Jump to content

iPad Pro 10.5-inch (2nd gen - 2017)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ε ρε γμτ κριμα... Βεβαια αν ισχυε το αντιθετο θα εκοβε σημαντικα τις πωλησεις των μικρων macbook pros... :happy:

 

Έτσι ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπαρχουν τρόποι να δεις παντως δίσκους και φλασακια με διαφορά αρχεία.

Είτε παιρνεις ειδικά flash usb, έχουν πέσει οι τιμές τους, και αυτά τα βλέπουν εκτός από τα ipad και τα iphone και φυσικά οι υπολογιστές.

Επισης υπάρχουν hub οπως το rav power, gnarbox, κλπ που μπορείς να συνδέσεις οποίο δίσκο θες πάνω τους και να τα δεις από ios συσκευές, όπως και δίσκοι που τους βλέπουν κατευθείαν τα ipad σαν τον wd wireless.

 

ITunes δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τα τελευταία χρόνια.

 

 

 

Sent from my LG-H930 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα. Έχω το pad 10.5 pro 2017 και θέλω να αγοράσω μία active γραφίδα. Η αυθεντική βγαίνει αρκετά ακριβή (100 e) και σκέφτομαι να δοκιμάσω καμμιά εναλακτική κινέζικη. Είδα από aliexpress την Suntaiho που βγαίνει στα 20 e. Έχει κάποιος εμπειρία να με βοηθήσει;
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα. Έχω το pad 10.5 pro 2017 και θέλω να αγοράσω μία active γραφίδα. Η αυθεντική βγαίνει αρκετά ακριβή (100 e) και σκέφτομαι να δοκιμάσω καμμιά εναλακτική κινέζικη. Είδα από aliexpress την Suntaiho που βγαίνει στα 20 e. Έχει κάποιος εμπειρία να με βοηθήσει;

 

https://www.logitech.com/en-us/product/crayon

Link to comment
Share on other sites

Αφού με το cloud (π.χ. one drive) Μπορείς να μεταφέρεις ότι θέλεις...

 

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει να το χρησιμοποιώ σε μαθήματα. Θέλω να συνδέσω το ipad με διαδραστικό πίνακα και να μπορώ να σημειώνω πάνω σε έγγραφα μερικά πράγματα ή να λύνω ασκήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ρε γμτ. Θα τα σκαγα ειλικρινα αν ειχε κανονικο OS, με κανονικο file manager (αν και εχουν γινει βελτιωσεις), αλλα αυτη η εξαρτηση απο το iTunes ειναι θεμα.

Με τη νεα θυρα αν κουμπωσεις πανω stickακι, μεταφερονται αρχεια απο και προς το στικακι αραγε;

 

 

 

Προσωπικά πλέον με τα cloud δε βλέπω πουθενά την έλλειψη διαχειριστή αρχείων.. αν και αν επιμείνεις χει με το Files μια δυνατότητα. Έχω στο iPad έχω βάλει OneDrive και είμαι;ι 100% καλυμμένος με αρχεία. Όλα τα προγράμματα το βλέπουν και μπορούν να στείλουν η να πάρουν από εκεί αρχεία.

 

Επίσης το ότι λείπει ο διαχειριστής αρχείων είναι μέρος του sandboxing και μεταξύ μας προτιμώ να έχω ασφάλεια παρά εγγενή διαχείρηση αρχείων.

 

Τέλος δεν υπάρχει καμία εξάρτηση από το iTunes, δε σε καταλαβαίνω.

 

Έχω το iPad Pro από όταν βγήκε και δεν το έχω συνδέσει ποτέ στο iTunes.

 

 

 

 

 

 

 

Έχει κανείς κάποια εμπειρία θετική από πληκτρολόγιο για το iPad Pro;

 

Θέλω να το κάνω πιο ... «υπολογιστή» και σκέφτηκα να προσθέσω πληκτρολόγιο.

 

Θα ήθελα ένα λειτουργικό σαν τα μοντέλα της Logitech αλλά μετά βλέπω το ότι της Apple θα είναι πάνω στο iPad και θα είναι πάντα μαζί και το σκέφτομαι.

