Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό το πράγμα που δεν τολμάει να πει κάποιος κάτι αρνητικό από την προσωπική του εμπειρία με μια κάμερα και αρχίζετε αμέσως τις κόντρες και τις μπιχτές με ξεπερνάει. Πραγματικά λυπάμαι και σταματάω εδώ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό το πράγμα που δεν τολμάει να πει κάποιος κάτι αρνητικό από την προσωπική του εμπειρία με μια κάμερα και αρχίζετε αμέσως τις κόντρες και τις μπιχτές με ξεπερνάει. Πραγματικά λυπάμαι και σταματάω εδώ.

 

Δεν άρχισα καμιά κόντρα.. κι εγώ την προσωπική μου εμπειρία λέω. Που σε δυσκόλευε το g5;

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S8+ manual

 

26213218449_23b785335b_c.jpg

2017-10-28_05-38-24 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βρε κακέ άντρα ΒασίληΕ... χεχεχε... δεν είπε ότι τον δυσκολεύει επειδή είναι δύσκολο... αλλά επειδή δεν είναι πλήρες. Όταν έχεις συνηθίσει σε κάποιες ρυθμίσεις και δεν τις βλέπεις, ε, όπως και να το κάνουμε... ζορίζεσαι.

 

Έλα... χαλαρουίτα!!!! :-)

 

from my LG G4

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση. Πως προσθέτουμε φωτογραφίες εδώ απο το Flickr? Ευχαριστώ.

 

θα ανοίξεις τη φωτογραφία που θέλεις, στα δεξιά της έχει το βελάκι ''share photo''

θα επιλέξεις απο την καρτέλα BBcode ενα μεσαίο μέγεθος και θα το κάνεις αντιγραφή-επικόλληση εδώ

 

όλα αυτά μέσω pc, δεν γνωρίζω αν γίνεται μεσω κινητού

Link to comment
Share on other sites

θα ανοίξεις τη φωτογραφία που θέλεις, στα δεξιά της έχει το βελάκι ''share photo''

θα επιλέξεις απο την καρτέλα BBcode ενα μεσαίο μέγεθος και θα το κάνεις αντιγραφή-επικόλληση εδώ

 

όλα αυτά μέσω pc, δεν γνωρίζω αν γίνεται μεσω κινητού

 

Σε ευχαριστώ Βασίλη! Θα το δοκιμάσω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν άρχισα καμιά κόντρα.. κι εγώ την προσωπική μου εμπειρία λέω. Που σε δυσκόλευε το g5;

 

Με κοροιδεύεις; Μου γράφεις "απο το να έχω μια μάπα κάμερα και να πρέπει να κάνω μόντες και πειράματα με εφαρμογές τρίτων για να πάρω ενα ικανοποιητικό αποτέλεσμα" και μετα μου λες ότι δεν ξεκινάς κόντρα; :confused:

 

Εντάξει παιδιά μην υποτιμάτε και την νοημοσύνη μου. Και εμένα δεν με πειράζει προσωπικά να μου πεις ότι έχω "μάπα" κάμερα ή αδύναμο κινητό. Αλλά μου κάνει πραγματικά εντύπωση που τσιτώνετε αν σας πουν το παραμικρό για μια κάμερα κινητού που στη τελική ούτε μήνα δεν κρατάτε.

 

Το ότι δεν έχει shutter priority δεν την καθιστά κακή κάμερα, ίσα ίσα που συνέχεια την εκθειάζω. Το να σας λέει όμως κάποιος για μια έλλειψη που αντιμετώπισε και να απαντάτε με μπιχτές όταν ο υποφαινόμενος ουδέποτε δεν μίλησε φανατισμένα για καμία κάμερα, ε μου κάνει κάπως. Φαντάσου να μην ήμουν και Mod τι θα μου γραφες...

 

Τέσπα, σταματάω εδώ. Πάμε παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S8+ manual

 

26213218449_23b785335b_c.jpg

2017-10-28_05-38-24 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μαγεία Βλαση!!! Ωραιότατο κάδρο!!
Link to comment
Share on other sites

ωραίος.. καλή αρχή:)

 

Βλάση εξαιρετική λεπτομέρεια!

Μαγεία Βλαση!!! Ωραιότατο κάδρο!!
Ευχαριστώ πολύ παιδιά...Και άλλη μια

 

Samsung Galaxy S8+ manual

 

37936911726_84dffab5d8_c.jpg

2017-10-28_06-22-22 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο δηλαδή:

(Nokia 808 PV, ND φίλτρο)

 

28879381354_e1e811042d_o.jpg2016-09-06-9267 by thePRODIGY, on Flickr

 

28879390254_349f9a7b88_o.jpg2016-09-06-9269 by thePRODIGY, on Flickr

 

ναι...ακριβως εσενα ειχα στο μυαλο μου.

Για πες μας με τι ρυθμισεις την εβγαλες?

Link to comment
Share on other sites

παρτε και μερικες, πριν μπουν οι μπριζολες πανω..

37960075242_f5f465a4d4_c.jpgIMAG0183 by Nikos Bletas, on Flickr

 

37960080512_dca63c7aa6_c.jpgIMAG0180 by Nikos Bletas, on Flickr

 

με manual ρυθμισεις, κρατησα χαμηλα Iso Και επαιζα με τον χρονο κλειστρου ωστε να παρω πιο καθαρη φλογα και πιο σκοτεινο φοντο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ναι...ακριβως εσενα ειχα στο μυαλο μου.

