Jump to content

LG V30


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε 1 μήνα κλείνω χρόνο. Τα ίδια έχω να πω και εγώ. Η καλύτερη αγορά κινητού που έχω κάνει και η πρώτη φορά που δεν θα αλλάξω συσκευή στο χρόνο...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το v30 παραδόξως για lg εχει βγει μπετο.

Μιλαω παντα απο αποψη αξιοπιστίας μιας και προερχομενος απο HTC φοβομουν τη μεταβαση στην LG με οσα κατα καιρους ακουγονται για τη συγκεκριμένη.

Τελικα δεν το μετάνιωσα ουτε στιγμη...

 

το εχουμε πει αρκετες φορες, θα μπορουσε να ειναι το τελειο κινητο αν δεν ειχε μερικα μειον σε 2-3 τομεις, πχ μεγαλυτερο αισθητηρα καμερας κλπ. Παρολα αυτα, συνολικα, και για την τιμη που εχει απο περισυ, ειναι αψογο.

Τελος, το v40 θα μπορουσε να ειναι ενα τελειοποιημενο v30 στα ελαχιστα σημεια που ποναει, και δυστυχως το εβγαλε χειροτερο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τρεις μήνες χρήσης έχω να πω τα εξής: Αν είχε καλύτερη selfie κάμερα, ποιοτικότερο ηχείο, και 6gb ram θα ήταν σχεδόν αψεγάδιαστο. Παρόλα αυτά και έτσι παραμένει εξαιρετική και πλήρης συσκευή σε, πλέον, λογική τιμή.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

πχ μεγαλυτερο αισθητηρα καμερας κλπ.

 

Ναι θα την έβλεπες τη διαφορά του μεγαλύτερου αισθητήρα, τι να σου πω. Έχουμε χάσει την ουσία μου φαίνεται και φταίνε κυρίως οι ytubers και κάθε είδους reviewer κι έχουμε καταντήσει pixel peepers.. :/

 

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τρεις μήνες χρήσης έχω να πω τα εξής: Αν είχε καλύτερη selfie κάμερα, ποιοτικότερο ηχείο, και 6gb ram θα ήταν σχεδόν αψεγάδιαστο. Παρόλα αυτά και έτσι παραμένει εξαιρετική και πλήρης συσκευή σε, πλέον, λογική τιμή.

 

εγω ειμαι ολιγαρκης, μονο τη ραμ θα ηθελα. Τα αλλα τα θεωρω πταισματα, ειδικα οταν εχεις wide, βγαζεις καλυτερες με την πισω, χωρις να χρειαζεται αν βλεπεις. Το λεω με το σκεπτικο οτι με πολλα "αν" ολα τα κινητα θα ηταν τελεια, αλλα εδω θεωρω οτι μονο ραμ και αισθητηρας στα προτυπα του G5 λειπουν.

 

Ναι θα την έβλεπες τη διαφορά του μεγαλύτερου αισθητήρα, τι να σου πω. Έχουμε χάσει την ουσία μου φαίνεται και φταίνε κυρίως οι ytubers και κάθε είδους reviewer κι έχουμε καταντήσει pixel peepers.. :/

 

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Δηλαδη θεωρεις οτι το 1/3" μεγεθος με το 1/2,3" ή 1/1,8" που εχουν παει τωρα δεν εχει αισθητη, εμφανη διαφορα? Δεν ειμαι ειδικος στις καμερες αλλα θεωρω οτι θα ειχαμε συνολικα καλυτερα αποτελεσματα με λιγοτερη παρεμβαση λογισμικου. Αν κανω λαθος, παω πασο καθως δεν ειμαι ειδικος, τα βασικα ξερω

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μια χαρα multitasking έχει παρά την "έλλειψη" ram. Το περίμενα χειρότερο αλλα τελικά καλά τα πάει.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μια χαρα multitasking έχει παρά την "έλλειψη" ram. Το περίμενα χειρότερο αλλα τελικά καλά τα πάει.

