Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Samsung Galaxy S8+ manual

 

24144960808_c66493ab31_c.jpg

2017-10-28_11-51-52 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Mi5s plus έχει χειρότερη κάμερα από το απλό;
Σαν κάμερα δεν λέει πολλά το είχα για κάνα μήνα,αλλά σαν συσκευή είναι οτι πιο γρήγορο έχω πιάσει στα χέρια μου,τρομερό εργαλείο η έκδοση 6/128.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

S8+, επιλεκτικη εστιαση

 

Samsung Galaxy S8+ manual

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

απίστευτες φωτογραφίες.. γαζώνει το S8!

Link to comment
Share on other sites

Γαζωνει ο ένας. Μοιράζει φαπες ο άλλος. Για μαζευτείτε λιγο!

 

Παρεμπιπτόντως πολύ επιλεκτικούς σας βλέπω στο τι κάνετε αναφορά. Μαζευτείτε λιγο και σεις παρακαλώ. Η αναφορά δεν είναι κουμπάκι να το πατάμε απλά σε όποιους έχουμε διαφορες. Έχω λάβει πολλά παράπονα από τη συμπεριφορά σας και τα αλληλοκαπελωματα φωτογραφιών. Μην χαλάτε άλλο το thread. Αρκετά!

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ψάχτηκα λίγο παραπάνω με τα χαρακτηριστικά της κάμερας του Mi5s. Σκαλίζοντας και άλλα "εργαλεία" διαπίστωσα ότι υπάρχει τάση για χρήση μικρότερου μεγέθους αισθητήρα.

 

Είδα ότι ενώ το Mi5s φοράει 1/2,3'' το Mi6 φοράει 1/2,9''!

Τα G4/G5/V10 φοράνε 1/2,6'' το V20 1/2,8'' ενώ τα G6 και V30 φοράνε 1/3''!

H SamsAng στα S7/S8 κράτησε το 1/2,5'' ενώ στο Note 8 πήγε σε 1/2,55''.

To Pixel 1 είχε 1/2,3'' ενώ το 2 έχει 1/2,6''!

 

Τι γίνεται; Γιατί αυτό; Όταν βλέπουμε συνεχώς...ότι το Α και το Ω στην απόδοση μίας κάμερας είναι το μέγεθος του αισθητήρα. :confused:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=458989

 

Επειδή δεν απαντάει κανείς, μπορείτε να το δείτε μήπως ξέρετε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζω είναι θέμα μάρκετινγκ. Ο κόσμος νομίζει ότι το Α και το Ω μιας καλής κάμερας είναι ο φωτεινός φακός. Άντε να του εξηγήσεις ότι από f2.0 σε f1.8 η διαφορά είναι shutter 1/12 με 1/9. Οπότε απλά βάζουν φωτεινούς φακούς.

 

Σε πολλές περιπτώσεις όμως, επειδή δεν ήταν εύκολο να μεγαλώσουν και άλλο το φακό, κρατήσαν τον ίδιο σε πραγματικές διαστάσεις και απλά μικρύναν τον αισθητήρα. Μην ξεχνάμε ότι ολο και περισσότερα κινητά έχουν διπλούς αισθητήρες/φακούς οπότε ο χώρος είναι ακόμα πιο περιορισμένος.

 

Επιπλέον αν τυχόν συνδιάσεις πχ f1.6 με αισθητήρα 1/2.3 θα έχεις θέμα όταν βγάζεις κάτι κοντυνό και σε νοιάζει να φαίνεται και το background (από την άλλη θα κερδίσεις σε bokeh)

 

Δεν λέω ότι ισχύουν απραίτητα και οι 3 λόγοι ταυτόχρονα αλλά ότι σε κάποια κινητά ίσχυε ο ένας λόγος και σε άλλα ο άλλος.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ψάχτηκα λίγο παραπάνω με τα χαρακτηριστικά της κάμερας του Mi5s. Σκαλίζοντας και άλλα "εργαλεία" διαπίστωσα ότι υπάρχει τάση για χρήση μικρότερου μεγέθους αισθητήρα.

