Jump to content

Τα πάντα για το Προνομιακο What'sUp 1500', 1.5GB


cmvr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 19/1/2023 at 8:37 ΜΜ, gousias said:

Πως συγκεντρώθηκε το ποσό αυτό, εφόσον δεν γίνεται χρήση του προγράμματος; Αν δεν κάνω λάθος, ανά μήνα ή δεύτερο μήνα διαγράφεται όσο υπόλοιπο χρηματικό υπάρχει εκτός αν χρησιμοποιηθεί;

Ενδεχομένως απορία εξόφθαλμη για ορισμένους, πλην όμως δεν έχω επαρκή γνώση επί του θέματος!

Αν μαζεύεται λέει, έχω δυο νούμερα στη μπλε με λίγη χρήση από 30€ έκαστος και αν δεν έκανα τη βλακεία να χάσω τις μέρες το ένα θα είχε 130€. Αγοράζω που κ που πακέτα με το ζόρι για να μη τους τα χαρίσω πάλι άδικα. 
Μάλλον μαζική καταγγελία στη Εεττ πρέπει να κάνουμε γιατί δεν υπάρχει μεγαλύτερη αδικία από αυτό το φαινόμενο. 
Τουλάχιστον ένα ποσοστό επί τις εκατό του ποσού θα πρέπει να αφαιρείται, και όχι με την μια μηδενισμό και όταν το βλέπεις να παθαίνεις σοκ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

Εχω whatup που το χρησιμοποιω   για δευτερη sim κι το πηρα βασικα για το προνομιακο προγραμμα 1,5gb +1500λεπτα με 8,5€ το οποιο δεν χρησημοποιω πλεον γιατι

α)με καλυπτουν οι προσφορες της q( προσωπικες προσφορες )κι

β) εχω απεριοριστα σταθερα + κινητα στο σταθερο .

Μαζευτικε  στην καρτα ενα ποσο πανω απο 130€  κι τωρα με την ελαχιστη ανανεωση απο 10€ σε12€ θα ανεβει περισσοτερο.

Μπορω να επικαλεστω την αυξηση στο κοστος της ανανεωσης για να  καταργησω το νουμερο κι να παρω το υπολοιπο που ειναι στην καρτα απο τον οτε  κι αυτο μπορει να γινει απο τις 5/2 και μετα λογο της αυξησης της τιμης της ελαχιστης χρεωσης ?

Ποια διαδικασια θα ακολουθησω ?

 

 

Edited by pow
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορεσεις να το αιτηθεις μολις, οταν, εαν και εφοσον το εφαρμοσει την αυξηση min καρτας.

Μεσω γραπτης επικοινωνιας θα πρεπει, μετεπειτα, να αναμενεις την απαντηση της εταιριας και εαν δε σε ικανοποιει να απευθυνθεις στην ΕΕΤΤ. Ο "δρομος" μπορει να ειναι μακρυς και εαν δεν εχεις υπομονη κια επιμονη στην αποφαση σου μπορει να μην καταληξει σε αυτο που σκεφτεσαι αυτη τη στιγμη.

Πρωτα να το εφαρμοσει ΟΝΤΩΣ, βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Pppe said:

Θα μπορεσεις να το αιτηθεις μολις, οταν, εαν και εφοσον το εφαρμοσει την αυξηση min καρτας.

Μεσω γραπτης επικοινωνιας θα πρεπει, μετεπειτα, να αναμενεις την απαντηση της εταιριας και εαν δε σε ικανοποιει να απευθυνθεις στην ΕΕΤΤ. Ο "δρομος" μπορει να ειναι μακρυς και εαν δεν εχεις υπομονη κια επιμονη στην αποφαση σου μπορει να μην καταληξει σε αυτο που σκεφτεσαι αυτη τη στιγμη.

Πρωτα να το εφαρμοσει ΟΝΤΩΣ, βεβαια.

Ειδη εχει εφαρμοση την συξηση της τιμης απο 10 σε 12 ευρω.αρα θα ατηθω την αταργηση του νουμερου με την επιστροφη των χρηματων .

Που πρεπει να το αιτηθω?

Υπαρχει αποια ετοιμη φορμα ηεκτρονικα και που μπορω  τι βρω?

?

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, pow said:

Ειδη εχει εφαρμοση την συξηση της τιμης απο 10 σε 12 ευρω.αρα θα ατηθω την αταργηση του νουμερου με την επιστροφη των χρηματων .

