Jump to content

Διαζύγιο


karib
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάποια θέματα έχουν εξελιχθεί σε mainstream ή κατα κοινή ομολογία σε μάστιγα στην Ελλάδα, αλλά συχνά αντιμετωπίζονται και ως 'ταμπού' από την ελληνική κοινωνία.

Ένα από αυτά ειναι και το διαζύγιο.

Αν λοιπόν δεν αντιβαίνει σε κάποιο ειδικότερο όρο του φορουμ που μου διαφεύγει(θέμα για γάμο πάντως είδα), πιστεύω θα ήταν χρήσιμη μια κουβέντα πάνω σε αυτο το τόσο καυτό θέμα, από το οποίο δυστυχώς παρατηρώ ότι δεν ξεφεύγει πλέον σχεδόν καμιά ελληνική οικογένεια με την ευρύτερη έννοια(σε προσωπικό επίπεδο, γνωστοί, φίλοι, αδέρφια, γονείς, κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η βάση είναι κατ'αρχάς, ο αντίκτυπος σε προσωπικό-ατομικό επίπεδο, σε όσουν εμπλέκονται με άμεσο ή έμμεσο τρόπο.

Και κατά δεύτερο λόγο, η γενικότερη κατάσταση και θέση της κοινωνίας πάνω σε αυτό το θέμα, οπωσδήποτε επηρεάζει.

Link to comment
Share on other sites

Οσο φυσιολογικός είναι ο γάμος τόσο φυσιολογικό είναι και το διαζύγιο.

Αν ο περίγυρος έχει πρόβλημα με το διαζύγιο,πρόβλημα του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νομιζω μια σημαντικη προοδος στο θεμα, καθως στις δυτικες κοινωνιες που ζουμε ολοι οι νομοι στηριζουν τις γυναικες, οι οποιες το γνωριζουν αυτο εκ των προτερων και το λαμβανουν σοβαρα υποψιν τους οταν παιρνουν τις αποφασεις τους,

ειναι οτι τα τελευταια χρονια, θεσπιστηκε και επισημως/νομικα, το θεμα της 'συνεπιμέλειας' των παιδιων, ωστε να περιλαμβανει και τους αντρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το εισοδημα που θετει ως οριο, στις προδιαγραφες για το κοινωνικο μερισμα, για 1 ατομο με διαζυγιο, ειναι το συνολικο εισοδημα του ατομου πριν δωσει διατροφη, ή το υπολογιζεις τι μενει, αφου απο το συνολικο εισοδημα αφαιρεσεις το τι δινεις ως διατροφη;

 

Γραφει

"- τα 9.000 ευρώ για τα νοικοκυριά µε ένα µέλος".

Ειναι συνολικο εισοδημα προ διατροφης (δηλαδη τι παιρνει καποιος ανεξαρτητως διαζυγιου), ή αφου αφαιρεσει την διατροφη, το τι του μενει;

 

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/asfalish/235818/koinoniko-merisma-2018-koinonikomerismagr-tin-pempti-i-apofasi-me-ta-kritiria

Link to comment
Share on other sites

Το εισοδημα που θετει ως οριο, στις προδιαγραφες για το κοινωνικο μερισμα, για 1 ατομο με διαζυγιο, ειναι το συνολικο εισοδημα του ατομου πριν δωσει διατροφη, ή το υπολογιζεις τι μενει, αφου απο το συνολικο εισοδημα αφαιρεσεις το τι δινεις ως διατροφη;

 

Γραφει

"- τα 9.000 ευρώ για τα νοικοκυριά µε ένα µέλος".

Ειναι συνολικο εισοδημα προ διατροφης (δηλαδη τι παιρνει καποιος ανεξαρτητως διαζυγιου), ή αφου αφαιρεσει την διατροφη, το τι του μενει;

 

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/asfalish/235818/koinoniko-merisma-2018-koinonikomerismagr-tin-pempti-i-apofasi-me-ta-kritiria

Αν μπεις με τους κωδικούς σου λέει τι εισόδημα βλέπει το σύστημα.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω μια σημαντικη προοδος στο θεμα, καθως στις δυτικες κοινωνιες που ζουμε ολοι οι νομοι στηριζουν τις γυναικες, οι οποιες το γνωριζουν αυτο εκ των προτερων και το λαμβανουν σοβαρα υποψιν τους οταν παιρνουν τις αποφασεις τους,

ειναι οτι τα τελευταια χρονια, θεσπιστηκε και επισημως/νομικα, το θεμα της 'συνεπιμέλειας' των παιδιων, ωστε να περιλαμβανει και τους αντρες.