 

και εγω αυτη την αποψη εχω, αλλα ισως να ηταν πιο ακαριαιο, πιο γρηγορο με παραπανω ραμ, εντελως θεωρητικα καθως και αλλα με 4GB ειναι πιστολια, ομως εχουν ελλειψεις στο σκιν τους (ειναι δηλαδη θεμα s/w, θεμα πληροτητας αυτου, θεμα καλογραμμενου, και ισως ο συνδυασμος αυτο στο v30 απαιτει 6gb..). εγω ειμαι ευχαριστημενος αν και πλεον το εχω για 2ο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τα 4gb ram είναι ότι αν το φορτώνεις με πολλές εφαρμογές, κάτι που εγώ κάνω ανέκαθεν στα κινητά μου αφού αυτή είναι η δική μου λογική να έχω smartphone, μπουκώνει σε 2 με 3 ημέρες. Έχω βγει την λύση με το να κάνω ένα restart κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ με το που το βάζω για φόρτιση (το φορτίζω με έναν παλιό αργό φορτιστή, βγάζει άνετα την μέρα). Έτσι μένει φρέσκο και έχει καλό multitasking ότι και να του κάνω στη διάρκεια της ημέρας. Η γενική του ταχύτητα με καλύπτει απόλυτα. Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τα 4gb ram είναι ότι αν το φορτώνΚουμπάρε ευχαριστώ πολύ! εις με πολλές εφαρμογές, κάτι που εγώ κάνω ανέκαθεν στα κινητά μου αφού αυτή είναι η δική μου λογική να έχω smartphone, μπουκώνει σε 2 με 3 ημέρες. Έχω βγει την λύση με το να κάνω ένα restart κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ με το που το βάζω για φόρτιση (το φορτίζω με έναν παλιό αργό φορτιστή, βγάζει άνετα την μέρα). Έτσι μένει φρέσκο και έχει καλό multitasking ότι και να του κάνω στη διάρκεια της ημέρας. Η γενική του ταχύτητα με καλύπτει απόλυτα.

Γιαυτό λέω ότι για κάποιους με τα 6 θα ήταν τέλειο. Εγώ τα κλείνω κάθε βράδυ βέβαια.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα την έβλεπες τη διαφορά του μεγαλύτερου αισθητήρα, τι να σου πω. Έχουμε χάσει την ουσία μου φαίνεται και φταίνε κυρίως οι ytubers και κάθε είδους reviewer κι έχουμε καταντήσει pixel peepers.. :/

 

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ας μην λέμε ότι θέλουμε κάποιοι από εμάς έχουν χόμπι την φωτογραφία με τα κινητα

Φυσικά και φενεται η διαφορά του αισθητήρα ειδικά στο dng αρχεία. Για κάποιον που θέλει το κινητό μόνο για φώτο insta Facebook ή απλά να της έχει στο κινητό δεν χρειάζεται. Για εμένα που το θέλω το κινητό και φωτογραφική μηχανή χρειάζεται. Και έχω και και dslr. Έχω κάνει άφησα τον σκύλο μου από το dng του 1020 και όσοι το βλέπουν παθαίνουν πλάκα από την ποιότητα φωτογραφίας.βλέπω φωτογραφίες τοπία που έχουν βγει με το 1020 και έχω επεξεργαστεί το raw αρχείο και αν δεν ξέρεις ότι είναι από κινητό δεν παίζει να το καταλάβεις θα ορκιζόσουν ότι είναι απο full frame μιας και ο μεγαλύτερος αισθητήρας δίνει μεγαλύτερο βάθος πεδίου. Βγάλε ένα τοπίο με τις ίδιες ρυθμίσεις με διαφορετικούς αισθητήρες στην μια θα φενεται αναλυτικά τι είναι μακρυά τι είναι κοντά και στην άλλη θα είναι όλα νετ μπροστά σου.

Edited by Fredometrios
Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό λέω ότι για κάποιους με τα 6 θα ήταν τέλειο. Εγώ τα κλείνω κάθε βράδυ βέβαια.