 

Ποια είναι η γνώμη σας, ανεξάρτητο Bluetooth πληκτρολόγιο, θήκη με ενσωματωμένο πληκτρολόγιο, της Apple ή αλλης;

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πλέον με τα cloud δε βλέπω πουθενά την έλλειψη διαχειριστή αρχείων.. αν και αν επιμείνεις χει με το Files μια δυνατότητα. Έχω στο iPad έχω βάλει OneDrive και είμαι;ι 100% καλυμμένος με αρχεία. Όλα τα προγράμματα το βλέπουν και μπορούν να στείλουν η να πάρουν από εκεί αρχεία.

 

Επίσης το ότι λείπει ο διαχειριστής αρχείων είναι μέρος του sandboxing και μεταξύ μας προτιμώ να έχω ασφάλεια παρά εγγενή διαχείρηση αρχείων.

 

Τέλος δεν υπάρχει καμία εξάρτηση από το iTunes, δε σε καταλαβαίνω.

 

Έχω το iPad Pro από όταν βγήκε και δεν το έχω συνδέσει ποτέ στο iTunes.

 

 

 

 

 

 

 

Έχει κανείς κάποια εμπειρία θετική από πληκτρολόγιο για το iPad Pro;

 

Θέλω να το κάνω πιο ... «υπολογιστή» και σκέφτηκα να προσθέσω πληκτρολόγιο.

 

Θα ήθελα ένα λειτουργικό σαν τα μοντέλα της Logitech αλλά μετά βλέπω το ότι της Apple θα είναι πάνω στο iPad και θα είναι πάντα μαζί και το σκέφτομαι.

 

Ποια είναι η γνώμη σας, ανεξάρτητο Bluetooth πληκτρολόγιο, θήκη με ενσωματωμένο πληκτρολόγιο, της Apple ή αλλης;

 

Τo cloud δεν μπορει να αντικαταστησει το Local σε καμια περιπτωση, ποσο μαλλον στην Ελλαδα οπου οι ταχυτητες δεν ειναι παντου καλες και αν δεν εχεις το 4g μοντελο, η εξαρτηση απο wifi τεραστια. Ειναι μεγαλη κουβεντα αυτη και εχει αναλυθει στο παρελθον πολλακις.

 

Απο κει και περα ανεφερα ενα παραδειγμα πριν: εχω ενα usb και θελω να περασω καποια αρχεια απο αυτο και προς αυτο κουμπωνοντας το στο iPad.

Μπορω; Oχι αφου δε βλεπει ολους τους τυπους αρχειων οπως προειπε ενας συμφορουμιτης.

Το οτι λειπει ο διαχειριστης αρχειων μονο για την ασφαλεια δεν ειναι γιατι με την ιδια λογικη θα πρεπε να λειπει και απο το Mac Os και γιατι υπαρχουν κι αλλοι τροποι να σου περασει καποιος εναν ιο εκτος απο το απλο usb stick.

Σορρυ αλλα προκειται για αστειοτητα.

 

Eχω το αυθεντικο πληκτρολογιο και ειναι ολα τα λεφτα, αφου εχει φοβερα shortcuts οπου γλιτωνεις taps στην οθονη και εχει πολυ καλη αισθηση.

Μοναδικο αρνητικο ειναι οτι προσθετει αρκετο βαρος.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Τo cloud δεν μπορει να αντικαταστησει το Local σε καμια περιπτωση, ποσο μαλλον στην Ελλαδα οπου οι ταχυτητες δεν ειναι παντου καλες και αν δεν εχεις το 4g μοντελο, η εξαρτηση απο wifi τεραστια. Ειναι μεγαλη κουβεντα αυτη και εχει αναλυθει στο παρελθον πολλακις.

 

Απο κει και περα ανεφερα ενα παραδειγμα πριν: εχω ενα usb και θελω να περασω καποια αρχεια απο αυτο και προς αυτο κουμπωνοντας το στο iPad.

Μπορω; Oχι αφου δε βλεπει ολους τους τυπους αρχειων οπως προειπε ενας συμφορουμιτης.

