Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως με την τελευταία ενημέρωση με την μπαταρία έχω σοβαρό θέμα μεχρι το μεσημέρι πάει 30%,ενώ πριν η διάρκεια της ήταν πολύ καλύτερη

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με την τελευταία ενημέρωση με την μπαταρία έχω σοβαρό θέμα μεχρι το μεσημέρι πάει 30%,ενώ πριν η διάρκεια της ήταν πολύ καλύτερη

 

Εμένα με την πάνω κάτω ίδια χρήση που κάνω πάντα (κοινώς το ψιλοσκίζω το κινητό), δεν έχω παρατηρήσει καμία διαφορά στην απόδοση της μπαταρίας... Μήπως απλά έχει έρθει η ώρα για αλλαγή της; Εγώ πάντως μετά από 16 μήνες που το έχω, δεν έχω κανένα θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εδώ και λίγες μέρες το κινητό κάνει το εξής κουφό:

 

Με παίρνουν τηλέφωνο, χτυπάει, αλλά δεν εμφανίζει στην οθόνη τίποτα, δε μπορώ να απαντήσω, δε βγάζει το πράσινο και το κόκκινο κουμπί.

 

Καμιά ιδέα?

 

Αν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων τι χάνεται από το κινητό? φωτό? επαφές?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εδώ και λίγες μέρες το κινητό κάνει το εξής κουφό:

 

 

 

Με παίρνουν τηλέφωνο, χτυπάει, αλλά δεν εμφανίζει στην οθόνη τίποτα, δε μπορώ να απαντήσω, δε βγάζει το πράσινο και το κόκκινο κουμπί.

 

 

 

Καμιά ιδέα?

 

 

 

Αν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων τι χάνεται από το κινητό? φωτό? επαφές?

Ανάβει η οθόνη;δείχνει ποιος σε καλεί;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανάβει η οθόνη;δείχνει ποιος σε καλεί;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

η οθόνη αν είναι σβηστή δεν ανάβει και εννοείται ότι δε δείχνει ποιος σε καλεί

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εδώ και λίγες μέρες το κινητό κάνει το εξής κουφό:

 

 

 

Με παίρνουν τηλέφωνο, χτυπάει, αλλά δεν εμφανίζει στην οθόνη τίποτα, δε μπορώ να απαντήσω, δε βγάζει το πράσινο και το κόκκινο κουμπί.

 

 

 

Καμιά ιδέα?

 

 

 

Αν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων τι χάνεται από το κινητό? φωτό? επαφές?

Έτυχε σε ενος φιλου το a1 το ιδιο προβλημα.

 

Του έκανα ενα clear data της εφαρμογής phone ( αν δεν κανω λαθος ) και έφτιαξε

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε σε ενος φιλου το a1 το ιδιο προβλημα.

 

Του έκανα ενα clear data της εφαρμογής phone ( αν δεν κανω λαθος ) και έφτιαξε

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

 

Αυτό ήταν!

 

σε ευχαριστώ πολύ φίλε!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από πολύ υπομονή πήρα το S8 του αδερφού μου.

Εννοείται ότι είναι η μέρα με τη νύχτα. Χαοτική διαφορά.

Αλλά πέραν των άλλων, η διαφορά στις κλήσεις είναι εμφανή. Πέρα του ότι με ακούν Καλύτερα κ εγώ το ίδιο, έχω σήμα εκεί που δεν είχα κ δεν σταυρωνα κλήση. Μιλάω σαν άνθρωπος.

Τελικά ότι πληρώνεις παίρνεις. Πιο πολύ ήθελα να ενημερώσω για όσους είχαν παρόμοιο θέμα.

Καλή συνέχεια από εμένα

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε! Μέσα στο επόμενο τρίμηνο θα δείξει. Άριστο smartphone από εμένα πάντως!!

Και άριστη ποιότητα κατασκευής!! Σε 2-3 μήνες κλείνω 2 χρόνια κάτοχος και ακόμα και η μπαταρία του, με σωστή συντήρηση όμως αυτής, η υγεία της είναι στο 92+% σύμφωνα με το AccuBattery αλλά και με μετρήσεις που έκανα... ;)

Link to comment
Share on other sites

κ γω κλεινω 2 χρονια ζωης σε 2 μηνες κ το κινητο παει σφαιρα.. μακαρι να ερθει κ το δεκα για να το κρατησω αλλον εναν χρονο!!!
Link to comment
Share on other sites

κ γω κλεινω 2 χρονια ζωης σε 2 μηνες κ το κινητο παει σφαιρα.. μακαρι να ερθει κ το δεκα για να το κρατησω αλλον εναν χρονο!!!

 

Άνετα το κρατάς και χωρίς να πάρει την 10 γιατί έχουμε ακόμα ένα χρόνο security updates ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πως κανεις μετρησεις στην μπαταρια αδελφε?.....ευχαριστω

 

Με USB Meter ;)

Φορτίζοντας από το 0-100% με κλειστό το κινητό και μέχρι να δείξει το USB meter οτι έχει τελειώσει η φόρτιση, άσχετα αν έχει σβήσει το led του κινητού!