Που πρεπει να το αιτηθω?

Υπαρχει αποια ετοιμη φορμα ηεκτρονικα και που μπορω  τι βρω?

?

 

 

Στο προνομιακο εχει ανεβει η ανανεωση στα 12 ευρω ;;;;;;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

όχι ακόμα. Στο site της whatup δίνει ανανέωση από 10€ με bronze token. Οπότε δεν νομίζω να μπορεί να το κάνει. Εγώ θα το έβαζα καμία αγγελία πάντως. Κρίμα είναι να χαθεί μιας και είναι όντως προνομιακό με 8,5€. Να ρωτήσει κανένα Γερμανό μπας και στην πώληση σε άλλον μπορεί να πάρει τα χρήματα από μέσα.

Edited by ippotis
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ippotis said:

όχι ακόμα. Στο site της whatup δίνει ανανέωση από 10€ με bronze token. Οπότε δεν νομίζω να μπορεί να το κάνει. Εγώ θα το έβαζα καμία αγγελία πάντως. Κρίμα είναι να χαθεί μιας και είναι όντως προνομιακό με 8,5€. Να ρωτήσει κανένα Γερμανό μπας και στην πώληση σε άλλον μπορεί να πάρει τα χρήματα από μέσα.

Νομιζω οτι μεταβιβαζονται τα χρηματα με την καρτα κι το προγραμμα μαζι

Ποιος θα ηθελε να παρει το προγραμμα κι τα 135€ που εχει μαζι ?

Ας στειλει p.m

 

 

?

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, pow said:

Νομιζω οτι μεταβιβαζονται τα χρηματα με την καρτα κι το προγραμμα μαζι

Ποιος θα ηθελε να παρει το προγραμμα κι τα 135€ που εχει μαζι ?

Ας στειλει p.m

 

 

?

 

 

Ποσα θες;Γιατί αν θες  135€ δεν νομίζω να βρεθεί κάποιος που θα τα δώσει για να χαθούν μετά απο 2 μήνες.

Εγω δεν ενδιαφέρομαι γιατί το έχω ήδη.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, bill33 said:

Ποσα θες;Γιατί αν θες  135€ δεν νομίζω να βρεθεί κάποιος που θα τα δώσει για να χαθούν μετά απο 2 μήνες.

Εγω δεν ενδιαφέρομαι γιατί το έχω ήδη.

Δεν υποχρεωνω κανενα να το παρει αλα κι δεν θελω να χασω το υπολοιπο, αν ενδιαφερεται κανενας οκ αλλιως θα περιμενω ν ανεβασει την μινιμουν τιμη  ανενεωσης απο 10 σε 12 ευρω κι θα παρω το υπολοιπο απο τον ΟΤΕ .

Edited by pow
Link to comment
Share on other sites

Από εδώ: https://help.cosmote.gr/system/templates/selfservice/gnosisgr/#!portal/201600000002048/contact_us θα αιτηθείς επιστροφή του ποσού που έχεις στο υπόλοιπό σου μόλις, εάν και εφόσον ΟΝΤΩΣ, εφαρμόσει την αύξηση min κάρτας στο καρτοκινητό σου. Θα αιτηθείς έγγραφη απάντηση σε περίπτωση που δε λυθεί σύμφωνα με το δικαίωμά σου στην επιστροφή.

Με τον Μοναδικό Αριθμό Αναφοράς της έγγραφης απάντησης της εταιρίας μετά από 20 μέρες ως οφείλει, εάν δεν ικανοποιηθείς, θα κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ από εδώ και θα πράξεις ανάλογα μετά:

https://www.eett.gr/katanalotes/tilefonia-amp-diadiktyo/diacheirisi-kataggelion/

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι, είναι υποχρεωμένη η Cosmote να σου επιατρέψει το ποσό αυτό?
Προβλέπεται από κάπου?
Με τη λογική αυτή, όσοι έχουμε το προνομιακό, θα αγοράσουμε κάρτες των 12-15€ , θα ενεργοποιούμε το 8,5€ πακέτο και μετά θα ζητάμε πίσω το υπόλοιπο που περισσεύει!!!!
Εγώ νομίζω, ότι έχουμε μάθει την καραμέλα, καταγγελία για όλα και ότι κάτσει!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω πως φτάνει τόσο ψηλά ένα νούμερο,αφού δεν το χρησιμοποιώ θα σταματαγά να του βάζω κάρτα.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω πως φτάνει τόσο ψηλά ένα νούμερο,αφού δεν το χρησιμοποιώ θα σταματαγά να του βάζω κάρτα.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk


