Jump to content

ASUS ZenFone 3 Max


tempes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
αν η μπαταρια ειναι σαν του max που ειχα ειναι απο αλλον πλανητη και λογικα με 3 ραμ θα ειναι πιο γρηγορο.εκει λιγο το max επασχε σε σβελταδα.αλλα αυτονομια φοβερη και πολυ καλη καμερα!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Έχω το κινητό περίπου μία εβδομάδα, πρώτες εντυπώσεις, φοβερή μπαταρία 60 ώρες χρηση, κάμερα με ανάλυση φανταστική, για ποιότητά και design δεν το συζητώ...

Έχω όμως εντοπίσει το εξής:όταν λαμβάνω μηνύματα δεν έχει αναγνωριστικό σε ποιο αριθμό από τις 2 σιμ που έχω στο τηλέφωνο έχει σταλεί το μήνυμα.

Υπάρχει ρύθμιση που δίνεις τον αριθμό σε κάθε σιμ σαν αναγνωριστικό αλλά στα μηνύματα που λαμβάνω δεν τον εμφανίζει παρά αναφέρει μόνο το όνομα του δικτύου.

Έχει κάποιος λύση σε αυτό;

Edited by mtbdim
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει όταν δέχεσαι μηνύματα από συνδρομητές, φυσικά πρόσωπα γενικότερα, όταν όμως σου στέλνει μήνυμα μια εταιρία πχ κινητής ή αλυσίδα εμπορικών κ.α, που δεν υποστηρίζει απαντήσεις τότε παρουσιάζεται το φαινόμενο που περιγράφω παραπάνω.

Ευχαριστώ πάντως για την αμεσότητα της απάντησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,πηρα το ASUS ZenFone 3s Max κα απο κοντα μου φαινεται πολυ καλο οπως φαινοταν με μια πρωτη αναγνωση των specs που εχει.Ειδα ομως οτι λειπει μια σημαντικη λειτουργια που δυστυχως με χαλασε αρκετα.Το ξυπνητηρι δεν δουλευει οταν ειναι κλειστο το τηλεφωνο και δυστυχως δεν εχει ουτε λειτουργια schedule power on/off.Απο οσο το εψαξα ειναι γενικο χαρακτηριστικο των Zenfone λογω hardware limitation.Δυστυχως ουτε τα app μπορουν να κανουν schedule schedule power ή airplane on/off και η μονη λυση ειναι ρουταρισμα της συσκευης που δεν το θελω γιατι δε θα παιζουν αλλες εφαρμογε.ς

Eχεις βρει κατι συγκεκριμενο σχετικα με αυτο ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι έχουν και οι 2 σιμ μόντεμ, στις ρυθμίσεις διαλέγεις ποια από τις δυο θα συνδέεται και μάλιστα και οι δύο ειναι 4g

 

λαβε υποψιν οτι ειναι και τα 2 slots 4G αλλα δεν δουλευουν συγχρονως 4G.Το ενα που σε ρωταει παιζει σε 4G (το αλλο σε 2G αλλα για τηλεφωνια και οχι δεδομενα).γι αυτο και σου κλεινει τα δεδομενα στην 2G οταν εχεις τα 4G δεδομενα ανοικτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,πηρα το ASUS ZenFone 3s Max κα απο κοντα μου φαινεται πολυ καλο οπως φαινοταν με μια πρωτη αναγνωση των specs που εχει.Ειδα ομως οτι λειπει μια σημαντικη λειτουργια που δυστυχως με χαλασε αρκετα.Το ξυπνητηρι δεν δουλευει οταν ειναι κλειστο το τηλεφωνο και δυστυχως δεν εχει ουτε λειτουργια schedule power on/off.Απο οσο το εψαξα ειναι γενικο χαρακτηριστικο των Zenfone λογω hardware limitation.Δυστυχως ουτε τα app μπορουν να κανουν schedule schedule power ή airplane on/off και η μονη λυση ειναι ρουταρισμα της συσκευης που δεν το θελω γιατι δε θα παιζουν αλλες εφαρμογε.ς

Eχεις βρει κατι συγκεκριμενο σχετικα με αυτο ;

Γιατί δεν το βάζεις σε "Flight mode" ; και ξενοιάζεις και ξυπνητήρι έχεις.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σας παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει;

Μέχρι τώρα είχα συσκευή ASUS μόνο ένα ρούτερ. Βλέπω συσκευές όπως αυτή εδώ, κοιτάζω να δω για updates και βλέπω η ASUS βγάζει updates κάθε μήνα. Βελτιώνει το λειτουργικό στα σημεία;

