Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νέα συσκευή της Xiaomi.

Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625

64 GB, 4 GB RAM

LTPS IPS LCD 5.5" 1080p

Dual 12 MP (26mm, f/2.2; 50mm, f/2.6), phase detection autofocus, 2x optical zoom, dual-LED (dual tone) flash

Li-Ion 3080 mAh battery

USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector

Stock Android 7.1.2 (Nougat)

 

Έχει B20 800MHz. Preorder τιμη απο κίνα 220€

Αναμένετε προσεχώς και Ελλάδα.

GSMArena

http://images.fonearena.com/blog/wp-content/uploads/2017/09/Xiaomi-Mi-A1-Android-One-2-1024x901.jpg

 

Πολύ ενδιαφέρον πρόταση απο την Xiaomi. Κατά τη γνώμη μου κυρίως για το stock Android που φοράει και την dual camera.

 

Edited by mod:

Προσοχή, μέχρι στιγμής τουλάχιστον ΔΕΝ μπορείτε να βάλετε τη Rom του Mi 5X.

Χρήσιμα links:

- Πως να κάνετε root χωρίς να χάσετε τα updates (android 7.1) https://forum.xda-developers.com/mi-a1/how-to/guide-install-magisk-root-xposed-t3701009

- Root σε android 8 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7470807#post7470807

Edited by Antretng
Προσθη
Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

ίσως να είναι το επόμενο κινητό που θα πάρω με μια μικρή επιφύλαξη ακόμα για την μπαταρία του.αν και ο 625 δεν είναι ενεργοβόρος πιστεύω ένα 20% θα είναι κάτω από rn3 pro πχ η το rn4.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο φαινεται σ'αυτη την τιμη, αναφαιρεται και επισημα απο την Xiaomi η διανομη του στην Ελλαδα..

Να δουμε ποσο θα κοστησει εδω.. και εαν θα μπορει καποιος να το αγορασει και απο την Google απευθειας αφου ειναι Android One phone..

Just donate some blood !!
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι κάνουν λόγο για τιμή 299€ σε ελληνικά μεγάλα καταστήματα.
Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο το stock Android από το miui παιδιά; Γιατί αυτή η αλλαγή;

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν θα έλεγα ότι είναι καλύτερο ή χειρότερο. Απλά διαφορετικό.

Κάποιους μπορεί να μην τους ενδιαφέρει το MI Cloud, MI Backup κτλπ και γενικά το bloatware της Xiaomi.

Θέμα προτίμησης κυρίως.

Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία οριακή για 5.5in

 

Έχει 25% μικρότερη μπαταρία σε σχέση με το Redmi Note 4 (Snapdragon) το οποίο φοράει το ίδιο SoC. Άρα λογικά θα έχει και 25% λιγότερο SoT?

Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Έχει 25% μικρότερη μπαταρία σε σχέση με το Redmi Note 4 (Snapdragon) το οποίο φοράει το ίδιο SoC. Άρα λογικά θα έχει και 25% λιγότερο SoT?

 

Το στοκ android είναι λιγότερο ενεργοβόρο από το MIUI επομένως όχι 25% λιγότερο πιστεύω.

 

Ιδανικό για αντικαστάσταση του Note 4 global αλλά για μένα η μπαταρία είναι λόγος σκέψης.

Link to comment
Share on other sites

Το στοκ android είναι λιγότερο ενεργοβόρο από το MIUI επομένως όχι 25% λιγότερο πιστεύω.

 

Ιδανικό για αντικαστάσταση του Note 4 global αλλά για μένα η μπαταρία είναι λόγος σκέψης.

 

Πάντως στο N4 Global με το MIUI έχει μεγαλύτερη αυτονομία σε σχέση με LineageOS/AOSP Extended (που είναι stock based).

Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία είναι πολύ οριακή για ένα τηλέφωνο το 2017 που θα παίρνει αναβάθμισεις ως το 2019......
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει πάρα πολύ αυτή η συσκευή, ξέρει κανείς αν έχει τελικά ραδιόφωνο; Σε μερικά site( Ινδία) γράφουν ότι έχει σε αλλά δεν αναφέρουν.

