Jump to content

Samsung Galaxy Note 8


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου με περίπου 450 ευρώ μπορείς να πάρεις κάτι που είναι καλύτερο από το σημερινό noτe 8 που ήδη έχω?

Δεν είναι ανάγκη να είναι Samsung, αν και θα βόλευε.. σήμερα πάντως δεν εντυπωσιάστηκα με το Note 10 Lite που κοιτούσα και βγαίνει και αρκετά παραπάνω

Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να το παρω ως δευτερη συσκευη μεταχειρισμενο βεβαια! Τα οικονομικα μου δεν μου επιτρεπουν να παω στο Νοτε 9 η στο 10 οποτε θα παω στο Νοτε 8 κ θα του βαλω κ καινουργια μπαταρια κ σκοπευω να το κρατησω 2 χρονια τουλαχιστον:)
Θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος γιατι το τηλεφωνο παρα τα χρονια του, δουλευει εξαιρετικα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό που είχα δει ήταν πως φέτος είναι η τελευταία χρονιά υποστήριξης και θα δώσουν 4 updates, ένα κάθε 3 μήνες. Νομίζω το προηγούμενο ήταν Σεπτεμβρίου, οπότε πήραμε τώρα για Οκτώβριο μέχρι Δεκέμβριο. Το επόμενο θα είναι τον Μάρτιο ή Απρίλιο για να καλύψει το διάστημα Ιανουάριος - Μάρτιος, μετά έχουμε άλλο ένα κάπου Ιούνιο-Ιούλιο και το τελευταίο, λογικά, θα είναι του χρόνου τον Σεπτέμβριο (4 χρόνια από την επίσημη κυκλοφορία της συσκευής). Βέβαια, αυτά είναι λίγο απροσδιόριστα ως προς τις ημερομηνίες και εξαρτώνται από τι θα χρειαστεί από ασφάλεια. Μπορεί κάποια να έρθουν νωρίτερα, κάποια αργότερα.

 

Δεν μπορώ να πω ότι έμεινα δυσαρεστημένος από την συσκευή. Το αντίθετο θα έλεγα. Την βάζω μέσα στις αγαπημένες μου, δηλαδή μαζί με Nokia 6210, Nokia N82 (τι φλας είχε αυτό το κινητό;) και Nokia N8 (που πήγε χαμένο λόγω διακοπής υποστήριξης στο Symbian). Μου έβγαλε την τηλεκπαίδευση στον πρώτο εγκλεισμό. Αγόρασα το Tab S7+ για αυτόν τον εγκλεισμό, πήρα και γραφίδα (wacom one). Και τα δύο τα πήραν η σύζυγος και ο μικρός, οπότε πάλι η τηλεκπαίδευση βγήκε με το Note 8. Πόσο πιο ευχαριστημένος να είμαι; Κάθε μέρα δίνει 4 ώρες SOT με τηλεκπαίδευση στο webex, που τρώει κάπου 15% μπαταρία στα 30 λεπτά μαθήματος (με άσπρο στην οθόνη γιατί με παρουσιάσεις σε σκούρο είναι πολύ πιο κάτω: στο 8-10%). Και να σημειωθεί ότι έχει ακριβώς 575 κύκλους φόρτισης τώρα*. Όταν τελειώσει όλο αυτό το πανηγύρι, δηλαδή κάπου το Πάσχα, θα του αλλάξω μια μπαταρία και θα το κρατήσω μέχρι του χρόνου, οπότε και θα αγοράσω το Note 21.

 

Ευχαριστώ.

 

* Δεν ξέρω αν είναι πολύ προσεκτικός ή τυχερός, αλλά από τις 575 φορτίσεις, ούτε 5 δεν είναι μερική φόρτιση, δηλαδή π.χ. 30-60% (ή κάτι παρόμοιο), ενώ οι περισσότερες είναι στο 10-20% - 100%. Φυσιολογικό, λοιπόν, να κρατάει ακόμα η μπαταρία.

