Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τε σαλατ ευχαριστώ για την ανάλυση φίλε μου! Χρήσιμη και περιεκτική όπως πάντα. Η αλήθεια είναι ότι σε καμία δεν έκανα ούτε ταπ ώστε να δω τι μπορεί να πιάσει. Edited by Abdalis_3k60
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ωχ ωχ ωχ το παιδί νευρίασε και φωνάζει για τις χάλια φωτογραφίες. Ναι Κωστάκη χάλια είναι, μη μας αγχώνεσαι. Xiaomi και zte των 85 ευρώ πες καλύτερα για να είσαι μέσα. Εντάξει ηρέμησες τώρα;; και περιμένω είπαμε αύριο τρακτερακια σε φωτογραφίες για να χαρείς με τους παπάδες του hdr +.

 

Τε σαλατ ευχαριστώ για την ανάλυση φίλε μου! Χρήσιμη και περιεκτική όπως πάντα. Η αλήθεια είναι ότι σε καμία δεν έκανα ούτε ταπ ώστε να δω τι μπορεί να πιάσει.

 

εγω γιατι να αγχωθω? εγω εκανα αναλυση της φωτογραφιας σου.

Edited by gtf4270
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους κάποιος μοντ ρε παιδιά να μαζέψει τον gtf. Τσιφλίκι το χει κάνει. Η συμπεριφορά από το ίδιο το φόρουμ προς αυτόν είναι τουλάχιστον ύποπτη πλέον. Έχετε ρίξει Μπαν σε πόσα παλιά μέλη που προσέφεραν, επειδή απλά έκαναν και με πιο ήρεμο τρόπο πολλές φορές αυτό που κάνει πλέον το σύνολο αυτών που κράζουν τον συγκεκριμένο εδώ μέσα. Αν απλά θέλετε να έχετε κάποιον για να σας κάνει νούμερα εδώ μέσα, εμείς δε θα παίξουμε το παιχνίδι σας. ΑΠΟΧΗ ΚΎΡΙΟΙ. ΜΈΧΡΙ ΝΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΊΤΕ. ΑΦΉΣΤΕ ΤΟΝ ΝΑ ΠΑΡΑΛΗΡΕΊ ΜΌΝΟΣ ΤΟΥ. ΈΛΕΟΣ ΠΙΑ

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Alex_alex
Link to comment
Share on other sites

 

Νικο μηπως πρεπει να δωσεις ενα κλικ πανω τα χρωματα?

μιας και ερχεσαι απο Lumia 950?

Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλή Προς τον gtf σαν σχετικά παλιό μέλος που είμαι

Είναι θέμα χρόνου να φας μπάν.. Επειδή έχω φάει στο παρελθόν και με ενόχλησε ηρεμισα και συμμορφώθηκα.. Για να μη μείνεις με το κινητό στο χέρι χαλάρωσε λίγο αν δεν σε νοιάζει να περνάς τον χρόνο σου εδώ.. Συνεχισε είσαι σε κακό δρόμο

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλή Προς τον gtf σαν σχετικά παλιό μέλος που είμαι

Είναι θέμα χρόνου να φας μπάν.. Επειδή έχω φάει στο παρελθόν και με ενόχλησε ηρεμισα και συμμορφώθηκα.. Για να μη μείνεις με το κινητό στο χέρι χαλάρωσε λίγο αν δεν σε νοιάζει να περνάς τον χρόνο σου εδώ.. Συνεχισε είσαι σε κακό δρόμο

 

Είναι στο 5ο προφίλ, νομίζεις αυτό τον κολλάει ? Όσο δεν δίνουν δικαίωμα mod σε έναν που θα του ρίχνει μόνιμα και όσο του δίνετε σημασία ( μαζί και εγώ καμία φορά) τόσο θα υπάρχει. Εγώ λέω να τον γράφετε όλοι να δούμε, έχει τα ψυχολογικά του και θέλει να αποκτήσουμε και εμείς

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά φωτογραφίες να ανεβάζουμε ή τζάμπα ασχολούμαστε;Γιατί βλέπω πολλές χάνονται στον γενικό ορυμαγδό φαγωμάρας του νήματος..
Link to comment
Share on other sites

Ξύπνησα και είδα 3 νέες σελίδες και δεν ήταν για φωτογραφίες.

Θα κάνω γραπτό το διάλογο που είχα με φίλο μου που συμμετείχε εδώ με φωτογραφίες που σε κάνουν να αγοράσεις κινητό, αλλά τώρα δεν....

