Jump to content

iPad Pro 10.5-inch (2nd gen - 2017)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα!

 

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά του μηχανήματος και θα ήθελα μία γνώμη από κάποιο κάτοχο για την γενική λειτουργία του.

 

Καταρχάς το μέγεθος είναι ίδιο με το 9,7??

 

Πήγα σε 2-3 καταστήματα να το δω από κοντά αλλά κανείς δεν το είχε εκθεσιακό.

 

Είναι ελάχιστα μεγαλύτερο από το 9.7 μοντέλο.

Τώρα όσον αφορά γενικά την λειτουργία του και εμπειρία χρήσης είναι άψογο και σε πολύ υψηλά στάνταρ.

 

Σε public Γλυφάδα-Σύνταγμα και Άγιο Δημήτριο σε Metro Maill το έχουν εκθεσιακό να το δεις αν είσαι Αθήνα(προ 1-2 μηνός εντός που τα επισκέφθηκα)

 

Λογικά και σε κανα Πλαίσιο η Media Markt θα μπορέσεις να το δεις.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ελάχιστα μεγαλύτερο από το 9.7-μικρα bezels στα πλαϊνά κάτι που το κάνει πιο όμορφο σχεδιαστικά!!

Κατ εμε αξίζει να πάρει κάποιος το 10.5 έναντι του 9.7

 

Τα public στο Σύνταγμα το έχουν κ το Istorm στο Κολωνάκι :)

Εαν είσαι επαρχία λογικά τα public θα το έχουν :D

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα!

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά του μηχανήματος και θα ήθελα μία γνώμη από κάποιο κάτοχο για την γενική λειτουργία του.

Καταρχάς το μέγεθος είναι ίδιο με το 9,7??

Πήγα σε 2-3 καταστήματα να το δω από κοντά αλλά κανείς δεν το είχε εκθεσιακό.

 

Πρώτη μου εμπειρία από apple συσκευή φίλε και ομολογώ ότι από χθες που το πήρα, δεν το έχω αφήσει από τα χέρια μου. Μόνο η κάμερα με χαλάει (συνηθισμένος από το s8 μου) αλλά και πάλι, σπάνια θα την χρησιμοποιώ... Τζιτζί το εργαλείο...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς όπως λέει και η Εβελίνα

Τα μικρά bezels στα πλαϊνά το κάνουν πολύ όμορφο.

Για το πόσο γρήγορο είναι ... δεν έχω λόγια!

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα!

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά του μηχανήματος και θα ήθελα μία γνώμη από κάποιο κάτοχο για την γενική λειτουργία του.

Καταρχάς το μέγεθος είναι ίδιο με το 9,7??

Πήγα σε 2-3 καταστήματα να το δω από κοντά αλλά κανείς δεν το είχε εκθεσιακό.

Αγόρασα τη συσκευή στα μέσα Αυγούστου και έχω μείνει, έως τώρα, πολύ ευχαριστημένος.

Ταχύτατη και στιγμιαία απόκριση, απολαυστική οθόνη, με τα 120 Hz να κάνουν τη διαφορά. Επίσης, είναι πανάλαφρο, ειδικά για κάποιον που χρησιμοποιούσε iPad 4 ή προγενέστερο, η διαφορά είναι μεγάλη.

Να αναφέρω ωστόσο, πως το έχω ακόμη με iOS 10.3.3. Δεν έχω προχωρήσει σε αναβάθμιση, με όλα αυτά τα θέματα που βλέπω γενικά να υπάρχουν με το iOS 11, σε iPhones και iPads.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα τη συσκευή στα μέσα Αυγούστου και έχω μείνει, έως τώρα, πολύ ευχαριστημένος.

Ταχύτατη και στιγμιαία απόκριση, απολαυστική οθόνη, με τα 120 Hz να κάνουν τη διαφορά. Επίσης, είναι πανάλαφρο, ειδικά για κάποιον που χρησιμοποιούσε iPad 4 ή προγενέστερο, η διαφορά είναι μεγάλη.

Να αναφέρω ωστόσο, πως το έχω ακόμη με iOS 10.3.3. Δεν έχω προχωρήσει σε αναβάθμιση, με όλα αυτά τα θέματα που βλέπω γενικά να υπάρχουν με το iOS 11, σε iPhones και iPads.

 

Νομίζω ότι το υπέρ της συσκευής είναι αυτό που είπες με τα 120hz της οθόνης.

