Jump to content

Android Auto App


MAD 13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελεύθερα...

Βγήκε εχθές το Android 6 που υποτίθεται ότι υποστηρίζει Ελληνικά.

Οποιος τολμηρός το δοκιμάζει! :lol:

 

(Δοκίμασα, δεν βλέπω διαφορά...Ακόμα είναι "αλλαμπουρνέζικα" αυτά που μου λέει.)

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλή Σαρακοστή

Μια απορία/βοήθεια

Σύνδεσα το κινητό μου Realme 6s με την οθόνη του αυτοκινήτου μου μέσω του Android Auto.

Όταν πάω να πληκτρολογήσω κάποια διεύθυνση στον χάρτη της Google μου βγάζει λατινικό πληκτρολόγιο και δεν βρίσκω κάποια επιλογή γλώσσας να το αλλάξω.

Ειναι θέμα του συστήματος του αυτοκινήτου? Υπάρχει ρύθμιση στο κινητό που μπορω να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλή Σαρακοστή

Μια απορία/βοήθεια

Σύνδεσα το κινητό μου Realme 6s με την οθόνη του αυτοκινήτου μου μέσω του Android Auto.

Όταν πάω να πληκτρολογήσω κάποια διεύθυνση στον χάρτη της Google μου βγάζει λατινικό πληκτρολόγιο και δεν βρίσκω κάποια επιλογή γλώσσας να το αλλάξω.

Ειναι θέμα του συστήματος του αυτοκινήτου? Υπάρχει ρύθμιση στο κινητό που μπορω να κάνω?

 

 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω ούτε εγώ κάποιον τρόπο να το αλλάξεις στα ελληνικά. Αυτό που μπορείς να κανείς για να παρακάμψεις το πρόβλημα είναι να ξεκινήσεις navigation προς το μέρος που θες ΠΡΙΝ συνδέσεις το κινητό με το αυτοκίνητο. Μετά που θα το συνδέσεις, η πορεία του navigation παραμένει ενεργή.

Link to comment
Share on other sites

Καλή Σαρακοστή

 

Μια απορία/βοήθεια

 

Σύνδεσα το κινητό μου Realme 6s με την οθόνη του αυτοκινήτου μου μέσω του Android Auto.

 

Όταν πάω να πληκτρολογήσω κάποια διεύθυνση στον χάρτη της Google μου βγάζει λατινικό πληκτρολόγιο και δεν βρίσκω κάποια επιλογή γλώσσας να το αλλάξω.

 

Ειναι θέμα του συστήματος του αυτοκινήτου? Υπάρχει ρύθμιση στο κινητό που μπορω να κάνω?

Bug του android auto όχι του αυτοκινήτου.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

"Ανακοίνωσαν" ότι θα υποστηρίξουν τα ελληνικά στο Android Auto και σε κάθε νέα έκδοση βλέπω τα πράγματα χειρότερα.

 

Κάποτε μπορούσα να υπαγορεύσω τον προορισμό μου στον πλοηγό. Καταλάβαινε Ελληνικά. Τώρα όχι.

Είδα και έπαθα να μπορεί να μου διαβάζει τα μηνύματα και να μην απαντά σε "%#$%#$%#$"

 

Πραγματικά απορώ... Το έχει εγκαταλείψει η Google εντελώς;

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

 

Πραγματικά απορώ... Το έχει εγκαταλείψει η Google εντελώς;

 

Δεν είναι θέμα της Google, αλλά των developers της εφαρμογής.

Η Google ενδιαφέρεται μόνο για την ασφάλεια κάθε εφαρμογής που "υιοθετεί" και αποφασίζει να περιλάβει στο μαγαζί της.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα της Google, αλλά των developers της εφαρμογής.

Η Google ενδιαφέρεται μόνο για την ασφάλεια κάθε εφαρμογής που "υιοθετεί" και αποφασίζει να περιλάβει στο μαγαζί της.

 

Το Google maps είναι της Google και δεν λειτουργεί πια η φωνητική αναζήτηση στα Ελληνικά.

Ο Google assistant είναι της Google και δεν λειτουργεί στο android auto στα Ελληνικά.

 

Δικοί της developers είναι. Δεν αναφέρομαι σε καμία εφαρμογή τρίτης εταιρείας

 

ΥΓ. Και το Android Auto δικό της είναι

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Με την εκδοσή του Android Auto 6.1 που εχω και με την πληκτρολόγηση με λατινικούς χαρακτήρες έβρισκε την διεύθυνση (τουλάχιστον όσες δοκίμασα), αλλά και με την φωνητική έβρισκε την διεύθυνση αν και απαντούσε με σωστά ελληνικά όταν μου εμφάνιζε το αποτέλεσμα οτι δεν καταλάβαινε τι ήθελα....

