Jump to content

Lenovo Tab3 8 Plus


vadergr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι απαραίτητα..Για την cache υπαρχουν ένα σωρο εφαρμογες στο play store αλλα δεν νομιζω πως χρειαζεται οπωσδήποτε.Μπορεις να καθαρισεις τη cache αραια & σπανια ειδικα αν βλέπεις πολλα βιντεο και αρχιζει να πιανει πολύ χωρο πλεον (μιλαμε για πανω από 1 gb) και από > Reboot on Recovey > wipe cache ΜΟΝΟ!!! ...κάθε φορα που καθαριζεις την cache ολες οι εφαρμογες,browsers,ιστοσελίδες κλπ θα σου ζητουν να κανεις ξανα Login για να ενωθεις & να συνεχισεις γιατι οι πληροφοριες που αποθηκευτηκαν σε αυτην εκτος της Ram (πχ καποιας ιστοσελιδας η του facebook για να ανοιγουν αμεσως χωρις καθυστερηση,εχουν πλεον διαγραφει)

_μια τετοια εφαρμογή καθαρισμου cache,διπλοτυπων αρχειων,σκουπιδιων κλπ : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dianxinos.optimizer.duplay

Aν χτυπήσεις στο playstore : cache cleaner θα σου βγαλει μια ντουζινα τέτοιες.Σε Rooted συσκευες μπορούμε να κανουμε καποια αλλα πραγματα πχ για την eMMC ειδικα αν το υποστηριζει ο kernel που εχουμε…(αν και οι νεες συσκευες χρησιμοποιουν ufs 2.1 πλεον & η eMMC θα γινει παρελθον σε λιγο καιρο)

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Κάποια απάντηση για τα πιο πάνω πάνω που είπα; :):)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Τωρα ειδα το εχει το gearbest 130 με το 4g, που δεν εχει την 800 μπαντα.

Σκέφτομαι να το χτυπήσω, αλλα τα προηγούμενα σχολια με φρενάρουν λίγο.

Τα προβληματα των επανακινησεων και της μη εγκαταστασης η ενημέρωσης απο to playstore εχουν λυθει;ρωταω για unroot οπως ερχεται απο το μαγαζί.

Σας ευχαριστώ ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Τωρα ειδα το εχει το gearbest 130 με το 4g, που δεν εχει την 800 μπαντα.

Σκέφτομαι να το χτυπήσω, αλλα τα προηγούμενα σχολια με φρενάρουν λίγο.

Τα προβληματα των επανακινησεων και της μη εγκαταστασης η ενημέρωσης απο to playstore εχουν λυθει;ρωταω για unroot οπως ερχεται απο το μαγαζί.

Σας ευχαριστώ ...

 

Κανεις; Καμία βοηθεια; Να το αγορασω αξιζει;λυθηκαν τα προβλήματα;

Link to comment
Share on other sites

Κανεις; Καμία βοηθεια; Να το αγορασω αξιζει;λυθηκαν τα προβλήματα;

Όσο ήμουν σε στοκ ROM (αλλά rooted) είχα μόνο τις επανεκκινήσεις (όχι το πρόβλημα με τα updates - ίσως ήμουν τυχερός, αλλά είχα πολλές εγκατεστημένες), αλλά κ οι επανεκκινήσεις διορθώθηκαν εν τέλει με τα επίσημα updates του λειτουργικού από τη Lenovo. Υπόψιν, έχω την WIFI έκδοση, όχι αυτή που σε ενδιαφέρει.

Παρ'όλα αυτά, σαν συσκευή, με τα specs που έχει, αξίζει. Νομίζω θα μπορούσες να φλασάρεις πιο μετά την LineageOS 14.1 ROM που προσωπικά πιστεύω είναι καλύτερη (εκεί ξεχνάς τις επανεκκινήσεις και τα προβλήματα στο Playstore). Στην τιμή αυτή καλύτερο τάμπλετ δεν κυκλοφορεί (μιλάμε για σχετικά γνωστής εταιρίας όχι κάτι τρελοκινέζικα), ο συγκεκριμένος τομέας ας πούμε ψιλοπεθαίνει, δυστυχώς για εμάς που τα τάμπλετ τα βρίσκουμε χρήσιμα κ όχι για gaming! Η Xiaomi νομίζω είναι να βγάλει ένα νέο τάμπλετ, αλλά μην περιμένεις τιμή κάτω από 200 ευρώ.

Άρα αν όντως θέλεις να αγοράσεις τάμπλετ τώρα, είναι ευκαιρία η τιμή αυτή, αν κρίνω από τη δική μου εμπειρία χρήσης. Άλλα παιδιά όμως είχαν τα παραπάνω που διάβασες!