Κάποιος που δεν ξέρει λέει γιατί τόσα χρήματα αλλά υπάρχουν πράγματα στο παρασκήνιο που , δεν τα γνωρίζει ούτε και οφείλει ο τελικός απλός χρήστης, όμως κάνουν την διαφορά.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όλο το διάστημα με Beta εκδόσεις και κομπλέ είμαι:lol:

Σήμερα βγήκε και η Beta developer 5 της 11.2.:p

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη μου εμπειρία από apple συσκευή φίλε και ομολογώ ότι από χθες που το πήρα, δεν το έχω αφήσει από τα χέρια μου. Μόνο η κάμερα με χαλάει (συνηθισμένος από το s8 μου) αλλά και πάλι, σπάνια θα την χρησιμοποιώ... Τζιτζί το εργαλείο...

 

Δεν είχα ποτέ το s8 κ δεν ξέρω περί κάμερας κτλ αλλά πιστεύω ότι το 10.5 έχει την καλύτερη κάμερα από όλα τα ipad μέχρι τώρα!!!

:D

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις απόψεις σας σχετικά με την γενική εμπειρία χρήσης του ipad.

Δυστυχώς μένω Χαλκίδα και σήμερα που πήγα μία βόλτα και από το Public, ούτε εκεί το είχε σε εκθεσιακό μοντέλο!:mad:

Θα πρέπει μάλλον να κατέβω Αθήνα για να το δώ... ανεξαρτήτως αυτού του γεγονότος το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το παραγγείλω.Πάντως τo 12.9 που είχα δει από κοντά, παρά είναι μεγάλο!Πιστεύω ότι δεν θα βολεύει καθόλου σε αυτό που λέμε φορητότητα. Από χρωματάκι ποιο λέτε να χτυπήσω?

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις απόψεις σας σχετικά με την γενική εμπειρία χρήσης του ipad.

 

Δυστυχώς μένω Χαλκίδα και σήμερα που πήγα μία βόλτα και από το Public, ούτε εκεί το είχε σε εκθεσιακό μοντέλο!

 

Θα πρέπει μάλλον να κατέβω Αθήνα για να το δώ... ανεξαρτήτως αυτού του γεγονότος το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το παραγγείλω.Πάντως τo 12.9 που είχα δει από κοντά, παρά είναι μεγάλο!Πιστεύω ότι δεν θα βολεύει καθόλου σε αυτό που λέμε φορητότητα. Από χρωματάκι ποιο λέτε να χτυπήσω?

 

Διαφορετικό από αυτό που είχες με το προηγούμενο.

Πχ εγώ από χρυσό air 2 πήγα σε space gray.

Δεν είχα ποτέ το s8 κ δεν ξέρω περί κάμερας κτλ αλλά πιστεύω ότι το 10.5 έχει την καλύτερη κάμερα από όλα τα ipad μέχρι τώρα!!!

:D

Έτσι την κάμερα του iPhone 7 έχει.:wink:

Για tablet είναι εξαιρετική.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Κ σε λευκουλι είναι ωραίο:p

Εγώ λευκό είχα κ λευκό πήρα :cool::D:p

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικό από αυτό που είχες με το προηγούμενο.

Πχ εγώ από χρυσό air 2 πήγα σε space gray.

 

Έτσι την κάμερα του iPhone 7 έχει.:wink:

Για tablet είναι εξαιρετική.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Μάλιστα,πολύ ωραία!Δεν το ήξερα αυτό....όποτε μια χαρά φωτό θα τραβάει!

Με την αναβάθμιση σε 11+ έχετε θεματάκια,όπως αυτά που είδαμε στα iPhone?

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα,πολύ ωραία!Δεν το ήξερα αυτό....όποτε μια χαρά φωτό θα τραβάει!

 

Με την αναβάθμιση σε 11+ έχετε θεματάκια,όπως αυτά που είδαμε στα iPhone?

 

Κανένα απόλυτος θέμα με την 11.2 που έχω εδώ και 1 μήνα συμμετέχοντας σε developer program.

 

Μάλιστα σήμερα κυκλοφόρησε η επίσημη 11.2 που την λαμβάνουμε πρώτοι και μέσα στην εβδομάδα θα κυκλοφορήσει για όλους τους χρήστες.

