Jump to content

Samsung Galaxy Note 8


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή με το s9 plus δουλεύει η ιριδα σε συνδισδμο με το πρόσωπο κ πριν είχα το s8 plus δουλεύει ρολόι με την ιριδα σε τέρμα σκοτάδι οπότε μάλλον δεν έχεις μάθει να το δουλεύεις ακόμα σε αυτό το κομμάτι να το συνηθίσεις εννοώ

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με το s9 plus δουλεύει η ιριδα σε συνδισδμο με το πρόσωπο κ πριν είχα το s8 plus δουλεύει ρολόι με την ιριδα σε τέρμα σκοτάδι οπότε μάλλον δεν έχεις μάθει να το δουλεύεις ακόμα σε αυτό το κομμάτι να το συνηθίσεις εννοώ

 

με την ίριδα το πρόβλημα μου δεν είναι ότι δεν δουλεύει. Είναι ότι πρέπει να σημαδέψω τα μάτια με την μάσκα.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ολα τα Note απο το πρωτο, πλην του 7. Γενικα θεωρω τον εαυτο μου φανατικο της σειρας και δε με βλεπω να πηγαινω αλλου (μεχρι να βγαλει καποια αλλη εταιρεια κατι αξιοπρεπες με γραφιδα βασικα).

 

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχουν κανει το Snote τοσο κουτσουρεμενο σε σχεση με παλιοτερα. Ειδικα αυτο που με εχει εκνευρισει ειναι που εχουν βγαλει το zoom feature το οποιο με βολευε απιστευτα αφου ειχα περισσοτερη πληροφορια στην οθονη γραφοντας σε zoom in οταν ηθελα να διαβασω τα γραφομενα. Ειλικρινα αυτο με ξεπερνα.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

μετά από ένα μήνα και παραπάνω με το 8άρι οι προσωπικές μου εντυπώσεις είναι:

1. Προβλήματα κατασκευαστικά μέχρι τώρα δεν έχω κανένα. Ούτε ανακλάσεις, ούτε φως από κάπου, ούτε ήχος ούτε κάτι από όσα έχω δει και σχολιάζετε. Το τηλέφωνο κατασκευαστικά είναι συμπαγές και η απτή ποιότητα του είναι εξαιρετική. Φυσικά θα το αποδείξει ο χρόνος αυτό.

2. Μετά από μία πενταετία με το Note 2 φυσικό είναι να μην έχω κάποιο σχόλιο όσο αφορά την απόδοση και την ταχύτητα αφού ότι και να πω θα φανω προκατειλλημένος. Θα περιοριστώ λοιπόν να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την ταχύτητά του. Σε ότι και να ζητάω ανταποκρίνεται άμεσα και ομαλά.

3. Ο ήχος είναι απλά αξιοπρεπής και φυσικά θα ήθελα κάτι περισσότερο. Όμοια θα ήθελα υπέρυθρες και ραδιόφωνο. Είναι όμως ελλείψεις που δεν διαμορφώνουν την τελική χρήση που του κάνω. Οπότε δεν τις θεωρώ κρίσιμες.

4. Επιβεβαίωσα αυτό που υποψιαζόμουνα βλέπωντας τα άλλα τηλέφωνα της Samsung. Η edge οθόνη δεν είναι τίποτα περισσότερο από σχεδιαστικό trend. Είναι πρακτικά εντελώς άχρηστη. Δεν σε βοηθάει πουθενά, πολλές φορές σε ενοχλεί στην πληκτρολόγηση και γενικά κάνει το τηλέφωνο πιο δύσχρηστο και πιο ακριβό στην επισκευή.