 

 

 

Εντάξει η Ελληνική κοινωνία δεν ανήκει ακριβώς στην δύση μα ούτε και στην ανατολη.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μετα την ενηλικιωση των παιδιων στα 18, ποια ειναι η συνηθης πρακτικη που οι περισσοτεροι ακολουθουν αναφορικα με το θεμα 'διατροφη';

Εξακολουθουν να δινουν τα χρηματα στην τεως συζυγο/μητερα - με την προυποθεση βεβαια οτι και τα παιδια μενουν μαζι στο ιδιο σπιτι,

ή ανοιγουν ετσι κι αλλιως τραπεζικο λογαριασμο στο 18χρονο παιδι, και βαζουν τα οποια χρηματα απευθειας στο λογαριασμο του παιδιου;

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει η Ελληνική κοινωνία δεν ανήκει ακριβώς στην δύση μα ούτε και στην ανατολη.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Από την στιγμή που είναι αποικία που θες να ανήκει ακριβός?
Link to comment
Share on other sites

Μετα την ενηλικιωση των παιδιων στα 18, ποια ειναι η συνηθης πρακτικη που οι περισσοτεροι ακολουθουν αναφορικα με το θεμα 'διατροφη';

Εξακολουθουν να δινουν τα χρηματα στην τεως συζυγο/μητερα - με την προυποθεση βεβαια οτι και τα παιδια μενουν μαζι στο ιδιο σπιτι,

ή ανοιγουν ετσι κι αλλιως τραπεζικο λογαριασμο στο 18χρονο παιδι, και βαζουν τα οποια χρηματα απευθειας στο λογαριασμο του παιδιου;

 

Ανάλογα...το πιο σωστό είναι τα δίνεις στο παιδί κατά τη γνώμη μου.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγώ πάντως βρίσκω αηδιαστικό τους συζυγούς χωρίς ίχνος ερωτισμού ανάμεσα τους. Μπορεί στα 60 να μην σου σηκώνεται τόσο καλά και να έχεις Πάρκινσον αλλά δες το θετικά ...τουλάχιστον δεν θα χρειάζεστε μπαταρίες ή φορτιστές :ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...

Εχω εναν φιλο που δυστυχως βρισκεται σε διαδικασια διαζυγιου τον τελευταιο καιρο.

Καποια στιγμη η τεως συζυγος του, μπορεσε και βρηκε το τηλεφωνο μου, και με κάλεσε, παροτι την εχω δει μονο μια-δυο φορες στη ζωη μου, αφου ζουν σε αλλη πολη, και καταφερνα παντα να δω τον φιλο μου, αλλα οχι την γυναικα του.

Φυσικα, το τηλεφωνο της ηταν κατα βαση κατηγορητηριο για τον φιλο μου, αν και τεχνηεντως προσπαθουσε να πασπαλισει την κατασταση με 'και καλα' αληθοφανεις ιστοριες...

 

Λογω του ευγενικου μου χαρακτηρα, την αφησα λιγο να μιλησει (δεν την γειωσα),

και τις εδωσα απλως καποιες γενικες συμβουλες, που αν τις ακουγε, καλο θα της εκαναν, και σε αυτη, και στον φιλο μου, και στο παιδι τους.

 

Και βεβαια, ηταν ενα τηλεφωνο με 'αποκρυψη' (ξυπνια η κυρια...), και δεν υπαρχουν αλλοι 'μαρτυρες'. Οτι μου ειπε, το ξερω εγω κι αυτη, αλλα ομως θεωρησα σωστο και ηθικο να ενημερωσω και τον φιλο.

 

Το διαζυγιο τους ειναι δυστυχως πολυ 'δυσκολο', με τα δικαστηρια να δινουν και να παιρνουν.

