Jump to content

Android Auto App


MAD 13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα ανακάλυψα αυτό το νήμα, ψάχνοντας για λύση στο πρόβλημα με το ΑΑ.

Έχω το Xiaomi RN7 με πρόσφατη αναβάθμιση σε Android 10. Προσπάθησα να το συνδέσω με ένα Seat Arona, ο πωλητής είπε ότι χρειάζεται το ΑΑ, άνοιξα το Play Store για να το κατεβάσω και είδα ότι ήταν εγκατεστημένο, χωρίς όμως να υπάρχει εικονίδιο στις εφαρμογές. Η Seat χρησιμοποιεί το Full Link που πρέπει να αγοράσεις !!! για να ενεργοποιηθεί, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Το πρόβλημα είναι ότι δοκιμάσαμε το κινητό σε ένα Terraco που έχει ενεργοποιημένο το Full Link και δεν μπόρεσε να συνδεθεί. Τι μπορεί να φταίει;

Να προσθέσω ότι δεν είχα το δικό του καλώδιο και χρησιμοποιούσα ένα του πωλητή.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ανακάλυψα αυτό το νήμα, ψάχνοντας για λύση στο πρόβλημα με το ΑΑ.

Έχω το Xiaomi RN7 με πρόσφατη αναβάθμιση σε Android 10. Προσπάθησα να το συνδέσω με ένα Seat Arona, ο πωλητής είπε ότι χρειάζεται το ΑΑ, άνοιξα το Play Store για να το κατεβάσω και είδα ότι ήταν εγκατεστημένο, χωρίς όμως να υπάρχει εικονίδιο στις εφαρμογές. Η Seat χρησιμοποιεί το Full Link που πρέπει να αγοράσεις !!! για να ενεργοποιηθεί, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Το πρόβλημα είναι ότι δοκιμάσαμε το κινητό σε ένα Terraco που έχει ενεργοποιημένο το Full Link και δεν μπόρεσε να συνδεθεί. Τι μπορεί να φταίει;

Να προσθέσω ότι δεν είχα το δικό του καλώδιο και χρησιμοποιούσα ένα του πωλητή.

Βάλε μας ένα screenshot από το play store όπου λες ότι βρίσκεις το AA ήδη εγκατεστημένο. Μάλλον δεν συμβαίνει ακριβώς αυτό που νομίζεις.
Link to comment
Share on other sites

Βάλε μας ένα screenshot από το play store όπου λες ότι βρίσκεις το AA ήδη εγκατεστημένο. Μάλλον δεν συμβαίνει ακριβώς αυτό που νομίζεις.

 

Προσπάθησα πολλές φορές να το ανεβάσω αλλά μου λέει ότι υπερβαίνει το όριο, αν και το μέγεθος του screenshot είναι 334ΚΒ

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που στο λέω αυτό είναι επειδή το ΑΑ δεν είναι επίσημα διαθέσιμο από το ελληνικό play store. Μπορείς να το κατεβάσεις μόνο αν έχεις ξένο Google account και το κατεβάσεις ένα είσαι στο εξωτερικό.

Οι υπόλοιποι, κατεβάζουμε το APK και το κάνουμε sideload. Για αυτό σου λέω ότι αμφιβάλλω κατά πόσο σου βγάζει μήνυμα ότι "είναι ήδη εγκατεστημένο". Άλλωστε, αν ήταν εγκατεστημένο, θα έπρεπε να βλέπεις το εικονίδιο στο app drawer

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις android 10 το ΑΑ ειναι στο κινητό. Αν θες να το τρέξεις όμως τότε κατεβάζεις το apk android auto for phone screen της google
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις android 10 το ΑΑ ειναι στο κινητό. Αν θες να το τρέξεις όμως τότε κατεβάζεις το apk android auto for phone screen της google
Βρε παιδιά, το έχω διαβάσει και εγώ αυτό αλλά ισχύει σίγουρα; Έχω γνωστό που πήρε Xiaomi με Android 10 και τον ρώτησα συγκεκριμένα για Google pay (το ΑΑ το είχε κάνει ήδη sideload από πριν) και μου είπε ότι δεν είναι installed.

 

Υποτίθεται όντως ότι gpay, AA είναι εσωτερικό πλέον κομμάτι του Android 10

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινίζω ότι ήταν εγκατεστημένο όταν ξεκίνησα την αναζήτηση στο Play store. Μετά την 1η δοκιμή, ο πωλητής απεγκατέσησε το δικό μου και μετέφερε ένα apk δικό του, το εγκατέστησε και δοκιμάσαμε πάλι, χωρίς επιτυχία.

