Jump to content

Lenovo Tab3 8 Plus


vadergr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Όπως έγραψα και παλιότερα, έχω 2 τέτοια tablet, περασμένα εδώ και καιρό lineage os.

Τελευταία το ένα από τα δύο έχει σταματήσει να φορτίζει. Όταν μπαίνει στον φορτιστή απλά αναβοσβήνει το led του λευκό αλλά δεν υπάρχει ένδειξη φόρτισης. Δεν άνοιγε κιόλας αλλά κατάφερα με τα χίλια ζόρια να το ανάψω. Όταν βάζω το usb (δοκίμασα άπειρα καλώδια και άλλους φορτιστές εκτός απτον δικό του) εμφανίζεται η αστραπή στην μπαταρία αλλά η καταστασή του λέει "Δεν φορτίζει". Επίσης δεν συνδέεται με το pc. Απο την μια είναι σαν να μην εχω κουμπώσει καλώδιο, από την άλλη, όταν το βγάζω/βάζω, ανάβει η οθόνη, καταλαναίνει δλδ ότι κάτι συνδέθηκε.

Καμία ιδέα;

Είναι software ή hardware το θέμα πιστεύετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Όπως έγραψα και παλιότερα, έχω 2 τέτοια tablet, περασμένα εδώ και καιρό lineage os.

Τελευταία το ένα από τα δύο έχει σταματήσει να φορτίζει. Όταν μπαίνει στον φορτιστή απλά αναβοσβήνει το led του λευκό αλλά δεν υπάρχει ένδειξη φόρτισης. Δεν άνοιγε κιόλας αλλά κατάφερα με τα χίλια ζόρια να το ανάψω. Όταν βάζω το usb (δοκίμασα άπειρα καλώδια και άλλους φορτιστές εκτός απτον δικό του) εμφανίζεται η αστραπή στην μπαταρία αλλά η καταστασή του λέει "Δεν φορτίζει". Επίσης δεν συνδέεται με το pc. Απο την μια είναι σαν να μην εχω κουμπώσει καλώδιο, από την άλλη, όταν το βγάζω/βάζω, ανάβει η οθόνη, καταλαναίνει δλδ ότι κάτι συνδέθηκε.

Καμία ιδέα;

Είναι software ή hardware το θέμα πιστεύετε;

 

 

Πιθανοτατα η μπαταρια διχως τιποτα να ειναι σιγουρο...Αν το tablet που εχει το προβλημα μπορεσει να συνδεθει σε καποιο pc (δοκιμασε σε usb 2.0 και οχι σε 3.0) δοκιμασε να φλασαρεις τη stock rom να δεις αν δουλεψει.Αν οχι, τοτε πιθανοτατα ειναι η μπαταρια.

[πολλες φορες απιθανα πραγματα μπορει να ευθυνονται σε διαφορες καταστασεις πχ συσκευη να εχει πεσει κατω η εχει δεχθει καποιο χτυπημα και καποιο μερος του υλικου μπορει να εχει παθει ζημια, η απλως να μην κανει σωστη επαφη κατι]

 

__Εδω υπαρχει οτι χρειαζεται για να φλασαρεις τη stock rom αν χρειαστει: https://forum.xda-developers.com/android/development/lenovo-p8-tb-8703f-wifi-how-to-flash-t3720621

:respect:
Link to comment
Share on other sites

__Εδω υπαρχει οτι χρειαζεται για να φλασαρεις τη stock rom αν χρειαστει: https://forum.xda-developers.com/android/development/lenovo-p8-tb-8703f-wifi-how-to-flash-t3720621

 

Ευχαριστώ.

Θύμισέ μου, γιατί σίγουρα το είχα ξανακάνει, αλλά τώρα μου διαφέυγει.

ΑΝ βάλω την stock rom, χάνεται και το TWRP Recovery, έτσι δεν είναι;

 

Υ.Γ. Φαίνεται να έχω γενικό θέμα με την USB.

-Δεν αναγνωρίζει USB OTG ούτε μέσα από το LineAge ούτε μέσα από το TWRP

-Δεν μπορώ να μπω σε download mode ώστε να χρησιμοποιήσω το QFIL γιατί με VOLUP + USB Plug δεν γίνεται τίποτα, μόνο αναβοσβήνει το Led.

-Όταν μπω στο Lineage, με το που βάλω το USB, η μπαταρία δείχνει μεν κεραυνό, αλλά στα settings λέει "Δεν φορτίζει" και ΟΝΤΩΣ δεν φορτίζει, το άφησα ώρες και παρέμεινε στο 37%.

