Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτι τέτοιο δηλαδή:

(Nokia 808 PV, ND φίλτρο)

 

28879381354_e1e811042d_o.jpg2016-09-06-9267 by thePRODIGY, on Flickr

 

28879390254_349f9a7b88_o.jpg2016-09-06-9269 by thePRODIGY, on Flickr

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε βλέπω ήδη Βλάση να ανεβάζεις από το P8 Lite και να λες "εδώ κάνει παπάδες!" :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Παρέμπ, με καθυστερεί η Xiaomi με τις αλλαγές που έχει κάνει για το unlock να τραβήξω επιτέλους με gcam να δούμε τι ψάρια πιάνει το Redmi Note 4 στις δικές μου συνθήκες γιατί με τα μπαλκόνια και τα φανάρια του Αντρέα συν του ό,τι το έχει δώσει δεν πολυβγάζεις άκρη.

 

Βρε μπιχτη για τους αναλυτικοτατους οδηγούς μου πέταξες :p

 

Κοίτα απλά ένα μπουσουλα έδωσα. Αν δεις έχω και links με πιο αναλυτικά. Αλλά πίστεψέ με τα αναλυτικά είναι ακόμα πιο μπέρδεμα. Το χειρότερο είναι ότι η διαδικασία να πάρει ένα προφίλ άδεια ξεκλειδωματος γίνεται μια και μοναδική φορά (μετά θα μπορείς να ξεκλειδώσεις και άλλες συσκευες). Οπότε δυστυχώς κανείς δεν είναι τόσο έμπειρος

 

Anyway. Sorry για το offtopic. Για περισσότερα έλα pm καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

εντυπωσιακη φωτο αλλα nd filter διαθετουν μονο τα nokia 808, N8.

Εκτος εαν εννοεις κατι αλλο...

Δεν το ήξερα ότι αυτά τα δύο Nokia είχαν ενσωματωμένο nd φίλτρο Μιλάμε για πολύ ψαγμενα κινητά..

Αυτό που εννοώ εγώ είναι να πάρεις ενα φίλτρο από dslr και να το βάλεις μπροστά από την κάμερα του κινητού. Γίνεται δουλειά και με αυτόν τον απλό τρόπο..

Link to comment
Share on other sites

Βρε μπιχτη για τους αναλυτικοτατους οδηγούς μου πέταξες :p

(...)

Anyway. Sorry για το offtopic. Για περισσότερα έλα pm καλύτερα.

 

Σου έστειλα το πμ για να δούμε πως θα βελτιωθούν και οι οδηγοί που ξεπεράστηκαν με τις τελευταίες μπελαλίδικες αλλαγές που πάσχιζα να καταλάβω τι πήγαινε λάθος. Τώρα από Δευτέρα ελπίζω ότι όλα θα πάνε άψογα.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Huawei P8 Lite απόλυτη εστίαση (κάτι παρόμοιο του επιλεκτική εστίαση της Samsung)

 

37922207976_40857565bc_c.jpg

2017-10-28_01-49-13 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Huawei P8 Lite απόλυτη εστίαση (κάτι παρόμοιο του επιλεκτική εστίαση της Samsung)

 

Το 'ξερα ότι δεν θα κρατιόσουν, χαχα. :cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα ότι αυτά τα δύο Nokia είχαν ενσωματωμένο nd φίλτρο Μιλάμε για πολύ ψαγμενα κινητά..

Αυτό που εννοώ εγώ είναι να πάρεις ενα φίλτρο από dslr και να το βάλεις μπροστά από την κάμερα του κινητού. Γίνεται δουλειά και με αυτόν τον απλό τρόπο..

