Jump to content

Samsung Galaxy Note 8


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους νέος κάτοχος του απίστευτου note 8.

Μια ερώτηση έχω, υπάρχει δυνατότητα σε android να να κάνεις υπαγορευση κειμενου σε μηνύματα και σε άλλα έγγραφα όπως στο iOS?

 

Η Bixby έχει σχετική δυνατότητα με το stock πληκτρολόγιο της Samsung αλλά προς το παρόν υποστηρίζει μόνο Αγγλική γλώσσα....

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Απο note 8 σε s9plus ,μαγκες οποιος σκέφτεται την ιδια μετάβασή ας το σκεφτει καλυτερα,προς το παρων μονο πιο βολικο μεγεθος κατα τα αλλα η οθονη καμια σχεση με note, ταχύτητα καμια σχεση με note τα υπολοιπα που απευχομαι να υπαρχουν προσεχος γιατι ακομα προσπαθει να κανει αναβάθμιση για 4 φορα :(:(:(:(
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους νέος κάτοχος του απίστευτου note 8.

Μια ερώτηση έχω, υπάρχει δυνατότητα σε android να να κάνεις υπαγορευση κειμενου σε μηνύματα και σε άλλα έγγραφα όπως στο iOS?

και βέβαια γίνεται.. πατάς το εικονίδιο με το μικρόφωνο και υπαγορεύεις και αυτό γράφει. Μπορείς να το χρησιμοποιείς σε οποιαδήποτε εφαρμογή υποστηρίζει πληκτρολόγιο...

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και βέβαια γίνεται.. πατάς το εικονίδιο με το μικρόφωνο και υπαγορεύεις και αυτό γράφει. Μπορείς να το χρησιμοποιείς σε οποιαδήποτε εφαρμογή υποστηρίζει πληκτρολόγιο...

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και γίνεται και με το swiftkey. Δε χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις αποκλειστικά το πληκτρολόγιο της Samsung

 

Send from Tapatalk (SM-N950F)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ παρά πολύ για τις απαντήσεις σας. Χθες απεγκατεστησα και τις 4 τελευταίες εφαρμογές που είχα βάλει, το έβαλα πάλι στην πτήση και στην εξοικονόμηση ενέργειας όπως πάντα και σε 6 ώρες έχασε 8%. Στη χρήση μπαταρίας μου γράφει : λειτουργικό σύστημα 7% , οθόνη 5%, σύστημα Android 5%, αδράνεια συσκευής 4%, σε αναμονή 2%, φωνητικές κλήσεις, chrome, e mail messenger και κάμερα έχουν 1% . Μα τι το....;;; Μήπως να κάνω βελτιστοποίηση μπαταρίας;

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ παρά πολύ για τις απαντήσεις σας. Χθες απεγκατεστησα και τις 4 τελευταίες εφαρμογές που είχα βάλει, το έβαλα πάλι στην πτήση και στην εξοικονόμηση ενέργειας όπως πάντα και σε 6 ώρες έχασε 8%. Στη χρήση μπαταρίας μου γράφει : λειτουργικό σύστημα 7% , οθόνη 5%, σύστημα Android 5%, αδράνεια συσκευής 4%, σε αναμονή 2%, φωνητικές κλήσεις, chrome, e mail messenger και κάμερα έχουν 1% . Μα τι το....;;; Μήπως να κάνω βελτιστοποίηση μπαταρίας;

Κάνε τη, δε χάνεις τίποτα, το αντίθετο. Εγώ της κάνω καθημερινά μία και δύο φορές.

Πάντως αν δε στρώσει, πάρε κουράγιο και κάνε ένα hard reset και φτιάξε το πάλι από την αρχή να ησυχάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τη, δε χάνεις τίποτα, το αντίθετο. Εγώ της κάνω καθημερινά μία και δύο φορές.

Πάντως αν δε στρώσει, πάρε κουράγιο και κάνε ένα hard reset και φτιάξε το πάλι από την αρχή να ησυχάσεις.

 

Μα δεν έχει μια βδομάδα που το πήρα καινούργιο. Ευχαριστώ. Πάντως γενικά δεν τα πάει κι άσχημα η μπαταρία. Δηλαδή μου κρατάει με 4 και περίπου ώρες στη μέρα οθόνη , μια ώρα ομιλία και κάπου 24 ώρες γενικά χρήση. Με 2 σιμ μέσα. Δεν τα πάει βέβαια όπως το mate 9 που είχα πριν αλλά για τόσο μεγάλη οθόνη και 3300 μπαταρία είναι οκ

Edited by hayatEvo9

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Xάνεις τόσο πολύ γιατί κάποια εφαρμογή φταίει λογικά. Kανε uninstall από την τελευταία που εβαλες και θα βρείς τον ένοχο. Σε φυσιολογικά επίπεδα χωρίς airplane mode και τέτοια. θα χάνεις 3% κάθε βραδυ σε 10 ώρες deep sleep. Αν κανεις debloat το κινητό σου δεν θα χάνεις τίποτα σε 10 ώρες deep sleep. Oσο μπορείς καθαρο και μακριά από χαζά apps

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν λειτουργούν τα Disablers σε Oreo στο Note8 το μονο που λειτουργει και αξιζει, ειναι το Sabs. Tα αλλα ειναι αχρηστα. Μονο με αυτο κλεινουν τα service σε non root.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Πολύ χάνεις. Αμα εχεις fb-instagram αυτά φταίνε. Αν όχι, διορθώνεται.

