Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα θέλω να σας κάνω μια ερώτηση, θα μου εξήγηση κάνεις άμα αξίζει τα λεφτά του το ΧΙΟΑΜΙ ΝΟΤΕ 4 64GB, γιατί θέλω να το αγοράσω αν και έχω δει τα χαρακτηρηστικα. και θέλω να με προτείνετε σαν δικιά σας εμπειρία άμα το είχατε πότε στο χέρι και πως λειτουργεί άμα είναι γρήγορο και δεν έχει κολλήματα

 

Είσαι σε λάθος topic, αν εννοείς to REDMI NOTE 4 εδώ είναι το σωστό:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=438824&page=183

Edited by ro33ck
iphone 7 iOS 12.0
Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει εδώ και λίγες μέρες το Α1 από GeekBuying και ελπίζω να μην έκανα χαζομάρα... Ήταν Presale η προσφορά σύνολο 211€ με μεταφορικά και πακέτο Β με tempered glass και θήκη. Η διαφορά ήταν μικρή, ελπίζω να αξίζουν κάτι τα έξτρα και να μην είναι μούφα.

Direct Priority Mail δεν είχε σαν επιλογή και έβαλα EMS που ήταν 15€. Λάθος; Ζητάω χθες αλλαγή σε Direct Priority Mail, όπως είδα εδώ γύρω, και μου απαντάει η Κινεζούλα: " Μήπως θέλετε αλλαγή από EMS σε Free Registered Mail;;;"!!! Τα χάπια μου! Της ξαναζήτησα αλλαγή από EMS σε Direct Priority σήμερα και ξαναπεριμένω.

Είχα ρωτήσει και για τη θήκη, τι σόι θήκη είναι και καμία απάντηση... :( Μέχρι στιγμής GeekBuying για μπάτσες! Ή μήπως εγώ είμαι;;;;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5226DragonTiger.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν έπρεπε να το πάρεις από εκεί. Ακύρωσε την παραγγελία σου όσο είναι νωρίς γτ το geekbuying δεν προσφέρει επιλογή για μεταφορά χωρίς τελωνειο.

 

EMS είναι courier και το κόστος εκτελωνισμου είναι σίγουρο και υψηλό, για το register που σου πρότεινε η πιθανότητα να περάσει τελωνειο είναι πάλι σχεδόν βέβαιη. Το priority που διάβαζες εδώ γύρω το προσφέρουν συγκεκριμένα καταστήματα όπως το banggood και το gearbest.

Και τέλος και το πιο ασήμαντο βέβαια, ναι τα αξεσουάρ θα είναι 99% άθλια. Μια θήκη σιλικόνης του 1 ευρώ και ένα γυαλί που δεν θα πιάνει όλη την οθόνη.

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

Οκ λείπουν πολλά πράγματα από μέσα.. κάποιο app να βλέπουμε τις φωτογραφίες? εκτός του προεγκατεστημένου google photos?
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το κινητό σήμερα από banggood και ήρθε μέσω Ολλανδίας.. Τελωνείο μηδέν.. Πριν από μένα ήταν μια κοπέλα που ειχε προς παραλαβή κινητό και είδα μέσω ems και η υπάλληλος της ειπε πως όλα τα πακέτα ανοίγονται πια και πως είχαν κοστολογησει την αξία του κινητού 540 ευρώ και έπρεπε να πληρώσει κάνα 160 για δασμους
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Έχω το παρακάτω πρόβλημα. Ενώ συνδέεται κανονικά το xiaomi mi a1 στο car kit (Hyundai i30) μου και μπορώ να δεχτώ κλήσεις, δεν μπορώ να πραγματοποιήσω εξερχόμενες κλήσεις από αυτό. Όταν πληκτρολογώ τον αριθμό στην οθόνη του αυτοκινήτου και πατάω κλήση, αυτή δεν προωθείται στο τηλέφωνο και το κινητό παραμένει ανενεργό.

Υπάρχει καμία λύση;

 

Στα dual sim συνήθως έχει για επιλογή ποια σιμ θέλεις για κλήση,το έχω πάθει με το bt sony sbh 52 και επειδή δεν είχα επιλέξει σιμ για κλήση (έχω 2 σιμ) δεν μπορούσα να κάνω κλήση από το bt!! (μόλις το επέλεξα έκανε κανονικά κλήση)

Link to comment
Share on other sites

Οκ λείπουν πολλά πράγματα από μέσα.. κάποιο app να βλέπουμε τις φωτογραφίες? εκτός του προεγκατεστημένου google photos?

 

Εγώ χρησιμοποιώ την Συλλογη Quick pic και είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

εχω και εγω πλεον το καταπληκτικο α1 και εχω ρουταρει ακολουθωντας τον οδηγο τρεις σελιδες πιο πισω.

