Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ααα μαλιστα...τωρα καταλαβα τι λαθος εκανα.

Εβαζα nd filter=on, iso=auto.

Επρεπε να ορισω το iso ο ιδιος σε χαμηλη τιμη

 

 

Θα μαντευα πως κατα λαθος εβαζες το ND στο auto.

 

Ναι εννοειται. Βαλε iso στο 50 και ND παντα φυσικα στο ON και βγαλε καμια φωτογραφια. Θυμαμαι εδω εβγαζες με το Lumia 920 και το 1020 κατι παρομοιες σε ενα καταρρακτάκι διπλα στα λουτρα.

 

* Θυμασαι κοντρα που ειχαμε; Lumia 920 vs N8-00. Χαμος ειχε γινει σε ενα thread :P

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τι λέει το εργαλείο;

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ξέρω οτι τα WP δεν έχουν και πολλούς θαυμαστές αλλά για μένα που μετά τα Symbian (Nokia) είχα μόνο WP, το HP πιστεύω οτι είναι οτι καλύτερο έχει βγεί για αυτό το λειτουργικό (αν εξαιρέσεις την κάμερα του 950 που δεν την φτάνει φυσικά). Το έχω περίπου 2 εβδομάδες και μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα σε καμία εφαρμογή. Όλα δουλεύουν άψογα και γρήγορα χωρίς κολλήματα.

 

ωραίος.. καλή αρχή:)

 

Καλη προσπάθεια, βάλε και αλλο υλικό!!!

 

Σας ευχαριστώ παιδιά! Θα συνεχίσω να βάζω και άλλες φωτογραφίες και ελπίζω να καταφέρω να βάλω κάποιες αξιόλογες μιας και δεν το κατέχω το θέμα φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Θα μαντευα πως κατα λαθος εβαζες το ND στο auto.

 

Ναι εννοειται. Βαλε iso στο 50 και ND παντα φυσικα στο ON και βγαλε καμια φωτογραφια. Θυμαμαι εδω εβγαζες με το Lumia 920 και το 1020 κατι παρομοιες σε ενα καταρρακτάκι διπλα στα λουτρα.

 

* Θυμασαι κοντρα που ειχαμε; Lumia 920 vs N8-00. Χαμος ειχε γινει σε ενα thread :P

 

Δεν το χω πλεον το 808, το χω δωσει.

Εννοειται οτι θυμαμαι εκεινες τις ατελειωτεσ "κοντρες"...μονο ο @moralas λειπει :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

 

Σας ευχαριστώ παιδιά! Θα συνεχίσω να βάζω και άλλες φωτογραφίες και ελπίζω να καταφέρω να βάλω κάποιες αξιόλογες μιας και δεν το κατέχω το θέμα φωτογραφία.

 

έχει manual ρυθμίσεις η κάμερα;

Link to comment
Share on other sites

Ενα μινι συγκρτικο Xiaomi mi5s stock (auto) vs hdr+ (on)

Lowlight

hdr+

37923451476_4051894e3d_b.jpgIMG_20171027_215738 by Vasileios Bolmpasis, on Flickr

auto

37923481866_403c0e7200_b.jpgIMG_20171027_215730 by Vasileios Bolmpasis, on Flickr

Κοντρα ηλιος

hdr+

37990978801_15bb1e65d3_b.jpgIMG_20171028_101610 by Vasileios Bolmpasis, on Flickr

auto

24140075708_85556561de_b.jpgIMG_20171028_101602 by Vasileios Bolmpasis, on Flickr

hdr+

37923820086_345a519d57_b.jpgIMG_20171009_165123 by Vasileios Bolmpasis, on Flickr

auto

26201458549_e9abc9379a_b.jpgIMG_20171009_165143 by Vasileios Bolmpasis, on Flickr

Mια manual vs auto (stock εφαρμογη)

manual ( ακουμπισμενο το κινητο)

37267777224_bb32f21058_b.jpgIMG_20171025_214417 by Vasileios Bolmpasis, on Flickr

auto

26201406619_b3563522d4_b.jpgIMG_20171025_214402_HHT by Vasileios Bolmpasis, on Flickr

Καποια προχειρα συμπερασματα :Το port της καμερα του πιξελ στις χαμηλου φωτισμου μου εδινε αρκετα καλυτερα αποτελεσματα (λιγοτερο noise reduction , περισσοτερη λεπτομερια και υφη (texture) στις φωτογραφιες σε σχεση με το port της καμερας του pixel 2 (π.χ. η πρωτη φωτο).Το θετικο της καμερας του πιξελ 2 σε σχεση με του πιξελ και βασικα ο λογος που την προτιμω ειναι οτι μπορεις να κανεις κλειδωσεις το focus.(Δεν εκανε σωστο focus σε lowlight στα μακρυνα τοπια)

Link to comment
Share on other sites

Αχ, mi5s. Αγαπημένο καμεροκινητό. Καλη ποιότητα με υψηλό shutter. Δεν το βρίσκεις εύκολα αυτό.