Πριν λιγες μερες, ο φιλος μου ζητησε να μου ετοιμασουν και να υπογραψω (ή να συγγραψουμε μαζι, δεν καταλαβα ακριβως), μια εγγραφη 'μαρτυρια',

ωστε να την παρει ο δικηγορος του και να κανει 'αγωγη για συκοφαντικη δυσφημηση'.

 

Αρνηθηκα να το κανω, και φιλος ενοχληθηκε.

Αρνηθηκα, γιατι δεν μπορω να εμπλακω με το δικαστικο συστημα, το οποιο απεχθανομαι για πολλους λογους (καθυστερησεις, αντεγκλησεις, αλληλομηνυσεις, αργη απονομη δικαιοσυνης, δικηγοροι να υπερασπιζονται/κατηγορουν με ψεύδη, κλπ), και εχοντας άλλα δικά μου δικαστικα προβληματα, δεν μπορω να βαλω τον εαυτο μου σε νεες περιπετειες.

Βασικα, πιστευω οτι με τους δικηγορους, οσο και να τους 'εχουμε αναγκη' ('οι γιατροι κι οι δικηγοροι, σου τα παιρνουν με το ζορι'...οπως λεει κι ο λαος),

πιστευω οτι δεν βγαινει ακρη. Δεν ξερεις που/ποτε/πως μπορει να ξεμπερδεψεις.... οι μονοι κερδισμενοι, ειναι σιγουρα οι δικηγοροι, που ζουν απο αυτες τις καταστασεις (στην υγεια των κοροϊδων ισως;-αλλα ετσι ειναι στημενο το συστημα).

 

Δεν θελω λοιπον, ουτε κατ'ελαχιστο να εχω οποιαδηποτε εμπλοκη, ή ενοχλησεις, ή προβληματα μελλοντικα που δεν μπορω να προβλεψω.

Γιατι βλεπεις, κι οι δικηγοροι σε σπρωχνουν σε καταστασεις, και σου λενε συχνα την μιση αληθεια....τα υπολοιπα, στα λενε ή τα βρισκεις μετα...

Ετσι λοιπον, με αυτες τις σκεψεις, αρνηθηκα να κανω την 'μαρτυρια' που ζητα ο φιλος, οχι γιατι δεν πιστευω στην αθωωοτητα του, αλλα με βαση οσα εθεσα πιο πανω.

Εγω τουλαχιστον, ετσι τα βλεπω, αλλοι μπορει ισως να τα βλεπουν αλλιως.

 

Με βαση τα ανωτερω λοιπον, θα ηθελα τις δικες σας σκεψεις, επι της συγκεκριμενης περιπτωσης.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπλέξεις πας μέχρι το τέλος αν δεν θέλεις να μπλέξεις απλά δεν ξανά ασχολείσαι μαζί τους ποτέ ξανά
Link to comment
Share on other sites

Εχω εναν φιλο που δυστυχως βρισκεται σε διαδικασια διαζυγιου τον τελευταιο καιρο.

Καποια στιγμη η τεως συζυγος του, μπορεσε και βρηκε το τηλεφωνο μου, και με κάλεσε, παροτι την εχω δει μονο μια-δυο φορες στη ζωη μου, αφου ζουν σε αλλη πολη, και καταφερνα παντα να δω τον φιλο μου, αλλα οχι την γυναικα του.

Φυσικα, το τηλεφωνο της ηταν κατα βαση κατηγορητηριο για τον φιλο μου, αν και τεχνηεντως προσπαθουσε να πασπαλισει την κατασταση με 'και καλα' αληθοφανεις ιστοριες...

 

Λογω του ευγενικου μου χαρακτηρα, την αφησα λιγο να μιλησει (δεν την γειωσα),

και τις εδωσα απλως καποιες γενικες συμβουλες, που αν τις ακουγε, καλο θα της εκαναν, και σε αυτη, και στον φιλο μου, και στο παιδι τους.

 

Και βεβαια, ηταν ενα τηλεφωνο με 'αποκρυψη' (ξυπνια η κυρια...), και δεν υπαρχουν αλλοι 'μαρτυρες'. Οτι μου ειπε, το ξερω εγω κι αυτη, αλλα ομως θεωρησα σωστο και ηθικο να ενημερωσω και τον φιλο.

