Jump to content

Lenovo Tab3 8 Plus


vadergr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα

Μήπως έχει βρει κάποιος αυτό το σπαστικό πρόβλημα που έχει χαθεί το πληκτρολόγιο πώς λύνεται?

Του έχω κάνει ήδη 2 φορές επαναφορά και ξανά στήσιμο από την αρχή και το πρόβλημα ύστερα από λίγο καιρό επανεμφανίζεται.... Κάποια λύση?

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα!

Μετα απο το γνωστο προβλημα της stock ROM, οπου δεν γινοταν καμια ενημερωση απο το play store, δοκιμασα κι εβαλα την LineageOS 15.1, που ειναι Android 8.1.0

Απλα εκει πλεον δεν μπορω να βρω την επιλογη για δημιουργια νεου χρηστη με Restricted Profile οπως εκανα στην stock ROM (για να παιζει η κορη).

Φανταζομαι ειναι θεμα του LineageOS, ξερει κανεις καμια λυση ?

Εαν φλασαρω παλι τη stock ROM θα εχω τα ιδια θεματα με το store?

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

Επειδή όσο και αν έψαξα δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.

Τελικά υπάρχει τρόπος να το κάνουμε να πιάνει 4G ?

 

Σας παρακαλώ μια απάντηση γιατί με το 2G πραγματικά μου είναι άχρηστο.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

 

Υπάρχει κάποιος αναλυτικός οδηγός για να το κάνω; :)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κι αλλη 9 η crdroid : https://androidfilehost.com/?w=files&flid=282329&sort_by=date&sort_dir=DESC

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

υπαρχουν ολες οι οδηγιες στο link

θα χρειαστεις τη twrp υπαρχουν οι οδηγιες εγκαταστασης στο thread αν κανεις κλικ στο "How to install" - "Instructions"

 

https://forum.xda-developers.com/android/development/rom-crdroidandroid-8-1-lenovo-tab-3-8-t3914126

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω βάλει TWRP με το custom recovery...Έχω δοκιμάσει και την AOSP 9 και την LineAge 9, κάνω sign το boot, βάζω και GApps, ξεκινάει κανονικά το πρώτο boot up, βλέπω welcome screen και πατάω για να συνδεθεί σε WiFi....αλλά δεν βρίσκει τίποτα.

Και στις δύο ROMs η ίδια συμπεριφορά. Σαν να χάθηκε το WiFi.

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει TWRP με το custom recovery...Έχω δοκιμάσει και την AOSP 9 και την LineAge 9, κάνω sign το boot, βάζω και GApps, ξεκινάει κανονικά το πρώτο boot up, βλέπω welcome screen και πατάω για να συνδεθεί σε WiFi....αλλά δεν βρίσκει τίποτα.

Και στις δύο ROMs η ίδια συμπεριφορά. Σαν να χάθηκε το WiFi.

Καμιά ιδέα;

Κάπου έχεις κάνει λάθος στην εγκατάσταση. Δοκίμασε ξανά από την αρχή με τη σωστή twrp & καθαρίζοντας τα πάντα (πλην Internal) πρίν από την εγκατάσταση

Απαιτείται καθαρή εγκατάσταση σε οποιαδήποτε rom αλλιώς θα σου βγάζει προβλήματα που δεν έχουν άλλοι χρήστες- δεν πρόκειται για bug της rom δηλαδή αλλά φταίει ο τρόπος εγκατάστασης

Ο τρόπος περιγράφεται στο OP της Rom

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Κάνω τα πάντα wipe . Cache, Dalvik, internal, system κτλ.

Η twrp που έχω είναι η 3.2.1 με το custom recovery που απαιτείται για να μπορείς να κάνεις sign boot μετά την εγκατάσταση.

Όλα σωστά τα έκανα. Το θέμα είναι οτι κι άλλοι διαβάζω έχουν παρόμοια θέματα και η λύση ήταν πρώτα flash την OEM ROM και μετά, ξανά-μανά το firmware.

Link to comment
Share on other sites

Κάνω τα πάντα wipe . Cache, Dalvik, internal, system κτλ.

Η twrp που έχω είναι η 3.2.1 με το custom recovery που απαιτείται για να μπορείς να κάνεις sign boot μετά την εγκατάσταση.

Όλα σωστά τα έκανα. Το θέμα είναι οτι κι άλλοι διαβάζω έχουν παρόμοια θέματα και η λύση ήταν πρώτα flash την OEM ROM και μετά, ξανά-μανά το firmware.