 

Προσωπικα αν κατι θα ηθελα ακομα θα ηταν τα 6 gb ram.

Οχι οτι κοπιάζει με τη χρηση που του κανω αλλα ειπαμε ετσι για το futureproof.

Σε ολα τα υπολοιπα μπορω να πω πως με καλύπτει.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα αν κατι θα ηθελα ακομα θα ηταν τα 6 gb ram.

Οχι οτι κοπιάζει με τη χρηση που του κανω αλλα ειπαμε ετσι για το futureproof.

Σε ολα τα υπολοιπα μπορω να πω πως με καλύπτει.

 

Και να πεις ότι δεν το έβγαλε με 6.. Υπαρχουν 2 εκδόσεις το v30s και το v35...αν έβρισκα κάποιο από τα 2 φθηνά θα το έπαιρνα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Και να πεις ότι δεν το έβγαλε με 6.. Υπαρχουν 2 εκδόσεις το v30s και το v35...αν έβρισκα κάποιο από τα 2 φθηνά θα το έπαιρνα.

Έπρεπε εξαρχης να βγει με 6 στη βασικη έκδοση.

Δεν τις καταλαβαίνω αυτες τις εκπτώσεις ρης LG.

Ok πιο φθηνα κοστολόγια αλλα σιγα τη διαφορά. Ουτως η αλλως εκανε κ έκπτωση στον επεξεργαστή..

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε εξαρχης να βγει με 6 στη βασικη έκδοση.

Δεν τις καταλαβαίνω αυτες τις εκπτώσεις ρης LG.

Ok πιο φθηνα κοστολόγια αλλα σιγα τη διαφορά. Ουτως η αλλως εκανε κ έκπτωση στον επεξεργαστή..

 

Τότε που βγήκε ο 835 έπαιζε αλλά έπρεπε να έρθει αμέσως.. Τέλος πάντων μια χαρά είναι γενικά

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Τότε που βγήκε ο 835 έπαιζε αλλά έπρεπε να έρθει αμέσως.. Τέλος πάντων μια χαρά είναι γενικά
Μην ξεχνάτε ότι κανένα "βασικό" μοντέλο πέρσι δεν είχε 6Gb Ram , όλα τα 128αρια είχαν που δεν ερχόντουσαν Ελλάδα επίσημα οπότε δεν είχες και εγγύηση
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε ότι κανένα "βασικό" μοντέλο πέρσι δεν είχε 6Gb Ram , όλα τα 128αρια είχαν που δεν ερχόντουσαν Ελλάδα επίσημα οπότε δεν είχες και εγγύηση

 

Ετσι ακριβώς, σίγουρα υπήρχαν με 6άρα μερικά, πχ note 8 λίγο μετά κλπ, και θα έπρεπε να μην κοιτάζει τι κάνει ο τελευταίος αλλά να είναι πρώτη..εμένα ο 835 δε με χαλάει αλλά οκ. Μια χαρά είναι το κινητό για τα λεφτά που είχε από περισυ. Και πάντα ήταν πιο φθηνό από τον ανταγωνισμό. Σίγουρα οι απαιτητικοι ίσως θέλουν κάτι άλλο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς, σίγουρα υπήρχαν με 6άρα μερικά, πχ note 8 λίγο μετά κλπ, και θα έπρεπε να μην κοιτάζει τι κάνει ο τελευταίος αλλά να είναι πρώτη..εμένα ο 835 δε με χαλάει αλλά οκ. Μια χαρά είναι το κινητό για τα λεφτά που είχε από περισυ. Και πάντα ήταν πιο φθηνό από τον ανταγωνισμό. Σίγουρα οι απαιτητικοι ίσως θέλουν κάτι άλλο.

 

Σίγουρα και εμενα δεν με χαλαει ο 835 αλίμονο ουτε κανενας απαιτητικος χρηστης ειμαι και μια χαρα ρολλαρει η συσκευή και απο τιμη σουπερ.Αλλα λες ρε ****το να ειχε και 2 giga ακομα καλυτερα θα ηταν ...