 

Το διαζυγιο τους ειναι δυστυχως πολυ 'δυσκολο', με τα δικαστηρια να δινουν και να παιρνουν.

Πριν λιγες μερες, ο φιλος μου ζητησε να μου ετοιμασουν και να υπογραψω (ή να συγγραψουμε μαζι, δεν καταλαβα ακριβως), μια εγγραφη 'μαρτυρια',

ωστε να την παρει ο δικηγορος του και να κανει 'αγωγη για συκοφαντικη δυσφημηση'.

 

Αρνηθηκα να το κανω, και φιλος ενοχληθηκε.

Αρνηθηκα, γιατι δεν μπορω να εμπλακω με το δικαστικο συστημα, το οποιο απεχθανομαι για πολλους λογους (καθυστερησεις, αντεγκλησεις, αλληλομηνυσεις, αργη απονομη δικαιοσυνης, δικηγοροι να υπερασπιζονται/κατηγορουν με ψεύδη, κλπ), και εχοντας άλλα δικά μου δικαστικα προβληματα, δεν μπορω να βαλω τον εαυτο μου σε νεες περιπετειες.

Βασικα, πιστευω οτι με τους δικηγορους, οσο και να τους 'εχουμε αναγκη' ('οι γιατροι κι οι δικηγοροι, σου τα παιρνουν με το ζορι'...οπως λεει κι ο λαος),

πιστευω οτι δεν βγαινει ακρη. Δεν ξερεις που/ποτε/πως μπορει να ξεμπερδεψεις.... οι μονοι κερδισμενοι, ειναι σιγουρα οι δικηγοροι, που ζουν απο αυτες τις καταστασεις (στην υγεια των κοροϊδων ισως;-αλλα ετσι ειναι στημενο το συστημα).

 

Δεν θελω λοιπον, ουτε κατ'ελαχιστο να εχω οποιαδηποτε εμπλοκη, ή ενοχλησεις, ή προβληματα μελλοντικα που δεν μπορω να προβλεψω.

Γιατι βλεπεις, κι οι δικηγοροι σε σπρωχνουν σε καταστασεις, και σου λενε συχνα την μιση αληθεια....τα υπολοιπα, στα λενε ή τα βρισκεις μετα...

Ετσι λοιπον, με αυτες τις σκεψεις, αρνηθηκα να κανω την 'μαρτυρια' που ζητα ο φιλος, οχι γιατι δεν πιστευω στην αθωωοτητα του, αλλα με βαση οσα εθεσα πιο πανω.

Εγω τουλαχιστον, ετσι τα βλεπω, αλλοι μπορει ισως να τα βλεπουν αλλιως.

 

Με βαση τα ανωτερω λοιπον, θα ηθελα τις δικες σας σκεψεις, επι της συγκεκριμενης περιπτωσης.

 

Σε ανάλογη περίπτωση εγώ δέχτηκα να κάνω έγγραφη κατάθεση/μαρτυρία ή όπως λέγεται σε πολύ καλό φίλο. Πέρα από την ώρα έχασα να πάω να βάλω τις υπογραφές, δεν είχα κάποια περαιτέρω εμπλοκή. Αυτό μου το είχε ξεκαθαρίσει εξ αρχής βέβαια. Δεν ξέρω αν είναι ανάλογο και αυτό που σου ζήτησε. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να του εξηγήσεις ότι δεν θες να εμπλακείς πέρα από την έγγραφη κατάθεση και αν γίνεται αυτό ίσως το ξανασκεφτείς να τον βοηθήσεις. Αν όμως έχεις και εσύ τραβήγματα τότε πράττεις όπως εσύ θεωρείς. Επίσης μην παρεξηγείς τον φίλο σου αν παρεξηγήθηκε μαζί σου, επειδή τα έβλεπα και εγώ με τον φίλο μου, είναι πολύ ψυχοφθόρος διαδικασία όλο αυτό που περνάει και ψάχνει στηρίγματα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εχω εναν φιλο που δυστυχως βρισκεται σε διαδικασια διαζυγιου τον τελευταιο καιρο.