Το τελευταίο post στην aosp είναι δικό σου? Αν έχεις φλασαρει τη twrp στο διαμέρισμα του bootloader ισως έχει γίνει ζημιά πλεον & η recovery δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά .Αν ισχυει αυτο,καλύτερα να εγκαταστήσεις τη stock rom από την αρχή & στη συνέχεια τη custom rom που θέλεις σωστά βήμα προς βήμα.Δεν έχουν τέτοιο bug οι roms είναι θέμα σωστής εγκατάστασης απλά..

Κανείς δεν έχει τέτοια προβλήματα από οσο διαβάζω, κάποιος μόνο που ανέφερε error7 που σημαίνει δικό του λάθος στη χρήση της recovery και όχι υπαιτιότητα της κάθε rom

 

ΥΓ: για δοκίμασε πρώτα : Reboot on Recovery 》 Format data να δεις αν το δέχεται και το εκτελεί σωστά η twrp ...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ναι δικό μου είναι και ναι έγινε μαλκια (αν και δεν φταίω, boot έγραφε το αρχείο). Συνεχίζω να αμφιβάλλω αν αυτό φταίει γιατί αν ειχα καταστρέψει το boot image, είναι δυνατόν να bootαρε το τάμπλετ;

Όπως και να έχει, πες μου λίγο. Όλα αυτά τα έκανα σε ένα τάμπλετ, της κόρης μου, αλλά έχω ενα ακόμα ακριβώς ίδιο, του γιού μου, που ακόμα το μόνο που το έκανα είναι να βάλω twrp. Κατά τα άλλα bootάρει κανονικά στην μαμά 6άρα rom. Υπάρχει τρόπος να κανω extract το boot image από αυτό και να το βάλω στο άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι δικό μου είναι και ναι έγινε μαλκια (αν και δεν φταίω, boot έγραφε το αρχείο). Συνεχίζω να αμφιβάλλω αν αυτό φταίει γιατί αν ειχα καταστρέψει το boot image, είναι δυνατόν να bootαρε το τάμπλετ;

Όπως και να έχει, πες μου λίγο. Όλα αυτά τα έκανα σε ένα τάμπλετ, της κόρης μου, αλλά έχω ενα ακόμα ακριβώς ίδιο, του γιού μου, που ακόμα το μόνο που το έκανα είναι να βάλω twrp. Κατά τα άλλα bootάρει κανονικά στην μαμά 6άρα rom. Υπάρχει τρόπος να κανω extract το boot image από αυτό και να το βάλω στο άλλο;

Το boot.img υπάρχει στη stock rom αν την κάνεις εξαγωγή θα το δεις μέσα

Δεν γνωρίζω ποιά έκδοση της stock rom έχεις αλλά εδώ ισως μπορείς να βρεις μερικές

(Η συσκευή γράφει ποιο Firmware έχει εκεί που γράφει τα στοιχεία της Rom κλπ)

https://forum.xda-developers.com/android/development/lenovo-p8-tb-8703f-wifi-how-to-flash-t3720621

 

[Αυτό είναι το boot.img του Firmware : TB-8703F_S000030_170307_ROW_QFIL και έτυχε να το έχω..

Εδώ: https://mega.nz/#!9jAV2SZb!_65jkTzib7kDYoiw7Sw_BjrHx8Db--yvigH43a8yyn8 ]

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το boot.img μόνο από την έκδοση του Firmware που ήδη υπάρχει εγκατεστημένο στη συσκευή...

Όταν φλασαρουμε μία νέα έκδοση της twrp από την ήδη υπάρχουσα, επιλέγουμε πρώτα img και το φλασαρουμε στο διαμέρισμα της recovery κι όχι του bootloader

Το ίδιο ισχύει και για το boot.img επιλέγουμε πρώτα img και μετά στο διαμέρισμα που γράφει boot

Εφόσον έχει τη twrp πάρε backup το boot & χρησιμοποίησε το ..

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Έκανα τα πάντα, αλλά το μόνο πράγμα που δούλεψε ήταν το πέρασμα της Stock ROM και μετά την διαδικασία από την αρχή.

Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι το φταίξιμο ήταν καθαρά δικό μου γιατί ήμουν λίγο παραπάνω "ενθουσιώδης" κατά το "καθάρισμα/Wipe" :O

 

Ενώ πρέπει να σβήνεις μόνο Dalvik/System/Cache εγώ τα έπαιρνα αμπάριζα όλα, με αποτέλεσμα να σβήνω προφανώς και αρχεία (drivers???) τα οποία πρέπει να υπάρχουν στην εκάστοτε συσκευή, ανεξαρτήτως τι Recovery ή ROM χρησιμοποιεί κάποιος.