 

Στην νυχτερινή που ανέβασες πάντως, η στοκ τα πήγε καλύτερα από hdr+ (κατά τα γούστα μου πάντα). Έχει φωτίσει το κτήριο και μου δίνει μια πιο φυσική απόχρωση.

 

Ακόμη, από ότι βλέπω στις ημερήσιες στη στοκ δεν έχεις hdr. Ομολογώ πως μου λείπει αυτό το εξαιρετικό dynamic range.

 

Για το focus που λες το χα προσεξει και γω αλλά μιλάμε για πολύ σκοτάδι και μακρυνες αποστάσεις. Εκεί όντως έμπαινα manual και έκανα manual focus.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αχ, mi5s. Αγαπημένο καμεροκινητό. Καλη ποιότητα με υψηλό shutter. Δεν το βρίσκεις εύκολα αυτό.

 

Στην νυχτερινή που ανέβασες πάντως, η στοκ τα πήγε καλύτερα από hdr+ (κατά τα γούστα μου πάντα). Έχει φωτίσει το κτήριο και μου δίνει μια πιο φυσική απόχρωση.

 

Ακόμη, από ότ βλέπω στο auto δεν είχες hdr στις ημερήσιες. Ομολογώ πως μου λείπει αυτό το εξαιρετικό dynamic range.

 

Για το focus που λες το χα προσεξει και γω αλλά μιλάμε για πολύ σκοτάδι και μακρυνες αποστάσεις. Εκεί όντως έμπαινα manual και έκανα manual focus.

 

αυτο το κινητο ειναι το απωθημενο μου...

Link to comment
Share on other sites

αυτο το κινητο ειναι το απωθημενο μου...
+1

Θα φύγει η φουρνιά του, δεν θα το δοκιμάσω, και θα έχω μείνει με την όρεξη!

 

from my LG G4

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

+1

Θα φύγει η φουρνιά του, δεν θα το δοκιμάσω, και θα έχω μείνει με την όρεξη!

 

from my LG G4

 

και γιατι δεν το παιρνεισ τωρα? εγω το σκεφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν το παιρνεισ τωρα? εγω το σκεφτομαι...
Και εγώ το σκέφτομαι. Πάντα. Από την ημέρα που βγήκε (ο Αντρέας το ξέρει καλά).

Αλλά αγάπησα τόσο τρελά το G4... που είμαι σίγουρος ότι θα το μετανιώσω εάν το δώσω. Έχω βρεθεί 100 φορές μισό βήμα πριν το αλλάξω (με G5, 6p, mi5s, G6) και πάντα τελευταία στιγμή το ακυρώνω. Δεν το παίρνω απόφαση και "φταίει" το G4.

 

from my LG G4

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Αχ, mi5s. Αγαπημένο καμεροκινητό. Καλη ποιότητα με υψηλό shutter. Δεν το βρίσκεις εύκολα αυτό.

 

Στην νυχτερινή που ανέβασες πάντως, η στοκ τα πήγε καλύτερα από hdr+ (κατά τα γούστα μου πάντα). Έχει φωτίσει το κτήριο και μου δίνει μια πιο φυσική απόχρωση.

 

Ακόμη, από ότ βλέπω στο auto δεν είχες hdr στις ημερήσιες. Ομολογώ πως μου λείπει αυτό το εξαιρετικό dynamic range.

 

Για το focus που λες το χα προσεξει και γω αλλά μιλάμε για πολύ σκοτάδι και μακρυνες αποστάσεις. Εκεί όντως έμπαινα manual και έκανα manual focus.

 

α)Συμφωνω και εγω μονο οταν εχει πολλες φωτεινες πηγες η φωτογραφια ή εαν εχει το καδρο κινηση τοτε χρησιμοποιω hdr+ ( βλεπω το ιδιο φωτεινες φωτογραφιες με το auto αλλα με το μισο shutter speed)

β)Το δυναμικο ευρος ειναι οντως παρα πολυ μεγαλο - καλο ομως το αντιθετο μπορω να πω για το hdr της xiaomi πολυ αφυσικο !

γ)Στην εφαρμογη της google δεν κανει καλο focus στο απειρο με τη στοκ εφαρμογη δεν ειχα κανενα προβλημα.

Manual long exposure με τριποδακι.

