Jump to content

Lenovo Tab3 8 Plus


vadergr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε λέω, είναι πρόκληση όλα αυτά...! Λεφτά να υπάρχουν βέβαια Χεχε...

αλλά δεν εννοούσα priority line κ τέτοια (έτσι κι αλλιώς δεν έχει επιλογή πλέον νομίζω για μικροαντικείμενα), εννοούσα απλό μεν ταχυδρομείο αλλά registered ή unregistered; Στην ουσία ένα 2ευρω παραπάνω αλλά έχεις το tracking να ξέρεις τι σου γίνεται. Σε sdcard των 25 ευρώ κλάιν, αλλά αν πχ παραγγείλω την 32άρα των 10 ευρώ;

 

Βασικά, γενικώς, για μικροπράγματα των κάτω των 10 ευρώ (πχ έναν αντάπτορα ή στικάκι κλπ) προτείνεις registered και όχι unregistered για σιγουριά μάλλον, ε;

(Υπάρχει και η λογική "ε, ψωνίζω από εκεί για να πάρω την καλύτερη προσφορά κι ας έρθει και σε 1 μήνα, οπότε γιατί να δώσω 2 ευρώ παραπάνω για κάτι που κάνει πχ 5 ευρώ;")

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Παντως μετα απο ενα διαστημα που το χρησιμοποιω εχω να πω τα καλυτερα για το ταμπλετακι!

Στα χρηματα που κοστιζει δεν ξερω αν εχει αντιπαλο.

Θα ηθελα λιγο πιο ζωντανα χρωματα στην οθονη κι λιγο καλυτερη αποκρισιμοτητα αλλα οκ την κανει την δουλεια.

Επισης εχει κατι μερες(λιγες ευτυχως) που κανει reboot μονο του.Βεβαια αντε να εχω 1 reboot ανα 4 μερες.Και το λιωνω!

Μπαταριουλα μια χαρα.

Επισης θα ηθελα να το συνδεσω στην τηλεοραση με καλωδιο αλλα δεν ξερω αν δεχεται mhl καλωδιο.Νομιζω πως τα lenovo δεν το υποστηριζουν ομως.

Καλο θα ηταν για χρηση tv box καποιες φορες.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι rooted, βάλε στο build.prop τις γραμμές:

 

ro.max.fling_velocity=12000

ro.min.fling_velocity=8000

 

σκρολλάρει κάπως πιο γρήγορα, δηλ βελτιώνεται κάπως η απόκριση.

Το θέμα με τα reboots με απασχολεί κι εμένα. Εχθές μου έκανε ένα στα καλά καθούμενα κι έχασα πόσα notifications από ειδήσεις κλπ. Έμεινα ευχαριστημένος με το hardware (σαν εμφάνιση προτιμώ νομίζω το GPad 8.3 που είχα - πιο κομψό και λεπτό) αλλά ώρες ώρες λέω να είχε μια custom ή φτιαχτή AOSP 7 να πετούσε! Κ με xposed μετά ο καθένας θα το έφερνε στα μέτρα του... Για την τιμή δεν το συζητάω, σούπερ. Λέω να προσευχηθούμε όλοι μαζί οι νοματαίοι μήπως και ξεκλειδώσει η Lenovo τον καταραμένο bootloader!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από update magisk το tabletaki τίναξε τα πέταλα...... :(

Στη αρχή μπήκε σε boot loop και μετά αφού δοκίμασα να του περάσω την stock firmware με QFIL το tablet κολλάει στο boot logo της Lenovo και δεν ολοκληρώνει την εκκίνηση.

Σε recovery mode μπαινει αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι (δοκίμασα και reset wipe χωρις κανένα αποτέλεσμα).

Έχει κανείς καμμιά ιδέα για το πως μπορεί να επανέλθει ή πάει για πέταμα? :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από update magisk το tabletaki τίναξε τα πέταλα...... :(

Στη αρχή μπήκε σε boot loop και μετά αφού δοκίμασα να του περάσω την stock firmware με QFIL το tablet κολλάει στο boot logo της Lenovo και δεν ολοκληρώνει την εκκίνηση.

