Jump to content

Γενικά περί... παιχνίδια για Η/Υ και παιχνιδομηχανές


dras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει κανεις εντυπωσεις απο το νεο MONKEY ISLAND? Εχω διαβασει οτι θα ειναι σε 5 επεισοδια-παιχνιδια.
Success is just like being pregnant. Everybody congratulates you but nobody knows how many times you were f#*ked
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω ολοκληρώσει το πρώτο από τα 3 επεισόδια που έχουν κυκλοφορήσει και τουλάχιστον αυτό ήταν πολύ καλό. Είχε ενδιαφέροντα γραφικά, μερικούς έξυπνους και μερικούς σπαστικούς γρίφους και πολύ καλό χιούμορ - όπως μας έχει μάθει τo Monkey Island.

 

Βέβαια, για εμένα δε συγκρίνεται με το Curse of Monkey Island, το οποίο διασκέασα όσο λίγα παιχνίδια (και έχω τερματίσει καμια 15 φορές), αλλά δεν παύει να είναι ένα καλό Monkey Island.

 

Από την άλλη δε θα έλεγα τα επεισόδια που κυκλοφορούν "Monkey Island 5". Ίσως το "Monkey Island 4,5" να είναι καλύτερος χαρακτηρισμός. Το 5ο θα ήθελα να είναι ένα κανονικό, κλασικό adventure και -προς Θεού - φτάνει με τα 3D γραφικά. Κανένας fan της σειράς δε δίνει δεκάρα τσακιστή για το 3D. Bring back 2D Guybrush!!!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και επίσημα δεν πρόκειται για το Monkey Island 5.

Το Tales of Monkey Island τοποθετείται χρονικά μετά τον (υποτιθέμενο) πέμπτο τίτλο της σειράς, τουλάχιστον αυτό έλεγαν αρχικά.

 

Έχω επίσης μια μικρή διαφωνία ως προς την άποψη για τα 3d adventures. Μπορεί κανείς να δημιουργήσει εξίσου εντυπωσιακά και (ίσως περισσότερο) πρωτότυπα πράγματα με το 3d, αλλά σίγουρα όχι με το ίδιο budget. Είμαι σίγουρος όμως πως οι περισσότεροι που χρησιμοποιούν το 3d το κάνουν για λάθος λόγους και δεν το ψάχνουν πολύ να καινοτομήσουν, αλλά να μεταφέρουν αυτό που είχαν ως 2δ στις 3 διαστάσεις.

 

Η Telltale βέβαια έχει επενδύσει στη μηχανή αυτή από τον καιρό του Sam'n'Max (που σίγουρα αισθητικά ήταν αρκετά πετυχημένο) και όσο "κρατάει" ακόμα η μηχανή, θα την χρησιμοποιεί σε ό,τι τίτλους παίρνει.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Αν και δε συμφωνώ με την Tell Tale στον τρόπο παραγωγής των παιχνιδιών της (δεν είμαι υπέρ του episodic gaming - θεωρώ πως αφαιρεί πολλούς πόντους από ένα παιχνίδι και δε μου αρέσει καθόλου που τα γραφικά του είναι σαν του...Wallace & Gromit - ακόμα και με κάποια tweaks), οφείλω να παραδεχτώ πως χάρηκα που θα ξαναέβλεπα το Monkey Island όταν πρωτοάκουσα την είδηση.

 

Πάντως για εμένα, σημασία έχει το συγκεκριμένο 5-episode παιχνίδι μονάχα ως προς ένα πράγμα: ίσως να ανανεώσει το ενδιαφέρον της LucasArts - που κάποτε ήταν μεγάλη εταιρεία στο χώρο του gaming και χωρίς τα Star Wars ή Clone Wars ή δεν-ξέρω-και-εγώ-τι Wars. Aκόμα και η επανέκδοση του πρώτου Monkey Island ήταν μια καλή κίνηση.