Περισσότερο από απορία έκανα την παραπάνω ερώτηση γιατι λειτουργικά δεν έχω αντιμετωπίσει μέχρι τώρα πρόβλημα.

Edited by no_maniac
Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι προφανές, αναφερόμουν στο Android Auto App.

 

Το Android Auto App είναι της Google, δεν είναι τρίτου. Είναι (έτσι λέει η ίδια) σημαντικό κομμάτι του οικοσυστήματος της.

Από ότι διαβάζω, έχουν πολλοί παράπονα σε πολλές χώρες, ακόμα και αυτές που υποστηρίζει.

Πχ αν έχεις δύο γλώσσες μέσα, Γαλλικά και Αγγλικά, το πρόγραμμα κάνει περίεργα πράγματα. Η επίσημη οδηγία/λύση είναι να έχει μόνο μία γλώσσα...

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε προσφατα ενα μεγαλο update στο Sygic που αναφερει οτι συνεργαζεται με το Android Auto, μαζι με νεους χαρτες. Ωστοσο οι δρομολογησεις του παραμενουν προβλημα στο λιγο διαστημα που το δοκιμασα. Δεν ειναι λαθος, αλλα εχουν ζιγκ-ζαγκ σε μικρους καθετους δρομους και δε θεωρω πως ειναι οι πιο συντομες, ανεξαρτητου κινησης.

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνεις beta tester στο sygic app, μπορείς να το ενεργοποιήσεις μέσα από την εφαρμογή του για να εμφανίζεται στο aa (δωρεάν προς το παρόν). Απλά θέλει κάθε μήνα να το ενεργοποιείς ξανά.

Πάντως Θέλει δουλειά ακόμα αλλά είναι καλό να έχουμε επιλογές... αν και πιστεύω ότι όταν βγει από την beta έκδοση θα ζητάει πληρωμή!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το Sygic στο android auto. Για φωνητικές οδηγίες θέλει έξτρα πληρωμή. Ειχα γενικά να χρησιμοποιήσω πολύ καιρό το Sygic, και έχω συνηθίσει το Google maps. Τώρα που σχεδόν όλοι έχουμε data στις συνδέσεις μας, η ανάγκη για offline χάρτες είναι πολύ μικρή. Και πρέπει να δώσεις αρκετά χρήματα για να πάρεις διάφορα "έξτρα" στο Sygic για να είναι καλή (καλύτερη από το Google) η εμπειρία εκεί. Και με επαναλαμβανόμενη χρέωση...

Ειδικά το θέμα της κίνησης είναι πολύ αξιόπιστο στο Google Maps και έχω μάθει να βασίζομαι σε αυτό...

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το Sygic στο android auto. Για φωνητικές οδηγίες θέλει έξτρα πληρωμή. Ειχα γενικά να χρησιμοποιήσω πολύ καιρό το Sygic, και έχω συνηθίσει το Google maps. Τώρα που σχεδόν όλοι έχουμε data στις συνδέσεις μας, η ανάγκη για offline χάρτες είναι πολύ μικρή. Και πρέπει να δώσεις αρκετά χρήματα για να πάρεις διάφορα "έξτρα" στο Sygic για να είναι καλή (καλύτερη από το Google) η εμπειρία εκεί. Και με επαναλαμβανόμενη χρέωση...

 

Ειδικά το θέμα της κίνησης είναι πολύ αξιόπιστο στο Google Maps και έχω μάθει να βασίζομαι σε αυτό...

Ισχύει, θέλει πολύ δουλειά ακόμα και πρέπει να προσφέρουν πολλά για να ξεπεράσουν το Google maps! Το θετικό όμως είναι ότι μπαίνουν και άλλοι παίχτες στο Android auto, οπότε ίσως βγούμε κερδισμένοι εμείς οι χρήστες!!!

 

Στάλθηκε από το SM-T835 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όσο το έχουν πληρωμένο το sygic πρέπει να το ξαναπληρώσουν για να το έχουν στο aa?

 

Ελπιζω οχι :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ελπίζω αλλά δύσκολο το βλέπω με την πολιτική που ακολουθεί η sygic...ή τουλάχιστον αν έχει χρέωση να είναι μια εφάπαξ σε λογικά πλαίσια και όχι με συνδρομή!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όσο το έχουν πληρωμένο το sygic πρέπει να το ξαναπληρώσουν για να το έχουν στο aa?

 

Αγορασμένο το έχω. Ακόμα είναι σε "beta" για το ΑΑ. Για φωνητική πλοήγηση πάντως ζητάει εφάπαξ πληρωμή. Για τους χάρτες, δίνει 3 φορές ανανέωση το χρόνο. αν θες κάθε μήνα πρέπει να πληρώσεις με συνδρομή. Αν θες ενημέρωση για κίνηση πρέπει να πληρώνεις με συνδρομή.

