Jump to content

Samsung Galaxy J7 2017


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Samsung Galaxy J7 (2017)

Released 2017, July

181g, 8mm thickness

Android 7.0

16GB storage, microSD card slot

 

5.5"

1080x1920 pixels

13MP

1080p

3GB RAM

Exynos 7870 Octa

3600mAh

Edited by ZZW30

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους,πριν μια εβδομάδα αγόρασα το J7 2017 dual sim,το οποίο είναι τρομερά γρήγορο και εύχρηστο κινητό, είμαι εν γένει ικανοποιημένος από τις λειτουργίες του και τις τεχνικές του προδιαγραφές.

Αντιμετωπίζω όμως ένα θέμα το οποίο δεν ξέρω αν συμβαίνει από κάποια ρύθμιση ή είναι κάτι preset του κινητού:

Ενώ συνδέομαι κανονικά σε wifi και δεν αντιμετωπίζω κανένα άλλο πρόβλημα με σύνδεση-ταχύτητα κτλ, όταν φτάσει η ώρα να φύγω από ένα δίκτυο wifi διότι π.χ. φεύγω από το σπίτι, όταν φτάσω σε έναν προορισμό με wifi στο οποίο έχω επανασυνδεθεί το κινητό δεν συνδέεται μόνο του παρα μόνο όταν το πατήσω να ξεκλειδώσει ή πατήσω κάποιο κουμπί για να δω την ώρα ας πούμε.

Μου κάνει εντύπωση γιατί τα παλαιότερα κινητά που είχα συνδεόντουσαν μόνα τους κατευθείαν χωρίς να χρειαστεί να τα ξεκλειδώσω,οπότε και μου ερχόντουσαν ειδοποιήσεις μνμτα κτλ,ενώ τώρα πρέπει να το ξεκλειδώσω ή να πατήσω κάποιο κουμπί για να συνδεθώ αυτόματα.

Μου δίνει δλδ την εντύπωση ότι το wifi "κοιμάται" και όταν πατήσω να ξεκλειδώσει το κινητό μου τότε "ξυπνάει" και συνδέεται κατευθείαν,έψαξα λοιπόν για κάποιο powersave σε wifi που θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο άλλα δεν βρήκα κάποια εντολή,μήπως έχει κάποιος καμία ίδεα?:O

Link to comment
Share on other sites

Το εχω περιπου μια βδομαδα. Δεν παρατηρησα να δουλευει μονο με το να κανω κατι, αλλα τωρα που το λες θα το τσεκαρω και θα σου πω.
Link to comment
Share on other sites

Ποιο ακριβώς μοντέλο έχεις;

Για τι wifi δεν γνωρίζω να σου πω, δυστυχώς

 

Sent from my SM-G610F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάνεις λάθος? Μόλις το ξεκλειδώσεις απλά σε ενημερώνει οτι συνδέθηκε στο συγκεκριμένο wifi. Αυτό δε σημαίνει ότι συνδέθηκε εκείνη τη στιγμή. Σε μένα τουλάχιστον αυτό γίνεται. Και στα παλιά και στο J7 2017 που εχω τώρα. Ζήτα από κάποιον παρόντα να σου στείλει ένα email ή viber χωρίς να το ξεκλειδώσεις για να τσεκάρεις αυτό που λέω.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφού έψαξα τις ρυθμίσεις μήπως τυχόν έκανα κάτι λάθος και αφού googlara εν γένει μήπως συναντήσω κάποιον με το ίδιο πρόβλημα, παρατήρησα διάφορα άρθρα τα οποία ανάφεραν ότι τα Αndroi Nougat εν γένει ψιλοέχουν θεματάκια με την σύνδεση σε wifi σε διάφορα κινητά..Βέβαια επίσης παρατήρησα ότι απλά θέλει λίγο χρόνο παραπάνω σε σχέση με παλιά κινητά μου για να επανασυνδεθεί σε γνωστό wifi αυτόματα, οπότε κάπως ησύχασα διότι νόμιζα ότι δεν θα συνδεόταν ποτέ αν δεν το ξεκλείδωνα ή κάτι τέτοιο...