-Παρόλα αυτά, "παίζοντας" με συνδυασμούς, power+plug, όχι πάντα, κάποια στιγμή άνοιξε και άρχισε να φορτίζει. το άφησα και πήγε στο 100%. Μετά από reboot όμως πάλι τα ίδια.

-Κούνησα το καλώδιο, τίποτα.

-Δοκίμασα 4-5 διαφορετικά καλώδια και 3 διαφορετικά PCs, τίποτα.

 

Υπάρχει περίπτωση να έχει να κάνει με τον USB driver της συσκευής;

Υπάρχει τρόπος να κάνω εγκατάσταση stock rom από την SD Card που την αναγνωρίζει κανονικά;

Edited by alnotas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Θύμισέ μου, γιατί σίγουρα το είχα ξανακάνει, αλλά τώρα μου διαφέυγει.

ΑΝ βάλω την stock rom, χάνεται και το TWRP Recovery, έτσι δεν είναι;

 

Υ.Γ. Φαίνεται να έχω γενικό θέμα με την USB.

-Δεν αναγνωρίζει USB OTG ούτε μέσα από το LineAge ούτε μέσα από το TWRP

-Δεν μπορώ να μπω σε download mode ώστε να χρησιμοποιήσω το QFIL γιατί με VOLUP + USB Plug δεν γίνεται τίποτα, μόνο αναβοσβήνει το Led.

-Όταν μπω στο Lineage, με το που βάλω το USB, η μπαταρία δείχνει μεν κεραυνό, αλλά στα settings λέει "Δεν φορτίζει" και ΟΝΤΩΣ δεν φορτίζει, το άφησα ώρες και παρέμεινε στο 37%.

-Παρόλα αυτά, "παίζοντας" με συνδυασμούς, power+plug, όχι πάντα, κάποια στιγμή άνοιξε και άρχισε να φορτίζει. το άφησα και πήγε στο 100%. Μετά από reboot όμως πάλι τα ίδια.

-Κούνησα το καλώδιο, τίποτα.

-Δοκίμασα 4-5 διαφορετικά καλώδια και 3 διαφορετικά PCs, τίποτα.

 

Υπάρχει περίπτωση να έχει να κάνει με τον USB driver της συσκευής;

Υπάρχει τρόπος να κάνω εγκατάσταση stock rom από την SD Card που την αναγνωρίζει κανονικά;

Αν εγκαταστησεις τη stock rom χανονται τα παντα και γυριζει σε εργοστασιακη μορφη.Η νεοτερη εκδοση της TWRP ειναι η 3.2.3-0308 : https://forum.xda-developers.com/android/development/links-t3764658 [ img & qpst Files ]

Δεν μπορεις να μπεις σε fastboot mode ουτε μεσω πχ απο cmd? (χρειαζεται εγκατεστημενο το minimal adb & fastboot : https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2317790 και ολοι οι drivers απο το Link που εχεις & κυριως οι "Qualcomm HS-USB QDLoader 9008" και οι google usb drivers : https://developer.android.com/studio/run/win-usb

Ανοιγοντας μεσα απο το φακελλο του minimal adb & fastboot > adb devices > adb reboot bootloader > fastboot devices εκει πρεπει να δεις τη συσκευη εφοσον εχει συνδεθει σωστα.

Οχι δεν μπορει να γινει απο SD...Ενδεχεται,αν το προβλημα δεν ειναι η ιδια η μπαταρια η καποιο τσιπακι που εχει να κανει με την τροφοδοσια,να φταιει κατι στην υποδοχη usb του tablet εκει που συνδεεται με ρευμα η με αλλη συσκευη.Δεν μπορω να ξερω,μπορεις να το πας σε τεχνικο να μετρησει & να δει τι φταιει.

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να μπω σε fastboot με VolDown + Power αλλά όταν συνδέω με το PC, είναι σαν να μην το συνδέω.

Μάλλον θα το πάω σε κάποιον τεχνικό, αλλά δεν με ελκύει η ιδέα να δώσω 30€ για αλλαγή charging port και....να μην γίνει τίποτα.

Το πήρα πριν 2+ χρόνια στα 105€ (αν και ακόμα βλέπω το gearbest το έχει στα....170€), δεν θέλω να δώσω πολλά και να μην διορθωθεί στο τέλος

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να μπω σε fastboot με VolDown + Power αλλά όταν συνδέω με το PC, είναι σαν να μην το συνδέω.