Το οτι λειπει ο διαχειριστης αρχειων μονο για την ασφαλεια δεν ειναι γιατι με την ιδια λογικη θα πρεπε να λειπει και απο το Mac Os και γιατι υπαρχουν κι αλλοι τροποι να σου περασει καποιος εναν ιο εκτος απο το απλο usb stick.

Σορρυ αλλα προκειται για αστειοτητα.

 

Eχω το αυθεντικο πληκτρολογιο και ειναι ολα τα λεφτα, αφου εχει φοβερα shortcuts οπου γλιτωνεις taps στην οθονη και εχει πολυ καλη αισθηση.

Μοναδικο αρνητικο ειναι οτι προσθετει αρκετο βαρος.

 

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τον προβληματισμό σου με το cloud...

όταν είσαι σπίτι με το wifi δεν τίθεται θέμα ταχυτήτων και μπορείς να μεταφέρεις άνετα ότι θέλεις.

όταν είσαι εκτός έχεις ήδη φροντίσει να έχεις κατεβάσει τα αρχεία που θέλεις και να υπάρχουν έτοιμα στην συσκευή.

Τα πράγματα είναι τόσο απλά...άνεση, ασφάλεια και απίστευτη εξοικονόμηση χωρητικότητας

Προσοχή δεν λέω ότι η έλλειψη λειτουργικότητας του usb stick δεν ειναι αρνητικό στοιχείο, αλλά μην φέρνουμε την καταστροφή.

Εμένα προσωπικά δεν με έχει αποτρέψει από την αγορά και χρήση του ipad και έχοντας φυσικά χρειαστεί να κάνω χρήση του itunes ελάχιστα.

onedrive και plex μου έχουν λύσει τα χέρια...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τον προβληματισμό σου με το cloud...

όταν είσαι σπίτι με το wifi δεν τίθεται θέμα ταχυτήτων και μπορείς να μεταφέρεις άνετα ότι θέλεις.

όταν είσαι εκτός έχεις ήδη φροντίσει να έχεις κατεβάσει τα αρχεία που θέλεις και να υπάρχουν έτοιμα στην συσκευή.

Τα πράγματα είναι τόσο απλά...άνεση, ασφάλεια και απίστευτη εξοικονόμηση χωρητικότητας

Προσοχή δεν λέω ότι η έλλειψη λειτουργικότητας του usb stick δεν ειναι αρνητικό στοιχείο, αλλά μην φέρνουμε την καταστροφή.

Εμένα προσωπικά δεν με έχει αποτρέψει από την αγορά και χρήση του ipad και έχοντας φυσικά χρειαστεί να κάνω χρήση του itunes ελάχιστα.

onedrive και plex μου έχουν λύσει τα χέρια...

Εγω μπορει να εχω φροντισει να εχω μαζι μου ολα τα αρχεια, αλλα μπορει να τυχει κατι απροοπτο και να χρειαστει να παρω κατι απο ενα usb stick.

Δε φερνω την κατραστροφη, απλα αυτο και μονο το γεγονος παυει την οποιαδηποτε πιθανοτητα να χαρακτηριστει το iPad σαν laptop replacement.

Χωρις proper file manager και πληρη συμβατοτητα σε file transfer παει περιπατο το laptop replacement.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Σου δίνει όμως άλλες δυνατότητες που δεν έχει ένα laptop...touch και pencil.

Γι αυτό λέμε ότι είναι συμπλήρωμα.

 

Αν και προσωπικά αν θελήσω να περάσω κάτι εκτός cloud, sd card κλπ μπορώ να το κάνω με κάποιο από τα wireless hub που υπάρχουν. Συνδέεις εκεί το usb δίσκο , flash κλπ και κάνεις έτσι τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Σου δίνει όμως άλλες δυνατότητες που δεν έχει ένα laptop...touch και pencil.

Γι αυτό λέμε ότι είναι συμπλήρωμα.