 

Ενσωματωμένο μηχανικό φίλτρο, όντως μόνο αυτά τα δύο. Τα λέγαμε και στο θέμα του Symbian. Ίσως να έχει να κάνει εν μέρει και με το λειτουργικό. Οι διάδοχοι Lumia 1020 και 1030 (από το ελάχιστο που το είχα περιεργαστεί) και τα δύο με WP δεν είχαν πλέον ND... Βιδωτό πάντως μπορεί να πάρει επίσης το LUMIX CM1, όπως και οποιοδήποτε άλλο φίλτρο, φακό κλπ, όπως στις κανονικές κάμερες. Για όλα τα άλλα κινητά, χρειάζονται "μανταλάκια", μαγνητάκια και λοιποί προσαρμογείς για να περαστούν φίλτρα και φακοί...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, σε σχέση με το white balance του G4 και την διαφορά μεταξύ manual και auto, έχω να αναφέρω ότι έλεγα μεγάλες βλακείες!

Όταν γυρνούσα σε manual η τιμή του white balance ήταν κολλημένη στο 3000 γιατί απλά.... δεν είχα επιλέξει auto!!!! Ναι... τόσο ντίπ βλακεία...

Έπρεπε να "ανοίξω" το manual και να πατήσω auto. Εγώ, επειδή δεν έβλεπα αναμμένο το κουμπί του manual (όσοι έχουν LG καταλαβαίνουν τι λέω) θεωρούσα ότι ήταν auto έτσι κι αλλιώς. Έπρεπε όμως να το επιλέξω και να πατήσω auto. Αλλιώς κολλούσε στην τελευταία επιλεγμένη τιμή (σε μένα το 3000).

 

Συνεπώς, τελείως λάθος ο ισχυρισμός ότι το G4 σε manual παίρνει λάθος λευκό.

 

from my LG G4

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, σε σχέση με το white balance του G4 και την διαφορά μεταξύ manual και auto, έχω να αναφέρω ότι έλεγα μεγάλες βλακείες!

Όταν γυρνούσα σε manual η τιμή του white balance ήταν κολλημένη στο 3000 γιατί απλά.... δεν είχα επιλέξει auto!!!! Ναι... τόσο ντίπ βλακεία...

Έπρεπε να "ανοίξω" το manual και να πατήσω auto. Εγώ, επειδή δεν έβλεπα αναμμένο το κουμπί του manual (όσοι έχουν LG καταλαβαίνουν τι λέω) θεωρούσα ότι ήταν auto έτσι κι αλλιώς. Έπρεπε όμως να το επιλέξω και να πατήσω auto. Αλλιώς κολλούσε στην τελευταία επιλεγμένη τιμή (σε μένα το 3000).

 

Συνεπώς, τελείως λάθος ο ισχυρισμός ότι το G4 σε manual παίρνει λάθος λευκό.

 

from my LG G4

 

όντως ισχύει.. μάλλον έτσι την πάτησα κι εγώ

Link to comment
Share on other sites

Που σημαίνει πως το ίδιο μπορείς να κάνεις και με το Shutter speed. Οπότε να και το Shutter Priority που λέγατε πως δεν έχει το G5 βρε.
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες Γιώργο και Βασίλη. ;)

 

Βαγγέλη, ο Χρήστος μίλαγε μόνο για το wb. Για το shutter priority μιλήσαμε εγώ και ο Βασίλης. Νομίζω το πιο απλό είναι να το δοκιμάσουν τα παιδιά ώστε να μας φύγει η απορία. Αν με κουμπωμένο πχ 1/4 τραβήξεις κάτι σκοτεινό και μετά χωρίς να βγεις από τη κάμερα ή να αλλάξεις κάτι το γυρίσεις προς φωτεινή πηγή θα αλλάξει το iso?

 

Anyway. Ορίστε και μια κατά την δύση του ηλίου. Le max 2 hdr+

 

24136971008_39e4216d54_c.jpg2017-10-28_04-41-01 by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες Γιώργο και Βασίλη. ;)

 

Βαγγέλη, ο Χρήστος μίλαγε μόνο για το wb. Για το shutter priority μιλήσαμε έγω και ο Βασίλης. Νομίζω το πιο απλό είναι να το δοκιμάσουν τα παιδιά ώστε να μας φύγει η απορία. Αν με κουμπωμένο πχ 1/4 τραβήξεις κάτι σκοτεινό και μετά χωρίς να βγεις από τη κάμερα ή να αλλάξεις κάτι το γυρίσεις προς φωτεινή πηγή θα αλλάξει το iso?