Προφανώς το πέρασμα της original ROM τα απεκατέστησε αυτά τα αρχεία και μετά την εκ νέου εγκατάσταση της LineAge, είδε WiFi.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τα πάντα, αλλά το μόνο πράγμα που δούλεψε ήταν το πέρασμα της Stock ROM και μετά την διαδικασία από την αρχή.

Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι το φταίξιμο ήταν καθαρά δικό μου γιατί ήμουν λίγο παραπάνω "ενθουσιώδης" κατά το "καθάρισμα/Wipe" :O

 

Ενώ πρέπει να σβήνεις μόνο Dalvik/System/Cache εγώ τα έπαιρνα αμπάριζα όλα, με αποτέλεσμα να σβήνω προφανώς και αρχεία (drivers???) τα οποία πρέπει να υπάρχουν στην εκάστοτε συσκευή, ανεξαρτήτως τι Recovery ή ROM χρησιμοποιεί κάποιος.

Προφανώς το πέρασμα της original ROM τα απεκατέστησε αυτά τα αρχεία και μετά την εκ νέου εγκατάσταση της LineAge, είδε WiFi.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Τιποτα...Απλα κατά το καθάρισμα δεν θα επιλεγεις Internal

Ενας γενικα αποδεκτος τροπος είναι ο παρακατω :

TWRP > Wipe > swipe to factory reset > advanced wipe > Dalvik / cache / system / data > Format data > Reboot on Recovery!! > Install > Install Rom / Gapps / ...υπολοιπα που θέλεις όπως magisk η supersu κλπ …

*(το format data είναι στη κριση του χρηστη αν πχ θέλει να αποκρυπτογραφησει κλπ...δεν έχει σχέση με το wipe data είναι διαφορετικα πραγματα)

:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

H νεοτερη TWRP 3.2.3 Lenovo P8 F+X Models (qpst & img) υπαρχει στο νημα της στο XDA και μπορει οποιος θελει να τη κατεβασει αμεσως μεσω του Mega Cloud επειδη ειναι δυσκολο ενας λογαριασμος baidu,τα ανεβασα εκει για οποιον τα χρειαστει...

 

_ https://forum.xda-developers.com/android/development/links-t3764658?nocache=1

 

(τα αρχεια και οδηγιες υπαρχουν στο κινεζικο forum απο τον developer και την ομαδα του : https://club.lenovo.com.cn/thread-2783629-1-1.html )

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά, ένα κουφό συμβαίνει στο τάμπλετ. Είμαι με crDroid (Pie) και έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές όταν το αφήνω να φορτίσει, μειώνεται ο χώρος στην εσωτερική μνήμη!

Μιλάω για μεγάλη διαφορά, από 1,2 GB ελεύθερα, πέφτει κάτω από 500 MB και βγαίνει ειδοποίηση ότι έχει λίγο χώρο κλπ.

Πάει το μυαλό σας πουθενά; Τόσα χρόνια πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ένα κουφό συμβαίνει στο τάμπλετ. Είμαι με crDroid (Pie) και έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές όταν το αφήνω να φορτίσει, μειώνεται ο χώρος στην εσωτερική μνήμη!

Μιλάω για μεγάλη διαφορά, από 1,2 GB ελεύθερα, πέφτει κάτω από 500 MB και βγαίνει ειδοποίηση ότι έχει λίγο χώρο κλπ.

Πάει το μυαλό σας πουθενά; Τόσα χρόνια πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό!

Μιλάς περίπου για 700mb πάνω κάτω .Μόνο όταν το φορτίζεις συμβαίνει αυτό?

Τα περισσότερα mb ειδικά αν πχ χρησιμοποιείς πολύ το YouTube μπορεί να είναι στη cache όπως και οι browsers και χάρτες χωρίς σύνδεση κλπ

(Μπορεί δηλαδή πρίν το φορτίσεις να έχεις δει μερικές ώρες βίντεο στο YouTube & να συμβαίνει αυτό, υπόθεση κάνω δεν γνωρίζω τη χρήση που κάνεις προσωπικά έχω φτάσει μετά από τέτοια χρήση σε 1,5 GB cache)

Δοκίμασε να κατεβάσεις πχ το Link2sd και να διαγράψεις τη cache όλων των εφαρμογών

Reboot on recovery και καθάρισε και από εκεί cache & dalvik μονο..