Βέβαια αυτά τα λέω από...μνήμης, γιατί σήμερα δε θέλει να ξεκινήσει η εφαρμογή στο κινητό....:wacko:

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το Google maps είναι της Google και δεν λειτουργεί πια η φωνητική αναζήτηση στα Ελληνικά.

Ο Google assistant είναι της Google και δεν λειτουργεί στο android auto στα Ελληνικά.

 

Δικοί της developers είναι. Δεν αναφέρομαι σε καμία εφαρμογή τρίτης εταιρείας

 

ΥΓ. Και το Android Auto δικό της είναι

 

Καλημέρα.

Με ποια συσκευή έχεις πρόβλημα με την φωνητική αναζήτηση της Google και με ποια έκδοση του Android.?

Σε ρωτώ γιατί θέλω να διασταυρώσω αυτό ακριβώς που αναφέρεις.

Με Huawei Nova 5 και android 10 η φωνητική αναζήτηση σε Android Auto λειτουργεί χωρίς πρόβλημα.

Και όταν λέω χωρίς πρόβλημα εννοώ με τον γνωστό τρόπο που εκφωνεις πχ μια οδό σου απαντά στα ελληνικά ότι δεν έχει πληροφορία για την συγκεκριμένη εντολή, αλλά τελικά σου βγάζει στίγμα στον χάρτη ώστε να ξεκινήσεις μετά την πλοήγηση.

Σε Android 11 που δοκίμασα σε άλλο κινητό, διαπίστωσα πως πλέον δεν καταλαβαίνει την εντολή στα ελληνικά και μου απαντά στα αγγλικά.

Και εκεί κάπου αναρωτιέμαι, αυτό που συνάντησα ήταν θέμα της συσκευής ή γενικότερα σε Android 11 δεν ακούει πλέον ελληνικά το Android auto;

 

Στάλθηκε από το YAL-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Με ποια συσκευή έχεις πρόβλημα με την φωνητική αναζήτηση της Google και με ποια έκδοση του Android.?

Σε ρωτώ γιατί θέλω να διασταυρώσω αυτό ακριβώς που αναφέρεις.

Με Huawei Nova 5 και android 10 η φωνητική αναζήτηση σε Android Auto λειτουργεί χωρίς πρόβλημα.

Και όταν λέω χωρίς πρόβλημα εννοώ με τον γνωστό τρόπο που εκφωνεις πχ μια οδό σου απαντά στα ελληνικά ότι δεν έχει πληροφορία για την συγκεκριμένη εντολή, αλλά τελικά σου βγάζει στίγμα στον χάρτη ώστε να ξεκινήσεις μετά την πλοήγηση.

Σε Android 11 που δοκίμασα σε άλλο κινητό, διαπίστωσα πως πλέον δεν καταλαβαίνει την εντολή στα ελληνικά και μου απαντά στα αγγλικά.

Και εκεί κάπου αναρωτιέμαι, αυτό που συνάντησα ήταν θέμα της συσκευής ή γενικότερα σε Android 11 δεν ακούει πλέον ελληνικά το Android auto;

 

Στάλθηκε από το YAL-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σήμερα έγινε ενημέρωση στο Android Auto από τα Google Maps. Δες αν άλλαξε κάτι.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Με ποια συσκευή έχεις πρόβλημα με την φωνητική αναζήτηση της Google και με ποια έκδοση του Android.?

Σε ρωτώ γιατί θέλω να διασταυρώσω αυτό ακριβώς που αναφέρεις.

Με Huawei Nova 5 και android 10 η φωνητική αναζήτηση σε Android Auto λειτουργεί χωρίς πρόβλημα.

Και όταν λέω χωρίς πρόβλημα εννοώ με τον γνωστό τρόπο που εκφωνεις πχ μια οδό σου απαντά στα ελληνικά ότι δεν έχει πληροφορία για την συγκεκριμένη εντολή, αλλά τελικά σου βγάζει στίγμα στον χάρτη ώστε να ξεκινήσεις μετά την πλοήγηση.

Σε Android 11 που δοκίμασα σε άλλο κινητό, διαπίστωσα πως πλέον δεν καταλαβαίνει την εντολή στα ελληνικά και μου απαντά στα αγγλικά.

Και εκεί κάπου αναρωτιέμαι, αυτό που συνάντησα ήταν θέμα της συσκευής ή γενικότερα σε Android 11 δεν ακούει πλέον ελληνικά το Android auto;

 

Στάλθηκε από το YAL-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

S20+ & Android 11.

Παλιά, στο προηγούμενο κινητό με android 10, είχε την συμπεριφορά που λες (έκανε "νάζια" αλλά δούλευε). Νομίζω και εκεί πια (αλλά με Αndroid 11) δεν δουλεύει

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...