Σε recovery mode μπαινει αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι (δοκίμασα και reset wipe χωρις κανένα αποτέλεσμα).

Έχει κανείς καμμιά ιδέα για το πως μπορεί να επανέλθει ή πάει για πέταμα? :(

 

Όχι βρε τι πέταμα, δοκίμασε ξανά να περάσεις την stock ROM. Ποια έκδοση πέρασες;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τις παρακάτω

TB3-8703F_S000024_161129_ROW_QPST

TB-8703F_S000030_170307_ROW_QFIL

TB-8703F_S000031_170616_ROW_QPST

Σε όλες το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Στην πρώτη εκκίνηση μετά το flashαρισμα κολλά στο Logo της Lenovo.

Πρέπει να κάνω και κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετά Flash με το QFIL τελικά έγινε hard-brick....

Τώρα δεν ανοίγει ούτε σε recovery και αναγνωρίζεται μόνο σαν Qualcomm HS-USB Diagnostics 900Ε ,

όπως και να το συνδέσω στον υπολογιστή, οπότε δεν μπορώ πλέον να το κάνω Fash... με το QFIL που το θέλει σε emergency download mode

Πάει το κακόμοιρο.... :(

Οπότε παιδιά προσοχή!

Μάλλον η επαναφορά του δεν είναι και τόσο απλή υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

είδα το post στο XDA ...Δεν έπρεπε σε καμία περίπτωση να φλασαρεις το magisk στη συσκευή αυτή

Νομίζω ότι η συσκευή μπορεί να σωθεί αν αναγνωρίζεται ως Qualcomm HS-USB Diagnostics ...Θα ακολουθήσεις το δεύτερο τρόπο με το QPST (εφόσον πρώτα σιγουρευτείς πως οι οδηγοί Qualcomm είναι σωστά. εγκατεστημένοι & έχεις. απενεργοποιήσει την υπογραφή στα windows 10 κλπ)

Δοκίμασε ακόμη & άλλη θύρα USB , εφόσον αναγνωρίζεται ως Qualcomm HS-USB μπορεί να φλασαριστει η stock rom (ίσως το δικό σου PC βλέπει τους οδηγούς σε άλλη θύρα, αυτό το 900Ε δεν το έχω ξαναδεί, συνήθως αναγνωρίζεται ως 9008 & δίπλα έχει πχ το com 27 ή άλλο κλπ)

(μιλάμε πάντα γιά το TB-8703F έτσι? )

edit: Πρέπει να γυρίσει με κάποιον τρόπο η συσκευή σε Qualcomm HS-USB QDLoader 9008 mode για να μπορέσει να φλασαρεις.. Προσπαθεί να μπεί σε edl & δεν μπορεί μάλλον

Είναι γνωστό πρόβλημα, κάποιοι προσπαθούν αφαιρώντας τη μπαταρία , σε κάποιους έχει αποτέλεσμα σε άλλους όχι.. Προσπάθησε σε άλλη θύρα USB πρέπει να γυρίσει σε 9008 αλλιώς δεν θα το φλασαρει

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

είδα το post στο XDA ...Δεν έπρεπε σε καμία περίπτωση να φλασαρεις το magisk στη συσκευή αυτή

Νομίζω ότι η συσκευή μπορεί να σωθεί αν αναγνωρίζεται ως Qualcomm HS-USB Diagnostics ...Θα ακολουθήσεις το δεύτερο τρόπο με το QPST (εφόσον πρώτα σιγουρευτείς πως οι οδηγοί Qualcomm είναι σωστά. εγκατεστημένοι & έχεις. απενεργοποιήσει την υπογραφή στα windows 10 κλπ)

Δοκίμασε ακόμη & άλλη θύρα USB , εφόσον αναγνωρίζεται ως Qualcomm HS-USB μπορεί να φλασαριστει η stock rom (ίσως το δικό σου PC βλέπει τους οδηγούς σε άλλη θύρα, αυτό το 900Ε δεν το έχω ξαναδεί, συνήθως αναγνωρίζεται ως 9008 & δίπλα έχει πχ το com 27 ή άλλο κλπ)

(μιλάμε πάντα γιά το TB-8703F έτσι? )

 

Το tablet ειναι το TB-8703F.