Τελοσπαντων προσωπικα αν δεν παθει τπτ θα το κρατησω καιρο μιας και δουλευει απροβλημάτιστα. Ειναι ο νουμερο ενα παράγοντας επιλογης κινητου για μενα. Η εμπειρία χρησης και η απροβλημάτιστη λειτουργία του δηλ. Ολα τα αλλα έρχονται δεύτερα...

Να φανταστεις οτι παιζει να μην το αναβαθμισω σε 9 (αν τη παρει ποτε) μιας και το εχω σιγουρο οτι ολο και καποιο bug θα εμφανιστεί. Και δεδομένου της ηλικιας του προφανως και δεν πρόκειται να υποστηρίχτει περαιτέρω οποτε θα κατσω στα αυγα μου!

Edited by venduza
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Η 7.1.2 με την οποία ήταν όταν το αγόρασα εγώ ήταν για μένα καλύτερη από ότι η 8.0. Άργησα να κάνω την αναβάθμιση γιατί το περίμενα ότι κάπου μπορεί να έχανε. Ωστόσο ήθελα να γίνει Thinq με το AI το Q lens κλπ. Δεν ξέρω αν βελτίωσε κάτι η 8 στην λειτουργία πάντως. Ίσως έχασε κάτι σε αμεσότητα μνήμη ram κλπ.

 

Κάτι άλλο που θα ήθελα να πω για την κάμερα και όλο το άγχος που βλέπω εδώ ότι δημιουργείται και αφορά τις νυχτερινές φωτογραφίες. Σε κανονικό φωτισμό και στο βίντεο το V30 είναι κορυφαίο. Με ρεαλιστικά χρώματα πολύ σημαντικό κατά την άποψή μου. Σε δύσκολες συνθήκες από πλευράς φωτισμού μπορεί κάποιος να παίξει με το manual και να φτιάξει την λήψη πιο φωτεινή και ότι άλλο θέλει σε σχέση με το auto. Υπάρχουν σίγουρα καλύτερα σε επιμέρους τομείς όπως οι νυχτερινές οι selfie κλπ από το V30 του 2017. Παραμένει όμως κορυφαία επιλογή για πολλούς λόγους και λόγω τιμής βέβαια

Link to comment
Share on other sites

Ας μην λέμε ότι θέλουμε κάποιοι από εμάς έχουν χόμπι την φωτογραφία με τα κινητα...

 

Κοίτα ασχολούμαι με τη φωτογραφία από τα 15 μου. Ξεκίνησα με film κάμερες. Άλλαξα πολλά μοντέλα μέχρι σήμερα, mirrorless και dslr. Και έχω ενσωματώσει και τη φωτογραφία με κινητό ως συμπλήρωμα στην ερασιτεχνική μου ενασχόληση. Εχθές κάλυψα ερασιτεχνικά μια χορωδιακή συναυλία συνδυάζοντας dslr με V30. Γενικά το ψάχνω. Αλλά σε τόσο μικρούς αισθητήρες δε θα δεις διαφορά. Να μου πεις μεταξύ APS-C σε FF ναι, ειδικά στα υψηλά iso η διαφορά ξεφεύγει αρκετά. Αλλά τύπου μετάβαση από V20 που είχε μεγαλύτερο από το 30 που έχω τώρα, δεν είδα τίποτα, ούτε περίμενα. Το παιχνίδι πιστεύω πλέον θα παιχτεί στο software/computational κομμάτι, αυτό που κάνει η gcamera με το HDR+. Το κέρδος από την επιλογή λίγο μεγαλύτερου αισθητήρα από μία εταιρία θεωρώ οτι είναι ελάχιστο, ειδικά όταν χαντακώνεται και από κακό software.