Καποια στιγμη η τεως συζυγος του, μπορεσε και βρηκε το τηλεφωνο μου, και με κάλεσε, παροτι την εχω δει μονο μια-δυο φορες στη ζωη μου, αφου ζουν σε αλλη πολη, και καταφερνα παντα να δω τον φιλο μου, αλλα οχι την γυναικα του.

Φυσικα, το τηλεφωνο της ηταν κατα βαση κατηγορητηριο για τον φιλο μου, αν και τεχνηεντως προσπαθουσε να πασπαλισει την κατασταση με 'και καλα' αληθοφανεις ιστοριες...

 

Λογω του ευγενικου μου χαρακτηρα, την αφησα λιγο να μιλησει (δεν την γειωσα),

και τις εδωσα απλως καποιες γενικες συμβουλες, που αν τις ακουγε, καλο θα της εκαναν, και σε αυτη, και στον φιλο μου, και στο παιδι τους.

 

Και βεβαια, ηταν ενα τηλεφωνο με 'αποκρυψη' (ξυπνια η κυρια...), και δεν υπαρχουν αλλοι 'μαρτυρες'. Οτι μου ειπε, το ξερω εγω κι αυτη, αλλα ομως θεωρησα σωστο και ηθικο να ενημερωσω και τον φιλο.

 

Το διαζυγιο τους ειναι δυστυχως πολυ 'δυσκολο', με τα δικαστηρια να δινουν και να παιρνουν.

Πριν λιγες μερες, ο φιλος μου ζητησε να μου ετοιμασουν και να υπογραψω (ή να συγγραψουμε μαζι, δεν καταλαβα ακριβως), μια εγγραφη 'μαρτυρια',

ωστε να την παρει ο δικηγορος του και να κανει 'αγωγη για συκοφαντικη δυσφημηση'.

 

Αρνηθηκα να το κανω, και φιλος ενοχληθηκε.

Αρνηθηκα, γιατι δεν μπορω να εμπλακω με το δικαστικο συστημα, το οποιο απεχθανομαι για πολλους λογους (καθυστερησεις, αντεγκλησεις, αλληλομηνυσεις, αργη απονομη δικαιοσυνης, δικηγοροι να υπερασπιζονται/κατηγορουν με ψεύδη, κλπ), και εχοντας άλλα δικά μου δικαστικα προβληματα, δεν μπορω να βαλω τον εαυτο μου σε νεες περιπετειες.

Βασικα, πιστευω οτι με τους δικηγορους, οσο και να τους 'εχουμε αναγκη' ('οι γιατροι κι οι δικηγοροι, σου τα παιρνουν με το ζορι'...οπως λεει κι ο λαος),

πιστευω οτι δεν βγαινει ακρη. Δεν ξερεις που/ποτε/πως μπορει να ξεμπερδεψεις.... οι μονοι κερδισμενοι, ειναι σιγουρα οι δικηγοροι, που ζουν απο αυτες τις καταστασεις (στην υγεια των κοροϊδων ισως;-αλλα ετσι ειναι στημενο το συστημα).

 

Δεν θελω λοιπον, ουτε κατ'ελαχιστο να εχω οποιαδηποτε εμπλοκη, ή ενοχλησεις, ή προβληματα μελλοντικα που δεν μπορω να προβλεψω.

Γιατι βλεπεις, κι οι δικηγοροι σε σπρωχνουν σε καταστασεις, και σου λενε συχνα την μιση αληθεια....τα υπολοιπα, στα λενε ή τα βρισκεις μετα...

Ετσι λοιπον, με αυτες τις σκεψεις, αρνηθηκα να κανω την 'μαρτυρια' που ζητα ο φιλος, οχι γιατι δεν πιστευω στην αθωωοτητα του, αλλα με βαση οσα εθεσα πιο πανω.

Εγω τουλαχιστον, ετσι τα βλεπω, αλλοι μπορει ισως να τα βλεπουν αλλιως.

 

Με βαση τα ανωτερω λοιπον, θα ηθελα τις δικες σας σκεψεις, επι της συγκεκριμενης περιπτωσης.