Tο magisk το είχα από την πρώτη μέρα που το έκανα root χωρίς να μου παρουσιάσει κανένα θέμα απλά με είχε ζαλίσει ότι θέλει ενημέρωση και..... την πάτησα.....

Στην αρχή με πατημένο το πλήκτρο αύξησης έντασης και σύνδεση του καλωδίου usb το αναγνώριζε ως 9008 αλλά μετά την τελευταία φρίκη που έφαγε και δεν ανταποκρίνεται το βλέπει σαν Qualcomm HS-USB Diagnostics 900E....

Οι drivers μάλλον είναι οι σωστοί αφού είχα καταφέρει να κάνω flash το recovery με επιτυχία αρκετές φορές εναλλάσσοντας το μεταξύ stock και twrp.

Η επιλογή για την υπογραφή των drivers στα 10 είναι απενεργοποιημένη.

Εντύπωση πάντως μου κάνει πως είχα καταφέρει να το κάνω flash τουλάχιστον 10 φορές με το QFIL αλλά μετά κόλλαγε στο boot logo. Από τι μπορεί να έχει γίνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Παντως μετα απο ενα διαστημα που το χρησιμοποιω εχω να πω τα καλυτερα για το ταμπλετακι!

Στα χρηματα που κοστιζει δεν ξερω αν εχει αντιπαλο.

Θα ηθελα λιγο πιο ζωντανα χρωματα στην οθονη κι λιγο καλυτερη αποκρισιμοτητα αλλα οκ την κανει την δουλεια.

Επισης εχει κατι μερες(λιγες ευτυχως) που κανει reboot μονο του.Βεβαια αντε να εχω 1 reboot ανα 4 μερες.Και το λιωνω!

Μπαταριουλα μια χαρα.

Επισης θα ηθελα να το συνδεσω στην τηλεοραση με καλωδιο αλλα δεν ξερω αν δεχεται mhl καλωδιο.Νομιζω πως τα lenovo δεν το υποστηριζουν ομως.

Καλο θα ηταν για χρηση tv box καποιες φορες.

 

Μήπως χρησιμοποιείς Opera για τα reboot? Άρχισε να κάνει και σε μένα όταν άρχισα να χρησιμοποιώ opera και σταμάτησε όταν σταμάτησα να χρησιμοποιώ

Link to comment
Share on other sites

Από πολλά πράγματα όταν μιλάμε για τη συσκευή αυτή ειδικά..Δεν είναι σταθερή συσκευή γενικά στις παραμέτρους αυτό καταλαβαίνω..Εδώ με τον magisk έχουν τρομερά προβλήματα οι χρήστες πχ του oneplu5 ..Έχει ένας πχ τη 14 & σε μια ώρα έχει βγεί update & πριν προλάβει να εγκαταστήσει βγαίνει άλλο & η προηγούμενη δεν λειτουργεί κλπ ...Τον βαρέθηκα τον πέταξα & γλυτωσα ..Τώρα εδώ πρέπει οπωσδήποτε με έναν τρόπο να αναγνωρίσει τη συσκευή ως 9008 & να φύγει από 900Ε (προσπαθεί να μπεί σε edl mode & δεν μπορεί) .. Δοκίμασε τα πάντα..πχ άλλη θύρα USB , οπωσδήποτε την έκδοση του QPST τώρα , αν μπορείς να βγάλεις τη μπαταρία & να τη ξαναβάλεις κλπ ...Το πρόβλημα αυτό είναι γνωστό ειδικά σε χρήστες των Xiaomi & μπορείς να διαβάσεις στο Internet διάφορες λύσεις που προσπαθούν να βρούν...Αν δεν γυρίσει σε 9008 δεν θα μπορέσεις να φλασαρεις

( χτύπα στο YouTube : https://m.youtube.com/results?q=how%20to%20fix%20Qualcomm%20HS-USB%20Diagnostics%20900E%20problem&sm=3

και ψάξε για λύσεις έχει σχέση με τους οδηγούς)

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δες ειδικά αυτό βίντεο :. https://m.youtube.com/watch?v=yJoIiLE_w3w

στο μάνατζερ των windows βγάζει - ξετσεκαρει αυτό το νταμακι που λέει μόνο συμβατοί USB drivers & βρίσκει το 9008 της Qualcomm το επιλέγει & τον κάνει update ...

