Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν το ήξερα διοτι δεν το έχω πειράξει ποτέ.. και πράγματι οτι χρώματα επικρατούν στο περιβάλλον, αυτά αποτυπώνει

Ξές τι...κάνε ένα πείραμα...σε 1-2 μέρη που έχει φώτα, βάρα μία auto και μία manual. Να δείς θα πάρεις ίδια χρώματα;

 

ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ! Δεν λέω ότι φταίει το κινητό ούτε ότι δεν ξέρεις να βγάζεις φωτό...μήν παρεξηγηθώ ε...

Το μόνο που αναφέρω είναι ότι στο G4, 100% διαπιστωμένο, στο manual εάν δεν κάνω ρύθμιση παίρνω πολύ πιο "ζεστά"- "κίτρινα" χρώματα. Δεν ξέρω εάν φταίει κάτι που δεν κάνω σωστά (για να ενεργοποιήσω το auto white balance του manual) ή εάν όντως το G4 μετράει λάθος στο manual. Θα το τεστάρω. Μέχρι τώρα ήμουν απλά πονηρεμένος. Τώρα που είδα τις δικές σου και έριξε και ο Αντρέας την σπόντα....θα το μελετήσω για να δω ποιος είναι ο φταίχτης.:happy:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ξές τι...κάνε ένα πείραμα...σε 1-2 μέρη που έχει φώτα, βάρα μία auto και μία manual. Να δείς θα πάρεις ίδια χρώματα;

 

ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ! Δεν λέω ότι φταίει το κινητό ούτε ότι δεν ξέρεις να βγάζεις φωτό...μήν παρεξηγηθώ ε...

Το μόνο που αναφέρω είναι ότι στο G4, 100% διαπιστωμένο, στο manual εάν δεν κάνω ρύθμιση παίρνω πολύ πιο "ζεστά"- "κίτρινα" χρώματα. Δεν ξέρω εάν φταίει κάτι που δεν κάνω σωστά (για να ενεργοποιήσω το auto white balance του manual) ή εάν όντως το G4 μετράει λάθος στο manual. Θα το τεστάρω. Μέχρι τώρα ήμουν απλά πονηρεμένος. Τώρα που είδα τις δικές σου και έριξε και ο Αντρέας την σπόντα....θα το μελετήσω για να δω ποιος είναι ο φταίχτης.:happy:

 

εντάξει θα το δοκιμάσω απόψε λογικά και θα ανεβάσω δείγματα..

Link to comment
Share on other sites

Ξές τι...κάνε ένα πείραμα...σε 1-2 μέρη που έχει φώτα, βάρα μία auto και μία manual. Να δείς θα πάρεις ίδια χρώματα;

 

ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ! Δεν λέω ότι φταίει το κινητό ούτε ότι δεν ξέρεις να βγάζεις φωτό...μήν παρεξηγηθώ ε...

Το μόνο που αναφέρω είναι ότι στο G4, 100% διαπιστωμένο, στο manual εάν δεν κάνω ρύθμιση παίρνω πολύ πιο "ζεστά"- "κίτρινα" χρώματα. Δεν ξέρω εάν φταίει κάτι που δεν κάνω σωστά (για να ενεργοποιήσω το auto white balance του manual) ή εάν όντως το G4 μετράει λάθος στο manual. Θα το τεστάρω. Μέχρι τώρα ήμουν απλά πονηρεμένος. Τώρα που είδα τις δικές σου και έριξε και ο Αντρέας την σπόντα....θα το μελετήσω για να δω ποιος είναι ο φταίχτης.:happy:

Να η απάντηση σε μια φωτογραφία οπου συνυπάρχουν και ψυχρα και θερμα χρώματα μαζί.. Είναι καθαρά θέμα φωτισμού

Με μια υποψία τα ήδη θερμά χρώματα τα δείχνει ελάχιστα πιο θερμά.. 37155540894_0360feda7d_h.jpgLg g5se night mode by Kostas Kokkalis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Δες:

Τραβάω αυτόματο :

 

37911127266_c968a2af37_c.jpg20171027_150316

 

Γυρνάω (όπως ακριβώς είμαι χωρίς να πειράξω τίποτα) στο manual. Τα αφήνω όλα στο αυτόματο.

 

37254879554_09f5632170_c.jpg20171027_150349

 

Το θέμα είναι το εξής : Τα πραγματικά χρώματα στον χώρο (αυτά που θα δείς δηλαδή μόλις μπείς μέσα στο γραφείο) είναι αυτά του manual στο λίγο πιό light όμως. Το φώς στον χώρο είναι καθαρά θερμό κάτι που ΔΕΝ φαίνεται σε καμία περίπτωση στην auto.

Πράγμα που μου φαίνεται χμμμ...λογικό θα έλεγα...γιατί το auto είναι αυτό που παλεύει μόνο του...και άρα κάνει ότι γουστάρει για να πετύχει "καλό" αποτέλεσμα...από την άλλη...το manula είναι αυτό που σου λέει...αφού είσαι μάγκας και μπήκες manual...πάρε το γνήσιο και κάντο ότι θές. :lost:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο μήπως ο τοίχος ήταν κρεμ; Αν ναι τότε μπέρδεψε το wb.