 

Ας ελπίσουμε πως κάποτε θα δούμε το Monkey Island 5, ολοκληρωμένο και σωστά φτιαγμένο.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η TellTale με αυτό το μοντέλο επιβίωσε και είναι πλέον πολύ δραστήρια στα adventures, ενώ έχει βγάλει αρκετά έως πολύ καλούς τίτλους.

 

Επίσης, για κάποιον που δεν τον χαλάει να περιμενει, μετά από λίγο καιρό το episodic μοντέλο δεν έχει καθόλου σημασία. Πχ από τα Χριστούγεννα, κάποιος αγοράζει τα 5 επεισόδια μαζί σαν ένα παιχνίδι. Ομοίως και κάποιος που θέλει τώρα να παίξει τις 2 seasons του Sam'n'Max.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι τα γραφικα 2D στο 3ο MONKEY ISLAND ηταν κατα την αποψη μου κατα πολυ καλυτερα απο τα τρισδιαστατα του 4ου.

 

Αλλωστε πολλοι ειπαν οταν βγηκε η 4η συνεχεια οτι το 3ο ηταν μακραν καλυτερο δειχνοντας την απογοητευση τους.....

 

Προσωπικα θα περιμενω να βγουν και τα 5 επεισοδεια της 5ης συνεχειας για να την αποκτησω-κατεβασω ολη μαζι:happy:

Success is just like being pregnant. Everybody congratulates you but nobody knows how many times you were f#*ked
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ έγραψα τα COD και μετά είδα , όχι COD που γράφεις.

 

Operation Flashpoint 2 : Dragon Rising (κυκλοφόρησε σήμερα) :-)

 

Το έχεις παίξει αυτό ? Διάβασα πολύ καλά σχόλια για το θέμα των γραφικών του αλλά όχι για το γκέιμπλέι...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
δοκιμασα να παιξω το farm ville απο το fasebook στο Νοκια Ν86 που εχω αλλα μου λεει οτι πρεπει να βαλω νεα εκδοση του adode. το εχω κανει προσφατα αναβαθμιση το κινητο. ξερει κανεις αν παιζει αυτο το παιχνιδι στο Ν86?
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το παίζει όπως είναι, δεν γίνεται κάτι. Ωστόσο μπορείς να ρωτήσεις στο topic για το Facebook.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει πεξει κανενας το συγκεκριμενο game? εχω κολησει στο πρωτο τουνελ.. εκει που πρεπει με καποιο τροπο να περασω απο μια εισοδο που ειναι λιγο ψηλα....

παιδεύτηκα αρκετα αλλα λυση δεν βρικα τελικα.... :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σε ολους!Εχω μερικες ερωτησεις σχετικα με το Sega DC:

1:Υπαρχει browser για το sega ωστε να μπορει να μπει στο internet κανονικα?

2:Αυτο που δειχνει στο video πως γινεται?

3:Γινεται να αλλαξει το startup ευκολα?

4:Μπορω να βρω το divx player για το sega dc πουθενα?Γιατι λογο του οτι ειναι παλιο η σελιδα που εχει αναφερθει πιο πανω δεν λειτουργει:/

Αυτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά την έκανα τη μ**ια μου και μετά το wow πήγα σε μεγαλύτερο κόλλημα (ΑΙΟΝ)

Κάψιμο και πάλι..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

είμαι κάτοχος του Wii και μόλις σήμερα του Xbox360. Ψάχνω ένα τίτλο παρόμοιο με το ζελντα του νιντεντο για το εξ μποξ.

ποιο μου προτείνεται?

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή πάρε το Okami για το Wii.

 

Για 360 το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το Kameo.

 

http://xbox360.ign.com/articles/666/666667p1.html

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή πάρε το Okami για το Wii.

 

Για 360 το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το Kameo.

 

http://xbox360.ign.com/articles/666/666667p1.html

 

το οκαμι το έχω.δεν μπορώ να πω οτι με ενθουσίασε. όσον αφορά το Καμεο το ψάχνω αλλά δεν το βρίσκω πουθενά... άλλο τίτλο?

