Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λίγο αφύσικο hdr εδώ;

 

ισχυει...καπου διαβασα οτι αμα βαλεις hdr auto και ανεβασεις την εκθεση, τραβαει πολλαπλες ληψεις.

Κατι τετοιο δεν το πολυκαταλαβα να πω την αληθεια.

Παντως χωρις να πειραξω εκθεση...το μπροστα εβγαινε σκοτεινο τελειως

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κάηκαν όλα

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βασικά περισσότερο αυτό που λέει ο Βαγγέλης είναι. Περισσότερο αφύσικη θα την έλεγα. Γενικά όταν έχει hdr δεν είναι καλή ιδέα να πειράζεις πολύ το ev. Βέβαια με κόντρα τον ήλιο τι περίμενες; Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάμερα που δεν θα την έβγαζε σκοτεινή ή καμμένη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν κάνετε quotes καλό θα ήταν να σβήνετε τις φωτογραφίες από το κείμενο σας. Πόσο μάλλον αν δεν κάνετε ανάλυση και λέτε απλά ένα μπράβο... δεν νομίζω ότι έχει κάποιο νόημα η παράθεση της φωτογραφίας. Το γράφω γιατί δυσκολεύει λίγο η ανάγνωση μηνυμάτων και καπελώνονται φωτογραφίες μελών χωρίς λόγο. Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

εντυπωσιακή.. αν θες ανέβαζε καλύτερα μεσω flickr φίλε μου να φαίνονται σε πλήρη ανάλυση
https://www.flickr.com/gp/137798986@N02/sCK942

 

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Το ανέβασα μέσω Flickr.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by tryf3
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι γράφω ξεκάθαρα το λόγο.

 

Μπορείς να στείλεις όσα pm θες για να με αναφέρεις. Το να αντιτίθεσαι όμως δημόσια με αποφάσεις της Δ.Ο. είναι αφενώς offtopic και αφετέρου αντίθετο με Ο.Π.Χ.

 

Σου υπενθυμίζω ότι συνεχώς παραβαίνεις τόσο τους όρους όσο και τις συστάσεις που σου γίνονται. Ειδικά το θέμα των δημόσιων αντιθέσεων το έχουμε εξαντλήσει.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

ισχυει...καπου διαβασα οτι αμα βαλεις hdr auto και ανεβασεις την εκθεση, τραβαει πολλαπλες ληψεις.

Κατι τετοιο δεν το πολυκαταλαβα να πω την αληθεια.

Παντως χωρις να πειραξω εκθεση...το μπροστα εβγαινε σκοτεινο τελειως

 

Οπότε; Εννοείς πως ήθελες να τραβήξει πολλαπλές λήψεις; Τι θα κέρδιζες από αυτό;

 

Γενικά το hdr auto δεν το εμπιστεύομαι. Δεν ξέρεις αν το χρησιμοποίησε, οπότε είτε βγάλε 2 φωτό (μια on μια off) είτε καθόλου :P

 

Θα ήθελα και την απείραχτη έκθεση (με hdr auto) που λες. Πιθανότατα είναι και πιο κοντά στην πραγματικότητα αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε; Εννοείς πως ήθελες να τραβήξει πολλαπλές λήψεις; Τι θα κέρδιζες από αυτό;

 

Γενικά το hdr auto δεν το εμπιστεύομαι. Δεν ξέρεις αν το χρησιμοποίησε, οπότε είτε βγάλε 2 φωτό (μια on μια off) είτε καθόλου :P

 

Θα ήθελα και την απείραχτη έκθεση (με hdr auto) που λες. Πιθανότατα είναι και πιο κοντά στην πραγματικότητα αυτή;

 

εχω και με εκθεση στο μηδεν...θα τη βαλω

αυτη ειναι με εκθεση 0.3

38012616891_9efc5ffe44_c.jpgIMAG0004 by foxy4270, on Flickr

Edited by gtf4270
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά απο το ταπαταλκ είναι άβολο και κουραστικό σε κάθε παράθεση να σβήνονται τα quote, ασε που όσες φορές το προσπάθησα δεν γίνεται σωστά και εν τέλει το ποστ είναι λειψό χωρίς να βγαζει νοημα.

 

Η ίδεα με το like είναι πολύ καλή, θα ήταν σωστό να προωθηθεί στην διαχείριση.