 

6f6cd70ca6cf6c7a8c41c0d8f62445e0.jpg

 

Περνα την κατευθείαν όταν παραλάβεις τη συσκευή μιας και η 11.2 διόρθωσε πολλά κουσούρια των 11.1 εκδόσεων.

 

Μην μείνεις με την 10 αν σου έρθει διότι στην ουσία ανάπηρο λειτουργικό έχεις που δεν θα μπορείς να εκμεταλευτεις και αξιοποιήσεις το iPad στο μέγιστο βαθμό με όλα τα νέα πολλά feature που φέρνει η 11 που είναι ραμμένη και γραμμένη σε μεγάλο ποσοστό για iPad.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα τέλικα ανέλπιστα γρήγορα τα skin από Dbrand(28-11 έγινε η αποστολή από Καναδά) με USPS!!!

 

Και επιτόπου έντυσα την συσκευή.:p

 

Τα σπάει το red dragon θα έλεγα :up:

 

238e14d751ffb84001d901a1fe10d086.jpg

 

228c0766857343935af997e2b7d235b9.jpg

 

fe7e5c08ca4520ac3de7458236e01e17.jpg

 

Το black dragon skin θα το έχω backup αν θελήσω αλλάξω παράσταση.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα και Χρόνια πολλά με υγεία!!

Τελικά παρέλαβα και εγώ τη συσκευή σε space gray wifi 64gb.

Σούπερ σε όλα η συσκευή!Θα επανέλθω με περισσότερα όταν την δουλέψω λίγο παραπάνω. Από θηκούλες έχετε να προτείνεται κάτι ??

 

@alextrela Σούπερ το skin!

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια πολλά με υγεία!!

 

Τελικά παρέλαβα και εγώ τη συσκευή σε space gray wifi 64gb.

 

Σούπερ σε όλα η συσκευή!Θα επανέλθω με περισσότερα όταν την δουλέψω λίγο παραπάνω. Από θηκούλες έχετε να προτείνεται κάτι ??

 

 

 

@alextrela Σούπερ το skin!

 

Χρόνια πολλά και καλορίζικο και καλοδουλευτο το εργαλείο!!

Τώρα από θήκες εγώ έχω μόνο μια πουγκί στυλ για να μπαίνει βγαίνει εύκολα όποτε θέλω.

https://www.cushcase.com/products/navy-blue-canvas-case-sleeve-for-ipad-mini-air-pro-7-9-7-10-5-12-9

 

Και το skin που φοράω πάντα.

 

Ίσως πάρω κάποια στιγμή ένα Smart Cover όχι το official αλλά κάτι φθηνότερο.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Τελικά πήραν αυτή τη θηκουλα https://www.mythiki.gr/thikes/apple/ipad-pro-10-5/xcase-smart-cover-tpu-case-navy-blue-ipad-pro-10-5-detail.html.

Αρκετά ποιοτική θηκουλα!

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά!!! Είμαι ένα βήμα πριν την αγορά του iPad pro. Έχω προβληματιστεί όμως με το θέμα του πληκτρολογίου. Θέλω οπωσδήποτε πληκτρολόγιο, αλλά το smart keyboard δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε. Έκανα μια έρευνα, αλλά δεν βρήκα και πολλές εναλλακτικές. Έχετε υπόψιν κάποιο πληκτρολόγιο εξίσου ελαφρύ με το smart keyboard, αλλά να είναι φωτιζόμενο και να έχει καλύτερη αίσθηση στην πληκτρολόγηση από το smart keyboard;

Επίσης διάβασα παραπάνω για τα skins που έβαλε ο alex στο δικό του iPad. Αυτά είναι εύκολα στην τοποθέτηση; Γιατί δεν πιάνει και πολύ το χέρι μου!!! Σίγουρα όταν τα αφαιρούμε δεν αφήνουν σημάδια;;;

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Για το πληκτρολόγιο δεν έχω άποψη,αλλά εναλλακτική λύση η Logitech αν δεν κάνω λάθος βγάζει δικό της για iPad.

 

Εδώ.

https://www.logitech.com/en-us/product/slimcombo

 

Αλλά και η Moshi θα βγάλει εξίσου δίκη της υλοποίηση.

https://www.moshi.com/versakeyboard-for-ipad-pro-10-5-inch#metro-black

 

Όσο για τα skin δεν αφήνουν κατάλοιπα όταν τα βγάζεις.