το sabs που το βρίσκουμε ?υπάρχει κάποιο Λίνκ ?

 

Στάλθηκε από το SM-T800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ παρά πολύ για τις απαντήσεις σας. Χθες απεγκατεστησα και τις 4 τελευταίες εφαρμογές που είχα βάλει, το έβαλα πάλι στην πτήση και στην εξοικονόμηση ενέργειας όπως πάντα και σε 6 ώρες έχασε 8%. Στη χρήση μπαταρίας μου γράφει : λειτουργικό σύστημα 7% , οθόνη 5%, σύστημα Android 5%, αδράνεια συσκευής 4%, σε αναμονή 2%, φωνητικές κλήσεις, chrome, e mail messenger και κάμερα έχουν 1% . Μα τι το....;;; Μήπως να κάνω βελτιστοποίηση μπαταρίας;

 

Στο λειτουργικό σύστημα για να στο έχει 7% σημαίνει ότι κάποια εφαρμογή που εχεις τρέχει συνεχεια χωρίς να κοιμάται όταν κλίνης το κινητό. Συνέχισε να σβήνεις εφαρμογές κάποια είναι πολύ κακογραμμένη. Eξαιρείται το fb και το instagram gmail που είναι η βασιλιάδες τις σαβούρας . Σύστημα Android 5% κάτι έκανε update στο background για πολύ ώρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το sabs που το βρίσκουμε ?υπάρχει κάποιο Λίνκ ?

 

Στάλθηκε από το SM-T800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εχω κανει tutorial για το πως βάζουμε το sabs και τι να προσέξουμε για να μην φάμε bootloop http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=237

Link to comment
Share on other sites

Χμμ το φορμαρα τη πρώτη φορά γιατί είχα μέσα windows για εγκατάσταση και δεν μπορούσα να γράψω, από τότε οποτε το χρησιμοποιήσω δουλεύει απευθείας.

Μόλις έκανα και δοκιμή να είμαι σίγουρος,ολα οκ..

Μετέφερε 1.2Gb αρχείο σε 45"

26mb/s μ.ο. ,μια χαρά.

Ναι αλλά δεν είναι NTFS

Αποθήκευσα στο pc, ότι είχε το στικ, και μετά,

Διαμορφώση από το κινητό, φυσικά δεν ειναι NTFS.

Ακριβώς...

 

Άρα το συμπέρασμα είναι ότι δεν διαβάζει το Note 8 NTFS μέσω USB OTG.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν είναι NTFS

Ακριβώς...

 

Άρα το συμπέρασμα είναι ότι δεν διαβάζει το Note 8 NTFS μέσω USB OTG.

Ωπα,λες να την πάτησα; Θα το φορμάρω σε ntfs στο pc σπίτι σε λίγο και θα σου πω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους νέος κάτοχος του απίστευτου note 8.

Μια ερώτηση έχω, υπάρχει δυνατότητα σε android να να κάνεις υπαγορευση κειμενου σε μηνύματα και σε άλλα έγγραφα όπως στο iOS?

Google keyboard...το χρησιμοποιώ αρκετα συχνα και ειδικ οταν οδηγαω...αμα τα λες καθαρα τοτε τα γραφει σωστα!!!η αληθεια ειναι οτι στο ios ακομα και αν δεν τα ελεγα καθαρα τα επιανε... ήταν πολύ καλό

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν είναι NTFS

Ακριβώς...

 

Άρα το συμπέρασμα είναι ότι δεν διαβάζει το Note 8 NTFS μέσω USB OTG.

Λοιπόν διαβάζει fat 32 αλλά και ex fat από μαμά..

Για ntfs θέλεις αυτή την εφαρμογή, έχει free trial.475a277ca01875db1516e089fdf29414.jpg

5315dde1ba5ae1b4c7a719a6e3106919.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχει παρατηρησει κανεις οταν ανοιγουμε κλεινη μια εφαρμογη η οταν αυξομιονουμε την ενταση το ηχειο να κανει κατι σαν φύσημα ετσι ελαχιστο (πρεπει να το βαλεις στο αυτι σου βεβαια) και μετα να σταματαει?
Link to comment
Share on other sites

Απο note 8 σε s9plus ,μαγκες οποιος σκέφτεται την ιδια μετάβασή ας το σκεφτει καλυτερα,προς το παρων μονο πιο βολικο μεγεθος κατα τα αλλα η οθονη καμια σχεση με note, ταχύτητα καμια σχεση με note τα υπολοιπα που απευχομαι να υπαρχουν προσεχος γιατι ακομα προσπαθει να κανει αναβάθμιση για 4 φορα :(:(:(:(

 

Γιατι ετσι ? Αν και ειδα καποια βιντεακια που το s9 ηταν κλασματα δευτερολεπτου πιο γρηγορο , κυριως σε εφαρμογες φαινοταν η διαφορα και δεν ειδα καποιον αλλον να αναφερει κατι. Και ειχα κατασταλαξει να το παρω αλλα ετυχε σημερα μια ευκαιρια με note 8 ολοκαινουργια σε καλη τιμη και την πηρα.