Το πιο πιθανό , ενεργοποιουσε μόνο το πακέτο των 8,5€ άρα κάθε μήνα έμενε το υπόλοιπο της κάρτας και μαζεύτηκε.
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, pank said:

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι, είναι υποχρεωμένη η Cosmote να σου επιατρέψει το ποσό αυτό?
Προβλέπεται από κάπου?
Με τη λογική αυτή, όσοι έχουμε το προνομιακό, θα αγοράσουμε κάρτες των 12-15€ , θα ενεργοποιούμε το 8,5€ πακέτο και μετά θα ζητάμε πίσω το υπόλοιπο που περισσεύει!!!!
Εγώ νομίζω, ότι έχουμε μάθει την καραμέλα, καταγγελία για όλα και ότι κάτσει!

Ευτυχως για τους καρτοκινητακηδες, "χασανε" οι εταιριες στη διαβουλευση πριν 10ετια.

Ψαξε να βρεις την τρεχουσα οδηγια εν ισχυ.

 

Screenshot_20230211_171931_Microsoft 365 (Office).jpg

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, pank said:
3 ώρες πριν, bill33 said:
Εγώ δεν καταλαβαίνω πως φτάνει τόσο ψηλά ένα νούμερο,αφού δεν το χρησιμοποιώ θα σταματαγά να του βάζω κάρτα.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

 

Το πιο πιθανό , ενεργοποιουσε μόνο το πακέτο των 8,5€ άρα κάθε μήνα έμενε το υπόλοιπο της κάρτας και μαζεύτηκε.

Τα νούμερα δεν βγαίνουν με αυτό που λες.Περισσευει ένα ευρώ τον μήνα;Θες 135 μήνες ,στους 9 μήνες ενεργοποιείς το πακέτο χωρίς να περάσεις κάρτα.

 

Link to comment
Share on other sites

 

11. ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ
11.1. Μετά από έγγραφη ειδοποίηση, η COSMOTE δύναται, με την επιφύλαξη τυχόν περαιτέρω δικαιωμάτων της, να καταγγείλει την παρούσα Σύμβαση οποτεδήποτε, μόνο για σπουδαίο λόγο, όπως ενδεικτικά σε περίπτωση: α) Μη συμμόρφωσης του Συνδρομητή με οποιαδήποτε από τις συμβατικές του υποχρεώσεις, οι οποίες θεωρούνται όλες ουσιώδεις, β) Μερικής ή ολικής ανάκλησης, ακύρωσης, τροποποίησης ή λήξης της άδειας της COSMOTE, γ) Θανάτου του Συνδρομητή, κήρυξης του σε κατάσταση πτώχευσης ή παύσης πληρωμών ή άλλης παρόμοιας κατάστασης, είτε έχει υποβληθεί αίτηση είτε όχι, μετατροπής της νομικής του μορφής, θέσης του υπό καθεστώς 
διάλυσης, εκκαθάρισης, αναγκαστικής διαχείρισης καθώς και σε κάθε περίπτωση που ο Συνδρομητής καταστεί αφερέγγυος, δ) στην περίπτωση του άρθρου 10. 11.2. Εντός τριάντα (30) ημερών από τη θέση σε ισχύ της αύξησης των τιμολογίων, εξαιρουμένων των περιπτώσεων μείωσης τιμολογίων, τιμολογίων που αφορούν διεθνείς κλήσεις, SMS, κλήσεις διεθνούς περιαγωγής, κλήσεις πολυμεσικής πληροφόρησης, κλήσεις σε σύντομους κωδικούς και μη γεωγραφικούς αριθμούς (εξαιρουμένων των κλήσεων σε αριθμούς κινητής τηλεφωνίας) ή εντός δύο (2) μηνών από τη θέση σε ισχύ της μονομερούς τροποποίησης των παρόντων Γενικών Όρων Παροχής Υπηρεσιών από την COSMOTE, ο Συνδρομητής δικαιούται να καταγγείλει την παρούσα Σύμβαση αζημίως με έγγραφη ειδοποίησή του προς την COSMOTE. Η υλοποίηση της διακοπής παροχής των υπηρεσιών μετά από καταγγελία της σύμβασης εκ μέρους του Συνδρομητή πραγματοποιείται εντός δύο (2) εργασίμων ημερών, εκτός εάν ο Συνδρομητής ζητήσει η διακοπή να πραγματοποιηθεί σε συγκεκριμένο χρόνο. 11.3 Σε κάθε περίπτωση λύσης ή λήξης της σύμβασης χάνεται το υπολειπόμενο ποσό της σύνδεσης του Συνδρομητή, εκτός της περίπτωσης του άρθρου 8.2. *11.4. Η απώλεια, κλοπή ή καταστροφή της κάρτας SIM ή του Εξοπλισμού, δεν αποτελεί σπουδαίο λόγο καταγγελίας της παρούσας Σύμβασης εκ μέρους του Συνδρομητή, δεδομένου ότι τον σχετικό κίνδυνο τον φέρει αποκλειστικά ο Συνδρομητής. 11.5. Σε κάθε περίπτωση καταγγελίας της παρούσας Σύμβασης καθίστανται αμέσως απαιτητές όλες οι τυχόν οικονομικές  υποχρεώσεις του Συνδρομητή προς την COSMOTE. 