 

Το Lumia 1020 το είχα τσιμπήσει κάποια στιγμή μεταχειρισμένο από περιέργεια. Δε με ενθουσίασε για τα τόσα που άκουγα, αλλά σίγουρα για την εποχή του δεν το συζητάω. Βέβαια το περιόριζε και το software της εποχής. Αν μία σοβαρή εταιρία είχε αυτόν τον αισθητήρα σήμερα πιστεύω θα φυσούσε.

 

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ασχολούμαι με τη φωτογραφία από τα 15 μου. Ξεκίνησα με film κάμερες. Άλλαξα πολλά μοντέλα μέχρι σήμερα, mirrorless και dslr. Και έχω ενσωματώσει και τη φωτογραφία με κινητό ως συμπλήρωμα στην ερασιτεχνική μου ενασχόληση. Εχθές κάλυψα ερασιτεχνικά μια χορωδιακή συναυλία συνδυάζοντας dslr με V30. Γενικά το ψάχνω. Αλλά σε τόσο μικρούς αισθητήρες δε θα δεις διαφορά. Να μου πεις μεταξύ APS-C σε FF ναι, ειδικά στα υψηλά iso η διαφορά ξεφεύγει αρκετά. Αλλά τύπου μετάβαση από V20 που είχε μεγαλύτερο από το 30 που έχω τώρα, δεν είδα τίποτα, ούτε περίμενα. Το παιχνίδι πιστεύω πλέον θα παιχτεί στο software/computational κομμάτι, αυτό που κάνει η gcamera με το HDR+. Το κέρδος από την επιλογή λίγο μεγαλύτερου αισθητήρα από μία εταιρία θεωρώ οτι είναι ελάχιστο, ειδικά όταν χαντακώνεται και από κακό software.

 

Το Lumia 1020 το είχα τσιμπήσει κάποια στιγμή μεταχειρισμένο από περιέργεια. Δε με ενθουσίασε για τα τόσα που άκουγα, αλλά σίγουρα για την εποχή του δεν το συζητάω. Βέβαια το περιόριζε και το software της εποχής. Αν μία σοβαρή εταιρία είχε αυτόν τον αισθητήρα σήμερα πιστεύω θα φυσούσε.

 

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εγω απλα θα πω οτι γιατι να μην τα εχουμε ολα? δηλαδη και μεγαλυτερο αισθητηρα και καλο sw? φαντασου πιξελ με senor 1020.. γιαυτο λεω οτι ναι εχεις δικιο οτι διαφορες ειναι μικρες, που δεν ειναι πολυ μικρες παντα..αλλα γιατι να μην παρουμε ο,τι καλυτερο μπορουμε? αυτο μονο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που θα ήθελα να πω για την κάμερα και όλο το άγχος που βλέπω εδώ ότι δημιουργείται και αφορά τις νυχτερινές φωτογραφίες. Σε κανονικό φωτισμό και στο βίντεο το V30 είναι κορυφαίο. Με ρεαλιστικά χρώματα πολύ σημαντικό κατά την άποψή μου. Σε δύσκολες συνθήκες από πλευράς φωτισμού μπορεί κάποιος να παίξει με το manual και να φτιάξει την λήψη πιο φωτεινή και ότι άλλο θέλει σε σχέση με το auto. Υπάρχουν σίγουρα καλύτερα σε επιμέρους τομείς όπως οι νυχτερινές οι selfie κλπ από το V30 του 2017. Παραμένει όμως κορυφαία επιλογή για πολλούς λόγους και λόγω τιμής βέβαια

 

Θα διαφωνήσω. Τα προβλήματα που έγραψα προσωπικά δεν αφορούσαν συνθήκες "τελικιάσματος", δηλαδή το προβλημα μου δεν ήταν η φωτεινότητα (αν ήθελα έκανα ταπ και ανέβαζα).

