Jump to content

Samsung Galaxy J7 2017


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χμμμ... Σημερα ηρθε και σε μενα η αναβαθμιση (Ρουμανικο).... Γενικα ολα καλα... :-)

καμμια διαφοροποιηση στην ταχυτητα και στην αυτονομια της συσκευης , βελτιωθηκε καπως η ανταποκριση με το δακτυλικο αποτυπωμα..., και "αυξηθηκε" η χωρητικοτητα του κινητου κατα 1-1,5 GB !!! ...

Μοναδικο προβλημα ειναι οτι μετα απο reboot αργει 10-15 δευτερολεπτα να αναγνωρισει την SD καρτα και τις εφαρμογες της ....βεβαια μικρο το προβλημα αυτο γιατι συμβαινει μονο οταν κανουμε restart την συσκευη...

Edited by molivos
((( M o I_ i \/ o S )))
Link to comment
Share on other sites

μολις απο χθες βραδυ με oreo η συσκευη γινεται ελαφρως πιο γρηγορη! προσεξα και μια πολυ ευχαριστη κατ εμε αλλαγη στο λογισμικο της καμερας..πλεον αλλαζεις με μια κινηση την ληψη απο 4/3 σε 16/9 και δεν χρειαζεται να μπεις στις ρυθμισεις οπως πριν,οπως και οι υπολοιπες ρυθμισεις/εφε μπηκαν στην αρχικη οθονη.!!Τωρα οσον αφορα την ποιοτητα των φωτο δεν ξερω αν εχει βελτιωθει ή οχι αυτο θα το δουμε,οπος και για τις λοιπες λειτουργιες:)

Α ναι οπως λεει κι ο φιλος πιο πανω αυξανεται η χωριτικοτητα της εσωτ.μνημης!!

Link to comment
Share on other sites

μολις απο χθες βραδυ με oreo η συσκευη γινεται ελαφρως πιο γρηγορη! προσεξα και μια πολυ ευχαριστη κατ εμε αλλαγη στο λογισμικο της καμερας..πλεον αλλαζεις με μια κινηση την ληψη απο 4/3 σε 16/9 και δεν χρειαζεται να μπεις στις ρυθμισεις οπως πριν,οπως και οι υπολοιπες ρυθμισεις/εφε μπηκαν στην αρχικη οθονη.!!Τωρα οσον αφορα την ποιοτητα των φωτο δεν ξερω αν εχει βελτιωθει ή οχι αυτο θα το δουμε,οπος και για τις λοιπες λειτουργιες:)

Α ναι οπως λεει κι ο φιλος πιο πανω αυξανεται η χωριτικοτητα της εσωτ.μνημης!!

 

Την έκανα και εγώ τελικά την μετάβαση με καθαρή εγκατάσταση μέσω Odin. Προβλήματα με την κάρτα μνήμης δεν είδα Ούτε αυξήθηκε η εσωτερική χωρητικότητα. Γενικά στην χρήση είναι πιο άμεσο στην ανταπόκριση(έτσι φαίνεται),στην nougat έκανε κάποια σπασίματα πού και πού. Για την μπαταρία είναι νωρίς ακόμα θα δείξει. Η βλακεία είναι ότι μου απενεργοποιήθηκε η επιλογή OEM unlock από τις ρυθμίσεις -επιλογές προγραμματιστή!!θα περιμένω μία εβδομάδα και θα δω τι θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Οι χάρτες έχουν pip ..Η μόνη εφαρμογη που βρήκα να το υποστηρίζει 4e32c3262ee9be969180252ed930ed2d.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ενημερωτικα και μονο αφορμη για την εφαρμογη χαρτες.

 

Ξερουμε ολοι οτι το gps μεσο της εφαρμογης ειναι ενεργοβορο για καποιον που το χρησιμοποιει πολυ συχνα .Μια αλλη εναλλακτικη με μεγαλυτερη εξοικονομηση ενεργειας και λιγοτερη καταναλωση μνημης ειναι οι χαρτες μεσο chrome με φωνητικη καθοδηγηση.

 

Τι κανουμε :

Απενεργοποιουμε την εφαρμογη χαρτες(maps) απο τις ρυθμισεις της συσκευης μας .