*8.2. Η COSMOTE δικαιούται να μεταβάλλει τα τιμολόγιά της σύμφωνα με το νόμο και τους κανόνες του υγιούς ανταγωνισμού με κριτήρια τον πληθωρισμό και το συνολικό κόστος παροχής των Υπηρεσιών της, στο οποίο συμπεριλαμβάνεται το κόστος επενδύσεων και το κόστος λειτουργίας και συντήρησης του δικτύου της. Τυχόν αύξηση των τιμολογίων σύμφωνα με τα ανωτέρω θα ισχύει όπως προβλέπεται από την ισχύουσα νομοθεσία. Εντός τριάντα (30) ημερών από την θέση σε ισχύ της αύξησης των τιμολογίων, εκτός αν άλλως ορισθεί από την εκάστοτε ισχύουσα νομοθεσία, εξαιρουμένων των περιπτώσεων μείωσης τιμολογίων, τιμολογίων που αφορούν διεθνείς κλήσεις, SMS, υπηρεσίες διεθνούς περιαγωγής, κλήσεις πολυμεσικής πληροφόρησης, κλήσεις σε σύντομους κωδικούς και μη γεωγραφικούς αριθμούς (εξαιρουμένων των κλήσεων σε αριθμούς κινητής τηλεφωνίας) ο Συνδρομητής δικαιούται να καταγγείλει την παρούσα Σύμβαση αζημίως με έγγραφη ειδοποίησή του προς την COSMOTE. Στην περίπτωση που τα τροποποιούμενα τιμολόγια τίθενται σε ισχύ σε λιγότερο από τρεις (3) μήνες από την ημερομηνία ενημέρωσης των συνδρομητών/χρηστών σχετικά με αυτή, η COSMOTE, οφείλει να επιστρέψει στο συνδρομητή/χρήστη το τυχόν εναπομείναν χρηματικό υπόλοιπο, κατόπιν αιτήσεως του συνδρομητή/χρήστη, εντός τριάντα (30) ημερών. 

 

Αυτα γραφει η συμαση 
 

18 minutes ago, bill33 said:

Τα νούμερα δεν βγαίνουν με αυτό που λες.Περισσευει ένα ευρώ τον μήνα;Θες 135 μήνες ,στους 9 μήνες ενεργοποιείς το πακέτο χωρίς να περάσεις κάρτα.

 

Δεν εκανα χρηση του πακετου κι ανανεωνα ανα διμηνο

Απο την ανακοινωση της cosmote στις 27/12

Οι συνδρομητές What’s Up και COSMOΚΑΡΤΑ καρτοκινητής COSMOTE έχουν δικαίωμα να καταγγείλουν τη σύμβασή τους εντός 30 ημερών από τη θέση σε ισχύ των ανωτέρω τροποποιήσεων, υπό την προϋπόθεση ότι τα αποτελέσματα της καταγγελίας επέρχονται όχι νωρίτερα από την προηγούμενη ημέρα από την ημέρα ενεργοποίησης των ανωτέρω τροποποιήσεων. Οι συνδρομητές που θα καταγγείλουν τη σύμβασή τους σύμφωνα με τα ανωτέρω, μπορούν να αιτηθούν την επιστροφή του χρηματικού τους υπολοίπου το οποίο θα τους επιστραφεί, υπό την προϋπόθεση ότι θα έχουν προβεί σε ανανέωση χρηματικού υπολοίπου μέχρι την ημερομηνία δημοσίευσης της παρούσας ανακοίνωσης, εντός τριάντα (30) ημερών από την αίτησή τους.

