Jump to content

iPad Pro 10.5-inch (2nd gen - 2017)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιος το είπε ότι δεν παρατηρήθηκε στα iPad. Εγώ έχω δυο παλιά το iPad 3 και το iPad mini 2. Με καινούρια μπαταρία έγιναν σαν καινουρια. Πιο πριν είχε χαμηλή ένταση φωνής και ήταν πολύ αργό στη απόκριση. Εγώ πιο πολύ θα ήθελα στο iPad να υπάρχει η δυνατότητα αυτή γιατί δεν θα με πείραζε να έχει λιγότερη αυτονομία, παρά στα iPhone. Νομίζω ότι γενικά τα ταμπλετ τα κρατάμε περισσότερα χρόνια. Edited by thanoslam
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα Έχω μπει στη διαδικασία και σκέφτομαι την αγορά του iPad Pro σε συνδυασμό με το Pencil, η χρήση που θα του κάνω θα είναι σαν tablet χωρίς εξωτερικό πληκτρολόγιο δηλαδή, για διάβασμα και κράτημα σημειώσεων στο μεγαλύτερο ποσοστό. Όπως το σκέφτομαι τουλάχιστον για τη χρήση που το προορίζω θεωρώ ότι οι 10,5 ίντσες είναι πολύ πιο βολικές από το μεγαλύτερο μοντέλο των 12,9. Ποια η άποψή σας; Τέλος επειδή επιστρέφω μετά από πολλά χρόνια στην apple θα ήθελα να ρωτήσω αν το Google Now υποστηρίζει αναγνώριση φωνής στα ελληνικά όπως το android. Αυτή τη στιγμή π.χ. κάνω υπαγόρευση σε αυτό το μήνυμα που γράφω.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Έχω μπει στη διαδικασία και σκέφτομαι την αγορά του iPad Pro σε συνδυασμό με το Pencil, η χρήση που θα του κάνω θα είναι σαν tablet χωρίς εξωτερικό πληκτρολόγιο δηλαδή, για διάβασμα και κράτημα σημειώσεων στο μεγαλύτερο ποσοστό. Όπως το σκέφτομαι τουλάχιστον για τη χρήση που το προορίζω θεωρώ ότι οι 10,5 ίντσες είναι πολύ πιο βολικές από το μεγαλύτερο μοντέλο των 12,9. Ποια η άποψή σας; Τέλος επειδή επιστρέφω μετά από πολλά χρόνια στην apple θα ήθελα να ρωτήσω αν το Google Now υποστηρίζει αναγνώριση φωνής στα ελληνικά όπως το android. Αυτή τη στιγμή π.χ. κάνω υπαγόρευση σε αυτό το μήνυμα που γράφω.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το 10.5 πιστεύω είναι το ιδανικό μέγεθος.

Ούτε πολύ μικρο και περιοριστικό όπως το 8αρι ούτε πιατέλα σερβιρίσματος όπως το 12.9.

 

Και σαφώς σε φορητότητα υπερισχύει κατά κράτος του 12.9.

 

Τώρα για google now δεν έχω καμία εμπειρία πάνω σε αυτό.

Γκουγκλαρε το εφόσον άλλος χρήστης δεν απαντήσει σίγουρα θα βρεις μια απάντηση.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το 10.5 πιστεύω είναι το ιδανικό μέγεθος.

Ούτε πολύ μικρο και περιοριστικό όπως το 8αρι ούτε πιατέλα σερβιρίσματος όπως το 12.9.

 

Και σαφώς σε φορητότητα υπερισχύει κατά κράτος του 12.9.

 

Τώρα για google now δεν έχω καμία εμπειρία πάνω σε αυτό.

Γκουγκλαρε το εφόσον άλλος χρήστης δεν απαντήσει σίγουρα θα βρεις μια απάντηση.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Καλησπέρα Άλεξ μετά το θέμα του Surface Pro συναντιόμαστε και εδώ! Ευχαριστώ για την απάντηση. Κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ το 12,9 σαν tablet στο χέρι θα είναι κουραστικό και από φορητότητα πιο περιορισμένη. Για το Google Now δεν κατάφερα να βρω κάτι μέσω search, λογικά θα υποστηρίζει ελληνικά όπως και στο Android. Μιας και έχεις, είχες και το Surface για πες μου εντυπώσεις Αν και είναι διαφορετικά μηχανήματα. Κάποια στιγμή μου πέρασε από το μυαλό να κοιτάξω να κάνω ανταλλαγή τό surface με κάποιο μεταχειρισμένο ipad pro αλλά το μετάνιωσα, μάλλον θα μου λείψει.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To 12.9 είναι καλύτερο αν σ ενδιαφέρει η σχεδίαση με το Pencil και αν θες να βλέπεις πολλά βίντεο.

