Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα φώτα είναι αντανάκλαση από το κεντρικά συμμετρικό σημείο με τα πολλά φώτα.

 

Κάτι αντίστοιχο παθαίνουμε και με τον ήλιο και την "κουκίδα" του. ;)

 

Κώστα πόσο τυχερός που δεν έχεις ίχνος φωτορύπανσης στον ουρανό σε σημείο να φαίνονται τα αστέρια...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλή προσπάθεια!!
ευχαριστω,παντως νομιζω τα φωτα ειναι η γεννηση μιας αστραπης γιατι εριχνε μερικες
Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα είναι αντανάκλαση από το κεντρικά συμμετρικό σημείο με τα πολλά φώτα.

 

Κάτι αντίστοιχο παθαίνουμε και με τον ήλιο και την "κουκίδα" του. ;)

 

Κώστα πόσο τυχερός που δεν έχεις ίχνος φωτορύπανσης στον ουρανό σε σημείο να φαίνονται τα αστέρια...

 

Δεν ειναι αστερια...κι εγω ετσι νομιζα στην αρχη.

Hot pixels ειναι που δημιουργουνται απο υπερθερμανση του σενσορα λογω Long exposure.

αμα κοιταξεις κατω αριστερα στην ασφαλτο...εχει και εκει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αστερια...κι εγω ετσι νομιζα στην αρχη.

Hot pixels ειναι που δημιουργουνται απο υπερθερμανση του σενσορα λογω Long exposure.

αμα κοιταξεις κατω αριστερα στην ασφαλτο...εχει και εκει.

 

Τώρα εξηγείται γιατί με 8 sec τα αστέρια θα φαίνονταν σαν γραμμούλες λόγω της φαινόμενης κίνησης.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εξηγείται γιατί με 8 sec τα αστέρια θα φαίνονταν σαν γραμμούλες λόγω της φαινόμενης κίνησης.

 

Οχι μεχρι 12-13 sec φαινονται κανονικα...παραπανω αρχιζει και πιανει την τροχια της γης και φαινονται σαν γραμμες

Link to comment
Share on other sites

Οχι μεχρι 12-13 sec φαινονται κανονικα...παραπανω αρχιζει και πιανει την τροχια της γης και φαινονται σαν γραμμες

 

Μα θυμάμαι παλιότερες φωτογραφίες εδώ, νομίζω με HTC 10, που είχαν τέτοιο φαινόμενο. Θα θυμούνται κι άλλοι συμφορουμίτες. Μπορεί όντως και να κάνω λάθος για το shutter και να είναι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω στα 10 sec και πάνω πιάνεις star trails. Στα 8 απλά θα ήταν λίγο blurry αντί για κουκίδες.

 

Τώρα άνοιξα και 100% την φωτο στο Flickr. Όντως είναι hot pixels και είναι και λευκά μπροστά από δέντρα κτλ. Δεν έχω ξαναδεί το φαινόμενο να σου πω την αλήθεια, γιατί έχω παίξει μια φορά μέχρι τα 10 sec και αυτό με το V10. Άντε άλλες 2-3 φορές στο S8+ τώρα στις διακοπές.

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Και στο HTC 10 υπάρχει αυτό το φαινόμενο ακόμη και με 1-2 δευτερόλεπτα ταχύτητα..

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον...

 

Παιδιά εγώ θα κάνω σχόλια έτσι στο άκυρο για το U11 καθώς τα θυμάμαι-προκύπτουν. Μην παρεξηγείτε αν πετάγομαι στο άκυρο ή αγνοήσω τον παραπάνω κτλ ;)

 

Προς το παρόν μου έκανε εντύπωση που σε manual το u11 έχει base ISO 100 και όχι 50.

 

Επίσης το OIS του S8+ μου άρεσε καλύτερα. Νομίζω έβγαζα οριακά ΟΚ φωτό στα 1/8 με το S8+ ενώ στο U11 είναι ολίγον τι κουνημένες. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα στο S8+ το blurriness να αντισταθμιζόταν από το sharpenning και να χανόταν στην γενικότερη αίσθηση out-of-focus που είχαν οι νυχτερινές manual του s8+. Και τώρα στο U11 που δεν έχει τόσο sharpenning να εμφανίζεται κουνημένη όπως ήταν και στο S8+. Δεν ξέρω.

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Και στο HTC 10 υπάρχει αυτό το φαινόμενο ακόμη και με 1-2 δευτερόλεπτα ταχύτητα..

 

Τελικά ήταν του Finn εκείνες οι φωτό που έλεγα, τις βρήκα στο Flickr του (Σεπτέμβριος 2016) και το shutter του ήταν μεταξύ 40 και 70 sec. Λάθος λοιπόν θυμόμουν.

Link to comment
Share on other sites

Tρομερο το 6P!Απο τα αγαπημενα μου!!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον...

 

Παιδιά εγώ θα κάνω σχόλια έτσι στο άκυρο για το U11 καθώς τα θυμάμαι-προκύπτουν. Μην παρεξηγείτε αν πετάγομαι στο άκυρο ή αγνοήσω τον παραπάνω κτλ ;)

 

Προς το παρόν μου έκανε εντύπωση που σε manual το u11 έχει base ISO 100 και όχι 50.