Εικονίδιο δεν υπάρχει αλλά στη Διαχείριση εφαρμογών φαίνεται εγκατεστημένο το ΑΑ (έκδοση 5.5.602944-release)

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινίζω ότι ήταν εγκατεστημένο όταν ξεκίνησα την αναζήτηση στο Play store. Μετά την 1η δοκιμή, ο πωλητής απεγκατέσησε το δικό μου και μετέφερε ένα apk δικό του, το εγκατέστησε και δοκιμάσαμε πάλι, χωρίς επιτυχία.

 

Εικονίδιο δεν υπάρχει αλλά στη Διαχείριση εφαρμογών φαίνεται εγκατεστημένο το ΑΑ (έκδοση 5.5.602944-release)

Ok, τα λες σωστά σόρρυ που αμφέβαλα αλλά ακούμε πολλά κουφά. Την έχεις όντως εγκατεστημένη την εφαρμογή. Αυτό που δεν ξέρουν πολλοί είναι ότι για να παίξει χρειάζεται να υπάρχει και σύνδεση Bluetooth με το infotainment του αυτοκινήτου.

Τα βήματα είναι

Συνδέεις BT

Συνδέεις με καλώδιο το κινητό

Σου βγάζει κάτι μηνύματα το infotainment

Μετά σε πηγαίνει στο κινητό να δώσεις κάποια permissions

 

Οι πωλητές δεν τα ξέρουν καλά και συχνά λένε αλλά αντί άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτω και ένα ακόμη στοιχείο για το κινητό μου (Xiaomi RN7). Από τον ΙΟΥΛ 2019 που το αγόρασα. έβαλα χώρα Ελβετία για να έχω πιο γρήγορα τις ενημερώσεις του συστήματος.

H σύνδεση με BT έγινε πριν από όλα τα άλλα βήματα, περάστηκαν οι επαφές μου, και μετά ακολούθησε η διαδικασία με το ΑΑ που έχω περιγράψει στα προηγούμενα posts.

Το ερώτημά μου παραμένει σχετικά με τη ΜΗ σύνδεση με το Full Link (σε άλλο τύπο αυτ/του που την έχει ενεργοποιημένη).

Link to comment
Share on other sites

To full link μην σε μπερδεύει ως έννοια. Είναι απλά ο τρόπος που επιλέγει η seat να αποκαλεί το επίπεδο εξοπλισμού του infotainment που υποστηρίζει carplay-android auto-mirrorlink. Η Volkswagen το λέει κάπως αλλιώς και η Audi επίσης το ονομάζει κάπως.

 

Από τη στιγμή που το κινητό είναι οκ και το αμάξι είναι οκ, το μόνο που μπορεί να φταίει είναι το καλώδιο. Θα έχεις διαβάσει εδώ ότι έχουν δοκιμάσει να το δουλέψουν αποτυχημένα και όταν άλλαξαν καλωδιο δούλεψε τελικά. Έχει συμβεί και σε εμένα.

 

ΥΓ: αμαξαρα το tarraco! Λίγο μεγαλουτσικο, αλλά το θεωρώ πολύ πιο όμορφο από kodiaq και Tiguan allspace

Link to comment
Share on other sites

Μα το σημαντικό είναι ότι το Full Link είναι απαραίτητο στοιχείο της σύνδεσης του κινητού με την οθόνη στου Arona για να μεταφερθεί ο χάρτης του Google Maps.

Και, δυστυχώς, η Seat πουλάει την ενεργοποίηση και πρέπει να είμαι βέβαιος πριν την αγοράσω.

Πήγα πάλι στη Seat με το καλώδιο (type C) που πίστευα ότι είναι το γνήσιο αλλά όταν επέστρεψα διαπίστωσα ότι είναι το 2ο που αγόρασα από το Πλαίσιο και έχει κάποια προβλήματα. Στο Tarraco έκανε πάλι τα ίδια και στο τέλος έβγαλε κόκκινη οθόνη με σφάλμα 16.