 

Έχω βάλει δεκάδες τελευταία έτη σε πλήθος συσκευών.

 

Απλά γωνιές και περιμετρικά θέλει χρήση σεσουάρ με ζεστό αέρα(όχι παραπάνω από 5-6 δευτερόλεπτα) για να κολλήσουν άψογα.

 

Έχει και video σε YouTube να πάρεις μια γεύση.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Για το πληκτρολόγιο δεν έχω άποψη,αλλά εναλλακτική λύση η Logitech αν δεν κάνω λάθος βγάζει δικό της για iPad.

 

Εδώ.

https://www.logitech.com/en-us/product/slimcombo

 

Αλλά και η Moshi θα βγάλει εξίσου δίκη της υλοποίηση.

https://www.moshi.com/versakeyboard-for-ipad-pro-10-5-inch#metro-black

 

Όσο για τα skin δεν αφήνουν κατάλοιπα όταν τα βγάζεις.

 

Έχω βάλει δεκάδες τελευταία έτη σε πλήθος συσκευών.

 

Απλά γωνιές και περιμετρικά θέλει χρήση σεσουάρ με ζεστό αέρα(όχι παραπάνω από 5-6 δευτερόλεπτα) για να κολλήσουν άψογα.

 

Έχει και video σε YouTube να πάρεις μια γεύση.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Το είδα και εγώ το slim combo, αλλά δεν μου φαίνεται και ιδιαίτερα slim!!! Βέβαια διάβασα πολύ καλές κριτικές και σαν πληκτρολόγιο σίγουρα με καλύπτει. Το πρόβλημά μου είναι ότι θέλω κάτι που να μην προσθέσει πάχος στο iPad, αλλά δεν μου κάθεται καθόλου καλά το smart keyboard, μου βγάζει μια προχειρότητα και είναι απίστευτα εκνευριστικό που σε ένα πληκτρολόγιο 200 ευρώ δεν σκέφτηκαν ούτε καν να έχουν φωτιζόμενα πλήκτρα!!!

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

ευτυχής κάτοχος της εν λόγω συσκευής!

του πέρασα και μια θήκη στάντ και είναι φοβερή! Ταχύτατη, φοβερή οθόνη και ωραίο μέγεθος.

Πρώτη φορά σε ipad - είχα μείνει μακρια από τον κόσμο της ταμπλέτας για 3-4 χρόνια μετά απο τo samsung ativ το low μοντέλο που το πούλησα μετά από ένα χρονο καθώς χελώνιασε από ταχύτητα.

Προσανατολίζομαι και για αφορά stylys για γραφιστικές δημιουργίες, αλλα το ρημάδι το pencil της apple ειναι ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

ευτυχής κάτοχος της εν λόγω συσκευής!

 

του πέρασα και μια θήκη στάντ και είναι φοβερή! Ταχύτατη, φοβερή οθόνη και ωραίο μέγεθος.

 

Πρώτη φορά σε ipad - είχα μείνει μακρια από τον κόσμο της ταμπλέτας για 3-4 χρόνια μετά απο τo samsung ativ το low μοντέλο που το πούλησα μετά από ένα χρονο καθώς χελώνιασε από ταχύτητα.

 

Προσανατολίζομαι και για αφορά stylys για γραφιστικές δημιουργίες, αλλα το ρημάδι το pencil της apple ειναι ακριβό.

 

Θα πρότεινα να περιμένεις να βγάλει την ανανεωμένη 2η έκδοση της γραφίδας που πιθανολογείται άνοιξη με αρχές καλοκαιριού.

 

Λογικα θα είναι συμβατό με το 10.5 και από την στιγμή που θα κοστίζει τα ίδια λεφτά πάνω κάτω...εεε προτιμότερη η νέας τεχνολογίας γραφίδα.

 

Εκτός αν την χρειάζεσαι πιο άμεσα βέβαια άρα την τσιμπάς από τώρα :p

 

Btw καλορίζικο και καλοδουλευτο το εργαλείο!!

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τζαμάκι προστασίας της οθόνης φοράει κανείς και αν ναι από που το έχει προμηθευτεί;

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αυτό.

Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

https://the-istore.gr/tempered-glass-screen-protector-ipad-pro-2017-105

Εγώ έχω αυτό :)

Πολύ καλό κ είναι οκ με το πενακι!!

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Pro 10.5-inch (2nd gen - 2017)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...