 

 

S8+, επιλεκτικη εστίαση

 

37996394871_0e2104f32d_b.jpg20171028_171223 by marios86, on Flickr

Edited by marios_ch
Link to comment
Share on other sites

Κώστα εμένα μ' αρέσει καλύτερα η δεύτερη. Σαν να μην ενεργοποίησε hdr. Πολύ πιο φυσική. Επίσης και του HDR+ η άλλη που έβαλες είναι αφύσικα άτονη. ;)

 

Jimzak πώς συμπεριφέρεται σε πιο... δύσκολες καταστάσεις; Έχει manual? Τι base ISO και τι μεγιστο shutter speed? Είναι το P10 lite 2017?

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ τα τις διαχείρισης στη διαχείριση. Αν θέλετε να προωθηθεί το αίτημα σας, ζητήστε το εκεί που πρέπει και όχι δημόσια σε ένα θέμα με τίτλο "Συγκρίσεις καμερών κινητών". Πόσες φορές άλλωστε σας έχει ζητηθεί τα τις διαχείρισης να τα στέλνετε pm;

 

Επίσης υπενθυμίζουμε ότι συνεχόμενες κακές συμπεριφορές και παραβάσεις των Ο.Π.Χ. δεν έχουν θέση εδώ πέρα. :mad:

 

Κρατήστε απλά ότι αποφεύγουμε όσο γίνεται στα quotes να περιέχονται φωτογραφίες ειδικά αν μιλάμε για ένα απλό μπράβο γιατί δυσχαιρένεται η παρακολούθηση.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Jimzak πώς συμπεριφέρεται σε πιο... δύσκολες καταστάσεις; Έχει manual? Τι base ISO και τι μεγιστο shutter speed? Είναι το P10 lite 2017?

 

 

Κοίτα σε σχέση με το nexus 5x είναι ένα κλικ κάτω σε ποιότητα, αλλά γενικά βγάζει ωραίες φωτογραφίες. Έχει τον αισθητήρα από το μεγαλύτερο αδερφό του με την απουσία του δεύτερου μονόχρωμου φακού. Το software για την κάμερα της huawei έχει ένα σωρό καλουδια από full auto, τέλεια εστίαση, light trails,silky water ,star trails και πολλά ακόμη.

Στο manual τώρα η εφαρμογή της huawei σε αφήνει για base iso το 100 και max shutter τα 8sec. Δεν έχω δοκιμάσει με third party μήπως είναι διαφορετικά τα πράγματα από την μαμά εφαρμογή.

Τέλος ένα μοντέλο p10 lite υπάρχει , μάλλον έχεις μπερδευτεί με το p9/p9 2017 που είναι διαφορετικά τηλέφωνα.

 

Αν θέλεις να μάθεις κάτι άλλο εδώ είμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα σε σχέση με το nexus 5x είναι ένα κλικ κάτω σε ποιότητα, αλλά γενικά βγάζει ωραίες φωτογραφίες. Έχει τον αισθητήρα από το μεγαλύτερο αδερφό του με την απουσία του δεύτερου μονόχρωμου φακού. Το software για την κάμερα της huawei έχει ένα σωρό καλουδια από full auto, τέλεια εστίαση, light trails,silky water ,star trails και πολλά ακόμη.

Στο manual τώρα η εφαρμογή της huawei σε αφήνει για base iso το 100 και max shutter τα 8sec. Δεν έχω δοκιμάσει με third party μήπως είναι διαφορετικά τα πράγματα από την μαμά εφαρμογή.

Τέλος ένα μοντέλο p10 lite υπάρχει , μάλλον έχεις μπερδευτεί με το p9/p9 2017 που είναι διαφορετικά τηλέφωνα.

 

Αν θέλεις να μάθεις κάτι άλλο εδώ είμαστε :)

 

Α σωστά το μπέρδεψα με το P9 Lite 2017 :P

 

Βασικά πίστευα πως θα είναι πολύ μέτριο (λόγω "lite"), αλλά τώρα που το κοιτάζω spec-wise αλλά και φωτογραφικά στέκεται κάπου δίπλα στο Honor 8. Μέγεθος αισθητήρα και χαρακτηριστικά φωτογραφικής είναι παραπλήσια -μείον την δεύτερη κάμερα.