Επειδή κουράζει και απομακρύνει κόσμο, νέο αλλά και σημαντικούς παλιούς, προσπεράστε σαν να μην έγιναν ποτέ οποιαδήποτε μηνύματα ενοχλούν. Έτσι θα είναι μόνο ένα post ανάμεσα στα πολλά και όχι φωτογραφίες χαμένες ανάμεσα στα posts αντιπαράθεσης.

Δοκιμάστε το οσο δύσκολο και αν σας είναι να μην απαντήσετε.

Operation Ghost.

 

Κάντε το σαν χάρη σε αυτό το νήμα γιατί μια "γωνιά" έχουμε, μην ερημώσει....

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν γραφω συχνα και παρακολουθω το νημα θα ηθελα την γνωμη σας. Νεος κατοχος της συσκευης Ηuawei mate 10 pro εδω και μια μερα περιπου και ειμαι απογοητευμενος με την καμερα σαν πρωτη εικονα.Προερχομενος απο mi note 3 στις βραδυνες low light σε εσωτερικο χωρο βλεπω το mate 10 pro βγαζει ιδιες και πολλες φορες χειροτερες με πολυ θορυβο και χωρις λεπτομερεια δεν συζηταω το mi note 3 με google camera πολυ ανωτερο.Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι σε πολυ low light συνθηκες σαν να μπερδευεται η κατασταση με την ΑΙ τεχνολογια.Το συμπερασμα που εβγαλα ειναι σε τετοιες συνθηκες πρεπει να παιζω με manual οπου εκει δεν λεω σωνεται καπως η κατασταση.Δεν ξερω τεχνικα πολλα πραγματα πανω στην φωτογραφια αλλα νομιζα η διαφορα θα ηταν εμφανης ενα κλικ πανω με το huawei.Δεν δοκιμασα τοπια ημερισιες κτλ.Το μονο που δοκιμασα ειναι να να παω κατευθειαν στα βαθια και να βγαλω low light μεσα στο σπιτι.Μπορει να με πειτε την γνωμη σας εν εχω τοσο λαθος αποψη;

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν γραφω συχνα και παρακολουθω το νημα θα ηθελα την γνωμη σας. Νεος κατοχος της συσκευης Ηuawei mate 10 pro εδω και μια μερα περιπου και ειμαι απογοητευμενος με την καμερα σαν πρωτη εικονα.Προερχομενος απο mi note 3 στις βραδυνες low light σε εσωτερικο χωρο βλεπω το mate 10 pro βγαζει ιδιες και πολλες φορες χειροτερες με πολυ θορυβο και χωρις λεπτομερεια δεν συζηταω το mi note 3 με google camera πολυ ανωτερο.Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι σε πολυ low light συνθηκες σαν να μπερδευεται η κατασταση με την ΑΙ τεχνολογια.Το συμπερασμα που εβγαλα ειναι σε τετοιες συνθηκες πρεπει να παιζω με manual οπου εκει δεν λεω σωνεται καπως η κατασταση.Δεν ξερω τεχνικα πολλα πραγματα πανω στην φωτογραφια αλλα νομιζα η διαφορα θα ηταν εμφανης ενα κλικ πανω με το huawei.Δεν δοκιμασα τοπια ημερισιες κτλ.Το μονο που δοκιμασα ειναι να να παω κατευθειαν στα βαθια και να βγαλω low light μεσα στο σπιτι.Μπορει να με πειτε την γνωμη σας εν εχω τοσο λαθος αποψη;

 

Καλήμερα. Τις εχεις συγκρίνει σε οθόνη υπολογιστή;

Πάντως γενικά το mi note 3 εχει δυνατή κάμερα αν και πιστεύω οτι σε low light ειναι ανώτερο το mate.

Κανε την σύγκριση σε ίδια οθόνη ;)

 

Ποια rom ειχες; Την 9.1.4.0 ή κάποια dev (ή stable 9.5.4.0) που εχει updated camera ?

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν γραφω συχνα και παρακολουθω το νημα θα ηθελα την γνωμη σας. Νεος κατοχος της συσκευης Ηuawei mate 10 pro εδω και μια μερα περιπου και ειμαι απογοητευμενος με την καμερα σαν πρωτη εικονα.Προερχομενος απο mi note 3 στις βραδυνες low light σε εσωτερικο χωρο βλεπω το mate 10 pro βγαζει ιδιες και πολλες φορες χειροτερες με πολυ θορυβο και χωρις λεπτομερεια δεν συζηταω το mi note 3 με google camera πολυ ανωτερο.Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι σε πολυ low light συνθηκες σαν να μπερδευεται η κατασταση με την ΑΙ τεχνολογια.Το συμπερασμα που εβγαλα ειναι σε τετοιες συνθηκες πρεπει να παιζω με manual οπου εκει δεν λεω σωνεται καπως η κατασταση.Δεν ξερω τεχνικα πολλα πραγματα πανω στην φωτογραφια αλλα νομιζα η διαφορα θα ηταν εμφανης ενα κλικ πανω με το huawei.Δεν δοκιμασα τοπια ημερισιες κτλ.Το μονο που δοκιμασα ειναι να να παω κατευθειαν στα βαθια και να βγαλω low light μεσα στο σπιτι.Μπορει να με πειτε την γνωμη σας εν εχω τοσο λαθος αποψη;