 

μόλις το δοκίμασα.. οχι δεν αλλάζει το κρατάει κλειδωμένο

θα πρέπει να πατήσεις το AE-L να το ελευθερώσει και να δώσεις εκ νέου τιμή

Link to comment
Share on other sites

μόλις το δοκίμασα.. οχι δεν αλλάζει το κρατάει κλειδωμένο

θα πρέπει να πατήσεις το AE-L να το ελευθερώσει και να δώσεις εκ νέου τιμή

Ομοίως.

Άρα δεν παίζει priority.

 

Βασικά το AE-L "μεταφράζεται" σαν Auto Exposure Lock.

 

from my LG G4

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν ήταν η ιδέα μου ;) Γενικά σαν interface/επιλογές δεν με βόλεψε το manual του g5.

 

διαφωνώ.. το interface της lg είναι εύχρηστο πληρέστατο και γενικά οτι πιο κοντά σε ψηφιακή έχω δει

Link to comment
Share on other sites

διαφωνώ.. το interface της lg είναι εύχρηστο πληρέστατο και γενικά οτι πιο κοντά σε ψηφιακή έχω δει

 

Άμα δεν έχει καν priority πως το λες πλήρες;

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν έχει καν priority πως το λες πλήρες;

 

και γιατί να αποτελεί πρόβλημα αυτο;

ναι πληρέστατο ειναι και η διάταξη βοηθάει και τον πιο αρχάριο

Link to comment
Share on other sites

και γιατί να αποτελεί πρόβλημα αυτο;

ναι πληρέστατο ειναι και η διάταξη βοηθάει και τον πιο αρχάριο

 

Άλλο εύχρηστο και άλλο πλήρες. Άλλωστε μίλησα για το interface/επιλογές του manual και όχι του auto. Το να μην έχεις να παίξεις με priority κάθε άλλο παρά εύχρηστο ή πλήρες το λες το manual του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω εμπειρία από φωτογραφικές μηχανές για να συγκρίνω. Αλλά το manual του G4 μου φαίνεται εύκολο. Δεν με δυσκόλεψε σε κάτι (και δεν είμαι και πολύ δυνατός λύτης ε).

Και εύκολο και πολύ απλό.

 

Μπορεί να λείπουν βέβαια κάποια πράγματα, αλλά εγώ επειδή δεν τα γνωρίζω (π.χ priority) δεν τα ζητάω κιόλας. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα τo έλεγα δύστροπο το manual.

 

edit : Τώρα είδα το τελευταίο μήνυμα του Αντρέα. Ναι. Ίσως να μην είναι πλήρης. Αλλά είναι εύκολο.

 

from my LG G4

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο εγώ μίλησα για την δική μου εμπειρία. Δεν είπα ότι δεν αξίζει γενικά ως κάμερα αλλά ότι εμένα δεν με βόλεψε για τους λόγους που ανέφερα. Άλλωστε δεν ήταν αυτός ο λόγος που το έδωσα το κινητό. Στη κάμερα είναι εξαιρετικό :)
Link to comment
Share on other sites

Άλλο εύχρηστο και άλλο πλήρες. Άλλωστε μίλησα για το interface/επιλογές του manual και όχι του auto. Το να μην έχεις να παίξεις με priority κάθε άλλο παρά εύχρηστο ή πλήρες το λες το manual του.

 

για το manual λέω και γω

τι να σου πω.. δε θεωρώ τόσο δύσχρηστο να πατήσω ενα κουμπί που επαναφέρει τις τιμές και απλά να καθορίσω εκ νέου την τιμή

 

πολύ πιο εύχρηστο το θεωρώ απο το να έχω μια μάπα κάμερα και να πρέπει να κάνω μόντες και πειράματα με εφαρμογές τρίτων για να πάρω ενα ικανοποιητικό αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...