Link to comment
Share on other sites

Στο λειτουργικό σύστημα για να στο έχει 7% σημαίνει ότι κάποια εφαρμογή που εχεις τρέχει συνεχεια χωρίς να κοιμάται όταν κλίνης το κινητό. Συνέχισε να σβήνεις εφαρμογές κάποια είναι πολύ κακογραμμένη. Eξαιρείται το fb και το instagram gmail που είναι η βασιλιάδες τις σαβούρας . Σύστημα Android 5% κάτι έκανε update στο background για πολύ ώρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εχω κανει tutorial για το πως βάζουμε το sabs και τι να προσέξουμε για να μην φάμε bootloop http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=237

 

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βρω με κάποιον τρόπο οποίες εφαρμογές είναι αυτές. Ευχαριστώ πάντως

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εφαρμογή, η wakelock detector, έχω την αγορασμενη έκδοση, δείχνει την κατανάλωση, ,, δεν ξέρω και εγώ απόλυτα πως δουλεύει...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εφαρμογή, η wakelock detector, έχω την αγορασμενη έκδοση, δείχνει την κατανάλωση, ,, δεν ξέρω και εγώ απόλυτα πως δουλεύει...

 

Tο καλύτερο app για να κοιτάζεις τα wakelocks και το πιο ελαφρύ από όλα. Aλλα δεν δουλεύει σε oreo και θέλει root.

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βρω με κάποιον τρόπο οποίες εφαρμογές είναι αυτές. Ευχαριστώ πάντως

 

Δεν θα τις βρείς. Πρέπει να θυμάσαι τι έβαλες την τελευταία βδομάδα τουλάχιστον στο κινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν δεν δουλεύει σε oreo. Σε κινητό με android 7.0, που το είχα περάσει, με τον υπολογιστή δουλεύει, εννοώ Χωρίς ρουτ.

Έχει δύο επιλογές, ρουτ η συσκευή, Και χωρίς ρουτ, το περνάς με το pc.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να θυμάσαι τι έβαλες την τελευταία βδομάδα τουλάχιστον στο κινητό σου.

Η μπορεις να βαλεις εναν Uninstaller και να του θεσεις να δειχνει τις εφαρμογες με χρονολογικη σειρα.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν δεν δουλεύει σε oreo. Σε κινητό με android 7.0, που το είχα περάσει, με τον υπολογιστή δουλεύει, εννοώ Χωρίς ρουτ.

Έχει δύο επιλογές, ρουτ η συσκευή, Και χωρίς ρουτ, το περνάς με το pc.

 

Ναι ξέρω δεν μπαίνει ούτε με adb θέλει λογικά update

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η μπορεις να βαλεις εναν Uninstaller και να του θεσεις να δειχνει τις εφαρμογες με χρονολογικη σειρα.

 

Δεν ξέρω αν γίνεται χωρίς root. Έχω πολλά χρόνια να βάλω Uninstaller σε κινητό που δεν έχει root. Για να το λες θα γίνεται. Ας δοκιμάσει Uninstaller.

Link to comment
Share on other sites

και βέβαια γίνεται.. πατάς το εικονίδιο με το μικρόφωνο και υπαγορεύεις και αυτό γράφει. Μπορείς να το χρησιμοποιείς σε οποιαδήποτε εφαρμογή υποστηρίζει πληκτρολόγιο...

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλημέρα,

 

Που είναι αυτό το μικρόφωνο που μου λες?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Που είναι αυτό το μικρόφωνο που μου λες?

 

Μεσα στο μαμα πληκτρολογιο της Sammy.

Επισης εκει ειναι και σε ολα τα αλλα πληκτρολογια.....

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κάπου μετά την αναβάθμιση σε oreo, άρχισε αραιά και που τα restart συνοδευόμενα από μήνυμα για υγρασία στη θύρα usb. Σε ξένα forum το είδα να αναφέρεται ως bug που εισήχθη με την oreo από αρκετούς. Το έχει δει άλλος αυτό; Μου το έκανε 2 φορές, και τις 2 με το κινητό στην τσέπη ενώ έτρεχα.

 

https://us.community.samsung.com/t5/Galaxy-Note-8-Questions-and/Moisture-Detected-amp-Constant-Restarting-Since-Oreo/td-p/305422

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...