 

Κατεβαζουμε το Google maps go και το κανουμε εγκατασταση . Εδω----> https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/google-maps-go-directions-traffic-transit/google-maps-go-directions-traffic-transit-92-release/google-maps-go-directions-traffic-transit-92-android-apk-download/

 

Κατεβαζουμε την εφαρμογη φωνητικες εντολες και κανουμε και αυτο εγκατασταση . Εδω ---->>> https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/navigation-for-google-maps-go/navigation-for-google-maps-go-9-80-3-release/

 

Δωστε τα δικαιωματα και στις 2 εφαρμογες .Ειστε κομπλε .Η εφαρμογη συνδεεται ταχυτατα μεσο chrome με πολυ καλες φωνητικες εντολες. Εννοειται οτι καταναλωνει ελαχιστη μνημη και λιγοτερη μπαταρια :D

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Παιδες ,γνωριζει καποιος αν μπορω και απο που ενεργοποιω το LTE σε J7 2017 OREO 8.1 ????

Ευχαριστω

((( M o I_ i \/ o S )))
Link to comment
Share on other sites

Παιδες ,γνωριζει καποιος αν μπορω και απο που ενεργοποιω το LTE σε J7 2017 OREO 8.1 ????

Ευχαριστω

Αν εννοείς να φαίνεται το LTE αντί για το 4G+ αυτό απ'όσο ξέρω στην Ελλάδα δεν παίζει.

Από κει και πέρα ψάχνεις για custom rom.

 

Υπάρχει και η περίπτωση να είναι θέμα παροχου.

Edited by siberiantiger
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς να φαίνεται το LTE αντί για το 4G+ αυτό απ'όσο ξέρω στην Ελλάδα δεν παίζει.

Από κει και πέρα ψάχνεις για custom rom.

Υπάρχει και η περίπτωση να είναι θέμα παροχου.

 

Δεν συνεχιζω να το ψαχνω ,καθ οτι μαλλον δεν εχει διαφορα με το 4G+ ...

Απλα μου γεννηθηκε η απορια γιατι στης γυναικας μου το J3-2018 η ενδειξη ειναι LTE ενω στο δικο μου J7-2017 ειναι 4G+ (και οι δυο στην cosmote)

Ευχαριστω για την απαντηση....

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενεργοποιείς μέσα από την καρτέλα mobile networks την επιλογή VoLTE calls και αυτόματα έχεις την ένδειξη LTE στην μπάρα.

Το κυτταξα αλλα απο τις ρυθμισεις-Δικτυα κινητης τηλεφωνιας-λειτουργια δικτυου ....Εχει τις εξης επιλογες

 

4G/3G/2G(αυτοματη επιλογη)

3G/2G

Μόνο 3G

Mόνο 2G

Δεν αναφερει κατι για LTE ...

anyway ...Ευχαριστω...

((( M o I_ i \/ o S )))
Link to comment
Share on other sites

[/color]

Το κυτταξα αλλα απο τις ρυθμισεις-Δικτυα κινητης τηλεφωνιας-λειτουργια δικτυου ....Εχει τις εξης επιλογες

 

4G/3G/2G(αυτοματη επιλογη)

3G/2G

Μόνο 3G

Mόνο 2G

Δεν αναφερει κατι για LTE ...

anyway ...Ευχαριστω...

Δεν είναι θέμα του τηλεφώνου αλλά του παρόχου. Εχεις κάνει ενεργποίηση του wifi call στην ανάλογη υπηρεσία της cosmote που γίνεται δωρεάν? Μόλις το κάνεις τότε θα εμφανιστεί και το LTE.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα, τον τελευταίο μήνα περίπου έχει κάνει 3-4 επανεκινήσης από μόνο του, έχει τύχει και σε κάποιον άλλο? Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να ξεκίνησε να το κάνει μετά από την αναβάθμηση.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ερώτηση και βοήθεια... κάτοχος του j7 2017 εδώ και 13 μήνες, υπερευχαριστημένος αλλά χθες μου έσπασε η οθόνη... κόστος επισκευής από 70+, αυτή τη στιγμή έχει 175, θα το φτιάχνατε ή όχι; Ακόμα... αν πω οτι πάω σε νέο.... σταθερά samsung, τι θα αγοράζατε εσείς;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ερώτηση και βοήθεια... κάτοχος του j7 2017 εδώ και 13 μήνες, υπερευχαριστημένος αλλά χθες μου έσπασε η οθόνη... κόστος επισκευής από 70+, αυτή τη στιγμή έχει 175, θα το φτιάχνατε ή όχι; Ακόμα... αν πω οτι πάω σε νέο.... σταθερά samsung, τι θα αγοράζατε εσείς;

 

Α6+

Μη το φτιάχνεις. Το πουλάς και τέλος.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σήμερα το μεσημέρι παρήγγειλα το α6+, όσο για να το πουλήσω... δε νομίζω να το αγόραζε κάποιος....
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σήμερα το μεσημέρι παρήγγειλα το α6+, όσο για να το πουλήσω... δε νομίζω να το αγόραζε κάποιος....