Γενικά στο manual μάλλον βάζει διακριτές τιμές wb (πχ tungsten, sunlight κλπ) ενώ στο auto είναι συνεχείς με λίγο περισσότερο περιθώριο. Οπότε στη μια περίπτωση "τελίκιασε" σε tunsten και στην άλλη απλά το πήγε λίγο περισσότερο.

 

Με την σειρά μου να βάλω και μια από Le max 2 hdr+.

Μην σας ξεγελά το iso, στο μπροστινό μέρος ήταν αρκετά χαμηλός ο φωτισμός. Στο preview έβγαινε σκοτεινά μπροστά και καμμένο το κτήριο πίσω. Λογικά το χαμηλότερο iso το βαλε λόγω του δυνατού σχετικά φωτισμού του κτιρίου και ανέβασε μετά τις σκιές.

 

37257004054_d092414b27_c.jpgIMG_20171027_000324 by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές είναι πραγματικά πολύ μικρές. Παρόλα αυτά, για κάποιο λόγο μου κάνει κάπως ποιο φυσική από τη stock

 

 

 

Εδώ πάλι νομίζω το hdr+ έκανε εντυπωσιακή δουλειά

 

.

 

Οντως εδω το Hdr+ εκανε τρομερα πραματα...διοτι μεσα το μαγαζι ειχε ασπρες λαμπες με εντονο φωτισμο.

και την εβγαλε την σκηνη οπως ακριβως την εβλεπα με το ματι

Link to comment
Share on other sites

Htc 10 HDR+

 

37258335754_316be6cdde_c.jpgIMG_20171027_182307 by Guardian, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν τραβηξα με στοκ μαριε οχι..Που ειχα τραβηξει παλιοτερα η hdr+ ειναι ανωτερη στο ιδιο μερος.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν τραβηξα με στοκ μαριε οχι..Που ειχα τραβηξει παλιοτερα η hdr+ ειναι ανωτερη στο ιδιο μερος.

Σε τέτοιου είδους καδρα νομίζω κάνει δουλειά παρολαυτα δεν ξέρω πόσο βολικό είναι για ολες τις ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S8+ επιλεκτική εστίαση

 

24119247508_9f49b1fb35_c.jpg

2017-10-27_08-22-42 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S8+ επιλεκτική εστίαση

 

24119247508_9f49b1fb35_c.jpg

2017-10-27_08-22-42 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βλαση εδω μπορει να μην σηκωνε το mode, ωραια ομως!!

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδιαίτερη φωτογραφία που κανονικά χρειάζεται την χρήση nd φιλτρου.. Αν και λίγο σκοτεινή, είναι πιστεύω εντυπωσιακή στο αποτέλεσμα.. Κύματα σε 30 sec έκθεση lgg4 37971988701_806916e89a_h.jpgSea weaves long exposure lgg4 by Kostas Kokkalis, on Flickr Edited by kok1980
Link to comment
Share on other sites

Βλαση εδω μπορει να μην σηκωνε το mode, ωραια ομως!!

Μάριε, πειράματα κάνω, γιατί δεν έχω ασχοληθεί πολύ με την επιλεκτική...

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδιαίτερη φωτογραφία που κανονικά χρειάζεται την χρήση nd φιλτρου.. Αν και λίγο σκοτεινή, είναι πιστεύω εντυπωσιακή στο αποτέλεσμα.. Κύματα σε 30 sec έκθεση lgg4 37971988701_806916e89a_h.jpgSea weaves long exposure lgg4 by Kostas Kokkalis, on Flickr

 

πραγματικά πολύ εντυπωσιακή φωτογραφία!

Link to comment
Share on other sites

Μάριε, πειράματα κάνω, γιατί δεν έχω ασχοληθεί πολύ με την επιλεκτική...

 

Σε βλέπω ήδη Βλάση να ανεβάζεις από το P8 Lite και να λες "εδώ κάνει παπάδες!" :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Παρέμπ, με καθυστερεί η Xiaomi με τις αλλαγές που έχει κάνει για το unlock να τραβήξω επιτέλους με gcam να δούμε τι ψάρια πιάνει το Redmi Note 4 στις δικές μου συνθήκες γιατί με τα μπαλκόνια και τα φανάρια του Αντρέα συν του ό,τι το έχει δώσει δεν πολυβγάζεις άκρη.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Μια ιδιαίτερη φωτογραφία που κανονικά χρειάζεται την χρήση nd φιλτρου.. Αν και λίγο σκοτεινή, είναι πιστεύω εντυπωσιακή στο αποτέλεσμα.. Κύματα σε 30 sec έκθεση lgg4 37971988701_806916e89a_h.jpgSea weaves long exposure lgg4 by Kostas Kokkalis, on Flickr

 

εντυπωσιακη φωτο αλλα nd filter διαθετουν μονο τα nokia 808, N8.

Εκτος εαν εννοεις κατι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...