 

Το πρόβλημα είναι οτι όταν πέφτει λίγο ο φωτισμός κάθε άλλο παρά ρεαλιστικά χρώματα βλέπεις. Έχει υψηλό desaturate. Και ειδικά το βίντεο, σε indoor φωτισμό χάνει αρκετά τόσο σε χρώματα όσο και λεπτομέρια/θόρυβο αν τραβάς στα 60 καρέ. Αν θες μπορώ να σου στείλω σε pm 2 βιντεάκια (ένα απο v30 και ενα απο u11) σε ίδιο χώρο/φωτισμό να δεις τη διαφορά. Βέβαια για να μην παρεξηγηθω, η κάμερα γενικά είναι ικανοποιητική με καλά αποτελέσματα. Κορυφαία όμως σε καμία περίπτωση.

 

Δυστυχώς οι εκπτώσεις που κάνει πλέον η lg στους αισθητήρες έχουν αισθητή διαφορά (τουλάχιστον το g5 ηταν αρκετά ανώτερο)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ασχολούμαι με τη φωτογραφία από τα 15 μου. Ξεκίνησα με film κάμερες. Άλλαξα πολλά μοντέλα μέχρι σήμερα, mirrorless και dslr. Και έχω ενσωματώσει και τη φωτογραφία με κινητό ως συμπλήρωμα στην ερασιτεχνική μου ενασχόληση. Εχθές κάλυψα ερασιτεχνικά μια χορωδιακή συναυλία συνδυάζοντας dslr με V30. Γενικά το ψάχνω. Αλλά σε τόσο μικρούς αισθητήρες δε θα δεις διαφορά. Να μου πεις μεταξύ APS-C σε FF ναι, ειδικά στα υψηλά iso η διαφορά ξεφεύγει αρκετά. Αλλά τύπου μετάβαση από V20 που είχε μεγαλύτερο από το 30 που έχω τώρα, δεν είδα τίποτα, ούτε περίμενα. Το παιχνίδι πιστεύω πλέον θα παιχτεί στο software/computational κομμάτι, αυτό που κάνει η gcamera με το HDR+. Το κέρδος από την επιλογή λίγο μεγαλύτερου αισθητήρα από μία εταιρία θεωρώ οτι είναι ελάχιστο, ειδικά όταν χαντακώνεται και από κακό software.

 

Το Lumia 1020 το είχα τσιμπήσει κάποια στιγμή μεταχειρισμένο από περιέργεια. Δε με ενθουσίασε για τα τόσα που άκουγα, αλλά σίγουρα για την εποχή του δεν το συζητάω. Βέβαια το περιόριζε και το software της εποχής. Αν μία σοβαρή εταιρία είχε αυτόν τον αισθητήρα σήμερα πιστεύω θα φυσούσε.

 

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κοιτα το raw του 1020 δεν το εχει φτασει κανενα κινητο.Δεν ξερω τι κανει τωρα το p20 pro ή το mate 20 pro αλλα μεχρι τωρα ηταν αξεπεραστο(ισως και απο τα παλιοτερα το lumix cm1 αλλα δεν το ειχα μιας και σπανιο και πανακριβο).Και το εχω συγκρινει με πολλα raw αρχεια διαφορων κινητων,οχι αμμεσα μιας και δεν το εχω πλεον το 1020 .αλλα βλεπω τωρα κατι raw αρχεια που ειχα κρατησει και καταλαβαινεις αμεσως την διαφορα απο τα καινουργια κινητα.Επασχε σε software οπως πολυ καλα λες.Πλεον ναι ολα εκει θα παιχτουν.μιας και αυτο ενδιαφερει και τους περισσοτερους.

κοιτα εδω μια φωτογραφια τυχαια που εχω στο flickr απο το 1020 και δες τι dynamic range εχει.Απο σημερινο κινητο δεν το παιρνεις αυτο το βαθος.

 

23540689945_513535be0c_z.jpgWP_20151124_20_18_23_Raw__highres by kkk1881, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Σας έχω γρίφο για δυνατούς παίχτες.

 

Λοιπόν, εγώ δεν έχω επιλέξει οθόνη κλειδώματος για να εχω μεγαλύτερη αμεσότητα και απλώς το ανοίγω με double tap ή πατώντας το power button ή από τα κουμπιά +/- της φωνής (root). Ούτε swipe, ούτε κωδικοί, ούτε τίποτα. Ένα πάτημα και κατευθείαν στην επιφάνεια εργασίας.