Για φορητότητα κι ευχρηστία το 10.5 είναι προτιμότερο.

 

Είχα και τα 2 μεγέθη και προτιμώ το 10.5...αλλά επειδή σχεδιάζω κιόλας, μου λείπει μερικές φορές το μέγεθος.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Έχω μπει στη διαδικασία και σκέφτομαι την αγορά του iPad Pro σε συνδυασμό με το Pencil, η χρήση που θα του κάνω θα είναι σαν tablet χωρίς εξωτερικό πληκτρολόγιο δηλαδή, για διάβασμα και κράτημα σημειώσεων στο μεγαλύτερο ποσοστό. Όπως το σκέφτομαι τουλάχιστον για τη χρήση που το προορίζω θεωρώ ότι οι 10,5 ίντσες είναι πολύ πιο βολικές από το μεγαλύτερο μοντέλο των 12,9. Ποια η άποψή σας; Τέλος επειδή επιστρέφω μετά από πολλά χρόνια στην apple θα ήθελα να ρωτήσω αν το Google Now υποστηρίζει αναγνώριση φωνής στα ελληνικά όπως το android. Αυτή τη στιγμή π.χ. κάνω υπαγόρευση σε αυτό το μήνυμα που γράφω.

 

Κανένα από τα δύο αυτή την στιγμή. Θα παρουσιαστεί η κανούρια σειρά 2018 σε 2-3 μήνες και θα υπάρχουμ αρκρτές διαφορές. Κάνε λίγο υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Κανένα από τα δύο αυτή την στιγμή. Θα παρουσιαστεί η κανούρια σειρά 2018 σε 2-3 μήνες και θα υπάρχουμ αρκρτές διαφορές. Κάνε λίγο υπομονή...
Αυτό είναι σίγουρο ή τέλος πάντων σχεδόν σίγουρο; Το σκέφτηκα αυτό αλλά δεν νομίζω ότι θα μπορώ να πλησιάσω χρηματικά τα καινούργια μοντέλα. Τώρα θα έψαχνα για μεταχειρισμένο.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις και τη βοήθειά σας!

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Άλεξ μετά το θέμα του Surface Pro συναντιόμαστε και εδώ! Ευχαριστώ για την απάντηση. Κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ το 12,9 σαν tablet στο χέρι θα είναι κουραστικό και από φορητότητα πιο περιορισμένη. Για το Google Now δεν κατάφερα να βρω κάτι μέσω search, λογικά θα υποστηρίζει ελληνικά όπως και στο Android. Μιας και έχεις, είχες και το Surface για πες μου εντυπώσεις Αν και είναι διαφορετικά μηχανήματα. Κάποια στιγμή μου πέρασε από το μυαλό να κοιτάξω να κάνω ανταλλαγή τό surface με κάποιο μεταχειρισμένο ipad pro αλλά το μετάνιωσα, μάλλον θα μου λείψει.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Διαφορετικοί κόσμοι ξεκάθαρα.

Άλλη χρήση το ένα άλλο το δεύτερο.

Διαφορετικές ανάγκες καλύπτει το ένα διαφορετικές το άλλο.

 

Αλληλοσυμπληρώνονται θα έλεγα έτσι ώστε να παιρνω το μέγιστο και από τους 2 κόσμους και ελαχιστοποίηση στο ελάχιστο να μου λείψει κάτι.

 

Τα τρωτά τους σε αναγκάζουν να έχεις και τα 2 διότι όπου υστερεί σε ένα τομέα το ένα το καλύπτεις στο άλλο και το αντίστροφο.

 

Καλά θα ήταν με μια συσκευή και ένα OS να καλύπταμε όλες τις διαφορετικές και ποικίλες ανάγκες μας αλλά και η Apple και η MS είναι ανίκανοι να προσφέρουν τέτοια λύση και σήμερα αλλά και στο μέλλον εξαιρετικά χλωμό το κόβω.