Μάλλον θα το πάω σε κάποιον τεχνικό, αλλά δεν με ελκύει η ιδέα να δώσω 30€ για αλλαγή charging port και....να μην γίνει τίποτα.

Το πήρα πριν 2+ χρόνια στα 105€ (αν και ακόμα βλέπω το gearbest το έχει στα....170€), δεν θέλω να δώσω πολλά και να μην διορθωθεί στο τέλος

Τοτε,αν μπαινει σε fastboot mode αλλα δεν το βλεπει το pc,ειναι μαλλον θεμα drivers.(η ευθυνεται η υποδοχη usb που συνδεει τη συσκευη με ρευμα & αλλες συσκευες)

Αν εισαι σε windows10 πριν απο ολα χρειαζεται απενεργοποιηση υπογραφης !

https://www.howtogeek.com/167723/how-to-disable-driver-signature-verification-on-64-bit-windows-8.1-so-that-you-can-install-unsigned-drivers/

_Απεγκατασταση οδηγων > reboot pc > απενεργοποιηση υπογραφης > download & Install ολους τους οδηγους & reboot pc ξανα ...

(χρειαζεσαι τους google usb drivers , Qualcomm HS-USB QDLoader 9008, minimal adb & fastboot & Lenovo usb drivres ισως : https://lenovousbdriver.com/

Ναι αν το πας σε τεχνικο,θα μετρησει πρωτα αν φερνει η μπαταρια ρευμα,και αν αποκλεισει αυτη την εκδοχη,θα προχωρησει στην υποδοχη usb που συνδεει τη συσκευη ειτε με ρευμα η με αλλο pc κλπ...Μαλλον γι αυτο δεν βλεπει αλλη συσκευη & εχει προβλημα τροφοδοσιας...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδια καποος οδηγος για να βαλω custom rom στο 8703f ?

Γενικό νήμα P8 : https://forum.xda-developers.com/t/lenovo-p8?nocache=1

Εδώ θα βρεις ότι χρειάζεται,διάφορες custom roms αρκεί να διαβάσεις/ ψάξεις χωρίς βιασύνη...

TWRP : https://forum.xda-developers.com/android/development/links-t3764658

Εγκατάσταση twrp / root : https://forum.xda-developers.com/general/general/twrp-lenovo-p8-tb-8703f-tb-8703x-t3689442

(ο bootloader του 8703F δεν ξεκλειδώνει,διάβασε προσεκτικά ειδικά το βήμα 10 και το ''RM Forceencrypt'' ) ...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Yπάρχει δυνατότητα αγοράς νέας μπαταρίας για το τάμπλετ;Κάποια πρόταση ;

Επίσης σε ενδεχόμενη αλλαγή μπαταρίας ,διαγράφονται τα πάντα ;

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει δυνατότητα αγοράς νέας μπαταρίας για το τάμπλετ;Κάποια πρόταση ;

 

Επίσης σε ενδεχόμενη αλλαγή μπαταρίας ,διαγράφονται τα πάντα ;

https://www.google.com/search?q=L15D1P32&ie=UTF-8

Δε νομίζω ότι πρέπει να γίνει hard reset για την αντικατάσταση της μπαταρίας. Ειδικά αν την αλλάξεις μόνος σου.

 

Δες εδώ την διαδικασία:

Edited by Gx2
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
FYI, πέρασα και στα δύο tablet των παιδιών Android 10 (LineageOs). Κανένα θέμα μέχρι στιγμής.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον εγω μετα απο πολυ ψαξιμο ,καταφερα να ενεργοποιησω το 4G ...

Πρωτα εγκαταστησα twrp 3.1.1 μετα αφου βρηκα το modem απο την κινεζικη εκδοση ΤΒ-8703Ν την εγκαταστησα μεσω TWRP και τωρα λειτουργει το 4g cosmote..

Οποιος θελει του στελνω το αρχειο μεσω google drive...

 

update: του εβαλα lineage 17.1 (android 10) ,εφτιαξα και το 4g και το tablet πεταει πραγματικα .....ευτυχως ασχοληθηκα λιγο γιατι ηθελα να το πουλησω λογω οτι ειχα mobile internet 2g....τωρα θα το κρατησω και οσο αντεξει ......