5. Η μπαταρία στην δικιά μου χρήση (μέγιστη ανάλυση οθόνης, χωρίς social media εκτός από viber, 2 ώρες περίπου ομιλία την ημέρα, ανοικτό wifi και bluetooth, κλειστό GPS, λίγο φωτογραφία, λιγότερο video, περίπου 5 troubleshooting δικτυακές εφαρμογές, περίπου 2 ώρες την ημέρα browsing, περίπου μισή ώρα την ημέρα ηχογράφηση και σημειώσεις με το πενάκι) μου κλείνει την ημέρα στο 40-60% που είναι ικανοποιητικό. Αν ανοίξω όμως GPS και αυξήσω λίγο τον χρόνο φωτογραφίας, video και browsing τελειώνει. Συνολικά λοιπόν θα θυσίαζα ευχαρίστως κάποια λίγα χιλιοστά για μία μπαταρία 4000 αλλά όπως είπαμε αυτές είναι προσωπικές απόψεις.

6. Η οθόνη του είναι ότι καλύτερο έχω δει ποτέ. Φωτεινή και καθαρή είναι συνολικά εξαιρετική.

7. Φωτογραφία και video ξεπερνάνε κατά πολύ τις προσδοκίες μου τηρουμένων των αναλογιών του φακού και του αισθητήρα οπότε και εδώ για την καθημερινότητα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

8. Bluetooth και GPS γρήγορα και αποτελεσματικά. Εξαιρετική η συνδεσιμότητα με σήμα και 4G της Cosmote. Καλύτερη από κινητά που υπάρχουν στην οικογένεια. Και φυσικά έχει διατηρήσει το χαμηλό SAR.

9. Το spen το δουλεύω τώρα 5 χρόνια και το έχω βολευτεί αφάνταστα. Παρόλα αυτά πρέπει να πω ότι θα το περίμενα καλύτερο ειδικά στην ακρίβεια του μετά από 5 χρόνια εξέλιξης. Επίσης το snote έχει γίνει πιο δύσχρηστό για λόγους που δεν είναι προφανής. Τέλος και εδώ η edge χαλάει την καλή εμπειρία.

10. Εξαιρετικά άβολη η θέση του δακτυλικού αποτυπώματος και ξεκάθαρα αποτελεί θέση ανάγκης. Στο δικό μου επειδή του βάζω και πλήρη wallet θήκη είναι ακόμα περισσότερο άβολη. Πρακτικά άχρηστη.

11. Όποιος έστω και λίγο έχει χρησιμοποιήσει το face id της Apple καταλαβαίνει ότι η αναγνώριση προσώπου της Samsung είναι σαχλαμάρα. Δεν δουλεύει την νύχτα ή αν κουνηθώ ή αν βγάλω τα γυαλία οράσεως ή γενικά όταν όλα δεν είναι τέλεια. Πρακτικά λοιπόν μία ταλαιπωρία.

12. Επίσης ταλαιπωρία είναι και η ίριδα αφού πρέπει να σημαδεύεις τα μάτια σου. Πρακτικά λοιπόν η Samsung αυτή την στιγμή δεν έχει στο 8 κάποιο έστω αξιοπρεπές ξεκλείδωμα με βιομετρικά δεδομένα. Μεγάλο φάουλ και αν πρέπει να αντιγράψει κάτι από την Apple στο επόμενο note αυτό για μένα είναι αδιαμφισβήτητα το face id.

Τέλος δεν έχω άποψη για το touch wiz αφού εδώ και χρόνια το έχω αντικαταστήσει με το Nova. Το "ρολάρισμα" όμως του κινητού είναι εξαιρετικό.

Κλείνωντας θα ήθελα να σχολιάσω λίγο τα χρήματα. Το κινητό το πήρα 600 ευρώ και την θεωρώ καλή τιμή (ίσως λίγο τσιμπημένη) για αυτά που μου δίνει. Όταν λέω ότι είναι λίγο ακριβό στα 600 ίσως να είμαι υπερβολικός. Σίγουρα όμως μπορώ να υποστηρίξω ότι τα 1029 είναι εξωφρενική τιμή και σε καμία περίπτωση δεν έχει αντίκρυσμα στο προϊόν παρά μόνο στην ιδέα του προϊόντος.

Ευτυχώς παρεμβαίνει η ίδια η αγορά και το κατεβάζει σε πιο αντιπροσωπευτικές τιμές.