 

Όπως είπε ο φίλος πάνω αν δεν βιάζεσαι περίμενε κανα τρίμηνο που θα βγουν τα νέα iPad Pro.

 

Ιδιαίτερα αν σε εξιτάρει bezeless σχεδιασμός και απουσία home button είναι 100% δεδομένο ότι θα χαρακτηρίζουν τη νέα γενιά.

 

Βέβαια η ελαχιστοποίηση των bezel θα εγείρει άλλους προβληματισμούς όπως ευχρηστία και πρακτικότητα στο κράτημα και χειρισμό των νέων iPad.

 

Επίσης το Face ID έχει και αρκετά μειονεκτήματα σε σχέση με το παραδοσιακό home button και είναι κάτι που και εδώ σηκώνει προβληματισμό και συζήτηση.

 

Και από την άλλη είναι και το θέμα του ντιζάιν /εμφάνιση πχ σε περίπτωση υπάρξης δρακουλοδοντα(notch)προσωπικά είναι deal breaker και DOA για εμένα αν ενσωματωθεί στα νέα iPad Pro.

 

Άρα Θα πρέπει να σταθμίσεις αρκετά πράγματα και βάλεις στη ζυγαριά να αποφασίσεις τι θα κάνεις στο τέλος.

 

Το μόνο σίγουρο είτε πάρεις την περσινή σειρά είτε τη φετινή από άποψη πληρότητας και specs /χαρακτηριστικά θα σε καλύψει μια 3ετια minimum με γνώμωνα την επένδυση σε 256αρι να είσαι άνετος από όλες τις απόψεις(δεν είναι και μεγάλη η χρηματική διαφορά μεταξύ 64-256 τουλάχιστον εγώ που το πήρα από Amazon μου βγήκε μόλις 100 ευρώ πάνω που θεωρώ το άξιζε να τα δώσω να πάω την μεγαλύτερη έκδοση)

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικοί κόσμοι ξεκάθαρα.

Άλλη χρήση το ένα άλλο το δεύτερο.

Διαφορετικές ανάγκες καλύπτει το ένα διαφορετικές το άλλο.

 

Αλληλοσυμπληρώνονται θα έλεγα έτσι ώστε να παιρνω το μέγιστο και από τους 2 κόσμους και ελαχιστοποίηση στο ελάχιστο να μου λείψει κάτι.

 

Τα τρωτά τους σε αναγκάζουν να έχεις και τα 2 διότι όπου υστερεί σε ένα τομέα το ένα το καλύπτεις στο άλλο και το αντίστροφο.

 

Καλά θα ήταν με μια συσκευή και ένα OS να καλύπταμε όλες τις διαφορετικές και ποικίλες ανάγκες μας αλλά και η Apple και η MS είναι ανίκανοι να προσφέρουν τέτοια λύση και σήμερα αλλά και στο μέλλον εξαιρετικά χλωμό το κόβω.

 

Όπως είπε ο φίλος πάνω αν δεν βιάζεσαι περίμενε κανα τρίμηνο που θα βγουν τα νέα iPad Pro.

 

Ιδιαίτερα αν σε εξιτάρει bezeless σχεδιασμός και απουσία home button είναι 100% δεδομένο ότι θα χαρακτηρίζουν τη νέα γενιά.

 

Βέβαια η ελαχιστοποίηση των bezel θα εγείρει άλλους προβληματισμούς όπως ευχρηστία και πρακτικότητα στο κράτημα και χειρισμό των νέων iPad.

 

Επίσης το Face ID έχει και αρκετά μειονεκτήματα σε σχέση με το παραδοσιακό home button και είναι κάτι που και εδώ σηκώνει προβληματισμό και συζήτηση.

 

Και από την άλλη είναι και το θέμα του ντιζάιν /εμφάνιση πχ σε περίπτωση υπάρξης δρακουλοδοντα(notch)προσωπικά είναι deal breaker και DOA για εμένα αν ενσωματωθεί στα νέα iPad Pro.

 

Άρα Θα πρέπει να σταθμίσεις αρκετά πράγματα και βάλεις στη ζυγαριά να αποφασίσεις τι θα κάνεις στο τέλος.