Το ερώτημα είναι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να το ανοίγω -ΚΑΙ- με το δακτυλικό αποτύπωμα μαζί με όλα τα άλλα.

Αν ορίσω ξεκλείδωμα με αποτύπωμα τότε δεν δουλεύουν οι άλλοι τρόποι ξεκλειδώματος ΧΩΡΙΣ να χρειαστεί να πληκτρολογήσω κωδικό.

 

Ευχαριστώ.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω. Τα προβλήματα που έγραψα προσωπικά δεν αφορούσαν συνθήκες "τελικιάσματος", δηλαδή το προβλημα μου δεν ήταν η φωτεινότητα (αν ήθελα έκανα ταπ και ανέβαζα).

 

Το πρόβλημα είναι οτι όταν πέφτει λίγο ο φωτισμός κάθε άλλο παρά ρεαλιστικά χρώματα βλέπεις. Έχει υψηλό desaturate. Και ειδικά το βίντεο, σε indoor φωτισμό χάνει αρκετά τόσο σε χρώματα όσο και λεπτομέρια/θόρυβο αν τραβάς στα 60 καρέ. Αν θες μπορώ να σου στείλω σε pm 2 βιντεάκια (ένα απο v30 και ενα απο u11) σε ίδιο χώρο/φωτισμό να δεις τη διαφορά. Βέβαια για να μην παρεξηγηθω, η κάμερα γενικά είναι ικανοποιητική με καλά αποτελέσματα. Κορυφαία όμως σε καμία περίπτωση.

 

Δυστυχώς οι εκπτώσεις που κάνει πλέον η lg στους αισθητήρες έχουν αισθητή διαφορά (τουλάχιστον το g5 ηταν αρκετά ανώτερο)

Δεν ξέρω αν το πρόσεξες έγραψα για κανονικό φωτισμό εξωτερικούς χώρους φως ημέρας κλπ. Εσύ συνεχίζεις να μιλάς για όταν πέσει λίγο ο φωτισμός για indoor φωτισμό κλπ.

 

Τα ρεαλιστικά χρώματα που γράφω για την ποιότητα βίντεο κλπ αφορούν τις ιδανικές συνθήκες, ελπίζω να έγινα κατανοητός τώρα.

 

Το G5 τώρα επειδή το είχα πριν και το έχει και ο γιος μου τώρα ναι μπορεί στο manual να δώσει πολύ καλά αποτελέσματα σε ελλιπή φωτισμό. Συνολικά όμως και σε πιστότητα χρωμάτων(σε επαρκή φωτισμό) το V30 είναι καλύτερο στην φωτογραφία και πολύ καλύτερο στο βίντεο.

Edited by FJ_12
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το πρόσεξες έγραψα για κανονικό φωτισμό εξωτερικούς χώρους φως ημέρας κλπ. Εσύ συνεχίζεις να μιλάς για όταν πέσει λίγο ο φωτισμός για indoor φωτισμό κλπ.

 

Τα ρεαλιστικά χρώματα που γράφω για την ποιότητα βίντεο κλπ αφορούν τις ιδανικές συνθήκες, ελπίζω να έγινα κατανοητός τώρα.

 

Το G5 τώρα επειδή το είχα πριν και το έχει και ο γιος μου τώρα ναι μπορεί στο manual να δώσει πολύ καλά αποτελέσματα σε ελλιπή φωτισμό. Συνολικά όμως και σε πιστότητα χρωμάτων(σε επαρκή φωτισμό) το V30 είναι καλύτερο στην φωτογραφία και πολύ καλύτερο στο βίντεο.

 

Δεν είναι οι indoor "κανονικός" φωτισμός; Οι περισσότερες φωτογραφίες που τραβάμε είναι τοπία μέρα αλλά και εσωτερικού χώρου. Εκεί λοιπον, ειδικά στο βίντεο, η συσκευή χάνει. ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG V30

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...