειδικά όταν υπάρχουν παιδιά στη μέση. Και δε καταλαβαίνω γιατί οι άντρες υπερασπίζεστε άντρες και οι γυναίκες πάλι γυναίκες. Όλοι λογικά έχετε περιπτώσεις που είναι σούργελα το αντίθετο φύλο. Άμα παντρεύεσαι από συμφέρον και συγκαταβατικότητα, ε αυτά θα σκάσουν κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα. Απλά μη παίρνετε εκδίκηση το ****** που παντρευτήκατε βάζοντας τα παιδιά σας στη μέση. Άμα ξέρετε ότι είναι ******ς απέναντι σας αλλά αγαπάει πραγματικά τα παιδιά, μη του κάνετε τη ζωή πιο δύσκολη από ότι είναι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

 

Τα έγραψες όλα.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

H 'πρόοδος' σε όλο της το 'μεγαλείο'...


Άυλο συναινετικό διαζύγιο
https://www.gov.gr/upourgeia/upourgeio-dikaiosunes/dikaiosunes/aulo-sunainetiko-diazugio

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 13/2/2022 at 3:43 ΜΜ, karib said:

H 'πρόοδος' σε όλο της το 'μεγαλείο'...


Άυλο συναινετικό διαζύγιο
https://www.gov.gr/upourgeia/upourgeio-dikaiosunes/dikaiosunes/aulo-sunainetiko-diazugio

Ευτυχώς προχώρησε και σε αυτό η μπανανία, για να πάρουμε ένα διαζύγιο έπρεπε να περάσουμε από χίλια βασανιστήρια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε σχεση με το αυλο συναινετικο αξιζει κ οικονομικα πλεον. Μετα απο ενα χρονο σε διασταση με τη συζυγο ηρθε η ωρα χθες και πηγαμε στο δικηγορο (2 βασικα). 8 λεπτα το ραντεβου και σε λιγες μερες θα εχουμε το διαζυγιο. Δεν ειχαμε να χωρισουμε περουσιακα και συμφωνησαμε σε ολα τυπικα. Υπαρχει ενα κοριτσακι 7.5  χρονων απο το γαμο που εννοειται για μενα ειναι η ζωη μου ολη οποτε δεν εχει σημασια τι δηλωθηκε στο διαζυγιο (διατροφη κλπ). Ευτυχως η αποσταση που μας χωριζει ειναι 5 λεπτα με το αμαξι οποτε αυτο κανει τα πραγματα πιο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Θα το βλέπεις το παιδάκι όποτε θέλεις η Σ/Κ μόνο?

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

2 απογευματα καθημερινες και ΣΚ. Επισης την παω σχολειο καθε μερα πριν παω στη δουλεια.... Βεβαια δεν ειναι το ιδιο με το να ζεις το παιδι σου στο σπιτι...

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Που είναι η συνεπιμελεια ρε γμτ???

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλως η κακως το συατημα ειναι με τις μητερες σε αυτες τις περιπτωσεις...

Το δυσκολο για μενα ειναι οτι δουλευω ΣΚ οποτε τη βλεπω παραπανω μονο οταν εχω αδεια το ΣΚ. Ρυθμιζω τις αδειες να ειναι ΣΚ οσο γινεται.

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Με χωριζουν 150 χιλιομετρα με τα παιδια μου, μου τα δειχνει οποτε θελει στο viber,και ο δικηγορος μου λεει μη την εκνευριζεις γιατι θα στο κοψει κι αυτο.

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να αισθανομαι τυχερος σε σχεση με αλλους....

 

Εκεινη αποφασισε να χωρισουμε απο το πουθενα και ας μην το αναλυσω εδω απλα εγω κανω οτι μπορω ωστε να μην ερχομαι σε αντιπαραθεσεις για να μην καταληγουν εις βαρος της μικρης.

Link to comment
Share on other sites

Οντως να αισθανεσαι τυχερος,γιατι καποιοι κανουμε το ιδιο με σενα,αλλα η ιδιες οι μανες πολλες φορες κανουν πραγματα εις βαρος των παιδιων,κι εκει τρελενεσαι...

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως νιωθω και εγω... Αλλα για εκεινη κανει το σωστο οποτε οτι και να πεις θεωρει οτι της ριχνεις ευθυνες και τις επιτιθεσαι.

Οταν υπαρχουν παιδια δεν υπαρχει ευκολο διαζυγιο. Οταν δεν υπαρχουν προχωρας και δεν κοιτας πισω...

Link to comment
Share on other sites

Τόσο κοντά που είσαι, θα τη βλέπεις και παραπάνω από το τυπικό και θα κοιμάστε και μαζί. Εκτός αν έχει βοήθεια καμία μάνα της


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...