Αυτά.

 

Σωστά όλα όσα γράφεις.... Και εμένα το δακτυλικο δεν με βολεύει, και θα ήθελα λίγο μεγαλύτερη μπαταρία... Το δεύτερο θα το λύσω με ένα power bank, έχω ένα Xiaomi 10000,αλλα σκέφτομαι να πάρω ένα καινούριο... Το δακτυλικο μετά από μια βδομάδα ακόμα δεν με έχει βολέψει... Κατά τ άλλα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση το samsung health εξαφανιστηκε απο τη συσκευη χωρις να πειραξω κατι στο play store μου εγραφε δεν ειναι συμβατη η εκδοση.εκανα επαναφορα και παλι δεν υπηρχε προεγκατεστημενο οπως παλια.τελικα το βρηκα στο app store της samsung.εγινε το ιδιο σε καποιον;http://i67.tinypic.com/5qrrm.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση το samsung health εξαφανιστηκε απο τη συσκευη χωρις να πειραξω κατι στο play store μου εγραφε δεν ειναι συμβατη η εκδοση.εκανα επαναφορα και παλι δεν υπηρχε προεγκατεστημενο οπως παλια.τελικα το βρηκα στο app store της samsung.εγινε το ιδιο σε καποιον;http://i67.tinypic.com/5qrrm.jpg

 

Ούτε σε εμένα υπάρχει.... Έχω μια βδομάδα την συσκευή, και δεν ξέρω αν υπήρχε και το βγάλανε, παντος αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει στην συσκευή μου...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προς το παρόν υπάρχει το samsung health

 

Στάλθηκε από το Samsung Galaxy Note 8

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πολλές εφαρμογές της samsung που δεν είναι προεγκατεστημένες όπως και το music τις βρίσκεις στο galaxy apps.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κατεβαστε και βαλτε απο δω----->>>> https://www.apkmirror.com/apk/samsung-electronics-co-ltd/s-health/
Link to comment
Share on other sites

Αποσυρθηκε διαβαζω και σε ξενα φορουμ απο το p.store.αλλα κανεις δεν γνωριζει...samsung ειναι αυτη ,αλλα αφου υπαρχει στο app store της samsung κομπλε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://us.community.samsung.com/t5/Galaxy-Note-8-Questions-and/Samsung-health-app-no-longer-compatible-with-Note-8/td-p/196839

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Νέος κάτοχος και εγώ εδώ και κανά μήνα, αλλά δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ νωρίτερα ιδιαίτερα. Έκατσα λίγο και έπαιξα το ΣΚ. Δε με εντυπωσίασε καθόλου η κάμερα. Το αντίθετο θα έλεγα. Χωρίς να πειράξω τίποτα ρυθμίσεις ούτε στο ένα ούτε στο άλλο, το προηγούμενό μου huawei mate 10 lite των 250 ευρώ, έβγαζες πολύ καθαρότερες φωτό με πιο ωραία χρώματα. Ειδικά το βράδυ, αν υπήρχε κανά φως από πίσω, δε φαινόταν τίποτα με την κάμερα του note 8.

1. Θέλει τίποτα ρυθμίσεις στήσιμο για να παίξει καλά ?

2. Έβαλα και την εφαρμογή κάμερας της γκουγκλ, μα δεν είδα ιδιαίτερη βελτίωση. Εσείς με τη stock τραβατε φωτο;

3. Η φάση με το blur παίζει μόνο με χειροκίνητη ρύθμιση εκείνη την ώρα? Θυμάμαι ότι κάτι είχα διαβάσει ότι μπορείς να τραβήξεις πρώτα τη φωτό και μετά να το ρυθμίσεις (μα παίζει να το είχα διαβάσει για το s9, να έκανα λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Η καμερα του n8 ειναι καταπληκτικη.εγω την εχω ρυθμισει σε 16.9 απο 4.3 και hdr on.η εφαρμογη της καμερας επισης ειναι αψογη της samsumg.το μποκε δημιουργει και αντιγραφο να παιζεις με το blur οπως θες εσυ μετα τη ληψη.
Link to comment
Share on other sites

χμμ...Ευχαριστώ, θα δοκιμάσω με αυτές τις ρυθμίσεις πάλι να δω τι παίζει. (για τη σέλφι κάμερα έλεγα για τις φωτο με το φως απο πισω οτι χαλαγε η φωτο).