Edited by stekon
σφαλμα κειμενου

Phone: Iphone 13 pro - Samsung s21 fe 5G

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, που έχει SIM Slot? :confused:

 

μιλαμε για το TB-8703X ή TB-8703R......:):)

Edited by stekon
1

Phone: Iphone 13 pro - Samsung s21 fe 5G

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Υπάρχει κάποια σταθερή λύση για προκειμένου οι εφαρμογές να κατεβαίνουν από το Playstore και να εγκαθίστανται απροβλημάτιστα;

Επιπλέον έχω αλλάξει δύο μπαταρίες, θα μπορούσε να γίνει κάτι ώστε να γίνεται καλύτερη κατανάλωση;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη λύση από το playstore... δεν νομίζω να υπάρχει. Από εκεί γίνεται καθαρή εγκατάσταση εννοώ, σε σχέση με επαναφορά από backup κλπ...

Μπορείς να μου πεις ποια μπαταρία πήρες; Κι εμένα είναι στα τελευταία της...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς από το Playstore αντιμετωπίζω πρόβλημα ρο οποίο είναι και γνωστό για τι συγκεκριμένο μοντέλο. Οι εφαρμογές κατά το κατέβασμα, παραμένουν στο 50% ή όταν κατεβαίνουν δεν γίνεται η εγκατάσταση. Επομένως θα ήθελα μια λύση προς αυτό.

Ο κωδικός της μπαταρίας είναι :

l15d1p32. Αν θέλεις σε πμ μπορώ να σου πω και κατάστημα. Είναι η δεύτερη αγορασμένη που πήρα και είμαι σχετικά ευχαριστημένος.Οι αυθεντικές μπαταρίες από το εργοστάσιο δεν έχουν την ίδια απόδοση σε καμία με αυτές του εμπορίου όσο και αν προϋπαντίζουν ότι είναι αυθεντικές.

Επίσης υπάρχει κάποια λύση για ώστε να ελαφρύνει ο χώρος της μνήμης του τάμπλετ; Ίσως μεταφορά των δεδομένων εφαρμογών στη μνήμη της κάρτας;

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πρόβλημα το θυμάμαι.. Σε κάποια φάση έβαλα custom ROM και δεν το ξαναέκανε (crDroid 5.12 - Android 9). Για το θέμα χώρου, ακόμα και με την ROM αυτή γεμίζει με περίεργο τρόπο (όταν φορτίζει μερικές φορές πχ από 1 GB ελεύθερο πέφτει κάτω από 500 ΜΒ οπότε βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχει χώρος κλπ - ακόμα δεν έχω καταλάβει το λόγο). Πολύ εκνευριστικό. Θα έλεγα να σβήσεις μερικές εφαρμογές αναγκαστικά - δεν το λες και λύση βέβαια... δεν ξέρω αν υποστηρίζεται η μεταφορά σε εξωτερική κάρτα γιατί δεν το έχω δοκιμάσει. Αλλά δεν υπάρχει και λόγος να μην υποστηρίζεται.

Για την μπαταρία... αξίζει να "επενδύσει" ~24 ευρώ για αυτό το τάμπλετ άραγε;... Το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, σε γενικές γραμμές, από το 2018 που κατέχω το τάμπλετ είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το χρησιμοποιώ αρκετά και ως gps στο αυτοκίνητο. Στην περίπτωσή μου η μπαταρία δεν είχε άλλα περιθώρια. Σαφώς όχι ότι με τη νέα υπήρξε τεράστια διαφορά, μια μικρή όμως ναι. Ίσως είναι και λίγο πιο κάτω από τα 24ε αλλά μαζί με τα μεταφορικά εκεί γύρω θα είσαι.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα. Προσπάθησα σε LineageOs 17.1 που έχω περασμένα στα 2 tablets των παιδιών μου, να περάσω το Family Link της Google για έλεγχο. Το αποτέλεσμα ήταν να μην ολοκληρώνεται η διαδικασία της εγκατάστασης της εφαρμογής και πλέον να μην μπορούν να χρησιμοποιήσουν τον Chrome και το Play Store (τουλάχιστον) σε αυτά τα tablets.