Link to comment
Share on other sites

Όσο ήμουν σε στοκ ROM (αλλά rooted) είχα μόνο τις επανεκκινήσεις (όχι το πρόβλημα με τα updates - ίσως ήμουν τυχερός, αλλά είχα πολλές εγκατεστημένες), αλλά κ οι επανεκκινήσεις διορθώθηκαν εν τέλει με τα επίσημα updates του λειτουργικού από τη Lenovo. Υπόψιν, έχω την WIFI έκδοση, όχι αυτή που σε ενδιαφέρει.

Παρ'όλα αυτά, σαν συσκευή, με τα specs που έχει, αξίζει. Νομίζω θα μπορούσες να φλασάρεις πιο μετά την LineageOS 14.1 ROM που προσωπικά πιστεύω είναι καλύτερη (εκεί ξεχνάς τις επανεκκινήσεις και τα προβλήματα στο Playstore). Στην τιμή αυτή καλύτερο τάμπλετ δεν κυκλοφορεί (μιλάμε για σχετικά γνωστής εταιρίας όχι κάτι τρελοκινέζικα), ο συγκεκριμένος τομέας ας πούμε ψιλοπεθαίνει, δυστυχώς για εμάς που τα τάμπλετ τα βρίσκουμε χρήσιμα κ όχι για gaming! Η Xiaomi νομίζω είναι να βγάλει ένα νέο τάμπλετ, αλλά μην περιμένεις τιμή κάτω από 200 ευρώ.

Άρα αν όντως θέλεις να αγοράσεις τάμπλετ τώρα, είναι ευκαιρία η τιμή αυτή, αν κρίνω από τη δική μου εμπειρία χρήσης. Άλλα παιδιά όμως είχαν τα παραπάνω που διάβασες!

 

Σε ευχαριστώ πολύ φιλε μου, δεv εχω ξαναφλασαρει και με φοβοζει εύκολα, αλλιως θα το ειχα χτυπήσει ηδη. Ειναο ευκολη η διαδικασια; Ειδα το xiaomi minpad 4 τώρα ειναι η τομη στο θεο και πάλι chinese firware πειραγμενο δεν πρόκειται να κυκλοφορήσει ευρωπη.

Σε ευχαριστώ πολυ. Απο gearbest η banggod to πηρες;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φιλε μου, δεv εχω ξαναφλασαρει και με φοβοζει εύκολα, αλλιως θα το ειχα χτυπήσει ηδη. Ειναο ευκολη η διαδικασια; Ειδα το xiaomi minpad 4 τώρα ειναι η τομη στο θεο και πάλι chinese firware πειραγμενο δεν πρόκειται να κυκλοφορήσει ευρωπη.

Σε ευχαριστώ πολυ. Απο gearbest η banggod to πηρες;

 

Είναι απλή η διαδικασία, αρκεί να ψαχτείς λίγο (μπορείς να δεις και άπειρα βίντεο στο youtube, είναι η ίδια λογική για όλες τις συσκευές), να διαβάσεις προσεκτικά τις οδηγίες και να μην κάνεις πχ λάθος βιασύνης. Αλλά αυτό δεν σε απασχολεί ακόμα, απλά το ανάφερα σαν "μαξιλαράκι", αν τόσο πια δεν μπορείς με την στοκ ROM, έχεις κ μια ακόμα επιλογή για να μην σου μείνει το τάμπλετ χωρίς να το χρησιμοποιήσεις.

Το δικό μου το πήρα 132 ευρώ (το wifi!) από gearbest και το είχα βρει από Ευρωπαϊκή αποθήκη, κάπου τα Χριστούγεννα.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφερει υπαρχει οπως ειδα εως πριν λιγες ημερες το Nexus9 ολοκαινουργιο (νομιζω ειχε 2-3 συσκευες αν ειδα σωστα),δεν γνωριζω τιμη εκδοση κλπ, αλλα μπορω να σου δωσω το τηλεφωνο του μαγαζιου να ρωτησεις οτι θελεις το μαγαζι ειναι σε συνοικια του Πειραια...
:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ετοιμάζεται και ηlinege 15.1 (Oreo) σιγά σιγά για το ταμπλετακι μας. Super!

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB-8703F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συμφορουμίτες,

Από εχθές έγινα κάτοχος ενός μεταχειρισμένου tablet σε άψογη κατάσταση

Σήμερα παρουσίασε ένα περιεργο θεμα

Συνδεθηκα σε hotspot με το κινητό μου μια φορα και μετά δεν ξανασυνδεθηκε ποτέ,πατάω την σύνδεση και μένει εκει,ουτε αποτυχία σύνδεσης ουτε μηνυμα προσπαθεί να συνδεθεί,σαν να μην κάνει τιποτα,restart κτλ τιποτα,μέσω bluetooth συνδέεται στο wifi μου επισης

Καμία ιδέα?