Μπορεις σε παρακαλω να παρατηρησεις αν κατω απο το 10% η μπαταρια κατεβαινει ομαλα ή παει πολυ γρηγορα προς το μηδεν και κλεινει? Ιδιως αν φτασει κατω απο 5%.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος γιατι το τηλεφωνο παρα τα χρονια του, δουλευει εξαιρετικα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορεις σε παρακαλω να παρατηρησεις αν κατω απο το 10% η μπαταρια κατεβαινει ομαλα ή παει πολυ γρηγορα προς το μηδεν και κλεινει? Ιδιως αν φτασει κατω απο 5%.

 

ναι ετσι πιστευω κ εγω!:)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω τα φώτα σας sos!!!. Mετα από 3χρονια χρήσης άλλαξα μπαταρία σήμερα είχα περίπου 3+ ώρες on screen πλέον. Μετά από ψάξιμο για κάτι καλύτερο σε mah μπαταρίας πήρα από Ebay μια της polarcell γερμανική με 3500mah και li-polymer.Πηγα σε γνωστή αλυσίδα που κάνουν επισκευές μπαταρίες κλπ Αθήνα. Με την μπαταρία τους λέω ότι έχω μπαταρία να μου την αλλάξουν μόνο.Σε 2 ώρες περνώ το τηλ.κομπλε μου δίνουν και την παλιά μπαταρία..Ποιο 2ιναι το θέμα!!! Κατέβασα 7-8 εφαρμογές για την μπαταρία και όλες μου γράφουν 3300 mah μπαταρίας και li-on .Τι συμβαίνει? Πάντως μου γράφει 0 φορτίσεις δλδ είναι καινούργια αλλά γιατί δεν δείχνει τα σωστά στοιχεία? Μήπως μου έβαλαν τελικά μια μαμά μπαταρία? Πως μπορώ να το τσεκάρω χωρίς να ανοίξω πίσω καπάκι γιατί είμαι διατεθειμένος να το κάνω και θα γίνει χαμός μετά!! Τα φώτα σας παρακαλώ! (Έχω 1 μισή ώρα οθόνη και είμαι στο 80%)
Link to comment
Share on other sites

Θέλω τα φώτα σας sos!!!. Mετα από 3χρονια χρήσης άλλαξα μπαταρία σήμερα είχα περίπου 3+ ώρες on screen πλέον. Μετά από ψάξιμο για κάτι καλύτερο σε mah μπαταρίας πήρα από Ebay μια της polarcell γερμανική με 3500mah και li-polymer.Πηγα σε γνωστή αλυσίδα που κάνουν επισκευές μπαταρίες κλπ Αθήνα. Με την μπαταρία τους λέω ότι έχω μπαταρία να μου την αλλάξουν μόνο.Σε 2 ώρες περνώ το τηλ.κομπλε μου δίνουν και την παλιά μπαταρία..Ποιο 2ιναι το θέμα!!! Κατέβασα 7-8 εφαρμογές για την μπαταρία και όλες μου γράφουν 3300 mah μπαταρίας και li-on .Τι συμβαίνει? Πάντως μου γράφει 0 φορτίσεις δλδ είναι καινούργια αλλά γιατί δεν δείχνει τα σωστά στοιχεία? Μήπως μου έβαλαν τελικά μια μαμά μπαταρία? Πως μπορώ να το τσεκάρω χωρίς να ανοίξω πίσω καπάκι γιατί είμαι διατεθειμένος να το κάνω και θα γίνει χαμός μετά!! Τα φώτα σας παρακαλώ! (Έχω 1 μισή ώρα οθόνη και είμαι στο 80%)

 

υπαρχει περιπτωση να ναι μεν ελεγε 3500 αλλα η πραγματικη της χωρητικοτητα να ηταν 3300...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω τα φώτα σας sos!!!. Mετα από 3χρονια χρήσης άλλαξα μπαταρία σήμερα είχα περίπου 3+ ώρες on screen πλέον. Μετά από ψάξιμο για κάτι καλύτερο σε mah μπαταρίας πήρα από Ebay μια της polarcell γερμανική με 3500mah και li-polymer.Πηγα σε γνωστή αλυσίδα που κάνουν επισκευές μπαταρίες κλπ Αθήνα. Με την μπαταρία τους λέω ότι έχω μπαταρία να μου την αλλάξουν μόνο.Σε 2 ώρες περνώ το τηλ.κομπλε μου δίνουν και την παλιά μπαταρία..Ποιο 2ιναι το θέμα!!! Κατέβασα 7-8 εφαρμογές για την μπαταρία και όλες μου γράφουν 3300 mah μπαταρίας και li-on .Τι συμβαίνει? Πάντως μου γράφει 0 φορτίσεις δλδ είναι καινούργια αλλά γιατί δεν δείχνει τα σωστά στοιχεία? Μήπως μου έβαλαν τελικά μια μαμά μπαταρία? Πως μπορώ να το τσεκάρω χωρίς να ανοίξω πίσω καπάκι γιατί είμαι διατεθειμένος να το κάνω και θα γίνει χαμός μετά!! Τα φώτα σας παρακαλώ! (Έχω 1 μισή ώρα οθόνη και είμαι στο 80%)