 

Το μόνο σίγουρο είτε πάρεις την περσινή σειρά είτε τη φετινή από άποψη πληρότητας και specs /χαρακτηριστικά θα σε καλύψει μια 3ετια minimum με γνώμωνα την επένδυση σε 256αρι να είσαι άνετος από όλες τις απόψεις(δεν είναι και μεγάλη η χρηματική διαφορά μεταξύ 64-256 τουλάχιστον εγώ που το πήρα από Amazon μου βγήκε μόλις 100 ευρώ πάνω που θεωρώ το άξιζε να τα δώσω να πάω την μεγαλύτερη έκδοση)

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Γενικά συμφωνούμε στα περισσότερα, βέβαια εγώ είμαι από αυτούς που το notch δεν τους ενοχλεί!

Από ποιο Amazon το πήρες γιατί εγώ που κοίταξα στο αγγλικό μου έβγαινε πιο ακριβό από ότι να το πάρω από Ελλάδα

Edited by vfragos
Link to comment
Share on other sites

Γενικά συμφωνούμε στα περισσότερα, βέβαια εγώ είμαι από αυτούς που το notch δεν τους ενοχλεί!

Από ποιο Amazon το πήρες γιατί εγώ που κοίταξα στο αγγλικό μου έβγαινε πιο ακριβό από ότι να το πάρω από Ελλάδα

 

Το πήρα 2 φορές την πρώτη από αγγλικό στα 770 τέλη Αυγούστου και μετά το ξαναπηρα από γερμανικό 1,5-2 μήνες μετά στα 700 όπου αυτό έχω τώρα.

 

Το πρώτο δίμηνο κυκλοφορίας ήταν πιο προσιτά μετά η Apple προχώρησε σε αύξηση στα 256/512 μοντέλα όπου έγινε παντού ακριβότερο.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα 2 φορές την πρώτη από αγγλικό στα 770 τέλη Αυγούστου και μετά το ξαναπηρα από γερμανικό 1,5-2 μήνες μετά στα 700 όπου αυτό έχω τώρα.

 

Το πρώτο δίμηνο κυκλοφορίας ήταν πιο προσιτά μετά η Apple προχώρησε σε αύξηση στα 256/512 μοντέλα όπου έγινε παντού ακριβότερο.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Κοιτάζω τώρα στο γερμανικό το 64gb 639€ και τα 256gb 820€.... Χωρίς μεταφορικά. Αντί να πέφτει η τιμή ανεβαίνει...

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η siri δεν υποστηρίζει ακόμα φωνητική αναγνώριση στα ελληνικά, σωστά;

 

Sent from my surface pro 4

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζω τώρα στο γερμανικό το 64gb 639€ και τα 256gb 820€.... Χωρίς μεταφορικά. Αντί να πέφτει η τιμή ανεβαίνει...

 

 

Η siri δεν υποστηρίζει ακόμα φωνητική αναγνώριση στα ελληνικά, σωστά;

 

Sent from my surface pro 4

 

 

Εδω για την αύξηση που σε ευρώ μεταφραστηκε σε υψηλότερα επίπεδα από ότι σε δολάριο για τους Αμερικανούς.

https://www.theverge.com/2017/9/13/16300458/apple-cost-ipad-pro-256gb-512gb-models-50-higher

 

Ναι Siri ελληνικά δεν υποστηρίζει αν δεν απατώμαι.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

https://www.eglobalcentral.eu/apple-ipad-pro-2017-10.5-256gb-wifi-grey.html

 

663€ παιδες, πολυ καλη τιμη!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παρέλαβα εχθές και το iXpand usb flash στα 128gb της Sandisk να ελαχιστοποιήσουμε στο ελάχιστο δυνατόν την εξάρτηση από το καρκίνωμα του iTunes σε μεταφορές από και προς windows/Android.

 

Μιας και είναι multi platform λύση πιστεύω να βολέψει σε μέγιστο βαθμό μιας και ούτε τα διάφορα app για WiFi sharing βολεύουν ειδικά όταν πρόκειται σε μεγάλες μεταφορές αρχείων(σε μικρές βολεύουν έως 50-60mb ) και από την άλλη δεν θα είμαι υποχρεωμένος να έχω συνεχή εξάρτηση από WiFi δίκτυο να κάνω τη δουλειά μου.