 

Ο λογος του "φιλου" εναντιον στον δικο της.Μαρτυρες δεν υπαρχουν παρε το αυγο και κουρευτο.

Ειλικρινα αν η κινηση του να εμπλακεις θα βοηθουσε την κατασταση θα σου ελεγα κανε το,αλλα βλεπω οτι μοναδικο σκοπο εχουν να πληγωσει ο ενας τον αλλο.

 

Σε ανάλογη περίπτωση εγώ δέχτηκα να κάνω έγγραφη κατάθεση/μαρτυρία ή όπως λέγεται σε πολύ καλό φίλο. Πέρα από την ώρα έχασα να πάω να βάλω τις υπογραφές, δεν είχα κάποια περαιτέρω εμπλοκή. Αυτό μου το είχε ξεκαθαρίσει εξ αρχής βέβαια. Δεν ξέρω αν είναι ανάλογο και αυτό που σου ζήτησε. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να του εξηγήσεις ότι δεν θες να εμπλακείς πέρα από την έγγραφη κατάθεση και αν γίνεται αυτό ίσως το ξανασκεφτείς να τον βοηθήσεις. Αν όμως έχεις και εσύ τραβήγματα τότε πράττεις όπως εσύ θεωρείς. Επίσης μην παρεξηγείς τον φίλο σου αν παρεξηγήθηκε μαζί σου, επειδή τα έβλεπα και εγώ με τον φίλο μου, είναι πολύ ψυχοφθόρος διαδικασία όλο αυτό που περνάει και ψάχνει στηρίγματα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Σε μαρτυρια που θα προχωρησει σε δικαστηριο ,εχει δικαιωμα ο δικηγορος να σε ζητησει στο δικαστηριο να καταθεσεις.Εννοειται οτι αν σου σταλει για να προσελθεις για μαρτυρια και δεν παραβρεθεις,σε παιρνουν σηκωτο.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Σε ανάλογη περίπτωση εγώ δέχτηκα να κάνω έγγραφη κατάθεση/μαρτυρία ή όπως λέγεται σε πολύ καλό φίλο. Πέρα από την ώρα έχασα να πάω να βάλω τις υπογραφές, δεν είχα κάποια περαιτέρω εμπλοκή. Αυτό μου το είχε ξεκαθαρίσει εξ αρχής βέβαια. Δεν ξέρω αν είναι ανάλογο και αυτό που σου ζήτησε. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να του εξηγήσεις ότι δεν θες να εμπλακείς πέρα από την έγγραφη κατάθεση και αν γίνεται αυτό ίσως το ξανασκεφτείς να τον βοηθήσεις. Αν όμως έχεις και εσύ τραβήγματα τότε πράττεις όπως εσύ θεωρείς. Επίσης μην παρεξηγείς τον φίλο σου αν παρεξηγήθηκε μαζί σου, επειδή τα έβλεπα και εγώ με τον φίλο μου, είναι πολύ ψυχοφθόρος διαδικασία όλο αυτό που περνάει και ψάχνει στηρίγματα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Οχι, αλλοιμονο, δεν τον παρεξηγω, γιατι ξερω οτι ειναι στο πελαγος και παλευει.

Αλλα ομως, αυτος με παρεξηγει μαλλον, γιατι δεν του δινω την βοηθεια που θελει,

αλλα δεν ειναι τοσο απλο. Και τον ιδιο μπορει να τον πιστευω,

αλλα οτι με τους δικηγορους μπλεκεις, αυτο ισως δεν θελει να το πιστεψει ουτε κι ο ιδιος.

Κι οπως ειπα, επειδη ειχα και προσωπικες περιπετειες προσφατα, το τελευταιο που θελω ειναι να ξαναρχισουν διαφορα μετωπα αναστατωσης στη ζωη μου, και δη, με δικαστηρια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο λογος του "φιλου" εναντιον στον δικο της.Μαρτυρες δεν υπαρχουν παρε το αυγο και κουρευτο.

Ειλικρινα αν η κινηση του να εμπλακεις θα βοηθουσε την κατασταση θα σου ελεγα κανε το,αλλα βλεπω οτι μοναδικο σκοπο εχουν να πληγωσει ο ενας τον αλλο.