 

Είδα ότι ενώ το Mi5s φοράει 1/2,3'' το Mi6 φοράει 1/2,9''!

Τα G4/G5/V10 φοράνε 1/2,6'' το V20 1/2,8'' ενώ τα G6 και V30 φοράνε 1/3''!

H SamsAng στα S7/S8 κράτησε το 1/2,5'' ενώ στο Note 8 πήγε σε 1/2,55''.

To Pixel 1 είχε 1/2,3'' ενώ το 2 έχει 1/2,6''!

 

Τι γίνεται; Γιατί αυτό; Όταν βλέπουμε συνεχώς...ότι το Α και το Ω στην απόδοση μίας κάμερας είναι το μέγεθος του αισθητήρα. :confused:

 

Δηλαδη ρε παιδια ποιος ειναι μεγαλύτερος αισθητήρας(πχ για το mi ο 1/2,3 ή ο 1/2,9)?

 

Εγω πιυ έχω το galaxy s6 (16 MP, f/1.9, 28mm, OIS, autofocus, 1/2.6" sensor size, 1.12 µm pixel size, Auto HDR, panorama) τι θεωρείται οτι έχει? Μεγάλο ή μικρο?

 

Επίσης επειδη προσπαθω να καταλάβω κάποια πράγματα γιατί κάποια στιγμή θα αλλάξω κινητο με κυριο γνώμονα την κάμερα. όταν λέτε οτι τραβατε stock ή hdr+ τι εννοείτε?Δεν μπαίνει αυτόματα το hdr+ οταν χρειαζεται ή είναι σαν το mi6 που ετυχε να το δω και και το hdr δεν μπαινει αυτόματα? Εγώ με το δικό μου το εχω auto και οταν κρινει το κινητο βάζει μονο του hdr.. το hdr+ παντως που εχουν κάποια κινητα είναι φοβερό..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ρε παιδια ποιος ειναι μεγαλύτερος αισθητήρας(πχ για το mi ο 1/2,3 ή ο 1/2,9)?

 

Εγω πιυ έχω το galaxy s6 (16 MP, f/1.9, 28mm, OIS, autofocus, 1/2.6" sensor size, 1.12 µm pixel size, Auto HDR, panorama) τι θεωρείται οτι έχει? Μεγάλο ή μικρο?

 

Επίσης επειδη προσπαθω να καταλάβω κάποια πράγματα γιατί κάποια στιγμή θα αλλάξω κινητο με κυριο γνώμονα την κάμερα. όταν λέτε οτι τραβατε stock ή hdr+ τι εννοείτε?Δεν μπαίνει αυτόματα το hdr+ οταν χρειαζεται ή είναι σαν το mi6 που ετυχε να το δω και και το hdr δεν μπαινει αυτόματα? Εγώ με το δικό μου το εχω auto και οταν κρινει το κινητο βάζει μονο του hdr.. το hdr+ παντως που εχουν κάποια κινητα είναι φοβερό..

 

1/2.6 είναι σχετικά μεγάλος αισθητήρας για κινητό και σε συνδιασμό με το ois του τα πάει καλά ακόμα και σήμερα. Αλλά υπάρχουν και μεγαλύτεροι (πχ 1/2.5, 1/2.4 και 1/2.3). Ειναι κλάσμα, οπότε όσο μεγαλύτερος ο παρανομαστής τόσο μικρότερος ο αισθητήρας.

 

Το hdr+ είναι τεχνολογία της google και το είχαν μόνο τα κινητά της. Όμως πλέον έχει βγει port όπου δουλεύει και σε άλλα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχτηκα λίγο παραπάνω με τα χαρακτηριστικά της κάμερας του Mi5s. Σκαλίζοντας και άλλα "εργαλεία" διαπίστωσα ότι υπάρχει τάση για χρήση μικρότερου μεγέθους αισθητήρα.

 

Είδα ότι ενώ το Mi5s φοράει 1/2,3'' το Mi6 φοράει 1/2,9''!