Βάλτο πάλι να δεις αν δείχνει πάλι τα ίδια .Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα για αυτό εφόσον η συσκευή διαθέτει περιορισμένο χώρο

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Μιλάς περίπου για 700mb πάνω κάτω .Μόνο όταν το φορτίζεις συμβαίνει αυτό?

Τα περισσότερα mb ειδικά αν πχ χρησιμοποιείς πολύ το YouTube μπορεί να είναι στη cache όπως και οι browsers και χάρτες χωρίς σύνδεση κλπ

(Μπορεί δηλαδή πρίν το φορτίσεις να έχεις δει μερικές ώρες βίντεο στο YouTube & να συμβαίνει αυτό, υπόθεση κάνω δεν γνωρίζω τη χρήση που κάνεις προσωπικά έχω φτάσει μετά από τέτοια χρήση σε 1,5 GB cache)

Δοκίμασε να κατεβάσεις πχ το Link2sd και να διαγράψεις τη cache όλων των εφαρμογών

Reboot on recovery και καθάρισε και από εκεί cache & dalvik μονο..

Βάλτο πάλι να δεις αν δείχνει πάλι τα ίδια .Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα για αυτό εφόσον η συσκευή διαθέτει περιορισμένο χώρο

 

Εκεί πήγε το μυαλό μου στην αρχή, τα έχω κάνει αυτά... Μάλιστα στην αρχή είχα 3,2 GB ελεύθερα.. Δεν έβαλα καμία αλλη εφαρμογή. Λέω λογικό να μειωθεί λόγω cache κλπ. Οπότε έβαλα κ widget στην αρχική οθόνη για να παρατηρώ τι γίνεται.. Για καιρό έμενε γύρω στα 3 GB ελεύθερα. Ξαφνικά νομίζω σε φόρτιση (ίσως σε επανεκκίνηση!) έγινε 1,2 GB ελεύθερα. Έμεινε εκεί πάλι για βδομάδες κ τώρα πέφτει μέχρι 450MB, οπότε βγάζει την ειδοποίηση ότι δεν έχει χώρο κλπ. Καθαρίζω cache εφαρμογών από το sdmaid, κανω και wipe cache + dalvik και επιστρέφει στα 1,2 GB. Αλλά τώρα με τη φόρτιση βλέπω μειώνεται... Η χρήση που κάνω είναι η ίδια όλο το διάστημα, σερφάρισμα κ λίγο youtube, social media. Ίδιες εφαρμογές από το πρώτο setup.

Λέω μήπως καταγράφει κάτι σε log και το αρχείο μεγαλώνει τόσο πολύ.. Ή μήπως κατεβάζει κάτι...

 

ΥΓ: όταν έκανα update τη ROM (οταν δηλ ο dev έβγαλε το update), μετα τα wipes, φλασαρισμα ρομ + magisk, sign boot, είχαν επιστρέψει τα 3,2 GB ελεύθερα. Οπότε δοκίμασα να φλασαρω την ίδια έκδοση γιατί δεν έχει βγει καινούρια για να δω αν θα ξαναγινουν 3,2, αλλά τελικά πάλι 1,2 GB έμειναν.

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Εκεί πήγε το μυαλό μου στην αρχή, τα έχω κάνει αυτά... Μάλιστα στην αρχή είχα 3,2 GB ελεύθερα.. Δεν έβαλα καμία αλλη εφαρμογή. Λέω λογικό να μειωθεί λόγω cache κλπ. Οπότε έβαλα κ widget στην αρχική οθόνη για να παρατηρώ τι γίνεται.. Για καιρό έμενε γύρω στα 3 GB ελεύθερα. Ξαφνικά νομίζω σε φόρτιση (ίσως σε επανεκκίνηση!) έγινε 1,2 GB ελεύθερα. Έμεινε εκεί πάλι για βδομάδες κ τώρα πέφτει μέχρι 450MB, οπότε βγάζει την ειδοποίηση ότι δεν έχει χώρο κλπ. Καθαρίζω cache εφαρμογών από το sdmaid, κανω και wipe cache + dalvik και επιστρέφει στα 1,2 GB. Αλλά τώρα με τη φόρτιση βλέπω μειώνεται... Η χρήση που κάνω είναι η ίδια όλο το διάστημα, σερφάρισμα κ λίγο youtube, social media. Ίδιες εφαρμογές από το πρώτο setup.