 

 

Σε μαρτυρια που θα προχωρησει σε δικαστηριο ,εχει δικαιωμα ο δικηγορος να σε ζητησει στο δικαστηριο να καταθεσεις.Εννοειται οτι αν σου σταλει για να προσελθεις για μαρτυρια και δεν παραβρεθεις,σε παιρνουν σηκωτο.

 

Αυτα φοβαμαι!

Να ερθουν ετσι τα πραγματα, και να πρεπει εγω να παιρνω αδειες απο τη δουλεια, για να τρεχω στα δικαστηρια!

Αυτο ή δεν το εχουν πει στο φιλο μου, ή το ξερει και δεν μου το λεει!

Και ζουμε και σε διαφορετικες πόλεις!

Δεν παιζεις με αυτα τα πραγματα.

Να σαι καλα που μου το ειπες.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν ήθελες να μπλέξεις δεν έπρεπε εξαρχης να μιλήσεις με την σύζυγο.

 

Με καλεσε με αποκρυψη, και απαντησα.

Μαλλον επρεπε να της το κλεισω στη μουρη;

 

Δεν μπορουσα να φανταστω οτι γι'αυτη τη συνομιλια, θα ζητησει ο φιλος τετοια πραγματα.

Μαλλον η κατασταση ειναι εντελως τραγικη.

Αλλα παροτι φιλος μου επι πολλα χρονια, δεν μπορω να εμπλεξω τον εαυτο μου σε περιεργες και εν πολλοις ανεξελεγκτες καταστασεις.

Τι να πω; Κριμα που ηρθαν ετσι τα πραγματα;

Ελπιζω να μην χαλασει η φιλια τουλαχιστον, δεν αξιζει. Αλλα παντα, it takes two to tango.

:(

Link to comment
Share on other sites

Με καλεσε με αποκρυψη, και απαντησα.

Μαλλον επρεπε να της το κλεισω στη μουρη;

 

Δεν μπορουσα να φανταστω οτι γι'αυτη τη συνομιλια, θα ζητησει ο φιλος τετοια πραγματα.

Μαλλον η κατασταση ειναι εντελως τραγικη.

Αλλα παροτι φιλος μου επι πολλα χρονια, δεν μπορω να εμπλεξω τον εαυτο μου σε περιεργες και εν πολλοις ανεξελεγκτες καταστασεις.

Τι να πω; Κριμα που ηρθαν ετσι τα πραγματα;

Ελπιζω να μην χαλασει η φιλια τουλαχιστον, δεν αξιζει. Αλλα παντα, it takes two to tango.

:(

Οταν αρχισε να σου λέει έπρεπε να της το κόψεις.Τωρα ότι έγινε,έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Απονερα 'διαζυγιου' και χειρισμου, εν μεσω εκνευρισμου και 'εν θερμω' καταστασεων...

 

Μαλλον μια φιλια δεκαετιων, φαινεται να φτανει στο τελος της. Ενας αλλος καλος μου φιλος, οταν του περιεγραψα την απαιτηση του υπο-διαζυγιον-φιλου, με

με ειχε προϊδεασει, οτι θα απαιτησει απο εμενα το εν λογω εγγραφο, και επειδη δεν θα το δωσω, η φιλια θα τελειωσει....το ειχε δει το εργο κι αλλου φαινεται, και φαινεται οτι επεσε μεσα....

 

Ο υπο διαζυγιο φιλος λοιπον σχεδον απαιτησε, σε προσφατη τηλεφωνικη επικοινωνια, την 'μαρτυρια' μου εξαιτιας του τηλεφωνηματος της πρωην, οπως το περιεγραψα.

Εγω του ειπα οτι δεν μπορω να κανω κατι το οποιο δεν με εκφραζει, και το οποιο πιθανως να με εμπλεξει σε αλλες καταστασεις μελλοντικα.

Εξαλλου, ειχα τις δικες μου περιπετειες στη ζωη, και οπως του ειπα 'οποιος καει στο χυλο, φυσαει και το γιαουρτι...'