 

να υποθεσω οτι μερικες φορες αν βαλεις αλλη μπαταρια σαν να μην ειναι καλυτερο απο αυτο που ειχε!

ειναι σπανιο να βρεις καλυτερη μπαταρια να κραταει περισσοτερο!

 

επισης με ποια εφαρμογη ειδες ποσες φορτισεις ειχε το κινητο;

Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω οτι μερικες φορες αν βαλεις αλλη μπαταρια σαν να μην ειναι καλυτερο απο αυτο που ειχε!

ειναι σπανιο να βρεις καλυτερη μπαταρια να κραταει περισσοτερο!

 

επισης με ποια εφαρμογη ειδες ποσες φορτισεις ειχε το κινητο;

 

Με το phone info. Εστειλα mail στην εταιρια της μπαταριας και τους ειπα για τις εφαρμογες που δοκιμασα και μου είπαν ότι τα apps .Είναι ρυθμισμένα στις τιμές της εργοστασιακής μπαταρίας. Από μέτρηση που έκανα οθόνη την πρώτη μέρα έβγαλε 5 30 ώρες περίπου. Τα πρώτα 15% πέφτουν σχετικά γρήγορα μετα όμως πέφτει αργά ή απόδοση της μπαταρίας. Με την παλιά είχα 730 κύκλους φόρτισης με οθόνη να έχει φτάσει περίπου στις 3,5 ώρες

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να ναι μεν ελεγε 3500 αλλα η πραγματικη της χωρητικοτητα να ηταν 3300...

 

Επειδη με ενδιαφερει κ μενα να αλλαξω μπαταρια αλλα δεν θελω να κανω πειραματα πηρα τηλεφωνο την Σμαρτεκ κ με ενημερωσαν οτι η αλλαγη κοστιζει 45 ευρω:)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους...εδω και καμποσο καιρο ειχα διαπιστωσει οτι το νοτε8 δεν συνδεοταν με τον υπολογιστη για μεταφορα δεδομενων..λογω του οτι δεν ειχα κανει ποτε reset/forma απο την 1η μερα που το πηρα εδω και 3 χρονια θεωρησα οτι ειναι αυτο το θεμα...εκανα λοιπον φορματ και παμε να δουμε τι εγινε..

α) Google backup...ενω πριν το φορματ ελεγε ολα οκ, μετα..δε βρισκει αντιγραφο δεδομενων...:mad:

β) Samsung Smart Switch..φουλ backup...επαναφορα..κανενας κωδικος στα προγραμματα κρατημενος, τεσπα λεω

c)...το USB MTP δουλεψε για 5 λεπτα...μετα παλι τα ιδια...κανει μονο charging. αλλαξα καλωδια, αλλαξα υπολογιστη τιποτα. δοκιμασα στο Developers Options, ενεργοποιησα το USB Debugging πηγα στις ρυθμισεις του USB, ειναι ενεργοποιημενο το MTP αλλα αυτο εκει..ξανακανα παλι reset, τωρα δε δουλευει καθολου το USB MTP...

 

πριν καιρο επισης μου εκανε οτι εχει νερο η θυρα USB...φανταζομαι οτι πλεον το θεμα ειναι hardware...ειναι γνωστο θεμα? ξερει κανεις ποσο παει η αλλαγη του USB απο την Samsung? η να το πεταξω στα σκουπιδια οπως ειναι :confused::mad::(

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις σε παρακαλω να παρατηρησεις αν κατω απο το 10% η μπαταρια κατεβαινει ομαλα ή παει πολυ γρηγορα προς το μηδεν και κλεινει? Ιδιως αν φτασει κατω απο 5%.