απλά δοκίμασε έχει σχέση με τους οδηγούς το πρόβλημα ...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Μήπως χρησιμοποιείς Opera για τα reboot? Άρχισε να κάνει και σε μένα όταν άρχισα να χρησιμοποιώ opera και σταμάτησε όταν σταμάτησα να χρησιμοποιώ

 

Οχι τον chrome χρησιμοποιω.

Δε νομιζω οτι φταιει καποια εφαρμογη γιατι μου το εκανε με το καλημερα.

Επισης το γραφουν κι αλλοι με το ιδιο ταμπλετ.

Οπως και να χει δεν το κανει συχνα οποτε δεν μου χαλαει την εμπειρια χρησης.

Θα ελεγα οτι ισως φτιαξει με καποιο update ,αλλα σιγα μην δωσουν οι Κινεζοι...

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα deep flash καλώδιο μπας και αλλά δεν έγινε κάτι.

Μετά αποφάσισα να το ανοίξω και να αφαιρέσω την μπαταρία μήπως και επανέρθει σε EDL.... Δυστυχώς ούτε αυτό είχε αποτέλεσμα.....

Μπορώ να πω πως τα δοκίμασα όλα....

Επίσεις είχα ήδη προσπαθήσει να αλλάξω τον driver από τον device manager σε EDL χωρίς επιτυχία όσον αφορά την επικοινωνία με QFIL..

Μάλλον αυτή η μάχη χάθηκε.....

Link to comment
Share on other sites

Για τις όποιες πιθανότητες, μήπως να δοκίμαζες να συνδεθείς στα windows με άλλο, νέο λογαριασμό; Ώστε να εγκαταστήσεις από την αρχή τους drivers; ή πολλές φορές ο default λογαριασμός μας στα windows δεν είναι ο "Administrator", είναι απλά ένας δικός μας με δικαιώματα διαχειριστή. Προσπάθησε να συνδεθείς στον Administrator, και δοκίμασε κι απο εκεί. Ιδέες ρίχνω, είναι κρίμα να μείνει brickαρισμένο!
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν το πας σε κανς μαγαζι που ειδικευεται στα λενοβο μπας και στο σωσει με μικρο κοστος;Απο το να το πςταξεις κανεις μια τελευταια προσπαθεια...

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο @daitalos αυτό είναι γνωστό πρόβλημα στην κοινότητα της Xiaomi. Αν κατάλαβα καλά δοκίμασες με το καλώδιο να το βραχυκυκλώσεις;

Πρέπει να προσπαθήσεις ξανά. Πολλές φορές δεν γίνεται με την πρώτη. Όταν το έκανες το είχες συνδεδεμένο με τον υπολογιστή; Πρέπει να το έχεις και να έχεις και ανοιχτή τη διαχείριση συσκευών μπροστά σου για να βλέπεις όταν το καταφέρεις να αλλάξει σε Qualcomm HS-USB QDLoader 9008. Πάλεψέ το λίγο ακόμη

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

προσπάθησε να αλλάξεις όπως ο τύπος στο βίντεο από τον μάνατζερ των windows τη θύρα.. πρέπει να ξετσεκαρεις πρώτα την επιλογή "μόνο συμβατές" για να σου δείξει όλους τούς οδηγούς ..Αν το γυρίσεις σε 9008 μπορείς να φλασαρεις...(έχε το καλώδιο ενωμένο στο Lenovo , πάτα Volume UP & σύνδεσε την άλλη άκρη στο PC χωρίς να το αφήσεις... μπορεί να το αναγνωρίσει)

( μπορείς να δοκιμάσεις με αυτό το εργαλείο? διάβασε πρώτα καλά... έχει έναν τρόπο για χρήστες που δεν μπορούν να ενωθούν σωστά κλπ ίσως με αυτό σε αφήσει να φλασαρεις πχ στη λειτουργία DL ακόμη & για "νεκρές" συσκευές...)