 

https://www.banggood.com/KEWEISI-4V-20V-0-3A-USB-Charger-Power-Detector-Battery-Capacity-Tester-Voltage-Current-Meter-p-984613.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναπεί και ίσως γίνομαι κουραστικός. :lol:

Από τα καλύτερα smartphone που πέρασαν από τα χέρια μου τα τελευταία 10 χρόνια

Κάπου στο gsmarena διάβασα πως μέσα στον Νοέμβριο θα πάρουμε την 10. Ελπίζω να μην είναι ράδιο αρβύλα

Ακόμη και με την 9 θα το κρατήσω άνετα άλλο 1 χρόνο

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το άλλαξα πάντως για το a3, όντας αρκετά ικανοποιημένος από το a1 για αυτό και έμεινα στη σειρά

 

Το a3 δεν είναι σε όλους τους τομείς οι αναβάθμιση που θα ονειρευόμασταν όσοι έχουμε a1 αλλά θα έλεγα ότι καλύπτει τα περισσότερα πράγματα που θα ήθελε κανείς από ένα xiaomi Android one κινητό

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το άλλαξα πάντως για το a3, όντας αρκετά ικανοποιημένος από το a1 για αυτό και έμεινα στη σειρά

 

Το a3 δεν είναι σε όλους τους τομείς οι αναβάθμιση που θα ονειρευόμασταν όσοι έχουμε a1 αλλά θα έλεγα ότι καλύπτει τα περισσότερα πράγματα που θα ήθελε κανείς από ένα xiaomi Android one κινητό

 

Καλορίζικο το Α3 και να αποδειχτεί άξιος αντικαταστάτης

Πολύ καλό το ότι ο αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων βρίσκεται "μέσα" στην οθόνη και η μπαταρία των 4.030mAh

Το μεγαλύτερο φάουλ του Α3 για μένα είναι η οθόνη με ανάλυση HD+ (720x1560 pixels)

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το Α3 και να αποδειχτεί άξιος αντικαταστάτης

Πολύ καλό το ότι ο αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων βρίσκεται "μέσα" στην οθόνη και η μπαταρία των 4.030mAh

Το μεγαλύτερο φάουλ του Α3 για μένα είναι η οθόνη με ανάλυση HD+ (720x1560 pixels)

 

ευχαριστώ

 

η ανάλυση δεν είναι ιδανική, αλλά η οθόνη γενικά είναι καλύτερη και με αυτό το παράξενο (για τα μέχρι τώρα δεδομένα μου) μακρουλό ratio είναι σαφώς πιο βολικό στο ένα χέρι. στο ψιλό κείμενο η έλειψη της ευκρίνειας που είχα με το 1080p ή και με το 1440p στο παρελθόν ενοχλεί αλλά σε γενικές γραμμές δεν είναι και τόσο τραγική. στα αρνητικά προσθέτω και ότι δεν είναι εξίσου φωτεινή με το α1, αν και βλέπεις και με φουλ ηλιοφάνεια δεν υπάρχει θέμα.

κατά τα άλλα είναι πολύ πιο ευχάριστη με τα βαθιά της μαύρα και γενικά με τα πιο ζωντανά της χρώματα σε σχέση με τα πιο ξεπλυμένα.

 

επίσης ο αισθητήρας στην οθόνη είναι πολύ βολικός σαν σκέψη και στην πράξη δηλαδή, αλλά στο α1 ήταν δραματικά πιο γρήγορος (και πιο ακριβής θα προσθέσω)

 

κι εδώ τελειώνουν τα θετικά του α1 έναντι του α3 (υπάρχουν και κάποια άλλα θέματα όπως ήχος με ακουστικά ή ποιότητα κλήσης που σηκώνουν κάποια κουβέντα αλλά σε γενικές γραμμές μικρές διαφορές, το ίδιο το ηχείο της συσκευής είναι πιο δυνατό και καθαρό σε σχέση με το α1 αλλά και πάλι για μερικά κλικ.. όχι τόσο σημαντική διαφορά)

 

σε όλα τα υπόλοιπα , απόδοση, κάμερα (ειδικά κάμερα η διαφορά είναι χαώδης, δεν μπορώ να την περιγράψω ποσοτικά), αυτονομία , ποιότητα κατασκευής το a3 είναι αρκετά σκαλιά επάνω

 

φυσικά διατηρεί το ότι είναι δίκαρτο (ή sd) υπέρυθρες , ακουστικά πράγματα σημαντικά για μένα, θα ήθελα nfc όπως και ανάλυση αλλά δυστυχώς ήθελαν να μείνει εκεί το κόστος για να βελτιώσουν άλλα. εγώ θα ήμουν διατεθειμένος να δώσω κάποιο επιπλέον ποσό ώστε να γίνει σωστά όπως έπρεπε το a3 και πάλι όμως είμαι σχετικά ικανοποιημένος