 

Ο φιλος δεν δεχτηκε τις αιτιασεις μου, ανταπαντησε οτι οι φιλοι ειναι για τα δυσκολα, κι οχι για να πινουμε απλως καφεδες...για καφεδες ειχε κι αλλους φιλους μου ειπε.... κι επισης θεωρει αδιανοητο, μια ξενη γυναικα που ηταν σαν οικιακη βοηθος (και την ξερει πολυ λιγο καιρο) οτι προσφερθηκε να δωσει εγγραφη μαρτυρια απο οσα εβλεπε κοντα στη συζυγο και ηταν τερατωδη(ενας θεος ξερει αν αληθευει αυτο-με την οικιακη βοηθο, ή ειναι απλως ενα τεχνητο ψεμα, για να με πικαρει και να με πεισει να κανω το εγγραφο...),

ενω εγω που 'υποτιθεται' ειμαι και φιλος επι δεκαετιες, αρνουμαι απλως να καταγραψω τι ειπε η τεως συζυγος.

Εν κατακλειδι μου ειπε δε, οτι ουτε λιγο ουτε πολυ, θα με 'υποβιβασει' απο το επιπεδο 'φιλου' που με ειχε ως σημερα...

 

Εγω του ειπα οτι σεβομαι οτι εχει αλλη αποψη, αλλα πρεπει κι αυτος να σεβαστει τη δικη μου, κι οτι το βλεπουμε διαφορετικα το θεμα.

 

Με αυτα και με αυτα, κλεισαμε το τηλεφωνο, με αοριστο πλεον το ποτε, αν, πως, κλπ θα τα ξαναπουμε.

 

Απο τη μια λυπαμαι για την ολη καταληξη μιας φιλιας,

διαπιστωνω νευρικοτητα και ελλειψη ψυχραιμιας που πιθανως θα τον οδηγησει σε διαφορα επιπροσθετα λαθη,

κι απο την αλλη πραγματικα μου προξενει εντυπωση πως καποιοι ανθρωποι μεταφραζουν την πραγματικοτητα με αυτο τον τροπο,

απαιτουν επιτακτικα την εμπλοκη καποιου οταν ο αλλος ανθρωπος εχει μια διαφορετικη αντιληψη για ενα τετοιο σοβαρο θεμα.

 

Κριμα.

Το οτι το διαζυγιο του φιλου, θα χαλαγε και φιλιες, δεν μπορω να πω οτι ηταν κατι που το περιμενα.

Στενοχωρηθηκα για το χειρισμο που προσπαθησε να επιβαλλει, για την αρνηση της διαφορετικης αποψης (δεν θελω να τον βοηθησω λεει....τα δικα μου ξεμπερδεματα ομως, δεν του τα λενε οι δικηγοροι...), και γενικοτερα για το πως βλεπει τα θεματα.

 

Αυτα....

:(

Link to comment
Share on other sites

Έχει απόλυτο δίκιο ο φίλος σου. Ο ίδιος έχει να αντιμετωπίσει το ίδια δικαστήρια που εσύ φοβάσαι και επιπλέον από έναν πρωταγωνιστικό ρόλο. Οι αποφάσεις που θα παρθούν θα είναι μόνιμες για αυτόν. Διατροφές κτλ. Όντως χρειάζεται την βοήθεια σου.

 

Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι η διαδικασία αλλά ότι δεν βράχος στο τηλεφώνημα. Θα μπορούσες να το κλείσεις, θα μπορούσες να επαναλαμβάνεις σε κάθε της λέξη ότι δεν σε ενδιαφέρει το θέμα και άλλα τόσα. Αντίθετα εσύ έδινες και συμβουλές. Αν το έκλεινες π.χ. απλά θα έλεγες με κάλεσε, και όταν κατάλαβα ποιος είναι και τι θέλει ζήτησα να μην καλέσει ξανά. Μια πρόταση. Τώρα ναι είναι λίγο περισσότερες.

 

Πάρε τον τηλέφωνο πες του ότι άλλαξες γνώμη, και απλώς χρειάζεσαι εντελώς ψύχραιμα να σου εξηγήσει κάποιος την διαδικασία βήμα προς βήμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...