 

 

Ποιο ακριβώς μοντέλο έχεις;

Για τι wifi δεν γνωρίζω να σου πω, δυστυχώς

 

Sent from my SM-G610F using Tapatalk

samsung sm-j730f

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήπως κάνεις λάθος? Μόλις το ξεκλειδώσεις απλά σε ενημερώνει οτι συνδέθηκε στο συγκεκριμένο wifi. Αυτό δε σημαίνει ότι συνδέθηκε εκείνη τη στιγμή. Σε μένα τουλάχιστον αυτό γίνεται. Και στα παλιά και στο J7 2017 που εχω τώρα. Ζήτα από κάποιον παρόντα να σου στείλει ένα email ή viber χωρίς να το ξεκλειδώσεις για να τσεκάρεις αυτό που λέω.

 

το δοκίμασα αυτό απο την πρώτη στιγμή.... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν έχει led αλλά μικρο το κακο .....για τα λεφτά που το πήρα (165) ειναι ότι καλύτερο

 

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν έχει led αλλά μικρο το κακο .....για τα λεφτά που το πήρα (165) ειναι ότι καλύτερο

 

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

αλλο κινητο λες μαλλον....μιλαμε για J7 2017 στα 349 ευρω:)

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο forum, θέλω παιδια τη βοηθεια και τις γνωσεις. Αγορασα πριν απο 2 μερες το galaxy j7 και δεν μου αναβει η λυχνια led, σε αναπαντητες , ειδοποιησεις απο viber και messenger . Εψαξα πιστευω καλα στις ρυθμισεις μηπως ειναι καποια επιλογη ειδοποιησης απενεργοποιημενη, αλλα δεν βρηκα κατι. Δεν φαινεται για χτυπημενο ή κατι αλλο για να παει το μυαλο μου σε θεμα βλαβης.

 

Μπορειτε σας παρακαλω να με βοηθησετε.??

 

Ευχαριστω πολυ:):)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει led notification το j7. Θα πας εδώ

 

Ρυθμίσεις προσβασιμοτητα hearing then turn on Flash Notification

 

Χρησιμοποιεί την μπροστινή κάμερα δηλαδή απλά αναβοσβήνει.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα βρει αυτο, περιμενα θα ειχε. Περιεργο να μην το εχουν, τοσο ωραιο κινητο (κατα τη γνωμη μου παντα). Λιγο κουλο που φαινεται και χωρις λογικη. Κριμα, Δε πειραζει.

 

Ευχαριστω πολυ πάντως για τη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα βρει αυτο, περιμενα θα ειχε. Περιεργο να μην το εχουν, τοσο ωραιο κινητο (κατα τη γνωμη μου παντα). Λιγο κουλο που φαινεται και χωρις λογικη. Κριμα, Δε πειραζει.

 

Ευχαριστω πολυ πάντως για τη βοηθεια

Η Samsung κανει πολλές εκπτώσεις στη σειρά J και A για να κρατήσει καλή τιμή. Τουλάχιστον έχει αυτό με το flash της κάμερας κάτι είναι και αυτό από το τίποτα. Η διαφορά με το led είναι τα χρώματα πχ όταν έχω μπλε είναι mail πράσινο κλήση κτλ.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο αυτο, είχα το galaxy s3 NEO, το οποιο εχει κανονική λυχνία led. Και το θεωρουρα φυσιολογικό ενα καλυτερο μοντελο να συνεχιζει να το εχει, οπως και τα περισσοτερα. Αλλα οπως λες, ακομα και το flash είναι μια βοηθεια.
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο αυτο, είχα το galaxy s3 NEO, το οποιο εχει κανονική λυχνία led. Και το θεωρουρα φυσιολογικό ενα καλυτερο μοντελο να συνεχιζει να το εχει, οπως και τα περισσοτερα. Αλλα οπως λες, ακομα και το flash είναι μια βοηθεια.

