Jump to content

[CAR] Αντιηλιακές Μεμβράνες


Dr_Michael
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για να μη σε γράψει η τροχαία, θα πρέπει να έχεις ιατρική γνωμάτευση απο δημόσιο νοσοκομείο ότι χρειάζεσαι προστασία από τον ήλιο.

Το χαρτί-βεβαίωση για την ποιότητα και τα πιστοποιητικά της μεμβράνης είναι μόνο για το ΚΤΕΟ

Επίσης, ο νόμος σε άλλο άρθρο αναφέρει ότι απαγορεύεται η επικόλληση οποιαδήποτε υλικού μειώνει την ορατότητα στο εμπρός παρπρίζ και στα παράθυρα οδηγού συνοδηγού. Οπότε αν θέλουν σε γράφουν άνετα και με το νόμο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Απαντήσεις 556
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

θελω να βαλω σε opel astra g 2003 5θυρο.

ειμαι θεσσαλονικη.

καποια προταση; κοστος περιπου;

σκεφτομαι 1η σκαλα οδηγο-συνοδηγο και 2η πισω.

Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω σε opel astra g 2003 5θυρο.

ειμαι θεσσαλονικη.

καποια προταση; κοστος περιπου;

σκεφτομαι 1η σκαλα οδηγο-συνοδηγο και 2η πισω.

 

Νομιζω στο μπροστινο παρπριζ απαγορευεται οτιδηποτε.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω σε opel astra g 2003 5θυρο.

ειμαι θεσσαλονικη.

καποια προταση; κοστος περιπου;

σκεφτομαι 1η σκαλα οδηγο-συνοδηγο και 2η πισω.

 

Επειδή έχω το ίδιο αυτοκίνητο (του 2000, με τον Χ κινητήρα) θα σου πω τα εξής.

 

Για οδηγό - συνοδηγό βάλε 1ο στάδιο (υπάρχει και ένα εξαιρετικά ανοιχτόχρωμο, αλλά δεν το συζητάω αυτό), έστω κι αυτό απαγορεύεται από τον ΚΟΚ και την Ευρωπαϊκή Οδηγία.

 

Για το πίσω παρμπρίζ βάλε ό,τι και σε οδηγό-συνοδηγό (1ο στάδιο), έστω κι αν επιτρέπεται να βάλεις ό,τι θες, γιατί το ίδιο το αυτοκίνητο έχει ελαφρώς φιμέ όλα τα τζάμια, οπότε με οτιδήποτε πιο σκούρο δεν θα βλέπεις πίσω, ειδικά σε σκοτεινές περιοχές ή τον χειμώνα.

 

Για τα πίσω παράθυρα θα δείχνει όμορφο το 1ο στάδιο, αν έχεις 5θυρο, ΑΛΛΑ, αν έχεις παιδί ή σκοπεύεις να κάνεις στο άμεσο μέλλον (χωρίς αλλαγή αυτοκινήτου) το 1ο στάδιο δεν σε καλύπτει. Αυτό έχω αντιμετωπίσει εγώ με τον μικρό τα τελευταία δύο χρόνια και φέτος θα πάω να αλλάξω τα δύο πίσω και να τα κάνω τελείως σκούρα*. Έτσι, λοιπόν, αν έχεις 3θυρο ή 5θυρο+παιδί δεν το συζητάω, θα βάλεις ό,τι πιο σκούρο βρεις. Διαφορετικά βάζεις ό,τι και μπροστά.

 

Για το μπροστά παρμπρίζ δεν μπορείς να βάλει τίποτε θεωρητικά, υπάρχουν, όμως, μεμβράνες που απλά κόβουν το UV κομμάτι του φάσματος και είναι τελείως διάφανες, οπότε δεν τις βλέπει κανείς.

 

Επίσης, υπάρχουν μεμβράνες που κόβουν και IR και UV και είναι τελείως διαφανείς, αλλά κοστίζουν εξαιρετικά ακριβά. Παλαιότερα είχε μόνο η V-Kool, αλλά τώρα υπάρχουν και στις υπόλοιπες μάρκες.

 

Για μαγαζιά Θεσσαλονίκη δεν γνωρίζω, αλλά όλες οι γνωστές μάρκες θα σε καλύψουν. Για όλα, εκτός του μπροστά, η τιμή που παίζει είναι περίπου 150€ +/- 20-30€.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα.

 

* Με σταμάτησε η ΕΛ.ΑΣ. πάνω στις στροφές στο Μενίδι (Αιτωλοακαρνανίας) γιατί είχα βάλει στο πίσω παράθυρο μία πετσέτα για να μην χτυπάει ο ήλιος τον μικρό. Δεν υπήρχε ΚΑΝΕΙΣ άλλος λόγος για να με σταματήσει, αφού ούτε σε μπλόκο ήταν να με δουν, και τα όρια μέσες άκρες τα τηρούσα (άντε να πήγα +10). Από τότε πήρα την απόφαση να τα κάνω όλα σκούρα πίσω που τους φαίνεται πιο φυσιολογικό...

 

Edited by pipinos1976
Link to comment
Share on other sites

Στο παρ πριζ δε θα βαλω.

Στο πισω τζαμι λες να βαλω πρώτο στάδιο ε?

Θα παω στο ρεπο να ρωτησω σε κανα 2

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για οδηγό συνοδηγό είναι στη κρίση σου. Για να είσαι απόλυτα νόμιμος θες πρώτο στάδιο. Στα πίσω των επιβατών και του πορτ μπαγαζ εννοείται δεύτερο στάδιο.

Το πρώτο στάδιο δε θα 'δειξει' ιδιαίτερα.

Εγώ έβαλα παντού δεύτερο στάδιο της 3m τις cs35. Πολύ καλό αποτέλεσμα και κανένα μα κανένα απολύτως θέμα με την ορατότητα νύχτα μέρα.

Αν θες πρόταση για εγκατάσταση Θεσσαλονίκη μπορώ να σου πω με πμ. Να ξέρεις όμως πως οι συγκεκριμένες μεμβράνες παίζουν κοντά στα 200.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by gsir

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...