 

Αν και προσωπικά αν θελήσω να περάσω κάτι εκτός cloud, sd card κλπ μπορώ να το κάνω με κάποιο από τα wireless hub που υπάρχουν. Συνδέεις εκεί το usb δίσκο , flash κλπ και κάνεις έτσι τη δουλειά σου.

 

Touch εχουν πολλα λαπτοπς και touch και pencil εχει το Surface Pro. :)

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Απο κει και περα ανεφερα ενα παραδειγμα πριν: εχω ενα usb και θελω να περασω καποια αρχεια απο αυτο και προς αυτο κουμπωνοντας το στο iPad.

 

Μπορω; Oχι αφου δε βλεπει ολους τους τυπους αρχειων οπως προειπε ενας συμφορουμιτης.

 

Το οτι λειπει ο διαχειριστης αρχειων μονο για την ασφαλεια δεν ειναι γιατι με την ιδια λογικη θα πρεπε να λειπει και απο το Mac Os και γιατι υπαρχουν κι αλλοι τροποι να σου περασει καποιος εναν ιο εκτος απο το απλο usb stick.

 

Σορρυ αλλα προκειται για αστειοτητα.

 

 

 

Ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα, αλλά διαφωνώ στο ότι είναι αστειότητα.

 

Βασικά έχει να κάνει με τις ανάγκες και το προσωπικό workflow του καθενός, αλλά βέβαια και με τη δυνατότητα να είμαστε διατεθειμένοι να προσαρμόσουμε τη δουλειά μας σε και κυρία εργαλεία.

 

Προσωπικά, τον υπολογιστή μου τον ανοίγω πλέον μια φορά το μήνα, χωρίς να τον έχω ανάγκη ακόμη και τότε. Η μοναδική φορά που τον είχα ανάγκη ήταν όταν όντως χριεαστηκα USB γιατί η εφαρμογή που φορτώνω χάρτες στο αυτοκίνητο μου τρέχει σε mac και θέλει USB.

 

Κατά τα άλλα, έχω στο iPad μου πλήρες MsOffice (κρατάω τς οικονομικά μας σε ένα μεγάλο excel με μορφοποιήσεις και φόρμουλες), σκανάρω όλη μου την αλληλογραφία στο iPad με τον AirPrint εκτυπωτή και στη συνέχεια τακτοποιώ τα αρχεία στο OneDrive, υπογράφω και συμπληρώνω φόρμες, κλπ.... μέχρι και teamviewer κάνω στους γονείς μου ή τρέχω το Remote Desktop στο Synology NAS.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα, αλλά διαφωνώ στο ότι είναι αστειότητα.

 

Βασικά έχει να κάνει με τις ανάγκες και το προσωπικό workflow του καθενός, αλλά βέβαια και με τη δυνατότητα να είμαστε διατεθειμένοι να προσαρμόσουμε τη δουλειά μας σε και κυρία εργαλεία

 

Προσωπικά, τον υπολογιστή μου τον ανοίγω πλέον μια φορά το μήνα, χωρίς να τον έχω ανάγκη ακόμη και τότε. Η μοναδική φορά που τον είχα ανάγκη ήταν όταν όντως χριεαστηκα USB γιατί η εφαρμογή που φορτώνω χάρτες στο αυτοκίνητο μου τρέχει σε mac και θέλει USB.

 

Κατά τα άλλα, έχω στο iPad μου πλήρες MsOffice (κρατάω τς οικονομικά μας σε ένα μεγάλο excel με μορφοποιήσεις και φόρμουλες), σκανάρω όλη μου την αλληλογραφία στο iPad με τον AirPrint εκτυπωτή και στη συνέχεια τακτοποιώ τα αρχεία στο OneDrive, υπογράφω και συμπληρώνω φόρμες, κλπ.... μέχρι και teamviewer κάνω στους γονείς μου ή τρέχω το Remote Desktop στο Synology NAS.

 

Μαλλον δε διαβασες καλα φιλε μου αυτο που αποκαλεσα ως αστειοτητα...

Δεν αναφερομουν γενικα, αλλα στο επιχειρημα του παιδιου παραπανω οτι η ελλειψη κανονικου file manager βοηθαει ή υφισταται στον περιορισμο των ιων.