Τα G4/G5/V10 φοράνε 1/2,6'' το V20 1/2,8'' ενώ τα G6 και V30 φοράνε 1/3''!

H SamsAng στα S7/S8 κράτησε το 1/2,5'' ενώ στο Note 8 πήγε σε 1/2,55''.

To Pixel 1 είχε 1/2,3'' ενώ το 2 έχει 1/2,6''!

 

Τι γίνεται; Γιατί αυτό; Όταν βλέπουμε συνεχώς...ότι το Α και το Ω στην απόδοση μίας κάμερας είναι το μέγεθος του αισθητήρα. :confused:

 

"ότι το Α και το Ω στην απόδοση μίας κάμερας είναι το μέγεθος του αισθητήρα."

Οχι απαραιτητα ...σε επιπεδο hardware μεγαλος αισθητηρας σημαινει λιγοτερος θορυβος και περισσοτερο φως.

Link to comment
Share on other sites

"ότι το Α και το Ω στην απόδοση μίας κάμερας είναι το μέγεθος του αισθητήρα."

Οχι απαραιτητα ...σε επιπεδο hardware μεγαλος αισθητηρας σημαινει λιγοτερος θορυβος και περισσοτερο φως.

Ε ναι. Άρα ψηλότερο shutter speed και συνεπώς αποφεύγεις motion blur, χαμηλότερο ISO άρα λιγότερος θόρυβος, άρα λιγότερο nr άρα περισσότερη λεπτομέρεια. Αυτά δεν είναι η φωτογραφία;;

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι. Άρα ψηλότερο shutter speed και συνεπώς αποφεύγεις motion blur, χαμηλότερο ISO άρα λιγότερος θόρυβος, άρα λιγότερο nr άρα περισσότερη λεπτομέρεια. Αυτά δεν είναι η φωτογραφία;;

 

Οχι ακριβώς. Ο μεγάλος αισθητήρας βοηθάει και τη μερα που προφανώς ούτως ή αλλος έχει υψηλό shutter speed. Συγκεκριμένα έχει καλύτερη λεπτομέρια χωρίς ανάγκες για sharpening και καλύτερο dynamic range. Επιπλέον αν φωτίσεις τις σκιές θα αποδώσει καλύτερα τα χρώματα από ότι να φώτιζες τις σκιές ενος μικρότερου αισθητήρα. Γενικά τα οφέλη είναι πολλά, απλά με την εξέλιξη της τεχνολογίας καταφέρνουμε περισσότερα με μικρότερους αισθητήρες (οπότε και ακόμα περισσότερα με τους μεγαλύτερους)

 

Αλλά και για το motion blur, πάλι όχι ακριβώς. Δυστυχώς αν έχει ois ρίχνει το shutter speed από χαμηλά iso. Για τοπία προφανώς είναι καλό αυτό αλλά όχι για κίνηση. Οπότε δεν είναι απαραίτητο ότι θα βοηθήσει στο motion blur

 

Πάντως αυτά που λες φαίνονται στο mi5s. Μεγάλος αισθητήρας που τραβά ποιοτικές νυχτερινές φωτογραφίες με υψηλό shutter.

 

Καλησπέρα στην φώτο-ομάδα! Lg g5 auto.

 

Νομίζω έχει κάνει ενα ελαφρό Bokeh. Ωραία βγήκε.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχει κάνει ενα ελαφρό Bokeh. Ωραία βγήκε.

Σε ευχαριστώ. Ναι όντως. Ίσως αν ήμουν ποιό κοντά να έβγαινε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβώς. Ο μεγάλος αισθητήρας βοηθάει και τη μερα που προφανώς ούτως ή αλλος έχει υψηλό shutter speed. Συγκεκριμένα έχει καλύτερη λεπτομέρια χωρίς ανάγκες για sharpening και καλύτερο dynamic range. Επιπλέον αν φωτίσεις τις σκιές θα αποδώσει καλύτερα τα χρώματα από ότι να φώτιζες τις σκιές ενος μικρότερου αισθητήρα. Γενικά τα οφέλη είναι πολλά, απλά με την εξέλιξη της τεχνολογίας καταφέρνουμε περισσότερα με μικρότερους αισθητήρες (οπότε και ακόμα περισσότερα με τους μεγαλύτερους)