Είναι με προβλήματα η συσκευή ή απλά προσθέτει και λειτουργίες;

Γιατί είναι η μόνη εταιρεία που το κάνει αυτό;

 

Ψάχνω στο forum αλλά δε βρίσκω τέτοια σχόλια. Είμαι ανάμεσα σε αυτή και σε μια motorola αλλά θέλω αναβαθμίσεις ουσιαστικές (προσθέτουν χαρακτηριστικά ή βελτιώνουν bugs) Ευχαριστώ

TO CALL OR NOT TO CALL??
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το να έχει προβλήματα και να τα διορθώνει είναι πολύ καλύτερο από το να έχει προβλήματα και να μην ασχολείται. Δεν νομίζω ότι είναι κάποια πολιτική της ASUS, ίσως έπεσαν μαζεμένες απανωτές διορθώσεις τους τελευταίους μήνες. Αν σου αρέσει η συσκευή, δε θα κολλούσα σε αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει;

Μέχρι τώρα είχα συσκευή ASUS μόνο ένα ρούτερ. Βλέπω συσκευές όπως αυτή εδώ, κοιτάζω να δω για updates και βλέπω η ASUS βγάζει updates κάθε μήνα. Βελτιώνει το λειτουργικό στα σημεία;

Είναι με προβλήματα η συσκευή ή απλά προσθέτει και λειτουργίες;

Γιατί είναι η μόνη εταιρεία που το κάνει αυτό;

 

Ψάχνω στο forum αλλά δε βρίσκω τέτοια σχόλια. Είμαι ανάμεσα σε αυτή και σε μια motorola αλλά θέλω αναβαθμίσεις ουσιαστικές (προσθέτουν χαρακτηριστικά ή βελτιώνουν bugs) Ευχαριστώ

 

 

Αν και δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς, ότι ενημερώσεις γίνονται, συνήθως είναι για διάφορες προσθήκες και βελτιώσεις. Μέχρι στιγμής εγώ δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα που να διορθώθηκε με ενημερώσεις. Από την άλλη είναι πολύ καλό μια εταιρεία να σου παρέχει υποστήριξη για αρκετό καιρό. Και η άσους δίνει όπως είπες σχεδόν 1 φορά το μήνα

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια.

Σημερα πηρε μια μεγαλη αναβαθμηση , η πρωτη διαφορα που ειδα και ειναι εμφανης απο την πρωτη στιγμη , οτι αλλαξαν ολα τα εικονιδια του συστηματος και σαν να εχει μια καλη διαφορα και στην ταχυτητα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα σε όλους ενδιαφέρομαι να αγοράσω το κινητό αυτό η το meizu m6 note η to xiaomi redmi note 4x ήθελα την γνώμη σας αν αξίζει να το αγοράσω και αν ανοίγει με διπλό κλικ η οθόνη σν έχει Led ειδοποιήσεων και αν είναι καλες οι φωτογραφίες. Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

ανοίγει με διάφορα gestures η οθόνη και με διπλό κλικ, έχει λαμπάκι ειδοποιήσεων , όσο για τις φωτογραφίες εγώ είμαι υπερευχαριστημένος , μέχρι που γρατσουνισθηκε το τζαμακι της κάμερας και όταν έχει φως βγάζει πλέον λίγο θολά

 

φωτογραφιες απο το κινητο

https://www.flickr.com/photos/150736448@N06/38491936680/

https://www.flickr.com/photos/150736448@N06/25430062967/

https://www.flickr.com/photos/150736448@N06/40301220311/

Edited by tempes
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να αναφερω ενα μεγαλο κακο , το τζαμακι του φακου της φωτογραφικης εχει γεμισει γρατσουνιες με αποτελεσμα ολες οι φωτογραφιεςς να βγαινουν θολες.

 

Ξερει κανεις αν μπορω να καθαρισω τις γρατσουνιες?