 

Απο κει και περα σιγουρα ο καθενας κανει τη δικη του χρηση, οπως για σενα ειναι κουτι η χρηση του iPad, για καποιον αλλον ειναι περιττο!

Δε θεωρω σωστο αυτο που λες οτι "αλλά βέβαια και με τη δυνατότητα να είμαστε διατεθειμένοι να προσαρμόσουμε τη δουλειά μας σε και κυρία εργαλεία". Το εργαλειο πρεπει να προσαρμοζεται σε εμας κι οχι εμεις στο εργαλειο. Η έστω να μας ανοιγει νεους οριζοντες και οχι να μας περιριζει τους ηδη υπαρχοντες.

Τελος ανεξαρτητα απο το πώς χειριζεται ενας τη συσκευη του, η ελλειψη κανονικου διαχειριστη αρχειων, παραμενει ελλειψη και χαλαει τη συνταγη για ενα πραγματικο laptop replacement.

 

Btw εκπληκτικο το NAS της Syology, εχω το DS418 Play.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Όσο υπάρχει αυτό το καρκίνωμα το εφαρμογοκεντρικο σύστημα που μοναδικη χρησιμότητα του είναι μεγιστοποίηση κερδών Apple από Apple store και εξυπηρέτηση των developers, laptop replacement δεν θα γίνει ποτέ στον αιώνα τον άπαντα.

 

Έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τη φιλοσοφία των κυρίαρχων desktop OS που 3 δεκαετίες και βάλε έχει αποδειχθεί ότι παρέχει την μέγιστη απόδοση και την μέγιστη χρησιμότητα σε παραγωγή εργασίας πάσης φύσεως και είναι το Α και το Ω στα πάντα που αφορούν την οικονομία μίας χώρας από τοπικό έως διεθνές επίπεδο.

 

Από την έρευνα και ανάπτυξη σε επίπεδο εργαστηρίων έως τον τελικό καταναλωτή και όλα τα ενδιάμεσα στάδια

 

Χωρίς κεντρικό διαχειριστή αρχείων, χωρίς δυνατότητα σύνδεση με όλα τα περιφερειακά υπολογιστων του κόσμου όλων των κατασκευαστών και χωρίς πραγματικό multitasking και όχι η σημερινή απάτη όπως λειτουργεί σε iOS στον αιώνα τον άπαντα θα αποτελεί συσκευή και OS κυρίως σε συντριπτικό βαθμό για κάλυψη αναγκών να σκοτώνουμε την ώρα μας και να καυλαδιζουμε με παιχνίδια, social media και γενικά κατανάλωση περιεχομένου.

 

Ακόμα και για την ισχνή μειοψηφία που ασχολείται σε πιο εντατικό βαθμό με εξειδικευμένες εφαρμογές όπως πχ σχεδίαση η επεξεργασία βίντεο το iPad σαν συσκευή και το iOS σαν λειτουργικό πάντα μα πάντα θα αποτελεί ένα απλά συμπλήρωμα στην βασική εξίσωση και τον βασικό κανόνα ότι το κύριο βάρος πάντα θα πέφτει σε έναν Η/Υ πάσης φύσεως και form factor με ένα πλήρες OS που θα φοράει.

 

Τώρα κάτι απόψεις μεμενομενων χρηστών σε φόρουμ τύπου έχω να ανοίξω 1 μήνα υπολογιστή η κάνω χρήση 1 φορά το μήνα δεν αντιπροσωπεύουν παρά ελάχιστους των ελάχιστων σε μαζική κλίμακα.

 

Και φυσικά δεν αντιπροσωπεύουν το πώς λειτουργεί όλος ο πλανήτης που η κυρίαρχη βάση αποτελεί μηχανήματα που λειτουργούν με πλήρες OS και όχι ένα ημιτελές και πετσοκομενο που έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την φιλοσοφία των full OS και που έχει γραφτεί με μοναδικό σκοπό την μεγιστοποίηση κερδών της Apple και το άρμεγμα χρηστών με απειροελάχιστη συνεισφορά στην πρόοδο στην πραγματική παραγωγική διαδικασία της παγκόσμιας οικονομίας.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Όσο υπάρχει αυτό το καρκίνωμα το εφαρμογοκεντρικο σύστημα που μοναδικη χρησιμότητα του είναι μεγιστοποίηση κερδών Apple από Apple store και εξυπηρέτηση των developers, laptop replacement δεν θα γίνει ποτέ στον αιώνα τον άπαντα.