οπως και να εχει αντιμετωπισα προβλημα με το hotspot.

ενω εδειχνε να δουλευει δεν μοιραζε ιντερνετ

βρηκα ενα fix εδω στο τελευταιο ποστ :

https://forum.xda-developers.com/google-nexus-5/general/fix-nexus-5-tethering-block-t2581035/page3

και σας το γραφω παρακατω

απο emulator εβαλα τις εντολες κλπ.

μην με ρωτησετε εαν δεν ημουν root εαν θα δουλευε! δεν το ξερω.

 

------------------------------------------------

Got around tethering cap

I just wanted to post this information here for anyone who needs it - I am on T-Mobile's Unlimited data access plan (the $20 one). I was streaming Netflix on my N7 (2013) until I hit 2.5 GB of data, then I got T-Mo's upsell page. After that, Netflix could start, but could not stream anything (I assume the speed for tethering was throttled at that point). I tried a couple things I found here on XDA, and I found success. and had this success (requires root):

 

As per jenenser83, I opened terminal emulator and entered the following:

Code:

 

su

settings put global tether_dun_required 0

 

Then, go into your APN settings (Settings; Wireless & Networks, More; Mobile Networks; Access Point Names), then open "T-Mobile GPRS" (says "fast.t-mobile.com"), and change "APN protocol" to "IPv4/IPv6."

---------------------------------------------------

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και μια που πηρα φορα και κατι ακομα που με παιδεψε

 

για ραδιοφωνο app , το spirit πρεπει να ειναι version 2. η βερσιον ενα δεν δουλευει

αλλα και version2 δεν ειναι οτι πιο σταθερο υπαρχει. κανει αρκετα νερα π.χ. εαν χτυπησει το viber ή καποια media εφαρμογη.

εαν καποιος εχει κατι καλυτερο ας προτεινει

 

μπορειτε να την βρειτε εδω

(θελει root)

http://en.miui.com/thread-934279-2-1.html

-------------------

Hi to fix it you will need to download spirit2 to fix error

https://drive.google.com/file/d/0Bxd0Q_fFd1XQTDF0bjRTSmsyWTg/view?usp=drivesdk

-----------------------

Link to comment
Share on other sites

Α ρε xiaom! Α ρε google!

Μια επιβεβαίωση ρε παιδιά ότι το τηλέφωνο δεν διαβάζει sd κάρτες φορμαρισμένες σε exfat.

Έβαλα μια SanDisk 32GB με exfat και μου ζητάει να την κάνω format αλλιώς δεν παίζει.

Μόνο με fat32 δουλεύει.

Για να μην πω για το ραδιόφωνο. (Αυτό το ήξερα πριν αγοραστεί το τηλέφωνο για την σύζυγο).

Βλέπω οι ναυαρχίδες δεν έχουν πλέον. Κακώς, ενα smartphone πρέπει να ενσωματώνει όσο πιο πολλές λειτουργίες μπορεί γι αυτό και το όνομα smartphone. (Εδώ βγαίνουν και καλά κινητά με Ai, face ID, κτλπ και βγάζουν το Ραδιόφωνο απο μέσα, Αχ!)

Συμφέροντα βλέπεις!

Να μαζέψουμε υπογραφές και να το στείλουμε xiaomi ή infoquest.

Να απαιτήσουμε να μας προσθέσουν το Ραδιόφωνο.

Τόσο δύσκολο δεν πρέπει να είναι. Το mi5x πως έχει; Επειδή είναι miui;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση προς διευκρινηση του pure android οσον αφορά τις επαφες. Ως ελευθερος επαγγελματίας εχω τους πελατες μου στις επαφες και σαν σχολια στην επαφη εχω γραψει το ΑΦΜ τους (ειμαι χρηστης huawei), στις επαφες του mi a1 εχει επιλογες για σχόλια στις επαφες;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση προς διευκρινηση του pure android οσον αφορά τις επαφες. Ως ελευθερος επαγγελματίας εχω τους πελατες μου στις επαφες και σαν σχολια στην επαφη εχω γραψει το ΑΦΜ τους (ειμαι χρηστης huawei), στις επαφες του mi a1 εχει επιλογες για σχόλια στις επαφες;

 