37977119211_b3227ea41d_b.jpgIMG_20170927_041324 by Vasileios Bolmpasis, on Flickr

37267961164_b484be7206_b.jpgIMG_20171003_033804 by Vasileios Bolmpasis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Τι φωτοραφιαρες είναι αυτές που έβγαλες!!! Πραγματικά εξαιρετικές, όχι για να σου χαϊδεύω τα αυτιά. Α ρε φίλε, με μπριζώνεις να το ξαναπάρω τώρα. :lol:

 

Ναι συμφωνώ το hdr της xiaomi είναι αρκετά αφύσικο. Από την άλλη με τετοιο dynamic range δεν το πολυχρειάζεσαι. Δηλαδή με κλειστό hdr πετυχαίνει εύρος που άλλα κινητά δεν το καταφέρνουν ούτε με ενεργό το hdr.

 

Πάντως θα ήθελα να δω το hdr+ σε ακραίες σκοτεινές συνθήκες. Ίσως εκεί να αξίζει.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

@mastermind21

ΤΣ...ΤΣ...ΤΣ...

Μας κ@VLΩses ρε κερατά βραδιάτικα!!!!:baby:

Ο ελάχιστος θόρυβος σε ISO 1600 (αυτοκίνητο) και σε 6400 (δέντρο) είναι το κάτι άλλο! Είναι αυτό που αναφέραμε προχθές ότι ανεβάζει ISO (χωρίς θόρυβο όμως!!!) οπότε έχει την πολυτέλεια να ανεβάζει shutter speed και συνεπώς να βγάζει το ελαφρώς κινούμενο αντικείμενο ... χωρίς motion blur.

 

Καλά, τα manual με long exposure δεν τα σχολιάζω καν....:cool:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

@mastermind21

ΤΣ...ΤΣ...ΤΣ...

Μας κ@VLΩses ρε κερατά βραδιάτικα!!!!:baby:

Ο ελάχιστος θόρυβος σε ISO 1600 (αυτοκίνητο) και σε 6400 (δέντρο) είναι το κάτι άλλο! Είναι αυτό που αναφέραμε προχθές ότι ανεβάζει ISO (χωρίς θόρυβο όμως!!!) οπότε έχει την πολυτέλεια να ανεβάζει shutter speed και συνεπώς να βγάζει το ελαφρώς κινούμενο αντικείμενο ... χωρίς motion blur.

 

Καλά, τα manual με long exposure δεν τα σχολιάζω καν....:cool:

 

:lol: εαν δεν εκανε δυο μηνες να ερθει απο κινα θα ειχαμε συγκριτικα με τον x_vagos_x (τοτε ειχε το s8+).Ισως καλυτερα ομως γιατι απο δειγματα εχει σιγουρα πιο φωτεινο φακο και θα απομυθοποιουσατε το mi5s:p

Link to comment
Share on other sites

:lol: εαν δεν εκανε δυο μηνες να ερθει απο κινα θα ειχαμε συγκριτικα με τον x_vagos_x (τοτε ειχε το s8+).Ισως καλυτερα ομως γιατι απο δειγματα εχει σιγουρα πιο φωτεινο φακο και θα απομυθοποιουσατε το mi5s:p

 

Κοίτα στις νυχτερινές ισχύει αυτό που λες αλλά προσωπικά το εκθειάζω για το εξαιρετικό dynamic range και λόγω του υψηλού shutter speed στις νυχτερινές. Θυμάμαι σε iso 1000 να τραβάω σε 1/33 shutter speed και χωρίς mfnr. Είχε το λιγότερο motion blur από οποιαδήποτε συσκευή έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στις νυχτερινές ισχύει αυτό που λες αλλά προσωπικά το εκθειάζω για το εξαιρετικό dynamic range και λόγω του υψηλού shutter speed στις νυχτερινές. Θυμάμαι σε iso 1000 να τραβάω σε 1/33 shutter speed και χωρίς mfnr. Είχε το λιγότερο motion blur από οποιαδήποτε συσκευή έχω δει.

Με HDR+ θα επαίρνες παρόμοια φωτόγραφια με ταχύτητα 1/60! Και για το λόγο του αληθές στο ζευγάρι χαμηλού φωτισμού η HDR+ είναι με 1/40 και η stock auto με 1/20

Link to comment
Share on other sites

:lol: εαν δεν εκανε δυο μηνες να ερθει απο κινα θα ειχαμε συγκριτικα με τον x_vagos_x (τοτε ειχε το s8+).Ισως καλυτερα ομως γιατι απο δειγματα εχει σιγουρα πιο φωτεινο φακο και θα απομυθοποιουσατε το mi5s:p

Tώρα μάλιστα....βρήκες άνθρωπο που θα "μυθοποιήσει" Samsung (OMG!!!) και θα απομυθοποιήσει Xiaomi!