 

 

 

Έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τη φιλοσοφία των κυρίαρχων desktop OS που 3 δεκαετίες και βάλε έχει αποδειχθεί ότι παρέχει την μέγιστη απόδοση και την μέγιστη χρησιμότητα σε παραγωγή εργασίας πάσης φύσεως και είναι το Α και το Ω στα πάντα που αφορούν την οικονομία μίας χώρας από τοπικό έως διεθνές επίπεδο.

 

 

 

 

Ο καθένας σύμφωνα με τις ανάγκες του.

 

Εδώ και τρεις μήνες έχει χαλάσει ο λαπτοπ μου και δε μου λείπει καθόλου... έχοντας δει και το iOS 13 πλέον αποκλείεται να τον αντικαταστήσω.

 

Όλα γίνονται πιο εύκολα πιο απλά πιο γρήγορα στο iPad. Από office suites, μέχρι και προγραμματισμό (τεστάρισμα) στα jupyter notebooks όλα γίνονται γρήγορα.

 

Για κάποιο λόγο είναι και το μοναδικό ταμπλετ που έχει επιβιώσει.

 

Και τη φιλοσοφία του συστήματος εφαρμογών της Apple προσωπικά με βρίσκει εξαιρετικά σύμφωνο, με σεβασμό στην ασφάλεια, και την ιδιωτικότητα του χρήστη. Προφανώς και δίνει τεράστια κέρδη στην Apple αλλά δε με ενδιαφέρει. Και το Gmail δίνει τεράστια κέρδη στην Google αλλά η ιδιωτικότητα πάει περίπατο.

 

Αλλά ο καθένας σύμφωνα με τις ανάγκες του.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας σύμφωνα με τις ανάγκες του.

 

Εδώ και τρεις μήνες έχει χαλάσει ο λαπτοπ μου και δε μου λείπει καθόλου... έχοντας δει και το iOS 13 πλέον αποκλείεται να τον αντικαταστήσω.

 

Όλα γίνονται πιο εύκολα πιο απλά πιο γρήγορα στο iPad. Από office suites, μέχρι και προγραμματισμό (τεστάρισμα) στα jupyter notebooks όλα γίνονται γρήγορα.

 

Για κάποιο λόγο είναι και το μοναδικό ταμπλετ που έχει επιβιώσει.

 

Και τη φιλοσοφία του συστήματος εφαρμογών της Apple προσωπικά με βρίσκει εξαιρετικά σύμφωνο, με σεβασμό στην ασφάλεια, και την ιδιωτικότητα του χρήστη. Προφανώς και δίνει τεράστια κέρδη στην Apple αλλά δε με ενδιαφέρει. Και το Gmail δίνει τεράστια κέρδη στην Google αλλά η ιδιωτικότητα πάει περίπατο.

 

Αλλά ο καθένας σύμφωνα με τις ανάγκες του.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Όλα καλά που λες αλλά από την στιγμή που μπαίνεις στο Ίντερνετ ξεχνά και την ασφάλεια και την ιδιωτικότητα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας σύμφωνα με τις ανάγκες του.

 

Εδώ και τρεις μήνες έχει χαλάσει ο λαπτοπ μου και δε μου λείπει καθόλου... έχοντας δει και το iOS 13 πλέον αποκλείεται να τον αντικαταστήσω.

 

Όλα γίνονται πιο εύκολα πιο απλά πιο γρήγορα στο iPad. Από office suites, μέχρι και προγραμματισμό (τεστάρισμα) στα jupyter notebooks όλα γίνονται γρήγορα.

 

Για κάποιο λόγο είναι και το μοναδικό ταμπλετ που έχει επιβιώσει.