 

Και εγώ την ίδια αλλαγή έκανα,δεν υπάρχει περίπτωση να βγάζει καλύτερες βραδινές το mi note 3,δεν υπάρχει σύγκριση με στοκ auto πάντα έτσι,google cam oυδέποτε χρησιμοποίησα στο mi note 3..Στις ημερήσιες απογοητεύτηκα και εγώ είναι αλήθεια,αλλά βάζοντας δίπλα δίπλα με του mi note 3 ίσως και η πρώτη εντύπωση να ήταν λανθασμένη και θα σου εξηγήσω γιατί,πιστεύω ότι επειδή ακριβώς πήγαμε σε ναυαρχίδα με περισσότερα χρήματα κλπ ο πήχης ήταν πολύ ψηλά,έλα όμως που έχει μικρύνει η ψαλίδα αρκετά μεταξύ midrange και flagship στο θέμα της κάμερας και όχι μόνο...Πάντως το auto του mate 10 pro δουλεύει πολύ καλά,αναγνωρίζει τα πάντα και σε χαμηλό φωτισμό προσωπικά το έχω λατρέψει.Την έχω μια εβδομάδα την συσκευή και μέρα με την μέρα μου αρέσει και περισσότερο,ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μιας και τσιμπησα ενα s9+ οριστε αλλο ενα συγκριτικο με τον εαυτο του :P (δηλαδη διαφορετικες ρυθμισεις/διαφραγμα/εκθεση κλπ) και με το V30 στη συνεχεια:

Απλα αυτοματη (οι ανθρωποι που φαινονται κινουνται και δεν ειναι στημενοι παρολο οτι κοιτανε την καμερα κατα καιρους) και HDR off:

[ig]https://farm1.staticflickr.com/784/40850473284_aaf629da4b_c.jpg[/img]S9 plus by Nikos Bletas, on Flickr

 

αυτοματη με διαφραγμα 2.4:

[ig]https://farm1.staticflickr.com/797/40669304255_90b7ce3938_c.jpg[/img]S9 plus by Nikos Bletas, on Flickr

 

αυτοματη με διαφραγμα 1.5:

[ig]https://farm1.staticflickr.com/822/40669324175_2fdbaecd40_c.jpg[/img]S9 plus by Nikos Bletas, on Flickr

 

με hdr on και αυτοματες:

[ig]https://farm1.staticflickr.com/890/27692485148_8cc49d25a2_c.jpg[/img]S9 plus by Nikos Bletas, on Flickr

 

με μειωμενη εκθεση:

[ig]https://farm1.staticflickr.com/890/27692485148_8cc49d25a2_c.jpg[/img]S9 plus by Nikos Bletas, on Flickr

 

Χειροκινητα iso 50 f 1,5 και τα υπολοιπα αυτοματο:

[ig]https://farm1.staticflickr.com/873/26693499917_dae3d5a13e_c.jpg[/img]S9 plus by Nikos Bletas, on Flickr

 

Χειροκινητα iso 50 f 2.4 και τα υπολοιπα αυτοματο:

[ig]https://farm1.staticflickr.com/873/26693499917_dae3d5a13e_c.jpg[/img]S9 plus by Nikos Bletas, on Flickr

 

 

V30 stock με μειωμενη εκθεση:

[ig]https://farm1.staticflickr.com/845/40667354045_f84ec283cd_c.jpg[/img]V30 stock by Nikos Bletas, on Flickr

 

V30 αυτοματο χωρις hdr:

[ig]https://farm1.staticflickr.com/845/40667354045_f84ec283cd_c.jpg[/img]V30 stock by Nikos Bletas, on Flickr

 

V30 gcam:

[ig]https://farm1.staticflickr.com/868/40669901495_4aeafcd80c_c.jpg[/img]V30 gcam by Nikos Bletas, on Flickr

 

[ig]https://farm1.staticflickr.com/842/40667370585_aff9786b72_c.jpg[/img]V30 gcam by Nikos Bletas, on Flickr