Λέω μήπως καταγράφει κάτι σε log και το αρχείο μεγαλώνει τόσο πολύ.. Ή μήπως κατεβάζει κάτι...

 

ΥΓ: όταν έκανα update τη ROM (οταν δηλ ο dev έβγαλε το update), μετα τα wipes, φλασαρισμα ρομ + magisk, sign boot, είχαν επιστρέψει τα 3,2 GB ελεύθερα. Οπότε δοκίμασα να φλασαρω την ίδια έκδοση γιατί δεν έχει βγει καινούρια για να δω αν θα ξαναγινουν 3,2, αλλά τελικά πάλι 1,2 GB έμειναν.

Τη Rom όταν δίνει update και τη φλασαρεις μετά να τη σβήνεις από τη συσκευή μην τρώει χώρο τσάμπα δεν χρειάζεται πλέον.

Υπάρχει περίπτωση να είναι και η μπαταρία. Πολλές φορές όταν φτάνουν στα τελειώματα κάνουν τέτοια τρελά στις συσκευές όπως και επανεκκινησεις , ψευδα στοιχεία κλπ αλλά αυτά είναι όλα εικασίες

Στη θέση σου θα κοίταζα να τη δώσω τη συσκευή αυτή. Κυκλοφορούν πλέον καλά tablets πολύ δυνατά με λιγότερο από 200€

Κοίτα πχ εδώ το νέο Teclast T30 με τον P70 & pie9 & 10.1 ίντσες,γρήγορη φόρτιση, χαρακτηριστικά που έχει στη τιμή αυτή

https://www.gearbest.com/phone-call-tablets/pp_009271558175.html

Και με κουπόνι το έχω βρει μερικές φορές στα 165 - 170 €

Το P8 ήταν προβληματικό εξ αρχής με μικρή αποθήκευση χωρίς καμία υποστήριξη τα έφαγε τα ψωμιά του πλέον :)

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Τη Rom όταν δίνει update και τη φλασαρεις μετά να τη σβήνεις από τη συσκευή μην τρώει χώρο τσάμπα δεν χρειάζεται πλέον.

Υπάρχει περίπτωση να είναι και η μπαταρία. Πολλές φορές όταν φτάνουν στα τελειώματα κάνουν τέτοια τρελά στις συσκευές όπως και επανεκκινησεις , ψευδα στοιχεία κλπ αλλά αυτά είναι όλα εικασίες

Στη θέση σου θα κοίταζα να τη δώσω τη συσκευή αυτή. Κυκλοφορούν πλέον καλά tablets πολύ δυνατά με λιγότερο από 200€

Κοίτα πχ εδώ το νέο Teclast T30 με τον P70 & pie9 & 10.1 ίντσες,γρήγορη φόρτιση, χαρακτηριστικά που έχει στη τιμή αυτή

https://www.gearbest.com/phone-call-tablets/pp_009271558175.html

Και με κουπόνι το έχω βρει μερικές φορές στα 165 - 170 €

Το P8 ήταν προβληματικό εξ αρχής με μικρή αποθήκευση χωρίς καμία υποστήριξη τα έφαγε τα ψωμιά του πλέον :)

 

Όντως, από την αρχή είχε τα στραβά της. Αλλά γενικώς η αγορά των tablet δεν έχει πολλές επιλογές σε καλή τιμή. Αργοπεθαίνει. Ενδιαφέρον το Teclast, πολύ καλά specs... αλλά να πω την αλήθεια έχω επιφυλάξεις λόγω μάρκας και Helio :P Όχι ότι παίζω παιχνίδια... Τεσπα, ξεφεύγουμε offtopic. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Τα Teclast έχουν και ένα θέμα με το viber να ξέρεις, αν το χρησιμοποιείς σε tablet

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα,

θέλω να ρωτήσω για την αποθήκευση αρχείων από τον φυλλομετρητή της Google στην κάρτα sd.

Έχω επιλέξει την αποθήκευση τους στην κάρτα sd αλλά θα ήθελα να αλλάξω τον φάκελο κατάληξης.

Η δυνατότητα αυτή δεν εμφανίζεται κάπου ,παρά μόνον να αλλάξω το φάκελο αποθήκευσης στη μνήμη

του τάμπλετ.

Με δεδομένο ότι δεν έχω κάνει root,είναι εφικτή η αλλαγή φακέλου κατάληξης στην Sd;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...