 

Και τη φιλοσοφία του συστήματος εφαρμογών της Apple προσωπικά με βρίσκει εξαιρετικά σύμφωνο, με σεβασμό στην ασφάλεια, και την ιδιωτικότητα του χρήστη. Προφανώς και δίνει τεράστια κέρδη στην Apple αλλά δε με ενδιαφέρει. Και το Gmail δίνει τεράστια κέρδη στην Google αλλά η ιδιωτικότητα πάει περίπατο.

 

Αλλά ο καθένας σύμφωνα με τις ανάγκες του.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Δεν μας λες κάτι καινούργιο.

Δεν χρειάζεται να επαναλαμβανεσαι σαν χαλασμένο γραμμοφωνο και μάλιστα μετά 8 μήνες lol lol

 

Το μάθαμε ότι δεν κάνεις χρήση υπολογιστή.

 

Ε και πάμε παρακάτω και μην κολλάμε.

 

Αλήθεια σε χειμερια νάρκη πεφτετε εκεί στην Ολλανδία για αυτό και τώρα σου ήρθε να μου κάνεις παράθεση χωρίς καμία ουσία.

 

Μου κάνει εντύπωση που δεν καυτηριασες την επιλογή της Apple που έβαλε κανονικό διαχειριστή αρχείων στυλ Android,Windows,Mac OS που όλοι ειδαν με θετικό μάτι.

 

Μάλλον η Apple τελικά έχει αντίθετη γνώμη από εσένα ακούγοντας τους πολλούς και όχι την συντριπτική μειοψηφία όπως παλαιολιθικες απόψεις και αγκυλωσεις.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όσο υπάρχει αυτό το καρκίνωμα το εφαρμογοκεντρικο σύστημα που μοναδικη χρησιμότητα του είναι μεγιστοποίηση κερδών Apple από Apple store και εξυπηρέτηση των developers, laptop replacement δεν θα γίνει ποτέ στον αιώνα τον άπαντα.

 

Έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τη φιλοσοφία των κυρίαρχων desktop OS που 3 δεκαετίες και βάλε έχει αποδειχθεί ότι παρέχει την μέγιστη απόδοση και την μέγιστη χρησιμότητα σε παραγωγή εργασίας πάσης φύσεως και είναι το Α και το Ω στα πάντα που αφορούν την οικονομία μίας χώρας από τοπικό έως διεθνές επίπεδο.

 

Από την έρευνα και ανάπτυξη σε επίπεδο εργαστηρίων έως τον τελικό καταναλωτή και όλα τα ενδιάμεσα στάδια

 

Χωρίς κεντρικό διαχειριστή αρχείων, χωρίς δυνατότητα σύνδεση με όλα τα περιφερειακά υπολογιστων του κόσμου όλων των κατασκευαστών και χωρίς πραγματικό multitasking και όχι η σημερινή απάτη όπως λειτουργεί σε iOS στον αιώνα τον άπαντα θα αποτελεί συσκευή και OS κυρίως σε συντριπτικό βαθμό για κάλυψη αναγκών να σκοτώνουμε την ώρα μας και να καυλαδιζουμε με παιχνίδια, social media και γενικά κατανάλωση περιεχομένου.

 

Ακόμα και για την ισχνή μειοψηφία που ασχολείται σε πιο εντατικό βαθμό με εξειδικευμένες εφαρμογές όπως πχ σχεδίαση η επεξεργασία βίντεο το iPad σαν συσκευή και το iOS σαν λειτουργικό πάντα μα πάντα θα αποτελεί ένα απλά συμπλήρωμα στην βασική εξίσωση και τον βασικό κανόνα ότι το κύριο βάρος πάντα θα πέφτει σε έναν Η/Υ πάσης φύσεως και form factor με ένα πλήρες OS που θα φοράει.

 

Τώρα κάτι απόψεις μεμενομενων χρηστών σε φόρουμ τύπου έχω να ανοίξω 1 μήνα υπολογιστή η κάνω χρήση 1 φορά το μήνα δεν αντιπροσωπεύουν παρά ελάχιστους των ελάχιστων σε μαζική κλίμακα.