Εντάξει...δεν λέω κάτι νέο...όλοι εδώ μέσα λίγο πολύ το ξέρουν ότι έχω αλλεργία με τα SamsAng! Αν και το S8 είναι πραγματικά πανέμορφο και δείχνει να βγάζει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πολύ δυνατές auto φωτογραφίες!!! :X

 

Όσο για το Mi5s...έχουμε που το χαλβαδιάζουμε εδώ μέσα 1 χρόνο! Μόνο ο Μάνθος το πήρε...και για λίγο ο Αντρέας (για τις auto μιλάω). Εγώ...το έφησα πίσω λόγω έλλειψης Β20...αλλά με αυτά που είδα σήμερα...πάλι ξύπνησαν οι δαίμονες! :cool:

 

Νομίζω μάλιστα, ότι αυτές οι auto που είδα σήμερα είναι πολύ ανώτερες από αυτές που έβγαζε ο Αντρέας και ο Μάνθος. Κάνω λάθος ρε παιδιά;;;; Νομίζω ότι ο mastermind πρέπει να σας καράφλιασε! Ε;;ΕΕΕ;;;ΕΕΕΕΕΕ;;;;; :lost:

Λέτε να καλυτέρεψε το θέμα μέσω αναβαθμίσεων;;;;;

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Με HDR+ θα επαίρνες παρόμοια φωτόγραφια με ταχύτητα 1/60! Και για το λόγο του αληθές στο ζευγάρι χαμηλού φωτισμού η HDR+ είναι με 1/40 και η stock auto με 1/20

 

Ναι αλλά έχει έχεις multiframe nr ;) Αλλά ναι σχύει αυτό που γράφεις. Γενικά το hdr+ υποεκθέτει φουλ και μετα φωτίζει με tone maping.

 

Anyway, απλά εξήγησα γιατι δίνω credits στο mi5s. Dynamic range και υψηλό shutter speed είναι οι λόγοι ;)

Link to comment
Share on other sites

Tώρα μάλιστα....βρήκες άνθρωπο που θα "μυθοποιήσει" Samsung (OMG!!!) και θα απομυθοποιήσει Xiaomi!

Εντάξει...δεν λέω κάτι νέο...όλοι εδώ μέσα λίγο πολύ το ξέρουν ότι έχω αλλεργία με τα SamsAng! Αν και το S8 είναι πραγματικά πανέμορφο και δείχνει να βγάζει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πολύ δυνατές auto φωτογραφίες!!! :X

 

Όσο για το Mi5s...έχουμε που το χαλβαδιάζουμε εδώ μέσα 1 χρόνο! Μόνο ο Μάνθος το πήρε...και για λίγο ο Αντρέας. Εγώ...το έφησα πίσω λόγω έλλειψης Β20...αλλά με αυτά που είδα σήμερα...πάλι ξύπνησαν οι δαίμονες! :cool:

 

Νομίζω μάλιστα, ότι αυτές οι auto που είδα σήμερα είναι πολύ ανώτερες από αυτές που έβγαζε ο Αντρέας και ο Μάνθος. Κάνω λάθος ρε παιδιά;;;; Νομίζω ότι ο mastermind πρέπει να σας καράφλιασε! Ε;;ΕΕΕ;;;ΕΕΕΕΕΕ;;;;; :lost:

Λέτε να καλυτέρεψε το θέμα μέσω αναβαθμίσεων;;;;;

 

Δεν είμαι σίγουρος. Για δες μερικά δείγματα μου (όλα auto, κλειστό το hdr). Πάντως το είχα κρατήσει πάνω από μηνα, που ξέρεις ότι για μένα είναι ρεκορ :lol:

 

35962297222_894e984ba9_c.jpgIMG_20170723_184120 by Andreas L., on Flickr

 

36046128666_812e363ac7_c.jpg2017-07-22_05-39-03 by Andreas L., on Flickr

 

36270371076_beda22ba07_c.jpgIMG_20170729_213945 by Andreas L., on Flickr

 

36144983952_815c2f53c6_c.jpgIMG_20170727_205811 by Andreas L., on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το σκέφτομαι. Πάντα. Από την ημέρα που βγήκε (ο Αντρέας το ξέρει καλά).

Αλλά αγάπησα τόσο τρελά το G4... που είμαι σίγουρος ότι θα το μετανιώσω εάν το δώσω. Έχω βρεθεί 100 φορές μισό βήμα πριν το αλλάξω (με G5, 6p, mi5s, G6) και πάντα τελευταία στιγμή το ακυρώνω. Δεν το παίρνω απόφαση και "φταίει" το G4.

 

from my LG G4

 

σαν καμερες τα θεωρω ισαξια πανω κατω...g4/mi5s.

αλλα επειδη το hdr+ εχει σχεδιαστει κυριολεκτικα πανω στο Xiaomi Mi5s...η πλαστιγγα γερνει υπερ του.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...