Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μας τα έχετε πρήξει... Sorry κιόλας...

Είναι παγκόσμια γνωστό τι είναι και τι δεν είναι το συγκεκριμένο smartphone!! ;)

Το συγκεκριμένο thread είναι για ενημέρωση και απορίες, άντε και για προβλήματα... Μέχρι εκεί!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα αυτή τη θήκη.μπροστα είναι ημιδιαφανής /

(Clear view όπως αναφέρεται). Το αξιοσημείωτο είναι ότι όταν ανοίγω ,κλείνω το πορτακι της θηκης η οθόνη του κινητού φωτίζεται.δεν το είχα δει με μια άλλη θήκη παρόμοια που είχα, ούτε έχω δει κάτι στις ρυθμίσεις που να ενεργοποιεί τη συγκεκριμένη δυνατότητα.εντυπωσιαστηκα μπορω να πω....b33356b3758daeb23cf7b7d85ab0abf0.jpg8392053996bdfa70ed525d9a09e9baa2.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μόλις, είμαι Αμερική και ονομάστηκε android American Pie.
Το ένα ή το δύο;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα αυτή τη θήκη.μπροστα είναι ημιδιαφανής /

(Clear view όπως αναφέρεται). Το αξιοσημείωτο είναι ότι όταν ανοίγω ,κλείνω το πορτακι της θηκης η οθόνη του κινητού φωτίζεται.δεν το είχα δει με μια άλλη θήκη παρόμοια που είχα, ούτε έχω δει κάτι στις ρυθμίσεις που να ενεργοποιεί τη συγκεκριμένη δυνατότητα.εντυπωσιαστηκα μπορω να πω

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Απο που την πήρες?

Δώσε link

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Απο που την πήρες?

Δώσε link

 

https://www.smartfun.gr/index.php?route=product/product&product_id=2748

 

Είναι αρκετά βολική. Κλείνεις το καπάκι και κλειδώνει μόνο του το κινητό δε χρειάζεται να πατήσεις το power button....

Ακόμα δεν έχω καταλάβει πως ενεργοποιήθηκε αυτή η ρύθμιση αλλά μου αρέσει.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

#karamazof. Όντως ωραία θήκη. Λογικά η θήκη θα έχει κάπου κρυμμένο κάτι σαν "μαγνητακι-τσιπακι" για να σου δείχνει τις πληροφορίες
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

https://www.smartfun.gr/index.php?route=product/product&product_id=2748

 

Είναι αρκετά βολική. Κλείνεις το καπάκι και κλειδώνει μόνο του το κινητό δε χρειάζεται να πατήσεις το power button....

Ακόμα δεν έχω καταλάβει πως ενεργοποιήθηκε αυτή η ρύθμιση αλλά μου αρέσει.... :lol:

Αυτό το στρογγυλό "σημαδάκι" στο κάτω μέρος από το πορτάκι της θήκης κάνει αυτή τη δουλειά. Απλώς δεν ήξερα ότι η συγκεκριμένη συσκευή έχει αυτόν τον αισθητήρα! Είναι ουσιαστικά ένας μικρός μαγνήτης. Και στο αντίστοιχο σημείο κάτω από την οθόνη έχει και η συσκευή τον αισθητήρα. Ακόμη και αν βγάλεις τη θήκη και πλησιάσεις εκείνο το σημείο της θήκης στο κάτω αριστερό μέρος της οθόνης θα δεις ότι λειτουργεί.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Πώς είναι 'προσθήκη' το αυτονόητο, η τιμή ενός προϊόντος και πως το Mi A1 δεν έχει δώσει πολλά παραπάνω από την τιμή του, ένας θεός ξέρει.

 

Γραφικος εγώ αλλά όχι εσείς οι μονίμως κλαιοντες, μάλιστα.

 

ΥΓ

 

Android 9 ποτέ θα πάρουμε;

 

9 θα παρουμε... 10 θα παρουμε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το στρογγυλό "σημαδάκι" στο κάτω μέρος από το πορτάκι της θήκης κάνει αυτή τη δουλειά. Απλώς δεν ήξερα ότι η συγκεκριμένη συσκευή έχει αυτόν τον αισθητήρα! Είναι ουσιαστικά ένας μικρός μαγνήτης. Και στο αντίστοιχο σημείο κάτω από την οθόνη έχει και η συσκευή τον αισθητήρα. Ακόμη και αν βγάλεις τη θήκη και πλησιάσεις εκείνο το σημείο της θήκης στο κάτω αριστερό μέρος της οθόνης θα δεις ότι λειτουργεί.
Το ήξερα ότι το σημαδακι κάνει αυτή τη δουλειά μου φάνηκε λογικό δλδ....για τον αισθητήρα όπως λες και εσύ δεν ήξερα.επισης με αυτή τη θήκη δε λειτουργεί η οθόνη ambient παρόλο που είναι ενεργοποιημένη η επιλογή....