 

Με την Gcam εβγαλα 4-5 που τις βλεπω σχεδον ιδιες. Κανονικα επρεπε να εχουν διαφορες γιατι επαιζα με εκθεση αλλα δεν βλεπω να εχουν οποτε ισως μεχρι να πατησω κλικ εκανε παλι υπολογισμο μονο του και εχανε το μειον στην εκθεση που εκανα. ειναι στο flickr μου και οι 5 μαζι

 

Με αυτα και με αυτα έχασα το συγκριτκό :lol:

 

Νίκο μου φαίνονται πολύ κοντά. Ίσως διαφέρουν λιγο σε wb και το V30 έχει ελάχιστα μικρότερο noise reduction?

Επιπλέον παραδόξως φαινεται να χει λιγο καλύτερο dynamic range στο v30. Εσύ πως τα βλέπεις μέχρι στιγμή;

 

Η gcam πάλι αν ήταν ελάχιστα πιο φωτεινή νομίζω θα ήταν η καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα. Τις εχεις συγκρίνει σε οθόνη υπολογιστή;

Πάντως γενικά το mi note 3 εχει δυνατή κάμερα αν και πιστεύω οτι σε low light ειναι ανώτερο το mate.

Κανε την σύγκριση σε ίδια οθόνη ;)

τις ειδα καποιες σε pc το θεμα ειναι το εχω λιγες ωρες και πρεπει να βρω συγκεκριμενες του μι νοτε 3 για να συγκρινω με τις ιδιες συνθηκες.

Και εγώ την ίδια αλλαγή έκανα,δεν υπάρχει περίπτωση να βγάζει καλύτερες βραδινές το mi note 3,δεν υπάρχει σύγκριση με στοκ auto πάντα έτσι,google cam oυδέποτε χρησιμοποίησα στο mi note 3..Στις ημερήσιες απογοητεύτηκα και εγώ είναι αλήθεια,αλλά βάζοντας δίπλα δίπλα με του mi note 3 ίσως και η πρώτη εντύπωση να ήταν λανθασμένη και θα σου εξηγήσω γιατί,πιστεύω ότι επειδή ακριβώς πήγαμε σε ναυαρχίδα με περισσότερα χρήματα κλπ ο πήχης ήταν πολύ ψηλά,έλα όμως που έχει μικρύνει η ψαλίδα αρκετά μεταξύ midrange και flagship στο θέμα της κάμερας και όχι μόνο...Πάντως το auto του mate 10 pro δουλεύει πολύ καλά,αναγνωρίζει τα πάντα και σε χαμηλό φωτισμό προσωπικά το έχω λατρέψει.Την έχω μια εβδομάδα την συσκευή και μέρα με την μέρα μου αρέσει και περισσότερο,ελπίζω να σε βοήθησα.

 

Με καλυψες απολυτα συμφωνω οτι έχει μικρύνει η ψαλίδα αρκετά μεταξύ midrange και flagship και αν σαν 1η εικονα του huawei ειναι αρνητικη για μενα καθε ωρα που περναει δεν ξερω το γιατι αρχιζει και με αρεσει περισσοτερο βαζω και τον παραγοντα καμερα που ειπα την αποψη μου

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Θα τραβηξεις μερικές ακόμα και θα δεις.

Σε low light γενικα αν και το θεωρώ πολύ δυνατο το mi note 3 (ειδικά αν ειχες την updated camera των dev ή της 9.5.4.0) δεν πιστεύω οτι φτανει mate.

Κάνε μια υπομονή τράβα μερικές ακόμα και θα δεις οτι το mate θα ειναι καλύτερο.

 

Πάντως θέλω να πω και το εξης. Το mi note 3 δεν ειναι ενα κλασσικό mid range κινητό. Η κάμερα του ειναι εξαιρετική και δεν το λεω για να ευλογησω τα γένια μου. Ας πούμε πήγα στο op5t και ήταν κατώτερο απο mn3. Προχθές στο συγκριτικό με lumia 950XL, αν και ισως να ειχε βρώμικο φακό, το κοίταξε στα ίσια το lumia και μάλιστα τολμώ να πω οτι μου άρεσε και περισσότερο το mn3.

 

Οπότε δεν ειναι οτι μικρυνε η ψαλίδα μεταξυ mid range και ναυαρχίδας αλλα οτι η κάμερα του mn3 βρίσκεται κάπου ανάμεσα. Αυτη την άποψη έχω σχηματίσει. Μετά το update της κάμερας με χει απλά εντυπωσιασει.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...