Επίσης οταν απενεργοποιησα κάποιες εφαρμογες να εκκινουνται αυτόματα δεν άνοιγαν καν

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επίσης οταν το ειδα με το παιδί που το πήρα συνδέθηκε και εκει

Edited by teokarpouzis
Link to comment
Share on other sites

Οκ..το βρήκα το λαθος μου..

Είχα ενεργοποιήσει στο κινητό επιτρεπόμενες συσκευές.. και δεν το ειχα προσθέσει..

Κανένα πρόβλημα συνδέεται κανονικα

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,μολις απέκτησαν κ γω το συγκεκριμένο ταμπλέτες κ παρατηρώ πως το άσπρο led είναι μόνιμα αναμμένο,ειναι φυσιολογικό αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,μολις απέκτησαν κ γω το συγκεκριμένο ταμπλέτες κ παρατηρώ πως το άσπρο led είναι μόνιμα αναμμένο,ειναι φυσιολογικό αυτό?
Είναι αναμμένο ήταν φορτίζει και όταν έχεις κάποια ειδοποίηση.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου κολλάει συνέχεια το play store, κάνω επαναφορά και μετά από μερικές μέρες ξανά τα ίδια..

Επίσης όταν κάνω αναβάθμιση κολλάει μετά και ξανακάνω επαναφορά..

Έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος αυτά τα προβλήματα;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ευχαριστημένος αν εξαιρέσουμε τα bugs που έχει σαν ρομ.

Τωρα τελευταία μου κάνει αυτό που θα δείτε στην παρακάτω εικόνα,όταν το κάνεις επανεκκίνηση κολλάει κανένα 10 λεπτό εκεί και ύστερα ανοίγει και όλα καλά μετά αν και τρώει κάτι κολλήματα ώρες ώρες.

Το έκανα επαναφορά εργοστασιακών έστρωσε για λίγο αλλά ξανα εμφανίστηκε το πρόβλημα.Τι μπορεί να ευθύνεται; 4beee22a139d1601a57ab10a7fd74667.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apple Iphone 11 Black/Ipad mini 4 space gray
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..Το βρίσκω στο Gearbest σε Flash sale στα 121€ και επειδή χρειάζομαι ένα tablet να βλέπω ταινίες κανένα παιχνιδάκι,και τα υπόλοιπα social,YouTube κλπ θα ήθελα να έχει καλή μπαταρία (θα κάνω μια επέμβαση στο γόνατο και θα μείνω ένα διάστημα στο κρεβάτι οπότε θα το έχω όλη μέρα).Θα με καλύψει?Υπάρχει κάτι καλύτερο μέχρι 150€?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..Το βρίσκω στο Gearbest σε Flash sale στα 121€ και επειδή χρειάζομαι ένα tablet να βλέπω ταινίες κανένα παιχνιδάκι,και τα υπόλοιπα social,YouTube κλπ θα ήθελα να έχει καλή μπαταρία (θα κάνω μια επέμβαση στο γόνατο και θα μείνω ένα διάστημα στο κρεβάτι οπότε θα το έχω όλη μέρα).Θα με καλύψει?Υπάρχει κάτι καλύτερο μέχρι 150€?

Για τη δουλεια που το θελεις και αυτα τα λεφτα οχι δεν θα βρεις κατι καλυτερο.Μια χαρα θα κανεις τη δουλεια σου ειδικα για youtube & video...Αν εχεις να διαθεσεις κατι παραπανω δες κι αυτο : https://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Mi-Pad-4-WiFi-Tablet-PC-3GB-32GB-Gold-399265.html?admitad_uid=a7ad9c93f19ee4827222e467010a28f4&utm_source=admitad&utm_content=399817

 

https://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_009631792794.html?wid=1433363

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Για τη δουλεια που το θελεις και αυτα τα λεφτα οχι δεν θα βρεις κατι καλυτερο.Μια χαρα θα κανεις τη δουλεια σου ειδικα για youtube & video...Αν εχεις να διαθεσεις κατι παραπανω δες κι αυτο : https://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Mi-Pad-4-WiFi-Tablet-PC-3GB-32GB-Gold-399265.html?admitad_uid=a7ad9c93f19ee4827222e467010a28f4&utm_source=admitad&utm_content=399817

 

https://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_009631792794.html?wid=1433363

 

Και γω αυτό ήθελα αλλά δεν φτάνει το budget αυτή τη στιγμή για κάτι τέτοιο και επειδή τον άλλο μήνα θα κάνω την επέμβαση δεν προλαβαίνω να αυξήσω το budget.Εκτος και αν κάνω υπομονή για λίγο αργότερα..

Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτό ήθελα αλλά δεν φτάνει το budget αυτή τη στιγμή για κάτι τέτοιο και επειδή τον άλλο μήνα θα κάνω την επέμβαση δεν προλαβαίνω να αυξήσω το budget.Εκτος και αν κάνω υπομονή για λίγο αργότερα..