Συμφέρει να το πάρω από έξω gearb.... ή να περιμένω να το φέρουν εδώ Ελλάδα (και πότε)να έχω και την εγγύηση; Είμαι σε δίλημμα. Help.

Link to comment
Share on other sites

Στο gsmarena γράφει για ραδιόφωνο πάντως. Ξέρουμε ημερομηνία κυκλοφορίας για Ευρώπη? Είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο mi5s που παίζει στα ίδια λεφτά με διάφορα κουπόνια που σκάνε

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο gsmarena γράφει για ραδιόφωνο πάντως. Ξέρουμε ημερομηνία κυκλοφορίας για Ευρώπη? Είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο mi5s που παίζει στα ίδια λεφτά με διάφορα κουπόνια που σκάνε

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

Ινδία κυκλοφορεί 12-13 σεπτεμβρη. Για ευρώπη δεν ξέρω. Ωστόσο θα σου πρότεινα να περιμένεις, δεν νομίζω να αργήσει πολυ

Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει πάρα πολύ αυτή η συσκευή, ξέρει κανείς αν έχει τελικά ραδιόφωνο; Σε μερικά site( Ινδία) γράφουν ότι έχει σε αλλά δεν αναφέρουν.

Συμφέρει να το πάρω από έξω gearb.... ή να περιμένω να το φέρουν εδώ Ελλάδα (και πότε)να έχω και την εγγύηση; Είμαι σε δίλημμα. Help.

 

Ακριβως στο 4:48 λεπτο του βιντεου φαινεται στο μενου η εφαρμογη του ραδιο. :)
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi + Stock Android = :w00t::w00t: Επιτέλους περίμενα εδώ και καιρό να δω ένα ποιοτικό κατασκευαστικά κινητό από την Xiaomi με Stock Android γιατί το miui δεν το συμπάθησα ποτέ.Είδα τα πρώτα Review στο youtube και είναι όλα θετικά ένα mid range ποιοτικό κινητό και ικανοποιητική κάμερα και μένει να δούμε από μπαταρία πως θα τα πάει...Σίγουρα μπήκε στην λίστα "επόμενη αγορά".
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi + Stock Android = :w00t::w00t: Επιτέλους περίμενα εδώ και καιρό να δω ένα ποιοτικό κατασκευαστικά κινητό από την Xiaomi με Stock Android γιατί το miui δεν το συμπάθησα ποτέ.Είδα τα πρώτα Review στο youtube και είναι όλα θετικά ένα mid range ποιοτικό κινητό και ικανοποιητική κάμερα και μένει να δούμε από μπαταρία πως θα τα πάει...Σίγουρα μπήκε στην λίστα "επόμενη αγορά".
Είμαι με το enter στο χέρι μόλις εμφανιστεί στο bangood :)

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS+A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με το enter στο χέρι μόλις εμφανιστεί στο bangood :)

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS+A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα σε προλάβω :p:p Κάτι λένε για 20 Σεπτεμβρίου θα είναι σε στοκ στα κινεζομάγαζα;

Link to comment
Share on other sites

Θα σε προλάβω :p:p Κάτι λένε για 20 Σεπτεμβρίου θα είναι σε στοκ στα κινεζομάγαζα;
Χαλάλι σου :)

Έτσι λένε, υπομονή......

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS+A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε.

Γιατί και εγώ εδώ και κανένα 2μηνο που δουλεύω για πρώτη φορά miui ΔΕΝ το συμπάθησα.

Έχω το Redmi note 4

Το δουλεύω επαγγελματικά. Καλό σαν κινητό με μεγάλη διάρκεια μπαταρίας, δυκαρτο αλλά αυτό το miui άστα να πάνε.

Η φωτογραφία δεν με ενδιαφέρει.

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

στα 212.49$ με κωδικό 11BGA1 για preorder στο bangood

 

Πάει στα 180 ευρω πολύ καλή τιμή, αλλά θα περιμένω λίγο να δω πως θα πάει και από μπαταριά κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...