https://androidmtk.com/download-emmc-dl-tool

https://androidmtk.com/use-emmc-dl-tool

Και απεγκατεστησε το Qfil είναι προβληματικές κάποιες εκδόσεις του...Θα το κάνεις μέσω QPST που περιέχει το Qfil με αυτή την έκδοση (το πώς φλασαρεις το περιγράφω στο δεύτερο μέρος στο xda θα το βρεις : https://androiddatahost.com/np4wq

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

προσπάθησε να αλλάξεις όπως ο τύπος στο βίντεο από τον μάνατζερ των windows τη θύρα.. πρέπει να ξετσεκαρεις πρώτα την επιλογή "μόνο συμβατές" για να σου δείξει όλους τούς οδηγούς ..Αν το γυρίσεις σε 9008 μπορείς να φλασαρεις...(έχε το καλώδιο ενωμένο στο Lenovo , πάτα Volume UP & σύνδεσε την άλλη άκρη στο PC χωρίς να το αφήσεις... μπορεί να το αναγνωρίσει)

( μπορείς να δοκιμάσεις με αυτό το εργαλείο? διάβασε πρώτα καλά... έχει έναν τρόπο για χρήστες που δεν μπορούν να ενωθούν σωστά κλπ ίσως με αυτό σε αφήσει να φλασαρεις πχ στη λειτουργία DL ακόμη & για "νεκρές" συσκευές...)

https://androidmtk.com/download-emmc-dl-tool

https://androidmtk.com/use-emmc-dl-tool

Και απεγκατεστησε το Qfil είναι προβληματικές κάποιες εκδόσεις του...Θα το κάνεις μέσω QPST που περιέχει το Qfil με αυτή την έκδοση (το πώς φλασαρεις το περιγράφω στο δεύτερο μέρος στο xda θα το βρεις : https://androiddatahost.com/np4wq

 

Θα το δοκιμάσω και θα σας πω.

Βρήκα και έναν οδηγό για να κάνει boot το tablet από την κάρτα μνήμης αν έχουν καταστραφεί τα πάντα αλλά πρέπει κάποιος να φτιάξει boot image έχοντας στην κατοχή του tablet που λειτουργεί.

http://www.aryk.tech/2017/02/how-to-unbrick-debrick-qualcomm-android.html?m=1

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε μεσω του QPST που σου εγραψα ο τροπος χρησης ειναι στο δευτερο μερος στο xda...Τρεχοντας το qfil που περιεχεται στη version αυτη του QPST, ενωσε πρωτα το καλωδιο στο pc, κρατα πατημενα το Volume UP + Power & ενωσε την αλλη ακρη στη συσκευη ..Αν δεις πανω και γραψει το γνωστο Qualcomm HS-USB QDLoader com κλπ , ανοιξε αμεσως το μανατζερ συσκευων των windows & καντο update ...Δοκιμασε σε καθε αλλη θυρα usb & ακομα & αλλα καλωδια...Το προβλημα ειναι στους οδηγους

Αυτο που μου συνεβη σημερα με ενα Nexus9 δεν μου εχει συμβει ποτε στα τοσα χρονια & με αμετρητες συσκευες που περνανε απο τα χερια μου...Εμεινα σε fastboot mode χωρις να αναγνωριζεται με κανεναν τροπο η συσκευη ,και χωρις αλλον τροπο επαναφορας , αλλαξα καμια δεκαρια καλωδια + της μανας του(γεια σου Google με τις εργαλειαρες σου!) εκανα ανω κατω το pc, αναγκαστηκα να κανω εως & format ! για να πεταξω το Linux νομιζοντας πως ισως ευθυνεται αυτο,και τελικα τη λυση την εδωσε ενα παλιο καλωδιο ενος ZTE Blade που ειχα πεταμενο σε μια μερια πριν καμια δεκαρια χρονια!!

Δεν πιστευα αυτο που συμβαινει...Η λυση & στη περιπτωση αυτη του Lenovo μπορει να ειναι αιξερετικα απλη & μπροστα στα ματια σου απλα χρειαζονται δοκιμες ...αλλα καλωδια,αλλη θυρα, αλλο εργαλειο flash κλπ κλπ ...