Η γνωμη μου είναι καλυτερα να περιμενεις και να παρεις το xiaomi για να εχεις & σιγουρη υποστηριξη,updates κλπ γιατι το Lenovo δεν αξιζει σε καμια περιπτωση πλεον, δεν υπαρχει καμια υποστηριξη, και γενικα βγαζει προβλήματα η συσκευή ακομη και σε αυτά τα υποτιθεμενα updates που ειχε δωσει στην Marshmallow 6...Με λιγα λογια, δεν συγκρινεται το xiaomi με το Lenovo σε καμια περιπτωση & κατ αρχην στον επεξεργαστη βεβαια...Η διαφορα στη τιμη δεν είναι και τοσο μεγαλη για οσα προσφερει...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου είναι καλυτερα να περιμενεις και να παρεις το xiaomi για να εχεις & σιγουρη υποστηριξη,updates κλπ γιατι το Lenovo δεν αξιζει σε καμια περιπτωση πλεον, δεν υπαρχει καμια υποστηριξη, και γενικα βγαζει προβλήματα η συσκευή ακομη και σε αυτά τα υποτιθεμενα updates που ειχε δωσει στην Marshmallow 6...Με λιγα λογια, δεν συγκρινεται το xiaomi με το Lenovo σε καμια περιπτωση & κατ αρχην στον επεξεργαστη βεβαια...Η διαφορα στη τιμη δεν είναι και τοσο μεγαλη για οσα προσφερει...

 

Θα περιμένω τότε..Σ ευχαριστώ για την βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ευχαριστημένος αν εξαιρέσουμε τα bugs που έχει σαν ρομ.

Τωρα τελευταία μου κάνει αυτό που θα δείτε στην παρακάτω εικόνα,όταν το κάνεις επανεκκίνηση κολλάει κανένα 10 λεπτό εκεί και ύστερα ανοίγει και όλα καλά μετά αν και τρώει κάτι κολλήματα ώρες ώρες.

Το έκανα επαναφορά εργοστασιακών έστρωσε για λίγο αλλά ξανα εμφανίστηκε το πρόβλημα.Τι μπορεί να ευθύνεται; 4beee22a139d1601a57ab10a7fd74667.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευθυνεται αποκλειστικα η Lenovo ...Εβγαλε αυτη τη συσκευη και τη πεταξε κυριολεκτικα στα σκουπιδια με αχρηστες - κακες υποτιθεμενες ενημερωσεις κλπ(ο bootloader δεν ξεκλειδωνει στο 8703F!! τρομερα και πρωτοφανη εγκληματα που δεν εχω ξανασυναντησει σε καμια αλλη συσκευη...Το προβλημα αυτο ειναι γενικο στους περισσοτερους χρηστες ειδικα μετα απο καποια "ενημερωση" που εδινε & δεν μπορεις να κανεις τιποτα εκτος του να φλασαρεις τη μοναδικη custom rom 7.1.2 που υπαρχει...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Από εδώ:

https://forum.xda-developers.com/thinkpad-tablet/development/rom-lineageos-15-1-lenovo-tab-3-8-plus-t3830177

παρακολουθούμε το μαγείρεμα της LineageOS 15.1. Υπάρχουν κάποια θεματάκια ακόμα και δεν την έχω δοκιμάσει. Όπως γράφει, δίνει λάθος mac διευθύνσεις στο wifi + bluetooth και δεν λειτουργεί το LED notification. Αλλά ακόμα είναι νωρίς.

Με Oreo λογικά η βελτίωση θα είναι υπολογίσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Περασα την lineage 15.1 και λειτουργει άψογα. Το μονο "κακό" (σιγα το πράγμα δηλαδή) είναι οτι κάθε φορά που φλασαρετε κατι πρεπει να κάνετε sign boot με το καινούργιο recovery.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB-8703F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το LED λειτουργεί;

Αυτό με το sign boot είναι λόγω κλειδωμένου bootloader, αλλά δεν είναι κ τίποτα, έτσι κι αλλιώς δεν θα έχουμε κ συχνα φλασαρίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε,

Πήρα πρόσφατα από Gearbest το Lenovo P8 (TAB3 8 Plus) 4G, αλλά δε συνδέεται σε mode 4G/LTE στο δίκτυο της Wind. Όταν επιλέγω τη σύνδεση δεδομένων κινητής τηλεφωνίας, συνδέεται πάντα σε mode 2G. Έχω κάνει όλες τις αναβαθμίσεις ΟΤΑ, άλλαξα και SIM, αλλά πάντα κάνει σύνδεση σε 2G και όχι 4G/LTE.

Μήπως γνωρίζει κάποιος γιατί το συγκεκριμένο tablet έχει αυτό το κουσούρι?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...