Έχει κόψει πολλά πράγματα η Samsung. Ir led αποσπώμενη μπαταρία. Τι να κάνεις ότι θέλουν κάνουν.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το πάρω και εγώ σαν δεύτερη συσκευή,μιας και έχει ξεχωριστή θέση για την κάρτα μνήμης...Θα ήθελα να ρωτήσω από τους κατόχους εντυπώσεις... Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Το πηρα για δώρο στη γυναίκα μου. Ωραιο , λεπτό, ελαφρύ. Διπλή sim, χωρος για memory card. Αυτα μπόρεσα να ξεχωρισω για αρχη, γιατί έχει 2 μερες που το πηραμε. Ελπιζω να δικαιωσει την επιλογη μου
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ΑΠΟ προχθές κάτοχος του εν λόγο κινητού.Μια μικρή αναβάθμιση από το j7 του 2016 που μόνο μικρή ΔΕΝ αποδείχτηκε.Τι το ΘΈΛΕΤΕ το λένε ΌΤΑΝ υπάρχει always on.Η ανάπαραγωγη ήχου απίστευτη.Το ΗΧΕΊΟ συγκριτικά με το ΠΕΡΣΙΝΌ μοντέλο ΣΚΟΤΏΝΕΙ...Βελτιωμενες κάμερες. Τι άλλο θέλουμε ΣΕ αυτά τα λεφτά.....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η πισω καμερα απο οτι ειδα λεει 13 megapixel . Ειναι "αληθηνα" αυτα ?

 

Νομιζω παιρνει nano sim . Αρα την micro sim που εχω πρεπει να την αλλαξω ?

 

Μπορει καποιος που ειχε και του 2016 και του 2017 να κανει μια συγκριση ?

 

Ευχαριστω.

Edited by m7ixalis

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Sar βλεπω χαμηλο στο κεφαλι αλλα κοντα στο 1,5 στο σωμα

 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν ειδα να υπαρχει τετοιο θεμα ειπα να ανοιξω εγω μιας και την Δευετρα θα το παρω αφου στο J7 2016 εσπασε η οθονη εσωτερικα .

 

Η πισω καμερα απο οτι ειδα λεει 13 megapixel . Ειναι "αληθηνα" αυτα ?

 

Νομιζω παιρνει nano sim . Αρα την micro sim που εχω πρεπει να την αλλαξω ?

 

Μπορει καποιος που ειχε και του 2016 και του 2017 να κανει μια συγκριση ?

 

Ευχαριστω.

 

Φίλε μου, η πίσω και η μπροστά κάμερα είναι όντως 13mp. Το κινητό το έχω 5 ημέρες και είμαι υπερ-ευχαριστημένος σε σχέση με τα χρήματα του και τον αντίστοιχο ανταγωνισμό. Φωτογραφίες εξαιρετικές μπρος πίσω, πολύ smooth λειτουργία, αρκετά γρήγορο, καταπληκτική οθόνη και το κυριότερο? Μπαταρία Τέρας. Με την πρώτη φόρτιση (άστρωτη ακόμα η μπαταρία) στο 20% μου βγάζει σχεδόν 3 ημέρες αναμονή με 7 ώρες ανοιχτή οθόνη!! Πραγματικά πολύ καλά έως άριστα αποτελέσματα. Όντως παίρνει 2 Nano Sim (Dual), τώρα αν κόψης τη δική σου ή την αλλάξεις είναι δικό σου θέμα την δουλειά σου την κάνεις είτε με τον έναν τρόπο είτα με τον άλλον. Σύγκριση με το αντίστοιχο του 2016 δεν μπορώ να κάνω διότι δεν είχα εκείνο το κινητό, αλλά από Redmi note 4 που γνωρίζω σαφώς καλύτερο ως over all το J7 με διαφορά, στα + επίσης οι δύο κάρτες sim και η micro sd ταυτόχρονα.

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Μολις το πηρα και ενημερωνετα.....Εντωπωσεις πιο μετα .Ευχαριστω.

 

Ελπιζω η μπαταρια να ειναι σαν του 2016 που ειχα .

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy J7 2017

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...