Αυτη η λυση που βλεπω (σε LG νομιζω?)μπορει να γινει αν βρεις καποιον με ιδια συσκευη (εγω δεν εχω πλεον τη συσκευη την εδωσα) & δεν ξεκαθαριζει αν χρειαζεται ξεκλειδωτος bootloader γιατι αν χρειαζεται τοτε ξεχνα τη...αστη για το τελος αυτη αφου εξαντλησεις ολες τους αλλους τροπους...(οταν τους λεω στο xda να μην φλασαρουν το magisk στη συγκεκριμενη συσκευη, πεταγονται παιδακια που επιασαν πρωτη φορα συσκευη στη ζωη τους & κοντευουν να με φανε λεγοντας μου μπουρδες για pokemon & εφαρμογες που μπορει να ''κρυψει'' κλπ χωρις να καταλαβαινουν το γιατι το λεω αυτο..Δεν γνωριζουν τον κινδυνο που διατρεχουν σε συσκευη που δεν μπορεις εξ αρχης να ξεκλειδωσεις τον BT μειωνοντας τους κινδυνους κλπ )

Άνοιξε τον σύνδεσμο αυτό στον Chrome (είναι στα κινέζικα , του προγραμματιστή της twrp στο P8 & αναφέρεται στο flash με QPST & θα δεις μέσα & για το πρόβλημα με τους οδηγούς)

Εδώ: https://club.lenovo.com.cn/thread-1830538-1-1.html

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε μεσω του QPST που σου εγραψα ο τροπος χρησης ειναι στο δευτερο μερος στο xda...Τρεχοντας το qfil που περιεχεται στη version αυτη του QPST, ενωσε πρωτα το καλωδιο στο pc, κρατα πατημενα το Volume UP + Power & ενωσε την αλλη ακρη στη συσκευη ..Αν δεις πανω και γραψει το γνωστο Qualcomm HS-USB QDLoader com κλπ , ανοιξε αμεσως το μανατζερ συσκευων των windows & καντο update ...Δοκιμασε σε καθε αλλη θυρα usb & ακομα & αλλα καλωδια...Το προβλημα ειναι στους οδηγους

Αυτο που μου συνεβη σημερα με ενα Nexus9 δεν μου εχει συμβει ποτε στα τοσα χρονια & με αμετρητες συσκευες που περνανε απο τα χερια μου...Εμεινα σε fastboot mode χωρις να αναγνωριζεται με κανεναν τροπο η συσκευη ,και χωρις αλλον τροπο επαναφορας , αλλαξα καμια δεκαρια καλωδια + της μανας του(γεια σου Google με τις εργαλειαρες σου!) εκανα ανω κατω το pc, αναγκαστηκα να κανω εως & format ! για να πεταξω το Linux νομιζοντας πως ισως ευθυνεται αυτο,και τελικα τη λυση την εδωσε ενα παλιο καλωδιο ενος ZTE Blade που ειχα πεταμενο σε μια μερια πριν καμια δεκαρια χρονια!!

Δεν πιστευα αυτο που συμβαινει...Η λυση & στη περιπτωση αυτη του Lenovo μπορει να ειναι αιξερετικα απλη & μπροστα στα ματια σου απλα χρειαζονται δοκιμες ...αλλα καλωδια,αλλη θυρα, αλλο εργαλειο flash κλπ κλπ ...

Αυτη η λυση που βλεπω (σε LG νομιζω?)μπορει να γινει αν βρεις καποιον με ιδια συσκευη (εγω δεν εχω πλεον τη συσκευη την εδωσα) & δεν ξεκαθαριζει αν χρειαζεται ξεκλειδωτος bootloader γιατι αν χρειαζεται τοτε ξεχνα τη...αστη για το τελος αυτη αφου εξαντλησεις ολες τους αλλους τροπους...(οταν τους λεω στο xda να μην φλασαρουν το magisk στη συγκεκριμενη συσκευη, πεταγονται παιδακια που επιασαν πρωτη φορα συσκευη στη ζωη τους & κοντευουν να με φανε λεγοντας μου μπουρδες για pokemon & εφαρμογες που μπορει να ''κρυψει'' κλπ χωρις να καταλαβαινουν το γιατι το λεω αυτο..Δεν γνωριζουν τον κινδυνο που διατρεχουν σε συσκευη που δεν μπορεις εξ αρχης να ξεκλειδωσεις τον BT μειωνοντας τους κινδυνους κλπ )