 

Επισης μετα απο καποια ενημερωση που εχει κανει απο μονο του μαλλον μεσω play store στο zenui (δεν καταλαβα ποτε και τι εγινε) βλεπω μεγαλυτερη καταναλωση της μπαταριας

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 month later...
Στο δικό μου έχω πολλά προβλήματα μετά την αναβάθμιση οι περισσότερες εφαρμογές πάνε να ανοίξουν και σβήνουν χωρίς ανταπόκριση π.χ gmail ειδικά όταν έχω ειδοποίηση και προσπαθώ να το ανοίξω ή στον καιρό μόλις ζητήσω λεπτομέρειες κοκαλώνει και σβήνει η εφαρμογή .Έκανα όλες τις σναβσθμίσεις αλλά τίποτα καμιά ιδέα; μήπως μπορώ να το γυρίσω στο 7 android;και με ποιο τρόπο;
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω το ιδιο προβλημα και κανοντας επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων , εχασα πολλα απο τα αρχεια που ειχα μεσα.

Το ιδιο ειχε γινει και σε προηγουμενο update αλλα μετα εστρωσε. Ειπα να περιμενω και τωρα , αλλα ειναι αρκετες οι εφαρμογες που εχουν προβλημα και δοκιμασα το φορματ. Εχει διαφορα , αλλα οχι σε ολες τις εφαρμογες, και σιγουρα το χρειαζεται μετα απο αυτο το update.

Για το πως θα γυρισεις πισω στην 7 δεν το εχω ψαξει , απλα λεω να δωσω λιγο χρονο ωστε να το στρωσουν . Εχει πολλες καλες αλλαγες η 8 στο τηλεφωνο με ενα μεγαλο αρνητικο , εχουν βγαλει το ραδιοφωνο

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ξανά wipe σε cache και εσωτερική μνήμη, πέρασα πάλι την ρομ με adb sideload ξανά επαναφορά σε όλα και δεν είχε καμία διαφορά. Και από ότι διάβασα στο zentalk είναι προβληματική η αναβάθμιση.

 

Κάπου εκεί σε ένα θέμα λέει πως γίνεται downgrade θα το κάνω αργότερα και θα ενημερώσω για την διαδικασία

 

 

Edit.

Ειναι ευκολη διαδικασια , και απλα τα βηματα

τα παραθετω οπως τα γραφει ο ιδιος

 

If you find Android Oreo is buggy or you want to return to stock ROM, follow these steps:

 

Make sure you’ve backed up all of your IMPORTANT DATA before downgrading/returning to stock ROM.

 

I am not responsible for bricked devices and dead SD cards. YOU are choosing to make these modifications, and if you point the finger at me for messing up your device, I will laugh at you.

 

1) Download Nougat RAW firmware here (14.0200.1712.347):

ZC553KL:Link

 

2) Unzip the RAW firmware

 

3) Now, power off your device and enter Fastboot mode by pressing Power Button + Volume Up button

 

4) Open the extracted RAW folder and select flashall.cmd/flashall.bat

 

5) Connect phone to PC

 

6) It will reboot once downgrading is completed

 

7) Congratulations, you have downgraded/returned to stock Nougat ROM

 

Πηγή

 

 

μετα απο αυτο κατεβασα την τελευταια αναβαθμηση της 7

αυτη δηλαδη

την εριξα χυμα στον ρουτ φακελο της συσκευης , και μολις αποσδευεις το καλωδιο σου λεει οτι βρεθηκε ενημρωση , την εκτελεις και εισαι με την τελευταια nougat 7.1.1

 

μετα απο αυτα προτεινω να γινει reset data/factory reset και wipe data partition απο το μενου fastboot

Edited by tempes
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αώου όπως έγραψα έκανα επαναφορά σε παλαιότερη εκδοσή και δούλευε σωστά το τηλεφωνο .

Εχει περιπου 2 εβδοαμδες που μου εβγαζε οτι υπαρχει ενημερωση και εγω την αγνοουσα, παραβλεπα την ειδοποιηση καθε μερα που μου την εβγαζε .

Εχθες μου επεβαλε σχεδον να κανει αναβαθμηση στην εκδοση 8.1.0, ε και λεω ας δοκιμασω μπας και εστρωσε.

Οντως ολοκληρωθηκε η αναβαθμηση και δουλευει σωστα το τηλεφωνο και αυτη την φορα υπαρχει το ραδιοφωνο.

Η εκδοση ειναι ww_15.02001810.501

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπερα...δεχεται την αναβαθμιση 14.0200.1805.354; Οσες φορες παω να κανω εγκατασταση..κολλαει.

και επισης εχει την 6.0.1.

2110,G500,3210,3510,6600,6170,3230,Ν70

Tolis' COROLLA Pics **COROLLA EE80 - 4AGE TVIS 124HP**

[sIGPIC][/sIGPIC]

www.corollaclub.com

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ASUS ZenFone 3 Max

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...