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Έχω κατεβάσει το παιχνίδι "need for speed pro street RELOADED" από το isohunt

(4.62 GB). (Να σημειώσω εδώ ότι πρώτη φορά κατεβάζω "RELOADED" και δεν ξέρω και πολύ τι είναι.) Αφού κατέβηκε το παιχνίδι άνοιξα το φάκελο και ξεζίπαρα

ένα από τα πολλά αρχεία. Εκεί βρήκα ένα αρχείο που λεγόταν "EA Setup.exe",

έκανα διπλό κλικ και εγκατέστησα το παιχνίδι. Θέλω να ρωτήσω ποια θα είναι η

επόμενη κίνηση μου;

 

Έχω κατεβάσει το Power ISO αλλά δεν μπορώ να γράψω το dvd , γιατί δεν το

χωράει...Το παιχνίδι είναι περισσότερα gb απ΄ότι το dvd που έιναι 4,7 gb.

Πρέπει να αγοράσω dvd με 8gb ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;; :worry:

 

Σας παρακαλώ βοηθήστε με...!!

 

Ευχαριστώ. :)

 

(Αν δεν μπορείτε να μου απαντήσετε εδώ σας παρακαλώ στείλτε μου πμ!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες να το σπάσω τι εννοείς; Και πως θα το γράψω σε 2 dvd;

 

Σόρρυ αλλά είμαι λίγο άσχετη μ αυτά... :worry:

Link to comment
Share on other sites

οκ. λοιπον, το winrar σου δινει μια επιλογη να συμπιεσεις ενα αρχειο σε οσα κομματια θελεις. ας πουμε οτι το game Που εχεις ειναι 4.62 GB. οπως ειπες και συ, δεν χωραει σε dvd. θα "σπασεις" το αρχειο σε δυο κομματια (ή οσα θελεις εσυ). δλδ θα εχεις 2 κομματια απο 2.31gb το καθενα ;)

αυτα τα κομματια θα τα γραψεις σαν δεδομενα στα dvd. ετσι, οταν θελεις να κανεις εγκατασταση το game, θα αντιγραφεις τα αρχεια απο τα dvd στον σκληρο, θα τα αποσυμπιεζεις (π.χ. στην επιφανεια εργασιας) και επειτα θα κανεις κονικα την εγκατασταση ;)

 

*μην ρωτησεις πως μπορεις να το "σπασεις" δεν θυμαμαι :P

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ. :) Να ρωτήσω κάτι ακόμα, πρέπει οπωσδήποτε να τα γράψω σε dvd; Γιατί, μια φορά όταν είχα κατεβάσει ένα άλλο παιχνίδι (είχα κατεβάσει και ένα πρόγραμμα που "ξεγελούσε" τον υπολογιστή και "τον έκανε να νομίζει" πως υπάρχει dvd στο drive ενώ δεν υπήρχε και μπορούσα να παίξω κανονικά το παιχνίδι. Γίνεται;;;
Link to comment
Share on other sites

στα dvd θα τα γραψεις σαν δεδομενα ;) μετα θα κανεις αυτο που ειπα παραπανω: "οταν θελεις να κανεις εγκατασταση το game, θα αντιγραφεις τα αρχεια απο τα dvd στον σκληρο, θα τα αποσυμπιεζεις (π.χ. στην επιφανεια εργασιας)". επειτα θα βρεις το iso και με το προγραμμα που λες θα κανεις εγκατασταση και θα παιζεις το παιχνιδι ;)
Link to comment
Share on other sites

Πριν ρωτήσεις κάτι πρέπει να ψάχνεις με την Αναζήτηση και το Google για σχετικά topics στο forum. Επίσης πρέπει να ελέγχεις το Computing FAQ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1261004#post1261004

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1261016#post1261016

 

Τέλος πρέπει να επιλέγεις πιο περιγραφικούς τίτλους για τα topics που ανοίγεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί... παιχνίδια για Η/Υ και παιχνιδομηχανές

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...