το μποκε πώς πας και το πειράζεις μετά? Δεν το βρήκα :(

Link to comment
Share on other sites

Η καμερα του n8 ειναι καταπληκτικη.εγω την εχω ρυθμισει σε 16.9 απο 4.3 και hdr on.η εφαρμογη της καμερας επισης ειναι αψογη της samsumg.το μποκε δημιουργει και αντιγραφο να παιζεις με το blur οπως θες εσυ μετα τη ληψη.

 

το 16:9 είναι 9,1MP, από 12ΜP που τραβάει το 4:3.

Επίσης το Live Focus, σου δίνει μεν τη δυνατότητα να παίξεις μετά με το Blur, αλλά όσο είναι η φώτο στο κινητό. αν πχ ανέβει στο google photos αποθηκευεται όπως την είχες αφήσει. επίσης δεν κρατάει αυτόματα και τις 2, δηλαδή αν θέλεις να κρατήσεις και τις 2 θα πρέπει να τις κάνεις save χωριστά.

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιω το 4.3 διοτι δεν εκτυπωνω φωτο.οποτε γιατι να βγαζω 4.3 και να κανω crop για να γεμιζει η οθονη του λαπτοπ η της τηλεορασης;δεν χανει σε ποιοτητα ασχετα τα 9mp
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να πειράξω τίποτα ρυθμίσεις ούτε στο ένα ούτε στο άλλο, το προηγούμενό μου huawei mate 10 lite των 250 ευρώ, έβγαζες πολύ καθαρότερες φωτό με πιο ωραία χρώματα. Ειδικά το βράδυ, αν υπήρχε κανά φως από πίσω, δε φαινόταν τίποτα με την κάμερα του note 8.

 

Καλησπέρα φιλε μου, αν θεωρείς καλύτερες τις φωτο που παίρνεις με το mate 10 και μάλιστα το lite, κάτι δεν κάνεις καλά. Υπάρχουν χαωδεις διαφορές μεταξύ των 2 συσκευών και μάλιστα του note8 η κάμερα βρίσκεται στο top 5 καλύτερων καμερών σε κινητό. Οπότε ψάξου λίγο σε youtube κλπ αν και χωρίς να πειράξεις τίποτα, δουλεύει μια χαρά. Εκτός αν υπάρχει κάποιο ελάττωμα στην περίπτωση της δικής σου συσκευής.

 

 

Στάλθηκε από το Samsung Note 8 μου

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ειναι 5 μερες που απεκτησα κι εγω το Ν8 ,μετα απο iphone 6s. Οι πρωτες εντυπωσεις πολυ καλες , υπαρχουν μερικες παρατηρησεις: το μεγεθος του που ακομη μου φαινεται αβολο, οπως και το βαρος του. Τις πρωτες 2_3 μερες μου κακοφαινονταν τα εντονα χρωματα της οθονης του ( δοκιμασα διαφορες ρυθμισεις) , οπου ομολογουμενως η οθονη του iphone εχει πιο φυσικα χρωματα. Ισως ειναι θεμα συνηθειας ακομη. Αυτες ειναι οι πρωτες μου εντυπωσεις. Καλη σας μερα
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ειναι 5 μερες που απεκτησα κι εγω το Ν8 ,μετα απο iphone 6s. Οι πρωτες εντυπωσεις πολυ καλες , υπαρχουν μερικες παρατηρησεις: το μεγεθος του που ακομη μου φαινεται αβολο, οπως και το βαρος του. Τις πρωτες 2_3 μερες μου κακοφαινονταν τα εντονα χρωματα της οθονης του ( δοκιμασα διαφορες ρυθμισεις) , οπου ομολογουμενως η οθονη του iphone εχει πιο φυσικα χρωματα. Ισως ειναι θεμα συνηθειας ακομη. Αυτες ειναι οι πρωτες μου εντυπωσεις. Καλη σας μερα