Ναι εχει επιλογες για σχολια ,δεν θα εχεις προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Πλέον διαθέσιμο και από amazon Ισπανίας στα 229€ από την ίδια την xiaomi. Δεν είδα με μεταφορικά πόσο βγαίνει, αλλά αν έχει κανείς κοινωνικό αφμ και γλιτώσει και από εκεί θα συμφέρει λογικά.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το κινητό σήμερα από banggood και ήρθε μέσω Ολλανδίας.. Τελωνείο μηδέν.. Πριν από μένα ήταν μια κοπέλα που ειχε προς παραλαβή κινητό και είδα μέσω ems και η υπάλληλος της ειπε πως όλα τα πακέτα ανοίγονται πια και πως είχαν κοστολογησει την αξία του κινητού 540 ευρώ και έπρεπε να πληρώσει κάνα 160 για δασμους

Ποιό κινητό της είχαν κοστολογήσει 540 ευρώ; το δικό μας ή άλλο;

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά σήμερα το πήρα και εγώ για αντικατάσταση του note 4.Να ρωτήσω ξέρει κάποιος πως κάνω εξαγωγή τις επαφές από τη sim,επίσης γίνεται να μην αποθηκεύονται στο μαιλ.

 

Edit: Τις έστειλα με bluetooth από τη παλιά συσκευή και με το που άνοιξα το αρχείο πέρασαν κανονικά.

Edited by Sokk
Link to comment
Share on other sites

Α ρε xiaom! Α ρε google!

Μια επιβεβαίωση ρε παιδιά ότι το τηλέφωνο δεν διαβάζει sd κάρτες φορμαρισμένες σε exfat.

Έβαλα μια SanDisk 32GB με exfat και μου ζητάει να την κάνω format αλλιώς δεν παίζει.

Μόνο με fat32 δουλεύει.

Για να μην πω για το ραδιόφωνο. (Αυτό το ήξερα πριν αγοραστεί το τηλέφωνο για την σύζυγο).

Βλέπω οι ναυαρχίδες δεν έχουν πλέον. Κακώς, ενα smartphone πρέπει να ενσωματώνει όσο πιο πολλές λειτουργίες μπορεί γι αυτό και το όνομα smartphone. (Εδώ βγαίνουν και καλά κινητά με Ai, face ID, κτλπ και βγάζουν το Ραδιόφωνο απο μέσα, Αχ!)

Συμφέροντα βλέπεις!

Να μαζέψουμε υπογραφές και να το στείλουμε xiaomi ή infoquest.

Να απαιτήσουμε να μας προσθέσουν το Ραδιόφωνο.

Τόσο δύσκολο δεν πρέπει να είναι. Το mi5x πως έχει; Επειδή είναι miui;

 

Δεν έχω την συσκευή αλλά είμαι σίγουρος ότι αν πας στο XDA θα έχει πολλούς custom kernel. Συνήθως αυτοί υποστηρίζουν τα πάντα στις SD (exFat, NTFS κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Έχω στείλει μύνημα στο Geekbuying για ακύρωση της παραγγελίας για να το παραγγείλω από GB ή BG... Έχει δυό μέρες σχεδόν, λέτε να μου κάνουν καμιά *******; Μήπως να επικοινωνήσω με Paypal για καλό και για κακό;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5226DragonTiger.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σε αναζήτηση νέου κινητού και εγώ ,έχω μια ερώτηση, η μετάβαση από windows phone στο Xiaomi MiA1 θα είναι δύσκολη;;;
Link to comment
Share on other sites

Σε αναζήτηση νέου κινητού και εγώ ,έχω μια ερώτηση, η μετάβαση από windows phone στο Xiaomi MiA1 θα είναι δύσκολη;;;

 

Καθόλου. Ίσα ίσα που δεν θα ξανα αγοράσεις κινητό Windows.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει ρύθμιση για 160 χαρακτήρες στα μηνύματα???
Ναι βρε, έχει και μενού η εφαρμογή, αν δε το πρόσεξες. Πας settings-advanced-use simple characters.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπερήφανος κατοχος Mi A1 Black κι εγώ παιδες. Με απαλλαγή ΦΠΑ μου βγηκε στα 205 ευρω απο ελλάδα με 2 χρονια εγγυηση και δωρο θηκη και τζαμακι. Θα το επεξεργαστω και θα σας πω εντυπωσεις. Ελπιζω από εδω και πέρα να με απασχολούν μόνο κινητά της Xiaomi. Edited by bagit

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Eιμαι κατοχος Nexus 5 εδω και 4 χρονια και σκεφτομαι να το αλλαξω. Οχι για κανενα αλλο λογο αλλα κυριως για την μπαταρια και για την ανανεωση. Θα εχει καλυτερη διαρκεια λογικα, σωστα?

 

Ειναι καλη επιλογη το A1, πως το βλεπετε? Γιατι δεν ειμαι για να δινω πανω απο 250 ευρω για κινητο και ειμαι οπαδος του καθαρου android.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...