Στη συνέχεια δοκίμασε ο πωλητής με το δικό του κινητό (Samsung Galaxy A10) και το δικό μου καλώδιο και μετά από λίγες προσπάθειες και αφού συνδέθηκε πρώτα μέσω BT ασύρματα και μετά έβαλε το καλώδιο στη θύρα, φάνηκε το ΑΑ στο κινητό, έδωσε κάποια άδεια ή πάτησε συνέχεια, συνδέθηκε κανονικά και φάνηκε στη οθόνη το Google maps.

Επομένως, δεν φταίει το καλώδιο αλλά μάλλον η συσκευή δεν είναι συμβατή.

Στο δικό μου δεν είχε φανεί το ΑΑ όταν έγινε η σύνδεση με BT.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Παίζει σοβαρά να υπάρχει και θέμα με το τηλέφωνο και να μην το αφήνει να ξεκινήσει σωστά, ακόμα και αν έχεις κανει όλα τα permissions αποδεκτά. Αλλά άντε βρες το θέμα...εγώ πάντως περιμένω την αναβάθμιση σε 10, για να δω αν παίζει. Σε Xiaomi Redmi note 10 pro, παίζει πάντως με το δικό μου καλώδιο που είναι Letv.
Link to comment
Share on other sites

Μα το σημαντικό είναι ότι το Full Link είναι απαραίτητο στοιχείο της σύνδεσης του κινητού με την οθόνη στου Arona για να μεταφερθεί ο χάρτης του Google Maps.

Και, δυστυχώς, η Seat πουλάει την ενεργοποίηση και πρέπει να είμαι βέβαιος πριν την αγοράσω.

Πήγα πάλι στη Seat με το καλώδιο (type C) που πίστευα ότι είναι το γνήσιο αλλά όταν επέστρεψα διαπίστωσα ότι είναι το 2ο που αγόρασα από το Πλαίσιο και έχει κάποια προβλήματα. Στο Tarraco έκανε πάλι τα ίδια και στο τέλος έβγαλε κόκκινη οθόνη με σφάλμα 16.

Στη συνέχεια δοκίμασε ο πωλητής με το δικό του κινητό (Samsung Galaxy A10) και το δικό μου καλώδιο και μετά από λίγες προσπάθειες και αφού συνδέθηκε πρώτα μέσω BT ασύρματα και μετά έβαλε το καλώδιο στη θύρα, φάνηκε το ΑΑ στο κινητό, έδωσε κάποια άδεια ή πάτησε συνέχεια, συνδέθηκε κανονικά και φάνηκε στη οθόνη το Google maps.

Επομένως, δεν φταίει το καλώδιο αλλά μάλλον η συσκευή δεν είναι συμβατή.

Στο δικό μου δεν είχε φανεί το ΑΑ όταν έγινε η σύνδεση με BT.

Έχεις κανέναν φίλο με αυτοκίνητο που υποστηρίζει Android auto, ώστε να κάνεις δοκιμές με την ησυχία σου;
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω, και γιαυτό πηγαίνω στην αντιπροσωπεία.

Έχω μπερδευτεί με το σφάλμα 16 που βγάζει. Διαβάζω διάφορα και δεν βγαζω άκρη. Αυτό το άρθρο μιλάει για κλώνους στα Xiaomi.

Σ' αυτό το άρθρο της Google κάποιοι αναφέρουν το πρόβλημα του σφάλματος 16 με τα Xiaomi αλλά δεν έχει δοθεί απάντηση και λύση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε Seat Leon που πήρα πριν μια εβδομάδα με την μεγάλη οθόνη εσωτερικά, δουλεύει μια χαρά το android auto με το default καλώδιο του Huawei P20pro. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα με άλλο καλώδιο.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε Seat Leon που πήρα πριν μια εβδομάδα με την μεγάλη οθόνη εσωτερικά, δουλεύει μια χαρά το android auto με το default καλώδιο του Huawei P20pro. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα με άλλο καλώδιο.

 

 

Καλοτάξιδο και καλά χιλιόμετρα.

Και ακόμη μια ευχή, "Να το χτυπήσει" μόνο ο ... αέρας ...

Έχω απογοητευτεί με το θέμα του Xiaomi RN7 και του Arona και δεν μπορώ να βρω λύση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά όσοι χρησιμοποιείτε το κινητό σας για το android auto έχετε βρει άλλο καλώδιο εκτός από της μάνας του για να δουλέψει; Εγώ με Huawei p20 pro μόνο με το δικό του καλώδιο ταχείας φόρτισης δουλεύει. Έτσι αναγκάζομαι να αφήνω στο αμαξι το καλό καλωδιο και να στερουμαι την γρήγορη φόρτιση στο σπίτι...