 

Ναι, αυτό ισχύει. Ειδικά μετά το 5% πέφτει γρήγορα. Αυτό γίνεται τώρα που η μπαταρία έχει παλιώσει. Παλαιότερα δεν παρουσιάζε τέτοιο φαινόμενο. Δεν ξέρω αν είναι μόνο η μπαταρία ή είναι και θέμα firmware, αλλά το παρατηρώ κι εγώ τον τελευταίο καιρό.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα να κλειδώσω (στα πλαίσια του γονικού ελέχγου) με κάποιο τρόπο την χρήση wifi/data μέσα απο τις ρυθμίσεις της συσκευής ώστε να μην είναι δυνατή η ενεργοποίηση τους παρά μόνο αν το θέλω εγώ; Ή μέ κάποια εφαρμογή απο play store;
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό ισχύει. Ειδικά μετά το 5% πέφτει γρήγορα. Αυτό γίνεται τώρα που η μπαταρία έχει παλιώσει. Παλαιότερα δεν παρουσιάζε τέτοιο φαινόμενο. Δεν ξέρω αν είναι μόνο η μπαταρία ή είναι και θέμα firmware, αλλά το παρατηρώ κι εγώ τον τελευταίο καιρό.

 

Ευχαριστώ.

Για το λόγο αυτό είχα αλλάξει τη μπαταρία στους 16 μήνες. Όταν έπεφτε κάτω από 20%, μέσα σε 10 λεπτά η συσκευή έκλεινε από μπαταρία (ακόμη και με σβηστή οθόνη, χωρίς χρήση). Τώρα, 16 μήνες μετά παρατηρώ ότι δεν κάνει τόσο έντονα το ίδιο, αλλά πάλι, κάτω από το 10% η μπαταρία πέφτει σχετικά γρήγορα, ενώ κάτω από 5, πιο γρήγορα. Δυστυχώς οι μπαταρίες δεν έχουν καλή ποιότητα, θα έπρεπε να αντέχουν περισσότερο στο χρόνο, ειδικά γνωρίζοντας πόσο καλή χρήση τους έχω κάνει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ωφειλω να γραψω κ εδω την αψογη εξυπηρετηση της Σμαρτεκ! Κ εξηγω.Πριν 3 εβδομαδες περιπου πηρα το Νοτε 8 μεταχειρισμενο απο αγγελια.Το εχω σαν δευτερη συσκευη για το πενακι κλπ.Η βασικη μου ειναι αλλο λειτουργικο αλλα παντα ειχα μια συμπαθεια προς την σειρα των Νοτε!:) Κ συνεχιζω.Αφου το πηρα το δουλεψα μια μερα κ επειδη θα το κρατησω κ δουλεψω για 1 με 2 χρονια ακομα σκεφτικα να παω σε αλλαγη μπαταριας.Τους τηλεφωνησα κ το εστειλα με το κουριερ με χρεωση δικη τους.Την επομενη με καλεσαν κ αφου εγινε ελεγχος στο κινητο με ενημερωσαν κ για την μπαταρια κ οτι ειχε μαλλον καποιο θεμα κ η καμερα.Επισης μου εδωσαν τον λογαριασμο για να καναω την πληρωμη.Οποτε κ πληρωσα για την μπαταρια κ την μεθεπομενη νεα ενημερωση οτι η καμερα ειναι οκ κ μονο το πισω καπακι ηθελε αλλαγη κ το κοστος.Οποτε πληρωσα κ αυτο κ περιμενα.Οι κοπελες ευγενικες με ενημερωσαν οτι θα αργουσε λιγο η επισκευη μιας κ το καπακι θα ερχοταν απο Γερμανια.Δεν ειχα προβλημα.Περνωντας μια εβδομαδα με ξανακαλεσαν κ παλι κ μου ζητησαν συγγνωμη για την καθυστερηση διοτι δεν ειχαν παραλαβει το ανταλλακτικο λογο κακοκαιριας εκει.Συνολικα περασαν 2 εβδομαδες μεχρι να ερθει ξανα σε μενα πληρως επισκευασμενο! Ηταν η πρωτη μου επαφη με τη σμαρτεκ κ ειμαι απολυτα ευχαριστημενος! Τους συγχαιρω κ εδω κ τους συνιστω ανεπιφυλακτα!!
Link to comment
Share on other sites