 

Εμένα οι μόνες ενστάσεις μου έχουν να κάνουνε με το δαχτυλικο αποτύπωμα που ακόμα να το βολευτώ, και θα ήθελα λίγο Παραπάνω μπαταρία...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους ες σας και παλι και καλο απογευμα Τεταρτης να εχετε.

Ψες ειπα να παιξω με το Note8 μου αφου οταν το παρελαβα απο το σερβιερ ειχε πανω την Γαλλικη ROM οπως σας ειπα. Χθες ομως το εκανα εργοστασιακη επαναφορα και προς μεγαλη μου εκπληξη και συγγηνηση περαστικε η Eur ROM πανω χωρις εφαρμογες της Vodafone κλπ οπως το παρελαβα απο το Service αλλα ειχε την Γαλλικη οταν το παρελαβα τωρα ομως εχει την Ευρωπαικη ROM και με καρτα SIM της MTN μεσα. Δεν μπορω να καταλαβω πως εγινε ολο αυτο πραγματικα ειναι τρελο πρωτα να το περνω στην Αγγλια με καρτα SIM της CytaMobile Vodafone να μου βγαζει ενημερωση μολις το ανοιγω να την κανω μετα να ερχομαι στην Κυπρο να βγαζω την καρτα της CytaMobile Vodafone και να βαζω την καρτα της MTN παλι να μου βγαζει ενημερωση να την κανω αφου το εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μετα να μου βαζει τις εφαρμογες της CytaMobile Vodafone πανω να προσπαθω να περασω ματαια την Κυπριακη ROM οπως το αγορασα να μην τα καταφερνω να τα στελνω σερβιερ να τα καταφερνουν τα παιδια εκει στο σερβερ τωρα να το κανω επαναφορα και να περναει την ευρωπαικη ROM. Πραγματικα αν καταλαβενετε εσεις τι γινεται εξηγηστε μου και μενα. Και μια συμβουλη: Δεν πρεπει οταν φτιαχνει κατι να σταματα να ψαχνουμε τα αιτια του προβληματος αγαπητοι μου αλλα να συνεχιζουμε να τα ψαχνουμε επειδη μπορει να υπαρχει και καποιος αλλος συμφορυμιτης μας που να εχει το ιδιο θεμα μαζι μας στο αμεσο μακρυνο μελλον. Το λεω αυτο επειδη καποιοι εξυπνοι εξυπναδες μου λεγαν τι το ψαχνεις ακομα ρε παιδι μ μην ασχολειστε με τον τυπο κλπ.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βάλω μια φωτο που έκανα download ως φόντο αλλά δεν την παίρνει ολόκληρη. Υπάρχει άλλος τρόπος;

 

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η οθονη στο μεγιστο της αναλυσης της ειναι 1440 πλατος x2960 υψος.μπορεις να κανεις αναζητηση σε αλλα μεγεθη της ιδιας φωτογραφιας
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βάλω μια φωτο που έκανα download ως φόντο αλλά δεν την παίρνει ολόκληρη. Υπάρχει άλλος τρόπος;

 

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δοκίμασε αν θες αυτή την εφαρμογή μήπως μπορέσεις να προσαρμόσεις την εικόνα:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.shirobakama.wallpaper

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βάλω μια φωτο που έκανα download ως φόντο αλλά δεν την παίρνει ολόκληρη. Υπάρχει άλλος τρόπος;

 

Αν έχει ανάλυση 1080x1920, κάνε την crop στα 934x1920. Αν είναι 720x1280 κάνε την crop στα 623x1280. Την μετατρέπεις από 9:16 σε 9:18,5.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...