Άνοιξε τον σύνδεσμο αυτό στον Chrome (είναι στα κινέζικα , του προγραμματιστή της twrp στο P8 & αναφέρεται στο flash με QPST & θα δεις μέσα & για το πρόβλημα με τους οδηγούς)

Εδώ: https://club.lenovo.com.cn/thread-1830538-1-1.html

 

Τα δοκίμασα όλα....

Απεγκατάσταση και εγκατάσταση QPST, Drivers από τα links που μου έστειλες, αλλαγή driver με το χέρι σε EDL, το πρόγραμμα eMMC_DL_Tool πάτημα τα κουμπια V+ V- Power με ότι συνδυασμό μπορούσα να κάνω κα ισύνδεση του USB με παράλληλη παρακολούθηση από Device Manager

....δυστυχώς χωρίς επιτυχία.

Μετά από αναζήτηση στο web είδα πως ο μόνος τρόπος να γυρίσεις σε EDL 9008 mode από Diagnostic 900E για να μπορέσεις να κατεβάσεις το firmware όταν η συσκευή δεν ανταποκρίνεται είναι βραχυκυκλώνοντας κάποια test points στο main board.

Δυστυχώς για το Lenovo P8 Δεν υπάρχουν ακόμη οδηγίες.

 

Lenovo_P8_TB-8703_F_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και καποια βιντεο με καλωδια που φτιαχνουν για να μπει σε edl καποιες xiaomi κυριως αλλα πολλες απο αυτες εχουν τον ιδιο επεξ.. qs625 μπορεις να τα δεις στο youtube αν χτυπησεις πχ problem Qualcomm HS-USB Diagnostics 900E ...αν βρεις οδηγιες πχ για xiaomi με qs625 ισως δουλεψει κατι τετοιο....Αν εισαι σε windows10 και εχει καποιος φιλος σου windows7 δοκιμασε κι απο κει , ολα ειναι πιθανα...
:respect:
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και καποια βιντεο με καλωδια που φτιαχνουν για να μπει σε edl καποιες xiaomi κυριως αλλα πολλες απο αυτες εχουν τον ιδιο επεξ.. qs625 μπορεις να τα δεις στο youtube αν χτυπησεις πχ problem Qualcomm HS-USB Diagnostics 900E ...αν βρεις οδηγιες πχ για xiaomi με qs625 ισως δουλεψει κατι τετοιο....Αν εισαι σε windows10 και εχει καποιος φιλος σου windows7 δοκιμασε κι απο κει , ολα ειναι πιθανα...

 

Τελικά το επανέφερα με τα Test points.

Μπήκε κανονικά σε EDL 9008 Mode και το flashara με επιτυχία σύμφωνα με τις οδηγίες.

Θα ανεβάσω και μία φώτο του test point μήπως την χρειαστεί και κάποιος άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το επανέφερα με τα Test points.

Μπήκε κανονικά σε EDL 9008 Mode και το flashara με επιτυχία σύμφωνα με τις οδηγίες.

Θα ανεβάσω και μία φώτο του test point μήπως την χρειαστεί και κάποιος άλλος.

 

Lenovo_P8_Test_Point_with_Twizzer.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το επανέφερα με τα Test points.

Μπήκε κανονικά σε EDL 9008 Mode και το flashara με επιτυχία σύμφωνα με τις οδηγίες.

Θα ανεβάσω και μία φώτο του test point μήπως την χρειαστεί και κάποιος άλλος.

 

Μπράβο σου ρε φίλε που τα κατάφερες! Παιδεύτηκες αλλά έγινες ειδικός στα test points!! :lol::lol:

Στη φωτογραφία που ανέβασες με τις μπλε γραμμές τι δείχνεις; πού έβαλες το καλώδιο; στο πλαίσιο και στην πρώτη τελεία;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...