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το μικρο σημαδι είναι μαγνήτης.Εγω έβαλα εναν απλο μαγνητη στη κατω αριστερή πλευρά του κινητου και κλεινει κανονικά την οθονη.
Link to comment
Share on other sites

Για το πρόβλημα που είχα με την οθόνη του honorbuy, η απάντησή τους είναι να στείλω όλο το κινητό για να δουν που έχει υπάρξει πρόβλημα και αν είναι όντως δικό τους (ότι δηλαδή τι, κάθησα και τη ξεκόλλησα μόνος μου από το σασί για να τους κορόιδεψω?) να το "επισκευασουν" δωρεάν και μετά να μου το στείλουν πίσω. Προφανώς αυτό δε παίζει, δε θα μείνω χωρίς τηλέφωνο δύο μήνες, οπότε απλά τζάμπα το 50ρι και θα προσπαθήσω να τη φτιάξω μόνος μου με κόλλες.

 

Το ενδιαφέρον είναι ότι όταν δεν είναι ακριβώς για μισό χιλιοστό εκεί που πρέπει να είναι, ο αισθητήρας εγγύτητας δε δουλεύει σωστά και δε κλείνει η οθόνη κατά την κλήση. Θυμήθηκα όλα αυτά που λέγανε όσοι είχαν πρόβλημα.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Εγινα και εγω κατοχος του Α1.

Μια ερωτηση.Εχει βρει κανεις πως γινεται στις εφαρμογες να εχει αριθμο ειδοποιησεων?

Πχ αν μου ερθουν 3email ή κλήσεις,μηνυματα κτλ. δεν εμφανιζει στο εικονιδιο τις καθε εφαρμογης τον αριθμο.

Link to comment
Share on other sites

Εγινα και εγω κατοχος του Α1.

Μια ερωτηση.Εχει βρει κανεις πως γινεται στις εφαρμογες να εχει αριθμο ειδοποιησεων?

Πχ αν μου ερθουν 3email ή κλήσεις,μηνυματα κτλ. δεν εμφανιζει στο εικονιδιο τις καθε εφαρμογης τον αριθμο.

Δεν γίνεται. Ίσως μόνο με άλλο launcher

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται. Ίσως μόνο με άλλο launcher

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι με nova launcher γίνεται,έτσι μου εμφανίζεται εμένα

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μπορώ να κρατηθώ και θέλω να σας ρωτήσω : ακόμη δεν πήραμε την 8.1 και μιλάτε για την 9 ;

Δηλαδή τί περιμένετε ;

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι στην τελευταία αναβάθμιση δε λειτουργεί το wifi hotspot. Φτιαχνει το δικτυάκι, συνδέονται συσκευές αλλά δεν δίνει internet.

Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι στην τελευταία αναβάθμιση δε λειτουργεί το wifi hotspot. Φτιαχνει το δικτυάκι, συνδέονται συσκευές αλλά δεν δίνει internet.

Έχει κανείς καμιά ιδέα;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7631392#post7631392

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ανοιγω τα δεδομενα...(θεωρητικα) αλλα δεν εχω ιντερνετ...καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα παντως,οπως και τα περισσότερα προβλήματα που αναφέρονται εδω,ετσι και αυτο το προβλημα δεν μου παρουσιάζεται.Και εχω κανονικα δεδομενα και μοιραζω κανονικα μεσω hotspot.
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε καμία custom ρε παιδιά. Όσο το δυνατόν πιο στοκ, δεν με νοιαζουν τα features αλλά θέλω smoothness και μπαταρία. Όσο το δυνατόν λιγότερο "Pixel look" δηλαδή όχι στρογγυλά εικονίδια κλπ

 

Έχω AOSIP αλλά οι devs δεν πολύ ασχολούνται αν και είναι καλή ρομ με καλή μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Βλέπει κάποιος άλλος battery drain στην 8.1? Μιλάμε για μισή διάρκεια μπαταρίας σε σχέση με 8 Μαΐου (ή και χειρότερα) και ανησυχώ μη φταίει τίποτε άλλο. Στη λίστα εφαρμογών μια μια αθροιζουν πχ 30% κατανάλωση αλλά στην αρχική λίστα λέει εφαρμογές 65% σύστημα 25%. Που πήγε το άλλο 35% οεο; sot ούτε τρεις ώρες.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η 8.1 ειναι χειρότερη από τις προηγούμενες σε θεμα μπαταριας.Με τις προηγούμενες εκδόσεις ειχα 5-6 ωρες οθονη,και τωρα βγαζω 4-4:30. 3 ωρες δεν εχω δει ποτε μου.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...