 

Αν έχετε να προτείνετε κάποιο after market καλώδιο...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όσοι χρησιμοποιείτε το κινητό σας για το android auto έχετε βρει άλλο καλώδιο εκτός από της μάνας του για να δουλέψει; Εγώ με Huawei p20 pro μόνο με το δικό του καλώδιο ταχείας φόρτισης δουλεύει. Έτσι αναγκάζομαι να αφήνω στο αμαξι το καλό καλωδιο και να στερουμαι την γρήγορη φόρτιση στο σπίτι...

 

Αν έχετε να προτείνετε κάποιο after market καλώδιο...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Την περίπτωση να πάρεις ένα δεύτερο καλώδιο 5Α δε παίζει; Να σου λύσει τα χέρια;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όσοι χρησιμοποιείτε το κινητό σας για το android auto έχετε βρει άλλο καλώδιο εκτός από της μάνας του για να δουλέψει; Εγώ με Huawei p20 pro μόνο με το δικό του καλώδιο ταχείας φόρτισης δουλεύει. Έτσι αναγκάζομαι να αφήνω στο αμαξι το καλό καλωδιο και να στερουμαι την γρήγορη φόρτιση στο σπίτι...

 

Αν έχετε να προτείνετε κάποιο after market καλώδιο...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εμένα παίζει με 2-3 καλώδια (όχι όλα) που έχω δοκιμάσει.

Τώρα το έχω με καλώδιο 0.5μ που με βολεύει πολύ σαν διάσταση (έχει και γωνιακό βύσμα)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Σε Volvo XC40 MY21 έχω αυτό https://www.skroutz.gr/s/15172582/Verbatim-Spiral-USB-3-1-Cable-USB-C-male-USB-A-male-%CE%93%CE%BA%CF%81%CE%B9-0-3m-48868.html

 

Το πήρα ένα 10αρικο, είναι κοντό, ελαστικό και μεταλλικό, και δε μου έχει δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 39 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμένα παίζει με 2-3 καλώδια (όχι όλα) που έχω δοκιμάσει.

Τώρα το έχω με καλώδιο 0.5μ που με βολεύει πολύ σαν διάσταση (έχει και γωνιακό βύσμα)

Με γωνιακό βύσμα; Ενδιαφέρον αυτό. Έχεις κάποιο link;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Σε Volvo XC40 MY21 έχω αυτό https://www.skroutz.gr/s/15172582/Verbatim-Spiral-USB-3-1-Cable-USB-C-male-USB-A-male-%CE%93%CE%BA%CF%81%CE%B9-0-3m-48868.html

 

 

 

Το πήρα ένα 10αρικο, είναι κοντό, ελαστικό και μεταλλικό, και δε μου έχει δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 39 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Με γωνιακό βύσμα; Ενδιαφέρον αυτό. Έχεις κάποιο link;

Ωραίο καλώδιο κοντό και μεταλλικο...

 

Αλλά αυτό που έχει και γωνία θα βόλευε περισσότερο. Ποιο χρησιμοποιείς;

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το γωνιακό είναι ένα τύπου: TITAN POWER+

Πχ https://www.ebay.com/itm/TITAN-POWER-Smart-Cable-3-0-/382939832513

 

Υ.Γ.

(το είχα πάρει από ebay αλλά δεν θυμάμαι πωλητή)

Πήρα ένα 0,5 για το αμάξι και ένα 3μ για το σπίτι, για δύσκολες καταστάσεις. Και τα δύο μου δουλεύουν άψογα

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά φαίνονται...κρίμα που πρέπει να περιμένω ένα μην και να έρθει

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όσοι χρησιμοποιείτε το κινητό σας για το android auto έχετε βρει άλλο καλώδιο εκτός από της μάνας του για να δουλέψει; Εγώ με Huawei p20 pro μόνο με το δικό του καλώδιο ταχείας φόρτισης δουλεύει. Έτσι αναγκάζομαι να αφήνω στο αμαξι το καλό καλωδιο και να στερουμαι την γρήγορη φόρτιση στο σπίτι...

 

Αν έχετε να προτείνετε κάποιο after market καλώδιο...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μέχρι και με του ikea δουλεύει σε galaxy note 10 lite.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...