Για πες μας με τι ρυθμισεις την εβγαλες?

 

 

Στα exif δεν λέει τα πάντα;

 

Σίγουρα πάντως nd filter ενεργοποιημένο και σιγουρα 50iso στην μια και πιθανοτατα 100 στην άλλη.

Ε.V. δεν θυμάμαι πόσο.

Σίγουρα εστίαση στο άπειρο (ίσως και hyperfocal) και εννοείται τρίποδο.

 

αυτό το εφφέ πέπλου βγήκε μόλις από 2,7 δευτερόλεπτα ;)

Edited by thePRODIGY

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Ενσωματωμένο μηχανικό φίλτρο, όντως μόνο αυτά τα δύο. Τα λέγαμε και στο θέμα του Symbian. Ίσως να έχει να κάνει εν μέρει και με το λειτουργικό. Οι διάδοχοι Lumia 1020 και 1030 (από το ελάχιστο που το είχα περιεργαστεί) και τα δύο με WP δεν είχαν πλέον ND... Βιδωτό πάντως μπορεί να πάρει επίσης το LUMIX CM1, όπως και οποιοδήποτε άλλο φίλτρο, φακό κλπ, όπως στις κανονικές κάμερες. Για όλα τα άλλα κινητά, χρειάζονται "μανταλάκια", μαγνητάκια και λοιποί προσαρμογείς για να περαστούν φίλτρα και φακοί...

 

Γεια σου Μιχαλη

Lumia 1030?? τι εννοεις? υπαρχει τετοιο κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Στα exif δεν λέει τα πάντα;

 

Σίγουρα πάντως nd filter ενεργοποιημένο και σιγουρα 50iso στην μια και πιθανοτατα 100 στην άλλη.

Ε.V. δεν θυμάμαι πόσο.

Σίγουρα εστίαση στο άπειρο (ίσως και hyperfocal) και εννοείται τρίποδο.

 

αυτό το εφφέ πέπλου βγήκε μόλις από 2,7 δευτερόλεπτα ;)

 

ναι στο exif φαινονται...αλλο λεω.

Εγω οταν πηγα να βγαλω παρομοια μου εβγαινε συνεχεια καμμενη,,,ενα ασπρο πραγμα δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

παρτε και μερικες, πριν μπουν οι μπριζολες πανω..

37960075242_f5f465a4d4_c.jpgIMAG0183 by Nikos Bletas, on Flickr

 

37960080512_dca63c7aa6_c.jpgIMAG0180 by Nikos Bletas, on Flickr

 

με manual ρυθμισεις, κρατησα χαμηλα Iso Και επαιζα με τον χρονο κλειστρου ωστε να παρω πιο καθαρη φλογα και πιο σκοτεινο φοντο.

Ωραίος Νικο, άρχισαν τα μαγκαλια!!!
Link to comment
Share on other sites

ναι στο exif φαινονται...αλλο λεω.

Εγω οταν πηγα να βγαλω παρομοια μου εβγαινε συνεχεια καμμενη,,,ενα ασπρο πραγμα δηλαδη

 

 

Ό,τι έκανα είναι αποτυπωμένο στo exif. Επίσης καμια μετέπειτα επεξεργασία. Αυτό που βλέπεις είναι αυτό που έβγαλε το κινητό.

 

Εννοείται ενεργοποιείς το ND filter και βάζεις άπειρο η υπερεστιαση.

Αν βγει καμένη, κατέβασε iso στο 50.

Aν πάλι βγει καμένη, χαμήλωσε το exposure value.

 

Μετά από όλα αυτά αποκλείεται να βγει καμμένη. Δεν υπάρχει περίπτωση.

 

* Φυσικά μετραει το να γνωρίζεις πως πετυχαίνει το εκάστοτε κινητό τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα.

Βγάζε πολλές φωτογραφίες. Μπορεί να χρειαστείς 30 προσπάθειες για να διαλέξεις την καλύτερη.

Συνεχώς παίζε με τις ρυθμίσεις και δεν παίζει να βγει καμμένη εν τέλει.

Edited by thePRODIGY

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι έκανα είναι αποτυπωμένο στo exif. Επίσης καμια μετέπειτα επεξεργασία. Αυτό που βλέπεις είναι αυτό που έβγαλε το κινητό.

 

Εννοείται ενεργοποιείς το ND filter και βάζεις άπειρο η υπερεστιαση.

Αν βγει καμένη, κατέβασε iso στο 50.

Aν πάλι βγει καμένη, χαμήλωσε το exposure value.

 

Μετά από όλα αυτά αποκλείεται να βγει καμμένη. Δεν υπάρχει περίπτωση.

 

* Φυσικά μετραει το να γνωρίζεις πως πετυχαίνει το εκάστοτε κινητό τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα.

Βγάζε πολλές φωτογραφίες. Μπορεί να χρειαστείς 30 προσπάθειες για να διαλέξεις την καλύτερη.

Συνεχώς παίζε με τις ρυθμίσεις και δεν παίζει να βγει καμμένη εν τέλει.

 

ααα μαλιστα...τωρα καταλαβα τι λαθος εκανα.

Εβαζα nd filter=on, iso=auto.

Επρεπε να ορισω το iso ο ιδιος σε χαμηλη τιμη

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...