 

Χμ. Αρκετά ενδιαφέρον. Αν δεν βαριέσαι, θα με ενδιέφεραν δείγματα από 1sec βασικά. Όχι χεράτες, φυσικά :P

 

Χεράτες θα ήθελα να δω βραδινές σε ISO200 - 1/4" και ISO400 - 1/10".

 

Πόσο μετανιώνω που σνόμπαρα έτσι το Honor 8 μου όταν το είχα...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν είναι ακριβώς ίδιος αισθητήρας. Ο δεύτερος βοηθάει αρκετά στο θέμα λεπτομέρειας. Οπότε δεν νομίζω να είναι σε επίπεδο honor 8

 

Πάντως ωραίες δείχνουν οι ημερήσιες. Μαζί με αυτά που λέει ο Βαγγέλης τραβα και νυχτερινές στο αυτόματο.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα εμένα μ' αρέσει καλύτερα η δεύτερη. Σαν να μην ενεργοποίησε hdr. Πολύ πιο φυσική. Επίσης και του HDR+ η άλλη που έβαλες είναι αφύσικα άτονη. ;)

 

 

οντως την ημερα με hdr+ τα χρωματα ειναι λιγο ξεπλυμενα

Link to comment
Share on other sites

@marios_ch Σε ευχαριστώ :)

 

@x_vagos_x Με την πρώτη ευκαιρία που θα το αποσπάσω από τα χέρια της γυναίκας θα ανεβάσω.

 

@Antretng Έχω την εντύπωση ότι είναι ο ίδιος αισθητήρας των 12mp που χρησιμοποιεί και το p10,αν τραβήξεις δηλαδή με το lite και με το p10 στα 12 χωρίς να χρησιμοποιηθεί ο δεύτερος των 20mp στο "μεγάλο" μοντέλο θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα.

 

Edit: Στο gsm arena λέει ότι χρησιμοποιεί μάλλον τον ίδιο με το p9/honor 8/nova

https://www.gsmarena.com/huawei_p10_lite-review-1617p8.php

Link to comment
Share on other sites

@marios_ch Σε ευχαριστώ :)

 

@x_vagos_x Με την πρώτη ευκαιρία που θα το αποσπάσω από τα χέρια της γυναίκας θα ανεβάσω.

 

@Antretng Έχω την εντύπωση ότι είναι ο ίδιος αισθητήρας των 12mp που χρησιμοποιεί και το p10,αν τραβήξεις δηλαδή με το lite και με το p10 στα 12 χωρίς να χρησιμοποιηθεί ο δεύτερος των 20mp στο "μεγάλο" μοντέλο θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα.

 

Edit: Στο gsm arena λέει ότι χρησιμοποιεί μάλλον τον ίδιο με το p9/honor 8/nova

https://www.gsmarena.com/huawei_p10_lite-review-1617p8.php

 

Δεν ήταν εκεί η ενστασή μου αλλά στο αν το τελικό αποτέλεσμα είναι κοντά στο honor 8. Στο honor 8 τον βοηθάει ο δεύτερος αισθητήρας. Συγκεκριμένα οι λεπτομέριες προέρχονται απο το μονόχρωμο και τα χρώματα από τον έγχρωμο. Οπότε πρέπει να έχει ανώτερη ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση. Πως προσθέτουμε φωτογραφίες εδώ απο το Flickr? Ευχαριστώ.
Καλησπέρα airness6. Από τον browser άνοιξε το flicker κάτι πήγαινε στη φώτο που θες. Μετά πήγαινε στο κάτω μέρος της σελίδας και πάτα το "flickr.com", αυτό θα σε πάει στη τοποθεσία για desktop. Έπειτα πάτα το εικονίδιο του share και στις καρτέλες που θα βγουν επέλεξε "BBC CODE". κάνε αντιγραφή και επικόλληση εδώ τον σύνδεσμο αυτό.

 

Εναλλακτικά, δοκίμασε την εφαρμογή για windows phone "super flicker" (κάπως έτσι νομίζω λέγεται - o Montoya_42 ξέρει αν παρακολουθεί, γιατί αυτός μου την είχε προτείνει). Έχει επιλογή μέσα από την εφαρμογή και σου δίνει κατευθείαν BBC CODE.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...