Αυτο οφειλω να πω δεν το καταλαβα καλα .

Θειλει να πει οτι μεχρι να γινει η επιστροφη του υπολοιπου απο τον ΟΤΕ(εντος 30 ηερων π την αιτηση) θα πρεπει να αανεωνω το χρονο ομιλιας για να  μην χαθει το υπολοιπο ?

Edited by pow
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Εως οτου μπει το υπολοιπο των ευρω του καρτοκινητου σου στον τραπεζικο λογαριασμο που θα τους δηλωσεις , δεν πρεπει να εχει ληξει το διμηνο ισχυος του.

Πχ εαν το υπολοιπο ευρω σου ληγει 4/3 (αφου πχ η ΟΝΤΩΣ min καρτα γινει 12Ε την 26/2) , εως οτου εγκριθει με ολες τις διαδικασιες (ισως και πολυ χρονοβορες, στην καλη περιπτωση σου λεω που δεχτουν την αιτηση σου αμεσα) πχ την 20/3, πρεπει να βαζεις καρτα (12Ε αντι για 10Ε online πχ) και θα σου επιστρεψουν οσα ευρω θα εχεις εκεινη τη στιγμη (πχ 20/3) στον τραπεζικο λογαριασμο σου. Οι φοροι κινητης δεν επιστρεφονται στον τραπεζικο λογαριασμο σου (ειτε το -10%, ειτε το -12% ως προπερσι).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους θέλω να κάνω μια ερώτηση. Αν αγοράζω άλλο πακέτο κάποιες φορές θα χάσω το προνομιακό;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, tamp said:

Καλησπέρα σε όλους θέλω να κάνω μια ερώτηση. Αν αγοράζω άλλο πακέτο κάποιες φορές θα χάσω το προνομιακό;

Σίγουρα ΟΧΙ

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, smetcfu said:

Σίγουρα ΟΧΙ

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μερικές φορές με βολεύει τον UNLIMITED CALLS. Σε βλεπω αρκετά σίγουρο και με βολεύει αφάνταστα 

Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2023 at 1:02 ΠΜ, hercoulis said:

Πολύ περίεργο πάντως, οι άλλοι 2 να δίνουν 27€ και αυτοί εδώ 13!!

 

On 15/2/2023 at 1:32 ΜΜ, ath156 said:

Πράγματι και σε Xiaomi Note 9T κάνοντας "disable vowifi check" εμφανίζεται ο διακόπτης για vowifi😁

Όμως εάν πας να κάνεις κλήση (με airplane mode & connected to wifi) δεν γίνεται τίποτα🤔 Έστειλα και μήνυμα στο 1202 και η απάντηση ήταν ότι δεν υποστηρίζεται🥲

Εσύ έκανες κλήση και ενώ το είχες βάλει σε wifi + airplane mode? ??

 

1 hour ago, tamp said:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μερικές φορές με βολεύει τον UNLIMITED CALLS. Σε βλεπω αρκετά σίγουρο και με βολεύει αφάνταστα 

Είναι σίγουρο , βάζω εδώ και μήνες το πακέτο με 10,90 (επειδή θέλω το Rollover)και το προνομιακό πακέτο των 8,5 εξαφανίζεται κανονικά ...για ενεργοποίηση όποτε θέλω 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, αυτά τα 10Gb που έχουν βάλει προσφορά αφορούν για μία ενεργοποίηση μέχρι τις 30/3 ή και και για δεύτερη;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πήγε βέβαια η ελάχιστη κάρτα στα 8€ αλλά για το πακέτο θέλουμε 8,5. Οπότε μας βλέπω ένα μήνα 12€ και άλλους 3 με 8€.

Link to comment
Share on other sites

Πήγε βέβαια η ελάχιστη κάρτα στα 8€ αλλά για το πακέτο θέλουμε 8,5. Οπότε μας βλέπω ένα μήνα 12€ και άλλους 3 με 8€.
Η ανανέωση αφού έγινε 12 πως θα βάλεις 8

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...