 

Αλλά και για το motion blur, πάλι όχι ακριβώς. Δυστυχώς αν έχει ois ρίχνει το shutter speed από χαμηλά iso. Για τοπία προφανώς είναι καλό αυτό αλλά όχι για κίνηση. Οπότε δεν είναι απαραίτητο ότι θα βοηθήσει στο motion blur

 

Πάντως αυτά που λες φαίνονται στο mi5s. Μεγάλος αισθητήρας που τραβά ποιοτικές νυχτερινές φωτογραφίες με υψηλό shutter.

 

 

 

Νομίζω έχει κάνει ενα ελαφρό Bokeh. Ωραία βγήκε.

Πολύ καλή η αισθητική γενικά. Αλλά αν βγει κινητό με μεγάλο αισθητήρα (έστω κι αν παίξει επομένως μια μεγαλύτερη επιφάνεια της πλάτης του κινητού) κ λίγο πιο παχύ κι επομένως με μεγαλύτερη μπαταρία, θα έκανε παπάδες. Προφανώς με τα υπόλοιπα όπως επεξεργαστές, ηχεία, software κτλ σε πολύ καλό επίπεδο.

Πόσο πιο πάνω από 1000ρικο να πήγαινε πια;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Ναι όντως. Ίσως αν ήμουν ποιό κοντά να έβγαινε περισσότερο.

 

ε ναι οσο πιο κοντά πλησιάζεις ενα αντικείμενο στο φακό είναι αυτονόητο οτι θα εστιάσει σε αυτό και θα θολώσει το background.. πολύ ωραία φωτογραφία και με λεπτομέρεια

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η αισθητική γενικά. Αλλά αν βγει κινητό με μεγάλο αισθητήρα (έστω κι αν παίξει επομένως μια μεγαλύτερη επιφάνεια της πλάτης του κινητού) κ λίγο πιο παχύ κι επομένως με μεγαλύτερη μπαταρία, θα έκανε παπάδες. Προφανώς με τα υπόλοιπα όπως επεξεργαστές, ηχεία, software κτλ σε πολύ καλό επίπεδο.

Πόσο πιο πάνω από 1000ρικο να πήγαινε πια;

 

Νομίζω το 1/2.3 άντε 1/1.7 είναι το ταβάνι. Μην ξεχνάμε ότι λόγω ότι αλλάζει το crop factor, όσο μεγαλύτερος ο αισθητήρας τόσο μεγαλύτερος θα πρεπει να είναι και ο φακός. Άσε που θα είναι ζόρικο να έχεις fix διάφραγμα. Αν για παράδειγμα έχει ανοιχτό διάφραγμα για παράδειγμα θα κερδίσεις σε bokeh και low light, θα χάνεις όμως όταν βγάζεις κάτι κοντυνό και θες να φαίνεται και το background. Επιπλέον ένα τόσο "ογκώδες" κινητό θα έχει μικρότερο αγοραστικό κοινό. Όμως αυτός ο "ογκος" (αισθητήρας και φακός) κοστίζει πολύ ακριβά για να έχουν μικρό αγοραστικό κοινό.

 

@tryf και σενα έχει ενα ελαφρύ bokeh. Ωραίος! Αν θες ομως ανεβαζε στο flickr ή google photos για να έχουμε καλύτερη ανάλυση αλλά και τα στοιχεία της λήψης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μια φωτό με s8 plus.https://uploads.tapatalk-

 

εντυπωσιακή.. αν θες ανέβαζε καλύτερα μεσω flickr φίλε μου να φαίνονται σε πλήρη ανάλυση

Link to comment
Share on other sites

S8+, επιλεκτικη εστιαση

 

37755529031_515840ecf0_b.jpg20171017_172032 by marios86, on Flickr

Πολύ δυνατή Μάριε. Φοβερό το blur που έχει κάνει.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...