 

Επίσης το OIS του S8+ μου άρεσε καλύτερα. Νομίζω έβγαζα οριακά ΟΚ φωτό στα 1/8 με το S8+ ενώ στο U11 είναι ολίγον τι κουνημένες. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα στο S8+ το blurriness να αντισταθμιζόταν από το sharpenning και να χανόταν στην γενικότερη αίσθηση out-of-focus που είχαν οι νυχτερινές manual του s8+. Και τώρα στο U11 που δεν έχει τόσο sharpenning να εμφανίζεται κουνημένη όπως ήταν και στο S8+. Δεν ξέρω.

 

εγω εχω iso 50 εως 5200 και shutter speed 85 sec...Με custom rom

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

nexus 6p auto

 

36731447682_0832aa776e_c.jpg2017-08-29_11-52-42 by saleakos, on Flickr

 

εντωμεταξυ βλεπω απο τα νεξους ανεβαινουνε παπαδες...και δεν τα σχολιαζει ΚΑΝΕΝΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

HTC U11 auto hdr+

36068538214_b83ee82765_z.jpgIMG_20170823_203050 by finn2k1, on Flickr

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

HTC U11 auto hdr+

36068538214_b83ee82765_z.jpgIMG_20170823_203050 by finn2k1, on Flickr

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

πολυ τέλεια φωτο με τον ορίζοντα στο βάθος

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

HTC U11 auto hdr+

36068538214_b83ee82765_z.jpgIMG_20170823_203050 by finn2k1, on Flickr

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

H google cam Βγαζει ενα περιεργο color noise...δεσ αριστερα το βουνο πως βγηκε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 88 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και στο HTC 10 υπάρχει αυτό το φαινόμενο ακόμη και με 1-2 δευτερόλεπτα ταχύτητα..

 

ναι ειναι θεμα σενσορα καθαρα...ποσο ευαισθητος ειναι στο φως

Link to comment
Share on other sites

Htc u11 με τριποδα, manual

36899540715_043b26b309_c.jpgIMAG0644 by foxy4270, on Flickr

 

Εντάξει νομίζω ότι το θέμα είναι για τον gtp φτιαγμένο! 5 μέρες έλειψε και το κενό ήταν μεγάλο. Πραγματικά φωτογραφιαρες από το u11! Τώρα που πέφτει η τιμή εύχομαι να το πάρω.

Link to comment
Share on other sites

H google cam Βγαζει ενα περιεργο color noise...δεσ αριστερα το βουνο πως βγηκε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 88 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ναι ειναι θεμα σενσορα καθαρα...ποσο ευαισθητος ειναι στο φως

 

Βασικά η google camera έχει ίσως το πιο αποδοτικό hdr που έχω δει (μιλάω για το dynamic range). Ενδεχομένως με hdr άλλης καμερας να εβγαινε σκοτεινό προς τα εκεί οποτε αναμενόμενος ο θόρυβος. Ίσως θα ήταν ενδιαφέρον ένα τέτοιο συγκριτικό σε ακραίες συνθήκες (δηλαδή οριακά να καίγεται η φωτογραφία).

Link to comment
Share on other sites

nexus 6p auto

 

36731447682_0832aa776e_c.jpg2017-08-29_11-52-42 by saleakos, on Flickr

 

Εξαιρετικη φωτογραφια, μπραβο, φοβερη ληψη και πολυ δυνατο το 6p. Μονη παρασπονδια η αθλια μουτζουρα στον τοιχο που εκανε καποιος αναγωγος.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω iso 50 εως 5200 και shutter speed 85 sec...Με custom rom

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

εντωμεταξυ βλεπω απο τα νεξους ανεβαινουνε παπαδες...και δεν τα σχολιαζει ΚΑΝΕΝΑΣ.

Είναι κορυφαίο τι να λέμε :)

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από*gtf4270

 

Htc u11 με τριποδα, manual

IMAG0644*by*foxy4270, on Flickr

 

Εντάξει νομίζω ότι το θέμα είναι για τον gtp φτιαγμένο! 5 μέρες έλειψε και το κενό ήταν μεγάλο. Πραγματικά φωτογραφιαρες από το u11! Τώρα που πέφτει η τιμή εύχομαι να το πάρω.

τα εβαψες μαυρα ε;ποιο να παρεις τον τριποδα;
Link to comment
Share on other sites

Απόπειρα για βραδινές.

P10 plus αυτόματο όλα κ στα τέρμα γρήγορα μέσα από αυτοκίνητο.

 

Αξιοπρεπέστατες. Και έτσι τις περίμενα προσωπικά. Το αδικούσες με τις υπερβολλικά δύσκολες συνθήκες αφού δεν επίναι εύκολο να καταλάβει ο άλλος για το πόσο σκοτεινά ήταν ;)

 

Πάντως θα τις προτιμούσα μισο με ενα στοπ πιο φωτεινές και ας είχε περισσότερο κάψιμο. Μήπως έκανες ταπ σε φως;

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...