Γνωρίζει κανείς τίποτα σχετικό;
Το έχει δοκιμάσει κάποιος;

Σκέφτηκα να γυρίσω στην Original ROM αλλά το Android 6 φαίνεται πλέον να είναι τόσο παλιό.
Βρήκα ένα Link που λέει ότι έχει stock firmware για το tablet στην έκδοση 8.1.0 αλλά αυτό δεν το έχω δει να αναφέρεται πουθενά αλλού και έχω τις αμφιβολίες μου.

https://firmwarepanda.com/lenovo-tb-8703f-firmware/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Κάποιος χρήστης ο οποίος να έχει πρόβλημα με το θέμα του download των εφαρμογών ;

Όπως έχει αναφερθεί και πιο πριν,τα downloads των app κολλάνε στα μισά ή η λήψη σε ξεκινά ποτέ με αποτέλεσμα να μην μπορεί κάποιος να προσθέσει νέα app

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Ally said:

Κάποιος χρήστης ο οποίος να έχει πρόβλημα με το θέμα του download των εφαρμογών ;

Όπως έχει αναφερθεί και πιο πριν,τα downloads των app κολλάνε στα μισά ή η λήψη σε ξεκινά ποτέ με αποτέλεσμα να μην μπορεί κάποιος να προσθέσει νέα app

Μου συνέβαινε και στο τάμπλετ και σε κινητό xiaomi τις προηγούμενες εβδομάδες. Ούτε update στις εφαρμγοές δεν μπορούσα να κάνω, κολλούσε πχ στο 95%. Πρέπει να είναι θέμα του Playstore, έχει καμιά βδομάδα που λύθηκε από μόνο του και στις 2 συσκευές μου.

Link to comment
Share on other sites

On 27/2/2023 at 10:08 ΠΜ, Gx2 said:

Μήπως έχει γεμίσει ο αποθηκευτικός χώρος;

Όχι !Είναι παλιό bug του συγκεκριμένου τάμπλετ και κάτι σχετικό με τις υπηρεσίες Google .Ήλπιζα ότι θα έχει βρεθεί κάποια λύση γιατί πραγματικά καθίσταται δυσλειτουργικο χωρίς την ευκολία εγκατάστασης εφαρμογών .Ορισμένες φορές μετά από επανεκκίνηση η λήψη ίσως συνεχιστεί και ολοκληρωθεί .

Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2021 at 9:51 ΠΜ, alnotas said:

Καλημέρα. Προσπάθησα σε LineageOs 17.1 που έχω περασμένα στα 2 tablets των παιδιών μου, να περάσω το Family Link της Google για έλεγχο. Το αποτέλεσμα ήταν να μην ολοκληρώνεται η διαδικασία της εγκατάστασης της εφαρμογής και πλέον να μην μπορούν να χρησιμοποιήσουν τον Chrome και το Play Store (τουλάχιστον) σε αυτά τα tablets.

Γνωρίζει κανείς τίποτα σχετικό;
Το έχει δοκιμάσει κάποιος;

Σκέφτηκα να γυρίσω στην Original ROM αλλά το Android 6 φαίνεται πλέον να είναι τόσο παλιό.
Βρήκα ένα Link που λέει ότι έχει stock firmware για το tablet στην έκδοση 8.1.0 αλλά αυτό δεν το έχω δει να αναφέρεται πουθενά αλλού και έχω τις αμφιβολίες μου.

https://firmwarepanda.com/lenovo-tb-8703f-firmware/

Απαντάω στο δικό μου ερώτημα.
Τα ταμπλετάκια ήταν παροπλισμένα επειδή δεν μπορούσα να βάλω το family link και λόγω αυτού δεν επέτρεπε να κατεβούν νέα apps από το Play.

Μετά από μήνες είπα να ξανασχοληθώ.
ρήκα ότι κάποιοι "ανεξάρτητοι" (aka Unofficial) developers έχουν ανεβάσει νέες εκδόσεις από το lineage os 17.1 (Android 10)
https://disk.yandex.ru/d/zt9jwPk-WoMeNA

Είπα να δοκιμάσω. Είχα θεματάκια γιατί δεν μπορούσε να μου φορτώσει τα stock GAPPS λόγω χώρου (Error 70) οπότε κατέληξα να βάλω την έκδοση micro. Στηθήκαν και παίζει και το family link και γενικά τα ταμπλετάκια "φυσάνε". Πάνε πολύ πιο γρήγορα από πριν και πήραν καινούργια ζωή.

Για όποιον έχει TWRP:
1. Copy the .zip for Lineage 17.1 into the SD-card + openGapps (I have used nano version)
2. Go to recovery TWRP (VOL+ & Power). Wipe Dalvik, Cache,System, Data
3. Install the zips
4. Sign boot And you are done.

https://forum.xda-developers.com/t/rom-unofficial-10-0-tb8703f-x-r-n-lineageos-17-1-for-lenovo-tab-3-8-plus-p8.4055045

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...