 

δεν θα πρότεινα σε κάποιον να πάει σε αυτό με τα 1000, αλλά αν πάει δεν είναι ότι θα το μετανιώσει κιόλας. ειδικά αν ενδιαφέρει η (αστεία πλεον γιατι και το α1 δεν ήταν άσχημο) αυτονομία, όντως καλές φωτό (και δεν έχω βάλει καν ακόμα gcam, αν και δε νιώθω την ανάγκη αυτή τη φορά να βάλω και ας μπαίνει απλά με εγκατάσταση apk) αλλά και η σαφής αίσθηση ταχύτητας που έχει συγκριτικά με το a1 δεν πρόκειται να το μετανιώσει. Μόνο και μόνο δηλαδή λόγω της μεγαλύτερης ταχύτητας που αφορά τη συνολική χρήση είναι λογική αναβάθμιση

 

και ας ενοχλήσει κάποιες φορές ο αργός αισθητήρας ή ότι η οθόνη δεν έχει πλέον τόσο υψηλή ευκρίνεια.. στο θέμα της εικόνας πάντως δεν είναι απόλυτα τα πράγματα γιατί η amoled ακόμα και αν έχει υπερκορεσμένα χρώματα είναι πιο όμορφη , όλα είναι πιο ωραία

 

οπότε σε σχέση με το a1 είναι αναβάθμιση , αλλά και δεν είναι.. τείνω όμως γενικά στο ότι είναι, απλά όχι η ιδανική και ειδικά αν σκεφτείς τι δίνει ο ανταγωνισμός

 

για μένα όμως ο ανταγωνισμός δεν δίνει την τιμή που θέλω (το πήρα στα 225€ ελ αντιπροσωπείας όσο το είχαν προσφορά) με γυμνό android και με "παρωχημένα" πράγματα όπως ir και ακουστικά , βασικά δεν είχα και κάτι άλλο που να μου καλύπτει τα περισσότερα θέλω, είμαι σχετικά περιορισμένος στη σειρά a της xiaomi τα τελευταία δύο χρόνια και απλά ελπίζω να το βγάζει όσο πιο καλό μπορεί. ελπίζω και στο 4 ή 5 να συνεχίζει να το κάνει ακόμα καλύτερα

 

θα δω αν θα πάρω και quick charger γιατί οι έξυπνοι δίνουν φορτιστή 10W όπως στο α1, πράγμα που στην πράξη (το δοκίμασα) σημαίνει 2:20 ώρες από το 2% στο 100%, βέβαια δεν παίζει να με αφήσει μες τη μέρα για κανένα λόγο (στη χειρότερη πάς για 6 ώρες sot, άνετα παίζεις έως 7 και φαντάζομαι με προπάθεια μιας κι εγώ τα έχω όλα ανοικτά συνήθως ίσως παίξεις και 8 ή 8+ ) , οπότε απλά το φορτίζω πριν κοιμηθώ και είμαι βέβαιος.. αλλά με πολύ χαλαρή χρήση αν όντως έχεις πράγματα και δουλειές αντί να χαζεύεις στο κινητο, είναι πολύ ρεαλιστικό να φορτίζεις κάθε 2 μέρες

 

επίσης η xiaomi φαίνεται να έχει μάθει να σου δίνει ΣΩΣΤΟ λογισμικό επιτέλους και αναβαθμίσεις χωρίς θέματα, το α1 δηλαδή είναι σχεδόν τέλειο και σταθερότατο αν εξαιρέσουμε τον προβληματικό proximity sensor που ποτέ δε ρύθμισαν σωστά, αλλά δεν ήταν πάντα έτσι περάσαμε διάφορα , εδώ ήμασταν και τα συζητούσαμε τα 2 αυτά χρόνια, το a3 από την άλλη μου ήρθε χωρίς χαζοπροβλήματα από την αρχή

 

πιο πολύ για το κέφι μου το άλλαξα πάντως, το a1 σίγουρα με πήγαινε και 3ο χρόνο άνετα

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκε ο proximity sensor, κάποια στιγμή σε εμένα διορθώθηκε το περίβλημα πριν 4-5 μήνες μετά από κάποιο update. Άργησα να το καταλάβω αλλά πια είναι διορθωμένο.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψυχαναγκαστικά συνέχισα να σβήνω την οθόνη από το power button και στο νέο το ίδιο συνεχίζω να κάνω αν και προσπαθώ να το κόψω γιατί δεν έχει θέμα

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά σταμάτησε να συνδέεται και σε WiFi και με data (έχω δοκιμάσει και τις 2 sim). Το έχει αντιμετωπίσει κανείς ? Του έχω κάνει 3 επανεκκινήσεις αλλά δεν έχει στρώσει.

 

Edit: Τελικά έφταιγε οι DNS server της blahdns, τους απενεργοποίησα και έστρωσε.

Edited by dante_100

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...