Ένας από τους πλέον σημαντικούς λόγους για να έχει κάποιος συσκευή Samsung ιδιαίτερα σε επίπεδο ναυαρχίδας. Να το χαρείς για πολύ πολύ καιρό ✌️
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ένας από τους πλέον σημαντικούς λόγους για να έχει κάποιος συσκευή Samsung ιδιαίτερα σε επίπεδο ναυαρχίδας. Να το χαρείς για πολύ πολύ καιρό ✌️

 

Σε ευχαριστω φιλε μου! :) Αλλα τελικα το πουλησα σε φιλο κ τωρα ψαχνω η το Νοτε 9 η το 10:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.πως μπορώ να κάνω ενημέρωση ασφαλείας γιατί έχει σταματήσει στην 1 Απριλίου 2019 . Με τον γνωστό τρόπο ΟΤΑ αναφέρει οτι έχει την πιο πρόσφατη; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς χθες το πρωί είχε μια πτώση και έσπασε η οθόνη...

Την είχα αλλάξει τον Ιούλιο μαζί με μπαταρία στην εγγύηση...

Ξέρει κανείς κόστος;;;

Το καλό είναι ότι λειτουργεί μια χαρά και σπασμένη που είναι ναι...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς χθες το πρωί είχε μια πτώση και έσπασε η οθόνη...

Την είχα αλλάξει τον Ιούλιο μαζί με μπαταρία στην εγγύηση...

Ξέρει κανείς κόστος;;;

Το καλό είναι ότι λειτουργεί μια χαρά και σπασμένη που είναι ναι...

 

Μλλον κανα 200αρι στην σμαρτεκ νομιζω.Δεν μου εχει τυχη αυτο.Αλλα προσφατο το εστειλα κ μου αλλαξαν μπαταρια κ πισω καπακι που ειχε φθαρει

Link to comment
Share on other sites

Μλλον κανα 200αρι στην σμαρτεκ νομιζω.Δεν μου εχει τυχη αυτο.Αλλα προσφατο το εστειλα κ μου αλλαξαν μπαταρια κ πισω καπακι που ειχε φθαρει

 

Και εγώ το είχα στείλει λίγο πριν λήξει η εγγύηση,και μου είχανε αλλάξει οθόνη, μπαταρία,καπακι...Τώρα θα πάρω τηλέφωνο αύριο...

Θα το φτιάξω,αλλά όχι άμεσα...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το είχα στείλει λίγο πριν λήξει η εγγύηση,και μου είχανε αλλάξει οθόνη, μπαταρία,καπακι...Τώρα θα πάρω τηλέφωνο αύριο...

Θα το φτιάξω,αλλά όχι άμεσα...

 

τα ιδια κ σε μενα μιας κ ηταν εκτος εγγυησης! Παντως βασταει γερα ακομα το τηλεφωνακι!:)

Link to comment
Share on other sites

Σας άλλαξαν δωρεάν την οθόνη εντός εγγύησης για ποιο λόγο;

 

Εμένα είχε burn in...και μαζί με την οθόνη αλλάξανε και μπαταρία...

Πήρα τηλέφωνο στην Σμαρτεκ,η οθόνη έχει 230€...Σίγουρα θα αργήσω να το φτιάξω...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είχε burn in...και μαζί με την οθόνη αλλάξανε και μπαταρία...

Πήρα τηλέφωνο στην Σμαρτεκ,η οθόνη έχει 230€...Σίγουρα θα αργήσω να το φτιάξω...

 

να κανω μια ερωτηση σχετικα με το burn in.Ειδα μια εφαρμογη στο youtube με την οποια καπως περιοριζει το προβλημα αυτο.Δεν το εχω δοκιμασει.Να ισχυει η η αλλαγη οθονης ειναι μονοδρομος σκεπτομενος παντα κ την παλαιοτητα του κινητου:(

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είχε burn in...και μαζί με την οθόνη αλλάξανε και μπαταρία...

Πήρα τηλέφωνο στην Σμαρτεκ,η οθόνη έχει 230€...Σίγουρα θα αργήσω να το φτιάξω...

 

με 250 παιρνεις used...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...