 

4b59fe041143e7a471bf9f23594fd069.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα εχθές και το iXpand usb flash στα 128gb της Sandisk να ελαχιστοποιήσουμε στο ελάχιστο δυνατόν την εξάρτηση από το καρκίνωμα του iTunes σε μεταφορές από και προς windows/Android.

... και από την άλλη δεν θα είμαι υποχρεωμένος να έχω συνεχή εξάρτηση από WiFi δίκτυο να κάνω τη δουλειά μου.

 

Σωστός! Τιμούλα Alex?

Link to comment
Share on other sites

Σωστός! Τιμούλα Alex?

68 ευρώ βγήκε τελική τιμή με μεταφορικά απο γερμανικό amazon σε προσφορά που το ειχε προάλλες.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

68 ευρώ βγήκε τελική τιμή με μεταφορικά απο γερμανικό amazon σε προσφορά που το ειχε προάλλες.

 

Σε εχει βαλει σε εξοδα ο Μαγειρας, Αλεξ!!!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε εχει βαλει σε εξοδα ο Μαγειρας, Αλεξ!!!

Αργα η γρήγορα σε βλεπω να αναβαίνεις και εσυ στο άρμα του ixpand ελεω παλιό μάγειρα:lol:

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μετέβηκα κι εγώ στο "εργαλείο" μετά από iPad air... Τι ωραίο που είναι ρε παιδιά το άτιμο... Δεν το χορταινω! Το μόνο κακό είναι ότι έχω πάρει ένα gamepad της ipega και δ μπορώ με τίποτα να το κάνω να παίξει, παρότι το έχω συνδέσει με το Bluetooth... Μόνο με jailbreak λενε ότι παίζει 100%

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετέβηκα κι εγώ στο "εργαλείο" μετά από iPad air... Τι ωραίο που είναι ρε παιδιά το άτιμο... Δεν το χορταινω! Το μόνο κακό είναι ότι έχω πάρει ένα gamepad της ipega και δ μπορώ με τίποτα να το κάνω να παίξει, παρότι το έχω συνδέσει με το Bluetooth... Μόνο με jailbreak λενε ότι παίζει 100%

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μείνε στην 11.3.1 μην αναβαθμίσεις άλλο. Τον Ιούλιο θα έρθει πιστεύω η απελευθέρωση στην 11.3.1

Link to comment
Share on other sites

Μείνε στην 11.3.1 μην αναβαθμίσεις άλλο. Τον Ιούλιο θα έρθει πιστεύω η απελευθέρωση στην 11.3.1

 

 

 

Δεν αναβαθμισα, στην 10.3.3 είμαι. Να κάνω jailbreak ή θα έχω πρόβλημα;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναβαθμισα, στην 10.3.3 είμαι. Να κάνω jailbreak ή θα έχω πρόβλημα;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Δεν έχει ακουστεί κάποιο πρόβλημα. Δες βίντεο στο γιουτιουμπ και δες από κάτω τα σχολια:happy:

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2 ημέρες χρήσης δηλώνω απόλυτα ικανοποιημένος απο την επένδυση στο ixpand.

Κάνει στο απόλυτο βαθμό αυτό για το οποιο προορίζεται δηλαδή εύκολα και απλή διαδικασία μεταφορά απο και προς ios συσκευή οποιοδήποτε μορφή αρχείων εικόνας,ήχου,video η,pdf/office (εκτός εννοείται των αγορασμενων αρχείων απο apple store)

 

Το μόνο μου παράπονο και μειονέκτημα οτι θα έπρεπε το φλασακι να προστατεύεται με κάποια δικιά του θήκη προστασίας και να μην είναι γυμνό(αναγκάζομαι να το βαζω στην αρχική συσκευασία του όταν δεν το χρησιμοποποιω)

 

Σε αυτο έπρεπε να είχε κανει πολύ καλύτερη δουλειά η Sandisk.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχω κάποια αρχεία pdf στο ibooks κατεβασμένα από net ειτε και δικά μου (όχι αγορασμένα) μπορώ να τα μεταφέρω στο pc με το ixpand?
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποια αρχεία pdf στο ibooks κατεβασμένα από net ειτε και δικά μου (όχι αγορασμένα) μπορώ να τα μεταφέρω στο pc με το ixpand?

Δεν μπορω να δοκιμασω τωρα διοτι εχω ios 12 developer beta2 και με κρεμαει το ixpand app.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Pro 10.5-inch (2nd gen - 2017)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...