 

Μη το λες αυτό. Όλο και κάποιος θα ενδιαφερθεί.

πχ κάποιος που να θέλει την πλακέτα.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου ήρθε προχθές η αναβάθμιση σε Oreo. Μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων το τηλέφωνο είναι λίγο πιο γρήγορο. Η μπαταρία πάνω κάτω το ίδιο
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λάβαμε κ εμείς την αναβάθμιση

Δώρο Χριστουγέννων

 

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος το κόστος επισκευής σπασμένης οθόνης j7 2017 σε επίσημο service samsung?

Σκέφτομαι και την αγορά του a6 plus 2018 ή a7 2018 αλλά προβληματίζομαι για το θέμα ανθεκτικότητας κατασκευής των συσκευών που από όσο είδα δεν πρέπει να διαφέρουν κ πολύ από το j7 2017.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου ήρθε προχθές η αναβάθμιση σε Oreo. Μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων το τηλέφωνο είναι λίγο πιο γρήγορο. Η μπαταρία πάνω κάτω το ίδιο
Λάβαμε κ εμείς την αναβάθμιση

Δώρο Χριστουγέννων

Ποτε βγηκε?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος το κόστος επισκευής σπασμένης οθόνης j7 2017 σε επίσημο service samsung?

Σκέφτομαι και την αγορά του a6 plus 2018 ή a7 2018 αλλά προβληματίζομαι για το θέμα ανθεκτικότητας κατασκευής των συσκευών που από όσο είδα δεν πρέπει να διαφέρουν κ πολύ από το j7 2017.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

80 ευρω ηθελαν το 2017 για το J7 2016 .Καπου τοσο να υπολογιζεις για του 2017.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος το κόστος επισκευής σπασμένης οθόνης j7 2017 σε επίσημο service samsung?

Σκέφτομαι και την αγορά του a6 plus 2018 ή a7 2018 αλλά προβληματίζομαι για το θέμα ανθεκτικότητας κατασκευής των συσκευών που από όσο είδα δεν πρέπει να διαφέρουν κ πολύ από το j7 2017.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Κάνε την μετάβαση σε μια απο τις δύο υπέροχες συσκευές που αναφέρεις. Και το Α6+ αλλά και το Α7 είναι σούπερ επιλογές. Μετά θα απορείς πως την πάλευες με το (εξαιρετικό για πρόπερσι) j7....

Τεράστια αναβάθμιση σε κάμερα και οθόνη ενώ δεν χάνουν στην ήδη εξαιρετική μπαταρία.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις-τοποθετήσεις.

Γνωρίζει κάποιος αν έχουν διαφορά στην κατασκευή-ανθεκτικότητα της οθόνης τα a6 plus και a7; Από όσα είδα το Α7 έχει καλύτερα χαρακτηριστικά αλλά το α6 plus είναι μεταλλικό, πιο βαρύ κ ελαφρώς μικρότερο σε πλάτος. Συγγνώμη για το εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις-τοποθετήσεις.

Γνωρίζει κάποιος αν έχουν διαφορά στην κατασκευή-ανθεκτικότητα της οθόνης τα a6 plus και a7; Από όσα είδα το Α7 έχει καλύτερα χαρακτηριστικά αλλά το α6 plus είναι μεταλλικό, πιο βαρύ κ ελαφρώς μικρότερο σε πλάτος. Συγγνώμη για το εκτός θέματος.

 

Το Α6+ το έχει κοντινό μου άτομο και το Α7 το πήρε φίλη μου. Για την ανεκτικότητα οθόνης δεν γνωρίζω (δεν έφαγε κανένα από τα 2 τούμπα). Το Α6+ δείχνει ανθεκτικό ενώ το Α7 πιο premium. Επισης το δεύτερο έχει 4gb ram, 64gb storage (έναντι 3/32) ενώ έχει και 3 κάμερες.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy J7 2017

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...