 

Και φυσικά δεν αντιπροσωπεύουν το πώς λειτουργεί όλος ο πλανήτης που η κυρίαρχη βάση αποτελεί μηχανήματα που λειτουργούν με πλήρες OS και όχι ένα ημιτελές και πετσοκομενο που έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την φιλοσοφία των full OS και που έχει γραφτεί με μοναδικό σκοπό την μεγιστοποίηση κερδών της Apple και το άρμεγμα χρηστών με απειροελάχιστη συνεισφορά στην πρόοδο στην πραγματική παραγωγική διαδικασία της παγκόσμιας οικονομίας.

 

Laptop replacement δε θα γινει, πραγματι, ποτε, εκτος αν δωσει macos με touch. Το ios φυσικα και δε μπορει σε καμια περιπτωση να υποκαταστησει ενα laptop ή ένα convertible (βλεπε surface).

H apple, μαλιστα, εχει καταντησει χειροτερη στις κωλοτουμπες κι απο ελληνες πολιτικους. Ενα σωρο πραγματα αφοριζει κι απεχθανεται και πολλα απο αυτα, τελικα, τα υιοθετει (βλεπε file manager και συνδεση με εξωτερικους δισκους).

Το ios ειναι απολαυση στο να "ρουφας" πολυμεσικο και μη περιεχομενο (σερφαρισμα, βιντεο, ebooks κλπ κλπ), αλλα δεν τιθεται καν θεμα να προσεγγισει ενα πληρες λειτουργικο. Το μεγαλο μπαμ απο τη μηλια θα ειναι ενα macbook air 360 μοιρων, με υποστηριξη touch και pen.

Αυτο, ναι, θα ειναι innovation. Τα αλλα ειναι απλα οδοντοκρεμες.

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα, έβγαλε το public προσφορά 26% στο ipad pro του 2017 και το σκέφτομαι. Βασική χρήση θα κάνω, αλλά γενικά κρατάω χρόνια τις συσκευές μου γι'αυτό θέλω κάτι καλό και δεν κοιτάω το απλό ipad ας πούμε ή το 10.2 που βγαίνει τώρα. Με λίγο διάβασμα που έκανα είδα ότι ο επεξεργαστής του είναι καλύτερος από τα ipad 9.7 και 10.2 αλλά και από το air 3. Εκεί που κολλάω, γιατί δεν είχα ποτέ συσκευή με ios, είναι η διαχείριση των αρχείων. Διάβασα σε sites ότι η συσκευή αυτή θα πάρει το νέο os13, αλλά σε κάποια άρθρα μιλούν για πλήρη υποστήριξη αρχείων και άλλα διευκρινίζουν ότι μόνο οι συσκευές με θύρα usb θα διαβάζουν όλα τα αρχεία, ενώ αυτές με lighting όχι. Έχει κανείς κάτι υπόψη; Edited by il_tifosi

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορείς να συνδέσεις οποιοδήποτε αποθηκευτικό μέσο αρκεί να προμηθευτείς τον κατάλληλο ανταπτορα lightning σε USB

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

-iPhone 6s

-iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορείς να συνδέσεις οποιοδήποτε αποθηκευτικό μέσο αρκεί να προμηθευτείς τον κατάλληλο ανταπτορα lightning σε USB

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Κουλ. Το κλειδί είναι η λέξη κατάλληλος. Βρήκα ότι παίζει μόνο με το γνήσιο. Που φυσικά δεν κάνει ούτε 10, ούτε 20, ούτε 30 ψωροευρώ... :blink::cry:

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εχω αυτο το μοντελο με το A10X chip και απο οτι εχω καταλαβει μπορει να γινει Jailbreak με το Checkrain σωστα? Θελω να ειμαι σιγουρος πριν αναβαθμισω. Τωρα ειμαι JB ios10

 

Αν κανω αναβαθμισει ios σε πια εκδοση θα με παει τωρα? Επειδη νομιζω οι τελευταιες beta εχουν μπλοκαρει το JB?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Pro 10.5-inch (2nd gen - 2017)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...